DOOR TOEDOEN S. DE VLIEGER Ad en Tessa Braat exposeren in Eenhoorn in Zierikzee Groente- en fruitzaak op de Ring in Haamstede Antiek salonorgeltje van Bronbeek speelt weer na jaren van verval... Havenperikelen Bomaanslag op vakantie-oord Belgische leger op Corsica MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 maart 1985 Nr. 23702 5 ZIERIKZEE - Gedurende een lange reeks van jaren bracht het antieke salon-draaiorgeltje, toebehorend aan het Koninklijk Tehuis voor Oud-Mili tairen „Bronbeek" te Arnhem slechts gesteun en gezucht voort. In augustus verleden jaar werd het naar Zierikzee getransporteerd, waar geboren en getogen Zierikzeeëenaar S. de Vlieger zich met een engelengeduld over het cylinder-orgeltje boog. Resul taat: de acht melodieën klinken weer in volle glorie uit de pijpen, met bege leiding van ingebouwde drum machine en triangel. En het oogt ook weer als vanouds... De heer S. de Vlieger vertelt over zijn restauratie werkzaamheden van het uit 1864 daterende salonor- geltje, eigendom van het Tehuis voor Oud-militairen te Bronbeek. In het opengeslagen" orgeltje zijn drum, orgelpijpen en cylinder-rol met pennen goed zichtbaar. 't Klinkt allemaal zo simpel in die paar zinnen, maar het vraagt nogal wat om je als niet- professioneel restaurateur met een dergelijk werk bezig te houden. Bescheidenheid siert voormalig ad ministrateur De Vlieger van de werkvoorzienings schap De Zuidhoek, die eigenlijk alleen maar over het bijzondere cylinder-orgel wil praten en alle per soonlijke vragen vriendelijk doch beslist wegwuift. Tóch ontkomt hij er niet helemaal aan, zeker niet wanneer iemand zich geïnteresseerd toont. Want zijn grote liefde en interesse voor oude ambachtelijke producten leidde in feite tot deze restauratie, waar van hij zich laat ontvallen deze tot ,,het werk van zijn leven" te rekenen. Ervaring De heer De Vlieger restaureerde wel meer. Voor vrienden en kennissen, die van zijn hobby afwisten. Kleine dingetjes, waarvan hij zeker wist dat de bezit ters ze niet zouden laten opknappen door mensen van professie, wegens de daarmee vaak gepaard gaande hoge kosten. En, De Vlieger geeft het volmondig toe, hij vond het toch zo jammer wanneer een stuk bleef liggen, of misschien nog verder aftakelde. Hetzelfde argument gold voor de restauratie van het orgeltje van Bronbeek, gebouwd omstreeks 1863. Kerkorganist Zijn interesse voor orgels werd aangewakkerd in de vijftiger jaren, zomaar tijdens een gesprek, toen het woord pijporgel" viel. Het orgel op zich kende hij uit zijn vroegere lessen op harmonium, terwijl hij bovendien in een later stadium het kerkorgel bespeelde van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Zierikzee. „Uitsluitend om de gemeentezang te bege leiden", geeft hij aan, want voor solospel vindt hij zichzelf niet goed genoeg. Zijn kennis over het orgel als instrument werd ver diept als lid van de orgelcommissie, toen de kerk een nieuw orgel betrok van de bekende firma Van Vulpen uit Utrecht. Hij leerde daar veel bij zijn bezoeken, zo als hij in het laatste half jaar weer veel kennis ver wierf omtrent het nu gerestaureerde cylinder- draaiorgel (een voorloper van het boek-draaiorgel) met welwillende medewerking van het Nationaal Museum van Speeldoos tot Pierement in Utrecht. Voorgaande vluchtige schets is toch wel even nood zakelijk om de doeken te doen, hoe door het uitdie pen van een hobby ervaring en deskundigheid kan worden opgedaan. Waardoor Bronbeek het genoegen heeft