Waterschap niet gerust over sluitingsstrategie Voorlichter rijkswaterstaat maakte bouwplaten pijlerdam Materiaalfout in schuiven pijlerdam Bomen langs de ijsbaan Aktuele slaapkamer- show Deurloo Intermeubel Stormvloedkering in miniatuur 4^^ C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dag bomen! ZIERIKZEE-De toekomstige sluitingsstrategie van de Oosterschelde-stormvloedkering bij verwachte hoge wa terstanden vormde woensdagmiddag onderwerp van bespreking tijdens de algemene vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer. Dijk graaf M. J. Steur verwees in zijn openingsrede in dit ver band naar de uitkomsten van studies verricht door het laboratorium voor grondmechanica te Delft. SCHARENDIJKE - Leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in Scharendijke en Ellemeet hebben zich woensdag op de Nationale Boomfeestdag bezig gehouden met het inplanten van bomen langs de ijsbaan op het nieuwe sportveldencomplex. Burgemeester W. den Boer hield zich op vakkundige wijze daadwerkelijk bezig met dit hovenierswerk, nadat hij tevoren in het soosgebouwtje van Trace" de kinders had toegesproken en gewezen op het belang van de natuur in de hele samenleving. Een natuurdie zichin feite op die eerste lentedag van 1985 een tikkeltje misdroeg, getuige de sneeuw op de aarde en de druilerige vlokken, zichtbaar langs de jas van de keer S. Roos van Staatsbosbeheer, die samen met burge meester Den Boer het goede voorbeeld geeft. Volgens de dijkgraaf blijkt daaruit dat het met de veiligheid van de dij ken achter de stormvloedkering bij stagnante hoge waterstanden, hoger dan 1.80 tot 2 meter plus N.A.P. niet zo best gesteld is. „Het dagelijks be stuur is van mening, dat het niet aan gaat dat voor het doorstaan van deze waterstanden gedurende langere tijd eventueel weer kostbare werken aan de dijken moeten worden verricht", aldus de dijkgraaf. Hij was van mening, dat de kering op een zodanig tijdstip gesloten dient te worden, dat dergelijke waterstan den niet optreden. Later tijdens de vergadering wees hij nogeens op het gevaar van stagnante peilen van ho ger dan 1.80 m plus N.A.P.omdat het hoger staande buitenwater dan zal gaan doorsijpelen naar het binnen water, met het gevolg van aantasting van de dijken. Miljardenproject Hoofdingeland wethouder A. J. Padmos van Westerschouwen was het met de dijkgraaf eens, dat het water-* schap de aandacht dient te vestigen op dit gevaar. Hij achtte het onver teerbaar, dat na de bouw van het mil jardenproject.in de Oosterschelde, de dijken door een stagnant hoog water peil nog gevaar zouden kunnen lo pen. De heer Steur ging in zijn openings- NEELTJE JANS - In het Informatiecentrum Storm vloedkering zijn tegenwoordig bouwplaten voor de jeugd verkrijgbaar, waarmee een zeer natuurgetrouw model van de pijlerdam kan worden vervaardigd. Het idee en het ontwerp zijn afkomstig van Henk de Muijnck, voorlichter bij de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat, die uit eigen ervaring had ge constateerd hoe weinig of niets de jeugd in de nabijheid afwist van de unieke werkzaamheden die zich in de mon ding van de Oosterschelde voltrekken. die eveneens waren ingeschakeld bij het uitproberen van de bouwplaten. Voordat deze hun definitieve vorm kregen gingen daaraan vele uren van tekenen aan de hand van originele bouwplaten vooraf. De dia's maakten duidelijk, dat het werken ermee niet te moeilijk is voor kinderen. Vooral in Zeeland, hoopt de heer De Muijnck, moeten er toch heel wat scholen te vinden zijn die aan het werk willen gaan met zijn bouwpla ten. rede ook in op het toekomstig kustbe heer. Hij memoreerde in dit verband de woorden, die toenmalig dijkgraaf de heer A. M. Geluk hierover sprak. Laatstgenoemde