Jurist: Aan gemeente komt recht van enqu< Kernafval Borssele voorlopig niet naar Dodewaard Jurist: Aan gemeenteraden komt recht van enquête toe Verzetsherdenkingskruis voor mevrouw S. Labzowski-Drukker Zeeuwse overheid en bedrijfsleven gaan samenwerken Uitstekend middel voor controle EG wordt uitgebreid met Spanje en Portugal Belgische vissersboot voor kust Hoek van Holland vergaan J acht vergunning boeren blijft nog tijdje Installatiebedrijf DEURLOOBM Oud-Zierikzeese eervol onderscheiden AMSTERDAM - Hoewel wettelijk niet is voorzien in een enquêterecht voor gemeenten, kunnen gemeentera den toch zelf onderzoek verrichten naar vermeend wan beleid door het college van b. en w. of ambtenaren. Voor zo'n onderzoek kan aansluiting worden gezocht bij enke le gemeenterechtelijke bepalingen of de gemeenteraad kan een eigen onderzoekspraktijk ontwikkelen. Tbt die conclusie komt drs. G. van Vugt in het juristenblad van deze week. Hij werkt op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. Middelburg Van Vugt schrijft dat gemeentera den voor een onderzoek a la de RSV- enquête diverse publiekrechtelijke middelen ter beschikking staan. Hij laat in zijn artikel enkele praktijkge vallen in Leiden, Middelburg en Til burg de revue passeren. Leiden bij voorbeeld kent een permanente enquête-commissie, die al enkele „af faires naar behoren heeft onder zocht", aldus Van Vught. „Uitstekend middel' Fracties in een gemeenteraad heb ben volgens hem de mogelijkheid om buiten de raad om via de weg van het privaatrechtelijke voorlopige getui genverhoor informatie af te dwingen van „onwillige" bestuurders en amb tenaren. Deze procedure is eind 1984 door het Haagse gerechtshof gesanc tioneerd. Van Vugt acht het enquêterecht een „uitstekend middel" voor de ge- MIDDELBURG - Overheid en bedrijfsleven in Zeeland zijn een unieke samenwerking aangegaan. Het Recrea tieschap Het Veerse Meer gaat samen met het bedrijfsle ven in de vijf rond het Veerse Meer liggende gemeenten de belangen van de overheid en het bedrijfsleven behar tigen. Dat maakte gedeputeerde, mr. P. Boersma, don derdag tijdens een persconferentie in Middelburg be kend. ARNHEM - Het zit er voorlopig niet in dat laag-radio- actief afval uit de kerncentrale in Borssele in de toe komst kan worden verwerkt in de nog te bouwen ver brandingsinstallatie voor dergelijk afval bij de kerncen trale in Dodewaard. De capaciteit van die installatie is weliswaar groot genoeg om ook laag-radio-actief afval van buiten Dodewaard te verwerken, maar het bestuur van deze Betuwse gemeente staat verwerking van derge lijk afval van buiten de kerncentrale zelf niet toe. Donderdagavond is het bestuur van de nieuwe stichting officieel geïnstal leerd. Voorzitter is A. L. van Geesber- gen, de voormalige Zeeuwse gedepu teerde voor Recreatie, tevens direc teur van het Recreatieschap Het Veer se Meer. De overheid is bereid een deel van de financiële middelen van het recreatieschap in de "nieuwe stich ting onder te brengen. Ook het be drijfsleven zal de stichting financieel steunen, aldus Boersma. Het Veerse Meer ontstond op 27 april 1961 na de sluiting van het Veer- BRUSSEL - Donderdagnacht, na exact acht jaar en een dag onderhan delen, zijn de laatste obstakels voor de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap weg genomen. Met enige extra inspan ning bij de ondertekening en be krachtiging van de verdragen zullen de twee landen op 1 januari 1986 de elfde en twaalfde lidstaat worden van de EG. Minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken noemde de vroege vrijdagochtend belangrijk voor de Gemeenschap en voor Spanje en Por tugal. „Twee democratische landen komen de EG binnen, dat is politiek en economisch belangrijk. Bovendien