Verkeersproject Jansen hield pleidooi voor behoud natuur en milieu Ingewikkelde huisvesting scholen Middenschouwen Voorzitter Natuur- en Vogelwacht ABVA/KABO huldigde jubilarissen OOSTEELAND - Als zichtbaar resultaat van een project over het verkeer, waaraan de kleuters van de openbare kleuterschool in Oosterland de afgelo pen drie weken hadden gewerkt, vond vrijdagmiddag een tentoonstelling plaats in het schoolgebouw. Een maquette toonde de gemaakte (ruimtelijke) werkjes in de vorm van auto's, huizen, mensen, treinen, etc. Met het nodige teken- en plakwerk bereikten de kleuters een fraai resul taat als onderdeel van het totale ver keersproject, waarbij onder meer de diverse soorten verkeer werden be handeld (op straat, te water, in de lucht en per spoor). De kinderen wer den in deze weken direct bij het ver keer betrokken in de vorm van klas segesprekjes, liedjes, verhaaltjes en dia's. Het hoogtepunt was het bezoek aan de school van een politie-agent, die veel attributen bij zich had waar mee in de praktijk gewerkt wordt, zo als handboeien, een geweer, mobilo foon. De rondrit door het dorp in de politie-bus met loeiende sirene was voor de kleuters dan ook een bijzon dere ervaring. De tentoonstelling als afsluiting van het project kon vrij dagmiddag worden bewonderd door ouders en familieleden van de kinde- BURGH-HAAMSTEDE - „Wij willen ervoor uitkomen dat natuur, landschap en milieu ons ter harte gaan. Wij kennen de bedreigingen en willen ons inzetten voor het behoud. En dat kan tot conflicten leiden. Natuur- en milieubescherming is nog steeds geen vanzelfsprekende zaak. Dikwijls zijn ook andere belangen in het spel en de afwegingen zijn niet altijd eenvoudig," aldus voorzitter F. Jansen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland. Jansen merkte tijdens de jaarver gadering op dat het werk van de Jeugdvogelwacht door Rita de Ligt en haar staf om verscheidene redenen zo ontzettend belangrijk is. Daar wordt een noodzakelijke basis gelegd voor de belangstelling voor en de kennis van de natuur en het milieu. Hij sprak over zijn jeugdherinne ringen op dit gebied en vond het ver heugend dat leiders van de Jeugdvo gelwacht kennis en inzicht aan de jeugd doorgeven als een rijkdom die niet meer weg te nemen is. Vreemd ,,Is het dan vreemd dat wij steeds weer proberen de wegbeheerders të bewegen pas na de broedtijd te maai en en er steeds weer op aandringen eens een proef te nemen met het af voeren van het maaisel, zodat de ber men verschralen en er veel minder ge maaid zal moeten worden. Bovendien zal dan de bloemenweelde en de in- sekten toenemen. Afvoeren van maaisel kost geld, maar dat kan wel licht dubbel en dwars bespaard wor den, doordat er op den duur minder gemaaid hoeft te worden. Is het te verwonderen dat we op de bres staan voor elk stukje natuur dat dreigt te verdwijnen? Is het te begrijpen dat we soms naar de enige uitweg, het be zwaarschrift, moeten grijpen? Alleen het woord bezwaarschrift staat ons al tegen. Het klinkt zo negatief. We zou den het zo graag in positieve zin zien. Wij zijn nergens tegen, maar vóór iets, namelijk het behoud van natuur, landschap en milieu en'dat willen wij aan de verschillende overheden be kend maken," aldus Jansen. Hij hoopte dat de terreinwerkgroep weer van de grond zal komen en dat er een oplossing voor de caravan ge vonden wordt. Propaganda Op 7 november wordt in samenwer king met Natuurmonumenten een propaganda-avond gehouden. De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland beschikt over een schat aan boeken, tijdschriften, enz., verkregen uit nalatenschappen die gecatalogiseerd gaan worden. Financieel gaat het de vereniging niet zo goed. Door wanbetalers en be dankjes kwam de vereniging dit jaar op een tekort van 4175,21. De Vogel wacht doet enorm veel voor de re creanten en daarom wordt het vol gens Jansen hoog tijd eens subsidie te vragen aan de gemeente Wester- schouwen. Werkgroepen Van de werkgroepen gaf Rita de Ligt een verslag over de activiteiten van de Jeugdvogelwacht. En