ZILT ALS DE ZEEWIND Ring Dreischor middelpunt festiviteiten koninginnedag Sportspeciaalzaak Léon werd vernieuwd NOORDWELLE DRUKKERIJ Gevarieerd feestprogramma MIDDEN MIDDENSTAND Burgemeester Veere sprak voor NCVB Zierikzee Herstel vorst en dooisehade kost gemeente veel geld „De brave soldaat Schwejk" \l DREISCHOR - Het oude ringdorp Dreischor zal op koninginnedag het de cor zijn van een gevarieerd feestprogramma, dat naast enkele langzamerhand traditionele onderdelen als volkspelen en een hardloopwedstrijd, dit jaar als nieuw element een Oranjemarkt aan de Ring heeft. Tijdens de algemene le denvergadering van de Oranjevereniging die vrijdagavond werd gehouden in ,,de Drie Schapen", uittte voorzitter M. Mol zijn tevredenheid over het feit dat er altijd genoeg mensen zijn die het programma mee tot uitvoering willen brengen. Iets moeilijker bleek het om de vacante bestuursfuncties ingevuld te krijgen. Maar van de tien aanwezige leden toonden de heren E. M. Dijst en A. Tettero zich bereid deze taak op zich te nemen. Zij treden hiermee in de voetsporen van de heren J. J.: Schot en J. P. van der Linde die ruim dertig jaar lang in het bestuur van de Oranjevereniging werkzaam waren. Oud penningmeester Schot die op de ver gadering aanwezig was werd door Mol namens de bevolking van Drei schor persoonlijk bedankt voor zijn jarenlange inzet en werkzaamheden. Stripfiguren Het Oranjeverenigingsbestuur bleek niet stil te hebben gezeten de laatste tijd want op de vergadering werd het concept programma voor ko ninginnedag al ter bespreking voor gelegd. Zoals het er momenteel uit ziet zullen de bewoners op 30 april worden gewekt met klokgelui waar na de kinderen van ,,de Klimop" door de muziekvereniging Cresendo naar het dorp worden gebracht. Daar wordt om 10.00 uur de vlag gehesen op het grasveld tegenover het Plaet- senhuis door de burgemeester of wet houder en daarna kunnen de kinde ren van de lagere- en kleuterscholen zich uitleven in door de ouderraad van beide scholen georganiseerde kinderspelen die het thema „stripfi guren" meekrijgen. Oranjemarkt 's Middags wordt onder begeleiding van Crescendo een feestelijke rond gang door het dorp gemaakt waarbij het de bedoeling is dat iedereen met versierde fietsen, karren, tractoren, boerenwagens of kinderwagens mee gaat. Hierna gaat op de Ring de Oranjemarkt van start. Een nieuw onderdeel in het pro gramma waarvoor het bestuur de di verse verenigingen uit het dorp zal benaderen om elk op hun eigen wijze een kraampje in te vullen. Terwijl Op Appelmarkt ZIERIKZEE-Sportspeciaalzaak 'Léon' op de Ap pelmarkt te Zierikzee kreeg een grondige vernieu wing. Dit bedrijf van Joe en Léon Hoare is sinds juli vorig jaar in dit pand op de Appelmarkt gevestigd; voorheen vond men 'Léon Sport' in de Korte Sint Janstraat. Het echtpaar Hoare achtte nu de tijd rijp voor een grondige face-lift van hun nieuwe vesti ging. Door de vernieuwing van het winkelpand aan de Appelmarkt kan Léon-Sport" het assortiment belangrijk uitbreiden. Het resultaat daarvan mag ge zien worden. Door de verbouwing en opknapbeurt van het riante winkelpand werd het mogelijk het assortiment, dat vooral is gespecialiseerd in alle mogelijke attributen, kleding en schoeisel voor loopsporten en tennis, aan zienlijk uit te breiden. De grenzen tussen sportkleding en vrijetijdskleding zijn de afge lopen jaren wat vager geworden. Bij 'Léon-Sport' wordt daar dui delijk op ingespeeld met een rui me keuze in fraaie, soepel te dra gen sportkleding. Men kan er ook terecht