Reizend Volkstheater uit Antwerpen in Concertzaal Lovend optreden van Hervormd Kerkkoor Renesse ZILT ALS DE ZEEWIND Stichting wil beter beheer van duinbossen 7 In teken Europees Jaar van de Muziek Mediawet rampzalig voor lokale omroepen Sneeuw en ijs zorgden voor duizenden fracturen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 maart 1985 Nr. 23696 Het Hervormd Kerkkoor Renesse in uiterste concentratie tijdens de uitvoering in de kerk. RENESSE - In de Hervormde kerk van Renesse werd zaterdagavond een goed geslaagde uitvoering gegeven door het Hervormd Kerkkoor Renesse onder leiding van mevrouw Janny Lemsom-Daane. Aan deze goed bezochte uitvoering werd tevens medewerking verleend door het Smalstadsmannenkoor uit St. Maartensdijk onder lei ding van Jan Wesdorp en een kopergroep van de Renes- ser fanfare Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom. De pianobegeleiding werd verzorgd door me vrouw Elvira Vos-Simons en de heer Lex Zeedijk bespeelde het orgel. Voor de pauze was het programma, waarin de beide koren en de koper- groep elkaar afwisselden en waarin ook in combinatie werd opgetreden, geënt op het Europees Jaar van de Muziek. Dit hield in dat onder andere werk werd uitgevoerd van de drie componisten wiens geboortejaar wordt herdacht, te weten Schütz (1585) en J. S. Bach en G. F. Handel (beiden in 1685). Na een fris gezongen Bondslied van mr. H. Graaf van Hogendorp werd een woord van welkom gesproken door de presidente van het koor, me vrouw Janny Moerland^Visser. Zij verwelkomde in het bijzonder burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer, ds. L. de Wit met echtgenote (thans predikant in Rotterdam, maar lange jaren werkzaam in Renesse) en de vertegenwoordigers van de eilan- delijke koorcommissie. Na een optreden van het kerkkoor Renesse werden vervolgens enkele nummers gezongen door beide koren samen. Vooral Pharisaer und Zöllner van H. Schütz, waarin de heren Kees van Dis en Han Wesdorp van het Smalstadsmannenkoor een solo zon gen, werd erg mooi vertolkt. Het mannenkoor liet ook apart een aantal stukken horen, waarbij vooral het ingetogen Ave Maria van Jacob Arcadelt indruk maakte op de toe hoorders. Het mannenkoor, dat be staat uit acht leden, liet al meteen in het eerste nummer Eram quasi agnus van G. P. Palastrina horen dat de klankverhouding uitstekend over de vier stemmen was verdeeld, terwijl ook de articulatie zeer goed was. Kopergroep Het vocale gedeelte van de uitvoe ring werd afgewisseld met het instru mentale optreden van de kopergroep van Luctor et Emergo. Na opening met Fanfare van J. B. de Boismortier werd ook werk van Bach en Handel gespeeld. Erg aardig was ook L'Ardi- ne, een nummer waarin de stemmen door elkaar lopen. Het gedeelte voor de pauze werd weer afgesloten door het kerkkoor Renesse. In een blok van vijf nummers wer den in twee nummers solo gezongen. Ineke Wandel soleerde in Voor ieder land van K. M. de Bruin-Breas en Tjiske van der Puil nam de solo voor haar rekening in ,,De concertzaal van het leven" van J. Kars-L. v. d. Lee- den. ,De Brave Soldaat Schwejk ZIERIKZEE: Onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland vindt op zaterdag avond 23 maart een voorstelling plaats van de volkse komedie „De Brave Soldaat Schwejk" door het Reizend Volkstheater uit Antwerpen. De voorstelling begint om 20.00 uur. De roman van de Tsjech Jaroslav Hasek werd door Zdenek Kraus tot een toneelstuk verwerkt. Het ver haal heeft sinds het ontstaan in de vroege jaren twintig een onmisken bare plaats in de wereldliteratuur verworven. Het werd ondertussen in achttien talen vertaald en ontelbare malen voor toneel, film en televisie bewerkt. Het stuk past uitstekend in het re pertoire van het Reizend Volksthea ter (RTV) uit Antwerpen. Een actueel thema: Een eenvoudige Praagse hon denkoopman, tussen pot en pint, dom of slim, slaat zich met zijn eeuwige glimlach door de misère van de eerste wereldoorlog. Op zijn eigen 'idiote' manier zet hij de idiotie van de oor log en de mensen erachter te kijk. Overleven Schwejk overleeft niet alleen de eerste wereldoorlog, maar ook de eeuwen, precies omdat hij de wil tot overleven van de mens symboliseert. Dit is het aspect dat in de bewerking van Kraus centraal staat. De bizarre lotgevallen van Jozef Schwejk wor den verteld door de schrijver, maar deze laatste komt voortdurend in con flict met zijn hoofdpersonage. Hij wil een afgerond verhaal vertellen, maar kan niet beletten dat zijn held aan zijn greep, bepaald door de heersende maatschappijke wetten en normen, ontsnapt en zijn leven in dit geval, een eeuwig leven gaat leiden. Dit alles werd door bewerker- regisseur Kraus in een vorm gegoten, die beantwoordt aan de eisen van het Reizend Volkstoncel. Er wordt gewerkt met sobere, func tionele decor- en kostuumopvatting. Het kleine aantal spelers wordt in staat gesteld een veertigtal persona ges tot loven te brengen. De liederen, die door het spel verweven zitten, die nen ter overbrugging van de ene si tuatie naar de andere. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden in het koor van de kerk werd het programma vervolgd met wat lichter repertoire. Van het Smalstadsmannenkoor vielen vooral de engelstalige nummers Phillis is my only joy van J. W. Hobs en Street- music van H. Clark bijzonder in de smaak. Het koperensemble bracht een blok vier bekende melodieën, dat werd geopend met het ingetogen Un jour, un enfant van Emil Stern en dat werd besloten met de uitbundige tra ditional Hava nagila. Het Kerkkoor Renesse zong Quod Libet van L. Tbe- bosch. Zeeuws volkslied Voordat de uitstekend geslaagde uitvoering werd besloten met een door alle aanwezigen gezongen Zeeuws volkslied, voerden eerst alle. medewerkenden tezamen de Vale- riussuite uit van H. Jakma-P. M. Zij derlaan, ter herdenking van de be vrijding, dit jaar veertig jaar geleden. Het publiek beloonde alle mede werkers met een hartelijk applaus. De presidente van het koor bood tot slot bloemen aan de dirigenten van deze avond en aan mevrouw Vos- Simons en de heer Lex Zeedijk. NIJMEGEN - Onverantwoorde in voering van het wetsvoorstel Media wet zal het einde betekenen van en kele al jaren goed draaiende lokale omroepen en zal een ernstige blokka de opwerpen voor het tot stand ko men van nieuwe lokale omroepen. Dit schrijft het bestuur van de or ganisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) in een reactie op het wetsvoorstel Mediawet aan mi nister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur. Volgens de OLON wordt niet alleen het aantal financieringsmogelijkhe den door het wetsvoorstel terugge bracht maar krijgt ook het commissa riaat voor de media verregaande bevoegdheden ten aanzien van de lo kale omroep. Daardoor zou de lokale omroep in een keurslijf van regels worden gedrongen. De OLON vindt dat in strijd met het beginsel van de regulering, een beginsel dat volgens de OLON door het huisige kabinet hoog in het vaandel wor-dt gevoerd. AMSTERDAM - De afgelopen win ter heeft Nederland niet alleen ijspret en een Elfstedentocht ge bracht maar ook veel fracturen, kneuzingen en ander letsel. Alleen al in de zeer koude periode tussen 4 en 22 januari toen er vrijwel in het hele land op natuurijs kon wor den geschaatst werden 10.000 schaat sers na een val in een ziekenhuis be handeld. Dat zijn 520 ongevallen per dag. Deze cijfers zijn afkomstig van de Stichting Consument en Veiligheid. Deze stichting registreert continu on gevallen in veertien algemene zieken huizen die representatief worden ge acht voor heel Nederland. Vooral armen en handen moesten het ontgelden. In vrijwel dezelfde pe riode vielen er dagelijks gemiddeld 330 mensen door sneeuw of ijzel zoda nig dat zij op een eerste hulp afdeling van een ziekenhuis aan hun verwon dingen geholpen moesten worden. Kinderen hadden het minst last van de gladheid: 65 procent van degenen die vielen waren ouder dan 25 jaar, van die groep was één op de zes slachtoffers 65 jaar of ouder. Bij de geblesseerde schaatsers daarentegen vormden jongeren tot 20 jaar de grootste groep, 50,6 procent. Zowel bij de schaatsongevallen als bij de valpartijen op straat was het me rendeel van de slachtoffers van het vrouwelijk geslacht, respectievelijk 52 procent en 58 procent. Woensdag 20 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Kinderbios 14.30 uur Klein beginnen. Aandacht voor muzikale en artistiek aangeleg de kinderen. Deze keer wordt ook een bezoek gebracht aan het Centrum Kunstzinnige Vorming in Lelystad. 14.50 uur Tussen kunst en kitsch. Men kan deze keer terecht in het mu seum Flehite in Amersfoort, alwaar de bezoekers hun kunstschatten naar waarde kunnen laten schatten. 15.30 uur Calimero 15.50 uur Suske en Wiske. Suske en Wiske keren samen met Lambik na hun gouden locomotief-avontuur te rug naar huis. 16.15 uur Tijd voor Marijke. Praat programma, gepresenteerd door Ma rijke Amado. 