I 3" het verleden mam berichten stukken POSTZEGELRUBRIEK SAMAN BV ERIC DE NOORMAN Ontroerend argeloos Voorlopig laatste muziekavond van „De Vereniging" Vakantiebeurs in Essen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 maart 1985 Nr. 23702 7 BRUINISSE - De Bruse afdeling van Philatelica, ,,G. J. Peelen", houdt op woensdag 10 april de algemene ledenvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, aanvang 20.00 uur. Vooraf, vanaf half acht, is er weer voor de jeugd gelegenheid tot ruilen. Op de agenda o.a. jaar verslag secretaris. Aftredend en herkiesbaar zijn W. Bil en J. Huizer. Na het officiële gedeelte volgt een bingo met leuke prijsjes. VLISSINGEN - In het paasweekend organiseert de afdeling Vlissin- gen van Philatelica de districtstentoonstelling van het district VII, Zee land. Opening zaterdag 6 april om 11.00 uur, open tot 22.00 uur. Zondag 7 april open van 10.00 tot 22.00 uur en tweede paasdag van 10.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling is in het Scheldekwartier in de Van Dis hoekstraat te Vlissingen. Op zaterdag wordt daar tevens de vierde Benelux-luchtpostdag van ,,De Vliegende Hollander" gehouden. Twee de paasdag om twaalf uur grote veiling. Tijdens de gehele tentoonstel ling is er een gratis puzzel, juist ook voor niet-filatelisten. TYPENRADERSTEMPEL - Als vierde in de rij van stempelbespre- kingen komt deze week het typenraderstempel voor het voetlicht. Het werd zo genoemd naar de radertjes waarop de uur-dag-maand- en jaar karakters zijn aangebracht en was de opvolger van het grootrondstem- pel. Sinds juni 1906 werd het geleidelijk ingevoerd. We vinden het in ve le soorten en maten, maar in twee hoofdtypen. Bij het ene type (lange balk) lopen de balklijnen geheel door en ontbreken tussen deze lijnen de bogen van de binnencirkel. Bij het andere type (korte balk) lopen de balklijnen tot aan de bogen. Korte balk. Lange balk. Voor een alfabetische lijst van postkantoren, hulpkantoren en bijkan toren bestaat het handboek „De poststempels van Nederland (1676- 1915)", van O. M. Vellinga. Een afzonderlijke catalogus van de typenra- derstempels bestaat (nog) niet. Het boek van Vellinga is in de biblio theek van elke filatelistenvereniging wel aanwezig. Bij de Ned. Bond van Filatelisten Verenigingen is een herdruk (ad. 40,-) verkrijgbaar. Het andere grote handboek voor de verzamelaar van de (oudere) Nederlandse afstempelingen is het boek van P.C. Korteweg „300 jaar postmerken van Nederland (1570-1870)". Het is alleen voor veel geld antiquarisch verkrijgbaar maar vermoedelijk dit jaar nog zal een herdruk verschijnen. Van het typenraderstempel is het niet moeilijk een aardige verzameling op zegel bijeen te brengen. Het stempel komt in vele variaties op onze zegels, vanaf 1906, voor. Om de kosten hoeft dus niemand van het verzamelen af te zien. Een goe de tip: koop op een veiling eens een doos met afgeweekt (ouder) Nederland. Er kan vele maanden genoegen beleefd worden aan het uitzoeken van de vele afstempe lingen. Er zijn in ons land veel vei linghuizen op het gebied van de fi latelie. De meesten adverteren wel in het onvolprezen Maandblad voor Filatelie en in andere postze gelbladen. Men kan overal schrif telijk bieden aan de hand van hun catalogus die ze op aanvraag graag toesturen. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse, gezinsdienst. 11.00 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes, kinderne- vendienst in consistorie. 