Een grazige toekomst voor het uitgestorven oerpaard Wedstrijd 25-jarig jubileum Politie Honden Vereniging Schouwen-Duiveland geslaagd ZILT ALS DE ZEEWIND ZEEUWSE REISBUREAUS ONTMOETEN INTERNATIONALE REISWERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 maart 1985 Nr. 23702 9 Het oerpaard, met een schouderhoogte van ongeveer 130 cm en een gewicht van ongeveer 360 kg. De manen van het Przewalski-paard zijn kort en staan recht overeind, net als bij een zebra. (Foto: Grasduinen). ZIERIKZEE - Volgens de boekjes was het oerpaard, dat ooit in deze streken heeft rondgelopen, al lang en breed uitgestorven. Tot een Poolse kolonel met de onuit sprekelijke naam Przewalski in Centraal-Azië een huis en een schedel aantrof van een mysterieus dier.... Grasduinen bericht in het maartnummer over het ver leden, het heden en de toekomst van het oerpaard. Het oerpaard van nu is hetzelfde beest, dat onze voorouders in de ijs tijd intensief bejaarden. Het kwam destijds voor in heel Eurazië ten zui den van het landijs. Later werd het, net als de oeros, uitgeroeid. Tenminste dat dacht men tot eind vorige eeuw. Toen zorgde kolonel Przewalski voor een sensatie. Hij ont dekte een laatste restant van een po pulatie in Mongolië. Naar hem wor den deze dieren vaak aangeduid met de onuitsprekelijke naam Przewals- ki-paarden. Het oerpaard heeft een schouder hoogte van ongeveer 130 cm en een ge wicht van zo'n 360 kilo. Hun kleur va rieert van geelbeige tot lichtbruin en op de rug lo.opteen donkere aal streep. Aan de benen hebben ze zebrastre- pen, en ook net als bij de zebra, zijn de manen kort en staan rechtover eind. Het Przewalski-paard heeft een woest karakter, dat door tachtig jaar houderij in hokken behoorlijk is ge kalmeerd. Oerpaarden zijn zwervers Van natuur zwerft dit dier groeps gewijs rond in een gebied van hon derd vierkante kilometer of meer. Deze groepen worden gevormd door hengsten van verschillende leeftijden enerzijds en haremgroepen van één hengst met_ enkele merries en hun veulens anderzijds. Als de nakomelingen geslachtsrijp zijn dan vertrekken ze. De jonge hengsten naar een hengstengroep, de jonge merries naar een andere ha- remgroep. Oerpaarden die in het wild leefden zijn nu uitgestorven. Verwilderde tamme paarden komen daarentegen in verschillende landen nog wel voor. Zo heeft Noord-Amerika zijn mus tangs, Zuid-Amerika zijn criollo's en Australië zijn brumbies. Aan hun vaak bonte uiterlijk en altijd han gende manen zijn ze direct herken baar als nazaten van tamme voorou ders. Oerpaarden in Nederland Ook in ons land zijn er nog oerpaar den te zien: nazaten van de paarden van Przewalski. Zoals in Burger's Dierenpark in Arnhem, de Diergaar de Blijdorp in Rotterdam, Safari park De Beekse Bergen bij Hilvaren- beek en in het Natuurpark Lelystad, waar een groep oerpaarden in harmo nie samenleeft dankzij het gezag van de hengst Apoll, die geen ruzie toestaat. OUWERKERK - Politie Honden Vereniging Schouwen-Duiveland hield op het oefenterrein aan het Groeneweegje in Ouwerkerk een nationale wed strijd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de vereniging. Tijdens deze wedstrijd konden zeven honden en hun eigenaren laten zien wat zij zoal in hun mars hadden. De overwinning kwam uiteinde lijk met een schitterend totaal terecht bij nationaal kampioen Theo Berkers uit Ospel met zijn hond Ne- Nero is een kruising van een Mechelse herder en een Groenendalen Van de te behalen 415 punten voor de vier onderdelen scoorden Berkers en Nero maar liefst 411,5 punten. Bij het kleine werk kwam Nero uit op 64 van de maximale 65 punten, eenzelfde totaal wat overigens ook gescoord werd door P. de Bakker uit Hulst met zijn Mechelse herder Ringo. Dagmar Schopeck uit Renesse kwam met haar Mechelse her der Castor uit op 62 punten, maar zij zou het uitste kend doen op het tweede onderdeel, het bijtwerk. Op dit onderdeel waren maximaal 330 punten te behalen. Dagmar Schopeck en Castor scoorden hier op maar liefst 320 punten, waarmee zij bijzonder dicht in de buurt van uitblinker Nero bleven. De na