Samengaan Bruse V.V.V. en C.S.B. dit jaar een feit Versturing brieven staat centraal in actieweek A.I. ZILT ALS DE ZEEWIND Kamer wil betere publieksvoorlichting radio-actief afval Zeeuwse politie arresteert vier man wegens drugshandel Jaarvergadering V.V.V. Bruinisse Schrijf avonden op 25, 26 en 27 maart Gestrande bootpassagiers met bus naar de overkant Directeuren NSM onderscheiden Sesamstraat viert 2500e uitzending ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 maart 1985 Nr. 23697 9 BRUINISSE -Tijdens een zeer rustig verlopen vergade ring van de Bruse V.V.V.dinsdagavond in cafe-restaurant Storm, zeker in vergelijking met de vorige jaarvergade ring, werd duidelijk dat de besprekingen over het sa mengaan van V.V.V. met Qulturele Stichting Bruinisse (C.S.B.) goed zijn verlopen. De voorzitter, de heer L. Ot- tens, verwacht dat nog dit jaar V.V.V. en C.S.B. onder één dak zullen wonen: in het gebouw van de C.S.B. aan de Molenstraat. „Het zal echter altijd een vorm van samen werken blijven en nooit meer dan dat, dat moeten we goed voor ogen houden", aldus de voorzitter in zijn ope ningswoord. „Wij hopen dan ook dat de samen werkingsvorm die we aan het zoeken zijn, een goede zal worden. Ook van gemeentezijde zal van de financiële kant nog het een en ander moeten ge beuren, maar we hebben er alle ver trouwen in. Want zij zijn het, die deze vorm hebben gewild". Ottens vermeldde uit het afgelopen jaar de ziekte van informatrice me vrouw Jumelet, die overigens nog steeds niet het werk heeft kunnen hervatten. In haar plaats verrichtte bestuurslid C. Bolijn de V.V.V.- werkzaamheden terwijl voor het ko mende seizoen inmiddels Hanneke Haeck in tijdelijke dienst is geno men. Verder maakte Ottens bekend dat er een overeenkomst met Aqua- delta is gesloten inzake verhuur van zomerhuisjes. De V.V.V. krijgt van de verhuur een provisie, later op de ver gadering zou dit onderwerp nog een keer ter sprake komen, omdat Aqua- delta nog steeds niet de V.V.V.- bijdrage over 1984 heeft betaald. Ot tens vertelde dat Aquadelta de huur overeenkomst en betaling der V.V.V.- penningen aan elkaar gekoppeld heeft en vertrouwde er daarom ook op dat het lidmaatschapsgeld dus wel betaald zal worden. L. Ottens: Samenwerken, en niet meer dan dat". Na de inleiding van de voorzitter kreeg de nieuwe secretaris Jeroen Hoep het woord voor notulen en jaar verslag, waarbij de roerige vergade ring van 16 april '84 nog eens in herin nering werd gebracht. Harde woor den, heftige discussies werden ge sproken over het samengaan met C.S.B. Intussen bleek uit de woorden van Ottens dat die storm al aardig is geluwd. Hoewel Jeroen Hoep voor zijn jaar verslag opmerkte, dat hij meer de po sitieve kanten van het voorbije jaar wilde belichten, ontkwam ook hij er niet aan om in zijn verslag een mi neurstemming te laten doorklinken. Wel wat het V.V.V.-werk betreft was hij positief, maar niet ten aanzien van belangstelling voor de diverse ac tiviteiten. Het concert van de Urkerzangers werd maar matig bezocht; er was weinig animo voor de wedstrijden op crossfietsen; de wielerwedstrijd in Bru leverde niet het resultaat op wat verwacht werd en de roemruchte tap toe gaat uit als een nachtkaars. Daar tegenover staan de successen van het Mosseltoernooi en de Visserijdagen die een massaal publiek naar Brui nisse trokken. Het kantoor van de V.V.V. stond in het verslagjaar bol van de activitei ten: naast het vele baliewerk werden 750 schriftelijke- en 2000 telefonische informaties verstrekt, evenveel als 1983. Cijfers overnachtingen Dat Bruinisse goed in de be langstelling ligt, blijkt wel uit de cij fers