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Kerkwerve: 10.00 uur ds. J. B. Duk. Serooskerke: 10.00 uur ds. Bolijn; 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamste de: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen; 19.00 uur ds. W. Vijfvinkel. Renesse: 9.30 uur ds. T. S. Fahner; 19.30 uur ds. Schneider, Avondgebed. Noordwelle: 11.00 uur ds. T. S. Fahner. Scharendij- ke: 10.00 uur eerw. mevr. A. S. de Boon-Tal. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schneider. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Schneider; 9.45 uur zondags school. Noordgouwe: 11.00 uur ds. D. R. Jonker. Dreischor: 9.30 uur ds. D. R. Jonker; 11.00 uur viering van de Palmzondag van de zondagsschool groten en kleinen. Ouwerkerk: 10.00 uur de heer M. J. Rouw. Nieuwer- kerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvin kel; 18.00 uur ds. O. C. Kerssen, „Mijn Zoon zullen zij ontzien Marcus 12 6 Wist God dan al niet van tevoren dat het mis zou gaan? Op katechisatie kwam die vraag naar voren. We had den het over de schepping. Hoe mooi God alles heeft gemaakt. „En zie, het was zeer goed". Maar als je ziet wat er intussen van geworden is: oorlogen en ruzies, martelingen en milieube derf. Dat moet God van tevoren toch geweten hebben? God weet toch alles en voorziet toch alles? Daar is Hij im mers God voor? En tóch heeft Hij ons mensen willen schepen. En tóch heeft Hij het blijkbaar niet voorkomen, dat het uit de hand liep. Maar dan is Hij er toch uiteindelijk ook verant woordelijk voor! Anders had Hij ons mensen maar niét moeten scheppen! Of moeten zorgen dat het niét zo mis liep! Wist God niet van tevoren dat het fout zou gaan? Die vraag komt nog eens extra op je af in deze weken. Omdat we weer op Goede Vrijdag aangaan. We volgen Jezus ook dit jaar weer op Zijn lijdensweg. „Leer mij, o heer, Uw lijden recht betrach ten Maar dat de Here Jezus mis handeld en gekruisigd worden zou, dat zat er toch al van tevoren in? Hij had dat Zelf toch al meermalen aan gekondigd? Sterker nog: Hij Zelf heeft het toch aangewezen in het Ou de Testament, dat Judas Hem verra den móést en dat Hij Zélf zou móéten lijden? Het was al eeuwenlang voor zegd Maar als God alles dan al van tevoren wist - sterker nog: als God al lang gezegd had dat het zo móést gaan - dan kan geen mens het toch meer helpen dót het ook gebeurd is? Dat is dan toch Gods eigen schuld? Ik denk dat je d'r zó niet uitkomt. Dat we ons zó d'r niet van mogen af maken. Dat wij mensen niet zó de zwarte piet mogen toespelen aan God. Niet van al het verdriet dat we Hem en elkaar telkens weer aandoen. En zeker niet van het grote lijden dat we Jezus hebben aangedaan. Want op zichzelf zal het best waar zijn: „God wist het toch al van tevoren?" - maar als je dat zó zegt, ligt daar al in beslo ten: „maar dan kan ik het toch niet helpen?" En dó's nou net niét waar. Jezus heeft eens een gelijkenis ver teld. Over een man die erg te lijden had van een stel schurken. Schurken die al z'n personeel in elkaar sloegen en molesteerden, stuk voor stuk. Blijkbaar dus schurken zonder een greintje geweten of een gram gevoel. Misdadigers voor wie geen mensenle ven telt. Die man uit het verhaal wordt er wanhopig van. „Wat moet ik doen?" vraagt hij zich af. „ze zonder meer hard aanpakken, dat wil ik nu nog niet. Ik wil ze nog een laatste kans geven. Maar ik heb niemand meer die ik zou kunnen vragen, naar ze toe te gaan. Niemand behalve m'n zoon. Mijn enigst kind. Het liefste wat ik in m'n leven heb. Als dié eens naar ze toe zou gaan. Hém zullen ze toch