die zijn niet gering. Met 100 leden wordt het gehele jaar gewerkt aan allerlei ob jecten. Er is nu een ledenstop inge voerd omdat het anders te veel wordt voor de acht leidinggevende perso- Ted Sluijter deed het verslag van de Vogelwerkgroep. In 1984 is weer een uitgebreide inventarisatie ge houden en mede hierdoor kan spoe dig overgegaan worden tot aan Avi fauna, de vogels van Schouwen-Dui- veland. Hierin wordt de ontwikke ling van heel vroeger op dit gebied op papiér gezet tot aan nu. Nieuw is de speciale uitgave De Zeelieuwe die binnenkort uitkomt. In het bestuur werden J. Beiersber- gen en F. Jansen herkozen. Afscheid werd genomen van Theo Aernouds die na 7 jaar te hebben gewerkt in de boswachterij en een geweldige steun voor de Vogelwacht was, naar de Ach terhoek vertrekt. Hij ontving een fraai boekwerk als dank en van de Jeugdvogelwacht eveneens een aan denken. Orchideeën Na de pauze hield E. W. H. Broek huis, burgemeester van Numansdorp, een inleiding over De wilde orchi deeën van Europa. Na zijn vertrek uit het „goede Zeeland" waarin hij ook talloze orchideeën vond, o.a. op de Schotsman, bij Sirjansland, in de Braakman en elders, naar Zuid-Hol land heeft hij zijn orchideeën-hobby voortgezet en snuffelde heel Europa af naar wilde orchideeën. Hij vond talloze van deze fascinerende planten die leven op schimmels. Sommigen kunnen slechts vermeerderd worden door bezoek van zeldzame insekten. Er zijn ca. 55.000 soorten. De recrea tie bedreigt een groot aantal soorten, vooral op de Schotsman. De veelvor migheid van deze planten is frap pant. Spreker ontdekte zelf twee soorten in Bourgondië die nog niet eens een naam hebben en niet erkend zijn. Van de 4000 dia's die de heer Broekhuis bezit, toonde hij er 100. Duizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelijk NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331166 Vervolg van pagina 1 basisscholen in één gebouw te huis vesten. Door financiële oorzaak is het echter noodzakelijk eerst een plan met tijdelijke maatregelen op te stel len. In het plan van het college wordt voorgesteld de openbare lagere school 't Mêêtje te Ellemeet uit te breiden met een speel-werklokaal, maar dat kan niet op korte termijn worden gerealiseerd. Vandaar dat de CNS Scharendijke zolang een lokaal van kleuterschool 't Pinkeltje aan El lemeet beschikbaar moet stellen. Het bestuur van de CNS reageerde afwijzend op dit voorstel, omdat men vreest dat deze tijdelijke oplossing een definitieve zal worden. De nood gedwongen situatie is uiteraard niet ideaal: de jongste groep leerlingen van Ellemeet moet volgens dit voor lopige plan in Scharendijke school gaan. Geen medewerking wil het college verlenen aan het verzoek van de CNS te Scharendijke voor het veranderen van een der leslokalen van het ge bouw van de Helcherseeschool tot ge meenschapsruimte voor de bijzonde re basisschool. De minister wees dit verzoek al eer der af. omdat het schoolbestuur al de beschikking had over een vaklokaal. Dit geldt nog onverkort. Het willen beschikken over een vaklokaal en ge meenschapsruimte overschrijdt de normale eisen. Hetzelfde geldt voor de CNS te Kerkwerve, waarvan het bestuur vroeg om medewerking voor de bouw van een werklokaal, een speellokaal en een gemeenschapsruimte. De school heeft een vaklokaal en zal - als basisschool - voor de jongste groep gebruik moeten gaan maken van een lokaal van kleuterschool Piggelmee. Het andere speel-werklokaal van de ze openbare kleuterschool wordt bij de start van de basisschool ingezet voor de jongste groep van de openba re Ireneschool. De helft van „Piggelmee" wordt dus straks gebruikt voor christelijk, en de andere helft voor openbaar on derwijs. Overige voorstellen Overige voorstellen: niet ontvanke lijk verklaren van een beroepsschrift van biologische kwekerij B. Verha- gen-'t Kruidhuis tegen weigering van een bouwvergunning voor het plaat sen van vier broeiramen aan de El- kerzeeseweg te Scharendijke; vast stelling van de huur voor jachthaven Kloosternol in 1985 