Bestuur VVV Duiveland wil service verder uitbreiden Bestrating MAALWERK VAN KORENMOLEN NIEUWERKERK WEER COMPLEET Straofeest Noordwelle B en w Brouwershaven steunen fraudenota vrijdag 22 Maart 1.985 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie openbare werken in Haamstede WA> 1£6h PÊ 811.7* Voorstel tijdens voorjaarsvergadering het weeroverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ouderavond Aandacht Waarschuwing Wielerronde Nieuwerkerk De Jan Wouter van den Doelschool te Zierik- Een inwoner van Burghsluis wil aandacht voor SGP-er Den Uil waarschuwde donderdag- Het begint weer te kriebelen bij de wielerfanati- zee hield donderdagavond de jaarlijkse ouder- vermeende fouten van het ziekenhuis in Zierik- avond in Nieuwerkerk de jongeren voor het ci. Op zaterdag 18 mei opent de wielerronde avond. (Pag. 2). zee. (Pag. 3). emancipatiebeleid van de regering. (Pag. 3). van Nieuwerkerk het eilandelijke gebeuren. (Pag. 6). 141ste jaargang Nr. 23698 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie leven wil, moet dienen! Dat is des werelds loop. Fiedr. Holm NIEUWERKERK - Het maalwerk van de korenmo len in Nieuwerkerk is weer compleet. Donderdagmid dag was er een kleine bij eenkomst, waarop voorzit ter G.Huitsing van de vereniging ,,De Zeeuwse Molen" een molenbuil offi cieel overdroeg aan vrij willig molenaar D.Haak uit Nieuwerkerk, die het beheer over deze oude boe- renmolen heeft. Samen met burgemeester J. van Bommel van Duiveland lichtte de heer Huitsing vervolgens de vang, te vergelijken met van de rem afhalen, waarna de herstelde molen vreugde vol kon gaan draaien. De molenbuil is afkomstig van een molen uit Nieuw en Sint-Joosland en werd geschonken door de Vereniging De Zeeuwse Molen. Sinds oktober hield de heer Haak zich bezig met de restauratie. De buil was namelijk het laatst in gebruik geweest met een electromotor en diende dus met het oog op de oorspronkelijkheid te wor den teruggebracht op het werken met behulp van windkracht. Daarnaast was het tevens noodzakelijk enige neven-reparaties te verrichten, zoals het aanbrengen van houten tandwie len. Gediplomeerd vrijwillig mole naar Haak zorgde er zodoende voor, dat het maalwerk optimaal werd her steld waardoor de korenmolen voor taan weer gebuild (wit) meel kan pro duceren. Zonder de buil (die in 1953 werd gesloopt vanwege de bouwvalli ge staat) was het alleen mogelijk vol- korenmeel te malen. Veevoer De korenmolen te Nieuwerkerk heeft, buiten het malen van veevoe der (voergraan voor dieren in de ge meentelijke plantsoenen) weinig of geen productie in de vorm van brood- meel. Daarvoor is de continuïteit te gering. Hij draait al weer sinds 1973, dus van buitenaf is er geen verandering door deze laatste restauratie te con stateren. Het spreekt, dat zowel mo lenaar als de Zeeuwse Vereniging toch bijzonder ingenomen zijn met het herstel en het compleet maken van het maalwerk, waardoor de mo len in elk geval weer in staat is te functioneren als boeren-werkmolen, Zaterdag 30 maart NOORDWELLE - In Noordwelle wordt zaterdag 30 maart het Strao- feest gehouden. De keuring van de versierde paarden vindt plaats aan de dorpsring waar de ruiters om half een 's middags worden verwacht. De strao in Noordwelle zou eerst 23 februari worden gehouden, maar de slechte weersomstandigheden maak ten het noodzakelijk de strao uit te stellen. Omstreeks één uur wordt gestart voor de rit in de omgeving met als einddoel Renesse, waarna het ruiter- gezelschap in de Weilandweg wordt opgewacht door de Koninklijke Mu ziekvereniging de Witte van ZIERIKZEE - Achter het verzorgingstehuis De Wieken te Zierikzee is de ge meente druk bezig met bestratingswerkzaamheden. Momenteel wordt de ventweg, tussen De Wieken en het parkeerterrein bestraat. Daarna volgen herbestratingswerkzaamheden aan 't Vrije ter hoogte van het verzorgingste huis en aanpassingen in de Baden Powellweg. Het asfalt wordt vervangen door klinkers. Als het werk achter de rug is wordt de bestrating overgedra gen aan De Wieken. Langs de ventweg wordt ook een groengordel aange bracht. waarvoor hij in vroeger tijden ook bedoeld was. De Nieuwerkerse korenmolen draait, bediend door vrijwillig mole naar Haak, meestal twee zaterdagen per maand, in totaal 250 uren per jaar. Museum Voorzitter Huisting van De Zeeuw se Molen deed tijdens de bijeenkomst de mededeling, dat de vereniging in Zeeland een museum gaat openen. De locatie staat nog niet vast, maar er is gepraat over een molen op Walcheren die voor dit doel zou kunnen dienen. BURGH-HAAMSTEDE - In het ge meentehuis te Burgh-Haamstede wordt dinsdag 26 maart een vergade ring van de commissie openbare wer ken gehouden. Op de agenda staat aanpassing van de openbare verlichting