langs formeel onjuiste wegen „Wij moeten tegen elkaar belangen afwegen' Zl<?4 O Raad Westerschouwen uit waardering voor de instelling van Steunfonds minima Plannen tot bouw achttien appartementen aan Grachtweg 8itr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Crescendo uit Urk Diefstallen personenauto's opgelost WA> Wh pa HERIKZEESCHE NI EUWSBODE Loodvrije benzine Gunstig jaar Grote sterren" Dubbel-succes Minister Winsemius wil met ingng van volgend De PZEM heeft in het verslagjaar 1984 een De werkgroep Jeugdactiviteiten in Kerkwerve Nadat Bruse Boys eerder het Schouwen-Dui- jaar de loodvrije benzine 4,5 cent goedkoper winst behaald van ruim f 28 miljoen. Tariefs- organiseerde een talentenjacht met „grote ste- velands zaalvoetbalkampioenschap binne- maken. (Pag. 2) verlaging was het gevolg. (Pag. 3) ren". (Pag. 4) haalde veroverde de club nu ook de beker. (Pag. 7) DINSDAG 16 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23711 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De mensen, wie wij een steun zijn, geven ons hou vast in het leven. Ebner-Eschenbach VVD-fractievoorzitter dr. H. J, van Zuijlen over gevolgde procedure verbouw gemeentehuis: HAAMSTEDE - De voorzitter van de VVD-fractie in de gemeenteraad van Westerschouwen, dr. H. J. van Zuijlen, is van mening dat op sommige punten de besluitvorming in de gemeente Westerschouwen langs formeel onjuiste wegen geschiedt. Dat bleek maandagavond tijdens de be handeling van een begrotingswijziging met betrekking tot de voorgenomen verbouw van het gemeentehuis van Westerschouwen. Zoals bekend heeft de gemeente Westerschouwen plannen om het ge meentehuis te gaan verbouwen voor een bedrag van meer dan 800.000 gul den. Deze verbouwing zou oorspron kelijk een bedrag van 650.000 gulden vergen, maar op donderdag 4 april j.l. besloot de commissie financiën tot het advies van de duurdere ver bouwing, waarbij een aantal verbe teringen c.q. verfraaiingen zijn opge nomen. En maandagavond werd de gemeenteraad gevraagd haar goed keuring te hechten aan de voorgestel de begrotingswijziging om de beno digde gelden voor de verbouwing ter beschikking te stellen. En deze voorgestelde gang van za ken was de heer Van Zuijlen in het verkeerde keelgat geschoten. DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met de keuze van de Seasparrow van het Amerikaanse be drijf Raytheon als luchtverdedi- dingssysteem voor het M-fregat van de Nederlandse marinewerf De Schelde. Dat bleek maandag tijdens een mondelingh overleg met staatsse cretaris Van Hou welingen. (Defensie materieel). Mede namens fractiegenoot me vrouw C. van der Haven-Eikelen boom voerde Van Zuijlen aan dat een begrotingswijziging voor een kapi taal van meer dan 800.000 gulden vooraf gegaan diende te worden door een voorstel aan de raad, die daar over vervolgens een besluit diende te nemen. Van Zuijlen voerde aan dat de verschillende commissies, die de plannen hebben behandeld, uitslui tend adviescommissies zijn, maar zelf geen beslissingsbevoegdheid hebben. Volgens Van Zuijlen ligt die bevoegdheid uitsluitend bij de ge meenteraad. ,,De door u ingediende begrotingswijziging heeft derhalve geen onderbouwing door een geargu menteerd raadsbesluit en kan derhal ve ons inziens niet in behandeling worden genomen." Van Zuijlen ver zocht dan ook aan het college om de begrotingswijziging terug te nemen en eerst in een volgende raadsverga dering een voorstel aan de raad voor te leggen inzake de verbouwing van het gemeentehuis. „Mocht u dit verzoek niet kunnen of willen inwilligen, dan moet ik persoonlijk ernstig overwegen om de hogere bestuursorganen in te lichten dat de besluitvorming in de gemeen te Westerschouwen