en wijziging van de tariefsregeling werken voor der den. De gemeenteraadsvergadering be gint om 19.30 uur. DEN HAAG - Mensen met een bijstandsuitkering die een aangifte biljet voor de inkomstenbelasting moeten invullen krijgen tot 1 juli de tijd om hun aangifte te doen. Deze mensen, het gaat bijvoorbeeld om bijstandsgerechtigden die een eigen huis hebben, voorheen zelfstandigen waren of die een toeslag genieten op medische gronden, moeten echter wel om dat uitstel vragen. GENÈVE - Het tekort op de balans van de handel van het Westen met het Oostelijk blok is vorig jaar scherp toegenomen, van 2,3 miljard dollar over 1983 tot 5,3 miljard dollar over 1984. Dat blijkt uit een overzicht van de Economische Commissie voor Eu ropa (ECE) van de Verenigde Naties. De stijging is vooral ontstaan door dat de invoer uit Oost-Europa toe nam, namelijk met negentien procent in volume en twaalf procent in waar de. PEKING - Het centrale comité van de Chinese communistische partij (PCC) heeft voor het eerst in 20 jaar een boodschap gezonden aan de Hon gaarse communistische partij, ter ge legenheid van de opening van haar 13e congres, dat maandag in Buda pest is begonnen. Dit heeft het pers bureau Nieuw China gemeld. Vervolg van pagina 1 kwam de welkome suggestie daar eens een mededeling over te doen in „Aan één", het orgaan van de AB VA/KABO. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd se cretaris Van der Bijl bij acclamatie herkozen. Verder kon de vergadering akkoord gaan met het nog één jaar verlengen van zijn bestuursfunctie door de heer J. Struijk. In de plaats van de heer W. Klippel (Rijkswa terstaat) werd de heer I. den Boer ge kozen en de vacature ontstaan door het aftreden van de heer J. J. Vermeu- le (Sociale Werkvoorziening) werd opgevuld door de benoeming van de heer ACooman. Toneelopvoering Na het afwerken van het huishou delijk gedeelte van de agenda was het de beurt aan toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse voor de opvoering van de klucht: „Amor richt zijn pij len zelf" van D. J. Eggengoor. Het bleek een dolkomische plattelands komedie die talloze mogelijkheden bood voor heerlijke typetjes. Natuur lijk was het de tonelisten van „Op Drift" best toevertrouwd daar het beste van te maken. Het verhaal vertelde over een door tastende moeder (Alberdien Bon- heur),die de taak op zich had geno men geschikte huwelijkspartners voor haar dochter en zoon te vinden. „Amor richt zijn pijlen zelf", was de waarschuwing die haar liefhebbende echtgenoot Alfons haar gaf, maar die raad sloeg ze voorlopig in de wind. De verwikkelingen waren verma kelijk toen bleek, dat moeder wel een zeer opmerkelijke schoondochter op het oog had, waar zoon Hidde nou niet bepaald warm voor kon lopen. Ook dochter Lobke voelde weinig voor een romance met de kippige boer Obadja Sudde, al had hij dan nog zo'n grote boerderij. Moeder moest ten slotte ervaren, dat haar be moeienissen niet de juiste uitwer king hadden en dat haar spruiten best zelf in staat waren een levensge zel te kiezen. Cast In de cast zag men vertrouwde en ervaren spelers aan het werk als Rie Gilijamse (als het heerlijke type Tine van Tutten); Jan van de Haek, die op overtuigende wijze de vaderrol ver tolkte, Ria van de Roest, die als altijd rolvast en geloofwaardig voor het voetlicht stond en Gerard van Splun- der, die volledig in de huid kroop van boer Jan-Willem Goemogge. Jacqueline Plaisier was als gastspeelster even overgewipt van to neelvereniging Ellemeet naar „Op Drift" en zette in deze klucht de doch- terrol op de planken. Verder bleek ook dorphuisbeheerder in Renesse Wim de Haan bij de cast ingelijfd en op gedegen wijze wist hij de rol van de boer Amos Sudde gestalte te ge ven. Cor Jonkers wist zich op komi sche wijze van zijn taak als de sullige Obadja Sudde te kweten. Lia van de Kuijl bleek in haar rol van de domme, tuttige Koosje van Tutten duidelijk gegroeid in haar spel, nadat zij vorig jaar nog een charmante, maar wat bedeesde rol in het blijspel „Miranda"vertolkte. Als