A School 't Staepel'of Renesse adopteert het oorlogsmonument e Strijd om rechten viswater Ouwerkerk tussen W. K. Schot en Staatsbosbeheer Zware storm en hoog: water Prijsvraag Renesse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Crescendo uit Urk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleurgesteld galow-exploitanten is teleurgesteld over uit spraken van de CDA-fractie van Westerschou- wen. (Pag. 4). Ingenieur Drie titels Herenigd De Vereniging van Campinghouders en Bun- Bram van der Mark is ingenieur van de Provin- Adrie Geelhoed bij de senioren en Karei de Ko- He' openbaar onderwijs in Sirjansland is her- i* nv' ciale Waterstaat en hoofd dienstkring Schou- ning bij de jeugd veroverden het nu besloten enigd. Op vrijdag 19 april is de officiële ope- wen-Duiveland. Binnenkort zwaait hij al. biljartseizoen ieder drie titels. (Pag. 7). nina van de school Bon nesnrok mot (^orarrt (Pag. 5). 'v ning van de school. Een gesprek met Gerard Oele. (Pag. 11). VRIJDAG 12 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23709 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat richt gij stenen beelden voor hen op, als konden zij ooit vergeten worden? Wilt gij ze werkelijk eren, volgt dan hun voorbeeld en luistert naar hun lessen. Grillparzar SBB en veldpolitie haalden fuiken weg ZIERIKZEE - Een slepend conflict tussen Staatsbosbe heer (SBB) en de Zierikzeese beroepsvisser W. K. Schot is deze week tot een kleine uitbarsting gekomen, toen SBB de fuiken van Schot uit het betwiste viswater wer den gehaald. Schot en SBB denken dezelfde visrechten te hebben op een viswater bij Ouwerkerk: de inlagen van het Krekengebied Vier Bannen. Het is niet het eerste conflict (en waarschijnlijk ook niet het laatste), maar Schot heeft nu de beste papieren in handen en is bezig een kort geding aan te spannen tegen SBB om de visrech ten voorgoed te regelen. Wat er deze week gebeurde komt in het kort hier op neer: dinsdagavond (omstreeks zes uur) kwamen ambte naren van SBB met een paar mannen van de veldpolitie in het onderhavige gebied waar Schot bezig was met vis sen, en vroegen naar zijn visvergun ning. Omdat vissers een dergelijke vergunning zelden op zak hebben moest Schot mee naar het politiebu reau te Zierikzee, waar bleek dat eer onvoldoende van een verwijtbaar strafbaar feit sprake was: Schot kon wel degelijk een visvergunning over leggen. Woensdag werd hetzelfde nog eens overgedaan: SBB haalde de 32 fuiken van Schot uit het water. Schot stond er bij maar ging weg „om moeilijkhe den te voorkomen", zoals hvi zelf ze"t. Wel schakelde Schot direct zijn advo caat in, die naar Ouwerkerk toog om SBB er op te wijzen dat ze onrecht matig de fuiken aan het verwijderen waren. De fuiken werden nog dezelf de dag teruggegeven. Wel mist Schot een hoeveelheid vis uit de drie be- waarnetten: ongeveer 400,— handel. Ambachtsheer De hele problematiek rond de vis vergunning is jaren geleden ontstaan. De eigenaar van het viswater was de heer J. T. van Ghesel-Grothe uit Bo degraven, die in 1962 de ambachts- heerlijke rechten kreeg toegewezen en dus ook kon bepalen wie er in de inlagen mocht vissen. SBB en het Wa terschap Schouwen-Duiveland Jhad- x, n Jf yr. Fuiken en roeispanen van Schot op het droge. den geen zwaar volgens een brief van 22 ap- 1964. In 1965 sloot Van Ghesel-Grothe een huurovereenkomst met Staats bosbeheer voor een periode van 1 ju ni '65 tot 31 mei '71, die later werd verlengd van 1 juni '71 tot 31 mei '77. Na 1977 werd de vergunning niet ver lengd. Artkel 33 van de Visserijwet zegt, dat vergunningen telkens gel den voor zes jaar en