in oorlogstijd SCHOUWEN-DUIVELAND Sans Souci verslaat Radja op laatste moment DE OORLOG OP SCHOUWEN-DUIVELAND EN... ST. PHILIPSLAND Door 82 hout van L. van Gastel GS over herschikking en fusie in het onderwijs I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 april 1985 Nr. 23711 5 Na Dolle Dinsdag ontstond natuur lijk ook daar een tijd van steeds groeiende spanning die omsloeg in hoop toen bleek dat de geallieerde le gers doorstootten in Noord Brabant en na felle gevechten de Kreek rak- dam overkwamen om Zuid Beveland te bevrijden. Deze hoop werd niet be schaamd want ook Tholen en St. Phi- lipsland waren bij de Zeeuwse eilan den waaruit de bezetter werd verdreven. Steeds meer gezinnen kwamen tijdens die zomer in het dorp St-Philipsland wonen, om zo in de gelegenheid te zijn om als een van de eersten terug te keren wanneer Schouwen-Duiveland bevrijd zou zijn. Met een beetje verbeelding kon den de Bruenaars onder hen zich in denken al in hun eigen dorp te zijn, want ook hier klonk de stem van om roeper Arie van Vessem (Aai zoals hij werd genoemd). Zijn vrouw Koosje was een Philiplandse zodat hij ook in zijn evacuatiegemeente zijn functie met plezier beoefende. Men kon er ook schoenlapper Boone tegenko men. Blootshoofds en met het ver trouwde schootsvel voor, zoals hij veertig jaar lang in de Korte Ring te Bru was te zien geweest. Als zoon van ds. L. Boone, de predikant die tot in de dertiger jaren in St. Philipsland stond, was het voor hem niet moeilijk geweest om hier een evacuatieadres te vinden waar ,hij zelfs evenals op Bruinisse schoenen kon lappen. Schepen beschoten In een van onze eerste artikelen maakten wij melding van het opvis sen van balen roggebloem die in het Zijpe, Mastgat en Keeten dreven om dat de R.A.F. vliegtuigen op 2 okto ber een schip met etenswaren, be stemd voor in Bergen op Zoom gelegerde Duitsers beschoten. Na tuurlijk bezorgden de beschietingen de bemanning van de schepen en de bewoners van St. Philipsland be nauwde en onrustige ogenblikken, maar omdat het schip vlak onder de wal van het dorp ten onder ging was de buit voor hen het grootst. Ook was men getuige van de be schieting van het Rode Kruisschip op 7 oktober waarbij twee mensen om het leven kwamen en de overige ge wonden door de Duitsers naar Zijpe werden gebracht. Eind oktober, een week voor de be vrijding kwam het bericht dat ook de Oude polder moest worden geïnnun- deerd, wat betekende dat ook St. Phi lipsland onder water zou komen te staan. De oplossing was een dam rond het dorp te leggen. Een karwei waaraan men met man en macht werkte van 27 tot 29 oktober. Door dit werk en omdat ook de suatiesluis door de sluiswachter (die daarna on derdook) onklaar was gemaakt werd de opzet van de Duitsers verijdeld. Het water kwam bij vloed wel naar binnen maar liep er bij eb even hard weer uit. Op 30 oktober lieten Duitse vernielingstroepen een stuk van de zeedijk van de Prins Hendrik polder en van de Slaakdam springen. Ook hier werd echter onheil voorkomen doordat de Fliplanders direct na het vertrek van de Duitsers de door de springlading veroorzaakte gaten weer terug dichtgooien. Overgave Armeniërs In het vorige artikel werd het droe vige incident beschreven waarbij de heer Cornelisse uit Oosterland om het leven kwam tijdens de bevrijding van St. Philipsland. Een wat opwek- kender voorval enige dagen later ver dient echter ook te worden genoteerd. Zoals dat ook als een rode draad door het boekje „Verzet op Schouwen-Dui veland" loopt waren de Armeniërs het leven in Duitse krijgsdienst meer dan beu. Ze wilden zich krijgsgevan gen laten maken en boden indertijd de bewoners van het Veerhuis geld aan om zich over te laten zetten naar het bevrijde St. Philipsland. Waren de op Goeree-Overflakkee verblij vende Armeniërs op de hoogte van de plannen van hun makkers op Schou wen-Duiveland? Waarschijnlijk is er wel een onderling contact geweest. De op en rond de haven wonende Bruënaars durfden de zaak niet aan omdat het ongetwijfeld zou zijn op gemerkt door de Duitsers die vanuit hun bunkers op het Zijpe konden kij ken. Bovendien was de boot van het Waterschap, waarmee men de over