Grommend gevaarte laat weinig over van afval Verkoop zomerpostzegels gestart Feestelijk programma 30 april in Nieuwerkerk RAAD MIDDENSCHO UWEN STELT HUISVESTINGSPLAN IN WERKBAARDER VORM VAST DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zwembad Onderdak tijdelijk gesloten WA> P£ Bltr L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zomertijd Zondagochtend, om 02.00 uur, gaat de zomer tijd in. De klok moet dan een uur vooruit wor den gezet. (Pag. 2). Gastenontmoetingscentrum Het dorpshuis De Schutse in Haamstede gaat Vrouwelijke postbode Internationale Domeinenloop De mannengemeenschap van de eilandelijke In het fraaie domienengebied in Westenschou- - WW i .Ml v. |\JVI IV VI IWI iu^> 'WH MW \J IUI IUQ11J |\o III I I 11 UQIÜ UUI I HOI IOI I^QUIUU III «IVJVOI ISOI IUU het komende zomerseizoen fungeren als postbestellers krijgt versterking van twee vrou- wen organiseerde de Rijkspolitie gastenontmoetingscentrum. (Pag. 3). welijke postbode's. (Pag. 4). sportvereniging Luctor de vierde internationale Domeinenloop. (Pag. 5). DONDERDAG 28 MAART 1985 141ste jaargang Nr. 23701 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hoe meer wetten, hoe meer wanorde. Fliegende Blatter I ZIERIKZEE - Met de overhandiging van de zomerpostze- gels aan de dames D. C. van Vessem-Dijkman en W. v. d. Wekken-v. d. Hoek gaf PTT-directeur C. Karremans dins dagochtend het officiële startsein voor de verkoop van deze postzegels. De verkoop gebeurt vanuit een stalletje in de hal van het postkantoor te Zierikzee; tot en met 12 april zal op iedere werkdag van 09.00 12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur het stalletje geopend zijn. Behalve postzegels zijn er ook zaken als maximumkaarten, prent briefkaarten, wenskaarten en wensbrieven te koop. De opbrengst van de verkoop wordt jaarlijks aangewend voor steun aan projecten van landelijke betekenis, 50% gaat naar plaatselijke en regionale initiatieven en 10% is bestemd voor projecten op de Nederlandse Antillen. Voor het eerst sinds tien jaar is op Schouwen-Duiveland weer een Comité Zomerpostzegels actief met de verkoo pactie. Zoals bekend kreeg de Vereniging Kinderboerde rij De Punt enkele weken geleden een cheque ter waarde van f 5.700,— aangeboden uit de opbrengsten van de vo rig jaar gehouden actie. NIEUWERKERK - De Oranjever eniging Nieuwerkerk heeft een feestelijk programma samengesteld voor koninginnedag op 30 april. De festiviteiten beginnen al de avond ervoor met een Oranjebal in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Dat bal begint om 20.00 uur. Ook wordt een verloting gehouden. Voor konin ginnedag zelf wordt de bevolking op geroepen de gevel van het huis te ver sieren of een ereboog te maken. Een jury bekijkt rond het middaguur de versierselen. Voor de mooiste versie ring is er een prijs. Programma 10.00 uur Speurtocht door het dor voor de jeugd, start bij de muziektent op de Ring. 12.45 uur: Optocht, start op het dorpsplein met als thema voor het verkleden en voor de wagens de Ruimtevaart. (Robots, marsmannet jes, raketten, enz.) voor de wagens is er een wisselbeker te winnen. 13.00 uur: Vertrek optocht met me dewerking van de muziekvereniging en drumband. 13.45 - 14.15 uur: Aanvang spelen op de Kerkring zoals hindernisbaan, za- klopen, emmergooien enz. 15.30 uur: Wie wordt de sterkste man of vrouw van Nieuwerkerk, wedstrijd over 3 onderdelen voor deelnemers ouder dan 12 jaar met aan het eind een wisselbekker, de onder delen bestaan uit 1. spijkerslaan, 2. boomzagen, 3. autosiepen. 16.30 uur: Rock en Roll dans wedstrijd. Het feestelijke programma zal heel de middag ondersteun worden door de Brabandste Dweil Band .Dikke Mik". Reinigingsdienst nam nieuwe verdichtingsmachine in gebruik: SEROOSKERKE - Tussen het soms oorverdovend gekrijs van de duizenden meeuwen op de vuilstortplaats van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland aan de Hoosjesweg, kruipt sinds vrijdag een alles-vermalend monster: de nieuwste verdichtingsmachine, die korte metten maakt met al het Schouwen-Duivelandse afval. Het is een Amerikaans produkt van het merk Caterpillar, weegt maar liefst twintig ton en heeft een vermogen van 157 PK. De machine is voorzien van stalen wielen met stalen kammen die spe ciaal voor het verdichten van afval werd geconstrueerd. De komst van de Caterpillar is wel een verbetering maar geen totale om mekeer in het verwerken van afval op Schouwen-Duiveland, omdat de nieu we aanwinst in de plaats komt van een soortgelijke machine, die al jaren in Serooskerke aan het werk was. De nieuwe