LOODVRIJE BENZINE VOLGEND JAAR 4,5 CENT GOEDKOPER ANWB vreest beperkt effect van bevordering loodvrij rijden Onderzoekers mestoverschot voorspellen verslechtering kwaliteit drinkwater hEtGE5ChEjMul5 (Wimpel-)windzak ROYAL ALBERT Belgisch invoerverbod Nederlandse mest onwettig Vliegtuig neergestort 2 Minister Winsemius in notitie aan Tweede Kamer DEN HAAG - Minister Winsemius (Milieu) heeft de Tweede Kamer maandag een notitie gestuurd, waarin een aantal financiële maatregelen wordt aangekondigd om het gebruik van loodvrije benzine met ingang van volgend jaar te stimuleren. De heffing in het kader van de wet op de luchtveront reiniging (1,07 cent per liter) zal met ingang van 1 januari voor loodvrije benzine komen te vervallen. Het ac cijnstarief voor deze benzine zal vanaf die datum 3,43 cent lager zijn dan dat voor gelode benzine. Om te ver mijden dat beide maatregelen de schatkist extra geld zullen kosten, zullen de heffing en accijns op gelode ben zine per 1 januari met 0,9 cent omhoog gaan. De maatre gelen zullen voorlopig van kracht zijn tot 1988. In dat jaar zal worden bekeken of zij in het licht van markt- en prijsontwikkelingen moeten worden voortgezet. De minister zegt in zijn notitie toe er met kracht naar te zullen streven dat de normale gelode benzine per 1 januari '86 geheel zal zijn vervangen door loodvrije. Volgens Winsemius kan het netwerk van loodvrije pom pen snel worden uitgebreid zonder dat daarvoor omvangrijke extra in vesteringen nodig zijn. De verlaging van het toegestane loodgehalte in su- perbenzine van 0,4 tot 0,15 gram per liter zal zo mogelijk worden ver vroegd van 1 oktober naar 1 april '86. De minister is met de oliemaat schappijen overeengekomen dat deze maand bij circa dertig pompen langs de snelwegen loodvrije benzine ver krijgbaar zal zijn. Na het verdwijnen van de normale gelode benzine per 1 januari zal vrijwel op alle 9.600 tankstations „schone" benzine be schikbaar zijn, zo verwacht de be windsman. De minister kondigt ook maatrege len aan om met ingang van volgend jaar de verkoop van auto's die ten be hoeve van het gebruik van loodvrije benzine zijn uitgerust met een kata lysator, te stimuleren. Voor „schone" auto's met een cilinderinhoud van 1,4 liter of meer zal in de periode '86-88 de bijzondere verbruiksbelasting 1.700 gulden lager zijn dan voor wa gens zonder katalysator. Hiermee worden de extra kosten van de aan schaf gecompenseerd. Auto's met een cilinderinhoud van minder dan 1,4 liter moeten volgens EG-afspraken in twee fasen aan de nieuwe Europese normen voldoen. Daarom zal de verlaging van de BVB voor deze wagens in de jaren '86 en '87 worden beperkt tot 850 gulden. In 1988 zal de lagere BVB eveneens 1.700 gulden bedragen. Ook hier geldt dat de financiële stimulans de overheid geen geld mag kosten. Daarom zullen de extra kosten worden omgeslagen over alle nieuwe auto's, waardoor de aanschafprijs „zeer geleidelijk" zal stijgen, aldus de minister. Winsemius verwacht dat door dé nu aangekondigde maatregelen het aandeel van loodvrije benzine in de totale verkoop de komende drie jaar respectievelijk 20, 25 en dertig pro cent zal gaan bedragen. Voor auto's met een motorinhoud van meer dan 1,4 liter zal het aandeel in de totale verkoop in deze periode naar ver wachting 15, 45 en zeventig procent bedragen. DEN HAAG - De ANWB vreest dat de belastingmaatregelen die minister Winsemius heeft aangekondigd om het gebruik van loodvrije benzine en schone auto's te bevorderen, maar in beperkte mate effectief zullen blijken te zijn. „Loodvrije benzine immers zal door de nu voorgestelde financiële maat regelen niet of nauwelijks goedkoper worden dan loodhoudende benzine", al dus de ANWB. „Bovendien valt een gering prijsverschil in het niet bij de prijsverschillen die het gevolg zijn van de prijzenslagen op het benzinefront". Door deze maatregelen zal de zure regen op de lange duur met vijf pro cent afnemen. „Als de overheid dit probleem daadwerkelijk wil bestrij den, zullen de overige vervuilers zo als de industrie en de landbouw met minstens dezelfde voortvarendheid dienen te worden aangepakt", aldus de ANWB. Door de maatregelen wordt het ge bruik van loodvrije benzine volgens de ANWB te weinig gestimuleerd. Verder is volgens de bond niet duide lijk waarom de prijs van loodvrije benzine pas in 1986 omlaag kan en EG-commissie: DEN HAAG - De Europese com missie zal bij het Europese Hof van Justitie een klacht indienen tegen