tionaal kampioen miste slechts 2,5 punt en kwam dus uit op 327,5 punten. Met 307,5 punten eindigde C. Lieshout uit Eindhoven met Rudie als derde. Het on derdeel algemeen appèl leverde twee honden de maximale score van tien punten op. Zowel Nero als Carlo van W. van Schijndel uit Vught waren foutloos. Castor kwam uit op 9,5 punten. Bij het onderdeel wijze van voorbrengen andermaal twee tienen. Dit keer vergezelde Pluto van K. Ritzen uit Hoogerheide nationaal kampioen Nero. Castor en Dagmar Scho peck werden hier het minst beloond met een zeven, maar dat bracht de tweede plaats niet meer in gevaar. Ongenaakbaar winnaar werden Nero en Theo Ber kers met een schitterende tweede plaats voor Castor en Dagmar Schopeck. De winnaar kwam uit op 411,5 punten, de Renesser deelneemster scoorde 398,5 pun ten. De derde plaats ging naar J. van Beijsterveld met een Hollandse herder, die normaliter als red dingshond zijn dagen slijt. Deze combinatie scoorde 386 punten, een punt meer dan P. de Bakker en Ringo. Speciaal voor onze fotograaf lieten André de Ruiter uit Renesse en zijn Mechelse herder enige bijtoefe- ningen zien op pakwerker Frank Kouijzer, waarvan bovenstaande foto. Zaterdag' 30 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De groene ruimte. Docu mentaire-serie over de natuur. Dit maal staat de Veluwe centraal. 15.55 uur Webster. De ouders van Webster maken zich op zijn school verdienstelijk met kunstzinnige acti viteiten en het leiding geven in spel. 16.20 uur Bij Koos. Praatshow. 18.05 uur Coronation street. De straatbewoners staan nu niet bepaald te juichen over de discoplannen van Mike Baldwin. 19.00 uur De smurfen. Gargamel kan zich goed vinden in de 1 april-viering van de smurfen en ziet zijn kans schoon om ook een steentje bij te dra gen in het poetsen bakken. 19.25 uur Je ziet maar. Jongerenma gazine met popmuziek en informatie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Het bloed kruipt. Hein de Jong bedenkt hoe hij een firma kan helpen aan een volledig sluitende brandkastbeveiliging. 20.55 uur Een avond met André; Tele visieshow van André Hazes, waarin ditmaal Joop Doderer als speciale gast aanwezig is. 21.35 uur Pisa 21.50 uur Achter het nieuws. Actuali teitenrubriek. 22.20 uur Voetbal '80. Kort geva rieerd voetbaljournaal. 22.35 uur Journaal 22.40 uur Een stad zoekt een moorde naar. Duitse speelfilm uit 1931. Het verhaal speelt zich af rond een Dus- seldorfse kindermoordenaar. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur In de hoofdrol. Programma, gepresenteerd door Mies Bouwman, waarin een bekende Nederlander centraal staat en diverse bekenden ontvangt. 20.10 uur Bramen zoeken. Cabaret programma van Jan Blaaser, dat door" hem alleen werd uitgevoerd en waar voor hij zelf de teksten schreef. 21.05 uur Hier Frankrijk, hier Jan Brusse. Door Jan Brusse worden we meegenomen naar Frankrijk om wat meer op de hoogte te raken van de -leefgewoonten aldaar. 21.15 uur Jonge mensen op het con certpodium. Jong muzikaal talent krijgt weer kansen aangeboden in dit muzikaal programma. 22.15 uur Ontdek je plekje. Als aan trekkelijk plaatsje wordt Goes aan gedaan. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport Zondag 31 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eucharistieviering 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Men vraagt zich af waar me neer Steen zich bevindt. 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Towser. Het hondje Tbwser krijgt een opdracht om een geheim op te lossen. 19.10 uur Achterwerk in de kast. 19.25 uur The Tube. Nieuws over mu ziek en popsterren. 20.10 uur Van Kooten en De Bie. Sati rische amusement. 21.00 uur Nieuws 21.15 uur Tijdverschijnselen 22.15 uur Cinema. De Vpro is van plan om een serie films uit te zenden in samenwerking met theater Desmet Amsterdam, Fugitive Cinema en het Mannenfilmcircuit. Een korte inlei ding op deze serie. 