voor wintersportkleding. De collectie begint bij maat 128. Service Een aparte pijler van het bedrijf vormt de service, die wordt gebo den op het gebied van reparaties van tennisrackets en verder zal men deskundig advies kunnen krijgen bij de aanschaf van dit at tribuut. Joe Hoare Iaat er geen twijfel over bestaan, dat het dragen van goede sportschoenen ontzettend belangrijk is bij de sportbeoefe ning. ,,Het probleem is vaak, dat mensen voor diverse sporten de zelfde schoenen willen dragen en dat is vaak niet aan te bevelen", al dus Joe. Hij is het niet eens met de bewe ring, dat het slechts is voor de voeten als sportschoenen ook ge woon als dagelijks schoeisel wor den gebruikt. ,,Het is alleen slecht voor de voeten als er slech te sportschoenen worden gedra gen", benadrukt hij. Voor de aanschaf van schoenen voor het beoefenen van een loopsport dient men even de tijd te nemen. 'Léon-Sport' biedt bin nenkort een speciale service op dit gebied: het ter plekke laten aan meten van een zogenaamde ortho tic, oftewel een inlegzool met de eigen voetvorm. Tot nu toe moest men daarvoor naar een gespeciali seerd bedrijf in Utrecht, maar binnen afzienbare tijd zal bij 'Léon-Sport'de gipsvorm gemaakt kunnen worden en Joe Hoare zorgt dan voor de verdere afwik keling. Shock stoppers Een ander item op dit gebied zijn de zogenaamde shock stop- INDE pers: een speciale inlegzool, be doeld voor indoorschoeisel, ten behoeve van een optimale schok- demping voor zowel onder de hiel als onder de voorvoet. Joe Hoare weet er zijn klanten uiteraard alle bijzonderheden over te vertellen. deze markt open is (volgens planning van 14.30 tot 17.00 uur) zijn er voor de bevolking vanaf twaalf jaar volkspe len op het grasveld bij de N.H. kerk waarvoor men zich ter plaatse kan aanmelden. Onderdelen hierbij zijn touwtrekken, kussengevecht boven een waterbak en ringsteken per fiets of spelactiviteiten die de brandweer zal verzorgen. Hierna wordt om 16.30 uur een hardloopwedstrijd over drie kilome ter door de kern van het dorp gehou den waaraan iedereen kan deelne men. Het programma voor 's avonds werd nog onder enig voorbehoud be kend gemaakt. Men hoopt weer een oriëntatierit voor fietsers (waaraan vorig jaar 150 mensen deelnamen) van de grond te krijgen. En in het dorpshuis is in afwachting van de uit slag van deze rit bingo en vanaf 21,30 uur onder leiding van het duo Bot- bijl/De Reus een Oranje-disco voor jong en oud. ZIERIKZEE - De bijeenkomst van de afdeling Zierikzee van de NCVB, werd op de gebruikelijke wijze ge opend door de presidente mevrouw Tuitman-Van der Maas. Na gebed en samenzang hield zij n.a.v. Joh. 123 de meditatie getiteld „Maria ewen vrouw met inzicht". De gastspreekster op deze bijeen komst was de burgemeester van Vee- re, mevrouw G. van Montfrans- Hartman. In haar inleiding schetste zij de combinatie werkende vrouw en haar verantwoording t.a.v. haar ge zin, man en een drietal opgroeiende kinderen. Vervolgens gaf zij enkele voorbeel den van haar dagindeling. Zij stelde dat men als eerste burger in een ge meente niet overal bij aanwezig kan zijn. Men moet bepaalde zaken kun nen delegeren. Het publiek moet daar ook begrip voor hebben. De reacties van het publiek bij de con frontatie met een vrouwelijke burge meester zijn erg verschillend. De meeste mensen vinden het echter de gewoonste zaak van de wereld. Naar de mening van mevrouw Van Montfrans zijn te weinig vrouwen in de politiek geïnteresseerd, laat staan geïntegreerd. Op de vraag „Hoe wordt men burgemeester", gaf