berichten het verleden POSTZEGELRUBRIEK Stimulering individuele bedrijven onbegrijpelijk voor hoofdbestuur ZLM ZILT ALS DE ZEEWIND Ruilverkaveling Ierseker Moer kost zestien miljoen gulden Krijnse Locker supermarkt Renesse werd uitgebreid SAMAN BV GRENADAi Demonstratie bijstandsvrouwen in Middelburg Radio-actief afval niet in Middelburg en Borsele MIDDEN MIDDENSTAND 8 EASTER1Ö76 i tflSTt'R 11)75-i Grenada 1c Gtenadines Met Goede Vrijdag en het Paasfeest herdenkt de Christelijke wereld het sterven en de opstanding uit de dood van de Heere Jezus. Hoe de Ro meinse stadhouder Pilatus z'n handen in onschuld wast: ,,Ik zie geen schuld in Hem". Maar de Joden, onder aanvoering van de hogepriester Kajafas, vinden hem een gevaar voor de samenleving en hij wordt ge kruisigd op de berg Golgotha. Maar na drie dagen staat Hij op uit de dood en zelfs een verzegeld graf kan Hem niet weerhouden. Met Kerstfeest geven vele tien tallen landen zegels uit om het feest van de geboorte en licht te herdenken. Met Pasen is dat slechts een enkel land. Tbch zijn beide gebeurtenissen niet los van elkaar te zien. De komst van de Messias werd al door de profeten in het Oude Testament aangekon digd. En ook hield Hij het de twaalf apostelen voor: ,,Ik ben het Lam Gods dat als offer dient voor de vergeving der zonden", omdat velen Hem zagen als de Koning der Joden die hen zou verlossen van de Romeinse overheersing. Kerstfeest en Paasfeest, als we zingen ,,Er is een kindeke geboren op aard", zullen we ook moeten zingen: ,,Als ik in gedachten sta, bij het kruis van Golgotha". MIDDELBURG - Ongeveer 300 bijstandsvrouwen uit heel Neder land hebben donderdagmiddag in Middelburg geprotesteerd tegen de behandeling door de gemeente en po litie van een 38-jarige bijstands vrouw met twee kinderen uit Mid delburg. De vrouw krijgt sinds oktober een kleine uitkering omdat zij volgens een rapport van de sociale recher cheur jarenland een verhouding met een man heeft gehad, waardoor zij een economische eenheid vormden. De gemeente Middelburg heft een vordering tegen de vrouw lopen voor een bedrag van ruim 48.000 gulden voor te veel betaalde uitkeringen. De bijstandsvrouwen kwamen met vijf bussen vanuit het hele land naar Middelburg. De vrouwen eisten daar afschaffing van het kostwinnersbeginsel in de so ciale wetgeving, afschaffing stopzet ten van uitkeringen op grond van tips en van vermoedens van economische eenheid, afschaffing van controle op privelevens van bijstandsvrouwen, afschaffen intimidatiemethodes door politie en sociale rechercheurs en ambtenaren van sociale diensten en doorbetaling van de bijstandsuitke ringen tijdens onderzoeks- en be roepsprocedures. ARNHEM - De stroomtarieven in ons land zullen de komende maanden opnieuw stijgen als gevolg van een onlangs door de Gasunie vastgestelde gasp rijs verhoging van 6 procent. De Eierveilingen BARNEVELD, 4-4. Eierveiling Ei- veba BV. Aanvoer 2.348.100 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 13,85; van 55-56 gram GOES - Voorzitter A. J. G. Doeleman van het hoofd bestuur van de ZLM stelde tijdens de vergadering te Hoogerheide vast dat het bij het Europese en Nederland se landbouwbeleid in hoge mate ontbreekt aan visie. Het is voor hem onbegrijpelijk dat de Europese Commissie er opnieuw voor gekozen heeft om individuele bedrijven te stimuleren, terwijl het verleden geleerd heeft, dat de tegenstellingen daardoor alleen maar groter worden. Dat zal zeker niet verminderen, nu ook Spanje en Portu gal tot de EG zijn toegelaten. ,,Wij zullen in Nederland na moeten gaan wat de mogelijkheden zijn voor het nu van kracht geworden struc tuurbeleid voor de land- en tuin bouw. Vooral de mogelijkheid van rentesubsidie en/of startsubsidie bij bedrijfsovername verdient extra aan dacht. Het ligt in de bedoeling in de Landelijke Raad voor de Bedrijfsont wikkeling hierover van gedachten te wisselen," aldus