EERST MENS 4 ,Onderling Sterk": Belangenvereniging voor geestelijk gehandicapten ZIERIKZEE - De feestrede, gericht tot die zilveren jubilaresse was best lollig: Truus droeg altijd van die felle kleuren in vele laagjes over elkaar heen; ze had altijd van die hele grote tassen bij zich en als ze geplaagd werd, kon ze ontzettend driftig worden. Ze was ook weieens een tijdje heel humeurig geweest en toen had men een carnavals nummer aan haar gewijd: „Truus is in de overgang!!!". Iedereen lachen, de jubilaresse incluis. Alleenecht aardig was het natuurlijk niet, ongetwijfeld was het wel aardig bedoeld, maar.....uit de feestrede tot een jubilerende werkneemster had duidelijker waardering kunnen spreken. In elk geval was het menswaardiger geweest niet het be lachelijke te benadrukken. Juist de goede bedoelingen van betrokkenen in de verzorging en hulpverlening aan geestelijk gehandicapten maken het echter moeilijk kritiek te leveren. Het hoeft ook niet in de eerste plaats kritiek te zijn. Als bestuurders en leidinggevenden van sociale werkplaatsen en hulpverleners in de geestelijke gezondheidszorg werkelijk het beste voor hebben met die groep mensen in de samenleving, die aan hun zorg wordt toever trouwd, zullen ze toch een open oor hebben voor de problemen en wensen, die bij de geestelijk gehandicapten zelf leven. Dan zullen ze - op den duur - toch bereid moeten zijn te beseffen, dat tot nu toe gevolgde patronen bijgeschaafd zouden moeten worden; dat ze niet tot in lengte van dagen over deze mensen kunnen blijven beslissen; dat geestelijk gehandicapten ook als 'Eerst Mens' behandeld willen worden en niet onder het etiket 'gekken' betutteld mogen worden. Steun, zorg en begeleiding mogen niet verdwijnen, maar zullen beter afgestemd kunnen worden op de belevingswereld van de geestelijk gehandicapte zelf. Geestelijk gehandicapten voor hun eigen belangen laten opkomen, zou je kunnen bestempelen als een dom me poging om mentaal geretardeer- den tot 'normale' mensen te maken; als het leggen van irriële verwachtin gen op de schouders van deze kwets bare groep. Waarom zou je deze men sen blootstellen aan de wreedheden van het leven, als zorg en hulpverle ning zo goed geregeld kunnen wor den? In Amerika, waar men ongeveer tien jaar geleden met de zogenaamde 'People First' beweging begon, heeft men zich deze vragen ook gesteld. Geconstateerd moest echter worden, dat de meeste geestelijk gehandicap ten ontzettend graag de kans krijgen om zichzelf op de één of andere ma nier te uiten. Wie maandagavond aanwezig was in het gebouw van de Speel-o-theek te Zierikzee moet tot dezelfde conclu sie zijn gekomen. Daar vond de oprichtingsvergadering plaats van „Onderling Sterk", de belangenvere niging voor geestelijk gehandicap ten. Voorlopig nog in regionaal ver band, maar met de duidelijke' bedoeling dit initiatief als een olie vlek over het land te laten uitbrei den. Speerpunt Met het ministerie van W.V.C. en de Landelijke Ouderverenigingen werd inmiddels afgesproken, dat Schouwen-Duiveland, en daarmee de provincie Zeeland, als speerpunt zal dienen voor de realisering van dit project. Roel Kok, voormalig directeur van gezinsvervangend tehuis 'Schouwen- oord' te Zierikzee, kwam tijdens een bezoek aan jumelagestad Hatfield, vorig jaar oktober, in contact met de ze vorm van belangenbehartiging door geestelijk gehandicapten zelf. Er volgde een bestudering van doelstellingen, werkwijzen, ervarin gen, problemen en dergelijke bij de opzet van de 'People First' beweging in Amerika, die in 1973 van start ging met een 'Self-Advocacy' conferentie In het najaar werden besprekingen gevoerd met een groep geestelijk ge handicapten uit Zierikzee. Dat leid de tot het startsein