wel geen kwaad doen? Ze weten toch dat ik m'n jongen niet kan mis sen? Ze weten toch hoeveel ik van hem houd?" Man! denk je bij jezelf als je dat leest: dacht je nou echt dat zulke schurken dóór wat om geven? Doe toch niet zo naïef! Weet je nu nog niet hoe intens gemeen ze zijn? Jij bent ge woon te goed voor deze wereld. Jij hebt er nog geen notie van waar men sen toe in staat zijn. Als er één is, die ze niet zullen ontzien - dan is het wel je zoon. Nou, als je hem dan toch er heen stuurt en het lóópt verkeerd, dan moet je wel beseffen dat de schuld bij jou ligt. Dat je zijn dood dan enkel aan jezelf te wijten hebt. Had je maar niet zo onverantwoord moeten doen! Je kunt toch van tevo ren weten dat het fout zal gaan? God wist toch van tevoren dat het fout zou gaan? Met de vrede en de vriendschap, met de natuur en met de mensen? En vooral met Jezus, Zijn eniggeboren cn geliefde Zoon? Ja - maar Hij snapt er niks van. Daar moet je namelijk een mens voor we zen, om dat écht te kunnen snappen: dat mensen zó gewetenloos en gevaar lijk en gemeen kunnen zijn. Tegen el kaar en tegen God, en tegen Zijn schepping en tegen Zijn Zoon. Dat kón God gewoon niet begrijpen. Dat kón Hij Zich eenvoudig niet voorstel len. „Mijn Zoon zullen ze toch wel ontzien? Ze wéten toch Ontroe rend argeloos. Bijna naïef. Te goed voor deze wereld. En onverantwoord? Nee, toch niet. Omdat Hij Zélf het ri sico neemt van de ergste pijn. Want Jezus Die Hij stuurt, dat is Zijn eigen Zoon: Zijn enigst Kind, van Wie Hij zó veel houdt. R. Kamermans Scha rend ij ke Haamstede; 11.30 uur zondagsschool. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 11.00 uur ds. W. F. Teekens; 17.00 uur voorber. H.A. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur da. D. Hendrikse-Spierings, Zierikzee. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. R. v. d. Bergh, Zeist, voorbereiding H.A.; 18.30 uur ds. D. C. Coppoolse, Meliskerke. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries; 19.00 uur Avondgebed. Scharendijke: 10.00 uur ds. A. A. R. Kamermans; 19.00 uur ds. R. Stutvoet, Brouwers haven. Brouwershaven Zonnemai re: Bostonpleinkerk10.00 uur ds. R. H. Stutvoet; 18.30 uur ds. A. A. R. Ka mermans. Nieuwerkerk: 10.00 uurds. R Reedijk, Rotterdam; 17.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Zeist. Bruinisse: 10.00 uur ds. Tfen Hove, H.A.; 17.00 uur ds. v. d. Hage, Barendrecht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. B. de Graaf; 18.00uurds. M. Dijkstra. Kerkwerve: 10.00 uur ds. M. van der Sluys; 18.00 uur ds. B. de Graaf. Haamstede: 10.00 uur ds. M. Dijkstra; 17.00 uur ds. M. van der Sluys. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur lees dienst, in de Lutherse kerk. Nieuwer kerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur Palmpasen ds. G. Berveling, Sommelsdijk. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur dhr. M. J. Rouw. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hasselt: G. S. A. de Knegt te Huizen; te Ransdorp-Hely- sloot en Durgerdam in samenwer king met de Gereformeerde Kerk: A. Wijting, kand. te Veenendaal. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-Noord: H. J. J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Puttershoek: L. Blok te Nunspeet. Bedankt voor Meeuwen en voor Ouddorp: W. Hage te Kruiningen; voor Haarlem in combinatie met Do- venzorg: A. Bac te Bodegraven; voor Rotterdam-Zuidwijk: J. Mijnders te Veenendaal. Vieringen Goede Week SCHARENDIJKE - Vorig jaar voor het eerst vond er in Scharendijke in de week vóór Pasen elke avond een korte viering plaats. Ook dit jaar worden zulke vieringen gehouden, en wel elke avond in de week tussen Palmzondag en Pasen, uitgezonderd Goede Vrijdag. De bedoeling is een voorbereiding en bezinning op het feest van het sterven en de opstan ding van Christus, de Goede Vrijdag en het Paasfeest, het hoogtepunt der christelijke feesten. Daartoe is er schriftlezing en overdenking, lied en gebed. De schriftlezing volgt een ge deelte uit het evangelie naar Johan nes. De collecte bij de uitgang is be stemd voor het weekdoel van de Wilde Ganzen. Het initiatief tot deze vieringen gaat uit van de kerkeraden van de Hervormde Gemeente en de Gerefor meerde Kerk ter plaatse. Verschillen de groepen uit beide gemeenten zijn betrokken bij de voorbereiding. De vieringen worden gehouden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk, Dijkstraat 23. Ze beginnen elke avond om half acht (19.30 uur) en du ren ongeveer een half uur. Er zullen gestencilde liturgie-bladen zijn. Al leen op Goede Vrijdag wordt de reeks van dagelijkse vieringen onderbro ken. omdat beide kerken dan hun tra ditionele kerkdienst houden. Ieder die bewust wil stilstaan bij het kruis en open graf van Jezus Christus, is van harte welkom in de vieringen in de Goede Week. ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds vier jaar verscheen er weer een gids van de Hervormde gemeente in Zie rikzee. De kerkeraad spreekt in het voorwoord de wens uit, dat de nieu we gids een vraagbaak mag zijn die op prijs zal worden gesteld, waar on der meer alle adressen in staan ver meld die betrekking hebben op de Hervormde gemeente. uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - De heer R. Hogerhei- de, aan de Melkmarkt, heeft de nieuwste koelinstallatie van Frigi- daire aangeschaft voor de bereiding van ijs, het gewilde product in de zo mermaanden, wanneer de drukkende warmte inwendige verkoeling vraagt. Zoover zijn we thans nog niet, maar de tijd is niet ver meer, dat een „zalig" portie vruchtenijs wordt besteld op 'n warme zomerdag. In de nieuwe installatie wordt geheel elec- trisch gekoeld, waardoor temperatu ren bereikt kunnen worden van 25 tot 50 graden onder nul. De koeling ge schiedt „droog" d.w.z. men gebruikt hiér geen zout of ruw ijs. Het roomijs blijft voor onbepaalde tijd goed, daal de temperatuur in deze hypermoder ne, hygiënische koelinrichting gere geld plm. 25 graden onder nul wordt gehouden. Als 't nu maar warm wor den wil. ZONNEMAIRE - Onze gemeente bezat tot nu toe geen eigen gemeente huis. Zij huurde een kamer boven de consistorie van de Ned. Herv. Kerk. Uit den aard der zaak was het niet veel meer dan een zich behelpen met die te kleine ruimte voor een zich steeds uitbreidende administratie. Thans heeft het gemeentebestuur een pand aangekocht in de Oostweg. Dit zal met eenige verbouwing geschikt gemaakt worden als raadhuis enz. Voor de som van 2070 is de gemeen te eigenares geworden van dit huis met tuin. BRUINISSE - Donderdagavond was in de oude bewaarschool een ver gadering belegd van oud- gemobiliseerden, waarbij als spreker optrad de heer v. d. Maas van Haam stede, bestuurslid van de afd. Haam stede, van den Nationalen Bond „Het mobilisatiekruis". De spreker, die in gezet werd door burgemeester Hage, zette uitvoerig het doel en streven van dien Bond uiteen, terwijl hij na het beëindigen van zijn lezing de aan wezigen de gelegenheid bood zich als lid of begunstiger op te geven. Van de plm. 25 aanwezigen gaf