berichten stukken Wg© The Karate Kid in bioscoop Zierikzee ERIC DE NOORMAN 7 Drie voorstellingen Invoerverbod EG brengt Canadese zeehondenjacht genadeslag toe Aantal T.B.C.- patiënten neemt toe Teeltverbod ter bestrijding knolcyperus i 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdas 4 april 1985 Nr. 23705 ARNHEM - De Heidemij is in op dracht van de Provinciale Gelderse Energie Maatschappij (PGEM) in Al- mere begonnen met proefboringen ten behoeve van de opslag van rest warmte in de bodem. Vermaek in zó In de twêêde pauze was 't 'n lawaoi van jewèlste! 't Was bal nae, in zodoende moste de stoelen an de kant in vö 'n dêêl de zael uut. Op dat laoste adde ze wat ge- vonde. Ze verdwene deu 'n luuk in 't plafond nae öö- gere regionen, 't Was m'n 't aevendje wè! In 't ein de was nog lange nie in 't zicht. Om d'n inwendigen mens te versterken in d'n dost op peil t'ouwen ad de kastelein gezurregd vó gloeiend êête ertesoep, flienk gezoute in kwistig versierd mit öören in snuten. 'k Za je wè zégge, dae dee 'n pilsje op smaeke! De, inmiddels afschmienkte, artiesten mengde d'r eige oak onder 't publiek, eigelijk g'n raed wetend mit de toegezwaoide lof, de traenen van moeders in 't verhitte gezicht van pa, die, trots op z'n zeune of z'n dochter, nog 'n pilsje kaekte op 't veroverde succes. De, vanwege de winter, diere blommen, dréve as kleu rige wolkjes in de èrremen van de „kunstenaers" deu de wèrreme, roakerige zael. Die was inmiddels êêmae veranderd. An de kant, taefeltjes mit 'n stoel of zesse d'r rond; in 't midden de kael andoende ruumt vö de dansers. Op het tonêel, nog steeds mit uutzicht op de kunsttuun, waere de muzikanten bezig d'r eige te installeren. Omae ge- klêêd in 'n wit overèmde, 'n strikje in 'n zwarten broek, maekte ze d'r eige op d'n aevend 'n slotapothe- se mee te geven, wae nog lang over gepraet, of ge docht, zou worre. Je zag de walsen, de foxtrots in de Veleta, bie wieze van spreken a vö je. As 't êêmae fêêst wier zoue m'n wè wï ,,nae Zandvoort" gae. M'n adde op 't leste oak 'n taefeltje veroverd. M'n waere gezete bie 'n moeder van 'n ventje van 'n jaer of twaoleve. Twêê stoelen waere nog leeg in afwach ting van Pa, die in de armonie speelde, in de dochter, die ad meegedae an 't tonêêlstuk. Z'adde 't a gauw deu, datte m'n stoepeschieters waere. Ze vroege oe m'n 't ömae wè vonde, dat ze bie ulder op 't durrep oek wè 't èên in ander konne. M'n gaeve dat gauw grif toe, terwijl m'n en passant uutkéke nae de komst van de dochter. Op 't tonêêl was ze noe nie direct opgevao- le, zö van: „Nou, nou, dien êênen dae, da's klasse!" Ma, ja, van dichtbie, je kan nooit wete. De stoelen waere langzaemerand omae bezet, in 't fêêst kon, wat ons betrof, beginne. D'r zat nog vee „kleingoed" tussen. J'ad toe nog g'n tuuswacht. Nêêë, 't was d'n andere ochend uutslaepe of slaep- dronke de zaeterdag deubrienge. In, öör 's an! Dae zette de muziek in. De drummer sloeg er lustig op los in gaf 't ritme an van 'n foxtrot, die 'n bekende melodie ontlokte an de blienkende ac cordeons. Nog wat wuufelend kwaeme de êêrste paertjes op de vloer. Bie 't derde nummer was 't al aerdig vol in voegde de dochter d'r eige bie ons an 't taefeltje. „Kiek", schreeuwde moeder boven 't la waoi uut, „Da's noe onze Janna!" Noe, Janna mocht 'r weze. Ze was ,,'n struise boeremeid", zöas ze dat in vak- tèrremen noeme. Z'ad in 't tonêêlstuk de verontruste moeder gespeeld, zeker vanwege d'r forse bouw. An- gezie 'k nog a klein van stik bin docht 'k bie m'n eige: „Ou je gedeisd Arjaon, in bluuf zitte, wae je zit!" 