22.25 uur Taxi zum Klo. Westduitse speelfilm uit 1981. Een jonge onder wijzer uit West-Berlijn is de hoofd persoon. Zijn homoseksuele geaard heid leeft hij uit in kortstondige ont moetingen met gelijkgestemden. Dat komt anders te liggen met de zaken- Zaterdag 30 maart, 22.40 uur, Neder land 1: ,,M-eerr stad zoekt een moor denaarEen viertal scènes uit deze Duitse film uit 1931, met Peter Lorre in de titelrol. man Bern, waarmee hij in contact komt in een bioscoop. 00.00 uur Journaal Nederland 2 11.50 uur Matthaus Passion. Vanuit ht Concertgebouw aandacht voor de Matthaus Passion van Johan Sebas tian Bach. 17.55 uur De tweede natuur. Bram Vermeulen toont een aantal klassiek opgetrokken gebouwen in Parijs. 18.25 uur Nieuws voor doven 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.20 uur Panoramiek. Gesproken wordt over de verontrustende werk loosheid in de E.G. 20.45 uur De waarheid in pacht Hier in komt aan bod de rol die de over heid en industrie speelt op weten schappelijke onderzoek en de toepassing daarvan. 21.40 uur Wat is er met de Sikhs in Punjab? Westduitse documentaire met achtergrondinformatie over de bloedige strijd in India tussen Sikhs en Hindoes. 22.10 uur Nachtbrakers. In nauwe sa menwerking tussen dansers en ac teurs wordt dit drama uitgevoerd als aflevering uit de tv-serie ,,Het korte spel". Het geheel bestaat uit dansbe wegingen en gesprekken, wat uit- monde in een nogal ongebruikelijk spel. 22.40 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Maandag 1 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Honderd beroemde schilde rijen. In de Tate Callery in London hangt een drieluik van Francis Ba con. Dit stuk wordt in deze uitzen ding besproken. 15.40 uur Zoethout. Programma voor jongeren, over alledaagse dingen, maar ook worden rollenpatronen als „meisjes zijn slap en jongens zijn stoer" op de korrel genomen. 15.55 uur Kinderbios 16.25 uur Wordt vervolgd. Strip- en tekenfilmprogramma 16.55 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Toppop. Ad Visser presen teert de hits van de Nationale Hitpa rade. 19.00 uur Minibios 19.10 uur Televizier magazine. Actua liteitenrubriek 20.00 uur Journaal 20.28 uur Puzzeluur. Spelprogram- ma, waaraan ook de kijkers kunnen deelnemen en prijzen winnen. 21.10 uur Masada. Televisieserie over de strijd tussen Joden en Romeinen gedurende de eerste eeuw. 22.40 uur Karei van de Graaf. Praat programma. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag. In dit magazine een documentaire over het Britse Die renbevrijdingsfront en wat de leden beweegt tot het ondernemen van ac ties. 19.25 uur De eerste de beste. Pro gramma, waarin het de bedoeling is records te verbreken. 20.05 uur Kieskeuring. Mireille Be- kooy en Wim Bosboom presenteren deze consumentenrubriek. 20.30 uur De Bananasplitshow. Men kan weer genieten van tal van lach wekkende situaties. 21.25 uur De Benny Hill show. 21.55 uur Tros sport. Hierin een voor uitblik op het komende auto- en mo torsportseizoen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - Zaterdag 30 maart is een grote dag voor de 17 ANVR reis bureaus in de provincie Zeeland. De samenwerkende boekingskantoren van AMZ, ANWB, Brugge, Holland International, Van Fraassen, Inter- ver, Muller, Van Oeveren en de Snelle Vliet hebben nl. de internationale - vanuit Nederland opererende - reis wereld uitgenodigd hun gast te zijn op 30 en 31 maart a.s. aan boord van de Olau-line. Aangezien Zeeland voor de meeste tour-operators, airlines, ferries en an dere „reisfabrikanten" een nogal af gelegen provincie is, wordt deze regio in de routes van de sales-reps nogal eens overgeslagen. Toch bestaat uiteraard bij de pro fessionele reisbureaus in Zeeland duidelijk behoefte van tijd tot tijd in contact te treden met vakbroeders uit de reiswereld, van gedachten te wis selen en zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen. Tbneinde een intensief contact met de reiswereld te bewerkstelligen na men de ANVR reisbureaus verleden jaar het initiatief hun collega's uit te nodigen voor een 24-uurs bezoek aan Zeeland. Door spontane medewer king van de Olau-line werd gekozen voor een retourpassage naar Sheer- ness. Februari vorig jaar reisden een kleine 100 mensen uit de reiswereld als gast van ANVR Zeeland naar Sheerness. Het initiatief sloeg der mate in dat besloten werd het werk bezoek te herhalen. Op 30 maart a.s. gaat dus de tweede „get together" van de Zeeuwse reisbureaus van start. Ditmaal reageerden bijna 200 personen op dit Zeeuwse initiatief. 