Doeleman. De onderhandelingen over de vast stelling van de prijzen voor gegaran deerde produkten blijkt opnieuw ge paard te gaan met veel problemen. Terecht maakt de Duitse minister van Landbouw bezwaar tegen een verdere prijsverlaging voor granen en een af braak van de m.c.b. (Monetaire Com penserende Bedragen). Voor de heer Doeleman is het onbegrijpelijk dat minister Braks zijn Duitse collega niet meer ondersteunt. Naar zijn me ning lopen onze onderhandelaars te veel voorop bij het streven om de EG- landbouwuitgaven te beperken. Werkgroepen In het kader van het terughoudend prijsbeleid van de Europese Commis si e is het de bedoeling in het komen de halfjaar 6 werkgroepen in te stel len die de gevolgen van de voorliggende prijsvoorstellen zullen inventariseren en zullen zoeken naar andere wegen. Gezien in het licht van de tegenstel lingen tussen ontwikkelingen op so ciaal en economisch gebied tussen de noordelijke en zuidelijke gebieden binnen de EEG, nog extra toegespitst door de toetreding van Spanje en Por tugal zal daar extra aandacht aan be steed dienen te worden. Verder zal aandacht besteed dienen te worden aan problemen die men nog steeds niet heeft weten aan te pakken op monetair, industrieel en technolo gisch gebied. „Helaas moeten wij constateren dat Nederland binnen de gemeenschap daar geen uitzondering op maakt. Met name voor de land- en tuinbouw ontbreekt het de laatste tijd aan visie hoe de problemen van de produktiebeperking en prijsverla ging opgevangen kunnen worden." Bij de superheffing zijn er nog steeds teveel problemen bij het oplossen van schrijnende gevallen op individuele bedrijven. Daarnaast is er de onrust over het heffingspercen tage voor het komende jaar. De op koopregeling werkt onvoldoende o.a. door het ondoorzichtige belasting stelsel. Onduidelijkheid bestaat er eveneens over het A en B-systeem bij de uitvoering van de superheffing. De voorzitter zei te hopen dat hier over in het Landbouwschap overeen stemming bereikt kan worden. SON EN BREUGEL - Het aantal plaatsen in Nederland war mogelijk bovengronds radio-actief afval kan worden opgeslagen is beperkt tot twaalf, daarmee zijn acht van de twintig erder door de commissie- Geertsema aangewezen plaatsen ver vallen. Uiteindelijk moeten er drie plaatsen overblijven. Dit heeft milieu-ambtenaar De Booy van de gemeente Son en Breu- gel donderdag meegedeeld. Het Sloegebied in Zeeland is een van de overgebleven plaatsen. Dat staat in een interim-rapport van de commissie-Geertsema, dat donder dagmiddag in Den Haag aan milieu minister Winsemius werd aangebo den. In Zeeland zijn de industriege bieden van de gemeenten Middelburg en Borsele afgevallen. MIDDELBURG - Dc ruilverkaveling van de Ierseker Moer, een landbouw- natuurgcbied op Zuid-Bcvcland, gaat bijna zestien miljoen gulden kosten. Dat heeft dc Provinciale Planologische Commissie in Zeeland berekend. Het ruilvcrkavclingsgebied heeft een oppervlakte van 1330 hectare. Bijna 29 pro cent hiervan is natuurgebied. De Zeeuwse gedeputeerde voor Ruimtelijke Ordening, mevrouw E. Maris-Koster, zei donderdagmiddag desgevraagd dat zij eerst kennis wil nemen van de argumenten van de commissie waarom alleen Vlissingen is overgebleven en de locaties bij Mid delburg en Borsele zijn' afgevallen. „Wij willen dan ook een gesprek met de commissie-Geertsema. Op grond daarvan zullen wij na zorgvuldige overwegingen ons standpunt bepa len". Het afwijzen van de opslag van radio-actief afval op Vlissings grond gebied, dat b. en w. van Vlissingen donderdagmorgen in een voorstel aan de raad deden, zal ook zwaar metel len bij het nemen van een beslissing door het college van GS over het al dan niet ter beschikking stellen van een opslagplaats in de provincie Zee land, aldus mevrouw Maris-Koster. MIDDELBURG Actie Zeeland helpt Nepal In twee maanden tijds heeft Zee land het mogelijk gemaakt 15 schooltjes op het platteland in Nepal te bouwen. De stand van de actie „Zeeland helpt Nepal" was op 1 april 167.000— (met inbegrip van het „provinciale" kwartje op elke gulden opbrengst). Dit is het resultaat van de eerste reacties op de huis-aan-huis-brief van de Commissaris der koningin, waar in hij een beroep deed op de Zeeuwse bevolking, in te haken op de provin ciale actie. Een groot aandeel is geleverd door de NV PZEM. Bij de opening van het nieuwe gebouw overhandigde de di recteur aan de Commissaris een che que ter waarde van 75.000,—. 