België wegens het verbod op de in voer van mest uit Nederland. Het „dagelijks bestuur" van de Gemeen schap vindt dit verbod strijdig met artikel 30 van het EEG-verdrag, dat kwantitatieve invoerbeperkingen en maatregelen van gelijke werking verbiedt. Een Belgisch lid van het Europese parlement, de socialiste Marijke van Hemeldonck, had vra gen gesteld over het door de Vlaamse raad uitgevaardigde invoerverbod voor drijfmest, waardoor zo'n 200.000 ton Nederlandse mest niet kan worden geïmporteerd. De commissie zegt kennis te heb ben genomen van het decreet van de minister van de Vlaamse gemeen schap van 24 januari inzake maatre gelen op het gebied van grondwater- beheer. Op grond van artikel 4 van dit decreet is „rechtstreekse of indirecte lozing, storting of opslag op of in de bodem van vloeibare dierlijke faeca- liën die afkomstig zijn van buiten lands grondgebied" verboden. Maar ontheffing van dit verbod is moge lijk. Omdat dit verbod strijdig is met het EEG-verdrag, heeft de commissie besloten de procedure in te leiden die kan leiden tot een veroordeling door het Hof van Justitie. Volgens artikel 169 brengt de commissie, indien zij van oordeel is dat oen lidstaat een van de krachtens het verdrag op hem- rustende verplichtingen niet is nage komen, een met redenen omkleed ad vies uit, na deze staat in de gelegen heid te hebben gesteld opmerkingen te maken. Indien de betrokken staat dit advies niet binnen de door de commissie vastgestelde termijn op volgt, kan de commissie de zaak aan hangig maken bij het Hof van Justi tie. Advertentie niet eerder. Volgens de ANWB kan de prijs van loodvrije benzine door be lastingmaatregelen op het terrein van de accijns of btw de eerstkomen de jaren meer omlaag worden ge bracht zonder dat de loodhoudende benzine veel duurder hoeft te wor den. Niet geschikt Een verbod op loodhoudende nor male benzine per 1 januari 1986 wijst de ANWB van de hand. De bond wijst erop dat een deel van het huidige wa genpark nog niet geschikt is voor loodvrije normale benzine. De auto mobilisten zouden dan gedwongen worden om op duurdere loodhouden de superbenzine over te schakelen. Het verbod op loodhoudende norma le benzine komt daarom te vroeg vindt de ANWB. De verlaging van de bijzondere ver bruiksbelasting op schone auto's acht de ANWB een goede zaak. Maar ook hierbij vraagt de bond zich af of de maatregel het gewenste effect zal sor teren. Zeker de eerste tijd zijn er voor de consument onvoldoende financiële motieven om een schone auto te ko pen afgezien van de gebrekkige keu zemogelijkheden die men nu nog heeft. BANGKOK - Een Boeing 737 van de Thailandse luchtvaartmaatschap pij Thai Airways is dinsdagochtend op een binnenlandse vlucht tegen een berg gevlogen. Alle 11 inzitten den, zeven bemanningsleden en vier passagiers, werden gedood. Het toestel was op weg naar de plaats Phuket om 100 vakantiegan gers op te halen voor een vlucht naar de hoofdstad Bangkok. Het ongeluk gebeurde nabij Phuket. Over de oor zaak van het ongeluk is nog niets be kend. Hoge bomen vangen veel wind. Windzakken doen dat eveneens, maar één van de windzakken op de Zeelandbrug kon het het afgelopen week einde allemaal niet meer aan, en werd door de storm danig toegeta keld. Het effect is enigszins feestelijk", maar dat is niet bepaald de eerste vereiste voor de functie van de windzak. DEN HAAG - De vier werkgever sorganisaties voor het wegtransport hebben maandag hun leden opgeroe pen niet langer mee te werken aan de controles door de rijksverkeer sinspectie van de juiste naleving van de rijtijdenwet. Hun samenwerking sorgaan, de Commissie van Overleg voor het Goederenvervoer (COG), heeft dit bekend gemaakt. AMSTERDAM - Nu het financie ringstekort lager uitvalt dan ver wacht, zijn de aangekondigde bezui nigingen van het kabinet overbodig. Dat was maandagavond de eerste reactie van CPN-fractievoorzitter'me vrouw I. Brouwer op de vroege voor jaarsnota van minister Ruding van Financien. Nitraatgehalte zal boven wettelijke norm stijgen Echl Engels porselein Fijn om (e krijgen... ideaal om Ie sparen NOOROSTRAAT 33.JS 43J9 AK HAAMSTEDE TEt 01115-133» DEN HAAG - Als het mestoverschot in de landbouw niet wordt teruggedrongen zal de kwaliteit van het drinkwater in Nederland verder verslechteren. In 75 van de 166 waterwingebieden op de zandgronden zal het ni traatgehalte in het water op den duur boven de wettelij ke norm van 50 milligram per liter stijgen. Zelfs bij een