machine is alleen nóg sterker, nóg zwaarder en heeft een veiligheid scabine. Kosten: tussen de vijf en zes ton. Ruimtewinst M. H. Jonker en J. van Oorschot werken met het grote gevaarte, beide hebben de functie van stortbaas-ma- chinist. Jonker vertelt dat deze ma chine het per vuilniswagen aange voerde en dus al geperste vuil verdicht tot als het moet een soort pap. Van drie kub maakt de Caterpil lar één kub, louter en alleen door er overheen te rijden. Ruimtewinst is de bedoeling van dit geweldige appa raat", zegt Jonker, zodat de stort plaats nog jaren in gebruik zal kun nen blijven". Zoals wellicht bekend is de planning tot het jaar 2000. Maar misschien veranderen de milieuwet ten dusdanig dat we in de toekomst te maken krijgen met een scheiding sinstallatie", denkt Jonker. Voor onze fotograaf werd een klei ne demonstratie gegeven met de nieuwe aanwinst, met Van Oorschot achter het stuur van de geweldenaar. Een zojuist aangevoerde vracht puin met ijzer werd met de grond gelijk gemaakt, waaruit duidelijk de enor me kracht sprak. „Als we dit ding niet hadden, zat Schouwen- Ondanks eventuele financiële consequenties MIDDENSCHOUWEN - Het huisvestingsoverzicht voor de vier basisscholen in de gemeente Middenschou- wen heeft woensdagavond door toedoen van de raad een andere vorm gekregen, dan burgemeester en wethouders zich hadden voorgesteld. Voornaamste struikelblokken in het collegevoorstel betroffen twee zaken: 1. De gelasting aan de Helcherseeschool te Scharendij- ke om zonder tijdslimiet een lokaal van de kleuterschool beschikbaar te stellen voor de jongste groep leerlingen van de basisschool Ellemeet; 2.De kleuterschool Piggelmee te Kerkwerve te verde len in een afdeling bijzonder en een afdeling openbaar onderwijs, voor de jongste groepen van de beide plaatse lijke basisscholen. Alle fracties (P.v.d.A., C.D.A., V.V.D. en S.G.P./R.P.F.) stelden eensgezind een amandement samen, ingediend door W.G. Renden, dat uiteraard aller vijf stemmen ver wierf, maar werd afgewezen door de beide wethouders. Met een stemverklaring van wethouder L.C. Hart, die het een opschuiven van de problemen voor enige maan den noemde. ZIERIKZEE - Zwembad Onderdak te Zierikzee is van maandag 1 april tot en met donderdag 4 april gesloten in verband met het jaarlijks onder houd. De activiteiten in de sporthal gaan gedurende deze periode gewoon door. Vanaf vrijdag 5 april geldt een aange past paasrooster. Op zondag 7 april, eerste paasdag, is het sportcentrum gesloten. Het rooster dat geldt tij dens de paasvakantie is aan de kassa van het zwembad te verkrijgen. Volgens het nu aangenomen huis vestingsplan zal de Helcherseeschool worden verzocht een lokaal van de kleuterschool voor ten hoogste één jaar ter beschikking te willen stellen aan de openbare basisschool 't Mêêt- je. De raad hoopt dat er in die tijd een speel/werklokaal tegen de school in Ellemeet zal zijn gebouwd, een uit breiding die ook door het college als definitieve oplossing werd voorge steld. Kerkwerve Het kleuterschoolgebouw in Kerk werve wil de raad in zijn geheel ter beschikking stellen aan de bijzonde re basisschool Samuël. Het bij de C.N.S. staande (ongebruikte) semi- permanente lokaal wenst de raad te verplaatsen naar het terrein van de openbare basisschool Prinses Irene, zodanig dat het met het bestaande ge bouw een eenheid vormt. Van de betrokkenen van de beide scholen in Kerkwerve was al bekend dat zij de voorkeur geven aan de si tuatie zoals in het amandement werd voorgesteld. Voor de nieuw opgestel de tijdelijke oplossing voor de scho len te Ellemeet en Scharendijke werd toegevoegd: ervan uitgaande, dat het schoolbestuur van de Christelijke Basisschool te Scharendijke daarmee accoord gaat". Twee punten onveranderd Twee punten in het collegevoorstel bleven onveranderd: het niet verle nen van medewerking aan het ver zoek van de C.N.S.Scharendijke om een van de lokalen tot gemeenschaps ruimte te mogen veranderen en even min toestemming te verlenen aan de C.N.S.Kerkwerve voor de bouw van een gemeenschapsruimte aan de school. Het laatste woord is nu aan het mi nisterie van onderwijs, waardoor - zoals burgemeester W. den Boer aan gaf - er na 1 juni een stuk meer duide lijkheid zal ontstaan. Hoewel burgemeester Den Boer er nogmaals op wees, dat ook het colle ge de situatie in zijn voorstel niet als ideaal ziet, leek het B. en W. de enige manier om te handelen volgens de wettelijke voorschriften. Ook in de toelichting gaven B. en W. reeds te kennen ervan uit te gaan, dat het huisvestingsplan zoals het nu is sa mengesteld, geen goedkeuring zal verkrijgen van de minister. Wanneer Staatssecretaris belist: M.E.A.O.