Wereldwinkel Zierikzee richt Hongerwerkgroep op 6 Dienst Gemeentewerken Westerschouwen maakt nieuwe passantensteiger voor haven Burghsluis Natuurfunctie met beperkte recreatie voor Krammer/Volkerak DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wereldvoedselweek: 'Honger hoeft niet' P£ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Samenvoeging Op de radio Om tot optimalisering van de brandweerzorg te De Harmonievereniging „Nut en Uitspanning" Voetgangersgebied Basketballzege Een deel van het koopcentrum van Zierikzee Een juniorenploeg van de Zierikzeese basket- komen, zullen de korpsen van Kerkwerve en uit Zonnemaire zal aanstaande zaterdag op de zal vanaf 15 mei voor een groot deel van ballvereniging Mevo '80 boekte een afgeteken- Scharendijke worden samengevoegd. (Pag. 3). radio te beluisteren zijn. (Pag. 4) de week definitief voetgangersgebied zijn. de zege op het Guildford Schoolteam. (Pag. 6). (Pag. 3). DONDERDAG 18 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23712 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In overvloed, Natuur, verschaft gij brood; gij men sen alleen maakt hongersnood. Haug ZIERIKZEE - 'Honger hoeft niet' is het thema van de Wereldvoedselweek, die van 20 tot en met 27 april wordt georganiseerd als vervolg op de actie 'Eén voor Afrika'. Doel van deze Wereldvoedselweek is de aandacht van de bevolking weer eens te vestigen op de voedselsituatie in de wereld. In de organisatie zitten onder meer Novib, NIO, IVN, Milieudefensie, Vrouw-kerk.2/3 wereld. Werk groep Kerk en Ontwikkelingssamenwerking van de Raad van Kerken en vele Wereldwinkels. Ook de Wereld winkel Schouwen-Duiveland, gevestigd in Zierikzee, speelt in op deze Wereldvoedselweek en het heeft het ini tiatief genomen tot oprichting van een 'Hongerwerk groep Schouwen-Duiveland' en rijke Westerlingen in actie moeten komen. „De oplossing ligt daar, maar ook (net zo veel) hier! Ons consump tiepatroon, ons landbouwbeleid, on ze voedingsindustrie zullen moeten veranderen", aldus de mensen van de Wereldwinkel. Mensenwerk Zij gaan ervan uitdat honger in de eerste plaats mensenwerk is en geen natuurramp. De op te richten Hon- Bij deze vervolgactie gaat het in tegenstelling tot 'Eén voor Afrika', niet om geld, maar om informatie. 'Honger, waarom?' Wie zich, volgens betrokkenen, deze vraag stelt en se rieus naar antwoorden zoekt, zal tot de ontdekking komen, dat 'honger niet hoeft'. De initiatiefnemers tot oprichting van de Hongerwerkgroep Schouwen- Duiveland, voeren aan, dat om de honger in de Derde Wereld te bestrij den ook Nederlanders, Europeanen gerwerkgroep Schouwen-Duiveland gaat functioneren als onderdeel van de landelijke voedselbeweging. Voor het ontplooien van activiteiten denkt men aan het zichzelf goed informe ren, bijvoorbeeld door middel van een cursus: 'Honger, waarom?'. Ver der ziet men een mogelijkheid een po litiek signaal te geven door juist die produkten te kopen, waarvan de op brengst in belangrijke mate ten goe de komt aan de lokale bevolking in de Derde Wereld. Gebruikmaking van de zogenaam de 'Voedingswijzer' wordt in dit ver band aanbevolen. Deze 'Voedings wijzer', die door verschillende kerke lijke instanties werd opgesteld, geeft informatie over herkomst en het ver handelen van produkten als suiker, cacao,thee, koffie, ananas, banaan, eiwitten, zuivel, fruit en dranken. Verder stelt men zich voor, dat le den van de Hongerwerkgroep ook an deren gaan informeren, bijvoorbeeld scholen helpen met het maken en ge bruiken van lesmateriaal. Verder wordt gedacht aan het verzorgen van inleidingen voor verenigingen en het stimuleren van consumentenvoor lichting. Bij dat laatste zal de nadruk worden gevestigd op vragen als: waar komen de grondstoffen vandaan, hoe