Overheid geeft vier ton voor ontwikkeling Neeltje Jans KNMI Zierikzee start met regionaal telefonisch opvraagbaar weerbericht DE ZIERIKZEESCHE COURANT KNMI Zierikzee viert zilveren jubileum op 7 en 8 juni WAV W* PE 8i ur 4T4 C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Houtwallen Voorlichtingsfilm Schoolvoetbal Archiefinventaris De gemeente Westerschouwen besteedt veel Het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierik- Op het Zierikzeese sportpark Den Hogen Blok Dezer dagen kwam het tweede deel betreffen- aandacht aan het onderhoud van de houtwal- zee kreeg een voorlichtingsfilm met bijbeho- len. Diverse instanties zijn sinds kort weer ac tief. (Pag. 2). rende apparatuur aangeboden. (Pag. 3). werd het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi met de de archiefinventaris voor Waterschap een kleine vierhonderd kinderen afgewerkt. Schouwen-Duiveland van de persen. Een ver- (Pag. 5). rijking. (Pag. 9). DONDERDAG 11 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23708 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Echte beschaving is harmonische ontwikkeling van onze krachten. Zij slechts maakt ons qelukkiq, qoed en gezond. Feuchtersleben Planmatige ontwikkeling themapark BURGHSLUIS - „Oriëntaties op nationaal niveau hebben de indruk gegeven dat we zinnig bezig zijn, on danks dat het moeilijk is om van te voren in te schatten in hoeverre de ontwikkeling van het themagebied Neel tje Jans haalbaar is. Bij navraag op verschillende terrei nen en locaties heb ik een duidelijk positief antwoord gekregen. Dat is niet niks. De enige punten van waar schuwing worden gekoppeld aan de ligging van Neeltje Jans. Ook de financiers annex het bedrijfsleven reageer den in principe niet negatief. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft meegedeeld tweemaal 200.000,— beschikbaar te stellen aan de provincie. De ene helft is beschikbaar voor de onderzoekskosten naar de ontwikkelingsmogelijkheden van Neeltje Jans en de andere helft wordt besteed aa.n het zo snel mogelijk tot ontwikkeling brengen van diverse speerpunten. Daar zijn we als provincie hijzonder gelukkig mee," aldus Ge deputeerde J. B. Ventevogel voor recreatie en toerisme. Ventevogel was dinsdag in het ge bouw van de Kamer van Koophandel te Middelburg uitgenodigd om het rapport Neeltje Jans in ontvangst te nemen. Het betreft een samenvatting van een door de stichting Neeltje Jans in samenwerking met Grontmij ZIERIKZEE - Onlangs her dacht het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut in Zierikzee het 25-jarig be staan van de dienst. Om orga nisatorische redenen werd be sloten de officiële festiviteiten uit te stellen tot medio juni. Naar nu bekend is geworden worden vrijdag 7 en zaterdag 8 juni de dagen, waarop het KNMI Zierikzee via enige festiviteiten het zilveren jubi leum daadwerkelijk gaat her denken. Op vrijdag 7 juni gaat om half drie 's middags een officië le jubileum bijeenkomst van start, die een besloten karakter heeft. Voor deze bijeenkomst worden zakelijke relaties, hoogwaardigheidsbekleders van binnen en buiten de dienst en de regionale persmedia uit genodigd. Tussen drie en vier uur zal door sommigen het woord worden gevoerd. Onder de genodigden zijn ir H. A. Fer guson, oud-hoofd-ingenieur van de Deltadienst, ir Tj. Vis ser, prof. ir J. A. Wisse, huidige directeur van de operationele dienst van het centrale KNMI en burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. Na het officiële gedeelte wordt door de genodigden van gedachten gewisseld over het wel en wee van het KNMI Zierikzee in de voorbije kwart eeuw. Op zaterdag 8 juni houdt het jubilerende KNMI een 'open huis' in het gebouw van Rijks waterstaat aan de Van Veen- laan, waar overigens ook het vrijdaggebeuren wordt afge werkt. Het 'open huis' is van tien tot vier uur. Tijdens deze periode kan het publiek kennis maken met alle faciliteiten, die het KNMI voert. Dit gebeurt aan de hand van een aantal mini-exposities. Er komt een groot aantal zaken aan de orde, waarover regelmatig vragen binnenkomen bij de dienst, zo als bijvoorbeeid alles over ver damping. Het publiek krijgt indien ge wenst de beschikking over ou de weerkaarten en satelietfo- to's en diverse zaken worden via video-films verduidelijkt. Het publiek krijgt