parkeerter reinen VW-kantoor Haamstede en dorpshuis Serooskerke, de verbouw van het gemeentehuis, het overgaan op de rolemmer als inzamelmiddel voor het afval en de verkeerslichten installatie kruispunt Noordstraat- Hogezoom. De vergadering begint om 16.00 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Haemstede. Dat is ongeveer om kwart over twee. In optocht gaat het dan naar het dorpshuis, waar het straofeest officieel wordt geopend door burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. Om drie uur begint het traditionele ringsteken aan de Lange Reke te Re- nesse. De winnaars van de versierde paarden en de winnaars van het ringsteken worden om 19.00 uur be kend gemaakt in het dorpshuis. Om 20.00 uur begint het dorpsfeest, de dansmuziek wordt verzorgd door The New Formation. Voor de kinderen start het ringste ken op de fiets te 13.00 uur aan de dorpsring te Noordwelle. DUIVELAND-Besloot de V.V.V. afdeling Duiveland vo rig jaar het beleid meer te gaan richten op dienstverle ning in plaats van op het organiseren van activiteiten, dit jaar zal de leden worden voorgesteld akkoord te gaan met een verdere uitbreiding van de service ten behoeve van het vreemdelingenverkeer. Het voorstel komt aan de orde tijdens de jaarlijkse ledenvergadering op maandag avond 25 maart in petit-restaurant 'Steilööre' te Ouwer- kerk, aanvang 20.00 uur. ken van de schriftelijke informatie, die voorheen door de bestuursleden bij toerbeurt werd verstrekt, krijgt nu een vlotte en accurate afwerking en voorzitter Overbeeke toont zich daar zeer tevreden over. V.V.V.-voorzitter de heer M. Over beeke laat weten, dat het eigen kan toortje, gevestigd in het woonhuis van de informatrice mevrouw H. M. Cool aan de Ring te Ouwerkerk, vo rig jaar uitstekend heeft gefunctio neerd. Gedurende de drie seizoenmaanden na de officiële opening op die regen achtige vrijdagmiddag in juni, werd ruim vijfhonderd maal informatie via het V.V.V.-kantoor ingewonnen. Daarnaast werd uiteraard ook vele malen schriftelijk informatie ver strekt. Gezien het feit, dat het V.V.V.-be- stuur eigenlijk alleen maar een toe name van de vraag om informatie verwacht, heeft men besloten te trachten gedurende de komende zo mer, deze serviceverlening uit te brei den. Afgelopen zomer was het kan toortje slechts twee uur per dag geopend op tijdstippen, die - volgens de ervaringscijfers van de V.V.V.'s in Scharendijke en Renesse - daarvoor het meest geschikt waren. In schoolvakantiepiek Hoewel in de praktijk een en ander goed heeft gewerkt, zou het bestuur graag zien dat de uren van openstel ling voornamelijk in de schoolvakan tiepiek wat ruimer werden gesteld. In de begroting voor dit jaar werd daar reeds rekening mee gehouden en men hoopt dan ook met bescheiden financiële middelen die uitbreiding van service naar het publiek toe te kunnen realiseren. De leden zullen maandagavond een voorstel daartoe krijgen voorgelegd. Voorheen werd de toeristische in formatie vrijwel uitsluitend via de balie van het gemeentehuis te Nieu werkerk verstrekt of via V.V.V.- bestuurslid de heer J. Holm, die daar toen nog werkzaam was als finan cieel hoofdambtenaar. Toen hij in de VUT ging deed de behoefte aan een eigen kantooraccommodatie zich duidelijk voelen. Ook het verstrek- Voorzitter G. Huitsing van de Vereniging De Zeeuwse Molen en burgemeester J. van Bommel van Duiveland (rechts) lichten de vang van de korenmolen te Nieuwerkerk, waarmee het in gebruik nemen van de „nieuwe" buil officieel een feit was. Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur onge veer 4, middagtemperatuur rond 10 graden; matige, aan de kust af en toe krachtige zuiden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 maart: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graad Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graad Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 mrt. Zon op 6.36, onder 18.58 Maan op 7.30, onder 21.11 24 mrt. Zon op 6.34, onder 19.00 Maan op 7.42, onder 22.22 25 mrt. Zon op 6.31, onder 19.02 Maan op 7.56, onder 23.34 Eerste Kwartier: 29 maart (16.11) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 mrt. 24 mrt. 25 mrt. 3.59 4.26 5.02 17.19 17.45 18.08 10.18 22.22 10.47 22.53 11.21 23.25 langstelling is voor het kamperen bij de boer en als de informatrice op de hoogte is van het aantal nog beschik bare plaatsen bij de diverse boerde rijen. Keuze Als de V.V.V. kiest voor een beleid gericht op servicevelening, zullen er nauwelijks financiële middelen over blijven voor het op touw zetten van activiteiten. De heer Overbeeke be vestigt dat, maar voegt er aan toe, dat de V.V.V. uiteraard wel steun en mede werking kan verlenen aan initiatie ven vanuit de bevolking. Vervolg