zijn de arbeidsomstandigheden van In het kader van de Wereldvoedselweek wordt in de etalage van de Wereldwinkel de overvloed hier en het voedselte kort in de Derde Wereld in beeld gebracht. de mensen die voor onze markten moeten produceren; welke Neder landse bedrijven spelen daarbij een rol; welke alternatieven zijn er. selvoorziening van de lokale bevol king? WESTERSCHOUWEN - De medewerkers van de Dienst Gemeentewerken van de gemeente Westerschoii-,- wen zijn sinds twee maanden druk bezig met het make»'.' van een complete aanlegsteiger, die een plaats moet krij gen in de haven van Burghsluis. Het gaat om een steiger met een totale lengte van 60 meter, die dienst moet gaan doen als passantensteiger. Vorig jaar heeft de reddingsboot „President Jan Leis" het veld heeft moeten ruimen voor zijn vervanger „Koningin Beatrix", en sindsdien is de steiger in de haven van Burghsluis als aanlegplaats voor de reddings boot komen te vervallen omdat de nieuwe reddingsboot een ligplaats koos bij het „eiland" Noordland". De steiger werd dus niet meer ge bruikt en een goede oplossing werd gevonden in het plan van de gemeen te Westerschouwen om op die plaats een passantensteiger aan te leggen. De oude steiger werd, middels een raadsbesluit van maandag 15 april 1985, aangekocht voor een bedrag van 15.000 gulden en zal worden gesloopt om het veld te ruimen voor de nieuwe passantensteiger, die in 'éigen beheer wordt vervaardigd. Eén ponton gereed Inmiddels is dat enorme karwei voor een gedeelte geklaard. Op het terrein van de Dienst Gemeentewer ken aan de Burgseweg in Haamstede ligt inmiddels één ponton nagenoeg gereed. In de komende tijd zullen nog een viertal van dergelijke pontons ge reed worden gemaakt, om samenge voegd een steiger te vormen van 60 meter lengte. De vijf pontons van elk twaalf me ter lengte worden ieder drijvend ge houden door een viertal buizen, die dienst hebben gedaan als onderdeel van een pijpleiding voor het opzuigen Md De oude steiger van de reddingsboot in gesloopt om plaats te maken voor een en opspuiten van zand. Deze buizen, elk zes meter lang, worden aan weers zijden waterdicht gelast en vervol gens twee aan twee naast elkaar ge monteerd. Daarop wordt in een volgend stadium de „loopsteiger" aangebracht. Wanneer tenslotte het geheel tot een volwaardig steiger gedeelte is getransformeerd, volgt de afwerking met bolders en dergelijke. De bouw van elk ponton vergt in to taal een werktijd van ongeveer drie weken, zodat naar alle waarschijn- de haven van Burghsluis zal worden nieuwe passantensteiger. lijkheid de ingebruikname van de steiger niet meer vóór het zomersei zoen is te verwachten. Projecten De Hongerwerkgroep zou verder ook steun kunnen verlenen aan basis initiatieven in andere landen, bij voorbeeld projecten van Gast aan Tb- fel en Solidaridad enzovoort. Ten slotte wil men ook in samen werking met landelijke wereldvoed- selgroepen invloed uitoefenen door middel van brieven te schrijven aan bedrijven, kamerleden en politici. Wie geïnteresseerd is in deelname aan deze Hongerwerkgroep of er meer informatie over wil hebben, kan terecht bij de Wereldwinkel, Ver re Nieuwstraat 3 te Zierikzee, tel. (01110)-3921. De Wereldwinkel Schouwen-Dui veland heeft, eveneens in het kader van de Wereldvoedselweek naar alle lagere scholen in de regio een brief gestuurd met nadere informatie over het wereldvoedselprobleem. In dit schrijven wordt onder meer gewezen op de verschillende mani festaties, die in de week van 20 tot en met 27 april worden gehouden. De na druk zal daarbij liggen op vragen als: Is regen alleen voldoende?; hoeveel landbouwgrond in de Derde Wereld wordt voor onze doeleinden gebruikt en hoe noodzakelijk is dat? is de ont wikkeling vooral gericht op de