evenwel nie mand zich als lid op. Voor het beko men van een Mobilisatiekruis was de liefhebberij ook niet groot, daar slechts een tweetal hiervoor in aan merking wenschten te komen. Wanneer U met enkele druppels Maggi's Aroma de smaak van de spij zen verbetert, oogst U zeker bijval van Uw tafelgenoten. Het is een ka rakteristieke eigenschap van Maggi's Aroma, dat zij niet alleen de smaak der gerechten verrassend goed doet uitkomen, maar zij bevordert ook de spijsvertering, waardoor er meer pro fijt van het voedsel wordt getrokken. Het verhogen van de eigen smaak der gerechten, voordelen voor de ge zondheid en spaarzaamheid in en door gebruik zijn 3 factoren die Mag gi's Aroma een groot overwicht ge ven. Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 28-3. Aanvoer 254 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden 1610-/ 2935; voljarige 1410-/ 2535; luxe 2-jarige merries 1260-/ 2185; luxe 2-jarige hengsten 1160-/ 2135; luxe 1-jarige merries 610-/ 1285; luxe 1-jarige hengsten 610-/ 1185; veulens, merries 600-/ 1100; veu lens, hengsten 550-ƒ 1050; hitten 685-/ 1585; Shetlandse pony's (ruins) 260-/ 560; Shetlandse pony's (merries) 310-/ 610. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den 5,45-/ 6,45; en oude slachtpaar- den 5,55-/ 6,55. De handel was lui. De Eierveilingen BARNEVELD, 28-3. Eierveiling Ei- veba BV. Aanvoer 4.291.245 stuks. Stemming: prijshoudend. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 13,90-/ 14,50; van 55-56 gram 15,10; van 60-61 gram 15,75- 15,90; en van 65-66 gram 16,80- 16.60. Eierveiling. Aanvoer 975.500 stuks. Stemming zwak. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 14,15-/ 15,05; van 56-57 gram 15,10-/ 15,80; van 61-62 gram 16,00-/ 16,20; en van 66-67 gram 16,45-/ 16.85. Eiermarkt. Aanvoer 1.100.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram f 14,70- 16,40 per 100 stuks, kg-prijs 3,06- 3,04; van 57-61 gram 17,00-/ 17,50 per 100 stuks, per kg 2,98-/ 2,87; van 64-67 gram 17,60-/ 17,75 per 100 stuks, per kg 2,75-/ 2,65; scharrel eieren 1,00-/ 1,50 per 100 stuks ho ger; wit eieren 50 gram 15,00 per 100 stuks; wit 64 gram 17,65 per 100 stuks. Acila, 29-3 van Bahrein naar Mina Ja- balali Aldabi, 28-3 van Assab naar Rotter dam Alnati, 28-3 te Rotterdam Fossarus, 28-3 van Singapore naar Kashima Nedlloyd Dejima, 29-3 te Kobe ver wacht Nedlloyd Rotterdam, 29-3 van Jeddah naar Mina Qaboos Onoba, 28-3 t.a. rede Aruba Vitrea, 28-3 te Frederacia Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 ZIERIKZEE - Op zaterdag 30 maart organiseert de Vereniging Cul tureel Initiatief Schouwen-Duive- land een (voorlopig) laatste muziek avond. Door onvoorziene omstandigheden kan deze avond niet, zoals gebruike lijk was, worden gehouden in de Kel derzaal van de Concertzaal. De Greendike Combination - het jazz- ensemble van de Haamsteedse pia nist Ab Groenendijk treedt deze keer dan ook op in café De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee. Het programma van de Greendike Combination - getiteld „Jazz behind the Dunes" begint om 22.00 uur. Plannen De Vereniging C.I.S. is van plan om tijdens het „seizoen" op een aantal verschillende locaties een program ma te presenteren. Komende winter zal De Vereniging proberen in een eigen ruimte weer met wekelijkse programma's voor het voetlicht te komen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- :onden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Het doet je wel wat als je woensdag in Essen (W.