me vrouw Van Montfrans een duidelijk inzicht in de procedure rond de be noeming van een burgemeester. T.a.v. de gemeentepolitiek vindt zij dat de burger vaak te passief is. Gaat er in de gemeente iets niet zoals men het graag zou zien dan moet men rea geren. Gemeentebestuurders en raadsleden kunnen niet alles over zien, zij kunnen niet overal tegelijk zijn. Men is dankbaar voor een goede tip of vingerwijzing. Na een prettige discussie dankte de presidente mevrouw Van Montfrans' en werd de bijeenkomst met dankge-- bed gesloten. DEN HAAG - Het herstel van de vorst- en dooisehade van de afgelo pen winterperiode zal de gemeenten veel geld gaan kosten. Dat verwachten de ANWB en de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers NVWB, die aan de gemeente besturen een brief hebben gestuurd waarin ze hun zorg uispreken over de staat van het wegennet. In de brief pleiten ze ervoor dat bij opstellen van de begroting voor 1986 voldoende middelen beschikbaar te stellen „op dat de kwaliteit van het wegennet op een verantwoord peil gehandhaafd kan worden". Volgens de briefschrijvers zou met herstel van de vorst- en dooisehade minder geld gemoeid zijn als de we gen voor het invallen van de winter periode in goede staat hadden ver keerd. Nu zet het herstel van acute schade de post onderhoud op de be grotingen van het lopende jaar onder zware druk, aldus ANBW en NVWB. Het noodzakelijke en gebruikelijk onderhoud op korte en lange termijn moet volgens de briefschrijvers plaats blijven vinden. Uitstel van dit onderhoud om ruimte te maken voor het herstel van acute vorst- en dooi sehade betekent alleen maar meer achterstand en uiteindelijk hogere kosten, aldus de brief. ROTTERDAM - Het bedrijfsleven in Rotterdam en omgeving vreest dat de plannen van Rijnmond voor een centrale regionale inzameling en ver werking van bouw- en sloopafval er voor kunnen zorgen dat bedrijven niet meer optimaal kunnen functio neren. De kamer van Koophandel Rotterdam en omstreken heeft dan ook bezwaar aangetekend tegen het door het dagelijks bestuur van Rijn mond onlangs vastgestelde ontwerp plan, zo is donderdag bekendge maakt. DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) is er voorstander van om de verpaking van geneesmiddelen de prijs duide lijk te vermelden. Het invoeren van een dergelijke prijsaanduiding zou gekoppeld kunnen worden aan het in voeren van de standaardverpakking, aldus Van der Reijden donderdag in een overleg met de vaste kamercom missie voor volksgezondheid. 'BREDA - Staatssecretaris Van Lei- jenhorst (Onderwijs) heeft donder dag de komst van goede computer programma's voor het onderwijs bepleit. Op een symposium over leer middelen in Breda zei hij donderdag dat er gebrek is aan speciale onder- wijsprogrammatuur. Reizend Volkstheater ZIERIKZEE - Best een voorrecht voor Zeeland, dat het Reizend Volks theater (RVT) van de provincie Ant werpen elk jaar in een korte toernee enkele van onze schouwburgen aan doet. Eigenlijk verdient het RVT ze ker met de voorstelling van „De bra ve soldaat Schwejk" een bredere bekendheid in ons land, maar soiin Zierikzee kreeg men, onder auspiciën van Uit op Schouwen- Duiveland, zaterdagavond in elk ge val de gelegenheid dit avondje totaal theater mee te maken. Vreemd dat er onder het ruim twee honderd koppen tellend publiek, mensen waren, die de zaal vroegtij dig verlieten. Hoewelmisschien kwamen ze bedrogen uit in de ver wachting, dat de naam 'Volkstheater' synoniem is aan verhalen over 'De Jantjes' of van 'Rooie