meende, dat voor het toekomstig kustbeheer geen keus gemaakt diende te worden tussen rijk of waterschap, maar dat hier voor beide een taak lag, gelet op de gezamenlijke belangen die hier in het geding zijn. De heer Steur ging even terug in de geschiedenis om de huidige verde ling van dit takenpakket te kunnen verklaren. Zo wees hij erop, dat de water schappen van oudsher beheerders van de duinen waren. De voormalige polder Schouwen beheerde de zeewe ring vanaf Scharendijke tot einde La- one en de calamiteuze polder Burgh en Westland de duinen vanaf Toledo's pad tot de punt bij Westenschouwen. Deze kustgedeelten zijn sinds 1959 in beheer bij het Waterschap Schouwen- Duiveland. Het overige duingebied was als zeewering destijds in onder houd bij de oude polders Westeren en Oosteren Ban van Schouwen. Onderhoud achterwege De dijkgraaf memoreerde, dat door het ontbreken van duidelijk belang voor de ingelanden en wegens gebrek aan financiële middelen het onder houd in dat duingebied te wensen Vervolg pagina 4 BURGHSLUIS - In een aantal schuiven van de pijler dam in de stormvloedkering in de Oosterschelde komen materiaalfouten voor. Dit euvel zal echter geen gevolgen hebben voor de voortgang van de werkzaamheden en de oplevering van de stormvloedkering in 1986. Het nog niet te becijferen schadebedrag dat met het herstel ge moeid zal zijn wordt gedekt door de verzekering. Dat heeft Rijkswaterstaat woensdag meegedeeld. In de pijlerdam komen in totaal 62 schuiven te hangen, die bij storm vloeden neergelaten kunnen worden. Die metalen schuiven worden verste vigd door middel van een buis constructie. Onderzoeken door Rijkswaterstaat hebben aangetoond dat bij het om vormen van stalen platen tot de bui zen door een bedrijf in Limburg ma teriaalverandering in het staal is opgetreden, waardoor de buizen op sommige plaatsen bros geworden zijn. Daardoor voldoet deze construc tie niet meer aan de zeer hoge eisen die Rijkswaterstaat er aan stelt. Twintig procent Uit het onderzoek is gebleken, al dus Rijkswaterstaat, dat de materi aalfout op twintig procent van de buizen betrekking heeft. Er zijn al vijftien schuiven geplaatst ïn het sluitgat De Hammen. Die kunnen volgens een woordvoerder van Rijks waterstaat gewoon blijven hangen omdat ze zeker gedurende vele jaren in staat zullen zijn eventuele storm vloeden te doorstaan. „De geconsta teerde materiaalfout zou pas na zeer vele jaren tot mogelijke gevolgen lei den". De vijftien schuiven zullen ge controleerd en gerepareerd worden na oplevering van de pijlerdam in 1986. De 31 schuiven voor het sluitgat Roompot zullen allemaal nog voor de plaatsing gecontroleerd en eventueel gerepareerd worden. De plaatsing van de zestien pijlers in het sluitgat Schaar, waarmee vol gende week wordt begonnen, gaat ge woon door. De schuiven hiervoor zul len zo mogelijk voor de plaatsing gecontroleerd en eventueel gerepa reerd worden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 MAART 1985 141st'". jaargang Nr. 23697 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beperking De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten tot beperking van het aantal horecavestigingen in deze centrumgemeente. (Pag. 3). Glooiing verpulverd De glooiing van de zeewering in Ouwerkerk is verpulverd; vervanging vóór het stormseizoen is noodzakelijk. (Pag. 3), Samen Het samengaan van de VVV en de C.S.B. te Bruinisse gaat een feit worden. (Pag. 9). Bekerwinst In het bekervoetbal in het Schouwen-Duive- lands zaalvoetbalgebeuren werd bekerhouder Country Club uitgeschakeld door Sportbuis Zierikzee. (Pag. 5). Elke fout is geen domheid. Cicero NIEUWERKERK - Zeer brutaal heeft een tot nog toe onbekende boomzager vannacht maar liefst twintig populieren