Bloeiende zomerbode Belangen tegen elkaar afwegen Gunstig jaar voor PZEM EVEN LENTE Extra uitzending- Nomen Nescio Vier banden lek gestoken Schouwse Stolp op expositie in Arnhem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 anril 1985 Nr. 23711 3 Havenpark Zierikzee Foto: Joh. D. C. Berrevoets Jaarverslag 1984 MIDDELBURG - In het verslagjaar 1984 heeft de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, PZEM, een winst behaald van ruim f 28 miljoen. Deze winst van f 28 miljoen wordt gebruikt om met ingang van 1 januari 1985 de tarieven te verlagen. Vorig jaar bedroeg de winst f 6 miljoen, maar toen was het resultaat reeds met f 42 miljoen verminderd voor restitutie aan de ver bruikers. In 1985 zal over 1984 geen aparte te rugbetaling aan de verbruikers plaatsvinden. De tarieven voor zowel gas als electriciteit zijn immers reeds met ingang van 1 januari 1985 ver laagd. Zoals bekend bedroegen de ta riefsverlagingen per 1 januari 1985 voor gas 3 cent per m3 voor de klein verbruikers en voor elektriciteit cir ca 0,7 cent per kWh voor alle gebrui kers. Met deze verlagingen is per jaar een bedrag van f 28 miljoen gemoeid, zodat de over 1984 behaalde winst reeds volledig in de nieuwe tarieven voor 1985 is verwerkt. Resultaat 1984 bevredigend Het voor 1984 behaalde resultaat wordt door PZEM als zeer bevredi- Vervolg van pagina 1 staat. Zij verwees even naar de toch enigszins gevaarlijke situaties, die zich de laatste maanden voordeden tengevolge van de bouwwerkzaamhe den in deze omgeving. Mevrouw Speelman pleitte er dan ook voor dat bij de uitvoering van de eerste fase van deze herinrichting rekening ge houden zal worden met het feit, dat voorlopig nog vier maal per dag een groot aantal kleuters gebruik maakt van de Baden Powellweg. De directeur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel stelde haar in dit opzicht gerust met de medede ling, dat de aan- en afvoer van mate rialen zo veel mogeljk via het Janne- wekken zal gaan plaatsvinden. De heer F. Beekman, één der omwo nenden van het in te richten terrein verschilde van mening over de aan duiding 'ruime groenvoorziening'. Naar zijn mening was er eerder spra ke van 'een randje'. Burgemeester De Meester kon het daar niet mee eens zijn en wees erop, dat de groenstrook hier en daar een breedte van vijf tien meter zal krijgen. Terreinafscheiding De heer Beekman zei verder wat moeite te hebben met het feit, dat tengevolge van de aanleg van dit ter rein flink wat extra openbare verlich ting in zijn directe woonomgeving aangebracht zal moeten worden. Hij kon echter wel begrip opbrengen voor het gegeven, dat een behoorlijke gend gekenmerkt. Het bedrijfsresul taat van de elektriciteitssector gaf een aanzienlijke verbetering te zien. Deze verbetering is in het bijzonder ontstaan doordat de afzet van elektri citeit in het eigen voorzieningsgebied met 5,9 toenam. De hogere afzet is vooral behaald bij de industriële grootverbruikers. Ook de in dit jaar weer goede bedrijfstijd van de kerne nergiecentrale heeft belangrijk bijge dragen tot de verbetering van het be drijfsresultaat. De kwantitatieve gasafzet was in 1984 ruim 13 hoger. Deze hogere af zet wordt geheel veroorzaakt door de uitbreiding in 1984 van het afzetge bied met de gemeente Middelburg. Het genormeerde verbruik per aan- verlichting uit veiligheidsoverwegin gen nou eenmaal nodig zal zijn. Meer moeite had hij ermee, dat door de aanleg van dit terrein, een grote infil tratie op de achterliggende tuinen wellicht het gevolg zal zijn. Hij wilde dan ook graag weten hoe het zat met de afrastering. ,,Voor ons is een paal met een draad voldoende, maar wie meer wil heb ben mag best een gazen schutting maken", luidde het lakonieke ant woord van Van der Poel. De heer Beekman achtte het niet fraai als iedereen voor een eigen af rastering gaat zorgen en uiteraard ging het hem ook om de vraag op wiens kosten, dat dan zou gaan ge beuren. De heer Van der Poel deed in dit opzicht geen enkele toezegging, maar liet wel weten, dat de gedane opmerkingen ten aanzien van de af bakening van de tuinen in de verdere uitvoer van de plannen meegenomen zullen worden. Ook wandelgebied De herinrichting van het Baden Po- wellterrein voorziet in de aanleg van 147 extra parkeerplaatsen. Met de reeds bestaande ruimte komt dat op een totaal van 181. Burgemeester De Meester vestigde er de nadruk op, dat het terrein echter ook als wandelge bied aantrekkelijk gemaakt zal wor den met, zoals gezegd, veel groen voorziening en hier en daar wat bankjes. Voor wandelaars achtte hij het toekomstig Baden Powellterrein dan ook zeker bruikbaar als door gangsterrein. sluiting daalde ook in 1984 nog enigs zins, hetgeen waarschijnlijk mede veroorzaakt werd door energiebespa ring. Het totale resultaat over 1984 zou vrijwel gelijk geweest zijn aan het re sultaat volgens de herziene begroting voor 1984, maar in verband