RIA GELUK - Als ik niet gezond waskon ik dit allemaal niet doen" berichten ZILT ALS DE ZEEWIND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 april 1985 Nr. 23708 11 ZIERIKZEE - Tijdens het interview regelt ze vlug en efficiënt telefonisch iets in verband met de zeilvloot De Zeeuwse Stromen, zet ze om elf uur de deur open van haar café De Gekroonde Suikerbiet en in één moeite door de terrasstoeltjes buiten, reikt ze de eer ste klant zijn bestelling aan en bij het afscheidnemen plukt ze al pratend een schaar van achter de bar vandaan om een uitsteekseltje van de bekleding van een barkruk te verwijderen. Zo maar een paar simpele voorbeelden, maar het tekent Ria Geluk (38) ten voeten uit. Altijd bezig, geen minuut onbenut latend, overal aan denkend, flexibel overschakelend van het een naar het ander en töch niet chaotisch. Integendeel: Ria Geluk is zeer praktisch ingesteld. Organiseren is haar sterke punt. Ze kan goed zake lijk zijn (niet bedoeld in commercieel opzicht), want ze houdt ervan zaken vlot en to the point af te wikkelen, zowel in haar dagelijkse bezigheden als bij vergaderingen, bij het nemen van beslissingen, ei genlijk in alle opzichten. Ze doet soms tien dingen te gelijk en doet die ook nog goed. ,,Ik wil tempo houden," geeft ze toe, ën mijn tempo ligt nu eenmaal hoog..." Ze komt daardoor kordaat over, zoals de bestuursleden van de voormalige stichting Samenle vingsopbouw (die ze geruime tijd voorzat) zich onge twijfeld zullen herinneren. Opbouwwerkster Haar eigenlijke vak is opbouwwerkster, een be roep dat deze geboren Schouwse uitoefende in Zwol le, nadat zij was afgestudeerd aan de sociale acade mie in Amsterdam. „Meer dan een full-time baan", vertelt ze erover, terwijl bovendien haar hulp bij haar ouders thuis wegens privé-omstandigheden hard nodig was. Ze hield niet veel tijd over voor zich zelf, hetgeen ze totaal geen punt vond, maar het geeft wel aan dat ze toen al gewend was om zeven dagen per week bezig te zijn. Het werd kennelijk een ge woonte, want ze doet dat nog... Terug op Schouwen-Duiveland, op de ouderlijke boerderij in Capelle, pakte ze een jaar of zes geleden meteen (voor een half jaar) een baan aan als taxi chauffeur... Enige tijd daarna, op zaterdag 12 april 1980, deze week precies vijf jaar geleden, nam ze het café Dei Gekroonde Suikerbiet over. „Impulsief", zegt ze vro lijk, Omdat ik het zo leuk vond, een café aan de ha ven." (Haar horecapapieren had ze al eerder eens ge haald, omdat die ook in het opbouwwerk te pas ko men.) Inderdaad was die beslissing tot pachten van het café impulsief, want daarnaast had ze destijds een part-time functie als consulente van de Kindercen tra Zeeland (een overkoepelende organisatie van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven), waarvan ze verleden jaar na vier en een half jaar afscheid nam.In datzelfde jaar (1980) werkte ze tevens als in- formatrice in het Informatiecentrum Stormvloedke ring op het werkeiland Neeltje Jans. Drie banen te gelijk dus. En die heeft ze nu weer... Drie ondernemingen Behalve het café heeft ze tevens het boekingskan toor voor de zeilvloot De Zeeuwse Stromen, die tien traditionele schepen (tjalken en klippers) omvat. Pu bliciteit en het afsluiten van contracten zijn daarvoor de voornaamste bezigheden. Haar derde onderneming; de boerderij van haar va der, die ze kort geleden overnam. Zodat ze nu bezig is zich te verdiepen in de akkerbouw. „Het stoort me, dat ik er niet genoeg van afweet", zegt ze, en dat om schrijft precies hoe gedegen ze bezig wil zijn met het geen ze onderneemt. „Ik wil er greep op hebben", legt ze uit. Binnen een jaar of twee/drie wil ze de boerde rij goed in werking hebben, met behulp van de geble ven medewerker van haar vader: „Mijn rechter hand." Ria Geluk prijst haar hulpvaardige vrienden, zon der wie ze toch nooit zoveel