tocht eventueel had kunnen maken, vernietigd door Duitse handgrana ten. De Armeniërs op Goeree probeer den hetzelfde als hun Schouwen-Dui- velandse makkers en twee Ouddor pers voelden er wel wat voor hen tegen betaling over te zetten. Ze be sloten hiervoor de reddingsboot van Ouddorp te gebruiken. Het bleek voor de Armeniërs geen bezwaar de zware balk met ketting die indertijd de haven van Ouddorp afsloot tijde lijk weg te slepen en op een donkere novembernacht scheepten twaalf Ar meniërs zich in. De Ouddorppers fun geerden als loodsen en schippers. De bedoeling was over te varen naar Schouwen-Duiveland, want men dacht vast en zeker dat ook dat eiland was bevrijd. Men had echter niet ge zorgd voor een voldoende hoeveel heid benzine in de tanks zodat na eni ge tijd de motor begon te sputteren en uit viel. Wind en stroom kregen vat op de boot zodat het onmogelijk werd de juiste koers te sturen. Het geluk zat hen echter mee want in plaats van op Schouwen-Duiveland te verlage- ren kwamen zij in het Slaak tegen de Zeedijk, aan het eind van de Lange Weg. Hun opzet was gelukt. Zonder het zelf te weten belandden ze toch aan het juiste adres; bij de Tommies. Later bleek dat zij nog meer geluk hadden gehan want om de weg te be reiken liepen zij dwars door een mij nenveld zonder dat hen iets over kwam. Sensatie Hun verschijning (in Duitse unifor men) wekte bij de bevolking, die ui teraard niet op de hoogte was van hun bedoelingen, veel sensatie. Men meende van de Duitsers bevrijd te zijn en bleek er plotseling weer mid denin te zitten. De ondercomman dant van de O.D die werd belast met de opdracht hen als gevangenen naar St. Philipsland over te brengen was helemaal niet blij met deze ,,job". Hij vroeg zich af wat de heren in hun schild voerden want Duitsers zijn Duitsers en het was oorlog. Hij was bang dat deze Duitsers zich in de hui zen aan de Noord weg zouden ver schansen en hun huid zo duur moge lijk zouden verkopen, zodat hij de woningen omzichtig benaderde. Zodra de Duitsers echter merkten dat er militairen in de buurt waren kwamen zij naar buiten met de han den in de hoogte en de Ouddorppers die meenden met Engelse soldaten te doen te hebben riepen: „Hollan ders". toen de wederzijdse situatie was uitgelegd volgde een hartelijke kennismaking en de tocht naar St. Philipsland werd een ware triomf tocht, zodat de O.D. man, die met zijn ondergeschikten hun dorp binnen trok, zich de held van de dag voelde. Het was nu de bedoeling om de red dingsboot van Ouddorp die nog in het Slaak tegen de dijk lag in de haven te krijgen. Iets wat alleen kon via het Zijpe dat vanaf de overkant op Duive- landse grond goed in de gaten werd gehouden door Duitsers die alles za gen wat er passeerde. Een extra don kere nacht in november moest ook de ze keer er weer aan meewerken om ongezien te passeren en dus niet be schoten te worden. En niet ongevaar lijke job die ook ditmaal tot een goed einde werd gebracht zodat de Oud- dorpse reddingsboot in de verdere le ge haven van St. Philipsland kwam te liggen. Het is op St. Philipsland gelukt de schepen die in de haven lagen voor vernieling te vrijwaren. Omdat men had gehoord van de komst van het „sprengcommando" slaagde men er in de schepen tijdig over te brengen naar St. Annaland waaruit alle Duit sers weg waren. Tben de vernie- lingsploeg in de haven van St. Phi lipsland verscheen, waren de vogels gevlogen en vele boten waaronder het vaartuig van de visserijpolitie „Meeuw" bleven hierdoor gespaard. Vele andere vaartuigen van het be stuur op de Zeeuwse Stroomen, waar mee in normale tijden de politie haar taak op het water uitoefende, gingen in andere havens ten onder. Arrest Nog één maal, maar dan enkele maanden later speelde de reddings boot van Ouddorp een rol in de ge schiedenis van.de bevrijding. De be zetting in St. Philipsland wisselde nogal eens. Eerst waren er Engelsen, deze werden gevolgd door Canadezen en deze werden weer afgelost door Fransen en Belgen, waarvan de laatsten zich meer als bezettingstroe pen dan als bevrijders gedroegen. De B.S. (Binnenlandse Strijdkrachten) en de O.D. (Orde Dienst) wilden wa pens hebben omdat ze toch niet voor niets soldaten waren. En wapens wa ren er genoeg, onder andere op Tho len werden er heel wat achter gelaten door de Duitsers. Ze maakten dus het plan deze uit een depot uit Tholen op te gaan halen met de reddingsboot. De Franse commandant kapitein Vil- liers wilde echter niets horen van ge wapende Hollanders. Hij zou als commandant wel voor de orde en rust zorgen. Dat deed hij ook wel maar dan op zijn eigen manier. Nadat de in de reddingsboot aan wezige wapens in beslag werden ge nomen zette hij de O.D.