Westerschouwen loopt voorop met ontwikkeling verblijfsrecreatie Herstel kademuren Huisvrouwen vertelden over enkele hobby's Ministerie EZ stelt gelden beschikbaar voor ondersteuning projecten Eerste paal bibliotheek op 1 mei Bejaarden Brouwershaven hielden „paas-soos" 4 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen loopt in Nederland voorop met de ontwikkeling van de verblijfsrecreatie. In opdracht van het gemeente bestuur heeft het adviesbureau RBOI Middelburg hét Ver blijf srecreatief Ontwikkelings Programma (VOP) op gesteld. Dat is een beleidsplan op gemeentelijk niveau dat moet worden gezien in het verlengde van de struc tuurschets, dJ^^yj)j53^^dofl^,fe1,geiinfippteli,i^,Y^tgR- aangegeven, maar daarbij is aangekondigd dat alvorens deze ontwikkeling kan worden vastgelegd in bestem mingsplannen een verdere uitwerking noodzakelijk is in de vorm van een verblijfsrecreatief ontwikkelingspro gramma. Het VOP beoogt dus binnen de „krijtlijnen" van de structuurschets een verdere - ook sociaal- economisch gerichte - uitwerking te geven van de ver- blijfsrecreatieve sector, die kan dienen als onderbou wing voor gemeentelijke bestemmingsplannen. Het VOP wil een voorwaarden scheppend en stimulerend beleid op gang brengen, waarop het particulier initiatief kan inspelen. Het vormt een nieuwe planfiguur die men het beste kan vergelijken met het in de nieuwe kampeerwet genoemde (maar niet verplichte) Kampeerplaatsen- plan. Ir. C. Paans van het RBOI: „We mogen zonder overdrijving vaststellen dat we met een unieke aanpak bezig zijn die spoort met provincie en rijk." Het VOP haakt immers in op het beleid van deze overheden, zoals is neerge legd in het Provinciaal Beleidsplan voor Recreatie en Toerisme en de No ta Toeristisch Beleid 1985-1989, die onlangs door de regering is uitge- bracht. Afronding Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zei tijdens de com missievergadering van ruimtelijke ordening, dinsdagavond, dat het plan binnen anderhalf jaar moet zijn afgerond. In die betrekkelijk korte tijd is dan de hele gemeente onder de loep genomen. Tijdens de raadsvergadering van maandag 15 april zal de raad kennis kunnen nemen van het plan. Burge meester Niemantsverdriet: ,,We heb ben alle betrokken ondernemers be loofd om het VOP met een zekere haast uit te werken. Er zijn onderne mers bij die al jaren wachten. Financiën Het VOP heeft niet alleen gunstige gevolgen voor de verblijfsrecreatieve ontwikkeling van Westerschouwen, maar kan daarnaast de gemeente aar dig wat financiën opleveren. Door het VOP zal het gemeentebestuur in staat zijn om stappen te ondernemen in de richting van zowel het provinciehuis als Den Haag om op basis van het nu ontwikkelde beleidsplan subsidies te verwerven voor het realiseren van projecten in de toeristisch-recreatieve infrastructuur, die deel uitmaken van speerpuntgebieden. Paans: ..^ester- schouwen zit tussen twee speerpun ten in, de Brouwersdam en Neeltje Jans. Beter kan het niet. Het ministe rie van Economische Zaken stelt in de periode 1985-1990 (Nota Toeristisch Beleid) per jaar 16 miljoen beschik baar om de ontwikkeling van de speerpuntgebieden te ondersteunen. Als gemeente zit u dan goed." Ook de burgemeester toonde zich verheugd over de financiële mogelijkheden die er voor Westerschouwen zijn. „Van dié 16 miljóëil willen Wé. wel 'wat hebbèn. De gèmeerite'is dan ook ze ker van plan projecten vbor té dragen die voor subsidie in aanmerking ko men. Maar er is haast bij gebodën. Kort geleden kreeg ik eeh telefoontje van de secretaresse van staatssecreta ris Van Zeil'met de mededeling: Kom met uw plannen, gemeente Wester schouwen," aldus de burgemeester. Overleg .