van dichtbij te zien hoe het weer van de dag 'gemaakt' wordt en krijgt ook de gelegenheid om zelf een weerkaart te produceren. Via een extra aansluiting met het KNMI in De Bilt kan iedere be langstellende diverse speciale vragen stellen. Verder is er een speciale show voor de kinderen en wordt er het een en ander vertelt over het Zeeuwse kli maat. Rijkswaterstaat laat zien hoe meetboeien en meet instrumenten gebruikt wor den. Alles bijeen belooft het KNMI-open huis' bijzonder at tractief te worden voor eenie der die iets of alles over het weer wil weten. verricht oriënterend onderzoek be drijfsleven. Ventevogel zei voorrang te geven aan een planmatige ontwikkeling van het themapark Neeltje Jans. Als eerste aanzet voor een totaal haal baarheidsonderzoek heeft een aantal bureaus een offerte gemaakt. Binnen enkele weken valt het besluit welk bureau het onderzoek naar de verde re ontwikkeling van Neeltje Jans uit voert. ,,We willen niet alleen op de Grontmij afgaan, maar een aantal bureaus inschakelen. Wel is het zo dat degene die uiteindelijk de opdracht krijgt om het thema-onderzoek te verrichten natuurlijk kan voortbor duren op het vooronderzoek van de stichting," aldus Ventevogel. Aanbevelingen De stichting doet in het rapport een aantal aanbevelingen. Onder meer vindt zij dat er op zo kort mogelijke termijn met de haalbaarheidsstudie dient te worden begonnen, samen met de betrokken gemeenten, de pro vincie en het rijk. Gezien het stadium van onderzoek, waarin het project zich thans bevindt dienen er geen pla nologische belemmeringen ten aan zien van een mogelijk grootschalig project met de daaraan verbonden be zoekersaantallen te worden ge creëerd. De stichting beveelt een toeristisch recreatieve invulling in combinatie met de ontwikkeling van een multi functioneel centrum voor promotie van het Nederlandse bedrijfsleven aan, passend in de specifieke omge ving, uitgewerkt naar verschillende thema's. De invulling mag echter niet het karakter van een pretpark krijgen. Daarnaast hecht de stich ting grote waarde aan een project van internationale allure en beveelt in de verdere procedures aan dit as pect nadrukkelijk tot uiting te laten komen in de keuze van de in te scha kelen adviseurs en participanten. Gezien het karakter van de voorstu die kon het wezenlijke thema van de bedrijfsmatige exploitatie nog on voldoende worden onderzocht. Er zijn volgens de stichting verschillen de mogelijkheden. Met name een in ternationaal visserijcentrum is een hoofdthema dat zeer goede kansen lijkt te bieden en nadere uitwerking behoeft. Het verdient daarom aanbe veling op korte termijn in een werk groep van belanghebbenden in de visserijsector dit nader te concretise- Functies Het themapark Neeltje Jans heeft diverse functies: -de waterstaatkundige functie, waarbij het doel van de stormvloed kering niet wordt aangetast: -de verkeersfunctie, wordt gereali seerd door middel van een weg over de dam; -de natuurfunctie, uitmondend in een ter plaatse passend gedifferen tieerd natuurlijk milieu; -de visserijfunctie, met mogelijkhe den voor een bedrijfsmatige opzet van kwekerijen e. d.; -de toeristisch-recreatieve functie, wordt vorm gegeven als onderdeel van een multifunctioneel centrum en het scheppen van voorwaarden voor strand-, oever- en waterrecreatie. Bij de inhoud van dit multifunctio nele centrum staan vier thema's cen traal: -bescherming tegen de zee (water management, kustwaterbouw, constructies e.d.); -voedsel uit de zee (visserij, mossel en oestercultures, bodemvegetatie e. d. -de zee als levensbron (milieu onderzoek en -technieken e. d.); -energie en de zee (wind, water kracht en off-shore). De stichting stelt in haar rapport voor het multifunctionele centrum Vervolg pagina 3 De heer A. W. Donker in de cabine van waaruit het regionaal weerbericht vanaf zaterdag wordt ingesproken. Links tegen de wand de teller, waarop al le aanvragen worden geregistreerd, zodat er een duidelijk beeld te krijgen is over de behoefte aan het weerbericht. Vanaf zaterdag VI april aclit aar Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZIERIKZEE - Het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut in Zierikzee start op zaterdag 13 april 1985 met het opstellen van een regionaal weerbericht voor het Deltagebied. Dit