langs formeel on juiste wegen geschiedt." Vervolgens deelde Van Zuijlen mee dat,1 mocht de begrotingswijziging toch in behandeling worden geno men, zijn fractie in haar geheel ak koord gaat met al die voorzieningen in het gemeentehuis, die de werks feer moeten verbeteren. „Een deel van onze fractie heeft echter onoverkomelijke bezwaren te gen elke uitgave, welke verband houdt met verfraaiing van het ge bouw en die derhalve bedoeld zijn om de status van de gemeente te ver hogen." Het gloedvolle betoog mocht even wel niet baten. De begrotingswijzi ging werd in behandeling genomen' en aangenomen met de stemmen van de beide genoemde WD-ers tegen de voorgestelde „verfraaiingen". Burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer voerde daarbij aan dat alle begrotingswijzigingen vooraf in de verschillende openbare commissies worden behandeld, en dat iedereen er dus kennis van kan nemen en er be zwaren tegen kan inbrengen. Deze wijziging is al meer dan een half jaar lang voortdurend in discussie ge weest, zodat nu bij iedereen genoeg zaam bekend kan worden *"":ron- dersteld wat de plannen zijn." De burgemeester voerde aan dat bij de nu voorgenomen verbouwing de zaken goed moeten worden aange pakt. „Als we nu toch aan het hakken en breken gaan, laten we dan meteen maar alles doen. Dan zijn we er van af. Het plan is financieel haalbaar, dat is uitvoerig nagegaan, en ook met het personeel is uitgebreid overleg geweest." Noodzaak De overige fracties in de raad had den geen enkele moeite met de voor gestelde plannen en met de begro tingswijziging. G. J. W. van der Salm (PvdA) uitte zijn blijdschap over de plannen, „zeker nu is gebleken dat daardoor geen sprake zal zijn van be lastingverhoging. De heer J. van der Berge (RU) sprak van een noodzakelijke verbouwing, terwijl de voorzitter van de CDA- fractie, de heer L. Tieleman, het zei te betreuren dat niet alle raadsfracties het plan voor de verbouwing van bij na een miljoen gulden ondersteun den. Uit reserve werkgelegenheidsfonds HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Westerschou wen toonde maandagavond in haar vergadering unaniem waardering voor de plannen om uit de reserve van het werkgelegenheidsfonds een steunfonds in te stellen ten behoeve van de echte minima. Gemeenteraadsvergadering Zierikzee Mevrouw C. van der Haven- Eikelenboom (VVD) pleitte bij de be handeling van dit agendapunt voor bijzondere aandacht voor de bejaar den in de gemeente. Zij zag graag ge realiseerd d,at de zelfstandig wonen de bejaarden in aanmerking zouden kunnen komen voor een financiële tegemoetkoming uit het nieuwe fonds bij aansluiting op het telefoni sche alarmeringssysteem. Dit in ver band met de kosten, die een dergelij ke aansluiting met zich meebrengt. Gemeentesecretaris J. W. de Jonge lichtte evenwel toe dat dat niet moge lijk was. „De instelling van een steunfonds is geen algemeen werken de maatregel. In die gevallen dient steeds de ISD individueel te bezien of een tegemoetkoming noodzakelijk en mogelijk is." Samen met burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer was hij evénwel wel van mening dat voor die situatie een oplossing gevonden moet worden. Mevrouw Niemantsverdriet zegde toe dat deze zaak bij de opstel ling van de criteria voor het in aan merking komen van een tegemoetko ming uit het fonds zal worden bekeken. Het PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm verzocht het college tenslotte om er voor te zorgen dat de reserve van het werkgelegenheidsfonds weer snel op het oude niveau kon worden gebracht. Advertentie komt zingen in Zierikzee voor Woord en Daad op 20 april a.s. Inl. en reserv.: tel. 01115-2007 ZIERIKZEE-Er gaat een vertrouwd