van het jaarverslag. Jachthaven Aquadelta noteerde 17.000 passanten 2887 meer dan in '83. Jachthaven W.S.V. Bru registreerde 2807 passan ten, 394 meer dan in '83. De Vluchtha- ven meldde 2789 passanten, ofwel 177 meer. De Gemeentehaven telde slechts 88 passanten, hetgeen te wij ten is aan de herstelwerkzaamheden in de haven. De Grevelingensluis no teerde een record: 5207 passerende jachten meer dan '83, totaal maar liefst 52.940. De beide campings, Bru en Onze Hoeve, konden het aantal van rond de 20,000 dit verslagjaar niet beha len. Een verslechterende economie zal daar zeker mede oorzaak van zijn. De appartementen van Aqua delta boekten ook een teruggang in verhuur: 80.050 minder. Apparte menten, hotel en bungalows kwamen uit op een totaal van 210.000 over nachtingen. De secretaris maakte verheugd melding van een sterke stijging in aantal overnachtingen in het recreatie-oord De Stoofpolder, hoe wel de juiste cijfers nog niet bekend zijn. „Het zal een ieder die de afgelo pen maanden over de Boomdijk heeft gelopen, zijn opgevallen dat de fami lie V. d. Vlist (beheerder van de Stoof polder) de gebouwen stukje bij stuk je aan het renoveren is. Dat was ook wel nodig, gezien de achterstand in onderhoud van vier jaar. We zijn daarom ook zeer tevreden dat de Stoofpolder weer een fris aanzien krijgt: hopelijk zullen meer toeristen hierdoor naar Bru komen", aldus Je roen Hoep. Samenwerking- De samenwerking met de C.S.B. bleef de verdere vergadering hoofd onderwerp van gesprek, ook bij het financieel verslag van penning meester C. Bolijn. De begroting voor het komende jaar sluit namelijk met een begrotingstekort van 9.550, hetgeen de doodsteek voor de V.V.V. zou betekenen omdat de algemene re serve van 8.091,= niet eens toerei kend is. Voorzitter Ottens zag even wel positieve kanten in het samengaan, vooral in verminderde kantoorkosten, aangevuld met een extra subsidie van de gemeente. „Het begin van het samengaan zal best duurder uitkomen, maar in de toe komst verwachten we zeker een besparing en zijn we beslist voordeli ger uit. Een ander positief punt is dat dan het kantoor de hele dag geopend is, vijf dagen per week. Dat was tot nu toe niet het geval, omdat we slechts een halve kracht tot onze be schikking hebben en hadden. Samen gaan betekent ook, dat het V.V.V.- werk en C.S.B.-werk door beide halve krachten zal worden gedaan en dat ervaren wij als uiterst positief", zo hield Ottens de achttien aanwezige leden voor. De rondvraag besloot deze gemoe delijke vergadering van V.V.V. Brui nisse. BURGH-HAAMSTEDE - Vorige maand is Amnesty International begon nen aan de derde fase van de grote internationale Campagne tegen Martelen. Een campagne die vorig jaar op 4 april gestart werd, met de publicatie van een rapport over martelingen in bijna 100 landen, onder het motto: „Martelen is mensenwerk maar de bestrijding ervan ook." In het kader hiervan or ganiseert A.I. van 23 tot 30 maart een internationale actieweek, waarin het de bedoeling is dat een zo groot mogelijk aantal brieven en voorbedrukte kaarten verstuurd wordt. Op Schouwen-Duiveland is deze activiteit gecon centreerd rond de maandelijkse schrijf avonden, die ook volgende weekt ge houden worden. In de derde fase worden eerdere ac tiviteiten voortgezet onder het thema „Toegang tot de gevangenen", en ge richt op een beperkt aantal doellan- MIDDELBURG - De vissers in Zee land hoeven de gestrande passagiers van de Provinciale Zeeuwse Boot diensten, die de verbindingen tussen Vlissingen, Breskens en Kruiningen Perkpolder onderhouden, in het ver volg niet meer te hulp te komen. Dat heeft de Zeeuwse „vloot" - ge deputeerde J. de Voogd woensdag in het provinciehuis van Middelburg meegedeeld. Van na af aan worden er bussen ingezet, als een van de ponten door storingen aan de aanleginrich- ting niet kan varen. Die brengen de passagiers dan naar de andere veer pont. Het oponthoud dat daarmee gemoeid is bedraagt toch nog onge veer twee en een half a drie uur. Vorige week vrijdag raakte de aan- leginrichting in Vlissingen van de provinciale veerboot defect. Het veer Vlissingen-Breskens bleef daardoor bijna twaalf uur uit de vaart. Hon derden passagiers, en met name voet gangers, raakten hierdoor ernstig in de problemen omdat zij niet meer te rug naar de overkant konden. Velen hebben uren wachtend bij de veer boot doorgebracht. Drie visserssche pen uit Breskens gaven uiteindelijk gehoor aan de noodkreten van de wachtende passagiers en brachten gratis honderden mensen naar de overkant. Er is de afgelopen dagen in Zee land forse kritiek geleverd op de Pro vinciale Stoomboot Dienst (PSD) in verband met het uitblijven van nood oplossingen voor de passagiers bij storingen. De PSD heeft zich de kri tiek aangetrokken. Er wordt volgens gedeputeerde De Voogd ook nog gestudeerd op een nautische oplossing, bijvoorbeeld door het inzetten van een sleepboot of andere vaartuigen. Maar een derge lijke oplossing ligt erg moeilijk in verband met de veiligheid, de capaci teit van zo'n schip en het feit dat men met forse verschillen tussen hoog en laag water te maken heeft op de Westerschelde. De bus zal alleen worden ingezet als de aanlegsteigers defect zijn, niet als een van de veerboten zelf uitvalt. Dan zullen de passagiers toch nog ge duld moeten oefenen. Iran, den, te weten: Turkije, Zaïre, Chili en de Sovjet-Unie. Het is Amnesty gebleken dat mar telingen vooral plaatsvinden in het geheim, in de eerste periode na de ar restatie als de gevangenen geen con tact mogen hebben met mensen bui ten de gevangenis, zoals advocaten, artsen en familie. Daarom acht Amnesty het van groot belang dat genoemde mensen vrije toegang hebben tot de gevange nen, dat er een regelmatige, onafhan kelijke controle plaatsvindt in deten tiecentra, dat gevangenen alleen worden vastgehouden in officieel er kende detentiecetra en geheime cen tra verdwijnen en dat er bepaalde waarborgen zijn tijdens verhoor en hechtenis. Dit zijn in het kort de pun ten 2, 3 en 4 uit het 12-punten pro gramma, één van de hoofddoelstellin gen van de campagne. Aan de te versturen kaarten zit een tweede kaart die naar de ambassade van het betreffende land in Den TERNEUZEN - Twee Italiaanse di recteuren van het Nederlandse be drijf de Nederlandse Stikstof Maat schappij (NSM) uit Sluiskil (Zeeuws-Vlaanderen), ir. L. Boido (57) algemeen directeur en ir. V. Biz- zotto (54) technisch directeur, zijn dinsdagmiddag benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Haag gestuurd kan worden. Om nog eens extra aandacht op deze activi teiten te vestigen zullen leden van de Amnestygroep in het komend week end, in de plaatsen waar schrijfavon- den worden gehouden en na kerk diensten, folders uitdelen, waarin het thema wordt toegelicht. Verdrag De meest belangwekkende ontwik keling noemt Amnesty het feit dat op 10 december 1984 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Internationaal Verdrag tegen Martelen werd aangenomen. Zeven jaren van discussie waren hieraan vooraf gegaan. Inmiddels is het Ver drag door meer dan 20 landen (waar onder Nederland) ondertekend, waarmee het in werking is getreden. Daarmee is het martelen nog niet beëindigd, maar is wel een flinke stap in de goede richting gezet. Zoals gemeld