halvering van de huidige bemesting zal de drinkwater norm voor nitraat bij een deel van de winningen worden overschreden. zoek van minister Bra"ks een onder zoek ingesteld naar het verband tussen de bemesting in de landbouw en de nitraatconcentratie in het drinkwater op de Nederlandse zand gronden. Verwijdering noodzakelijk Doordat zelfs bij een drastische be perking op korte termijn het nitraat- Dat staat in een rapport over de ni- traatproblematiek dat maandag aan minister Braks van Landbouw en Visserij is aangeboden. Het rapport is opgesteld door de werkgroep Ni traatuitspoeling in waterwingebie den. Onder meer zijn hierin vertegen woordigd: het Instituut voor cultuur technieken en waterhuishouding, het Landbouw Economisch Instituut en de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen. De werkgroep heeft op ver- Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Iedere donderdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Dorpshuis. Beatballet. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 Iedere vrijdag S ch ou wen -D u i vel an d Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. gehalte in het opgepompte drinkwa ter in sommige wingebieden op de zandgronden nog boven de 50 milli gram zal stijgen, is het volgens de werkgroep niet voldoende om het mestoverschot terug te dringen. „Ni traatverwijdering uit het water is onder alle omstandigheden noodza kelijk", aldus de opstellers van het rapport. Het verwijderen van het nitraat uit het water is ook goedkoper dan het voorkomen van de verontreiniging. Het rapport pleit voor een bescher- mingsbeleid per waterwingebied, met een combinatie van mestbeper- king en zuivering van het water. De kosten worden geschat op 38 miljoen gulden. De beste methode om het water schoon te maken is volgens de onder zoekers een nieuw ontwikkelde tech niek van de Landbouw Hogeschool. Naar verwachting kan deze over en kele jaren op grote schaal worden toe gepast. Iedere zaterdag Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1. tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 4" 4317. Zaterdag 6 tot en met 20 april Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie. 13.30- 16.30 uur, behalve op zondag. Maandag 15 t/m zaterdag 20 april Zierikzee Expositie fotogroep Brogum in de Noordhavenpoort. Dagelijks ge opend tussen 14.00-17.00 uur, dond. ook 19.00-21.00 uur en zaterdag 11.00- 16.00 uur. Dinsdag 16 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Zaal bij Ger. kerk. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Scharendijke De Putmeet. Voorlichtingsavond kruisvereniging. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 17 april Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst N.B.v.P. afd. Schouwen. 14.00 uur. Visstraat 5. Poppentheater Alteklein. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije. Bejaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst NCVB. 20.00 uur. Beatrixschool. Jaarvergadering We reldwinkel Schouwen-Duiveland. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing over 17-de eeuwse Hollandse schilderkunst door me vrouw Kikkert-Elkerbout. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 18 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrijde. Bijeenkomst „Wees een ze gen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Ledenvergadering af deling Schouwen Ned. Rode Kruis. 20.00 uur. Vergaderzaal Ned. Herv. kerk. NCVB-vergadering. 19.45 uur. Vrijdag 19 april Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering WD. 19.00 uur. Kleuterschool De Speeldoos. Kinder- kledingbeurs, inleveren kleding van 19.30-21.30 uur. U.V.V.-gebouw. .Vredescabaret „Kon tra Miene". 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Feestavond NBvP, afde ling Noordgouwe. 19.45 uur. Zaterdag 20 april Zierikzee Kleuterschool De Speeldoos. Kinder- kledingbeurs. 10.00-11.30 uur. Afha ling niet-verkochte kleding van 14.00- 15.00 uur. Zondag 21 april Renesse Bowlingcentrum. Bowlingtoernooi Renesse. 12.00 uur. Maandag 22 april Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 23 april Zierikzee Vrouwenontmoetingscentrum. Dis cussie-avond over het leven in woon wagens. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Visstraat 5. Poppentheater Alteklein. 14.30 uur. Mondragon. Jaarvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor ouderen. 14.30 uur. Dinsdag 7 mei Kerkwerv*» ...6iiigsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2