stukje aanzien van de Grachtweg verdwijnen: de bedrijfsgebouwen van het voormalig agrarisch bedrijf van de familie Van der Wek ken. Architect M. Zeelenberg uit Ouddorp is van plan op dit perceel - Grachtweg 4 - achttien appartementen te bouwen. van wordt rekening gehouden in het bestedingsplan 1987. Deze op handen zijnde plannen hebben er toe geleid, dat het algemeen onderhoud beperkt Vervolg pagina 4 Dr. H. J. van Zuijlen (VVD): Be sluitvorming rond verbouw gemeen tehuis langs formeel onjuiste we gen..." Een ander lid van de WD-fractie, de heer J. Janse, gaf te kennen dat hij zich wel kon vinden in de voorgeno men plannen. Hij achtte het heel wel mogelijk om de benodigde gelden op een verantwoorde wijze ter beschik king te krijgen. „En als je toch aan het verbouwen gaat, doe het dan ge lijk maar goed", zo luidde zijn stand punt. ZIERIKZEE - Opnieuw heeft de rijkspolitie een aantal zaken kunnen oplossen, nu de serie diefstallen van auto's en andere zaken, gepleegd door de 21-jarige L. K. R. K. uit Zie rikzee. Verdachte is te Kruiningen aangehouden. Bij verhoor van K. bleek, dat hij zich had schuldig gemaakt aan: twee keer diefstal personenauto (dezelfde auto) op 20 en 30 maart, een keer een personenauto op 2 april (alle drie uit Zierikzee) en verder nog een diefstal van een jas uit Mondragon en een po ging tot inbraak in een zomerwoning te Seharendijke. Eén auto werd bij een controle te Reeuwijk aangetrof fen en daar achtergelaten, en het an dere voertuig ontglipte bij een con trole te Oude Tbnge en is daar tevens achtergelaten door de dader. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het perceel is gelegen in het gel dende bestemmingsplan 'Malta' en heeft de bestemming 'agrarische doeleinden'. In een voorstel aan de gemeente raad, dat aan de orde komt tijdens de raadsvergadering op maandagavond 22 april, aanvang 19.30 uur, wijzen b. en w. erop, dat het door de heer Zee lenberg ingediende bouwplan in strijd is met deze bepaling in het bestemmingsplan, zodat - aldus het college - een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk is. Commissies akkoord Volgens het raadsvoorstel heeft de welstandscommissie het plan tot de bouw van achttien appartementen aan de Grachtweg in haar vergade ring van 6 februari reeds goedge keurd. Verder delen b. en w. mede, dat het betreffende bouwplan ook ter sprake is geweest in de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning van 2 april. Ook deze commissie ging akkoord met het bouwplan. Teneinde de heer Zeelenberg de ge legenheid te geven achttien apparte menten te bouwen, stellen b. en w. de raad voor om vooruitlopend op een wijziging van het bestemmingsplan 'Malta', nu een voorbereidingsbesluit te nemen. Ten behoeve van het behoud van een belangrijk historisch stukje aan zien in Zierikzee: de Vismarkt, zijn er, zoals wellicht bekend, plannen voor restauratie. Met de kosten daar- Burgemeester tijdens hoorzitting herinrichting Baden Powellterrein: ZIERIKZEE-,,Je zou er een mooie tuin van kunnen ma ken. Dat is beter, goedkoper en milieuvriendelijker. Doe die auto's nou eens een keer weg en maak er een mooi park van. Auto's buiten de stad, dat kan als men maar wil". Die hartekreet kwam maandagavond van de heer Van Nieuwenhuijze tijdens een hoorzitting in de Vier schaar betreffende de herinrichting van het Baden Po wellterrein. Nog voor het zomerseizoen zullen aan de Vismarkt enkele dringend noodza kelijke voorzieningen worden getroffen. „Maar de mensen willen niet", luidde het antwoord van burgemees ter Th. H. de Meester. Met nadruk verwees hij naar de filosofie, die ten grondslag ligt aan de inrichting van parkeerterreinen in de directe nabij heid van het