'k Dienke, dat 'k op de dansvloer, as 'n soort uutbouw van Janna ad geléke Trouwens, Janna maekte g'n anstalten in die richting. Ze zag 'r 'n bitje vlekkerig uut vanwege de restanten schmienk in ad 't vee te druk, aol de vraegen van d'r moeder te beantwoor den, of te omzeilen. De bediening was nie, je dat. M'n gienge zèllef ma 's wat aele an den toog. M'n wiere 'n bittje gemelijk bekéke deu de jongens van 't durrep, ma, de stoepe schieters wiere geduld. D'n aevend was in onze öögen nog jong Wat wil je, m'n waere zèllef nog jong! ARJAON Vrijdag 5 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De Carsons. De ouders van Margery komen met een belangrijke onthulling. Tijdens haar vakantie stort Sarah zich in een romantisch avontuurtje. 16.15 uur Een ongewone oma 16.20 uur Pluizerd 16.45 uur Wissels 17.30 uur Nieuws 18.20 uur Bijbels prentenboek. Een getekend verhaal over „Koning Da vid". 19.00 uur Jaap en de bonestaak. Mu zikaal sprookje. Het verhaal gaat over de jongen Jaap en de marskra mer Jeremy, die samen op zoek zijn naar een schat in de wolken. 19.50 uur Meneer Kaak. Tekenfilm- pje.' V 20.00 uur Journaal 20.20 uur Stormboy. Australische film uit 1976. Het is de geschiedenis van de tienjarige Mike Kingley, bij genaamd „Stormboy", die samen met zijn vader in een natuurreservaat in Zuid-Australië woont. 21.50 uur The winds of war. Byron vraagt aan Henry of Roosevelt zijn medewerking wil geven aan het ver trek van Natalie en haar oom Jastrow uit Italië naar Amerika. 22.40 uur Goede Vrijdag in Blauwka pel. Sipke van der Land mediteert over teksten van Blaise Pascal, een Franse wetenschapsman, die leefde van 1623 tot 1662. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Goede Vrijdag-viering. Het lijden en sterven van de Heer wordt herdacht in de kathedrale basiliek van de St. Jan in Den Bosch. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Webster. Webster gaat voor het eerst met een groep jongeren kamperen. Echter zijn beer kan hij niet missen bij het slapen gaan. 19.35 uur De stille oceaan. Speelfilm uit 1984. De Nederlandse journaliste Marian Winters verblijft in Zuid- Amerika om over de sociale toestan den aldaar artikelen te schrijven voorTfèderlarrd: Zé vraagt "zich echtér af of ze op deze manier wel zinnig be zig is. 21.20 uur Fons Jansen. Het eerste ge deelte van de theatershow van Fons Jansen, waarbij de cabaretier in 1978 door het land trok. 22.20 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Screentest. Programma vol met satire en muziek, uitgevoerd door jongeren van etnische minder heden in ons land. 23.30 uur Citizen Kane. Amerikaanse speelfilm uit 1941 over het leven van- de grote krantenuitgever Willem Randolph Hearst. ZIERIKZEE - In bioscoop de Con certzaal draait zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 april de film The Kara te Kid. De hoofdrol wordt gespeeld door de jeugdige Ralph Macchio. De 17-jarige Daniel LaRusso ver huist met zijn moeder van New Jer sey naar Californic. In het begin kan hij daar z'n draai niet vinden, vooral omdat hij door een stel klasgenoten, onder leiding van Johnny Lawrence, regelmatig wordt afgerost. Dit wordt nog erger wanneer Daniel bevriend raakt met Ali, een meisje waarop Johnny zelf verliefd is. Wanneer hij weer eens een blauw oog heeft opge lopen en vervuld is van wraakgevoe lens, wordt hij opgevangen door de Japanner Miyogi. de klusjesman van het flatgebouw. Hij hoopt dat deze oude meester in de karate hem kan DEN HAAG - Het invoerverbod voor huiden en produktcn van jonge zeehonden in de Europese Gemeen schap heeft de commerciële jacht op zeehonden een genadeslag toege bracht. Hoewel de Canadese regering de jagers vergunning had gegeven maximaal 186.000 zeehonden te van gen zijn er in de huidige jaebtperiode slechts 5.000 jonge dieren om hun pels afgeslacht. opleiden om het tegen zijn belagers te kunnen opnemen, aangezien zij ook deze gevechtssport beoefenen. Miyagi stemt toe en bereikt voor hem dat Johnny en zijn bende hem een maand lang met rust laten tot aan de karate kampioenschappen. Dan zal Daniel het tegen hen kunnen op nemen. Miyagi leert hem eerst dat het zoeken van wraak gelijk staat aan het maken van twee graven. Pas wanneer Daniel begrijpt dat karate een staat van geestelijk evenwicht is, wil Miyagi hem gaan onderwijzen in de techniek. Daniel onderwerpt zich aan het strenge regime van de Japan ner waarvan hij eerst niets begrijpt, maar dat hem steeds verder helpt in de karatesport. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. UTRECHT - Elk jaar worden in Ne derland nog 1.500 mensen besmet met tuberculose en het lijkt er zelfs op dat het aantal ziektegevallen de laatste tijd weer iets toeneemt. De Nationale Kruisvereniging meldt dit naar aanleiding van de Emmabloem- collecte in de week van 8 tot 14 april. Deze collecte bestaat dit jaar drie kwart eeuw. In 1910 was TBC een gevreesde volksziekte, waaraan jaarlijks dui zenden stierven. Lange tijd waren rust, frisse lucht en een goede voe ding de enige mogelijkheden om er iets aan te doen, maar eind jaren vijf- tig zijn er afdoende geneesmiddelen ontdekt tegen tuberculose. In de ontwikkelingslanden lijden nog ruim 20 miljoen mensen aan deze ziekte. Er sterven elk jaar miljoenen omdat geld voor de aanschaf van me dicijnen meestal ontbreekt. Een groot deel van de opbrengst van de collectegelden gaat daarom naar pro jecten voor TBC-bestrijding in ont wikkelingslanden als Malawi, Indo nesië en de Antillen. DEN HAAG - Voor een aantal ge wassen dat geteeld wordt op met knolcyperus besmette grond, zal met ingang van 1 juli 1985 een teeltver bod gelden. Bovendien kan de teler verplicht worden het onkruid te be strijden bij een zodanige besmetting, dat het gevaar van uitbreiding naar de directe omgeving bestaat, terwijl aan de teelt van gladiolen en lelies, waarin momenteel nog vrij veel besmettingeh voorkomen, nadere re gels zullen worden verbonden. Deze gewassen zijn de belangrijkste ver spreiders van het onkruid. Staatssecretaris A. Ploeg (Land bouw en Visserij) heeft deze maatre gelen iri overleg met het bedrijfsleven vastgesteld, zo heeft het ministerie woensdag meegedeeld. Ondanks al eerder genomen maatregelen, zoals een meldingsplicht en verplichte rei niging van werktuigen die op besmet land waren gebruikt, blijkt knolcy perus zich namelijk uit te breiden. Het teeltverbod geldt voor die ge wassen waarvan ondergrondse delen worden geoogst en omvat bol-of knol vormige bloemgewassen, houtige ge wassen, vaste planten, bloemisterij en groentegewassen, akker- en tuin- bouwgewassen waarvan ondergrond se delen worden geoogst of mee- geoogst en graszoden. Beursbericht Markt Goes dinsdag 2 april 1985 Aardappelen Bintje, directe levering, op auto ge leverd, veldsgewas, 11-13 cent per kg, suikervrij 14-16 cent per kg; 0 mm op waarts, binnenlandse kwaliteitsei sen, 13-17 cent per kg. Voeraardappe- len 8V2-9 cent per kg. Exclusief B.T.W. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 1 april 1985: Bintje, 35-50 mm, 12-12lh cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 19-20 cent per kg. Exclusief B.T.W. Uien Directe levering, op auto geleverd, 40 mm opwaarts, tot 9 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 50-60 cent per kg. Afwijkende partijen, 30- 49 cent per kg. Exclusief B.T.W. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie, 50,00-/ 51,25; tarwe, basis 16%, uit eigen opslag, 52,50; brouwgerst, boerenschoon, 52,25-/ 53,75; voergerst 46,50- 48,25; haver 47,50-/ 49,00; erwten, kleine groene, 88,00-/ 90,00; capu- cijners 78,50-/ 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 45,00 -ƒ 180,00; blauwmaanzaad, boeren schoon, 102,50-/ 127,50; blauw maanzaad, prima doorsnee, 157,50; karwij, boerenschoon, 200,00- 360,00; karwij, prima doorsnee, 475,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi 275,— - 350,—; dijkhooi 265,- - 300,—; lucernehooi 375,— 425,—; veldbeemd 190,250,—; roodzwenk/rietzwenk 160,— 200,—; Engels raaigras 170,— - 210,—; tarwestro 130,145,—; gerstestro 160,— - 190,—; erwten stro 145,195,—; schokkerstro 110,— - 150,-. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 3-4. Prijzen per kilo gram geslacht gewicht en ontvet: Ex tra kwaliteit dikbillen 11K00-/ 14,00; stieren: le 8,20-/ 9,20, 2e 7,55- 8,20; vaarzen: le 7,55-/ 8,60, 2e 6,65-/ 7,55; koeien: le 7,50-/ 8,50, 2e 6,60-/ 7,50, 3e 6,00-/ 6,60; worst- koeien 5,50-/ 6,50. Prijzen per kilogram levend ge wicht: Vette kalveren: le 6,50-ƒ 6,75, 2e 6,00-/ 6,50; zeugen: le 3,00- 3,10, 2e 2,90-/ 3,00. Prijzen per stuk: Schapen 180- 230, lammeren (rammen) 130- 200; lammeren (ooien) 100-/ 180; melk- en kalfkoeien: le soort 2400- 3000, 2e soort 1600-/ 2400; melk en kalfvaarzen: le soort 2200- 2925, 2e soort 1550-/ 2200; guste koeien 1500-/ 2200; enterstieren 1250-/ 2150; pinken 1725-/ 1675; graskalveren 500-/ 825; nuka's voor de mest, roodbont, stieren 275- 560, en zwartbont 175-/ 395; nu ka's voor de mest roodbont vaars koeien 200-f 360, en zwartbont 100-/ 275; schaap met lammeren 250-/ 400; weidelammeren 100- 190; bokken en geiten 30-/ 120. Aanvoer: totaal 8864 stuks, waaron der: slachtvee 1778, stieren 286, ge- bruiksvee 1061, jongvee 659, nuka's roodbont 1009, nuka's zwartbont 1198, slachtschapen en lammeren 1172, ge- bruiksschapen en lammeren 675, var kens 924, bokken en geiten 102. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; stieren: handel redelijk, en prijzen gelijk; gebruiks- vee: handel willig, en prijzen hoger; jongvee: handel flauw, en prijzen la ger; nuka's: handel redelijk, en prij zen gelijk; slachtschapen en lamme ren: handel matig, en prijzen gelijk; gebruiksschapen en lammeren: han del matig, en prijzen gelijk; varkens: handel stroef, en prijzen lager; bok ken en geiten: handel rustig, en prij zen gelijk. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 3-4. - Aanvoer 1.840.500 stuks. Stemming: matig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 13,55; van 55-56 gram 14,00-f 14,80; van 60-61 gram 14,85- 15,00; en 65-66 gram 16,00-/ 15,45. Vakantiegids één-oudergezinnen MIDDELBURG - De landelijke FIOM heeft een vakantiegids voor één-oudergezinnen 1985 uitgegeven. Dit boekje is te verkrijgen bij Fiom- Zeeland, Varkensmarkt 1 te Middel burg, en kost één gulden. Elk jaar opnieuw blijkt dat een groot aantal alleenstaande ouders moeite heeft met het vinden van ge schikte en vooral betaalbare vakan tiemogelijkheden. Om die ouders een beetje op weg te helpen heeft Fiom een aantal tips en mogelijkheden bij elkaar gezet. Aan de orde komen onder andere samen met anderen op vakantie gaan, huisjes, kampeerterreinen en jeugdherbergen, georganiseerde (thema-)vakanties, creatieve vakan ties, sportieve vakanties in binnen- en buitenland, woningruil, vakanties voor vrouwen (met of zonder kinde ren), feestdagen en een aantal belang rijke adressen. Voor meer inlichtingen, bel Fiom, 01180-27311. DEN HAAG - De Hoge Raad heeft dezer dagen het bezwaarschrift ver worpen waarmee mr. drs. A. J. M. M., de gewezen directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds, zijn berechting tracht te dwarsbomen. Daarmee is het „inlei dende steekspel" tot de strafrechte lijke afhandeling van de ABP-affaire afgesloten. Nedlloyd Dejima, 3-4 220 z Nagasaki naar Hong Kong Nedlloyd Delft, 4-4 verwacht te Jed- dah Thsman, 3-4 140 o Terceira naar Port Everglades Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hallum en Finkum: D. P. Jans, kand. te Bussum; te Lelystad (Herv. Geref. Samen op Weg): A. Al- blas te Amsterdam-Watergraafsmeer. Aangenomen naar Goedereede: H. Westerhout te Lienden; naar Maas dam en Cillaarshoek: E. van der Sluis te Bant-Rutten (NOP). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Heinkenszand (part-time): M. J. Burema, kand. al daar en (part-time): mevr. H. Kamp huis, kand. aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nieuwegein: Jt. Jans sen te Ixjppersum en Westeremden. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Huizen: J. Westerink te Urk. Aangenomen naar Winschoten: S. Otten, kand. te Apeldoorn die be dankte voor Kornhorn en voor Veen- wouden. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Slikkerveer: F. Harinck te Den Haag-Zuid en A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Arnhem: drs. M. Burggraaf, kand te Rotterdam. 3e redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De Stichting Liliane Fonds Wat is en doet het LILIANE FONDS? Het begon in 1977, in dat jaar maakte een Nederlandse vrouw bij een bezoek aan Noord-Sumatra toe vallig kennis met een groepje licha melijk gehandicapte kinderen. Als baby waren zij getroffen door polio en min of meer „weggegeven" aan en kele religieuzen. Deze hadden hen zo goed mogelijk grootgebracht, maar zij beschikten niet over middelen om jets aan revalidatie te doen. Terug in Nederland bleef deze vrouw met het lot van deze gehandi capte kinderen begaan. Dankzij re gelmatige financiële steun en per soonlijke bemoediging konden enkele van hen een cursus volgen en een vak leren. Al spoedig boden vele vrienden en kennissen financiële hulp. In 1980 werd de Stichting LI- LIANE FONDS officieel opgericht. Haar doelstelling staat als volgt om schreven: „Allereerst het verlenen van hulp aan gehandicapte kinderen in de Derde Wereld, welke door de grote fondsen niet of nauwelijks wordt gegeven en welke hulp ligt in de sfeer van intermenselijke contac ten en gericht is op menselijke ont- plooing". Enkele onthutsende cijfers: Eén op de tien kinderen in de Derde Wereld is verlamd, blind, doof of anderszins gehandicapt. Hooguit 2% van deze kinderen krijgt deskudige hulp, de overige 98% krijgt geen zorg en geen aandacht. Deze stakkertjes vormen een leger van 120 miljoen gehandi capte kinderen die in de Derde We reld leven. Om deze stakkerds gaat het. Het zijn kinderen van de allerarmsten. Zij leven verspreid op het platteland of in de achterbuurten van de grote steden. Voor het merendeel onbereik baar voor de grote hulporganisaties, mede omdat deze kinderen vaak voor de buitenwereld verborgen worden gehouden. Het aantal wordt steeds groter. Elk jaar komen er alleen al 360.000 poliopatiënten bij! Het LILIANE FONDS heeft zich het lot van deze vaak verlaten en ver- weese kinderen aangetrokken. Door het verlenen van individuele en kleinschalige hulp wil het een zo groot mogelijk aantal van hen kans bieden op wat menselijk geluk en zelfontplooing. Deze hulp kan me disch van aard zijn en/of maatschap pelijk. Meer informatie in TROS-Aktua TV-uitzending 10 april a.s. STICHTING LILIANE FONDS Heidijk 53, 5251 KM Vlijmen Dieren Men kan het regelmatig in de krant lezen: „Honden of katten slachtoffer van vergiftiging". Ook in Zeeland is het de laatste tijd enkele malen voorgekomen dat die ren het slachtoffer werden van vergif tiging. Wanneer men als dierenvriend of als dierenbeschermingsvereniging dergelijke mededelingen leest of hoort, dan vraagt men zich steeds weer af wat toch dergelijke lieden be zielt, die door middel van vergif onze medeschepselen, „de dieren" onder vaak verschrikkelijk pijnlijke om standigheden om het leven brengen. Zijn deze lieden zich er wel van be wust waar men mee bezig