tegelijk kan doen als nu. Ze houden haar tuin bij in Capelle, ze assisteren of vervangen haar in de Suikerbiet. Niet alleen met het kasteleinswerk, maar ook met verbetering van het interieur. „Ik kan veel organiseren en regelen," geeft ze toe, „maar ik zou alles niet alleen kunnen." Drie bureaus Haar organisatie is op alle fronten strak. Zo heeft ze thuis drie bureaus staan. Ze wijst: „Zo naast el kaar: één voor het café, één voor het boekingskantoor en één voor de boerderij." Drie administraties voor drie zaken die haar bij zonder ter harte gaan. Waarnaast zij bovendien de clubkas van de Watersportverniging Zierikzee be heert en penningmeester is van de buurtvereniging Havenkwartier. En het toch weer niet kon laten haar eigen stiel weer enigszins op te vatten, door kort geleden „ja" te zeggen op de uitnodiging om landelijk bestuurslid te worden van de W.K.N., de Werkgemeenschap Kin dercentra Nederland. Iedere maand vergaderen in Oosterbeek, bijhouden van de materie, praten met de vaste kamercommissie van W.V.C., dat komt er al lemaal bij. „Maar allemaal even boeiend", aldus Ria Geluk, en dat woord boeiend komt steeds weer terug in alle on derwerpen die worden aangesneden. Ook over die kinderopvang („We moeten in Nederland een net van goede kinderopvang hebben, er zijn 24.000 plaatsen tekort!") geeft ze haar gefundeerde zienswijze. Ze dringt geen eigen visies op bij anderen, maar laat beslist wel weten hoe zij over bepaalde zaken denkt. Als gastvrouw in haar café houdt zij zich meestal buiten discussies. „Maar als het te gortig wordt, grijp ik in." Met vloeken schelden of discri minatie bijvoorbeeld moeten ze bij haar niet aanko men. „De mensen beseffen niet, hoe rijk wij het hier hebben." Ze heeft de ellende met eigen ogen gezien in Zuid-oost Azié. Ze heeft overigens heel wat over de wereld gereisd. Eigen sfeer Ze denkt, dat ze in die vijf jaar tijd haar café rede lijk haar eigen sfeer heeft gegeven, aangepast aan haar smaak en interesse. Geen gokkasten, wel een biljart (dat is leuk). Geen populaire op de jeugd geö- rienteerde muziek, wel niet te harde muziek waar je bij kunt praten. „Iedereen moet hier kunnen komen, geeft ze aan, het moet een open café zijn. En kin deren moeten hier 's zondags rustig om een ijsje kun nen komen, zonder dat er iemand met een slok te veel op aan de bar zit." „Ik heb hier eigenlijk drie grpepen klanten. 1. De vroegere groep die iets veranderd is, maar nóg steeds een "hechte kern vormt. 2. De groep vrienden en ken nissen die hier met bepaalde regelmaat komt en zich leuk mengt met de vaste kern. 3. De watersporters, die zich hier goed thuisvoelen en (breed lachend) die zo langzamerhand weten dat ze hier gebruik kunnen maken van douche en toilet, zolang de (tweede) ge meentelijke voorziening er nog niet is." Ze prijst de gemeentelijke medewerking ten aan zien van het terras aan de haven, waarmee ze verle den jaar startte, en is er verheugd over dat er nu een openbare toiletgelegenheid komt bij het Vismarktje, waar ze nu voor de vijfde zomer (ook weer met be hulp van vrienden) tijdens toeristendagen een „mos- selmarkt" van maakt. En laat zich ontvallen, hoe doodzonde ze het vindt dat dit een van de meest sfeervolle plekjes van Zierikzee niet méér wordt ge bruikt voor evenementen. Zaterdag feest Haar eigen „evenement" speelt zich aanstaande zaterdag 13 april af. Ze had zich gesteld de Gekroon de Suikerbiet op zijn minst vijf jaar te pachten, om dat de vorige vier pachters in de twintig jaar daar voor geen van allen de vijf jaren volmaakten. Daarom wordt dat gevierd. De hele dag. Met „wat aardigheidjes voor de klanten" en 's avonds met een muziekje, door het Schelde Trio. Ria Geluk wijdt zich die zaterdag voor een keertje aan één van haar ondernemingen tegelijk. Laat al haar andere activiteiten even voor wat ze zijn. Activi teiten die ze