voed- Ideeën over inrichting ZIERIKZEE - Het Krammer-Volkerakmoet worden ontwikkeld tot een gebied met een overwegende natuur functie; voor recreatief medegebruik komep er beperkte mogelijkheden. Rond de monding van het havenkanaal van Ooltgensplaat, aan de oostzijde van de Krammerse Slikken, ten westen van de vaargeul naar Oude Tbnge en aan de oostzijde van de Slikken en Schorren van Dintel- oord kunnen gebieden voor dagrecreatie van enkele hec taren groot worden ingericht. Twee medewerkers t boom (links) en Af. van de afdeling smederij van de Dienst Gemeentewerken van Westerschouwen, de heren G. J. Ver- J. van Dongen (rechts) leggen de laatste hand aan het eerste steigergedeelte. Dagrecreatiegebieden van 20 a 30 hectare kunnen worden gerealiseerd ten noord-oosten van de Helle gatsplaten en in een gedeelte van het noord-westelijke deelgebied of van de Plaat van de Vliet. Er worden geen buitendijkse gronden ingericht als bedrijfsterrein en (vooralsnog) ook niet bestemd voor de landbouw. Het Krammer-Völkerak blijft een belang rijke doorgaande route voor de (be roeps)- scheepvaart. Het aantal lig plaatsen voor de watersport kan met in totaal enkele honderden worden uitgebreid in Dintelmond, Oolt gensplaat en Oude-Tbnge. Dat zijn enkele belangrijke punten uit de ontwerp-interimrapportage voor het Beleidsplan voor inrichting en beheer van het Krammer-Volke rak, nadat in de loop van 1987 de Phi- lipsdam zal zijn voltooid. Informatiemateriaal In de brief worden de scholen ook opmerkzaam gemaakt op het be schikbaar zijnde informatiemateri aal ten behoeve van het basisonder wijs. Uitgewerkte projecten van Novib en andere organisaties zijn be schikbaar bij de Wereldwinkel. Ver der kunnen de scholen hier terecht voor materiaal ten behoeve van de Vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's mr- Het Bestuurlijk Overleg Krammer- Volkerak, waarin vertegenwoordi gers zitten van het rijk (ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij), de provincies Zeeland. Noord-Brabant en Zuid- Holland en de gemeenten Oostflak- kee, Willemstad, Fijnaart en Heynin- gen, Dinteloord en Prinsenland, Steenbergen, Sint Philipsland en Bruinisse, hebben deze ontwerp-inte rimrapportage vastgesteld. Binnenkort krijgen belangengroe pen het ontwerp om commentaar toe gezonden. Mede aan de hand van de ingekomen reacties zal het Bestuur lijk Overleg op 23 oktober in een openbare vergadering de rapportage definitief vaststellen. Daarna zal het ontwerp-Beleidsplan worden op gesteld, waarna iedereen de gelegen heid krijgt hierop te reageren. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist; middagtemperatuur onge veer 18 graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 april: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 april Zon op 6.53, onder 20.45 Maan op 6.38 onder 20.01 Nieuwe Maan: 20 april (6.22) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 19 april 3.18 16.31 9.41 21.48 Springtij: 22 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook vrijdag wordt het nog een rustige en vooral 's middags een tamelijke zonnige dag, waarbij de temperatuur op veel plaatsen in het binnenland tot ongeveer 18 gra den oploopt. Dat is zelfs een paar gra den boven normaal voor half april. Dit voorjaarsweer hebben we te danken aan een hogedrukgebied, waarvan het cenrum zich in de omge ving van ons land ophoudt. De warm te houdt echter niet lang aan, want een nieuw hogedrukgebied, dat vol gens de computers tussen Schotland cn IJsland gaat ontstaan, laat de wind in het weekeinde naar het noor den draaien. En dan wordt het een stuk kouder, waarbij er zaterdag ook mogelijk regen valt. Wel komt na za terdag de zon weer af en toe terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1