helpt het bruggen naar Latijns- Amerika te bouwen". De bewindslieden van Spanje en Portugal, Fernando Moran en Ernani Lopes, stelden dat de Gemeenschap door uitbreiding zal worden ver sterkt en verrijkt. Moran benadrukte dat Spanje zijn „nationale frustraties heeft afgeschud en zijn bevolking nu verder wil betrekken bij het interna tionale gebeuren". Met het afronden van de moeizame toetredingsonderhandelingen is de weg vrij gemaakt voor de vrijdag te beginnen Europese top, de bijeen komst van regeringsleiders en staats hoofden van de lidstaten. Belangrijk ste punt op deze top zal zonder twijfel worden het probleem van de zogehe ten „PIM'S". Dat zijn de ondersteu ningsprogramma's voor de Griekse, Italiaanse en Zuidfranse boeren die concurrentie vrezen van hun Spaanse en Portugese collega's. HOEK VAN HOLLAND - Op de Noordzee, ongeveer zestig mijl voor de kust van Hoek van Holland, is in de nacht van donderdag op vrijdag het Belgische vissersschip „Jan Breydel" vergaan. De zes opvaren den zijn uit een reddingssloep opge pikt door een Noors vrachtschip. Dit heeft kuststation Scheveningcn Ra dio vrijdag bekend gemaakt. De bemanning verliet het schip na dat het bij een aanvaring met de 6.724 metende „Arabian Express" zware averij had opgelopen. De vissersboot maakte water en zonk niet lang daar na. De oorzaak van de aanvaring is nog niet bekend. De „Arabian Ex press" kon normaal doorvaren. se Gat, een zeearm tussen Walcheren en Noord-Beveland. Het Veerse Meer-, gebied is 4170 hectare groot, waarvan 2125 hectare water en als vakantiege-, bied in trek bij watersporters uit binnen- en buitenland. De nieuwe Stichting Promotie Veerse Meer is niet van plan dit ge bied te overvoeren met toeristen, maar men wil de ontwikkeling wel verder stimuleren. Zo worden er on der andere van 27 tot en met 30 juni Veerse Meer-dagen gehouden. ZIERIKZEE - Mevrouw Seline Labzowski Druk ker, die van de bevrijding in 1945 tot halverwege 1959 in Zierikzee woonde, is on langs onderscheiden met het Verzetsherdenkings- kruis. Dat werd eind 1980 ingesteld door koningin Beatrix en haar ministers en eind 1982 voor het eerst uitgereikt. Mevrouw Labzowski werd deze eer volle onderscheiding toegekend voor haar verzetswerk gedurende de twee de wereldoorlog in Amsterdam. Het heeft even geduurd eer de ministeries van Binnenlandse Zaken en Defensie achter haar identiteit kwamen, om dat zij in het verzet uitsluitend be kend stond onder haar illegale naam Mary. In november 1984 werd zij voor de eerste keer telefonisch benaderd, waarna zij enige maanden later (op haar verzoek in familie- en vrienden kring) het Verzetsherdenkingskruis ontving. Hulp aan onderduikers Mevrouw Labzowski heeft in Am sterdam vele onderduikers terzijde gestaan, onder andere door ze van voedsel, kleding en dergelijke zaken te voorzien. Zij bood vooral hulp aan onderduikers die onderdak bij gezin nen hadden gevonden. Van het vele soorten verzetswerk die zij verricht te, dienen haar „hongertochten" te worden vermeld, die zij in de ver schrikkelijke winter van '44 op '45 maakte om toch zoveel mogelijk voedsel bijeen te garen. Dc beschrijving van haar oorlogs ervaringen waren ter gelegenheid van de uitreiking van de onderschei ding door haar zoon op een bandje in gesproken, omdat mevrouw Lab zowski zelf nog steeds moeite heeft met het spreken over de tijd toen zij zovelen door de oorlog hielp. Vandaar ook dat daarover in Zie rikzee weinig of niets bekend was. Haar oorlogsactiviteiten hadden zich in Zierikzee afgespeeld en me vrouw Labzowski zelf hield ze voor zich. Zij trouwde na de oorlog met de Zierikzeeënaar H.Labzowski. wiens vader zich hier omstreeks 1890 vestig- meenteraad om zijn „onder druk staande positie als hoogste gemeen