Stormvloedkering gereed in 1986; EN DAN??????? Pim en Ann Hesp keren met spijt Ouwerkerk de rug toe Twee Utrechtse studentes voeren breed onderzoek nit Vijf jaar directeur bij Dosbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 april 1985 Nr. 23706 5 ZIERIKZEE:,,Meneer de voorzitter kunt u aangeven wat de gevol gen zullen zijn voor het sociaal en economisch leven op Schouwen- Duiveland als straks de Oosterscheldewerken gereed zullen zijn?" Nee, dat kan meneer de voorzitter niet één, twee, drie. Die gegevens verzamel je niet even op een regenachtige namiddag. De vraag duikt hier en daar op in de regionale gemeenteraadsvergaderingen, voortkomend uit bezorgdheid om de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland. Bezorgdheid ook om de neven-effecten, die de verwachte uittocht der 'Oosterschelde-gladiatoren' voor scholen, middenstand, verenigingsleven en woningmarkt tot gevolg zal kun nen hebben. Dat de gevolgen merkbaar zullen zijn, lijkt van zelfsprekend, maar hoe hard de klap zal aankomen?? Een droevig betoog als dat van gedeputeerde Barbè, onlangs afgestoken tijdens een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland, lijkt weinig onder bouwd. Weinig zinvol immers ook om alléén maar bezorgd te zijn. Dat laatste vond ook De Junior Kamer op Schouwen-Duiveland. Binnen deze serviceclub groeide de behoefte aan concrete cijfers als basis voor een onderbouwd rapport en.... aan aanbevelingen om meer te doen dan vrees te uiten, maar zo mogelijk de nadelige in vloeden te beperken. OUWERKERK-Ze kregen donderdag aan de voora vond van hun vertrek naar Nes een bundel persoonlijk geschreven afscheidsgroeten met foto's aangeboden van de bevriende buren in Den Domp. Pim en Ann Hesp: ruim vijf jaar woonden ze in Ouwerkerk, voelden zich daar thuis en keren deze Duivelandse kleine kern nu dui delijk met spijt de rug toe. Het vertrek van het echtpaar Hesp uit Ouwerkerk is bijna symbolisch voor hetgeen op Schouwen-Duive land op grotere schaal staat te gebeu ren nu de voltooiing van de Ooster- schelde-stormvloedkering in het vooruitzicht komt: een leegkomende woning, een lid minder voor de plat telandsvrouwenbond, een vacature binnen het kerkbestuur, een vrijko mende bestuurszetel bij de plaatse lijke Culturele Vereniging en - als zoon Niek zijn ouders over enkele maanden achterop mocht gaan - een voetballer en jeugdbegeleider min der voor S.V. Ouwerkerk en het ge mis van een enthousiast lid bij de plaatselijke toneelgroep. De heer S. A. N. Hesp nam deze week afscheid als lid van de werkdi- rectie bij Dosbouw afdeling finan ciën en algemene zaken. In augustus 1979 volgde hij in die functie wijlen de heer J. Scheffers op. Hesp komt van Ballast Nedam, één van de ven noten in de Dosbouw-combinatie. Het gezin Hesp woonde in Amsterdam- Noord, maar het aanvaarden van de directietaak bij Dosbouw maakte het vanzelfsprekend, dat verkast zou worden naar het Zeeuwse. 'Circus' Pim Hesp leent even de vergelij king van de aannemerij met een 'cir cus': altijd mobiel en de samenstel ling van de bemanning houdt verband met de moeilijkheidsfactor van het werk. Hij was er zich uiter aard van bewust, dat werk- en woon situatie van tijdelijke aard zouden zijn. Wie in Amsterdam-Noord woont, voelt begrijpelijk voor een on derkomen in de buurt van de duinen, maar van dat voornemen werd afge zien. Pim verbleef voorafgaand aan de verhuizing enkele maanden in 'De Torenhoeve' en proéfde iets van het toeristisch gekrioel in de Westhoek. De blik werd verlegd naar het rusti ger deel van Schouwen-Duiveland en de keus viel op Ouwerkerk. Hesp heeft vooral de sfeer en men selijke contacten bij het Ooster- schelde-project gedurende de afgelo pen vijf jaar als zeer positief ervaren. Naar zijn mening heeft dit alles te maken met het uniek zijn dit project. Niet alleen kwaliteit en ca paciteit