met de nieuwe wettelijke voorschriften voor het opstellen van jaarstukken heb ben enkele aanpassingen moeten plaatsvinden. Deze aanpassingen hebben het resultaat over 1984 met f 13 miljoen verlaagd doordat geen rente over de voorraad mag worden opgenomen. Deze f 13 miljoen zal in de komende jaren geleidelijk op de kosten in mindering worden ge bracht. Investeringen in 1984 In 1984 heeft de PZEM f 223 miljoen uitgegeven voor de vernieuwing en vervanging van machines, gebouwen en inventaris. Dit is f 140 miljoen meer dan in 1983 toen f 83 miljoen aan investeringen werd besteed. En kele grote posten begrepen in de in vesteringen van 1984 zijn: ombouw centrales Borssele naar kolenstoken f 148 miljoen reserve suppletiesysteem kern energiecentrale f 21 miljoen bouw nieuw kantoor te Middel burg f 11 miljoen bouw nieuw kantoor te Terneu- zen f 3 miljoen De uit afschrijvingen vrijkomende bedragen waren voldoende voor beta ling van alle investeringen met uit zondering van de investering voor ombouw naar kolenstoken. De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM zal de Algemene Vergadering van Aandeelhouders (Provincie Zee land en de Zeeuwse Gemeenten) voor stellen over 1984 een dividend uit te keren van 10 (1983: 11 over het gestorte aandelenkapitaal ten bedra ge van f 307.000. ZIERIKZEE - Dc ziekenomroep Nomen Nescio zal op woensdag 17 april extra radiouitzendingen ver zorgen over de huislijn van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, wanneer de omroepen besluiten om een 24-uurs staking te houden. Deze staking staat of valt met de uitslag van een kort geding, dat vandaag, dinsdag, dient voor de rechtbank te Amsterdam. In geval van staking zal de radio- uitzending via huislijn 1 te beluiste ren zijn van 15.30 tot 22.30 uur. De programma's zullen bestaan uit mu ziek, actuele informatie en een weer bericht. Indien mogelijk zal ook regi onale informatie worden gegeven. Het vaste magazine op woensdag avond wordt zoals gebruikelijk uitge zonden. maar zal langer duren. ZIERIKZEE - In de nacht van zon dag op maandag werd te Zierikzee van vier personenauto's één band lek gestoken, waarschijnlijk met een mes. De vier banden zijn geheel ver nield. Het betref de auto's van C. d. B., staande aan net Beddeweeg, van T. H. E. K. P. aan de Evertsestraat, D. C. K. S. eveneens Evertsestraat en de auto van P. A. A. B. K. aan het Jannewek- ken. De vier eigenaren zijn allen woonachtig in Zierikzee. De dader is onbekend. AMSTERDAM - Het gescheiden op halen van huishoudelijke afval in Amsterdam moet worden uitgebreid. Niet alleen glas, papier, textiel en probleemst.pffen moeten, zoals nu het gevalis, apart worden opgehaald, maar als „nieuwe activiteit" is ook de gescheiden inzameling gewenst van groente-, fruit- en tuinafval. Van dit laatste afval kan compost worden gemaakt. SCHIPHOL - Het luchtverkeer op Schiphol wordt dinsdag opnieuw ge hinderd door acties (ziekmeldingen) van ontevreden luchtverkeersleiders. Dat leidde rond tien uur 's morgens al tot vertragingen bij vertrekkende vliegtuigen van een half uur tot zestig minuten. ARNHEM - Op woensdag 17 april zal om 15.00 uur in de aula van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem de minister van Landbouw en Visserij, ir. G. J. M. Braks de ten toonstelling „Boerderijen bekijken" openen, tijdens de viering van het 25- jarig bestaan van de Stichting Histo risch Boerderij-onderzoek. Bij deze gelegenheid zal tevens het eerste exemplaar SHBO-monogra- fieën no. 5: „De Schouwse Stolp, een verdwenen boerderijtype" door R. C. Hekker, aan de minister worden over handigd. In 1953 verloor de laatste Schouwse stolp haar functie als boerderijR. C. Hekker reconstrueerde aan de hand van een collectie zeer diverse docu mentatiemateriaal - waaronder af beeldingen en opmetingen - de vorm van deze specifiek Schouwse boerde- rijvorm. De resultaten van literatuur onderzoek geven de lezer inzicht in vermoedelijke redenen voor het ont staan en de ontstaanstijd van de Schouwse stolp. Een groot deel van het bronnenmateriaal (afbeeldingen en opmetingstekeningen) is in dit boekje afgedrukt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktfe: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm;„succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. BURGH - Er wordt de redactie in deze tijd van het jaar wel eens bij wijze van grapjegevraagd of we het grote nieuws al hebben gehoord. Bij ontkennen de beantwoording van deze vraag volgt dan de mededeling: „De zomer is in aantocht!" Weliswaar vallen we bij het horen van die mededeling niet van verbazing van onze stoel, maar toch kunnen we niet om dat feit heen. Steeds meer tekenen van het naderende zomerseizoen worden zichtbaar. Dat blijkt ook uit boven staande foto van de berm van het Duinwegje in Burgh, waar het Hoefblad in volle bloei staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3