-ers en B.S.- ers onder arrest. Een gevangenschap die later werd veranderd in huisar rest. Noch kapitein Kloosterman, de inmiddels overleden leider van het verzet in Zeeland, noch de speciale afgezand van Prins Bernhard kon den veel aan de situatie veranderen. Toen kapitein Villiers echter weiger de om op 5 mei iemand anders dan henzelf naar Bruinisse te laten gaan en een groep O.D.-ers onder leiding van voormalig dienstgeleider der be lastingen de heer Droger onverrich ter zake moest terug keren, om later via Zierikzee te gaan, was de maat vol. Nadat er een boekje werd openge daan over het gedrag van deze Frans man bij de bevelhebber van het in middels bevrijde Schouwen Duiveland, werd hij zelf in arrest ge steld en enige dagen later voor het front van de troep gedegradeerd. Vijf jaar oorlog bracht ook in het leger verandering. Een Franse edelman kon niet meer ongestraft zijn adelij- ke grillen de vrije loop laten. Het le ger werd democratischer. S. A. Jumelet Az Bruinisse Oorlog en evacuatie. Ze betekenden een baaierd van ellende voor vele dorpsbewo ners van ons eiland, maar ze brachten ook nieuwe vriendschap en verbroedering mee. Er werden toendertijd banden gesmeed tussen eilandbewoners en velen van elders, tot zelfs in Groningen en Friesland toe, die tot op de dag van vandaag hebben stand gehou den. Er bestaan dus dankbare herinneringen aan vele plaatsen, waaronder zeker ook St. Philipsland, het eiland aan de overkant van het Zijpe waarvan een deel tot 1850 nog tot Bruinisse behoorde. Men trof er hartelijke en hulpvaardige mensen aan en had daar ook het gevoel niet zover van huis te zitten. Vanuit de verte waren de kerktorens van de verschillende dorpen op Schouwen-Duiveland te zien en via een dam was men verbonden met het vaste land. Dit was een groot voordeel ten opzichte van degenen die in het dorp bleven of naar Sirjansland gingen waar hen van alles afgesneden zat, met niets dan water buiten en binnen de dijk. Het eerste jaar na het evacuatiebevel in de zomer van 1944 was het overal nog goed uit te houden omdat iedereen kon teren op wat van huis werd meegenomen, maar later had men eigenlijk alleen op St. Philipsland nog de mogelijkheid om op allerlei manieren zijn slinkende voorraad aan te vullen. De woning van burgemeester Hage aan de Oudestraat overleefde evenmin de bombardementen. De bombardementen van 29 december 1944 en 5 en 6 januari 1945 brachten in Bruinisse veel vernielingen teweeg. Op de foto een aanblik van de Korte Ring te Bruinisse in 1945. Een gezicht op de oude Nederlands Hervormde Kerk van Bruinisse. Het kerkgebouw werd volledig verivoest. ZIERIKZEE - De clubwinnaar van de korpswedstrij- den van de Zierikzeese Kegelbond werd pas op het aller laatste moment bekend, toen L. van Gastel van Sans Souci met zijn laatste serie een totaalscore van 82 hout volmaakte. Tot dat ogenblik stond Radja nog op de bovenste plaats, maar de rollen werden dus verwisseld, met maar één puntje verschil. Sans Souci word nummer één met 365 hout, gevolgd door Radja met 364. Club X werd derde met 356 hout. Deze strijd speelde zich af op vrij dagavond, toen de eerste (en sterkste) vijftallen van de Z.K.B.