spelen dan een belangrijke rol,maar ook het feit, dat iedereen meemerkt aan dat duidelijke eind doel. Ook de verhouding met con tractpartner Rijkswaterstaat ziet Hesp in dit verband als een belang rijk facet. Uniek noemt hij ook het feit, dat de uitvoerder van het project er reeds bij betrokken was toen het idee was ge boren, maar de uitwerking nog ont brak. ..Vooral van ontwerpzijde werd toen veel inzet geleverd", aldus Hesp. Vervolgens kwam de fase, waarin de prijs gemaakt diende te worden om tot een goede overeenstemming te ko men binnen de ruimte, die de regelge ving daarvoor bood. Belangstelling: Niet eerder was Pim Hesp betrok ken bij projecten, die zo in de be langstelling der media stonden. De kritieken, die van die zijde werden geleverd ten aanzien van het kost- prijsvraagstuk noemt hij 'niet mals', hetgeen hij in.de eerste plaats zou willen toeschrijven aan onwetend heid. ,,Hct is een kostbaar project, maar jc kunt niet zeggen dat het te veel kost", meent Ptm Hesp. Hij is er van overtuigd, dat eenzelfde voorzie ning ten gunste van milieu en veilig heid, niet goedkoper had gekund. Spanning beetje weg Nu de spanning over het al dan niet technische haalbare van de Ooster- scheldepijlerdam er een beetje af is. constateert hij, dat die belangstelling en betrokkenheid wat beginnen te ta nen. Zelf zegt hij het zeer te waarde ren bij dit project betrokken te zijn geweest; iets om nog jaren naar te verwijzen. Ann Hesp kwam van Amsterdam naar Ouwerkerk envond dat heer lijk. Zij en haar man waren dan ook bereid iets van zichzelf te geven. Ze werden lid van het plaatselijk vere nigingsleven, bezochten de dorpsuit voeringen en legden fijne contacten op die 'Zeeuwse Avond' van de Cul turele Vereniging. Ann werd aange moedigd lid te worden van de Platte landsvrouwenbond en was geduren de enige tijd daarin ook actief deel neemster van de leeskrine:. Het jaar daarop waren er nogal wat bestuursvacatures bij de Culturele Vereniging: Ann werd secretaresse. Samen met voorzitster Hans Cool en de overige bestuursleden slaagden zij erin een frisse bries door die Culture le Vereniging te laten waaien. Cursus- activiteiten werden opgepakt; er werd op ludieke wijze ingespeeld op de herinrichting van de dorpsring; er werd een ijsfeest georganiseerd en het dertigjarig jubileum werd ge vierd. Contacten Ann trok langs de leden voor het in nen van de contributie en legde zo di verse contacten. Min of meer bij toe val liep ze ook aan tegen een parttime-functie als assistente van huisarts Van den Berge op Nieuwer- kerk. Een taak, die ze met bijzonder veel plezier heeft verricht en die haar ook in Nieuwerkerk contacten ople verde. Het echtpaar Hesp was in Amster dam-Noord intensief betrokken bij het parochiewerk. „Als je dat een- merkt dooreen pluriforme geloofsbe leving. Vertrek Aan al hun activiteiten in en rond Ouwerkerk komt een einde met hun vertrek naar het Noordhollandse Nes, een plattelandskern met krap duizend inwoners. Een bewuste keus, nadat zij de voordelen van het wonen in een kleine kern hadden geproefd. De kennissen in Amsterdam, met wie steeds de contacten werden onder houden, komen weer aanzienlijk dichterbij. Maar....Ann en Pim ho pen, dat die afstand van 140 km toch ook geen al te grote belemmering zal vormen om ook de vriendschapsban den met Ouwerkerk te laten bestaan. Voorlopig blijft er een stevig lijntje lopen naar het Zeeuwse: de riante wo ning aan Den Domp staat te koop, maar wordt voorlopig bewoond door zoon Niek, zolang hij nog in militaire dienst zit. De jongste zoon heeft duidelijk zijn draai in Ouwerkerk gevonden, maar de eerlijkheid gebied te ver melden, dat Cupido daar ook bij heeft geholpen. Hesp blijft ook - zij het minder in tensief en op verdere afstand - be trokken bij de Oosterscheldewerken: hij wórdt lid van de commissie van gedelegeerden, een