alléén worden verlengd indien de aanvrager dat een half jaar voor het aflopen van de ter mijn kenbaar maakt. SBB heeft dit niet gedaan, maar be taalde wel elk jaar 130,— voor de vergunning (die dus niet meer geldig was). In die perioden beviste een ambtenaar van SBB het water, als laatste de heer R. van Loo uit Ouwer kerk. De gevangen vis verkocht Van Loo aan de heer Schot. Toen Van Loo echter aankondigde nog 20 ha viswa ter erbij te pachten in Dreischor en dus veel meer vis aan Schot zou kun nen verkopen, begon Schot aan zijn strijd tegen SBB: hij had ernstig be zwaar tegen het feit dat een ambte naar dergelijke hóeveelheden vis als bijverdienste zou mogen vissen, te gen de beroepsvisserij in. Geen vergunning Schot informeerde bij Staatsbosbe heer van wie nu uiteindelijk het on derhavige viswater was en toog ver der op onderzoek. Zo kwam hij terecht bij de heer Van Ghesel-Grote, erf bleek dat SBB géén vergunning heeft. Schot kreeg wel een vergun ning in 1984, en op dat moment waren er twee man aan het vissen in de inla gen (sectie 144), te weten de heer Van Loo en W. K. Schot. Schot schreef intussen een brief De heer W. K. Schotdie meent de beste papieren te hebben in zijn strijd om de rechten van het viswater in de inlagen van Ouwerkerk. ir. J. A. Ghesel-Grote uit Delfgauw en met bezwaren aan de directeur- generaal van SBB, die antwoordde dat er voortaan geen van zijn mensen meer mocht vissen in bedoelde wate ren, en dat was uiteraard tegen het zere been van belanghebbenden die hun bijverdienste zagen wegvloeien 200,- tot 300,- per week). Het huurcontract tussen (inmiddels een zoon van de eigenaar) professor, Veldpolitie en ambtenaren van Staatsbosbeheer verwijderen de 32 fuiken van W. K. Schot uit het discutabele viswater. -'.-X p RENESSE - Ter gelegenheid van de veertigjarige her denking van de bevrijding, start de Stichting Februari 1941, gevestigd te Amsterdam, het project „Adopteer een Monument". Op 3 en 4 mei zal in het kader daarvan in elke provincie een monument worden geadopteerd door een school. In Zeeland gebeurt dat in Renesse, waar de openbare lagere school 't Staepel'of het Monument aan de Oude Molweg adopteert. De officiële plechtigheid wordt op zaterdag 4 mei om half drie begonnen in het Dorpshuis Renesse. De overige plaatsen waar de adop ties plaatsvinden zijn: Delfzijl, Dok- kum, Beilen, Hengelo (O.), Winters wijk, Leusden, Zaandam, Vlaardin- gen, Sprang-Capelle en Heerlen. Het project heeft tot doel dat bin nen enkele jaren zo veel mogelijk van de omstreeks 800 oorlogs-, verzets- en bevrijdingsmonumenten door een ter plaatse gevestigde school zullen wor den geadopteerd, waarbij de adoptie- taak door een klas van die school wordt uitgeoefend. De doeleinden die met de adoptie worden nagestreefd zijn: 1. de leerlingen vertrouwd te ma ken met de ontstaansgeschiedenis van het monument en hen te leren be grijpen waarom „hij of zij" bereid is geweest zijn of haar leven voor het verkrijgen van de vrijheid in de waagschaal te stellen of op te offeren en waarom zovelen zijn omgebracht of op andere wijze het leven hebben verloren; 2. de leerlingen meer inzicht te ge ven in de wezenlijke waarden van de begrippen „vrijheid" en „democra tie"; 3. de leerlingen inzicht te geven in historische en hedendaagse ontwik kelingen die - openlijk dan wel slui pend - een bedreiging vormen voor de fundamentele waarden van ons de mocratisch systeem. schappen en Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en voorma lige verzetsorganisaties. De verschil lende koepelorganisaties uit de on derwijswereld hebben eveneens hun volledige