-v Het VOP is tot. stand gekomen in nauw overleg en samenwerking met een begeleidingscommissie waarin recreatie-ondernemers, de Recron, de K^mpeerraad, v het ministerie vah Économische Zaken en hfet NRIT zijff vertegenwoordigd. •/•Gelet op doel, strekjktrtg en iphoud van hit VOP, was het va)vhet bpgin-^f aan Vodr alle betrokkenen vofStrekV duidelijk dat een goed overleg tussen de gemeente en de plaatselijke on dernemers in de verblijfsrecreatie een essentiële voorwaarde is om tot oplossingen te komen ip deze proble matiek. De bereidheid en de inzet van alle betrokkpnen zijn tpt;pq toe bijzonder positief geweekt ep vormen een goede basis voor het vervolg, waarin de betekenis yan de i'pbreng vanuit het bedrijfsleven alleen nog maar ,?al toenemen., Het beoogde voorwaarden-scheppende eii stimu lerende beleid kan alleen maar van de grond komen en operationeel wor den, als ook de particuliere sector bij de opstelling daarvan goed heeft kunnen meedenken. Bestaande bedrijven De komende jaren, tót 1995, zpi in totaal ongeveer 50 ha nodig zijh om de plannen te kunnen rccflisjeren, overeenkomstig het in de structuur schets neergelegde beleid. De be staande bedrijven krijgen hierbij'een hoge prioriteit, mits de uitbreiding .van de bedrijven gepaard gaat met een kwalitatieve verbetering. Daar naast is er, zij het jp bescheiden maté, ook ruimte voor enkele nieuw te vestigen bcdrijyen. Om het ontwikkelingsproces dat met het VOP in gang worc^t gezqt? (o begeleiden en te concretiseren wordt een aantal projectgroepen in het le ven geroepen, waarin zowel de ondêr- hëmers ais de gemeente, zullen zijn vertegenwoordigd. Deze projectgroc pén beslaan elk eer) deel van het ge meentelijk grondgebied Zij zullen voorstellen ontwikkelen voor verde re' uitwerking en realiséring Can plannen en projecten. Indien deze voorstellen door het gemeente bestuur worden overgenomen zullen de betreffende plannen in bestem mingsplannen worden opgenomen. Hét ligt in de bedoeling om elke veer tien dagen niet een projectgroep te starten, zodat de hele gemeente onge veer tegelijkertijd in het ontwikke lingsproces wordt betrokken. Hope lijk gaat de eerste projectgroep in mei van start. Deze groepen dienen binnen een half jaar tot conclusies te komen. JloviooTci .1 Deelgebieden Omdat het verblijfsrecreatie- areaal van Westerschouwen te om vangrijk en de problematiek te ge compliceerd is om in zijn geheel te behandelen is een .indeling hiervan in deëlgébiederi gewenst. De deélge- bieden zijn: 1) Rampweg-Helleweg- Laöne e. o.;' 2) Hoogenboomlaan; 3) Zo'om^ebied; 4) J. J. Boeijesweg- Kloost'erweg e. o. en 5) Hogeweg. Teleurstelling Bimien de gemeente zijn tachtig be drijven geënquêteerd. De onderne mers dienden in te vullen welke toe komstplannen er zijn voor het bedrijf, met hoeveel ha de eigenaar van plan is uit 'tè breiden, of de daar vóór b'ertodigde grond zijn eigendom is of niet, hoeveel het huidige en toe komstige aantal standplaatsen/zo merhuisjes is, of de eigenaar aan kon gevèn-'birinen hoeveel jaar hij zijn plannèp dacht' tè kunnen realiseren, etc. In'de behoefteraming zijn de vol gende aantallen aangegeven (ontwik keling tot 1995): huurbungalows/zomerhuisjes: 320-475 (eenheden); vaste standplaatsen: circa 560 (een- heden); -tóeristische Standplaatsen: 980-1115 (eenheden); kamphuis/jeugdherberg: 500-550 "'"(slaapplaatsen). I}£,totple hiervóór benodigde ruim- De rij van hobbyisten werd ge opend door mevrouw N. Konter, die op boeiende wijze vertelde over het zelf poppen maken. Ze had ter il lustratie vijftien van kop tot teen zelf gemaakte poppen bij zich. De kleer tjes ervoor vervaardigt zij naar eigen ontwerp. Na de pauze kwam mevrouw S. 'Coëboorn aan het woord. Zij is lid 'van* een teken- en schildersclub en heeft een grote liefde voor het maken Van aquarellen. Voordat men echter deze techniek onder de knie kan krij gen moet men eerst leren kijken en tekorten. Zij toonde voorbeelden van ver schillende technieken zoals bij houts- 1 kool. potlood en pentekeningen en te vens liet zo enkele fraaie werkstuk ken zien die zé had meegebracht, o.a. wat stillevens en landschappen en een buitengewoon mooie aquarel met drie mosselschepen. (vervolg pagina 1) ve voor het VCP, die hij een bedrag van 100.000,— had toegedacht. Van der Wekken zag meer haast geboden bij de uitvoering van de VCP- maatregelen, dan bij de aanleg eerste fase Baden Powellterrein. Dat laatste achtté hij toch niet meer voor het zo merseizoen realiseerbaar. Bovendien ging zijn voorkeur