Kinderen over lente Moeilijkheden bij CJV zijn gelukkig opgelost Westerschouwen aangewezen als proefgemeente voor Milieu Uitvoerings Plan C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Evertwa doe je noe Kettingbotsing; op Zeelandbrug NIEUWSBODE Concert Het jaarlijkse concert van de Koninklijke Har monie Kunst en Eer was voor velen een groot genoegen. (Pag. 3). Landelijke finale De o.l.s. De Meerpaal te Bruinisse speelt mee in de landelijke finale van het NCRV-televisie- spel „Nederland Kikkerland". (Pag. 4). Zangavond Het dertigjarig bestaan van het Scharendijkse koor Sursum Corda werd gevierd met een suc cesvolle zangavond. (Pag. 5). Delta Sporter Tijdens de algemene ledenvergadering van at letiekvereniging Delta Sport werd Chris Hoek uitgeroepen tot „Delta Sporter van 't jaar". Pag. 6). DINSDAG 2 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23704 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als ieder de andere helpen wilde, waren allen ge holpen. Ebner-Eschenbach f 1^ /^L/ ..-O- BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen is door het ministerie van VROM aangewezen als tweede proefgemeente in Nederland voor het Milieu Uit voerings Plan. Normaliter komen alleen gemeenten met meer dan 50.000 inwoners in aanmerking, maar het bij zondere karakter van Westerschouwen, dat in de zomer maanden te maken heeft met een enorme toevloed van toeristen, heeft tot de aanwijzing geleid. De uit de aanwijzing voortvloeien de kosten zijn voor rekening van het rijk. De loonkosten worden niet ver goed, zodat de aanwijzing voor de ge meente budgettair neutraal blijft. Stiefkindje H. B. Veerman, de milieu ambtenaar van de gemeente vertelt dat de gemeenten de hinderwet in het verleden als een stiefkindje behan delden. De overheid wilde daar wat aan doen en besloot subsidie te verle nen om het gebruik van de hinderwet te stimuleren. Het ingenieursbureau Witteveen Bos heeft in samenwer king met Westerschouwen en enkele andere instanties de 453 bedrijven in de gemeente doorgelicht. Wester schouwen is tot nu toe de enige ge meente op Schouwen-Duiveland, die het Hinderwet Uitvoerings Plan (HUP) daadwerkelijk heeft uitge voerd. Voor dit jaar staat het bakken en braden op het programma. Vol gend jaar komt een ander aspect van de HUP aan de orde. Circulaires „Door de voortvarende wijze waar op wij de HUP hebben aangepakt heeft het ministerie van VROM ons aangewezen als proefgemeente voor het Milieu Uitvoerings Plan (MUP). Het college is er bijzonder blij mee," aldus W. van Meerten, directeur ge meentewerken. Zowel van de zijde van de provincie als van het rijk en af en toe ook nog van de gemeenten verschijnen gere geld circulaires over bepaalde be leidslijnen. Veerman: „Het gevolg van deze hoeveelheid circulaires is dat niemand meer weet wat er moet gebeuren. Omdat de gemeente de plannen uiteindelijk uit moet voeren is de overheid overgegaan tot deregu latie. De gemeente vraagt zich nu af: welke plannen hebben de betrokken instanties en welke heb ik zelf? Met die gegevens stelt de gemeente een schema van prioriteiten op." Werkplanning Vorige week kreeg het college offi cieel de mededeling van ing. H. G. Bomiiof, plaatsvervanger van drs. G. J. Vjjen. regionaal inspecteur van de volksgezondheid voor de milieuhy giëne, dat Westerschouwen is aange wezen als proefgemeente. Binnenkort volgt de officiële bevestiging. In augustus start de voorbereiding tot het MUP in Westerschouwen. Twee man van de gemeente zullen zich gedurende twee jaar bezighou den met het MUP. Witteveen Bos heeft inmiddels een werkplanning gemaakt voor de gemeente. Als de in spectie en de raad akkoord gaan kan