bericht is voor het publiek op vraagbaar via een telefoonbeantwoorder met voorlopig twee uitgaande lijnen. Het eerste regionaal weerbericht is beschikbaar vanaf acht uur 's morgens. Het weerbe richt wordt drie keer op een dag 'ververst'. Om twaalf uur, om vijf uur 's middags en om tien uur 's avonds wordt het bericht aangepast via nieuwe gegevens. Het regionaal weerbericht bevat een aantal in het oog springende on derdelen. Allereerst worden er een beknopte uitleg van de weersituatie en de verwachting voor de dag ver strekt. Daarnaast komen wind- en zichtverwachting aan de orde, alsme de eventuele waarschuwingen die de- Een inkijk in een van de ruimten van het KNMI Zierikzee waar het weer gemaaktwordt. ze verwachtingen tot gevolg kunnen hebben. Ook wordt de temperatuur aan het strand verstrekt, wanneer de ze belangrijk afwijkt van de tempe ratuur verder van het water vandaan. De temperatuur van het kustwater is eveneens een belangrijk onderdeel van het regionaal weerbericht. Voor uitzichten tot de avond van de volgen de dag met opgave van de verwachte temperaturen besluiten het bericht. Watersport Een essentieel onderdeel van het re gionaal weerbericht, dat voor de ver wachtingen op wat langere termijn aan de orde komt, is de informatie voor watersport en scheepvaart. Deze informatie bevat een tijdsin- dicatie omtrent hoog- en laagwater, maar ook aangaande waterstandsaf wijkingen (met andere woorden ver hogingen en verlagingen), golfhoogte in de monding van de Ooster- en Westerschelde en de golfhoogte enke le kilometers buitengaats. Bij snelle en belangrijke weersveranderingen wordt een geamendeerd bericht in gesproken. Het regionaal weerbe richt is tot een uur 's nachts telefo nisch opvraagbaar. Het KNMI Zierikzee onderzoekt nog hoe in de toekomst ook tijdens de nachtelijke uren sprake kan zijn van bewaking en uitgifte. Het KNMI Zierikzee is nog druk doende met de weersbegeleiding voor de Deltawerken. Niettemin is er toe óvergegaan deze vorm van publieks voorlichting te starten. Het KNMI wordt al veel gebeld door waterre creanten. De verwachting is gerecht vaardigd, dat het telefonisch weerbe richt in deze behoefte zal voorzien. Alle aanvragen worden automatisch geteld. ..Dit wordt gedaan, omdat het belangrijk is te weten of het bericht daadwerkelijk in een behoefte voor ziet", vertelt KNMI-woordvoerder A. W. Donker. „Wanneer dat werkelijk het geval blijkt te zijn, wordt het aan tal uitgaande lijnen uitgebreid. Mo menteel betreft het nog een proefne ming,die in de komende maanden wordt geëvalueerd". Het Zeeuwse telefonisch weerbe richt past in een nieuwe strategie van het KNMI om vanuit de regio zo veel mogelijk toegesneden publicks- voorlichting tc verzorgen. Met de be schikbare middelen wordt in de toekomst nagestreefd om deze vorm van dienstverlening verder uit te bouwen. Verwachting tot vrijdagavond: Regen en wind Half tot zwaar bewolkt met in de nacht en ochtend buien, in de loop van de avond van het westen uit re gen; minimumtemperatuur 5 graden middagtemperatuur circa 9 graden. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind draaiend van west naar zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 april: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 6 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 april Zon op 6.50, onder 20.32 Maan op 4.32 onder 11.34 Laatste Kwartier: 12 april (5.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 april 8.57 21.25 2.27 15.10 Doodtij: 14 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - April doet wat hij wil. Vanavond stuurt hij een lagedrukge bied over het zuiden van de Duitse- bocht naar Zuid-Denemarkcn, waar het in betekenis afneemt. Er zijn pe rioden met regen of buien en de wind waait krachtig, 6, aan zee hard tot stormachtig, kracht 7 8, uit weste lijke richting. In de middag wordt het wat rusti ger, maar in de avond komt van het westen uit nieuwe regen opzetten. Deze hangt samen met een volgend lagedrukgebied, dat zaterdagnacht boven Schotland wordt verwacht. De wind draait via zuidwest naar zuid en neemt in de avond weer toe tot krachtig, aan zee nu en dan tot storm achtig. De minimumtemperatuur wordt circa 5 graden, de middagtem peratuur zal rond de 9 graden worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1