SCHOUWEN-DUIVELAND in oorlogstijd stukken Massale vechtpartij besluit demonstratie bijstandsvrouwen Eénmans-protestactie van Kerkwerfse boer Wegens superheffing! Wie het langst lest leert het best 4 gratis melk af te halen bij N. M. v. d. Have Landbouwschap verdeeld over systeem superheffing Mevrouw Van der Have tapte de melk voor de liefhebbers uit de melkkoel- tank van het bedrijf. In de middaguren viel de belangstelling voor de gratis melk wat tegen, ynaar 's avonds liep het op een gegeven moment storm. (vervolg van pagina 2) Van der Have heeft in 1972 een lig- boxenstal aangelegd, waarvoor hij naar zijn zeggen vele jaren dag en nacht heeft moeten werken. „En nu moet rigoreus het mes worden gehan teerd om de zaak te stroomlijnen. Ja ren geleden heeft men de huidige pro blematic aan zien komen, maar er nooit iets aan gedaan om het te voor komen. De ontwikkeling in de land bouw werd van alle kanten gestimu leerd. Nu gaat het te goed en moet het botte mes erin. Dat is toch een krom me situatie!" Ook het feit dat de standsorganisa tie (de belangenbehartigers van de boeren - red.) niets of nauwelijks iets doen voor hun leden, is voor Van der Have een onverteerbare en trieste zaak. „Bovendien worden we ver plicht om te betalen voor het over koepelende Landbouwschap, dat evenmin iets voor diezelfde landbou wers doet", zo luidt zijn aanklacht. Eerlijkheidshalve wil Van der Ha ve ook wel bekennen dat het aan een drachtige samenwerking tussen de boeren onderling ook nogal eens schort. „Wij zijn als boeren onderling nog veel te veel bezig om elkaar de Zwarte Piet toe te spelen, terwijl we beter samen kunnen proberen om het regeringsbeleid te veranderen. Het is minder belangrijk om vast te stellen wie de schuld heeft van de huidige problematiek dan wel het naar bui ten toe eendrachtig samenwerken om de gevolgen van de ons opgelegde maatregelen te verzachten en mee te werken aan het op een verantwoorde De rollen omgekeerd Nu, veertig- jaar later, is er toch wel een lijn te ontdek ken in de gebeurtenissen zoals die zich in december 1944 op ons eiland afspeelden. Het kernpunt van alles was toch wel het Ardennen offensief van von Rundstedt. Een bijna geslaagde operatie die door Hitier en zijn gene raals op touw werd gezet om de geallieerden in het wes ten, zo niet een vernietigende slag dan toch een slag toe te brengen die de oorlog zou verlengen en het eigen Duits grondgebied zou sparen. En wellicht kon op deze wijze door onderhandelen een vrede worden bewerkstelligd zonder de eis van een onvoorwaardelijke overgave. manier gezond maken van de Neder landse landbouwklimaat." Consequenties Dat het huidige beleid voor een aantal boeren de nodige consequen ties zal hebben, staat voor Van der Have als een paal boven water. Hij is van mening dat, wanneer het land bouwbeleid niet verandert, er zeker een aantal boeren hun bedrijven zul len moeten liquideren. „Als ik alleen al naar mijn eigen situatie kijk, dan kan in een aantal gevallen bedrijfssluiting niet uitblij ven. Ik verkeer in de gelukkige om standigheid dat ik nog best een stap je terug kan, als dat een noodzaak is, zonder in te grote problemen te ko men. Maar vele andere boeren kun nen dat niet." Vorig jaar heeft Van der Have, als gevolg van de landbouwmaatregelen, twaalf koeien moeten verkopen. Als de toewijzing van het quotum voor het nieuwe jaar nog eens drie procent lager uitvalt, dan zullen er nog eens vijf koeien weg moeten. „Dat bete kent een daling van mijn inkomsten, terwijl mijn bedrijfskosten niet of nauwelijks verminderen." Een laatste stap, die Van der Have kan nemen, is het ontslag van zijn medewerker die hij tweeenhalve dag per week in loondienst heeft. „Maar op die manier wordt je verplicht om de toch al niet zo florissante situatie van de werkgelegenheid in Neder land mee te helpen verslechteren." Het was een goed doordacht plan. Met de verovering van Antwerpen zou de voornaamste aanvoerhaven van Engelse en Amerikaanse leger- goederen, munitie en materiaal voor de in Europa opererende troepen worden afgesneden en daarna