vinden volgende week ook de maandelijkse schrijf- avonden plaats. Op die avonden kun nen brieven (over)-geschreven worden voor een vakbondsman in Guatemala die is 'verdwenen', voor een gepensio neerd medisch specialist in Joegosla vië die gevangen zit wegens kritiek op de regering en voor een achttal ge vangenen in Brunei dat al meer dan 15 jaar gevangen zit zonder aanklacht of proces. Adressen Om kaarten te kopen en brieven te schrijven kan men terecht op de vol gende plaatsen: Op maandag 25 maart in de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken te Zierikzee, de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein in Brouwersha ven en in de Gereformeerde kerk in Haamstede; op dinsdag 26 maart in de Gereformeerde kerk in Scharen- dijke en op woensdag 27 maart in de leeszaal van de bibliotheek in Brui nisse. In alle plaatsen is men vanaf 19.00 uur van harte welkom. Vragen over de actie of bestellingen van folders of kaarten kan men rich ten aan: Ad Slager, Margrietstraat 13, 4328 BW Haamstede, tel. 01115-2372. Vrijdag- 22 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur De Carsons. Amy is gepro moveerd tot regie-assistente bij een theatergroep en Jennifer vertrekt van het strijdtoneel voor een vakan tie met haar familie. 16.45 uur Wissels. Wekelijks magazi ne. 19.00 uur Popsjop tv. Popprogramma, gepresenteerd door Jaap de Groot. 19.45 uur De roze panter. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Farce majeure. 21.00 uur Cheers. Opgejuind door zijn vrienden probeert Norm indruk te maken op de nieuwe vrouwelijke aanwinst Emily. 21.25 uur Hier en nu. Actualiteitenru briek. 22.00 uur The winds of war. Byron en Natalie, pas getrouwd krijgen van Leslie Slote voor een kort verblijf zijn hotelsuite aangeboden. Onder tussen bevindt Pug zich weer in Ber lijn om daar o.a. Wolf Stoller te ont moeten. 22.50 uur Ander nieuws. Nieuws over kerk en samenleving, waarin ditmaal een documentaire over de heer Herre- bout, die naast een belangrijke func tie bij Ballast Nedam bekledend, te vens voorzitter is van het Interna tionaal Evangelisch Hulpfonds. 23.15 uur Hill street blues. Belker probeert een drugsaffaire tot een goed einde te brengen. 00.10 uur Journaal. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek, gepresenteerd door Pe ter Lens en Ria Bremer. 19.55 uur Tussen kunst en kitsch. Ditmaal wordt deze aflevering uitge zonden vanuit het Gemeentemuseum in Amsterdam, waar een aantal des kundigen de antieke waarde beoor deelt van ingebrachte kunstvoorwer pen. 20.35 uur Vrouwen.Drie korte verha len waarin een vrouw de hoofdrol speelt. 21.20 uur ABN-Wereldtennistoernooi 1985. Een samenvatting van de kwartfinales in het heren-enkelspel van het ABN-Wereldtennistoernooi 1985. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Lasten en lusten. Er wordt gesproken met kinderen van ouders, waarvan er een van Nederlandse af komst is, terwijl de partner tot een etnische minderheidsgroep behoort. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Pontius Pilatus. Italiaanse speelfilm uit 1962. Pontius Pilatus was een Romeins procurator en speel de als zodanig een belangrijke rol in het proces van de ter dood veroor deelde Jezus van Nazaret. Niet alleen wordt de rol van Pilatus in deze film belicht, maar ook z'n politieke ach tergronden en z'n privé-leven. NIJMEGEN - Onverantwoorde in voering van het wetsvoorstel Media wet zal het einde betekenen van en kele al jaren goed draaiende lokale omroepen en zal een ernstige blokka de opwerpen voor het tot stand ko men van nieuwe lokale omroepen. HILVERSUM - Sesamstraat viert feest. Het kinderprogramma van de NOS wordt op 7 april voor de 2500e keer uitgezonden. Het wordt een ex tra lange aflevering van een half uur die deze week wordt opgenomen en waarin alle vaste figuren in voorko men. 