weer over een werkend antiek stuk te beschik ken. Hoe komt dat orgeltje nu in Zierikzee terecht, hoè wisten ze in Bronbeek af van het bestaan van de heer de Vlieger? Het leven hangt nu eenmaal van toeval ligheden aan elkaar... De binding tussen Bronbeek en Zierikzee wordt ge vormd door de familie Epke. Vader Epke, kolonel b.d. W. Epke is directeur van Bronbeek, zoon Dirk Epke werkt bij „Zeelandia". Door die relatie bracht de re gionale Round Table een bezoek aan Bronbeek, on der hen was de heer P. C. Tieleman uit Nieuwerkerk. En die laatste wist af van de hobby van de heer De Vlieger. Vandaar... Uitdaging „Ik wil het proberen", was de reactie van de heer De Vlieger, nadat hij het orgeltje in Bronbeek twee keer was wezen bekijken en daar gesprekken had ge voerd. Plus contact had opgenomen met een restaura teur en publicaties over dit speciale type orgeltje had geraadpleegd. Met zijn ervaring in andersoortige orgels durfde hij de uitdaging aan, maar begon er pas aan nadat hij verleden jaar zomer gebruik maakte van de VUT- regeling. Zodat hij tijd en aandacht aan dit bijzonde re werk („De optelsom van waarmee je de laatste ja ren bent bezig geweest") kon besteden. Het salon-orgel (1.35 m. hoog en 95 cm. breed) heeft sindsdien een ware metamorfose ondergaan. Ook uiterlijk: het meubel werd hersteld en weer opge knapt met originele politoer voor mahonie- of noten hout, dat de heer De Vlieger na lang speuren vond bij een antiquair in Middelburg, die dat glansmiddel nog zelf maakte. Uitzoekerij van soms dagen Het herstel van het speelmechanisme en de instru menten binnen in het kastje vergden een hele uitzoe kerij (soms van dagen) om uit te vinden waar precies de (vaak verborgen) mankementen zaten. De balg, voor de windvoorziening, verkeerde gelukkig nog in uitstekende staat, maar pijpen, toetsen, draai- en cy- linderafstelmachine behoefden een grondig herstel. De drummachine werkte ook niet en de heer De Vlie ger monteerde de ontbrekende triangel, waarvoor hij een (bevestigings)mechanisme zelf uitdacht. Vele pennen van de cylinder, waarop acht melo dieën voorkomen, moesten worden rechtgebogen. De heer De Vlieger heeft eens geprobeerd de plaats van die pennen (ontelbare, het moeten er duizenden zijn) op papier te registreren, maar dat bleek een on mogelijke zaak. Er moeten meer cylinders bij het or geltje hebben behoord, is zijn opvatting, omdat deze het merkteken 3 draagt. Het is niet de eerste restauratie die dit orgeltje heeft ondergaan, denkt de heer De Vlieger, omdat hij door een gelukkige omstandigheid briefpapier uit 188? over houtmijtgaatjes vond geplakt. Restauratierapport Maar van de door de heer de Vlieger verrichte restauratie is (in tegenstelling tot die vorige) geluk kig een degelijk restauratierapport opgesteld. De heer De Vlieger vermeldde daarin precies, wat voor bezigheden hij heeft verricht (tot en met het stemmen toe!), hoe het orgel moet worden gebruikt, terwijl hij bovendien enige belangrijke waarschuwingen neer schreef om het orgel te bedienen zonder dat opnieuw beschadigingen optreden. Herkomst Hij ging zelfs zover, dat hij zijn naspeuringen over de herkomst van het orgel in het rapport op schrift stelde, daarbij geleid door het briefpapier dat afkom stig was van het bedrijf van de familie Heizmann, Orchestrion-fabrikanten te Vöhrenbach (Schwarz- wald), voor kenners een bekende naam. [i»nd (XfkClx. titan tl, y^cHjrplrton-^abnlcanl V"Ihrenbaoh (i»J. StbvunaM) i/tf» Het bij een eerdere