11 „Ik dacht al aan meneer zijn haren te zien, dat hij kunstenaar was," zei Wim, „en als meneer soms niks an ders meer te schilderen weet, dan kan hij onze schuur nog wel een beurt ge ven." Hij lachte om zijn eigen grap, maar hij lachte alleen want niemand viel hem bij. „U moet het hem naar niet kwalijk nemen," zei Marjan venijnig, „hij weet niet beter." „Ik neem het hem helemaal niet kwalijk en wanneer ik een beetje op geknapt ben, zou ik best weer eens een schuur willen verven. Het zou de eerste niet zijn. In elk geval, meneer Van der Linden kom ik binnenkort uw tuinderij eens bekijken, als u het goed vindt." Hij kwam uit zijn stoel overeind. „Maar als u me nu wilt veront schuldigen, dan zou ik toch wel naar bed willen." Met een knikje naar Marjan, „na tuurlijk niet vanwege het gezelschap, maar de reis was kennelijk toch wat vermoeiender dan ik dacht. Ik wens u allemaal een goede nacht." „Ik zal je even je kamer wijzen," zei Maartje, „Jan heeft de koffer al bo vengebracht." Tben Maartje en Karei de kamer uit waren, schoot Marjan in de lach. „En ik maar denken dat het een klein jongetje zou zijn, dat ik op m'n knie zou kunnen nemen." „Hij zou het misschien best wil len," zei Wim spottend, „met z'n over dreven gedoe en zijn lange krullen. Het lijkt wel een meid. Ik begrijp niet wat jullie in huis hebben willen halen. Maar dat is mijn zaak niet." „Nee, dat is het precies. Dat is jouw zaak niet," zei Marjan. „Maar als je straks nog eens in de gemeenteraad komt te zitten, wat je zo graag wilt, dan zul je toch ook moeten leren dat er nog andere mensen op de wereld bestaan dan alleen tuinders en boe ren. En zal je ook moeten leren dat je in het openbaar een meisje niet om een zoen vraagt. Welterusten!" Tben Marjan de kamer uit was zei Van Duin vergoelijkend: ,,Ze is een beetje van streek vandaag. Al die drukte in de tijd dat Maartje weg was en nu ineens weer onverwachts een gast." „Ze scheen anders best met hem te kunnen opschieten", vond Wim en hij schudde zijn hoofd toen hij verder ging: „Het is dat Maartje volhoudt dat Marjan gek op me is en dat ze het alleen niet wil laten merken omdat ze zich er voor schaamt, maar eerlijk ge zegd twijfel ik er wel eens aan. Moe der zei pas ook al tegen me, dat ik me niet langer voor de gek moest laten houden want dat het niet normaal was dat een meisje de jongen waar mee ze ging trouwen nog niet eens een zoen gaf. En bij ons thuis komt ze ook helemaal niet. Ze is na de eerste keer nooit meer teruggeweest en als ik het aan haar vraag heeft ze elke door ARIETA DE MAN keer wel een ander smoesje om niet mee te gaan." „Is er misschien wat voorgevallen die eerste keer?" vroeg Van Duin. „Of hebben ze ruzie gehad?" Wim haalde z'n schouders op. „Wel nee, ruzie is er helemaal niet geweest. Ik geloof alleen dat Marjan een beetje kwaad was omdat moeder wat zei over dat wandelen langs het strand. Moeder vond dat een meisje thuis hoort en niet altijd langs het strand moet wandelen. En ze vond ook dat een meisje niet over politiek moest praten." „Deed Marjan dat dan?" vroeg Van Duin verbaasd. „Och, vader zei wat over de ge meenteraad en toen was Marjan zo stom te zeggen dat het volgens haar tijd werd dat er eens wat jongelui in de raad kwamen in plaats van al die ouwe kerels die maar ja zitten te knikken tegen de burgemeester." „Heeft Marjan dat gezegd?" Van Duin schudde ongelovig z'n hoofd. „En dat tegen jouw vader!" „Ja, daar was moeder ook zo kwaad over. Ik heb trouwens tegen Marjan later ook nog gezegd dat moe der groot gelijk had. Een vrouw hoort zich niet te bemoeien met de politiek. Dat is mannenzaak." „Enne, wat zei Marjan toen?" „Nou eh niks. Wat zou ze moe ten zeggen?" „Oh, zei Marjan niks?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9