's Middags wordt een orginele Amerikaanse versie van Se samstraat uitgezonden. In deze spe cial van bijna een uur onder de naam „Don't eat the pictures" bezoekt de evenknie van pino, Big Bert, het Me tropolitan Museum of Art in New York. Sesamstraat ontleent zijn naam aan het Amerikaanse programma Se- samstreet dat in 1968 voor het eerst werd uitgezonden. In de Verenigde Staten loopt het programma, dat daar een uur duurt, tot de dag van vandaag met veel succes. De NOS toonde in '71 voor het eerst be langstelling en stuurde de Leidse hoogleraar prof. Kohnstamm naar Amerika om een „workshop" bij te wonen. Hij bracht een positief advies uit, hetgeen voor de VARA aanleidng was om in '72 een proefprogramma uit te zenden. Daarbij bleef het tot de NOS in '75 in co-produktie met de Belgische BRT een Nederlandse ver sie ging opnemen, waarvan de eerste aflevering van 25 minuten op 4 janua ri 1976 werd uitgezonden. Vrijdag 22 maart20.35 uur, Ned. 2:.Vrouwen". Anne-Wil Blankers in het stuk De glimlach". DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat het kabinet de publieksvoorlich ting over de problemen rond het radio-actief afval met spoed ter hand moet nemen, omdat er momenteel nog niet van een goed voorlichtingsbeleid spra ke is. Dat heeft de Kamer dinsdag uitgesproken met vrijwel algemene stem men door het aannemen van een motie van D'66 en VVD. Het kamerlid Jan maat stemde tegen. De milieubeweging moet volgens de Kamer bij dit voorlichtingsbeleid betrokken worden. Een pluriform voorlichtingsbeleid kan volgens de Kamer een aanzienlijke bijdrage le veren aan een juist inzicht in de pro blematiek van het radio-actief afval. Via het aannemen van een motie van de PSP sprak de Kamer uit dat het kabinet moet nagaan of het zinvol is om bij kerncfentrales in Nederland onderzoek te gaan doen over de vraag of deze installaties direct of indirect bijdragen aan het probleem van de zure regen. De motie wijst er op dat de vraag naar een bijdrage aan de zu re regen is opgeworpen in Duitsland en Frankrijk. MIDDELBURG - De rijkspolitie in Zeeland heeft twee inwoners uit Am sterdam en twee uit Terneuzen aangehouden, omdat ze verdacht worden van drugshandel. De twee Amsterdammers L. C. A., 42 jaar, en D. J. P., 37 jaar, werden vo rige week al door de rijkspolitie uit Zeeland opgepakt toen ze met hun auto over Rijksweg 27 reden, ter hoogte van Werkendam. De politie had sterke vermoedens dat de twee mannen verdovende middelen ver voerden. In de kofferbak van hun auto werd twee kilo amfetamine aan getroffen. De partij had een groot handelswaarde van 12.000 gulden, maar voor de straathandel was de partii enkele tonnen waard. Bij huis zoeking in de woning van L. A. te Amsterdam trof de politie een ge weer, een pistool en een revolver met munitie aan. Bij D. P. thuis werden enkele tientallen grammen morfine, cocaïne en amfetamine gevonden. De twee Tbrneuzenaars, de twee lingbroers F. O. V. en J. O. V., 46 jaar, zijn dinsdag in hun woonplaats aan gehouden. Ze worden ervan verdacht de amfetamine aan de Amsterdam mers te hebben geleverd. De politie kon nog niet meedelen waar de partij vandaan kwam. De twee Tbrneuze- naars worden nog deze week voorge leid aan de officier van justitie in Middelburg, zo heeft de rijkspolitie meegedeeld. Alleen dat over het nemen van een knecht. Dat kon ze toch niet gemeend hebben. Daarvoor was het bedrijf toch te klein en bracht het niet