kon men oprukken naar Duinkerken. Op 16 december 1944 werd het Ar- denner offensief gestart. Begin de cember moesten de nog aanwezige in woners van Bruinisse verdwijnen omdat de Vluchthaven en de Tramha ven de grote aanvoerhavens werden voor de Duitse troepen die in schepen arriveerden. Via de Zeeuwse eilan den en West-Brabant zouden zij op Antwerpen toesnellen wanneer de weg daartoe (door het Ardenner of fensief) was vrijgemaakt. In die decembermaand wemelde het daarop op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee van Duitsters die gereed waren om aan te vallen. Dat was ook de reden dat in de uitge hongerde grote steden in het westen van ons land razzia's werden gehou den om mensen naar Duitsland af te voeren die de opengevallen plaatsen in de oorlogsindustrie moesten gaan bezetten. Ook uit Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee werden mensen weggevoerd. Noodtoestand Bijna was het plan gelukt. Om streeks Kerstmis ontstond aan het Ardenner front de noodtoestand voor de Amerikaanse en Engelse troepen. De Duitsers die, nadat de bewoners van Bruinisse waren weggevoerd, Zij- pe en Bruinisse bezet hielden, waren gemotiveerd en fel. Was het de laatste maanden de gewoonte dat vanaf An na Jacobapolder Bruinisse onder vuur werd gënoménr direct na de wegvoering van de Bruënaars gingen de op Zijpe gelegerde Duitsers Anna Jacobapolder beschieten. En niet zonder succes. Op vijf december kreeg de Engelse bezetting, met de daaraan toegevoeg de O.D.ers achter hun geschutsop- stellingen, plotseling de volle laag. Op een dergelijke Sinterklaassurpri se hadden zij niet gerekend zodat ze haastig dekking moesten zoeken voor het Duitse mortiervuur. De tram-remise in Anna Jacobapolder ging in vlammen op en ook een paar Engelse tankwagens werden vernie tigd. Dat de bevrijding van St. Philips- land nog niet het einde van de oorlog betekende was ook een maand tevo ren op zes november droeve werke lijkheid geworden. In de eerste blij- schapsroes over de komst van de Tommies trok het geallieerde oor logsmateriaal natuurlijk ieders aan dacht. Tanks en ander zwaar mate riaal waren prachtige objecten om van nabij te bekijken, wat dan ook veel gebeurde. Zo was in de voormid dag van genoemde dag ook een groep je mensen van Schouwen-Duiveland druk doende elkaar allerlei bijzon derheden te wijzen aan het bij het tramstation van St. Philipsland gestationeerd oorlogsmateriaal toen plotseling uit de wolke Duitse jagers doken. Zij richtten hun boord wapens op het voor hen vijandelijk oor logsmateriaal, tanks en stukken ge schut en troffen daarbij ook de bur gers. Dit waren onder meer M. Dorst uit Bruinisse, leden van de familie Vijverberg uit Ouwerkerk en de oud opziener bij de visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen Cornelisse uit Oos- terland. De gewonden werden in auto's naar hospitalen in België vervoerd, maar de heer Cornelisse was zo zwaar ge wond dat hij op weg daarheen over leed. De anderen kwamen gelukkig genezen terug. „Onthoofd" De grote troepenconcentratie op het eiland bleef natuurlijk niet onop gemerkt aan de illegaliteit. Een ille galiteit die door het wegvoeren van brugers naar Duitsland werd getrof fen in haar manschappenaantal, maar die ook werd „onthoofd" omdat ir. Swaters als „staatsgevaarlijk" door de Duitsers van het eiland werd verbannen. Het driemanschap Kloet, Minkema en Verdoorn kreeg toen de leiding en waarschuwde via de PZEM-telefoon St. Philipsland dat er wat bijzonders aan de hand was. En dat de bezetting van St. Philipsland het gevaar liep onder de voet te wor den gelopen als de Duitsers het bevel kregen om op te rukken naar Antwer pen. Deze waarschuwing werd ter harte genomen. Men besloot de bezet ting op te voeren en een uiterste waakzaamheid in acht te nemen. Er werd nog een ander succesje ge boekt. De woning van de burgemees ter van Zierikzee en de daar nabij ge legen wasserij waren in gebruik als Duits hoofdkwartier. Een deel van de Duitse staf en voertuigen van de Duitsers waaronder veel oorlogstuig werden gedood of vernield