uit naar realise ring ineens in plaats van in fasen. Voortvarend Wethouder Van Gastel bleek ten aanzien van dit gebied echter veel voortvarender te werk te willen gaan. Hij liet weten dat betreffende de plannen met het Baden Powellter rein op maandag 15 april voor betrok ken inwoners een hoorzitting zal plaatsvinden en dat zo mogelijk die eerste fase nog wel degelijk voor het zomerseizoen uitgevoerd zou kunnen worden. Dat laatste zal volgens de wethouder echter niet het geval zijn met alle maatregelen in het kader van het VCP. Voorlopig zal volstaan moeten worden met het aanbrengen van de verkeersborden. De aanpas sing van het loopstratengebied en de herinrichting van de Mol als winkel- erf zullen wat langer op zich moeten laten wachten. De heer J. J. Geleijnse was het met de voorzitter eens, dat de uitvoering van het werk rond het Baden Powell terrein het beste in fasen kan ge schieden met het oog op de werk zaamheden van Beter Wonen op de hoek Vrije/Jannewekken en op het feit, dat nog onderhandelingen ge voerd moéten worden over aankoop van de grond van de huidige Nuts- kleuterschool. De heer W. F. Sprengelmeijer had evenals wethouder Van Gastel twij fels over de vraag of een hogere reser vering ten behoeve van het VCP zo als Van der Wekken voorstelde, wel nodig zou zijn. Laatstgenoemde hield echter staande, dat met het aanpas sen van de loopstraten en de herin richting van de Mol al gauw 150.000,— gemoeid zal zijn. Verder achtte Van der Wekken het ook geheel niet relevant of het VCP nou wel of niet voor het zomerseizoen uitge werkt zou kunnen worden. Hij vond, dat het in elk geval zo snel mogelijk dient te gebeuren te bedraagt globaal 45 a 53 ha (exclu sief kamphuizen). De door de in Westerschouwen aanwezige exploi tanten van kampeer- en bungalowter reinen aangegeven gewenste uitbrei ding bedraagt ca 64 ha. Daarnaast is er nog een groot aantal aanvragen voor nieuwvestiging van terreinen binnengekomen. Dat betekent dat de gewenste uitbreiding zeer veel groter is dan in de behoefteraming is aange geven. De noodzaak van een zorgvul dige afweging, van, de, gewenste, ^iteitsuitbrejiding wordt hi^rdqor.pqg .onderstreept: niet alle wensen £ot uit breiding zullen kunnen worden geno- noreerd. In verband met organisato rische aspecten, de marktontwikke ling en prioriteiten van het gemeente bestuur is het gewenst dat de toena me van de capaciteit niet ineens, maar. gefaseerd wordt uitgevoerd en wordt verdeeld pver .de diverse deel gebieden. Omdat veel ondernemers als gevolg van de noodzakelijke be leidsvorming en uitwerking daarvan (structuurschets, VOP) reeds jaren op een vergunning voor uitbreiding en/of verbetering van hun terrein wachten is een stuwmeer van plan nen ontstaan. Het RBOI vindt het op zijn plaats er in dit verband op te at tenderen dat realisatie van een groot aanbod in relatief korte tijd het risico in zich draagt dat hiermede de vraag aanzienlijk zou worden overstegen. Wel lijkt het volgens het RBOI ver antwoord rekening te houden met een zeker inhaaleffect waarbij in eer ste instantie de opgelopen achter stand in het aanbod op de vraagont- wikkeling wordt te niet gedaan. Daarnaast verdient het aanbeveling het overige deel gespreid in de tijd te realiseren. Als globale indicatie hiervoor zou men kunnen denken aan een realisering van tweederde van de behoefteraming vóór 1990. Burgemeester Niemantsverdriet: „Vele mensen zullen teleurgesteld moeten worden, omdat niet alle wen sen gerealiseerd kunnen worden." Se cretaris J. W. de Jonge zei dat de on dernemers daarvan op de hoogte zijn. „Men weet waarover men praat". Afdeling Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van; Hüisvrouwen hield dinsdagmiddag een bijeenkomst in de Schutse te Haamstede. Onder het motto „Wat is het toch heerlijk een hobby te hebben en je da^r helemaal in uit te leven" vertelden drie dames uit de ver eniging over hun (zeer verschillende) hobby's. Er was veel belangstelling en omdat de onderwerpen zeer gevarieerd waren was er voor iedereen wel iets om Warm voor te lopen. Mevrouw J. van Voorst' van Beest