ge noeg op. Maar Maartje had wel meer van diet buien. Morgen was het na tuurlijk weer over. Ze zou er misschien eens een paar dagen tussenuit moeten. Een poosje geleden had ze het er nog over gehad dat ze wel eens naar haar zuster zou willen die ergens in Groningen woon de. Hij zou zeggen dat ze daar maar eens een weekje naar toe moest gaan. Het was nu toch niet zo druk meer in de tuin en nu was Marjan nog thuis. Ja, dat leek hem het beste. Hij zou het haar meteen maar gaan vertellen. Maar toen hij boven in de slaapka mer kwam, lag Maartje aan de uiter ste rand van het brede tweepersoons bed en hield zich slapende. Tbrwijl Van Duin zich zuchtend om en om draaide, omdat hij door alle proble men die hij vanavond te verwerken had gekregen de slaap niet kon vat ten, maakte de verbeten trek om de mond van Maartje plaats voor een van voldoening. Hij zou morgen wel een toontje lager zingen. Ze wist langzamerhand precies hoe ze hem moest aanpakken! Hoofdstuk 2 Met het uitstapje van Maartje naar haar zuster in Groningen, braken voor Marjan twee weken aan, waar aan ze later nog met weemoed terug dacht. En zij niet alleen. Veertien da gen lang brachten Van Duin, Marjan en Jan door, zonder wat Marjan noemde, 'vreemden' om hen heen. Ze had Wim van der Linden te ver staan gegeven dat het geen pas gaf dat een jongen op visite kwam wan neer de vrouw des huizes er niet was. Zoiets hoorde niet, had ze gezegd, waarop Wim had gereageerd met een verongelijkt gezicht en de opmerking dat hij nooit had geweten dat ze zo ou derwets was. „Ouderwets of niet, maar zolang Ma niet thuis is, heb ik liever niet dat je komt." Daarmee was voor haar de kous af en Wim was inderdaad weggebleven. De eerste dag van Maartjes afwe zigheid had Van Duin verwonderd op gekeken, toen hij Marjan hoorde zin gen bij het klaarmaken van het eten en 's avonds had hij gevraagd: „Moet je niet gaan wandelen? Het is lekker weer hoor, en je bent het gewend. Blijf voor mij maar niet thuis." „Ik heb vanavond geen behoefte aan een wandeling," had Marjan ge zegd. „We blijven gezellig met z'n drieën thuis." Tbrwijl vader Van Duin zijn krant las en een prijscourant bekeek van zaden, die hij moest bestellen, zat Marjan sokken te stoppen en het had maar even geduurd voor Jan om de hoek van de deur keek en vroeg: „Is 't door ARIETA DE MAN goed dat ik hier beneden m'n huis werk kom maken?" Tben ze thee zaten te drinken vertel de Jan dat hij van de leraar wiskunde een compliment had gekregen voor zijn werk. Die had hem ook gezegd dat hij helemaal niet bang hoefde te zijn voor die machinistenopleiding, want Jan zou het best halen als hij een beetje z'n best deed. Nou en dat was Jan vast van plan. Vol enthou siasme vertelde hij over de werk plaats die de leerlingen van de machi- nistenschool hadden. Een echte mo tor uit een zeeschip stond er in. En van elektriciteit moesten ze ook enorm veel afweten, want op die schepen moesten ze alles zelf kunnen repareren. „De leraar was pas bij ons in de klas en toen vertelde hij dat hij zelf had gevaren. Hij zei toen ook dat je midden op zee niet even met de fiets naar het dorp kon gaan om een man netje te halen die je lamp kon ma ken," vertelde Jan grinnikend. „Och joh, die leraar heeft je voor de gek gehouden," stelde vader nuchter vast. „Op zo'n schip hebben ze toch zeker helemaal geen elektriciteit. Of dacht je dat ze daar midden op zee wei een draadje naar de wal hadden voor een beetje stroom?" Wijs schudde Jan z'n hoofd. „Nou weet u daar toch helemaal niets van. Aan boord maken ze alles zelf. Ook elektriciteit!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9