voor een regiona le belangenvereniging voor en door deze mensen zelf. In januari dit jaar maakten drie initiatiefnemers onder begeleiding van Roel Kok en Jan Ruitenbeek een kennismakingsbe zoek aan de 'People First-beweging in Londen. Doel van de reis was informatie te krijgen over hoe men in Engeland de ze beweging van de grond tracht te krijgen, zodat men daar op Schouwen-Duiveland zijn voordeel mee zou kunnen doen. Vier punten stonden bij deze informatieve ken nismaking centraal, te weten: hun er varingen en kennis met betrekking tot opzet en uitvoering van organisa tie, financiën, problematiek en coa ching. Reisverslag In een tweeledig reisverslag, zowel van begeleiders als initiatiefnemers, werd een overzicht gegeven van de be zoeken, die in Engeland werden afge legd en van de ervaringen, die men daarbij opdeed. Duidelijk was in middels vast komen te staan, dat de initiatiefnemers door zouden gaan op de ingeslagen weg om ook in Neder land te komen tot oprichting van een belangenvereniging voor geestelijk gehandicapten. Na het bezoek aan 'People First' vonden in Zierikzee di verse voorbereidende besprekingen plaats en op maandagavond 25 maart zou in de ruimte van de 'Speel-o- theek' in de Mosselstraat de oprich tingsvergadering moeten plaatsvin den. En dat gebeurde ook! De opkomst was boven elke ver wachting en over het feit, dat het be langrijk is dat „Onderling Sterk" er komt, lieten de aanwezigen geen en kele twijfel bestaan. Er werd een be stuur gekozen, dat de kar voorlopig moet gaan trekken: Hans Verboom (voorzitter), Cees van Oosterom (se cretaris), Jaap van Oost (penning meester), Fred Verloo (promotie), Truida van den Dikkenberg, Amelia den Braber en Mia Wesdorp. Overigens werden er niet alleen bestuurlijke zaken geregeld tijdens deze eerste bijeenkomst. De negen tien mensen, die zich spontaan als lid opgaven en zij die daar nog even over nadenken, kwamen reeds met allerlei suggesties voor onderwerpen, die de belangenvereniging, naar hun me ning, dient te gaan aanpakken. Waarom? Het zojuist gekozen bestuur bleek bereid te vertellen over het waarom van deze belangenvereniging. Amelia den Braber: Het is de bedoeling, dat geestelijk gehandicapten eens wat meer begrepen worden. Mensen doen er altijd zo raar over. Zelf durf ik eigenlijk nooit te zeggen, dat ik op de sociale werkplaats werk, want daar werken 'allemaal gekken' vol gens de mensen, die er nooit komen". Maar ook intern blijkt er in de op tiek van betrokken werknemers op sociale werkplaatsen heel wat verbe tert te kunnen worden. Fred Verloo: „In bestuursvergaderingen worden er beslissingen over ons genomen, maar er mag niemand van ons bijzit ten om daar over mee te praten. Ze willen je mening ook helemaal niet weten, als je iets vertelt, want ze we ten het zelf altijd beter voor ons. Dan denk ik weieens:,,Waar bemoei je je mee, laat mij nou maar schuiven en dan hou ik verder m'n mond". Over de plannen tot oprichting van deze belangenvereniginging heeft Fred op zijn werk ook niet recht streeks 'met de groten' gesproken. „Die snappen zoiets toch niet zo gauw en als je erover begint, gaan ze zelf meestal meer praten en krijg ik geen kans meer om te vertellen wat de bedoeling is". Verandering Het is duidelijk, dat de leden van 'Onderling Sterk' verandering willen in die situatie. De meesten zijn werk zaam bij het Werkvoorzieningsschap dus is het voor de hand liggend, dat hun ervaringen aldaar in het gesprek diverse malen als voorbeeld worden gesteld, zonder van 'De Zuidhoek' nou direct het zwarte schaap te wil- len maken. Ze willen echter ook daar in de toekomst in de eerste plaats als mens worden behandeld in plaats van als 'iemand ,waar een steekje aan los is'. Cees