instemming met - medewer king aan - het project toegezegd. Het project is opgezet met de intentie dit vele jaren te laten voortbestaan. Evehtuele wisseling van scholen zal worden overgelaten aan het plaatse lijk overleg. Provinciaal vertegen woordiger voor Zeeland is voorzitter ZIERIKZEE - Vannacht heeft een zware storm deze regio geteisterd, zonder dat er ongelukken gemeld zijn. Een woordvoerder van het KNMI te Zierikzee meldde dat de storm vannacht tot windkracht tien reikte, met dien verstande, dat een dergelijke windkracht gedurende tien minuten bereikt moet worden. Uitschieters tot windkracht twaalf waren mogelijk, maar worden niet als zo danig genoteerd omdat die maar kort van kracht waren. De storm leidde eveneens tot een verhoogde waterstand. In de Oosterschel- demonding bij het werkeiland Neeltje Jans werd vanochtend half negen (hoog water) een waterstand van 2.50 m bereikt, 1.15 m meer dan normaal. Het was geen springtij, zodat het water nergens voor problemen zorgde. Wel stond te Burghsluis veertig centimeter water op de kade. Gelukkig waren er nog geen bladeren aan de bomen, anders hadden er velen omgewaaid. Immateriële doelstellingen Hierbij gaat het met name om de aandacht voor de immateriële doelstellingen van het project, onder meer door het langs onderwijskundi ge weg stimuleren van het bewust wordingsproces met betrekking tot de fundamentele waarden van ons de mocratisch systeem en het begrip „vrijheid". Bij de keuze van de deelnemende scholen wordt een verdeling na gestreefd die een afspiegeling vormt van de landelijke verdeling naar schooltypen en levensbeschouwin gen. Het project richt zich voor wat de adoptieklassen betreft op de leef tijdsgroepen van 10-12 jaar (lager basisonderwijs) en 12-14 jaar (voort gezet onderwijs). Er is een werkcomité gevormd dat in nauwe samenwerking met provin ciaal opgezette organisaties het pro ject ter hand heeft genomen. Naast de bestuursleden van de stichting, ma ken van het werkcomité onder meer deel uit vertegenwoordigers van de ministeries van Onderwijs en Weten- RENESSE - Een jaar na de bevrijding werd op initiatief van de Neder- landsche Kring van Beeldhouwers de zoge naamde „prijsvraag Re nesse" uitgeschreven. In totaal zijn er 37 inzendingen binnengekomen, waarvan 13 op verschillende gronden zijn afge wezen. De overige 24 werden eind 1946 tentoongesteld in het Stede lijk Museum van Amsterdam. Uit eindelijk werd de opdracht voor het vervaardigen van een monu ment ter herdenking aan de op 10 december 1944 te Renesse om het leven gebrachte verzetsstrijders opgedragen aan de Amsterdamse beeldhouwer J. W. Havermans. Het gedenkteken, geplaatst aan de Oude Moolweg, kon op 4 mei 1949 door de Commissaris van de koningin in Zeeland, Jhr Mr de Casembroot onthuld worden. De beeldengroep stelt een vrouw voor getooid met een tradi tionele Zeeuwse kap. In haar han den draagt ze een slachtoffer van het Duitse geweld, waarmee de tien gevallenen worden vereenzel vigd. Op het gezicht en in de hou ding van de vrouw is het mededo gen, de rouw en het verdriet af te lezen; uitingen die nauw verbon den zijn aan oorlog en verzet. Op de frontzijde van de sokkel is dc datum gegraveerd waarop het dra ma van Renesse zich afspeelde en de zijkanten vermelden de namen van de slachtoffers. Het monu ment bevindt zich recht tegenover de begraafplaats waar de tien mannen in een massa-graf zijn be graven. De grafbedekking, die in 1946 is aangebracht, is een ont werp van de beeldhouwer H. J. J. Dannenborg. Het drama De tien slachtoffers werden in december 1944 na een mislukte po ging om per boot bevrijd