KWARTETTENKONING Voetbalvereniging Zierikzee wordt de uitgever van Kwartet-ansichten Zierikzee Zakenman steekt verenigingen helpend handje toe om financiële eindjes beter aan elkaar te kunnen knopen 7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 april 1985 Nr. 23706 f Van Leeuwen is in de tussentijd niet bij de pakken kwartetten gaan neerzitten. Zijn geest bleef actief en een paar jaar geleden begon hij ergens op te azen, dat een paar maanden geleden gestalte kreeg. Een nieuw idee werd geboren en een nieuw artikel verschijnt op de Van Leeuwen-markt. Opnieuw ontfermde Ben van Leeuwen zich over verenigingen en groeperingen zonder winstoogmerk. ,,Deze categorieën krijgen het steeds moeilijker om de financiële eindjes aan elkaar te k,,vmen knopen. Ze krijgen nu een mogelijkheid weer duizenden guldens extra te verdienen", laat Van Leeuwen de burgemeesters van de Nederlandse gemeenten weten. Het initiatief van Ben van Leeuwen uit Zoeterwoude is iets heel nieuws op het gebied van ansichtkaarten, dat ongetwijfeld zeer aan zal slaan. De sets van acht kaarten worden na dc officiële overhandiging van het tableau met de acht kaarten aan burgemeester De Meester door spelers van VV Zierikzee huis aan huis verkocht. De opbrengst van de kwartet-ansichten komt volledig ten goede aan het jeugdwerk binnen de Zierikzeese zondagvereniging. ZOETERWOUDE - In zijn royaal gestoffeerde residentie in Zoeterwoude werkt Ben van Leeuwen nog immer rusteloos aan de expansie van zijn imperium. Jaren terug begon hij voor de grap een kwartetspel, met Zoeterwoude als onderwerp, uit te geven. De grap sloeg geweldig aan en het werd ernst met de spellen. Steeds meer gemeenten werden met kwartetten onder Van Leeuwens handelsmerk bestookt; zwart-wit werd kleur en al gauw kreeg Ben P. M. van Leeuwen de bijnaam 'kwartettenkoning'. Ruim tweehonderd gemeenten zijn sinds 1977 inmiddels 'gekwartetteerd', ten bate van en uitgegeven door gemeenten zelf, door tal van instellingen en verenigingen die op deze wijze aan een lucratieve fondsenwerving konden doen. Voetbalvereniging Zierikzee kwam in 1982 met een kwartetspel met foto's van de mooiste plekjes en de fraaiste gebouwen van Zierikzee. De opnamen waren van de hand van Zierikzeesche Nieuwsbode-fotograaf Johan D. C. Berrevoets. De kwartetten-actie werd een enorm succes. Van Leeuwens binding met vereni gingen is in de loop van de jaren hechter geworden, daar waar die met de gemeentebesturen, die aanvankelijk zeer enthousiast waren, vertroebelden. Vanuit die richting is er nog nauwelijks toenadering tot Van Leeuwens Producties bv getoond, maar Ben van Leeuwens typische karaktertrek blijft overeind staan. ,,Ik weet waaraan ik begonnen ben en daar ga ik mee door. Ik zou niet anders kunnen". Hij strompelt, lijfelijk aangetast, verder, overtuigd van zijn kracht. Zelfs zijn spraakvermogen is door de MS aangetast, maar hij blijft onverminderd een man met dynamiek, een 'marketing specialist'. Hij kent zijn waarde drommels goed: ,,Na Heineken ben ik met mijn kwartetten wereldwijd de grootste verspreider van de naam Zoeterwoude. Dat vind ik heel wat In alle gemeenten waar totnutoe een eigen kwartet werd uitgebracht was de ontvangst stralend en bijzonder positief. De koningin was erbij betrokken ('Oranje-kwartet') en oud-premier Van Agt completeerde Van Leeuwen in Geldrop met zijn kwartetten- initiatief. Het kwam zelfs zover, dat de Zoeterwoudse 'kwartettenkoning' zijn geesteskind beschouwt als 'een wetenschap, begeleid door computer-analyse'. Enfin, met de kwartet-ansicht gaan met name de verenigingen nog meer verdienen. „En dan te bedenken, dat de kwartet-ansichten niet meer kosten dan normale ansichtkaarten. Ze zijn echter zo apart, dat de koper al gauw zal zeggen 'Nog zo'n set graag'. Dat geloof ik vast", concludeert Ben van Leeuwen en thousiast. „Alleen al met onze kwartetten hebben Nederlandse instellingen, verenigingen of organisaties met een algemeen of charitatief doel totnutoe met elkaar ruim anderhalf miljoen gulden verdiend", vertelt Ben van Leeuwen. „Neem bijvoorbeeld het Dordtse fanfarende muziek ju weel 'Jubal', dat in een week tijd met het Dordrecht Kwartet bijna een halve ton verdiende. Dat is toch heel