telijk orgaan te versterken". Daar voor is het volgens deze jurist wel no dig dat de fracties waarop een college van b. en w. steunt („rege ringsfracties") hun controlerende taak belangrijker vinden dan de ei gen wethouders de hand boven het hoofd te houden, zelfs al leidt dit tot aftreden, aldus Van Vugt. Hij waar schuwt in dit verband voor een „Van Aardenne-effect op lokaal niveau". Dit heeft directeur R. van Erpers Royaards van de Gemeenschappelij ke Kernenergiecentrale Nederland (GKN), exploitante van de centrale in Dodewaard, donderdag in Arnhem meegedeeld tijdens een vergadering van de raad van commissarissen van de GKN. Volgens hem ziet het er niet naar uit, dat de gemeente Dodewaard haar „blokkade" tegen kernafval van buiten spoedig zal opgeven. Verbrandingsoven Dé raad van commissarissen van de GKN besloot donderdag bijna zes miljoen gulden te steken in een door de Kema ontwikkelde verbrandings oven voor laag-radio-actief afval, waarmee het volume van dat afval tot vijftig keer kleiner kan worden ge maakt. Het gaat alleen om licht- radio-actief besmet afval als huishou delijk afval, laboratoriummateriaal en weggooikleding. De installatie is mede ontwikkeld met het oog op de over een aantal jaren te verwachten de. Deze dreef in eerste instantie een kledingzaak aan de St.Domusstraat, maar hij betrok al vrij spoedig een pand aan het Havenpark (waar nu V.d.Heijden is gevestigd). Zijn zoon H.Labzowski volgde hem op in 1920. Deze verloor vrouw, twee kinderen en meer familieleden in de oorlog en kwam er zelf qua gezondheid geha vend uit, met zijn enige overlevende dochter Clara. Hij overleed tien jaar geleden. Zijn jongere tweede echtgenote Se line werkte in haar Zierikzeese tijd hard mee aan de wederopbouw van de zaak, tot het gezin in 1959 naar Zeist vertrok. Ook Seline Labzowski bracht een DEN HAAG - Minister Braks heeft besloten om de regeling volgens wel ke boeren een vergunning kunnen krijgen om bepaalde diersoorten te mogen afschieten, nog even aan te houden. Oorspronkelijk zou de rege ling op 1 april aflopen. Zijn departe ment heeft dit donderdag meege deeld. Iemand die met een geweer op die ren wil jagen moet allereerst het jachtexamen afleggen. Dat zou na 1 april ook voor boeren gaan gelden, maar dat gaat voorlopig niet door. De boeren wilden een simpeler jachtexa men, maar daarvoor voelt Braks niets. sloop van de centrale in Dodewaard, die inmiddels bijna zeventien jaar oud is en vorig jaar was afgeschreven. Bij die afbraak zal veel laag-radio- actief afval vrijkomen. Bij het verbrandingsproces wordt het afval gereducerd tot gecementeer de as, die door de geringe omvang ge makkelijk is te transporteren en vol gens de GKN bovendien geen risico's oplevert door de stabiele toestand van het verbrandingsprodukt. Om het Dodewaardse afval te verwerken, zal de installatie maximaal zestig da gen per jaar in bedrijf zijn. De exploi tatiekosten bedragen een half mil joen gulden per jaar. Van Erpers Royaards veron derstelt, dat er in het buitenland gro te belangstelling zal bestaan voor de Dodewaardse verbrandingsinstalla tie. „Tijdens de ontwikkeling van on ze installatie hebben we ook veel over de grenzen gekeken. Installaties die optimaal en geheel naar wens functioneerden, bleken nog niet te bestaan", aldus de GKN-directeur. kind mee uit haar eerste huwelijk, die nu in Canada woont. Samen heb ben ze ook een zoon (John). Klein zoon Ronald draagt de naam Lab zowski verder. Mevrouw Labzowski begon in Zeist een zaak in baby- en kleuterkleding en hardwaren, die grote bekendheid geniet in de omgeving en nu wordt ge dreven door zoon John. Seline Labzowski is kort geleden 71 jaar geworden, maar komt in ge zelschap van haar kinderen nog vrij geregeld deze kant op. Om vrienden te bezoeken en rond te rijden over Schouwen-Duiveland, omdat zij het hier een erg mooie omgeving vindt. Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-H aamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Téken en schilder club „De Tekenaars"! 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16,00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Thke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Dorpshuis. Beatballet. 19.00, 20.00 en 21.00 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur(v.m.). Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Zaterdag 16 t/m 30 maart Behalve zondag 17 en zondag 24 maart Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie schil dersgroep Co de Voogd. 13.30-16.30 uur. Vrijdag 29 maart Zierikzee Verenigingsgebouw. Jaarfeest CJV Samen Verder. 19.30 uur. Concertzaal. Concert Kunst en Eer. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie beroep schriften. 15.30 uur. Scharendijke Ned. Herv. kerk. Jubileumconcert Sursum Corda. 19.45 uur. De Putmeet. Volksdansen C.P.J. 20.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Lezing met dia's over het ontstaan en opbouw van Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Ouwerkerk Dorpshuis. Toneelgroep Ouwerkerk met „Vlinders zijn Vrij", bal na. 20.00 uur. Oosterland Voorkerk. Verkoping handwerkclub. 19.00-21.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Zierikzee Bioscoop. De Prooi. 20.00 uur. Café 'De gekroonde Suikerbiet'. Mu ziekavond van 'De Vereniging' met De Greendike Combination. 22.00 uur. Noord welle Dorpsring. Keuring versierde paar den strao. 12.30 uur. Dorpshuis. Stand van Rode Kruis afd. welfarewerk. 13.30-17.00 uur. Dorpsring. Ringsteken. 15.00 uur. Dorpsring. Feest strao. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Tweedehands zomer kleding- en speelgoedbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Oosterland Voorkerk. Verkoping handwerkclub. 14.00-16.00 uur. Zondag 31 maart Zierikzee Bioscoop. De Prooi. 20.00 uur. Maandag 1 april Zierikzee Raadzaal stadhuis. Commissie pu blieke werken. 18.30 uur. Raadzaal stadhuis. Commissie Wel zijnsbeleid. Dinsdag 2 april Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.V.H. Demonstra tie-hobby middag tekenen, kantklos sen en poppenmaken. 14.00 uur. Gemeentehuis. Commissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 3 april Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Commissie fi nanciën. 20.00 uur. Visstraat 5. Aandacht voor tweever- dienerswet. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie financiën. 16.00 uur. Brou wershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Nieuwerkerk Rehoboth. Voorlichtingsavond Brandwondenstichting. 19.30 uur. Donderdag 4 april Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 5 april Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met Ricardo en Calypso. 20.30 uur. Zaterdag 6 april Zierikzee De Beuze. Rommelmarkt t.b.v. kin derboerderij De Punt. 09.00-17.00 uur. Haamstede Kraayestein. Rommel- en snuffel- beurs voor verenigingen en part. 10.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen door A.S.V. Van 9.00 tot 10.30 uur. Tbnnenmagazijn. Ledenvergadering Watersportvereniging Den Osse. 13.30 uur. Maandag 8 april Renesse Manege Grol. Puzzeltocht Landelijke Rijvereniging en Ponyclub Westelijk Schouwen. 13.00 uur. Vrijdag 12 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Talentenjacht, Stichting Jeugdactiviteiten. 14.00 uur. Dinsdag 16 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Mevrouw S. Labzowski-Drukker, voormalig inwoonster van Zierikzee. met het Verzetsherdenkingskruis dat haar onlangs werd toegekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2