ZIERIKZEE - Zelfs voor een winnaar van een Elfstedentocht is 'klu- nen'op één schaats en één ski allesbehalve gemakkelijk, dat bleek maandagavond, toen de held van Friesland een demonstratie 'klunen' kwam geven op de vloer van de Zierikzeese ijsbaan. Ten aanschouwe van een legertje schapen (en toch ook wel wat nieuwsgierige toeschou wers) moest Evert van Benthem onderkennen, dat ook deze bezigheid gepaard kan gaan met vallen en opstaan, zoals dat op zijn 'grote dag' 21 februari 1985 ook overkwam aan Jan-Roelof Kruithof. De grote favoriet voor de Elfstedentocht-zege kwam tijdens een stuk klunen twee keer kort na elkaar ten val en raakte daarbij volledig uit zijn ritme, hetgeen hem meteen kansloos maakte. „Ik weet nu wat er door hem heen gegaan moet zijn", vertelde Van Benthem maandag avond, nadat hij voor de zoveelste keer overeind was gekrabbeld, al dan niet onder hoongelach van een overhaast toegesneld schaap. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling, dat Evert van Benthem het op zou nemen tegen een aantal Schouwen-Duivelandse Elfstedentocht-rijders, maar zij bleven uit ontzag voor de triomfale winnaar weg. Van Benthem hield het toen maar op een demonstratie Of maandag 1 april even ge denkwaardig voor hem zal worden als donderdag 21 februari valt te be twijfelen. met de werkplanning worden begon nen. Problemen Veerman en zijn college gaan in die twee jaar proberen om alle proble men in Westerschouwen op milieu hygiënisch gebied boven water te krijgen. Na de inventarisatie volgt de re gistratie, het analyseren het nader uitwerken, het toetsen van de econo mische haalbaarheid van de gevolgen van het MUP en tot slot het verslag. De procedure vindt plaats in overleg met het ministerie. Als het ministerie akkoord gaat met het verslag is het in theorie mogelijk dat bevindingen of aanbevelingen van Westerschouwen door de overheid op grote schaal ge bruikt gaan worden. „Dat zou na tuurlijk erg leuk zijn," lacht Van Meerten trots. Schoon Hij vertelt dat Westerschouwen op industrieel gebied niet zo interessant is voor het MUP. Veerman: „Wester schouwen kent geen echte problemen op het gebied van de milieu-hygiene, het is schoon hier. Laten we proberen te voorkomen dat dit gebied alsnog wordt aangetast." In dit toneelstukje beeldden de leerlingen de ellende rond de hondepoep op de sportveldjes uit. Het oude dametje heeft moeite met het lopen. De jongeman rechts heeft haar met zijn crossbrommer bijna omver gereden en moet als alternatieve straf de hondepoep opruimen onder toezicht van de agent. ZIERIKZEE - De lagere school 't Kofschip heeft maandag het twee weken durende project lente afgeslo ten met een open huis. Tussen half zeven en half acht 's avonds bezochten vele ouders de school om zich op de hoogte te stellen van alle activiteiten die leerlingen en leerkrachten binnen het project had den ontwikkeld. Elke klas, zowel van de kleuterafdeling als van de lagere school had de lente op zijn eigen ni veau behandeld. Sommige klassen brachten een bezoek aan de boerderij met het oog op het nieuwe leven. De zesde klas besteedde veel aandacht aan het probleem hondepoep. De leerlingen hadden daarover een en quête opgesteld, voor mensen met en zonder hond. Ook werden toneelstuk jes gespeeld voor de ouders. Bestuursadviseur B. D. Schot tijdens zijn openingswoord op de feestavond van de 95-jarige CJV Zierikzee: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wh PÊ Bitr ZIERIKZEE - De openingsrede van de jaarlijkse CJV- avond, vrijdagavond 29 maart gehouden in het Her vormd Verenigingsgebouw te Zierikzee, stond in het te ken van de oproepen. De inleiding van de heer B. D. Schot, adviseur