stadscentrum. Een filo sofie, waar het ruimtelijke orde ningsbeleid al meer dan tien jaar op gericht is: parkeerterreinen voor lang parkeerders buiten de stad, ruimte voor kort parkeren in de buurt van het centrum en beperkte mogelijkheden in het hart van de stad voor zeer kort parkeren. De burgemeester benadrukte deze uitgangspunten ook destijds tijdens de 'Wercldstedebouwdagen' al te heb ben verkondigd. Verder wees hij erop, dat met de herinrichting van het Ba den Powellterrein reeds rekening werd gehouden in het circulatieplan van 1972, evenals in het structuurplan van 1976. Winkels dicht De heer De Meester zei het volko men met de heer Van Nieuwenhuijze eens te zijn, dat de aanleg van een park wellicht fraaier zou zijn, maar wees in dit verband toch ook op ande re belangen die in dezen een rol spe len. Het doorvoeren van een beleid gericht op alle auto's buiten de stad houden, zou volgens hem tot gevolg hebben, dat vele mensen niet meer in de stad zouden komen om hun inko pen te doen. „Mensen gaan niet met hun boodschappen vanuit de bin nenstad naar het parkeerterrein bij de Westbrug sjouwen", aldus de bur gemeester. De aanleg van parken zou van Zie rikzee, naar zijn mening wel een mooie stad maken om in te wande len, maar ook wel een stad waar straks alle winkels dicht zouden gaan. De burgemeester toonde zich ervan overtuigd, dat met de aanleg van parkeerterreinen als de Mossel boomgaard en het thans geplande terrein aan de Baden Powellweg met veel groenvoorziening een goed alter natief werd bereikt. De heer De Meester memoreerde in dit verband nog de actie, die destijds tegen aanleg van het terrein Mossel boomgaard werd gevoerd. „Ik heb echt de mensen gesproken, die daar later op zijn teruggekomen", aldus de burgemeester. „Het was zomaar eens even pra ten",luidde ten slotte de repliek van de heer Van Nieuwenhuijze. Kleuters Hoofdleidster van de Nutskleuter- school mevrouw M. Speelman- Nooijen maakte van de gelegenheid gebruik een dringend beroep te doen op het besef van de heren achter de tafel, dat voorlopig aan de Baden Po wellweg nog steeds een kleuterschool Verwachting tot woensdagavond: Vrij zacht Overwegend droog en perioden met zon. In de nacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur circa 7 gra den; middagtemperatuur ongeveer 17 graden, aan zee enkele graden lager. Zwakke veranderlijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 april: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonnige perioden kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 apr. Zon op 6.39, onder 20.41 Maan op 6.17, onder 17.43 18 apr. Zon op 6.37, onder 20.43 Maan op 6.28, onder 18.52 Nieuwe Maan: 20 april (06.22) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 17 april 18 april 2.33 15.16 2.55 15.57 8.38 9.10 20.51 21.20 Vervolg pagina 3 Springtij: 22 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - De regen van vanochtend werd veroorzaakt door van het wes ten uit binnendringende warme en vochtige lucht. Dit storingsgebied trekt verder weg naar Duitsland en Denemarken. Omdat een hogedrukgebied boven Zuidwest-Frankrijk naar ons toe komt lost de bewolking boven Frank rijk en het Beneluxgcbied steeds meer op. Woensdag en donderdag zijn er dan ook flinke perioden met zon en loopt de temperatuur verder op. In het bin nenland is 20 graden niet uitgesloten de komende dagen. Zolang de wind nog uit zee waait is het in de kustge bieden echter een stuk koeler. De re genkansen blijven klein. Vanaf vrijdag wordt weer koeler weer verwacht: de wind draait dan waarschijnlijk naar noordelijke rich tingen door een nieuw hogedrukge bied bij Schotland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1