-vestiging in Middelharnis ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Samenwer kingsschool voor Middelbaar Beroeps Onderwijs Zuid Hol landse-Zeeuwse Eilanden, heeft de beschikking binnen gekregen dat er een MEAO ge bouwd mag worden, hetgeen inhoudt dat met ingang van het nieuwe schooljaar de MEAO kan gaan draaien, in Middelharnis. Het bestuur van de stichting constateert met spijt, dat de staatssecretaris tegen de uit drukkelijke wens van het be stuur heeft gekozen voor Mid delharnis als vestigingsplaats. Het bestuur zegt met kracht te blijven streven de school in Oude Tonge te vestigen, zoals de wens is, maar ten gevolge de beslissing van de staatssecre taris nu genoodzaakt is te be ginnen in Middelharnis. Oude Tonge heeft, zoals wellicht be kend, de voorkeur, gezien de mogelijkheden van het open baar vervoer. Duiveland onder het afval",verze kert Van Oorschot. Stalen wielen De machine is eigenlijk een rijden de pers, die door z'n gewicht het afval in elkaar drukt. Maar er komt nog iets bij: de stalen wielen met daaraan bevestigd stalen kammen, eigenlijk messen, die al rijdende al het vuil verpulvert. Vroeger werd daar een bulldozer voor gebruikt met lucht banden, die wel zwaar was maar geen maalcapaciteiten had. Deze machine vermaalt alles tot moes, zo zelfs, dat na gedane arbeid het hemelwater er niet door kan. Een ander voordeel is, dat ook ongedierte zich niet in de af valberg kan nestelen. Per dag worden ongeveer vijftien vrachten vuil gebracht door de reini gingsdienst, aangevuld door aanne mers, particulieren en containers van Rademakcr. De Caterpillar laat daar weinig van over, zeker als ook nog de enorme schuif in werking wordt gezet. Een aanwinst derhalve voor heel de bevolking, maar zeker voor de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. deze voor de datum 1 juni geen be zwaar heeft gemaakt, wordt het over zicht geacht te zijn goedgekeurd. Het aangegeven lokalengebruik komt dan voor rijksvergoeding in aanmer king. Verplaatsen lokaal Want financiën spelen daarbij ui teraard een grote rol. De verplaatsing van het semi-permanente lokaal van de ene naar de andere school in Kerk werve werd bijvoorbeeld niet in het college voorstel opgenomen, omdat daarmee volgens gemeentelijke bere keningen een bedrag van ruim een ton gemoeid is. Een navraag van Ren den bij de bouwer leverde een bedrag van nog geen 11.000 gulden op, terwijl WD-raadslid J.M. van Langeraad een verplaatsingsbedrag van 30.000 gulden was genoemd door een aanne mer. De raad wilde zich echter nog niet in de financiële consequenties verdie pen en stelde in de besluitvorming het belang van het onderwijs (geen „dislokaties") voorop. Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's my De nieuwe krachtpatser op de stortplaats Hoosjesweg, die korte metten maakt met een berg puin. Verwachting tot vrijdagavond: Afnemend buiig Half tot zwaar bewolkt en eerst nog een enkele regen- of sneeuwbui; mini mumtemperatuur rond het vries punt; middagtemperatuur circa 7 graden. Matige, aan zee en op het IJs- selmeer krachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 april: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 507© Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 maart Zon op 6.22, onder 19.09 Maan op 09.53 onder 03.02 Eerste Kwartier: 29 maart (16.11) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 maart 7.49 20.06 1.27 14.01 Doodtij: 31 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag draait de wind naar het westen en later op de dag naar het zuidwesten. Door deze ont wikkeling wordt de aanvoer van kou de lucht uit noordelijke streken onderbroken. De middagtempera tuur wordt vrijdag nog niet veel ho ger dan 7 graden en ook vannacht daalt de temperatuur nog tot om het vriespunt, maar na vrijdag moet het warmer worden en bereiken de mid- dagtemperaturen waarden, die nor maal zijn voor deze tijd van het jaar, dat wil zeggen zo ongeveer 12 a 13 graden. Morgen trekt een rug van hoge luchtdruk van west naar oost over ons land met als gevolg dat de buiig heid verder wordt onderdrukt. Er staat een. matige westenwind, die boven land matig is, aan de kust en boven het IJsselmeer af en toe krachtig. Na morgen gaat een Oceaandepressie het weer bij ons bepalen. De wind gaat uit het zuiden waaien met als gevolg de al eerder genoemde temperatuurstijging. Wel moet er re kening mee worden gehouden, dat er nu en dan regen valt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1