vertelde als laatste wat over haar gro te liefde, het kantklossen. Wat als een probeerseltje begon is in de loop der tijd uitgegroeid tot waar vakwerk. Momenteel volgt mevrouw Van Voorst een vier jaar durende docen ten-opleiding. Enkele werkstukken die ze daarvoor moet maken bracht zij mee ter illustratie. Daarbij was een meterslang lint waarin alle ver schillende technieken zijn verwerkt. In september wil de vereniging starten met een cursus kantklossen. Om de kosten te beperken zal me vrouw Van Voorst de belangstellen- -den voor de cursus leren om zelf het kantkloskussen te maken. De drie betogen werden doof de aanwezigen met belangstelling ge volgd. Mevrouw A. v. d. Mark dankte de dames voor hun uiteenzetting en bood hen namens de vereniging een bloemetje aan. Combinatie Geleijnse was van mening, dat de voorgenomen plannen ten aanzien van VCP, Baden Powellweg en her bestratingen toch in een vorm van combinatie uitgevoerd dienen te wor den. Die opmerking vond weerklank bij Van der Wekken, die tenslotte met het unanieme advies ten aanzien van de reserveringen meeging. Bij de realisering van het bestem mingsplan Kaaskenswater zal 30.685 m2 grónd-worden ingebracht. Deze gronden, waarop, geen kapitaal- lasteri meer "drukken, zijn eigendom van de gemeente Zierikzee. Volgens de voorschriften dient de inbreng- waarde 414.247,50) te worden toe gevoegd aan het kapitaal zonder be paalde bestemming. Thans werd echter in overweging gegeven het be drag toe te voegen aan de reserve 'Nadelige verschillen bij verkoop van gronden'. Financieel ambtenaar de heer G. J. Dijkstra zei desgevraagd goede hoop te hebben, dat G.S. hiermee akkoord kunnen gaan. Ijsbaan De heer Geleijnse vroeg zich af of dit nu geen goede kans was een ge deelte van dit bedrag te reserveren voor verbeteringen aan de ijsbaan. Wethouder Van Gastel was juist in het bezit gekomen van een - ruwweg - kostenplaatje, dat uitwees dat het zoet maken van de Zierikzeese ijs baan een bedrag van 150.000,- ex- klusief btw. zou vergen. Zelf zei hij 'geweldig geschrokken' te zijn van dit bedrag. De heer Sprengelmeijer voerde aan, dat de ijsbaan op een ongelukki ge plaats gesitueerd zou blijven, maar de wethouder zag geen geluk kiger plaats voor handen en wees er bovendien op dat de huidige ijsbaan was gelegen op een stuk bouwter rein, dat onverkoopbaar bleek te zijn. De heer Dijkstra achtte het moei lijk aan te geven of ook spontaan goedkeuring zou worden gegeven voor reservering van een gedeelte van het bedrag ten behoeve van het zoet maken van de ijsbaan. Gelet op de fi nanciële positie van de gemeente Zie rikzee en de grondsituatie, achtte hij het echter zeker niet uitgesloten, dat hierin fiat zal worden verleend. De commissieleden bleken unaniem in hun advies, dat voorlopig dan maar een bedrag van 180.000,- voor de ijs baan achter de hand gehouden moet worden, zonder daar direct een bestemmingsreserve van te maken. Als een en ander niet wordt goedge keurd, kan het bedrag, aldus het ad vies, altijd nog aan het kapitaal wor den toegevoegd. Bevolkingsaanwas De bevolkingsaanwas in de afgelo pen maanden bleek heel wat minder spectaculair dan de opstellers van de begroting op de afdeling financiën hadden gedacht. Bij de opstelling van de begroting voor 1985 was uitgegaan van een inwonertal van 9850, maar dat bleek op 1 januari in werkelijk heid maar 9762 te zijn; 88 inwoners minder dus dan 'begroot'. Dit heeft tot gevolg dat de uitkering uit het ge meentefonds ongeveer 21.000,— la ger zal uitvallen. De heer Geleijnse zag hierin reeds een gevolg van het einde van de Oosterschcldewcrken. In tegenstel ling tot de tijd, dat de VVD-fractie nog enthousiast informeerde wan neer de tienduizenste inwoner van Zierikzee begroet zou kunnen wor den. constateerde Geleijnse woens dagavond heel laconiek: „Die tien duizend halen we nooit". De commissie kon unaniem ak koord gaan met de beleidsuitgangs punten voor het samenstellen van de begroting 1986. Enkele sombere uitla tingen volgden naar aanleiding van het vooruitzicht, dat de algemene uit kering uit het Gemeentefonds voor 1986 