van Oosterom heeft nog een voorbeeld van naar zijn mening onte rechte vooroordelen: „Ik organiseer al een tijdje op zaterdagavond een disco in Schouwenoord. Die is voor iedereen toegankelijk, maar bijna niemand durft die tree over te ko men; daarom zijn we nu op zoek naar een andere zaaltje. Als we niet meer in Schouwenoord draaien, komen er misschien wel meer bezoekers". In mei zullen de leden van de zo juist opgerichte belangenvereniging opnieuw bijeen komen voor een bespreking van de verdere gang van zaken. Voor het verkrijgen van wat geld om te kunnen starten, werd een beroep gedaan op organisaties en in stanties in de regio voor een financië le bijdrage om dit project op Schouwen-Duiveland van de grond te tillen. Van de Federatie van Vereni gingen van ouders en vrienden van geestelijk gehandicapten werd in middels financiële steun ontvangen. De leden zelf gaan voorlopig een con tributie van 20,-- per jaar betalen. Donateurs - er hebben er zich inmid dels acht gemeld- betalen minstens 5,- Niet negatief Roel Kok wil het verhaal niet nega tief maken.,,Het gaat niet om te schoppen tegen huidige structuren en organisaties, maar om het kweken van begrip". Zoals gezegd, heeft er in middels overleg plaatsgehad met het ministerie van W.V.C. in een gerichte poging van de 'People First-beweging in Nederland een organisatie te ma ken, waar rekening mee wordt gehou den. Een organisatie, die de belangen behartigt van een groep binnen de sa menleving, die weieens onderge sneeuwd dreigt te raken. Volgens Roel Kok staat het mini sterie positief tegenover deze initia tieven. De jaren zeventig werden ge kenmerkt door de theoretische emancipatie van geestelijk gehandi capten. Met de beste bedoelingen werden besluiten genomen over de normen voor integretatie van deze kwetsbare groep binnen de samenle ving. De besluiten werden echter over hen, maar zonder hen genomen. Wellicht is nu de tijd aangebroken, dat geestelijk gehandicapten zelf gaan meepraten over hun wensen en belangen. Om goed te kunnen functioneren, zullen ook de bestuurders van „On derling Sterk" op de hoogte moeten zijn van wat er komt kijken bij het reilen en zeilen van een belangenve reniging. In dit verband wordt ge dacht aan vormingsdagen of scho lingsweekenden. Zoals ook de 'normaal' begaafde mens daarin be geleid en gevormd wordt, zal dit ook voor de leden van deze belangenvere niging nodig zijn. Coaching Ten aanzien van ondersteuning is gekozen voor individuele steun aan de bestuursleden. Zo kan voorzitter Hans Verboom steunen op de hulp en de adviezen van Roel Kok. Cees van Oosterom kan voor begeleiding bij zijn administratieve werkzaamheden terecht bij Gien Quaak. Haar man Jos Quaak treedt op als ruggesteun voor penningmeester Jaap van Oost en Jan Ruitenbeek is paraat voor de begeleiding van Fred Verloo bij zijn promotionele activiteiten. Ten slotte treedt Wim van den Bos op als alge meen adviseur voor die zaken, die buiten de specifieke bestuursfuncties vallen. Verder stelt men zich voor af en toe ook de deskundigheid in te Het bestuur van Onderling Sterk", v.l.n.r.: Jaap van Oost, Fred Verloo, Truida van den Dikkenberg, Hans Verboom, Amelia den Braber, Cees van Oosterom en Mia Wesdorp. roepen Van tijdelijke adviseurs, bij voorbeeld een notaris bij het opstel len der statuten. Nou kan natuurlijk ook deze coa ching onderwerp van discussie vor men. Men zal bijvoorbeeld Roel Kok een grote mate aan deskundigheid binnen de geestelijke gezondheids zorg c.q. -hulpverlening niet kunnen ontzeggen, maar dat hoeft niet in te houden, dat ook hij niet snel zou kunnen vervallen in het patroon van de geestelijk gehandicapte vertellen wat goed voor hem of haar is en voor hem of haar ook