ontvreemd. De populieren zijn omstreeks twintig jaar oud en hadden een lengte van vijftien meter. Alleen de takken la gen nog ter plaatse. De bomen stonden aan de Oud- Nieuwlandseweg te Nieuwerkerk, waar de eigenaar, het Waterschap Schouwen-Duiveland, bezig is met snoeiwerkzaamheden. Voor het wa terschap is de schade in geldwaarde gering: 100,—, omdat dergelijke bo men voor een gering bedrag geleverd worden aan een papierfabriek. AMSTERDAM - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft tot nu toe circa 54.000 zogenoemde Personal compu ters voor klein zakelijk gebruik ge kocht. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de NOTU (Tijdschrif ten-Uitgevers). Voor dit jaar wordt gerekend op een afzet van 35.000 Per sonal computers. Advertentie Na voltooiing stormvloedkering Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Iets minder koud Veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw; minimumtemperatuur rond plus 1 graad; middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Vrij krachtige zuidoosten wind, kracht 5, aan de kust af en toe hard, 7, later draaiend naar zuid en afnemend tot matig, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 maart: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.8 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 maart Zon op 6.38, onder 18.57 Maan op 07.19 onder 20.02 Eerste Kwartier: 29 maart (16.11) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 22 maart 3.22 16.46 9.52 21.50 Springtij: 23 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht vriest het bijna nergens meer, en vrijdag middag wordt het rond 6 graden. Dat hangt samen met een depressie die donderdagochtend bij Ierland lag en die vandaaruit naar het zuid oosten trekt en die zachtere lucht van de Oceaan aanvoert. Het lagedrukgebied brengt ook neerslag mee, vooral in het noorden van het land eerst in de vorm van sneeuw. De wind draait vrijdag van zuidoost naar zuid en neemt geleide lijk wat in kracht af. De tempera tuurstijging zet ook na vrijdag door: In het weekend wordt een tot om streeks 9 graden oplopende middag- temperatuur verwacht. Zaterdag kan nog regen vallen, daarna blijft het de eerste dagen droog. Woensdagmiddag vond de presen tatie van de bouwplaat plaats in het ir. J. W. Topshuis op het werkleiland Neeltje Jans, in aanwezigheid van leerlingen van de Zierikzeese Willi- brordusschool. De klas van onderwij zer Morcus had in de handenarbeid- lessen namelijk de bouwplaat uitgeprobeerd. Aan de hand van hun ervaringen besloot ing. H. R. M. de Muijnck twee bouwsets te maken: een van een com plete pijler en nogmaals een pijler maar uitgebreid met dorpelbalken, schuif, verkeerskoker en drempel. Meters-lang- De leerlingen maakten pijlers met toebehoren zo goed als gereed en maakten onder het toeziend oog van een aantal belangstellenden hun werk af en voegden alles aaneen tot een meterslange miniatuurafslui ting. Dat gebeurde in het Topshuis, hetzelfde gebouw waar straks de gro te Deltatentoonstelling wordt onder gebracht en waar nu al een aantal voorlichters is gestationeerd. Dia-serie In de excursiezaal, die kort geleden die in het gebouw van Rijkswa terstaat te Burghsluis heeft vervan gen, toonde Henk de Muijnck aan de hand van een dia-serie verschillende fasen van de afsluiting, afgewisseld met opnamen van zijn eigen kinderen Trotse kinderen met hun namaakpijlers. leerlingen vun de Zierikzeese WillibrordusschooU die meewerkten aan de samenstelling van de bouwplaten, staan hier in een vun de bassins dat onderdeel van de nieuwe Deltatentoonstelling zal worden. De grootschaligheid van de ze expositie vult uit deze opname goed waar te nemen. ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1