voor Zierikzee met ongeveer 360.000,— zal worden gekort. De heer Dijkstra had weinig goede woor den over voor de adviezen, die de Ver eniging van Zeeuwse Gemeenten naar aanleiding van die voorgeno men kortingen had verstrekt. Zo achtte hij het onjuist om zonder meer op alle gemeenschappelijke regelin gen een bezuiniging van vijf procent door te voeren. Een en ander houdt, volgens Dijkstra, immers nauw ver band met de personeelssituatie in zo'n gemeenschappelijke regeling. Woonwagencentrum Het is slikken of stikken", vond de heer Geleijnse betreffende de vraag van het woonwagenschap aan de gemeente Zierikzee om 169.360,— bij te dragen in de ongedekte stich- tingskosten voor de aanleg van het woonwagencentrum aan de Klerks- weg. Hij bleek heel wat moeite te hebben met een totale investering van ongeveer een miljoen gulden ten behoeve van het nieuwe woonwagen centrum, dat volgens hem, misschien maar voor twee plaatsen bezet zal worden. De heer Van der Wekken had heel wat minder moeite met het bedrag dat in dezen van de gemeente Zierik zee werd gevraagd, gezien het feit dat in een eerder stadium weieens over een bedrag van 660.000,-- aan ongedekte stichtingskosten was ge sproken. Hij vond dit thans een alles zins acceptabele oplossing, waar de gemeente naar zijn mening niet moeilijk over moet doen. Bovendien toonde Van der Wekken zich ver heugd over het feit, dat het woonwa gencentrum aan de Klerksweg er nu eindelijk' lijkt te komen. Ook de heer Sprengelmeijer vond dat de aanleg van dit woonwagencen trum bepaald niet zonder financiële perikelen verloopt, maar met de thans gevraagde bijdrage, vond hij dat het nog meeviel. Wethouder Van Gastel liet tot slot nog weten, dat ten aanzien van deze zaak sprake zal zijn van een meerder- heidsvoorstel van het college. Wet houder P. de Rijke is namelijk van mening, dat met een bijdrage van Zierikzee van 125.000,-- de limiet is bereikt en dat de rest van het bedrag dan maar door het woonwagenschap moet worden opgebracht. ZIERIKZEE - Er wordt naar gestreefd reeds op woensdag 1 mei de eerste paal voor de nieuwe bibliotheek aan het Haringvlietplein de grond in te slaan. De aanbesteding voor de bouw zal naar verwachting plaatsvinden op woensdag 10 april. Deze mededeling werd woensdagavond gedaan tij dens de openbare vergadering van de commissie financiën in de raadzaal van het stadhuis. In verband met de bouw van de nieuwe bibliotheek ver zocht het bestuur van de Ge meenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duiveland de gemeente Zierik zee om medewerking te verle nen tot voor-financiering van dit project. De commissie fi nanciën bracht een gunstig ad vies uit ten aanzien van een af te sluiten rekening-courant overeenkomst. BROUWERSHAVEN - In een en tourage van voorjaarsbloemen, paas eieren en zelfs een voorjaarszonnetje dat door de ramen naar binnen scheen vond dinsdagmiddag in het Verenigingsgebouw de zogenaamde paassoos van de Brouwse bejaarden plaats. Als gasten waren hierbij aan wezig ds. R. H. Stutvoet van de Gere formeerde Kerk en het dameskoor onder leiding van mevrouw M. H. Priem-van der Klooster. De middag waarop ruim vijftig ou deren aanwezig waren werd ingevuld met samenzang en koorzang van een enthousiast optredend dameskoor. Zij brachten onder meer de liederen „Heft op uw hoofden". „Wie is hij" en „Het ruwhouten kruis" ten gehore en een aantal vrolijke liedjes uit de bun del „Kun je nog zingen, zing dan mee." Volgens dirigente mevrouw Priem hadden ze met dit repertoire ook vorige week veel succes toen het koor optrad in bejaardenhuis Borren- damme te Zierikzee. Ds. R. H. Stutvoet verzorgde het ge bed, de schriftlezing en een overden king van het paasevangelie met als thema „Is dood wel dood?". Voorzitter mevrouw T. Slabbe- koorn-Rijn las een paasverhaal voor. Zij vertelde dat de Brouwse soos best een aantal nieuwe mensen kan ge bruiken omdat er geregeld een aantal af gaat door vestiging in een bejaar dentehuis. De volgende soosbijeenkomst is op 16 april en een week daarna weer op 23 april.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4