restauratie gebruikt stuk brief papier, dat tot de waarschijnlijke herkomst van het orgeltje leidde. Een zeker feit is dat het orgeltje in 1864 aan Bron beek is geschonken door de Indische Club Amster dam, want het koperen plaatje met deze vermelding siert nog steeds de kast. Binnenkort komt het weer bij de eigenaar terug, na jaren weer de acht onbekende melodieën voortbren gend, die misschien wel speciaal voor het orgel zijn gecomponeerd. Over een tijdje gaat de heer De Vlieger nog eens naar Bronbeek. Het orgel moet daar even rustig staan om de temperatuur aan te nemen en behoeft dan waarschijnlijk nog een extra stembeurt. En dat betekent voor de heer De Vlieger pas het einde van het restauratiewerk, waaraan hij - zoals hij tot in zijn rapport schrijft - veel vreugde en voldoening heeft beleefd. Volgens zijn mening moet het orgel weer jarenlang kunnen klinken zoals het behoort. Maar is er wat mee: een beroep kan op hem altijd worden gedaan... ZIERIKZEE Het Zicrikzeese kunstenaarsechtpaar Ad en Tessa Braat zal van 1 tot en met 13 april aanstaande een tentoonstelling hou den in „De Eenhoorn" aan het Ha venpark te Zierikzee. Op deze centra le plaats in de stad zullen zij een bloemlezing uit eigen werk tonen. In verband met de beschikbare ruimte zal Ad Braat een zevental beelden, waaronder enkele actuele uitbeeldingen en tentoonstellingen alsmede een aantal reliërs. Als voor beeld kunnen worden genoemd de beelden „politieke gevangene" en „Baas in eigen buik". Ook zijn laat- Raad Duiveland draagt eenmalig financiële gevolg principe-uitspraak (vervolg van pagina 1) „Als de andere gemeenten er niet aan meewerken, dan zijn die 0,80 ook niet meer hard", aldus Schietiekatte. Verder vroeg hij zich af of het ambte lijk personeel bij het werkvoorzie ningsschap zich ten aanzien van het W.S.W.-personeel solidair zou willen opstellen. Hillebrand gaf hem daar op antwoord met de mededeling, dat het ambtelijk personeel ook zal wer ken op Goede Vrijdag als de W.S.W./werknemers niet meer vrij zijn op deze dag. Echter met dien ver stande, dat het ambtelijkpersoneel er dan wel een extra vergoeding voor zal krijgen. Principieel en financieel Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel maakte onderscheid tussen de principiële en financiële kant van het verhaal. Evenals wet houder A. L. Bakker wees hij op de mogelijkheid, dat de gemeente met het doen van een principe- uitspraak voor een structurele bijdrage van 4.500,-- zou kunnen komen te staan. Hij achtte het derhalve juist in een eventueel gunstig besluit ten aanzien van het W.S.W./personeel aan te ge ven, dat uitsluitend voor dit jaar de bereidheid zou bestaan als gemeente de kosten voor haar rekening te ne men. „Laten we dan ook duidelijk het bedrag vastleggen voor het geval de andere gemeenten niet meedoen", al dus de waarschuwing van de heer Schiettekatte. De voorzitter wees hem er echter op, dat een en ander toch niet door gaat als één der deel nemers van deze gemeenschappelij ke regeling er niet aan deel zou wil len nemen. Stouten sprak op zijn beurt' over een 'levensgevaarlijke zaak' en hij wees in dit verband op de nog niet goedgekeurde rekeningen van 1983 en 1984 en op het risico, dat de gemeente ook voor die jaren voor de kosten van die vrije dag zou moeten opdraaien. Zijn vrees op dit punt werd echter niet gedeeld door het college en de andere raadsleden. De heer E. P. Kuin (VVD) gaf er blijk van het te betreuren als de vrije Goede Vrijdag voor het W.S.W.