gebied te bereiken gearresteerd. Negen van hen zijn op beestachtige wijze door middel van ophanging om het leven gebracht. Eén van hen die zwaar gewond was, moest van af een brancard deze wreedheden aanzien. De man overleed diezelf de dag waarna ook hij werd opge hangen. De lijken bleven enige tijd in de open lucht hangen, fami lieleden en omstanders werden ge dwongen de gehangenen te aan schouwen. Dit lugubere vonnis (dood door ophanging) is tijdens de bezetting (in het openbaar) alleen in Renes se voorgekomen. Op de plaats waar het drama zich voltrok - Slot Moermond - is een zwerfsteen geplaatst met de datum 10 december 1944. Elders in deze editie Het Drama van Renesse afgestemd op een le zerspubliek van tien- tot zestien jarigen). W. K. Schot werd door de Kamer van de Binnenvisserij gefiatteerd, dus rechtsgeldig. Staatsbosbeheer vocht deze beslis sing echter aan en bracht de zaak Vervolg pagina 4 Advertentie komt zingen in Zierikzee voor Woord en Daad op 20 april a.s. Inl. en reserv.: tel. 01115-2007 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's J. P. G. Motlhoff (Hulst) van de Stich ting Samenwerkend Verzet 1940-1945. Voor de eerste dertig scholen zullen de aan de adoptie verbonden kosten uit eigen middelen van de Stichting worden gefinancierd. De verdere uit bouw van de actie zal gelijke tred houden met de uit fondsenwerving te verkrijgen financiële middelen. Ver scheidene toezeggingen zijn daartoe inmiddels ontvangen. Ten behoeve van een deelname van vele jaren is per monument een bedrag benodigd van 3.500,—. De officiële plechtigheden op 3 en 4 mei dragen primair een locaal (regio naal) karakter, warbij de leerlingen centraal zullen staan. Tevens zullen daarbij onder meer aanwezig zijn de schoolleiding, het gemeentebestuur, nabestaanden van verzetsslachtof- fers en vertegenwoordigers van voor malige verzetsorganisaties uit de re gio en ouders van de leerlingen. De adoptieplechtigheid wordt besloten met een kranslegging door de leer lingen bij het geadopteerde monu ment. ffih P 8ILT Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan buien Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien; minimumtemperatuur on geveer 6 graden, middagtemperatuur omstreeks 9 graden; krachtige tot harde zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 16 april; Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 6 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 apr.Zon op 6.48, onder 20.34 Maan op 5.08, onder 12.49 14 apr.Zon op 6.45, onder 20.36 Maan op 5.33 onder 14.06 15 apr.Zon op 6.43. onder 20.38 Maan op 5.51, onder 15.20 Nieuwe Maan: 20 april (06.22) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 13 apr. 10.25 22.53 3.44 16.31 5.18 18.07 6.48 19.23 14 apr. 12.03 15 apr. 0.32 13.25 Doodtij: 14 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het bepaald niet lente achtige weer houdt nog aan. Steeds weer nieuwe depressies brengen bui en en soms langdurige perioden met regen. De temperatuur blijft daarbij met een graad of negen aan de lage kant. Veel zon krijgen we morgen niet te zien. Het buiige weer van morgen wordt veroorzaakt door een depres sie die van Schotland naar het mid den van de Noordzee trekt. Deze de pressie veroorzaakt bovendien weer veel wind. Er staat ons een krachtige tot harde zuidwestenwind te wach ten, aan de kust later op de dag moge lijk een stormachtige wind. Ook zon dag verbetert het weer nog niet veel Pas na het weekeinde wordt he vriendelijker met meer zon en een ge leidelijke stijging van temperatuur tot normale waarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1