adviesorgaan zo wel naar de Raad van Bestuur van Dosbouw als naar de werkdirectie. Verder wacht bij Ballast Nedam voor hem een bureaustoel in Amstelveen. Hij wordt controlor bij de bagger di visie. Werkgelegenheid Ten aanzien van de werkgelegen heid op Schouwen-Duiveland na vol tooiing van de pijlerdam, verwacht Hesp, dat inderdaad de broekriem wat zal moeten worden aangehaald. „Makkelijk gezegd misschien voor iemand op wie een nieuwe functie wacht; moeilijker wellicht voor ie mand, die zonder werk zit als hij de deur bij de Oosterscheldewerken voor het laatst heeft dichtgetrokken", laat hij er eerlijkheidshalve op vol gen. Ten aanzien van mogelijke vervan gende projecten denkt hij aan de Maaspoorttunnel en (alsnog) aan de Ann en Pim Hesp aan de vooravond van hun vertrek uit Ouwerkerk. eenmaal in je hebt, kun je het toch niet laten er ook hier aan mee te gaan werken om leven in de brouwerij te brengen, helpen om mensen te moti veren endc interesseren", aldus Pim. Hij licht toe, dot hij en zijn echtge note vooral het parochiewerk van groot belang achten. „Het katholiek zijn is voor ons meer don zondags naar de kerk gaan. Het zondaggebeu- ren moet volgens ons een bevestiging zijn van hetgeen je tussentijds doet". Hesp was actief in het kerkbestuur; stak daar zijn eigen mening niet on der stoelen of banken, maar had ook begrip voor anderen. Volgens Ann moet die ruimte er inderdaad zijn, ze ker in een parochie, die wordt geken- Westerscheldetunnel. In elk geval schrijft hij de overheid een belang rijke initiërende taak toe ten aanzien van het bouwgebcuren; een sector met 120.000 a 140.000 werklozen. J. A. A. de Coninck, voorzitter van de Junior Kamer Schouwen-Duive land. Marlies Nijs: „We doen er veel prak tijkervaring mee op". Jeanet Kullberg: ,,Het onderwerp staat zeer in de belangstelling". Voorzitter van de Junior Kamer op Schouwen-Duiveland de heer J. A. A. de Coninck laat weten, dat binnen de serviceclub gezocht werd naar een moge lijkheid dit onderzoek op grondige wijze te laten uitvoeren. Daartoe werd contact opgenomen met de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het voorstel van de Junior Kamer bleek een prima afstudeerproject voor twee studenten sociale geografie, te weten: Marlies Nijs en Jeanet Kullberg. Zij houden zich sinds no vember bezig met het onderzoek naar de maatschappelijke effecten van de af ronding van de Oosterscheldewerken voor Schouwen-Duiveland. Rijkswa terstaat verschafte hen een aparte kantoorruimte in het gebouw van de Deltadienst te Zierikzee en in Noordgouwe werd tijdelijke huisvesting voor de studenten gerealiseerd. Ook financieel werden de zaken in onderlinge af spraken tussen Junior Kamer, Rijkswaterstaat en de Universiteit geregeld. foto's: Joh. D. C. Berrevocts Tekst: Ali Pankow „Het onderwerp staat duidelijk in de belangstelling; er worden veel vra gen over gesteld, maar weinig gefun deerde antwoorden op gegeven", vindt Jeanet, Het afstudeerproject, dat zij samen met Marlies uitvoert en waarbij de le den van de Junior Kamer hand- en spandiensten verlenen valt in twee onderdelen te splitsen: Wat is er van af 1976 tot nu op maatschappelijk ge bied in deze regio ten gevolge van de Oosterscheldewerken gebeurd en - ten tweede- wat gaat er gebeuren nu de werken hun voltooiing naderen? Jeanet licht toe, dat beide onderdelen moeilijk te scheiden zijn, uiteraard lopen de ontwikkelingen in elkaar over. Structuurnota Marlies laat weten, dat in novem ber werd gestart met het maken van een zogenaamde structuurnota: een onderzoek naar de ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland gedurende de afgelopen tien jaar. Een oriëntatie, die Marlies en Jeanet veel achter- grond-informatie verschafte, die hen in de latere onderzoeksgesprekken zeer goed van pas kwam. De realisering van de structuurno ta nam ongeveer een maand