- personeel verloren zou gaan. Inmiddels was het duidelijk gewor den, dat het door de raadsvoorzitter snel ontworpen collegevoorstel alle kans van slagen zou hebben. Voorge steld werd de raadsvertegenwoordi- gers in het algemeen bestuur van de 'Zuidhoek' opdracht te geven op kor te termijn een bestuursvergadering bijeen te krijgen. Tevens werd voor gesteld als raad de bereidheid uit te spreken voor dit jaar een gedeelte van de kosten van de vrije Goede Vrijdag voor haar rekening te nemen, als het rijk inderdaad niet bereid zal blijken te zijn deze te vergoeden. De voltallige gemeenteraad kon zich ten slotte in dit voorstel vinden. Wethouder J. Op 't Hof gaf nog even' te kennen het te betreuren, dat deze kwestie in zo'n laat stadium pas aan de gemeentebesturen was voorge legd. ste werk, dat veertien dagen geleden werd voltooid en „Overheid en onder daan" heeft, zal er te zien zijn. Tbssa Braat zal exposeren met een aantal stukken keramiek die, zoals genoegzaam bekend is, uitmunten in kleur en compositie. De tentoonstelling, die tevens een verkooptentoonstelling is. zal dage lijks, behalve op zondag, geopend zijn van 10.00 tot 17.00 uur. BRUINISSE - De reparatiehaven van Bruinisse lag deze week vol met schepen die of gerepareerd of in een bepaald stadium van afbouw waren. De steigers en werven lagen zo vol dat een schip met een scheur in het beun, opgelopen bij de nieuwe Kram- mersluizen, ter plaatse moest wor den gedicht door een bergingsboot uit Tholen. Óp de helling van Duivendijk lag de patrouilleboot van de marechaus see voor een surveybeurt door Pad mos en Duivendijk. Op de nieuwe overdekte helling van jachtwerf Dui vendijk werd het dienst vaartuig „Bellaert" geschilderd en kreeg een nieuwe schroef. Padmos Machinefa briek had de handenvol met de af bouw van twee Eurokotters die voor rekening van reders uit Arnemuiden worden gebouwd. Padmos kocht de kotter BR 19 van de fa. Keymel die begin dit jaar na een aanvaring met een coaster in dichte mist omgesla gen was en de bemanning ter nauwer- nood werd gered. De onttakelde kot ter wordt weer geheel overhaald en visklaar gemaakt. Bij Maaskant ma chinefabriek lag de Bru 6 van V. d. Berg met reparatie aan de keerkop- peling. De ZZ 3 had reparatie aan de losinstallatie. In de sleepboot „Zijpe" bouwt Maaskant een nieuwe 12 cylin der Deutz van 575 pk ter vervanging van de oude ABC-motor. De sleep boot is eigendom van het sloop- en bergingsbedrijf V. d. Marei in Ouwer- kerk. In de gemeentehaven kwam voor het eerst na de vorstperiode weer een schip lossen. Het was de Za- gri 4 die een partij zand loste voor de fa. Ruitenbeek. BASTIA - Op Corsica is donderdag avond een aanslag met explosieven gepleegd op een vakantie-oord van het Belgische leger. Drie krachtige ontploffingen hebben ernstige scha de toegebracht aan het ontvangstcen trum van het kamp. Het dak werd ge deeltelijk verwoest en verscheidene elektrische apparaten gingen verlo ren. Het vakantie-oord in Solara, aan de oostkust van het eiland, op 110 km van Basti, is eerder twee maal het doelwit geweest van aanslagen, in 1981 en 1982. HAAMSTEDE - Op de Ring te Haamstede heeft Cornells Harinck, afkomstig van Walcheren, een groente- en fruitzaak geopend. Hij deed dat in het pand, waarin voorheen Fruitpaleis Ellen was geves tigd. De jeugdige Harinck zal er, samen met zijn zuster, alles aan doen om- zich een goede naam bij de inwoners van Haamstede te verschaffen door het verkopen van goede produkten. Behalve