is. Weten ze wel wat ze aanrichten bij deze dieren en wat het betekent voor allen die van deze dieren houden. Daarom wil ik langs deze weg alle eigenaars van dieren vragen om toch vooral goed op de huisdieren te let ten. Is er echter reden om te denken dat uw huisdier iets verkeerds heeft ge geten, en ten gevolge daarvan moet braken of andere ziekteverschijnse len zich voordoen, waarschuw dan onmiddellijk de dierenarts. Hopelijk is het dan nog niet te laat en is door onmiddelijk ingrijpen het dier nog te redden. Dat dit schrijven er toe bij mag dra gen dat dieren voor vergiftiging en de gevolgen van vergiftiging gespaard mogen blijven. P. I. Heijboer, vert, van de Sophia-Vereeniging tot be scherming van dieren Dieren II Heeft u het gemerkt? Het voorjaar is voelbaar, maar ook hoorbaar aan gebroken. 's Nachts gewekt worden door verliefde, vechtende katers is geen genoegen. Nog minder leuk wordt het als die betreffende kater en uw poes hebben besloten een gezin te stichten. Jonge poesjes zijn schattig, maar ze worden groot en stichten op hun beurt een gezin. Veel van die jon ge poezen worden uiteindelijk een zwerver. Dit is te voorkomen door uw poes of kater tijdig te laten castreren of steriliseren. Mocht u onverhoopt toch een nestje hebben dan kunt u ze, mits niet ouder dan een dag, pijnloos laten inslapen bij de dierenarts. Langer wachten is onmenselijk tegenover poesjes én moeder. Heeft u problemen met bij voorbeeld het vervoer, bel dan een van deze nummers: 01110-5286 of 01110-5391. De werkgroepleden ko men de poesjes gratis bij u weghalen. Mocht u op deze nummers geen ge hoor krijgen bel dan het Dierenasiel Schouwen-Duiveland, tel. 01110-7013. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren Werkgroep Schouwen-Duiveland De Gezworenen Naar de milieu-organisatie Green peace maandag meedeelde heeft de jacht in de afgelopen weken slechts op lokale schaal plaatsgevonden. De grote schepen in Halifax en op de Magdalena-eilanden zijn wegens de slechte marktsituatie niet uitgeva ren. Naar de mening van Greenpeace is aan de commerciële jacht op zeehon den nu definitief een einde gekomen. Zij dringt er bij de EG-ministerraad op aan zo spoedig mogelijk het huidi ge invoerverbod te verlengen om te voorkomen dat de jacht weer zal toe nemen. Het invoerverbod zou aan vankelijk in oktober a.s. aflopen, maar het Europese parlement heeft vorige maand op verlenging aange drongen. 14 ..Het zijn de Saksers zelf," fluistert Eric, na even geluisterd te hebben, „misschien vie ren ze feest over de een of andere geslaagde plundertocht." „Als het dezelfde zijn als wij op de vlucht jaagden, zitten ze eerder te jammeren." gromt Svein. Ze luisteren in stilte en het lijkt de Noorman tor of de geluiden van dichterbij klinken dan uit het kamp. Langzaam wordt het rumoer echter minder en behoedzaam zetten zij hun tocht voort. Aan de schaarse plantengroei bemerkt Eric dat zij het duin beginnen te naderen. De grond is ook minder drassig en zoveel mogelijk in de be scherming van de begroeiing sluipen zij op de traag kronkelende rookspiraal toe. Tbt zij bei den opeens razendsnel in elkaar duiken en roerloos blijven liggen. Een aantal gedaanten is boven de rand van de dichtstbijzijnde duin verschenen. Zij staan druk gebaren te maken en het rumoer leeft weer op. Als spoken zijn de Saksers even later weer verdwenen, zonder hen gelukkig be merkt te hebben. „Wat voeren die lui uit?" gromt Svein, „wat een eigenaardige tijd van de nacht om door het duin te hollen Maar er wordt hun ineens een boel duidelijk wanneer zij enkele ogenblikken later eens klaps op een stille gedaante stuiten die in een vreemde houding tussen het duingras ligt. Een dode. 1 f A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7