tijd in beslag. Er werden ondermeer ge sprekken gevoerd met instanties als: Kamer van Koophandel, ETI, ge meenten en Provinciale Planologi sche Dienst (PPD). Verder werden ge gevens ingewonnen bij de afdelingen personeelszaken van Dosbouw en Rijkswaterstaat. Hamvraag van het totale onder zoek blijft natuurlijk: Wat gebeurt er hier als de stormvloedkering en bij komende projecten gereed zijn. Om daar antwoord op te kunnen geven, kozen de studenten, in overleg met de Junior Kamer, voor een onderzoek in de vorm van een enquête onder de zeshonderd werknemers bij Rijkswa terstaat en Dosbouw, die tot de au tochtone of allochtone bewoners van Schouwen-Duiveland behoren. Antwoord De resultaten van deze enquête moeten antwoord gaan geven op vra gen van demografische aard, op het gebied van de werkgelegenheid, de lokale bedrijvigheid en het voorzie ningenniveau. Er worden in de en quête derhalve vragen gesteld over: de werksituatie, de samenstelling van het huishouden en over de woon situatie. Verder wordt geïnformeerd of betrokken werknemer al iets be kend is over een toekomstige werk kring. Heel bewust werd tot nu ge wacht met het uitdelen van de vragenformulieren, omdat ook nu enig zicht is gekregen in het zoge naamde Tbedelingsplan van Rijkswa terstaat, oftewel de grote personeels- reorganisatie binnen deze instantie. Verder is een gedeelte van de vra gen in de enquête bedoeld om inzicht te krijgen in het koopgedrag van de bevolkingsgroep, die hij de uitvoe ring der Oosterscheldewerken is be trokken. Tenslotte wordt geïnfor meerd naar de betrokkenheid met het plaatselijk verenigingsleven en naar het gchruik van voorzieningen als scholen en dergelijke Tbt nu toe bleek de medewerking van Dosbouw, Rijkswaterstaat en van alle andere instanties, die in het kader van dit afstudeerproject wer den benaderd, bijzonder goed. Mar lies en Jeanet hopen dat dit ook zo zal zijn bij de invulling van de enquête formulieren, die ten behoeve van een vlotte voortgang van het onderzoek, op zeer korte termijn (ongeveer een week) weer bij hen ingeleverd zouden moeten worden. Bedrijfsenquête Een tweede pijler van dit project vormt de bedrijfsenquête: een onder zoek onder diverse toeleveringsbe drijven in deze regio, die in belang rijke of minder belangrijke mate hun orderportefeuille zagen groeien ten gevolge van de Oosterscheldewerken. Procentueel beschouwd zal dat in het kader van dit miljardenproject, niet zoveel voorstellen, maar..voor kleine regionale bedrijven zullen be paalde orders ongetwijfeld van be lang zijn geweest. Marlies en Jeanet willen in beeld brengen of de uitvoe ring van die orders investeringen en/of personeelsaanwas tot gevolg had. En ...uiteraard ook hier weer: Wat zijn de verwachtingen voor de na bije toekomst als de pijlerdam vol tooid zal zijn? De bedrijfsenquête strekt verder dan de directe toeleveringsbedrij ven. Het onderzoek wordt uitgevoerd in de vorm van mondelinge gesprek ken, waarvan een belangrijk gedeel te wordt uitgevoerd door leden van de Junior Kamer. In het kader van deze bedrijfsenquête werden ook ge sprekken gevoerd met woordvoer ders van woningbouwvereniging 'Be ter Wonen', Dosbouw, Rijkswater staat, ZWN, PPD, Gewestelijk Ar- beidsbureau.horeca, makelaars en vakbonden De studentes erkennen, dat het moeilijk is een gedeelte van de neven effecten boven water 1 krijgen, zoals de bestedingen bij di ^jionale mid denstand. Wat dit betreft zal koers ge varen moeten worden oprde gegevens, die uit de enquête-formulieren, inge vuld door werknemers en hun ge zinsleden, naar voren komen. Niet alleen negatief Tijdens de gesprekken met diverse bedrijven - in totaal worden er vijfen twintig bezocht - blijken er ten aan zien van de toekomstverwachting niet alleen maar negatieve voorspel lingen te worden gedaan. Vooral bij het bedrijfsleven bestaat de hoop, dat van