door een beschieting. Maar van andere verzoeken die tal loze malen werden herhaald trok het geallieerde hoofdkwartier zich niets aan. Zo werd gevraagd om evenals Bruinisse ook de stad Zierikzee te ontzien om te voorkomen dat Neder landse burgers het slachtoffer zouden worden van op Zierikzee gericht gra- naatvuur of Engelse en Amerikaanse bommen. Maar de betrokken instan ties namen hierover geen beslissing zodat de zaak bleef zoals ze was. Duitsers waren vijanden die ver volgd en gedood moesten worden waar ze zaten. En omdat ze nog steeds op Schouwen-Duiveland zaten moes ten de bombardementen doorgaan. Lastdragers De evacuées uit Bruinisse die ach terbleven in Dreischor wewrden door de Duitsers als boodschapjongens maar meer nog als „lastdragers" ge bruikt. Zo moest Jan de Korte sr., ten behoeve van de oud- en nieuwviering een melkbus vol jenever naar Brui nisse dragen. Dit karwei werd door vier man opgeknapt. Omdat Jan de Korte zelf geheel onthouder was bracht de inhoud van de melkbus voor hem echter geen verleiding mee. In diezelfde nacht van oud- op nieuwjaar kwam in de polder Drei schor een VI naar beneden. Deze pro jectielen waren bestemd voor Ant werpen of Londen en ook in ons land waren verschillende lanceerplaatsen. Het was één van de troeven van Hit- Ier waarmee hij in de laatste oorlogs jaren dreigde. Vele V-één's en V-twee's bereikten niet hun doel omdat ze on derweg door de geallieerden werden neergehaald of naar beneden kwame- nomdat het besturingsmechanisme niet perfect werkte. Het naar beneden komen van het projectiel in de nabijheid van Drei schor had tot gevolg dat de Duitsers als razenden begonnen te schieten met kanonnen en mitrailleurs zodat lichtkogels die met allerhande kleu ren omhoog schoten voor een vuur werk zorgden zoals dat ook in vrede lievende jaren wel eens de lucht wordt ingeschoten. Ze hadden waar schijnlijk niet in de gaten dat het een vroegtijdig gelande V-I betrof. De Duitsers lieten evenmin de be woners van de Westhoek met rust. Evenmin trouwens als de vanuit Noord-Beveland en Walcheren schie tende Engelsen. In de door een aan houdende mist extra donkere dagen rond Kerstmis moesten de boeren ge regeld met paard en wagen aanwezig zijn om allerlei materiaal over het ei land te vervoeren. Omdat de zoon van de familie waar onze dagboekschrij ver onderdak had gevonden naar Duitsland was gevoerd en de baas voor de Duitsers moest werken, was hij geheel alleen om voor de veesta pel te zorgen. Want als de baas (boer Fasol) na zijn nachtelijke heren diensten thuiskwam kroop hij na tuurlijk in bed. Hoewel een mossel- kweker in een beestenstal een niet zo vaak voorkomende combinatie is, lukte het aardig de dieren te geven wat hen toekwam. Troepenconcentraties Iferwijl de mannen op Schou wen-Duiveland waren weggevoerd en de verzetsgroep gedeeltelijk was op gerold zaten de Duitsers niet stil. In- tegendool, ook St. Philipsland zou er varen dat een bevrijding nog niet het einde van de oorlog betekende. Op 16 december zette van Rundsted zijn Ar- denneroffensief in. Voor het nog niet bevrijdde Schouwen-Duiveland bete kende dit dat in de weken hieraan voorafgaande grote concentraties troepen op ons eiland werden gesta tioneerd. Groepjes los lopende Duit se soldaten die in oktober en novem ber vanuit Frankrijk en België kwamen geloofden dat de oorlog nog niet was afgelopen ook al waren de geallieerden in Europa geland. Ze ge loofden vast dat het de vijand nooit zou lukken om door te dringen in de „Heimat". Al deze groepjes werden weer tot een legeronderdeel gevormd. In schepen arriveerden ze begin de cember oip Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakee. Ze werden gereed gehouden om via de Zeeuwse eilanden en West-Bra bant op te rukken naar Antwerpen wanneer via een doorbraak in de Ar dennen de Engelse en Amerikaanse troepen daar onder de voet zouden zijn gelopen. Wanneer Antwerpen in Duitse handen was zou dat beteke nen dat voornaamste aanvoerhaven op het vaste land waarvoor zo bloe dig was gestreden geen dienst meer kon doen. De troepen van