doet, omdat ze ze boeiend en leuk vindt. „Maar die ik niet had kunnen doen, als ik niet ge zond zou zijn. Dat is zó belangrijk, zet dat er maar bo ven..." Ria Geluk in haar café De Gekroonde Suikerbiet, dat ze sinds vijf jaar pacht van de familie Helmstrijd die het al sinds 1919 in bezit heeft. De schitterende pom, met een kleurrijk beschilderde voet van (vermoedelijk) majolica (Italiaans aardewerk) en een bronzen beeltenis van Artemis (of Diana) de godin van de jacht, is haar eigendom. Het Mechelse buffet, dat bij het interieur van het café behoort, dateert waarschijnlijk uit de dertiger jaren. OOSTERHOUT - De verkoop van de produktiebedrijven van de faillie te Jamin BV in Oosterhout is bijna rond. Beursbericht Markt Goes dinsdag 9 april 1985 Aardappelen Bintje, directe levering, op auto ge leverd, veldsgewas, 10-12 cent per kg, suikervrij 13-15 cent per kg; 0 mm op waarts, binnenlandse kwaliteitsei sen, 12-16 cent per kg. Voeraardappe- len 8l/2-9 cent per kg. Exclusief B.T.W. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 9 april 1985: Bintje, 35-50 mm, IOV2-IIV2 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, I6V2-I8 cent per kg. Exclusief B.T.W. Uien Directe levering, op auto geleverd, 40 mm opwaarts, tot 8 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 50-60 cent per kg. Afwijkende partijen, 30- 49 cent per kg. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie, 50,75-/ 52,00; tarwe, basis 16%, uit eigen opslag, 53,25; brouwgerst, boerenschoon, 52,25-/ 53,75; voergerst 46,50- 48,25; haver 47,50-/ 49,00; erwten, kleine groene, 88,00-/ 90,00; capu- cijners 78,50-/ 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 45,00 -ƒ 180,00; blauwmaanzaad, boeren schoon, 102,50-/ 127,50; blauw maanzaad, prima doorsnee, 157,50; karwij, boerenschoon, 200,00- 355,00; karwij, prima doorsnee, 470,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi 275,350,—; dijkhooi 265, 300,—; lucernehooi 375, 425,—; veldbeemd 190,— - 250,—; roodzwenk/rietzwenk 160,— 200,—; Engels raaigras 170,— - 210,—; tarwestro 130,145,—; gerstestro 160,190,—; erwten stro 145,— - 195,—; schokkerstro 110 - 150,—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 10-4. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: Extra kwaliteit dikbillen 11,00- 14,00; stieren: le 8,20-/ 9,20, 2e 7,55-/ 8,20; vaarzen: le 7,55-/ 8,60, 2e 6,65-/ 7,55; koeien: le 7,50- 8,50,2e/ 6,60-/ 7,50,3e/ 6,00-/ 6,60; worstkoeien 5,50-/ 6,50, Prijzen per kilogram levend ge wicht: Vette kalveren: le 6,65-/ 6,90, 2e 6,40-ƒ 6,65; zeugen: le 3,00- 3,10, 2e 2,90:/ 3,00.. Prijzen per stuk: Schapen ƒ190- 250, lammeren (rammen) 130- 200; lammeren (ooien) 130-/ 200; melk- en kalfkoeien: le soort 2425- 3025, 2e soort 1600-/ 2425; melk en kalfvaarzen: le soort 2200- 3000, 2e soort 1550-/ 2200; guste koeien 1 *^0-2200; enterstieren 1250-/ 2150; pinken 725-/ 1675; graskalveren 500-/ 825; nuka's voor de mest, roodbont, stieren f 275- 580, en zwartbont 175-/ 400; nu ka's voor de mest roodbont vaars koeien 200-/ 380, en zwartbont 125-/ 300; schaap met lammeren 250-/ 400; weidelammeren 100- 190; bokken en geiten 25-/ 100. Aanvoer: totaal 9255 stuks, waaron der: slachtvee 1734, stieren 326, ge- bruiksvee 1501, jongvee 871, nuka's roodbont 1403, nuka's zwartbont 1135, slachtschapen en lammeren 964, ge- bruiksschapen en lammeren 348, var kens 869, bokken en geiten 104. Overzicht: slachtvee en stieren: handel willig, en prijzen gelijk; ge- bruiksvee: handel redelijk, en prij zen iets hoger; jongvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; nuka's roodbont: handel stroef, en prijzen gelijk; nuka's zwartbont: handel re delijk, en prijzen iets hoger; slacht schapen en lammeren: handel willig, en prijzen iets hoger; gebruiksscha- Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De Carsons. Jennifer heeft het moeilijk vanwege gestolen testa mentpapieren. 