typetje is ze duidelijk meer in haar element. Joop Verboom gaf als zoon Hidde een goede ondersteuning aan het spel, maar had daarin wat overtui gender kunnen zijn. Nel van de Haek bleek zeer charmant in de vertolking van de stadse kleuterjuf Cora van Kampen. Om het lengteverschil tus sen haar geliefde wat te compenseren had ze er misschien wel beter aan ge daan minder hoge hakken te dragen. Maar anderzijds werd het komisch ef fect daardoor ook wel wat verhoogd. Hoewel niet ontkend kan worden, dat een groot deel van het publiek al tijd veel plezier beleeft aan dit soort plattelandskomedies, zou „Op Drift" een volgende keer misschien ook eens kunnen kiezen voor een ei gentijdser blijspel. De ingrediënten heeft men daar zeker voor in huis. De regie van „Amor richt zijn pij len zelf" was in handen van Piet Steutel, de grime werd verzorgd door Lidy Blom en Adri Schaleven trad dit keer op als souffleur. Een dankbaar applaus en een fraai boeket bloemen vormden de beloning voor de tone listen van „Op Drift". Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 915 tot 11.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tfekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Ikke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Dorpshuis. Beatballet. 19.00, 20.00 en 21.00 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12,00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels. Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel 4317. Zaterdag 16 t/m 30 maart Behulve zondflff 1 'I en zondag 24 maart BurghJfaainstcde De Bev/aerschol<- Expositie :.rhil dersgroc-p Co de Voogd, J3.<10*10.30 Maandag 25 maart Zierikzee Bovenzaal Geref. kerk. Ledenverga dering CDA, 19.30 uur. Openbare bij eenkomst (spreker drs. H. Eversdijk). 20.30 uur. Beatrixschool. Regionaal Overleg Primair Onderwijs. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Ledenvergadering CBTB. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Ouwerkerk Petit-Restaurant „Steilóóre". Jaar vergadering V.V.V. Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 26 maart Kerkwerve Zandweg 21. Snoeicursus HVP. 13.30 uur. Westenschouwen Restaurant Zeelust. Algemene voor jaarvergadering VW Burgh-Haam stede. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 16.00 uur. Recreatiezaal Ger. kerk. Ledenverga dering CDA Westerschouwen. 19.30 Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorjaarsleden vergadering A.N.B.O. 14.30 uur. Woensdag 27 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Dreischor Eieren schilderen Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen. 20.00 uur. Donderdag 28 maart Zierikzee Huis van Nassau. Voorjaarsvergade ring A.N.B.O. 14,00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie welzijn. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Sirjansland Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring gemeente Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 29 maart Concertzaal. Concert Kunst en Eer. 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. kerk. Jubileumconcert Sursum Corda. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Lezing met dia's over het ontstaan en opbouw van Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Dorpshuis. Tbneelgroep Ouwerkerk met „Vlinders zijn Vrij", bal na. 20.00 uur. Voorkerk. Verkoping handwerkclub. 19.00-21.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 30 maart Renesse Lange Reke. Ringsteken. 15.00 uur. Dorpshuis. Feest strêo. 20.00 uur. Noordwelle Dorpsring. Keuring versierde paar den strSo. 12.30 uur. Dorpshuis. Stand van Rode Kruis afd. welfarewerk. 13.30-17.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Tweedehands zomer kleding- en speelgoedbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Oosterland Voorkerk. Verkoping handwerkclub. 14.00-16.00 uur. Dinsdag 2 april Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.V.H. Demonslra- tie-hobbymiddag tekenen, kantklos sen en poppenmaken. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2