14,00-/ 14,20; van 60-61 gram 14,50; en van 65-66 gram 15,35-/ 16,50. Eierveiling. Aanvoer 624.240 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 12,50-/ 13,70; van 56-57 gram 14,25-/ 14,50; van 61-62 gram 14,65-/ 15,75; en van 66-67 gram 15,15-/ 16,85. Eiermarkt. Aanvoer 1.100.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram 12,00- 14,75 per 100 stuks, kg-prijs 2,50- 2,73; van 57-61 gram 15,75-/ 17,00 per 100 stuks, per kg 2,76-/ 2,79; van 64-67 gram 17,25-/ 17,50 per 100 stuks, per kg 2,70-/ 2,61; scharrel eieren 1,00-/ 1,50 per 100 stuks ho ger; witte eieren 65 gram 16,75 per 100 stuks. uit de krant van 50 jaar geleden Gaat U pic-nicken dezen zomer? of kampeeren? Of huurt U 'n optrekje aan het strand of in de bosschen? Neem dan de drie „Snelle Vuur Ke reltjes" als vacantievrinden mee. Ze kunnen u enorm helpen. Het Spiritus Verkoop Kantoor „Bergen op Zoom- Delft", brengt verschillende handige spiritustoestellen in den handel, voor binnen en voor buiten. Allemaal goedkoop in aanschaf en gebruik en onzegbaar gemakkelijk. Vraag eens een catalogus aan. En gebruik steeds zuiveren brandspiritus: S.V.K. HAAMSTEDE - Teneinde meer ge gevens te verzamelen omtrent de be schadiging van het fruit door ver schillende insecten, is met medewer king van den heer Hai*tog, hoofd der tuinbouwschool, door den Planten- ziektenkundigen Dienst, in samen werking met het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te Goes een z.g. vlinder- val aangebracht op het fruitteeltbe- drijf van dhr. J. van Sluijs aan den Hoogen Zoom. Deze val bestaat uit een krachtige electrische lamp, omge ven door een kooi van koperdraad die onder stroom staat, waartegen de in secten vliegen en gedood worden. De ze vallen dan in een daaronder aange- brachten bak en worden iederen morgen verzameld, waarna een en an der wordt aangeteekend op daarvoor bestemde lijsten, teneinde deze gege vens te vergelijken met de resultaten in andere gedeelten van Zeeland, waar ook dergelijke toestellen zijn aangebracht. HAAMSTEDE - Het ligt in de be doeling van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer in de gemeenten Haamstede en Burgh prijzen beschikbaar te stellen voor de mooist met bloemen be- kweekte voortuintjes in deze ge meenten, een en ander ter beoorde ling eener. commissie. Daar het hier aan bloemenliefhebberij niet ont breekt, verwachten wij een ijverig kweeken. Ook wordt een fotowed strijd met prijzen gehouden waaraan men nu reeds beginnen kan; foto's in te leveren bij de heeren C. A. Hartog te Haamstede en M. Griep te Burgh. OOSTERLAND - In het nieuw ge bouwde winkelhuis van den heer P. Hage is door tot heden onbekende oorzaak, in den nacht van Maandag op Dinsdag brand ontstaan, welke belangrijke schade heeft aangericht. De vuurhaard was achter in de meu belzaak, waar matten, kleeden, enz. waren opgeborgen, ook nieuwe meu bels, welke allen ten dele zijn ver brand en beschadigd. Daar het win kelhuis nog onbewoond is, werd de brand door omwonenden ontdekt, welke direct den eigenaar wekte. Door den roep van „brand" waren spoedig meerderen ter plaatse, die met emmers water het blusschings- werk aanvatten. Het vuur, dat den zolder en het dak had bereikt, kon nog worden bedwongen, wat te dan ken is aan de omstandigheid dat er hoegenaamd geen wind was. De ope ning der meubelzaak die dezer dagen zou plaatshebben, moet vanzelf eeni- gen tijd worden uitgesteld. De schade wordt vermoedelijk door verzekering gedekt. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden: J. Westland te Ede; te Boornbergum- Kortehemmcn: mevr. D. Kisjes-de Vries, kand. te Assen; te Marssum en Beetgum en Engelum: J. A. Vogel, kand. te Utrecht; te Capelle a.d. IJs- sel: L. W. Chr. Ruijgrok te Bruchem en Kerkwijk; te Vlaardingen (wijk- gemeente Holy-zuid): T. Zevenbergen te Den Haag; te Moordrecht (deelge meente): P. Vermeer, kand. te Apel doorn. Aangenomen naar Waardenburg- Meerijnen (toez.): J. W. Kirpestein, kand. te Nieuw Lekkerland; naar Lunteren (toez.): T. C. Guyt te Hei- en Boeicop. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Monster: G. Kwakkel, kand. te Kampen. Aangeomen naar Alblasserdam in combinatie met Nieuw Lekkerland: K. v. d. Geest, kand. te Zwolle, die be dankte voor Twijzel in combinatie met Kol lumerzwaag-Z waag westein de; naar Harlingen: C. van der Leest te Rotterdam-Delfshaven. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Den Haag-Zuid: G. Leendertse te Apeldoorn-Centrum. Aangenomen naar Surhuisterveen: J. Bosch, kand. te Apeldoorn, die be dankte voor 's-Gravendeel. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Almelo-Wierden: J. Mol te Elspeet. Acmaea, 7-4 te Port Victoria verwacht Acteon, 3-4 te Bangkok Aldabi, 4-4 90 nw Alexandria naar Rotterdam Alnati, 4-4 van Rotterdam naar Ham burg Fossarus, 6-4 te Kawaski verwacht Nedlloyd Amersfoort, 4-4 van Antofa- gasta naar Coquimbo Nedlloyd Dejima, 5-4 te Hongkong verwacht RENESSE - Gedurende de afgelpen twee maan den werd de Krijnse Locker Supermarkt in de dorpskern te Renesse uitgebreid en gereorgani seerd. Reden voor deze verandering was een ge brek aan ruimte. Het naast de winkel liggende kantoortje werd samen met een binnenplaatsje bij de zaak getrokkendie hierdoor met 30 m2 werd uitgebreid tot een totaal winkeloppervlak van 260 m2. Het kantoor verhuisde hierdoor naar de ruimten boven de zaak. Het aangebouwde stuk van Krijnse Locker in Renesse. Naast de uitbreiding onderging ook het interieur van de zaak de nodi ge veranderingen. De muren werden in lichte kleuren over geverfd en er werd een heel nieuw licht plafond aangebracht. Door de looppaden wat te verbreden werd het geheel wat ruimer van opzet en bovendien was er ruimte om wat extra schappen te plaatsen. Ook het vooraanzien van de winkel onderging een verandering. De ruiten zijn niet langer geheel beplakt, maar nog slechts aan de onderzij de. Dit brengt met zich mee dat men van buitenaf tot achter in de winkel kan kijken, wat een ruimtelijk effect geeft. INDE Tijdens de veranderingen, die grotendeels in eigen beheer zijn uitge voerd is de winkel steeds gewoon voor het publiek geopend geweest. Al le veranderingen hebben ruimte geboden aan een uitbreiding van het as sortiment. Zo is er een Italiaanse hoek gemaakt, waarin originele Italiaanse produkten staan. Er is een afdeling verpakt vers vlees bijge komen werd het assortiment nog uitgebreid met delicatessen, vers ge sneden brood en gebak. De Ierseker Moer is mede daardoor een bijzonder moeilijk ruilverkave- lingsgebied. Rijkswaterstaat is mo menteel bezig met de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland om dit kanaal geschikt te maken voor de dubbelbaksduwvaart. Voor deze werkzaamheden zijn veel grondaan kopen gedaan. Daarnaast moet het afwateringsgemaal „De Moer" ver plaatst en aangepast worden. Tbch kan deze ruilverkaveling snel worden uitgevoerd. Over twee maan den, in juni, wordt het plan ter inzage gelegd. In Zeeland verwacht men dat het college van Gedeputeerde Staten eind november nog de stemming van deze ruilverkaveling zal houden. Daarna kan met de uitvoering wor den begonnen. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 15 Marjan wierp haar hoofd achter over en begon hartelijk te lachten. „Jij maakt er helemaal iets moois van. Ik schrijven! Nee, Karei, ik ben al blij dat ik lezen kan. Maar toch zou ik wel iets meer willen weten over al die mooie dingen die jij gezien hebt. Wanneer je daar wat boeken over hebt wil ik ze toch wel graag eens een keer zien." „Natuurlijk mag je die zien," zei Karei enthousiast, „en als je er zin in hebt. kan ik je ook wel iets leren over kunst en zo." Ze waren nu allebei overeind geko men en sloegen de weg naar het huis van de Van Duins in. Karei bleef zelfs op het smalle paadje steeds naast Marjan lopen en scheen in zijn en thousiasme nauwelijks te merken dat hij nu en dan door het mulle zand moest of door de prikkels van de duindoorn, omdat de weg te smal was voor twee. „Je hoeft ook helemaal niet ver weg te gaan om mooie dingen te zien." zei hij. „Neem nu zo'n stadje als Den Briel. Ik wed dat je er dikwijls genoeg ge weest bent en misschien heb je je nooit verdiept in de prachtige oude huisjes die daar staan. Het waren ge woon artiesten, de mensen die vroe ger die huizen gebouwd hebben. En dan die prachtige Catharijnckerk. Sinds ik hier ben, ben ik er al drie keer in geweest. Maar zelfs hier in Oostvoorne al, dat mooie kerkje van jullie. Ook dat is al kunst Karei zweeg en vervolgde een beet je aarzelend: „Het is misschien een beetje gekke vraag en als je nee zegt ben ik helemaal niet kwaad, maar zou je geen tijd hebben om nu en dan eens met me naar al die dingen te gaan kijken?" Verschrikt voegde hij er aan toe: ..Och jee, ik vergat even helemaal dat je min of meer verloofd bent met Wim. Die zou natuurlijk wild zijn, als jij met mij ging fietsen." Marjan bleef staan en keek Karei aan. „Het lijkt me een leuk idee. Het is in deze tijd van het jaar toch nog niet erg druk in de tuinderij en ik heb best zin om nu en dan eens met je mee te fietsen. Daar steekt geen cent kwaad in en als het Wim niet aan staat dan ziet hij maar. Ik ben ten slotte niet zijn eigendom." Toen ze even later dc woonkamer van dc tuinderswoning binnenstap ten hadden ze allebei een kleur van de wind en nog meer van het zo onver wacht boeiende gesprek, dat ze gehad had. ..Wel. Karei," zei Maartje, „je hebt er zeker geen spijt van dat je nog even bent wezen wandelen." „Dat heb ik zeker niet. Het was een goed idee van u, al viel het niet mee Marjan bij te houden. Ik zal meer moeten oefenen, denk ik. Ik zou bijna vragen of ik eens wat meer mee mocht op de wandelingen van Mar jan. maar dan zou ik. denk ik wel ru zie krijgen met Wim door ARIETA DE MAN „Ruzie met Wim omdat je op klaar lichte dag met Marjan gaat wande len? Daar hoef je nou net helemaal niet bang voor te zijn," zei Maartje. „Hij houdt zelf helemaal niet van wandelen en zeker niet door de dui nen of aan het strand. Dat gesjouw door het zand vindt hij nergens voor nodig. Hij zegt zelf dat hij het mooi genoeg vindt als hij in zijn tuin moet spitten en dat hij dan grond genoeg ziet. En mocht hij er toch iets van zeg gen, dan zal ik hem wel duidelijk ma ken dat er niks geen kwaad achter steekt." Maartje zette de pan neer die ze in haar handen had en keek Karei nadenkend aan. „Zeg, je hebt het nu wel over Wim, maar hoe is het eigen lijk met jou gesteld? Heb jij geen ver loofde of zo? Een vent van jouw leef tijd heeft toch meestal wel iets aan de hand." Kareis gezicht betrok. „Nou. bij mij is dat toevallig niet het geval. Ik heb geen verloofde en geen vriendin en om helemaal volle dig te zijn, ik ben niet getrouwd ook!" „Nou, je hoeft niet zo nijdig te wor den. hoor. Het was maar gewoon een vraag. En al had je wel een meisje dan zou dat voor ons toch nog geen verschil maken, want wat ik voor hem zei geldt net zo goed voor een an der. Op klaarlichte dag kun je gerust een eindje wandelen of fietsen. Als je de katjes maar niet in het donker knijpt," voegde ze er lachend om haar eigen geestigheid aan toe. (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 8