de meeste groente- en fruitsoorten, bevat het assortiment ook een grote sortering buitenlandse vruchten. Het aanbod bestaat boven dien uit groenten in blik en glas, alsmede vele soorten frisdrank. Perk- plantjes en diverse soorten snijbloemen vervolmaken het aanbod. INDE De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 22 maart zijn: De eerste prijs: Mevr. M. A. v. d. Maas Zuidstraat 12 4328 AD Haamstede De tweede prijs: C. v. d. Welle Mulockstraat 74 4301 KW Zierikzee De oplossing van de nieuwe week- puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De en veloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week donderdag in ons bezit zijn. Oplossing kruiswoordraadsel nr. 2455 E: HORIZONTAAL: 1. hanekam; 6. kasteel; 12. peer; 14. stil; 15. TV; 17. negentien; 20. p.c.; 21. sas; 23. luister; 24. lei; 25. plat; 27. werf; 28. oksel; 29. gek; 31. rekke; 32. Sr.; 33. merel; 35. L.K.; 36. kameel; 37. Londen; 39; f.i.; 40. nijdig; 42. ar; 44. adres; 46. kom; 47. kabel; 49. laat; 52. Deli; 53. las; 54. mesties; 58. kam; 59. as; 60. horten sia; 62. na; 63. beer; 64. stam; 66. epi gram; 67. despoot. VERTICAAL: 1. hutspot; 2. N.P.; 3. een; 4. keel; 5. argus; 7. asiel; 8. ster; 9. tin; 10. el; 11. lucifer; 13. unster; 16. valk; 18. ei; 19. T.T.; 20. perk; 22. sas safras; 24. lekkerbek; 26. termiet; 27. weldaad; 29. gelijk; 30. kelim; 33. men; 34. log; 38. ballade; 41. dokter; 43. klimaat; 45. daas; 48. elan; 50. ter ra; 51. Lesse; 54. moer; 55. St.; 56. in; 57. sits; 60. heg; 61. aap; 63. b.i.; 65. M.O. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. soort meloen; 8. laagte tussen bergen; 9. grootva der; 10. bittere vloeistof; 12. niet scherp; 13. eensklaps; 15. Engelse ti tel; 17. gewrichtsholte; 18. soort on derwijs; 19. 0,001 meter; 21. tweetal; 23. voltooid; 24. tijdelijke toestand; 26. in zee vooruitstekende hoge land punt; 28. op het ogenblik; 29. zichzelf voortstuwend projectiel; 30. schert sende bijnaam; 32. plaats op de Velu- we; 34. bontgekleurde papegaai; 36. honingdrank; 38. snarenspeeltuig der ouden; 39. blaasinstrument; 40. zoog dier; 41. soort rund; 43. weide in het hooggebergte; 45. boomloot; 46. hoofdtak van een gewei; 49. zinne beeld van de marine; 52. bolgewas; 54. drietenige struisvogel; 55. kleine rekening; 56. de oudere; 57. flauwhar tig; 59. rivier in Italië; 61. lidwoord; 62. gesloten, dicht; 63. vogelziekte; 65. koers, richting; 68. onbezonnen; 69. trechtervormig sleepnet; 71. rivier in Rusland; 72. bloeiwijze; 73. spellei der bij filmopnamen. VERTIKAAL: 1. huisdier; 2. onbe paald hoofdtelwoord; 3. doortocht- geld; 4. heldendicht; 5. lang, dun en smal stuk hout; 6. landbouwwerk tuig; 7. schrede, stap; 8. van weinig verstand getuigend; 11. gewricht; 12. besmettelijke ziekte; 13. stand van een model; 14. van geringe breedte; 16. punt bij het cricketspel; 17. zeevis; 18. langzaam; 20. graansoort; 22. voorspel; 24. muzieknoot; 25. uitstal kast; 26. krokodil; 27. per adres; 29. geregelde opvolging van getallen; 31. vette zelfstandigheid; 33. projectie plaatje; 35. weinig samenhangend, erg los; 37. telwoord; 42. legerplaats voor soldaten; 44. hoofddeksel van een toneelstuk; 47. voorzetsel; 48. Eu ropeaan; 50. ongaarne; 51. en andere; 53. boom; 56. muzieknoot; 58. zinne beeld van kracht; 60. vuurwapen; 62. insekt; 64. duw; 66. vrouwelijk dier; 67. hoop, stapel; 68. mannetjesbij; 70. muzieknoot; 72. uitroep van pijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5