16.15 uur Een ongewone oma 16.20 uur Vrouwtje theelepel. Teken filmserie, gebaseerd op boeken van Alf Proysen. 16.45 uur Perplex. Maandelijks jon gerenmagazine, waarin wordt gespro ken over seksualiteit, eigenaardighe den, over twee vriendinnen, gelijk gezind en gekleed en een muzikale onderbreking van Noodweer en de schoolband Channel. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Wissels 18.20 uur Bijbels prentenboek. Ver teld wordt het verhaal „Koning Salo mo". 19.00 uur De acrobaten van Peking. Canadese film met acrobatiek op hoog niveau. 19.25 uur De roze panter 20.00 uur Journaal 20.28 uur Op naar de top show. De fi nale van de strijd om de NCRV Show trofee 1985. 21.35 uur Hier en nu. Actualiteitenru briek. 22.10 uur The winds of war. Pug ont moet Pamela, in gezelschap van de Britse journalist Alistair Tudsburry. Madeline treft in Pearl Harbour, in verband met werkzaamheden voor de radio aldaar aanwezig, haar beide broers Byron en Warren aan. 23.00 uur Kerk vandaag. Nieuws uit kerk en samenleving. 23.20 uur Hill street blues. Een gestoorde schiet op alles wat maar zweemt naar politie-uniform. De cor ruptie bij de politie prikkelt de speurzin van LaRue en Washington. 00.15 uur Journaal 00.20 uur The cameraman. Ameri kaanse komische film met Bustor Keaton en Marceline Day in de hoofd rollen. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Klassewerk. Leerlingen en docenten van de scholen „De Loof hut" en „De Tjalk" nemen het tegen elkaar op in dit spelprogramma. 20.15 uur Het hart klopt bij u aan. Programma, gepresenteerd door Ted de Braak, waarin aandacht gegeven wordt aan de Hartstichting. 20.40 uur Sport op vrijdag 21.20 uur Lou Grant. Er is sprake van een fikse ruzie tussen twee collega's. Lou doet een pijnlijke ontdekking. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Na de jodenvervolging. In gegaan wordt op de uitwerking van de oorlogsellende op joden, waarvan ouders en familie uitgeroeid werden in kampen. 23.30 uur Nieuws voor doven Vrijdag 12 april, Nederland 1, 00.20 uur: 'The cameramanEen scène uit deze film met Buster Keaton in het midden, die weer het nodige uit de hand heeft laten lopen. pen en lammeren: handel redelijk, en prijzen gelijk; varkens: handel wil lig, en prijzen iets hoger; bokken en geiten: handel flauw, en prijzen lager. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Boornbergum- Kortehemmen: mevr. D. Kisjes-de Vries, kand. te Assen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Driebergen-Rijsen- burg en te Dronten: Jt. Janssen te Loppersum-Westeremden. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Maassluis: M. van der Sluis te Kerkwerve en J. Brons te Urk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Berkenwoude in com binatie met Dovenzorg: Th. van Stuij- venberg te Emmeloord; te Slikker veer: A. Moerkerken te Nieuw-Beijer- land. Bedankt voor Waarde: M. Mondria te Waardenburg; voor Rotterdam-C en voor Vlaardingen: J. W. Verweij te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Surhuisterveen: K. Meijer te Middenmeer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Beverwijk: G. Kwakkel, kand. te Kampen, die be dankte voor Beilen in combinatie met Hooghalen, Drogeham, Hoek, Langerak in samenwerking met Go- rinchem, Monster, Nijverdal, Wetsin- ge-Sauwerd. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Alphen a/d Rijn: A. Baars te Dundas (Ont.). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoofddorp: L. Blok te Nunspeet; te Hilversum: A. Bac te Bodegraven, die bedankte voor Aalst. Bedankt voor Veen: J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder. 17 „Nog een toekomstige professor," stelde Wim vast. „Tbch was het misschien niet gek, als je ook eens het een en ander ging lezen," zei Van Duin bedachtzaam. „Voor een toekomstig gemeente raadslid is het toch wel goed als hij overal iets vanaf weet." „Kijk eens aan, ga je in de poli tiek?" vroeg Karei belangstellend. „Ik heb toevallig een heel goed boek over staatsinrichting meegebracht. Als je daar interesse voor hebt, dan kan je het met alle plezier van me le nen." „Staatsinrichting? Wel nee, dat is niks voor mij. Wat ik weten moet kan vader me wel vertellen, die is al zo lang raadslid, dat hij er alles van weet." „Dan moeten we straks edelachtba re tegen je zeggen," giechelde Maart- je. „Zeg, Marjan, hoe vind jij dat, dat je straks een man hebt die edelacht bare is?" vroeg ze. „Wat eh schrok Marjan op. Ze was zo in het boek verdiept dat ze niet precies had gehoord wat haar ge vraagd werd. „Of je het niet geweldig vindt, dat je man straks edelachtbare is, of wist je nog niet dat Wim raadslid zou wor den?" „Oh, dat. Ja, het is natuurlijk altijd leuk als je een man krijgt die edel en achtbaar is," zei Marjan met een effen gezicht en ze vervolgde, „maar raadslid, dat hoeft van mij niet. hoor." Meteen verdiepte Marjan zich weer in het boek. „Zeg, Karei, zo'n Romeinse woning was toch eigenlijk wel ideaal, hè? Zo lekker open en zo." „Dat zou je hier niet erg bevallen, denk ik," antwoordde Karei. „Want die huizen waren niet zo best tegen de kou gebouwd en zeker niet tegen zo'n koude winter als we hier gewend zijn." „Tóch zouden ze hier ook best heel andere huizen kunnen bouwen, dan wat je hier allemaal ziet," vond Mar jan. Een beetje schamper voegde ze er aan toe: „Je kunt aan alles merken dat het mannen zijn die hier de hui zen bouwen. Als ze er eens een vrouw bij haalden dan zou er heel wat an ders tevoorschijn komen." Wim keek ongelovig naar Marjan, dan verscheen er een brede grijns op zijn gezicht. „Moet je dat eens horen. Onze bouwmeester Marjan van Duin zal straks wel vertellen hoe de huizen gebouwd moeten worden." Fel viel Marjan uit: „Zo is het nou precies. Altijd dat stomme gedoe, dat de vrouwen alleen maar goed zijn om het huishouden te doen en kinderen te krijgen, want de heren van de schepping weten het allemaal toch zo veel beter. Alleen wanneer er huizen gebouwd moeten worden, dan verge ten ze dat de vrouwen de huishouding voor hun rekening nemen en de halve dag in de keuken staan, want dan we ten die mannen ineens alles af van de inrichting van een huis en een keu ken." door ARIETA DE MAN Ze zweeg maar voordat Wim of Ka- rel, die allebei aanstalten maakten iets te zeggen er de kans voor kregen ging ze verder: „Weet je, gisteren ben ik nog wezen kijken bij Janny van de Ban, die bij mij in de klas heeft geze ten op de meisjesvakschool. Die is vo rige maand getrouwd en woont nu in een van de nieuwe huizen van de ge meente. Belachelijk gewoon! Dc keu ken is zo klein, dat je met je ellebo gen tegen de muur staat als je wilt koken en er zitten vier deuren in dat keukentje, zodat je er nog geen bloe mentafeltje in kan zetten, laat staan een tafel om van te eten. En dat hier in het dorp, waar toch iedereen nog in de keuken eet. Tben ik er was, kwam net haar man thuis van het land en die voelde zich in de huiskamer net of hij op visite was." Marjan schoot, ondanks het feit dat ze zich wel boos maakte toch in de lach toen ze vervolgde: „Ja. en Piet, die goeie knul vond het natuurlijk zonde met z'n werkbroek op de mooie stoelen te gaan zitten eten en daarom moest Janny er een paar kranten op leggen! Aan een bijkeukentje hadden ze helemaal niet gedacht, zodat Piet natuurlijk ruzie met Janny kreeg om dat hij z'n eigen bij de aanrecht stond te wassen en natuurlijk over het eten van Janny spatte. Hij kon z'n klom pen ook niet kwijt, dus die moesten buiten op de stoep blijven staan. Handig als het straks regent. In de keuken is geen plaats want dan breek je je nek er over." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11