de geal lieerden elders in Europa zouden ver stoken blijven van benodigdheden uit Engeland die onmisbaar waren voor een succesrijk inzetten van het beslissende voorjaarsoffensief. Wan neer Antwerpen opnieuw in Duitse handen was dacht Hitier bovendien opnieuw door te kunnen stoten naar Duinkerken zoals dat ook in 1940 was gelukt. Bijna lukte het plan. In de Arden nen ontstond voor de geallieerden omstreeks Kerstmis een nood toestand en op zeven januari 1945 zond Churchill aan Stalin een tele gram om de op 20 januari in het oos ten geplande aanval op de Duitse li nies te vervroegen zodat de druk op de legers van Montgommery en Pat- ton ontlast zou worden. Stalin gaf daaraan gevolg. Op 12 januari begon nen de strijdkrachten van Konjev de aanval en twee dagen later zette ook maarschalk Zjoekov zijn offensief in. Leren jas inleveren Op vrijdag 29 december ging de omroeper weer eens rond over Renes- se en Haamstede. Iedereen die een le deren jas bezat moest die inleveren bij de orts-commandant. Velen gin gen met een jas aan naar het moffen- hoofdkwartier en kwamen „uitge kleed" terug. Ook kwam er iedere avond wel een bevel dat paarden, wa gens en voerlieden zich gereed moes ten houden. Hetzij bij maanlicht of in het aardedonker. De mensen in West-Nederland wer den op Nieuwjaarsdag opgeschrikt door een informatie van ongeveer twintig laag over komende zwarte vliegtuigen met hakenkruis op staart en romp. Een verschijnsel dat het laatste half jaar niet meer was voor gekomen en misschien werd uitge voerd om te laten zien dat Duitsland nog niet was verslagen. Bijna was het offensief van von Rundstedt een succes geworden, maar gelukkig kon men de voorgeno men doorbraak op het nippertje ver hinderen. De laatste fase om Duits land op de knieën te krijgen was begonnen. S. A. Jumelet Bruinisse Op woensdag 3 april Hoeve Ruimzicht. Thaiersweg 7, Kerkwerve. Van 13.00 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 21 00 uur. De bewuste advertentie uit de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 2 april j.l. DEN HAAG - Het algemeen be stuur van het Landbouwschap is ver deeld over de wijze waarop in het op 1 april begonnen nieuwe melkjaar de superheffing moet-worden gelieven. Minister Braks (Landbouw en Visse rij) die nog een beslissing moet ne men heeft het bedrijfsleven om ad vies gevraagd. Braks heeft de keuze tussen het zo genoemde A-systeem waarbij indivi duele melkveehouders een heffing- vrije produktiehoeveelheid krijgen toegewezen en het B-systeem waarbij de hoeveelheid per zuivelfabriek wordt vastgesteld. Voor het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité maakt het niets uit welke keuze wordt gemaakt. Voorzitter ir. D. Lu- teijn verklaarde woensdag dat het voor zijn organisatie veel belangrij ker is dat de totale hoeveelheid die ons land produceert ook werkelijk wordt benut. Bovendien mag de be staande korting op de produktie niet groter worden en moet er een oplos sing komen voor de fiscale proble ZOETERMEER - Minister Deetman (Onderwijs) heeft donderdag nieuwe voorstellen gedaan over de invulling van de arbeidstijdverkorting in het basisonderwijs en voortgezet onder wijs met ingang van 1 augustus 1986. men bij de melkopkoopregeling. De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond heeft een „lich te neiging" voor het B-systeem, maar ook hier weegt zwaar dat de korting niet wordt verhoogd. De Christelijke Bond voelt voor handhaving van het tot nu toe gehanteerde A-systeeem, omdat hiermee volgens voorzitter J. van der Veen meer beleid kan worden gevoerd. De werknemersorganisaties hebben zich woensdag nog niet over een keuze uitgelaten. De industrie- en voedingsbond CNV wil eerst meer duidelijkheid over de zogenoemde onder- en overschrijding, het meer danwel minder produceren dan de toegestane heffingvrije hoeveelheid. DEN HAAG - De verkoop van pro- dukten vanaf de boerderij wordt aan banden gelegd. Boeren zonder detail handelsvergunning zullen aaleen nog maar produkten mogen verkopen die hij zelf kan hebben geteeld of gepro duceerd. Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer la ten weten. ROTTERDAM - De prijzen van su- perbenzine en normale benzine gaan zaterdag bij de meeste benzinemaat- schappijen en vrije pomphouders met twee cent omhoog. MIDDELBURG - De demonstratie van 300 bijstandsvrouwen donderdag in Middelburg, die aanvankelijk een rustig verloop had, is later op de middag toch nog volledig uit de hand gelopen. De vrouwen die vanuit het hele land naar Middelburg waren gekomen om te protesteren tegen de behandeling van een Middelburgse bijstandsvrouw door de gemeente en de Sociale Dienst, gingen massaal op straat zitten toen het negatieve resultaat van de besprekingen tus sen een delegatie van de bijstandsvrouwen en het gemeentebestuur van Middelburg bekend werd gemaakt. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge bonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Superheffing In de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 2 april bood N. M. v. d. Have uit Kerkwerve gratis melk aan. Wegens superheffing. Een week gele den gooiden boeren in Drente 3000 li ter melk in de sloot. Wegens super heffing. Een paar maanden geleden startte de actie Eén voor Afrika om dat er mensen doodgaan van de hon ger. En niemand schijnt er iets aan te kunnen doen. De overheid in de per soon van minister Braks van Land bouw heeft haar best gedaan. „Het is de EEG," zegt hij verontschuldigend. De landbouworganisaties lijken machteloos. Iedereen verschuilt zich achter een ander en beroept zich op zijn onvermogen. En de melkveehou der wordt gestraft voor zijn werken, zijn inzet, zijn investering. Zijn pro- dukt wordt „verdacht" gemaakt, er wordt een boete opgelegd. Boer, je hebt te hard gewerkt, te veel geïn vesteerd, te efficiënt georganiseerd. Een boete. Wegens superheffing, gratis melk af te halen! Meneer Van de Have, be dankt voor uw actie, waarvan wij konden genieten. Het is prima kwali teit melk. We hebben er kaas van ge maakt en dat hebt u van ons tegoed. Karei en Ineke Hartemink Kreeftstraat 5 Zierikzee De vrouwen blokkeerden de Noordstraat, de doorgangsweg voor het openbaar vervoer in de Middel burgse binnenstad. Toen zij niet in gingen op het verzoek van de politie de straat vrij te maken, werden ze hardhandig verwijderd, waardoor een massale vechtpartij losbrak. Daarbij vielen aan beide kanten rake klappen. Een aantal vrouwen heeft op het politiebureau van Middelburg een aanklacht ingediend wegens mis handeling. Een jong echtpaar dat vlak na de vechtpartij in het stadhuis van Mid delburg in het huwelijk zou treden kreeg het daarop zwaar te verduren van de zijde van de bijstandsvrou wen. De trouwpartij kon na enige strubbeling met behulp van de poli tie alsnog doorgang vinden. DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag besloten met de sociale partners in het ziekenhuiswezen om de tafel te gaan zitten over een voor stel voor een jeugdwerkplan in de ge zondheidszorg voor overheid enperti- culiere instellingen zoals ziekenhuizen. Dit is vrijdag na af loop van het kabinetsberaad meege deeld. DEN HAAG - Het kabinet wil met ingang van volgend jaar de WW en de WWV vervangen door een nieuwe werkloosheidswet, waarbij de uitke ring aanvankelijk zeventig procent van het laatstverdiende loon be draagt. Die uitkering wordt vervol gens in gelijke halfjaarlijkse stappen teruggebracht tot zeventig procent van het minimumloon. Bruinisser weddenschap: BRUINISSE-,,Na zeven keer pech, nu legaal op de weg"\ was één van de slag zinnen die op de auto stond die Piet de Waal kreeg aangeboden nadat hij voor z n rij-cxamen was geslaagd. Zeven keereerder was hij gezakt. De auto kreeq hij aangeboden van een kwartet vrienden, Henk Jumelet. Jeroen Hoep. Erik Roth en Kees Otte die de weddenschap hadden verloren dat hij niet binnen tien keer zou slagen voorz'n rijbewijs. Op verzoek van Tinie, de vriendin van Piet, moest het een witte auto zijn en ook daar zorgde het kwartet voor: Met een rol en grote kwasten werd de gele Audi tot sneeuwwitje omgetoverd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4