van het huidige bestuur en tot voor kort voorzitter van de vereniging, bevatte namelijk een aan tal oproepen tot daadwerkelijke medewerking aan het CJV-werk op Schouwen-Duiveland. De oproep tot mede werking betrof niet alleen de medewerking tot het lei ding geven aan de verschillende groepen van de CJV, „Samen Verder" maar ook aan de zelfwerkzaamheid bij het gereedmaken van de voormalige Bakkersschool aan het Kerkhof tot een eigen home van de CJV. De jaarlijkse feestavond stond in het kader van „CJV Samen Verder - Zierikzee 1890-1985", waarmee werd aangegeven dat deze vorm van jeugd werk in Zierikzee dit jaar haar 95- jarig bestaan viert. De basis voor dat jeugdwerk moet, volgens de heer Schot, worden gezocht in het beeld merk van de CJV dat symboliseert dat de CJV streeft naar het on dersteunen van jongeren bij de groei naar de volwassenheid. „We moeten hen een stukje mede verantwoordelijkheid meegeven, dat gedragen moet worden voor de sa menleving waarin we leven. We moe ten hen leren in deze tijd met het ge loof om te gaan. De CJV, dat de grondslag voor haar werk vond in de tekst uit het bijbelboek Romeinen 1 16a: „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet", mag zich geluk kig prijzen vanuit deze motivatie te mogen werken." De heer Schot memoreerde in zijn toespraak ook de vele moeilijkheden, die met name gedurende de afgelo pen vijf jaar zijn gerezen en overwon nen. Hij deed dat met de woorden: „Vijfennegentig jaar van ups en downs, waarvan we moeten vaststel len dat de periode tussen het negentigjarig jubileum en vorig jaar een héél moeilijke is geweest. Waar in korte tijd véél verloren ging wat in lange tijd werd opgebouwd." Groei Schot was evenwel van mening dat het laatste half jaar weer een behoor lijke groei te constateren is: „Niet al leen in ledental, maar bovenal in teamgeest en werklust. We werken momenteel met een vrij jonge groep leidinggevenden, waardoor het niet mogelijk is om nieuwe groepen te starten." Zijn oproep luidde dan ook: „Wanneer u er dus iets voor voelt om daaraan mee te helpen, zeg het dan. Want eigenlijk is het beschamend dat de jeugd wel wil, maar dat het ont breekt aan leiding!" Een geheel andere oproep plaatste de heer Schot in verband met het ge reedmaken van het toekomstige on derkomen van de CJV in de voorma lige Bakkersschool aan het Kerkhof NZ te Zierikzee. „Na lang en veel vergaderen heb ben we nu de toestemming van de ge meenteraad om, samen met het Rode Kruis en de Stichting Jeugd, de nieu we behuizing in de voormalige Bak kersschool aan het Kerkhof te betrek ken. Samen met het Rode Kruis Zierikzee hebben we voor 100.000 gul den zelfwerkzaamheid op ons geno men. Dat bestaat voornamelijk uit schilderwerk en het aanbrengen van verlichting. De aannemer zal eind april gereed zijn met zijn werkzaam heden en dan moeten de vrijwilligers aan de slag. We streven er naarom na de vakantie in de nieuwe huisvesting te kunnen starten, dus u zal begrij pen dat, wanneer we het mooie ge bouw ook van binnen netjes en func tioneel voor ons werk willen maken, we nog heel wat werk hebben te ver zetten." In dat verband riep de heer Schot iedere oudere op om in de periode van begin mei tot na de schoolvakan tie een hand mee uit te steken. ,,U be grijpt dat we niet met de jongste groep kunnen gaan schilderen. Helpt u ons mee? Dan kunnen wc beslist na de vakantie in ons nieuwe onderko men trekken. Vele handen maken licht werk" De heer Schot stelde het als een on mogelijke zaak om de mensen, die zich thans inzetten voor de leiding van de verschillende groepen, ook nog eens in te zetten voor het schil derwerk. Want dat zou alleen maar ten koste