Sien'. Wie eer der het RVT hier aan het werk zag, moest beter weten. Verraste het gezel schap ons eerder immers niet met op merkelijke vertolkingen van onder meer 'De Vrek' en 'Cyrano de Berge rac'. Met de voorstelling van „De brave soldaat Schwejk" in bewerking en re gie van Znedek Kraus verraste het RVT andermaal. Geen diepgaande historische verhandelingen, waartoe het oorspronkelijke verhaal van Ja- roslav Hasek wellicht zou kunnen aanzetten, maar een overrompelende bijna musical-achtige aanpak, met hier en daar zelfs cabareteske, zeer smeuiïge dialogen. De term 'totaal-theater' is op z'n plaats. Het publiek wordt geconfron teerd met vlot acteertalent, maar daarnaast ook met alles wat daarbij hoort. Het verhaal speelt zich af op een (zeer symbolische bedoeld) scha vot. Eenvoudige, functionele midde len (als tafel, stoelen, telefoon en der gelijke) dienen voor het visualiseren van de talloze taferelen. Een perfect belichtingsplan doet de rest. Óm het schavot heen een blik in de toneel keuken, die eigenlijk een heel wezen lijk onderdeel van de voorstelling gaat vormen. Zdenek Kraus stelt in „De brave soldaat Schwejk" vier acteurs en één actrice centraal. Zij geven gestalte aan ruim veertig personen. In een flitsende, perfecte choreografie en mis-en-scène vinden de wisselingen der personen plaats. Belang van func tionele kostuums en dito grime wordt het publiek dan ook volkomen duide lijk gemaakt. De soberheid is (gelukkig) niet op extreme wijze doorgevoerd. Ruimte voor de eigen fantasie der toeschou wers, maar toch ook middelen vol doende om situaties en locaties vol doende duidelijk te typeren. De boodschap van „De brave sol daat Schwejk" is duidelijk: het bela chelijk maken van de oorlog en van de mensen, die hem voeren. Het uit dragen van die boodschap lijkt bij Zdenek Kraus echter niet voorop te staan. Daarvoor ligt te zeer de na druk op de prestaties der tonelisten, die met tekst en liederen de absolute spil vormen van een sprankelende theateravond met of zonder bood schap. Zij het hier en daar met iets te lang uitgesponnen scènes. (Mooie)acteur Dimitri Dupont gaf gestalte aan twee personen: de schrij ver en luitenant Lukatsch. Frappant, de subtiele wijze waarop hij de ver schillen in die mensen aangaf. Frans van de Velde bleek in staat om op bij na vertederende wijze soldaat Schwejk neer te zetten. Bob Snijers charcheerde in zijn vertolking van aalmoezenier Katz, maar had nog elf andere mogelijkheden om betere fi guren naar te zetten, hoewel hij het aandikken ook daarin maar nauwe lijks kon laten. Danny Heylen, de enige vrouw in het gezelschap, verraste op alle fron ten. Haar werden vijftien rollen toe bedeeld in de vertolking waarvan ze een extra dimensie aan de voorstel ling gaf. Carry Goossens trad in ze ventien verschillende huiden voor het voetlicht en benadrukte in zijp optreden vooral de komische elemen ten. Zangkwaliteiten van allen ten slotte mogen niet onvermeld blijven. Het RVT kreeg een krachtig applaus en kan daaruit de zekerheid putten, dat dit soort theater andermaal wel kom zal zijn in Zierikzee. A.P. Dinsdag 26 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Mrs. Mul- doon ontmoet een oude kennis. 16.15 uur Zeker weten. Populair we tenschappelijke rubriek, waarin on derwerpen aan de orde komen, als roestbestrijding, de rol van bodem schimmels en wetenswaardigheden over de groei van bomen. Verder de rol van slavernij in tweeëneenhalve eeuw literatuur. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17,00 uur Middageditie. Nieuwsshow, gepresenteerd door Aad van den Heu vel en Han van der Meer. 18.25 uur Het verhaal. Bijbelverhaal verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur De freggels 19.25 uur Links naast de pinguïns. Het loopt de babychimpansee Michi bepaald niet mee, als hij pas ontsla gen uit de kliniek, geplaagd wordt door een verkoudheid. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De play-back show 21.30 uur Brandpunt in de markt. Ac tualiteitenrubriek over de Neder landse economie. 22.25 uur Vastenoverweging. Plebaan Van de Camp spreekt een vastenover weging uit in de kathedrale basiliek de St. Jan in Den Bosch. 22.30 uur Films en fans. Maandelijk se filmquiz. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Vrouw zijn. Er wordt ge praat met een aantal buitenlandse vrouwen, die getrouwd zijn met Ne derlanders over de verschillen in leef gewoonten. 16.00 uur Het kleine huis. Een arts wordt vanwege zijn donkere huids kleur niet overal positief gewaar deerd. 16.50 uur God is toch sterker. Serie bijbelverhalen aan de hand van kin dertekeningen. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.45 uur Spelregel. Spelprogramma, waarin voor een goed doel geld ver diend kan worden. 20.20 uur Tijdsein. Actualiteitenru briek. 20.50 uur Ronduit muziekgala. Inter nationaal muziekgala vanuit het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. 21.25 uur De open cirkel. Problemen in één-oudergezinnen komen aan de orde. 22.15 uur Vrije gevangenen. In deze rubriek gaat het over gevangenen die vanwege hun geloofsovertuigingen vastgehouden worden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Een speciaal dorp. Israëli sche documentaire over psychisch zie ke jongeren. Dinsdag 26 maart, 20.50 uur, Nederland 2:Ronduit muziekgala", met als gast Berdien Stenberg. LELYSTAD - Lelystad krijgt een „Sidhadorp". Dit is een gemeenschap voor beoefenaars van het trancedente meditatie-sidhiprogramma. Een woordvoerder van de gemeente Le lystad heeft dit maandag gezegd. In april wordt begonnen met de eerste fase van de bouw van dit dorp, waar op negen hectare in totaal 335 wonin gen, scholen, bedrijfsruimten en kan toren, een restaurant met nachtver blijf en een meditatiehal zullen verrijzen. Het totale project zal meer dan dertig miljoen gulden kosten, zo schat de gemeentewoordvoerder. WENEN - Een van de acht Iraanse soldaten die vorige week in Wenen in een ziekenhuis werd opgenomen om te worden behandeld voor ernstige brandwonden als gevolg van het ge bruik van mosterdgas in de Golfoor log, is zondag in de Oostenrijkse hoofdstad overleden. Dit is maandag bekend geworden. Vier andere Iraan se soldaten bevinden zich volgens de behandelende arts, dr. Gernot Pauser, in een hopeloze toestand. HEINKENSZAND Lezing bij RVMZ De RVMZ, de Reumapatiëntenver eniging Midden-Zeeland heeft voor vrijdag 29 maart in De Stenge te Heinkenszand de heer Tisscher, reu matoloog te Den Bosch uitgenodigd. Hij spreekt over reuma en de voe dingstherapie. De lezing begint om 20.00 uur. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Maar ze zag dat hij het echt meende. In plaats van tegen hem uit te vallen zei ze dan ook: „Och het geeft niet hoor. Ik ben ook wel eens een beetje afwezig." Tben bleven ze tegenover elkaar stilstaan, zonder iets te zeggen, alsof ze ergens op wachtten. Dan, als op commando, schoten ze beiden in de lach en voor ze het wisten liepen ze naast elkaar langs het strand. Kees van Leeuwen moest de andere dag examen doen voor zijn machi nistendiploma. Na al het leren van de laatste weken was hij op die laatste dag voor het examen begon, naar het strand gegaan om een beetje uit te waaien, vertelde hij. Wat verlegen had de grote blonde jongen verteld dat hij in elk geval wilde slagen en dan zo snel mogelijk gaan varen. „Ik wil zo gauw als het kan hier van daan," zei hij. „Heb je het hier dan niet naar je zin?" had Marjan gevraagd, een beet je verwonderd over zichzelf, omdat ze zomaar met een jongen die ze een paar minuten geleden nog niet kende, diep in gesprek langs de zee wandel de. „Nee, ik ben niet van hier. M'n ou ders leven niet meer en ik woon nu bij een tante in Den Briel. Het is een best oud mens, hoor. maar aanspraak heb ik er helemaal niet aan en ze is een beetje zeurderig. Het enige dat ik zal missen als ik hier nog eens vandaan ga is dit." Kees wees hierbij op de strandvlakte en de zee. Lachend voegde hij er aan toe: „Hoewel, als ik per ongeluk zou sla gen, zal ik natuurlijk nog zee genoeg te zien krijgen." Hij zweeg even en vervolgde dan: „Weet je, m'n vader was bij de spoor wegen en daardoor moesten we nogal eens verhuizen, maar we kwamen al tijd weer ergens terecht waar haast geen water was. Daarom begrijpt ook niemand waarom ik zo graag wil gaan varen." „Misschien wel omdat je altijd zo op het droge hebt gezeten," veron derstelde Marjan lachend, om dan dromerig verder te gaan: „Maar als ik een jongen was dan wist ik het wel. Dan ging ik vast ook varen. Voor mij bestaat er niks mooiers dan de zee en het strand." Meer dan een uur wandelden ze, zo gezellig pratend langs het strand. Dan schrok Maijan opeens op. „Allemachtig, vader zal niet weten waar ik blijf. Ik moet echt naar huis." Ze bleef staan en stak Kees haar hand toe. „Ik hoop, dat je slaagt en dat het je op zee erg goed zal gaan." Verlegen keek de jongen haar aan, terwijl hij haar hand vasthield. „Gek hè, ik heb ineens het gevoel, dat het morgen beslist wel goed zal gaan. En eh ben je hier morgen misschien weer? Dan kan ik je vertel len, hoe het is gegaan." Met z'n helderblauwe ogen keek hij haar vragend aan. „Ja, ik denk het wel," antwoordde Marjan en meteen had ze zich omge- door ARIETA DE MAN draaid en was het duinpad ingelopen, om niet te laten zien dat ze plotseling voelde dat ze ging blozen. Ik lijk wel gek, dacht ze. Zo'n knul die ik nog nooit eerder heb gezien. Nou ja, misschien ga ik morgen wel helemaal niet zwemmen. Maar ze ging die andere avond wèl en leefde daarna van dag tot dat mee met de examenproblemen van Kees en op de dag dat de einduitslag be kend zou worden, was ze 's morgens naar Den Briel gefietst om na lang zoeken haar keus te laten vallen op een paar donkerblauwe manchetkno pen met daarop een klein ankertje. Toen ze hem 's avonds op het strand zag komen aanfietsen, wist ze het al: hij was geslaagd. Want enthousiast zwaaide hij van verre al naar haar. Hij liet z'n fiets gewoon in het zand vallen en riep uitgelaten: „Ik ben er door. Helemaal, zonder herexamens. En een baan heb ik ook al." Opgewonden vertelde hij het ver loop van het mondeling examen en van de vertegenwoordiger van de scheepvaartmaatschappij die de ge slaagden buiten had staan opwach ten. Kees had het geluk gehad dat hij zonder herexamen was geslaagd en daardoor meteen beschikbaar was om te gaan varen. Hij kon zich dan ook de andere dag al bij de maat schappij gaan melden om precies te horen wat de voorwaarden zouden zijn en ook, op welke boot hij ge plaatst zou worden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4