de beslissingen ne men. En dat geldt niet alleen voor Roel Kok, maar voor alle begeleiders rond deze belangenvereniging. Ook in Amerika £ij de opzet van genoemde Self-Advocacy groepen werd gesignaleerd, dat adviseurs een moeilijke rol hebben door te moeten streven om de groei en de activiteiten van de groep zo goed mogelijk te sti muleren. Advies werd daarbij om schreven als iets, dat in overweging genomen kan worden, uitgelegd kan worden en naar gehandeld kan wor den, betwist en /of genegeerd kan worden. Ondergeschikte positie Het handhaven van een onderge schikte positie van de adviseurs wordt benadrukt. Het belangrijkste doel van een adviseur moet zijn de groep te helpen om z'n' eigen zaakjes te regelen. Geestelijk gehandicapten werden nauwelijks in staat geacht om voor zichzelf op te komen, maar binnen de 'People First-beweging is inmiddels gebleken, dat het niet langer geheel afhankelijk zijn van intellectuelen, deze mensen stimuleert om verant woordelijkheid te nemen voor het ei gen gedrag. Gebleken is ook, dat er binnen de groep dingen van elkaar geleerd kun nen worden: omgaan met geld, rei zen, winkelen, bestellen in een restaurant en dergelijke. Anderzijds blijken de leden binnen de belangen vereniging attent op het optreden van de bestuurders. Wanneer blijkt, dat 'de sterren' de massa niet repre senteren, wordt dat niet gepikt. Wat de coaching van „Onderling Sterk" betreft, benadrukt Roel Kok, dat de adviseurs alleen op vraag van het bestuur of leden in actie komen. Zelf kunnen de adviseurs geen lid worden van de belangenvereniging en bezitten dus ook geen stemrecht. Mocht het feit zich voordoen dat van uit de groep een bepaalde wens naar voren komt, die in de ogen van de ad viseurs niet reëel of haalbaar is, dan mogen ze daar hun mening en advies over geven. Aan bestuur en leden ech ter de vrijheid om dat advies op te volgen of in de wind te slaan, met de ervaring die daar dan ook op mag volgen. Met de 'People First-beweging in Engeland zullen ervaringen worden uitgewisseld onder meer in de vorm van videobanden. Verder ligt er voor „Onderling Sterk" al een uitnodi ging van de Internationale Liga voor geestelijke gehandicapten om deel te nemen aan een conferentie in Ham burg in oktober dit jaar. De 'People First' bewegingen in Engelstalige landen organiseren in 1988 een groot congres. Het ligt in de bedoeling, dat daar een spreekbeurt zal worden ge houden over opzet en stand van za ken dan binnen de belangenvereni gingen voor geestelijk gehandicap ten in Nederland. Er zal nog heel wat water naar de zee vloeien voor het zover is. Dat de maandagavond aanwezige leden vast van plan zijn stevig aan de weg te timmeren en hun stem te laten horen, werd bijvoorbeeld duidelijk met een opmerking als: „Moeten we niet eens bij Sonja over onze vereniging gaan vertellen?". Voorzitter Hans Verboom keek een beetje bedenkelijk. „Ik ben niet zo voor Sonja", liet hij eerlijk heidshalve weten. „Ja, maar als we bekend willen worden, dan zul je wel naar zulke programma's toe moeten gaan", vond iemand vanuit de verga dering. Hans Verboom had er zijn twijfels over en vond dat er nog wel andere middelen waren om bekend te worden. Contactadressen Wie meer wil weten over „Onder ling Sterk" of wie zich als lid of dona teur wil opgeven, kan terecht bij: Fred Verloo, Gat van West- Noordwesten, Zierikzee, tel. (01110)- 5712; bij Cees van Oosterom, Lange Groendal 1, Zierikzee, tel. (01110)-5996 of bij Hans Verboom, die onder het zelfde laatst genoemde telefoonnum mer bereikbaar is. Met genoemde personen kan dagelijks, na 17.00 uur, contact worden opgenomen. Foto: Joh. D.C. Bcrrevoets Tekst: Ali Pankow

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4