gaan van het clubwerk. Tijdens de avond bestond er volop gelegenheid voor de aanwezigen om zich aan te melden voor het vele werk, dat de CJV nog wacht voordat het nieuwe onderkomen kan worden betrokken. Geslaagd seizoen In zijn openingswoord stond de heer Schot ook nog even stil bij de be langrijkste activiteiten, die het afge lopen jaar hadden plaatsgevonden, zoals een zeer goed geslaagd zomer kamp, de startdag met de gehele re gio, de goed geslaagde bejaardendag en de zeer geslaagde oliebollenactie. Voorts'stond hij stil bij het feit dat de vereniging in staat was geweest om het schip „Vita Pugna", waarvan de exploitatie een te grote zorg was ge bleken voor een groep vrijwilligers in de verhuur aan andere groepen, goed te kunnen verkopen. „Enerzijds jammer, maar wel een belasting min der." Renesse Het CJV-kamp op Renesse geeft, volgens de heer Schot, ook geen re den tot bezorgdheid: „Het kamp is de gehele zomer bezet door allerlei jeugdgroepen en scholen. De laatste groep was er in 1984 in november, ter- Vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Op de Zcelangbrug deed zich maandagavond (18.30 uur) een kettingbotsing voor, waarbij vijf auto's betrokken waren. Drie van dc voertuigen moesten door takelbc- drijf Jan dc Jonge total-loss worden afgevoerd; er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Op de brug stond een auto met pech, waarvoor achtereenvolgens stopten: M. P. uit Middelburg, C. J. v. D. uit Scharendijke, Q. v. D. uit Drei- schor en S. v.d. V. uit Burgh- Haamstede. Daarachter kwam J. M. v.d. L. uit Dreischor, die met behoor lijke snelheid op de rij stilstaande wagens reed, en de hele rij in elkaar schoof. De schade laat zich gemakke lijk raden: de eerste auto liep alleen schade op aan de achterzijde, de laat ste alleen aan de voorzijde en de mid delste auto's aan voor- én achterzijde. Auto's drie, vier en vijf werden total- loss afgevoerd. Verwachting tot woensdagavond: Zacht lenteweer Perioden met zon en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 6 graden; maximumtempera tuur ongeveer 17 graden, aan zee en kele graden lager. Matige zuiden wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 6 april: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50U Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60'.r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.; 16 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Perioden met zon kans op neerslag: 60U Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 3 apr. Zon op 7.10, onder 20.18 Maan op 17.29, onder 6.53 4 apr. Zon op 7.08, onder 20.19 Maan op 19.00, onder 7.09 Volle Maan; 5 april (12.32) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwïitcr 3 april 2.18 15.07 8.20 20.43 4 april 2.58 16.02 9.09 21.23 Springtij: 7 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een rug van hogelucht druk verplaatst zich dc komende nacht cn woensdagochtend over Frankrijk en ons land naar hel oos ten. Dit gaat vergezeld van opklarin gen, waarbij dc temperatuur in de vroege ochtend daalt tot omstreeks 6 graden. Woensdagochtend staat er oen zui delijke luchtstroming die in stand wordt gehouden door een diepe de pressie op dc Oceaan en eerder ge noemde rug van hoge luchtdruk. Hiermee wordt zachte lucht vanuit Frankrijk aangevoerd waarin de tem peratuur tot circa 17 graden kan stij gen. Aan zee blijft het enkele graden kouder, door de aanwezigheid van het koude zeewater. Het blijft in het alge meen droog terwijl op perioden met zon gerekend mag worden. Na donderdag nemen de regenkan sen toe terwijl de temperatuur gelei delijk weer daalt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1