wat?". Kwartetten met de mooiste stads- of dorpsgezichten en andere aspec ten, en voorzien van de gemeentelijke wapens, degelijk ingelijste kwartetminiaturen en kwartetposters voor aan de wand. „Het zijn stuk voor stuk produkten waar ik helemaal achter sta", zegt dynamische Ben van Leeuwen, De sympathieke 'kwartettenkoning' uit Zoeterwoude is de voorbije jaren in minder goede lichamelijke conditie komen te verkeren.. Ben P. M. van Leeuwen heeft af te rekenen met een ziekte, die niet gering is: multiple sclerose. Hierdoor kan hij nog nauwelijks meer persoonlijk bij de klanten langskomen. Heel zijn zakelijke beslommeringen - en die zijn flink in aantal - regelt hij telefonisch vanachter zijn uitgedijde bureau. Nog steeds probeert Van Leeuwen je te doen geloven, dat hij aan alles 'nauwelijks een cent verdient', maar dat is natuurlijk onzin. Die hecht doortimmerde ruimte is niet zomaar uit de hemel komen vallen en Van Leeuwen kan evenmin als een ander van de wind leven. „Mijn kantoor is een ideale omgeving voor een interessant ge sprek", stelt hij lachend. „De ruimte is gegroeid uit de ervaring met de begeleiding van honderden speciale kwartetten". „Ansichtkaarten, zeg het nu zelf, zijn meestal nietszeggend: de Groeten uit Janbommelerskonten, met 'gezicht op de St. Jozefkerk'. Zo'n kaart zal vrijwel niemand voor zijn nageslacht bewaren. Daar moet veel meer inzitten, dacht ik bij mezelf", vervolgt Ben van Leeuwen, terwijl hij het totstandkomen van zijn nieuwe project uit de doeken doet. „Ik keek naar de taferelen op dc kaarten van die gemeente- kwartetten. Het waren sprekende plaatjes, voorzien van een simpel verklarend praatje. Waarom zou ik daar geen ansichtkaarten van kunnen maken7 vroeg ik mezelf af. Een dergelijke kaart zou aanspreken, wanneer een familielid of een kennis ze thuisgestuurd BIJ DE FOTO'S: Op de foto links boven aan de pagina het tableau met Kwartet-ansichten met een afmeting van 68 x 42 cm, zoals dat op 18 april wordt aangeboden aan burgemeester Th. H. de Meester; middenin 'kwartettenkoning' Ben van Leeuwen in zijn uitgedijde kantoor en hier boven Zierikzeesche Nieuwsbode-fotograaf Johan D. C. Berrevoets, die voor de fraaie foto's zorgde voor de kwartetten en dus ook voor de ansichten. Velen kochten drie jaar geleden het door voetbalvereniging Zierikzee uitgegeven kwartetspel over de stad Zierikzee. De foto's van Johan D. C. Berrevoets en de bijbehorende teksten gaan nu toegepast worden op acht originele 'Kwartet- ansichten'. Dc eerste set van acht ansichten wordt in tableauvorm op donderdag 18 april om half vijf aangeboden aan burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. De overhandiging vindt plaats in de trouwzaal van het stadhuis. Op elke ansichtkaart worden twee foto's afgedrukt met daarbij enige beschrijvende tekst. kreeg. De kaart zou naar mijn mening direct in een album of een - plakboek verdwijnen: Sterker nog, - ze lenen zich uitstekend om ze allemaal te verzamelen. Ik vond het eigenlijk vreemd, dat niemand eerder met het idee op de proppen was gekomen". Zoeterwoude werd andermaal als 'testgemeente' gebruikt door Ben van Leeuwen. Tijdens de spaarweek werden vier kaarten via een plaatselijke bank 'aan de klant' gebracht. Zijn dadendrang was opnieuw met en thousiasme voor zijn woonplaats geïnjecteerd. Hij ging zelfs zo ver, dat hij even Zoeterwoude 'de veiligste plek in de omgeving' noemde. Dit voorbeeld van hauwelijks bedwongen plaatselijke geestdrift wordt inmiddels door andere gemeenten overgenomen. De kwartet-ansicht steunt op be staand materiaal. De kosten zijn dus al betaald en dat geldt ook voor de goodwill. Voor de kopers betekent een set kwartet-ansichten bijna een fluitje van een cent met een vaak nostalgische waarde; voor de uitgevers - in het Zierikzeese geval voetbalvereniging Zierikzee - is het een geweldig welkome, nieuw bron van inkomsten. Hij of zij, die de kaart krijgt toegestuurd is er veelal verguld mee en zal vol smart gaan wachten op de volgende kaart. Tenminste dat becijferde Ben van Leeuwen en er moet al erg veel misgaan, wil hij ongelijk krijgen. ZIERIKZEE - Het ei van Columbus blijkt meerdere dooiers te hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7