pagina 2 Springtij: 23 maart DE BILT - Ook zaterdag staat het weer onder invloed van een depres sie, die vrijdagochtend boven het En gelse Kanaal lag en die naar het zui delijk deel van de Noordzee trekt. Het lagedrukgebied geeft wel op de meeste plaatsen nu en dan buien, maar het heeft ook een eind gemaakt aan het koude weer van de eerste helft van de week. De middagtempe ratuur is nu, met ongeveer 9 graden, maar iets onder de normale waarde voor de tijd van het jaar. Ook zondag en het begin van de volgende week blijft het weer onder invloed van de pressies, met af en toe buien en mid- dagtemperaturen rond 9 graden. De kans op vorst is voorlopig maar klein. Hij benadrukt, dat naar zijn me ning het eigen V.V.V.-kantoortje in de nabije toekomst zijn nut nog meer zal kunnen bewijzen. In dit verband noemt hij de toename van het fietstoerisme in Duiveland en de groeiende belangstelling voor de A.N.W.B.-fietstochten en voor de ei gen fietsroute van de V.V.V. Mooi gebied Uit zijn woorden blijkt duidelijk de liefde voor het eigen gebied:,, Mooi gelegen tussen Grevelingen en Oosterschelde met twee natuurgebie den binnen de grenzen en met recrea tie mogelijkheden voor waterspor ters en vissers". Om Duiveland in toeristisch op zicht te promoten acht hij het juist dat wordt deelgenomen in activitei ten op dit gebied door streek V.V.V. en de provinciale V.V.V. Dat waarborgt, volgens Overbeeke een zeer breed be reik, hetgeen je als V.V.V. Duiveland nooit zelfstandig zou kunnen finan cieren. Hij prijst zich verder gelukkig met het feit, dat het ledental het afgelo pen jaar behoorlijk is toegenomen en dat het bestuur ook zodanig is sa mengesteld. dat alle geledingen daarin zijn vertegenwoordigd, zodat de objectiviteit die de vereniging no dig heeft, ook gehandhaafd blijft. De V.V.V. Duiveland telt ongeveer zestig leden, dat betekent dat het overgrote deel der ondernemers lid is. In de particuliere sector ziet de voorzitter nog wel enige groei. Hij wijst in dit verband op het belang, dat kampeerboeren bij het bestaan van de V.V.V. kunnen hebben. Uiter aard wordt er via het V.V.V.-kantoor doorverwezen naar hen als er be- Controleur in belang rechtsgelijkheid BROUWERSHAVEN - In de openbare gemeenteraadsvergadering die maandag 25 maart in het stadhuis te Brouwershaven wordt gehouden komt een voorstel van b en w aan de orde waarin zij stellen de gemeentelijke bij drage voor 1985 aan de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwcn-Duive- land/Sint Philipsland te willen verhogen met 21.004, Hiermee willen zij naar aanleiding van de door de dienst uitgebrachte Fraude-Opsporingsnota" tegemoet komen aan de hierin geuite plannen om een controleur met opsporingsbe voegdheid in dienst te nemen die fraude en oneigenlijk gebruik van het stelsel van sociale zekerheid en bijstandsverlening kan tegengaan. Hoewel b en w zich realiseren dat de hiervoor benodigde verhoging van de bijdrage aan de dienst de financiële middelen van de gemeente aantast, stellen zij in de raadsstukken van me ning te zijn dat het voorstel terecht is in het belang van een goed functione rende sociale dienst en de rechtsge lijkheid naar de burger toe. Openbaarheid Het voornemen van b en w om alle commissievergaderingen voortaan in het openbaar te doen plaatsvinden met invoering van spreekrecht voor de aanwezigen op de publieke tribu ne, vergt enige aanpassing van de advies- en beheersverordeningen voor de commissies, in de gemeente raadsvergadering zullen de aanpas singen aan de orde komen die nodig zijn om een eensluidende regeling vast te stellen voor de vergaderingen van de vijf commissies die b en w mo menteel adviseren en bijstaan om juiste en gefundeerde voorstellen te kunnen doen op het gebied van het onderwijs, de recreatie en openbare werken, volkshuisvestig en ruimtelij ke ordening, het welzijnsbeleid en het beheer van dorpshuizen in de ge meente. In het kader van de per één au gustus te vormen basisscholen zal op de vergadering de benoeming van di recteuren en dc aanwijzing van plaatsvervangend directeur aan de scholen voor het openbaar basision- derwijs in de gemeente aan de orde komen, alsmede de wijze waarop de ze scholen gehuisvest gaan worden. Verder staan op de agenda: de vast stelling van het bedrag exploitatie vergoeding betreffende dc School met de bijbel, het bezwaarschrift van het Acht Maart Kommitee betreffen de het weigeren van subsidie cn het beschikbaar stellen van 5.500,— voor de aanleg van een nieuwe beton nen vloer in het clublokaal van het tennisveld en 90.000,— voor de aan schaf van een nieuwe vrachtwagen voor gemeentewerken. De gemeente raadsvergadering begint om half acht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1