-Dld.) bent geweest en je ziet Renesse er duidelijk uitspringen in de Hollandstand op een aldaar ge houden vakantiebeurs, die door 200.000 mensen wordt bezocht. De promotiecommissie in Renesse heeft daar veel werk voor verzet. Er liggen ook folders van Haamstede en een aantal folders van Oostburg in de stand. Bij thuiskomst heb ik tegen ver schillende mensen gezegd: „We moe ten dat volgend jaar gezamenlijk doen met Haamstede en als het kan met geheel Schouwen-Duiveland of desnoods geheel Zeeland." Het werkt voordeliger en het resultaat is net zo groot of nog groter. Wie schetst mijn verbazing als de heer Van Zuijlen, voorzitter van de VVV-Haamstede, in de algemene le denvergadering van dinsdag j.l. (zie Zierikzeesche Nieuwsbode van don derdag j.l.) praat over „moeilijke on derhandelingen met een groepering in het VW-bestuur te Renesse en met name de heer Hoogerhuis, over een stand op de vakantiebeurs in Essen." Op de najaarsvergadering van de VW-Renesse (zie Zierikzeesche Nieuwsbode van 23 november 1984) heb ik gezegd over promoten: „Dat samenwerken met Haamstede heeft voordelen; denk maar aan gezamen lijk adverteren, folders samenstel len, naar beurzen gaan en andere ac tiviteiten." Bij mijn afscheid in de voorjaars vergadering van de WV-Renesse van 12 maart j.l., waar ook de heer Van Zuijlen aanwezig was, heb ik gezegd dat de samenwerking met Haamste de veel intensiever moet worden. Wil je over subsidie met de gemeen te en/of de provincie gaan praten, dan moet je het wel volledig met el kaar eens zijn, anders komt het ver zoek niet verder dan een la in het ge meentehuis, enz., enz. Wat de bedoeling er ook van moge zijn, deze aantijging uit de mond van de heer Van Zuijlen neem ik hem dan ook bijzonder kwalijk; hij, die me toch zeer goed kent uit de tijd dat ik wethouder, raadslid en VW- bestuurder was. Ik heb nog nimmer de indruk gewekt niet voor samen werking te zijn, op welk gebied dan ook. Sterker nog, ik heb me er juist in het openbaar expleciet voor uitge sproken. L. C. Hoogerhuis, Renesse De Gezworenen 11. De landstreek waar ze zich nu bevinden, maakt een verlaten, verwaarloosde indruk. Een enkele maal komen ze een armoedige hut tegen waarvan de bewoners, bij hun nadering haastig de vlucht nemen. Met het beste beeld van de toestand geven de verwoeste Romeinse villa's, overwoekerd door onkruid, vervallen tot puin. Het zandpad kennelijk reeds heel lang in ongebruik - houdt op bij een zo'n ruïne en van daar moet de Noorman zijn weg zelf zoeken, door ruige heidevelden en stille oerbossen. Het is overal vreemd, onwerkelijk stil, als bevinden zij zich in het domein van de Dood. Onwillekeurig dempen de krijgers hun stem men. Opeens houdt de Noorman de pas in, en wijst zwijgend vooruit, waaraan de kim een trage ij le rookpluim opdwarrelt „Daar zitten die boeven, zogezegd," gromt Svein. .mooi zo. want deze wandeling begint me de keel uit te hangen." Scherp op hun hoede steken ze een heideveld over en verdwijnen in de groene schaduw van een enorm beukenbos. Zoveel mogelijk de rich ting aanhoudende volgen zij een der kleine wildpaadjes, die de dichte begroeiing door kruisen, tot de Noorman zonlicht ziet scheme ren voor zich uit. Even later staan ze aan een oud. overwoekerd pad. „Nou da's ook lang geleden, dat dit gebruikt werd," gromt Svein Langtand. „Niet zo héél lang, Svein." antwoordt de Noorman grimmig, wijzende op diepe voetin drukken in de drassige bodem. „Ik zou zeggen, niet langer dan enkele uren geleden."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7