de stormvloedkering een langdu rige stimulans voor de recreatie zal uitgaan. In de loop van mei hopen Marlies en Jeanet al hun gegevens binnen te hebben. Zij gaan dan terug naar Utrecht, waar ze zich gaan bezighou den met de computerverwerking cn het schrijven van het uiteindelijke rapport. Afhankelijk van het resul taat van de enquête zullen conclusies worden getrokken cn aanbevelingen worden gedaan. Dc studentes trachten hun afstu deerproject af te ronden met een goed onderbouwd verhaal cn voorzitter De Coninpk onderstreept nog eens, dat de Junior Kamer vooral belang hecht aan het rapport, dat straks in novem ber aangeboden zal kunnen worden aan de regionale en provinciale be leidvoerders. Voor de Junior Kamer zelf betekent dit onderzoek een lustrumproject ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze servi ceclub op Schouwen-Duiveland. Ook theoretisch Van de Rijksuniversiteit uit wor den aan het onderzoek uiteraard ook bepaalde theoretische eisen gesteld, terwijl het meer praktijk gerichte rapport ook om andere dingen zal vragen. Toch vinden beide studentes, die theoretische onderbouwing ook heel belangrijk. Het gaat hen er niet om een imposante hoeveelheid cijfers op tafel te leggen, maar ze willen ook aantonen op grond van welke feiten en gegevens zij tot bepaalde conclu sies zijn gekomen. Ook op gemeentelijk niveau be stond het plan zich in deze materie te gaan verdiepen. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland zegde zijn gemeenteraad in december toe bin nen de Vereniging van B.W. en S. een voorstel daartoe te doen. Hij laat desgevraagd weten, dat de regionale bestuurders inderdaad veel voelden voor overleg en onderzoek binnen een intergemeentelijke werkgroep. Nu echter door de twee studentes uit Utrecht een soort gelijk onder zoek wordt uitgevoerd, vraagt burge meester Van Bommel zich af of ge meentebestuurders nu nog wel 'zelf het wiel moeten gaan uitvinden' of dat eerst de resultaten van dit onder zoek afgewacht moeten worden. Hij is van plan deze materie binnen af zienbare tijd weer op te nemen met de betrokken portefeuillehouders. Mooi afstudeerproject Marlies en Jeanet zijn blij met de mogelijkheid, die de Junior Kamer Schouwen-Duiveland hen bood. Een mooi afstudeerproject vinden bei den. Normaliter worden de projecten via de 'onderwerpenmarkt' van de Rijksuniversiteit gepresenteerd. Het feit, dat de Junior Kamer dit onder zoek aandroeg, kan als vrij uniek worden beschouwd. In Utrecht kijkt de bevolking al lang niet meer op als studenten bij haar aankloppen in het kader van hun afstudeerprojecten. Hier ligt dat anders. De medewerking is, zoals ge zegd, bijzonder groot en voor de stu dentes zelf vormt het een pré, dat zc gedurende enige tijd stage kunnen lopen en veel praktijkervaring op doen bij de aanpak van deze proble matiek met zovele invalshoeken. De beperking tot Schouwen- Duiveland is uit het oogpunt van de Junior Kamer heel begrijpelijk, maar de studentes konden zich daar ook uitstekend in vinden, omdat de effecten van de voltooiing van de Oosterscheldewerken immers ook het duidelijkst merkbaar zullen zijn op Schouwen-Duiveland. Begeleiding Naast de begeleiding vanuit de Ju nior Kamer, weten Marlies en Jeanet zich uiteraard ook geruggesteund van de zijde der Rijksuniversiteit. Vaste begeleiders voor dit project zijn dr. R. Scheele (van oorsprong een Zeeuw en derhalve het onderzoek met extra be langstelling volgend) en prof. M. de Smidt. Na het gereedkomen van het eindrap port zal de Junior Kamer zich opwer pen voor de aanbieding aan die in stanties en bestuurders, die ten gunste van Schouwen-Duiveland met de resultaten rekening kunnen hou den bij het maken van beleid. De Pro vinciale Planologische Dienst heeft zich in dit verband reeds zeer geïnte resseerd getoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5