17.00 uur Aktua special. Deze special heeft als titel „Uit het oog maar niet uit hart", naar aanleiding van de zestigste verjaardag van de SIMAVI- stichting. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popprogramma, gepresenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Flappie 19.05 uur Het A-team. Het A-team komt in actie tegen de praktijken van een man die beginnende zakenlieden aan een startkapitaal „helpt". 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur De kip en het ei. Rinus raakt helemaal van slag als hij te we ten komt dat zoon Harry geld aan neemt van een Italiaan. 21.05 uur De Tv-show 22.00 uur Hotel. Darcy Chapman is helemaal in de gloria als ze vanwege haar verjaardag allerlei verrassings cadeaus ontvangt. 22.50 uur Aktua tv 23.20 uur De Benny Hill show 23.55 uur Journaal 00.00 uur Studio sport. Een samen vatting van de vandaag gespeelde wedstrijden in het ABN Wereldten nistoernooi. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.10 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.20 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de G.P.V. 19.25 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Aandacht voor kunst en cultuur. Ook is het tele visiespel „Een vlieger voor God" te zien. Het spel is geschreven naar aan leiding van een polio-epidemie een aantal jaren geleden, toen vanwege een geloofsovertuiging een grote groep mensen weigerde zich in te la ten enten tegen polio. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven Donderdag 21 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatshow 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Journaal 17.45 uur Agenda 19.00 uur Blue Thunder. Chaney maakt tijdens een vliegshow kennis met de stuntvliegster Gretchen Ter rell. Hij maakt klaar dat zij als te genprestatie voor een vlucht in de he licopter hem en zijn maats Ski en Bubba vlieglessen geeft. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dynasty. Krystle maakt een val van de trap tot grote schrik van Claudia en Mrs. Gunnerson. Kort daarop bevalt zij van een dochter, geassisteerd door de beide dames. De baby ademt niet en met mond op mond-beademing bezweert Blake het levensgevaar. 21.15 uur Adelaarsnest. Zesdelige se rie over de voorgeschiedenis en het bewind van Hitler in de jaren 1918 tot 1925, de jaren vlak na de eerste wereldoorlog en het voorspel tot de tweede. 22.05 Nederland muziekland. Mu ziekprogramma, gepresenteerd door Chiel van Praag. 22.50 uur De heilige koe. Auto- en mo tormagazine. 23.20 uur Alias Smith and Jones. Comedyserie. 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Snuiters. Johnny Kraay- kamp jr. praat in de omgeving van de gevangenis Veenhuizen met jongeren van wie de vader z'n straf in de ge vangenis uitzit, maar ook met jonge ren van wie de vaders ingeschakeld zijn voor de bewaking. 19.35 uur Kenmerk. Actualiteitenru briek. 20.00 uur Lotto live. Rechtstreekse uitzending vanuit 't Spant in Bussum met een raadspel en optredens van verschillende artiesten. 21.15 uur Love boat. Een gescheiden echtpaar is veroordeeld tot het delen van één hut en Julie is vervuld van romantische gevoelens voor een die renarts. 22.05 uur Blunders. Een aantal lach wekkende blunders die het filmdoek niet haalden werden verzameld en zullen zeker niet nalaten het kij kerspubliek te amuseren. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Haagse bluf. Politiek pro gramma met betrekking tot het bin nenlands gebeuren op het Binnenhof in Den Haag. 23.50 uur Nieuws voor doven 23.55 uur Studio sport. Beelden van de vandaag gespeelde wedstrijden in het ABN-Wereldtennistoernooi. LEIDEN - De Stichting Duinbehoud heeft in een reactie op het meerjaren plan Bosbouw van Landbouw en Visserij gepleit voor een beter beheer van de duinbossen. De natuurwaarde van de duinbebossing kan volgens haar sterk worden verbeterd door omvorming van de huidige naaldbossen tot gemengd bos. Zij betreurt het dat ondanks de goe de uitgangspunten van het meerja renplan deze omvorming er niet na der in is uitgewerkt. Ook vindt zij dat de houtopbrengst bij de omvor ming geen rol mag spelen. Duinbossen zijn, aldus Duinbe houd, belangrijk wegens het vastleg gen van de duinen en omdat zij de zeewind opvangen. De naaldbossen bestaan nu veelal uit Uitheemse boomsooften zoals grove, Oostenrijk se en Corsicaanse den. Vaak zijn zij aangeplant in vochtige open