-clubs zich presenteerden in Kcgelhuis Geluk. De tweede (en voor het eerst ook een derde) vijftallen kwamen maandag avond naar het Kcgelhuis. maar feit is dat er op beide avonden veel en en thousiast publick aanwezig was en dat stemt het ZKB-bestuur tot vreug de. Het had mogelijk kunnen zijn, dat die maandag de hoogste individuele score zou worden verbeterd, maar dat gebeurde toch niet. De beste kege laars van dit seizoen behoorden allen tot de eerste vijftallen van hun respectievelijke clubs. P. Praet van Club X was de beste in dividuele kegelaar bij de heren (met 85 hout) en won daarmee de gouden speld. Een bekende naam in de hoge regionen, evenals die van L. van Gas tel (Sans Souci), die zijn eerder ge noemde score van 82 maar „eventjes" neerzette, hoewel hij geruime tijd af wezig was-geweest. Van Gastel werd derde, want tus sen de eerste prijswinnaar en liem in liet B. Wijsman van de Baanbrekers weer van zich horen, die hij de recen te wedstrijden om de 100-ballcnkaart verraste door 90 hout te scoren. Hij zette zijn goede prestaties voort door nu tweede bij de heren te worden met 84 hout. Tweede vijftallen De strijd tussen de tweede vijftal len. gisteravond, was eveneens tot het laatste moment spannend. Uiteinde lijk won Unité met 339 hout, 2. Sans Souci met 323, en 3. wederom Sans Souci, een verrassing omdat voor het eerst met een derde vijftal werd mee gedaan en dit (met 321 hout) meteen in de kopgroep eindigde. Nieuwe namen bij de dames Bijzonder aardig was dat er bij de drie eerste dames twee nieuwe na men voorkwamen, die hun vreugde daarover dan ook niet onder stoelen of banken staken. Het gouden kegelhangcrtje was voor mevrouw W. Hogerheijdc van Radja, die vrijdagavond als eerste aan de beurt was om te gooien en de score met 80 hout opende. Haar prestatie werd niet meer verbeterd, hoewel mevrouw A. Geluk (Ostran) met 77 hout eveneens een prima fi guur sloeg en daarmee tweede werd. De derde prijs bij de dames was voor een bekende verschijning op het ere podium: mevrouw S. Pomper. even eens 77 hout maar een negen minder dan mevrouw Geluk. De wedstrijden voor dit seizoen van de Zierikzeese Kegelclub zitten er weer op. met tevredenheid alom voor hot enthousiasme waarmee word gespeeld en de vele belangstel lenden die cr sfeervolle gebeurtenis sen van maakten. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden dat er bij de wetswijziging voor de operatie „herschikking en fusie voortgezet onderwijs" waarborgen moeten wor den geschapen voor de oplossing van „noodsituaties" die als gevolg van de operatic kunnen ontstaan. Daartoe bepleiten GS - in een brief aan de vaste commissie voor onderwijs van de Tweede Kamer - bepalingen die Gedeputeerde Staten verplichten aan te geven waar in hun provincie sprake zal zijn van noodsituaties en die het college de bevoegdheid geven de minister van Onderwijs oplossin gen voor te stellen. Die oplossingen moeten aan mini male criteria voldoen, die voldoende ruimte bieden voor specifieke regio oplossingen. Verwerping van de voor stellen zou slechts mogelijk moeten zijn op grond van zeer zwaarwegende argumenten. Van een noodsituatie is in elk geval sprake wanneer in een kern met twee of meer voorzieningen - mlfs nn fusie scholen beneden do opheffingsnor men vallen of wanneer in een kern een scholengemeenschap geheel moet verdwijnen, aldus GS. Volgens een advies van de Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad zullen enkele kernen - zelfs bij een lagere opheffingsnorm dan 60 - hun eigen categoriale LHNO- of MAVO-school verliezen. GS stellen dat in die gevallen het voortgezet on derwijs niet meer voldoende bereik baar zal zijn, wat in tegenstelling is met de intentie van de thans voorge stelde wetswijziging. Opheffingsnorm Berekeningen van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland (POSZ) en het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland (ET1Z) in mei 1984 lieten zien dat een ophef fingsnorm van 60 - ondanks een diffe rentiatie voor afstand - bijna de helft van de Zeeuwse scholen voor voortge zet onderwijs in het bestaan dreigt. GS verwijzen in dit verband naar eer der geuite bezwaren tegen de nieuwe opheffingsnormen via het Interpro vinciaal Overleg voor Onderwijs (IPO-O) en door de besturenorganisa ties van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. BONN - President Reagan zal in mei in de Bondsrepubliek Duitsland waarschijnlijk toch ook oen vroeger concentratiekamp bezoeken in plaats van alleen het Duitse soldatenkerk- hof Bitburg aan de Luxemburgse grens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5