duinval leien achter de zeereep. De duinval leien zijn hierdoor verdwenen. Meer landinwaarts hebben naaldbossen naar dé mening van de stichting ook geen grote natuurwaarde. „Naaldbos heeft namelijk een geringere rijkdom aan flora en fauna. Dit blijkt onder meer uit de arme ondergroei, zoals het vrijwel ontbreken van planten en struiken, hetgeen onder andere weer leidt tot lagere vogelstand dan in een gemengd loofbos." Als bijkomend probleem wijst de stichting op ver droging van de duingebieden omdat de altijd groene naaldbomen meer water verdampen dan loofbomen. Scène uit ..De Brave Soldaat Schwejk" met Frans van der Velde en Danni Heylen. „Ergens is Marjan misschien nog een kind en dat zal Wim heus wel be grijpen. In elk geval heeft hij met mij pas nog zitten praten over de trouwe rij, dus dat hij er vanaf zou zien, ge loof ik nooit." „Maar vanavond is hij er toch niet," stelde Ma vast. „Dat wist ik, want er is vanavond vergadering van de veiling." „Moest jij daar dan niet naar toe?" „Het was niks belangrijks. Maar Wim kan er niet wegblijven, want die hoopt het komende jaar in het be stuur te komen. Z'n vader heeft er ook altijd ingezeten, dus maakt hij een goeie kans. Ik heb trouwens ge hoord dat ze hem ook op de lijst wil len zetten voor de gemeenteraad." „Een hele eer voor jou. Je aan staande schoonzoon gemeenteraad slid. Hoe vind Marjan het?" „Dat weet ik niet. Ik geloof niet dat ze het al weet. Trouwens, de verkie zingen moeten nog gehouden worden en tot zolang weet je tenslotte nooit zeker of hij er wel in komt." Van Duin zweeg even, dan ging hij verder: „Waarom dacht je eigenlijk dat Marjan geen zin zou hebben in Wim van der Linden? Hij is wel een paar jaar ouder, maar dat kan het toch niet zijn. En een ander heeft ze toch ook niet op het oog, is 't wel?" Ma haalde haar schouders op. „Ik kan van je dochter geen hoogte krijgen. Al dat gekke gedoe. Als ze de kans krijgt loopt ze over het strand of in de duinen en dan nog het liefst wanneer het slecht weer is. Veel man- nenvlees heeft ze geloof ik niet aan haar lijf. Een ander meisje van haar leeftijd zou nog wel eens gaan dansen of zo, maar zij niet. Ze loopt alleen maar met een sacherijnig gezicht rond en de enige waar ze nog wel eens mee praat is met Jan. Die steekt ze trouwens helemaal aan, want daar is ook al bijna geen land meer mee te bezeilen. Ik begrijp niet dat je het goed vindt dat hij naar de machi- nistenschool gaat. Als Marjan straks gaat trouwen, dan zou je hem in de tuin best kunnen gebruiken. Anders zal je van het voorjaar wel een knecht moeten nemen." Van Duin schrok op. „Een knecht nemen? We hebben hier nog nooit een knecht nodig ge had. Als ik het alleen niet aan kon dan hielp Fel viel Ma hem in de rede. „Ja, dat weet ik. Je vorige vrouw die was zo gek, niet alleen het huis houden te doen, maar ook nog eens een keer in de tuin te gaan werken. Maar daar heb ik je niet voor ge trouwd! Als je het in de tuin niet al leen afkan, dan neem je maar een knecht. Het is al erg genoeg dat Mar jan me straks hier met de hele bedoe ning van het huishouden laat zitten. Ik heb nou al haast geen tijd voor me zelf „Ik begrijp het niet," mompelde Van Duin meer tot zichzelf dan tot door ARIETA DE MAN zijn vrouw. „Toen je hier pas was deed je toch ook van alles en heb je me toch meer dan eens geholpen? Dat was je van huis uit toch ook ge wend?" Woedend keek Ma hem aan. „Nu moet je eens goed luisteren, Van Duin", en als het feit, dat ze hem Van Duin noemde nog geen voldoen de waarschuwing was geweest, dan klonk dat wel uit de harde klank in haar stem waarmee ze verder ging. „Je schijnt nog steeds niet te besef fen dat ik hier geen huishoudster meer ben die elke week haar hand moet ophouden voor de fooi waar je me voor liet werken. Ik ben nu je vrouw en de bazin van die bedoening hier. Maar als je mc als huishoudster wilt gebruiken, dan zoek je maar een ander om mee naar bed te gaan!" „Maar Maartje Verwezen staarde Van Duin naar de deur die zijn vrouw met een heftige knal achter zich had dichtgesmeten. Zoiets kon ze toch niet menen? Ze hield toch echt van hem? Misschien dat ze overspannen was door de moeilijke houding van Mar jan. Hij moest morgen toch maar eens met Marjan praten en dan maar met Jan ook. Het viel voor Maartje toch niet mee moeder te moeten spelen over twee zulke grote kinderen. Ergens was ze daarvoor nog te jong. (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7