c Raad Zierikzee doet geen uitspraak over handhaving verlofdag op Goede Vrijdag ZEEUWSE HULP IN DUITSE BERGEN Goedkeuring aanmelding ROPO-project Inwoner Burghsluis grijpt pistool politieman DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stoffelijke overschotten vrouw en kind uit Noordwelle geborgen Nu realisering samenwerking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kerncentrales Koninginnedag Biljartkampioen Lovende woorden Tijdens de raadsvergadering van Zierikzee De werkgroep Oranjevereniging van Brouwers- Rinus Lems werd in Noordgouwe verdiend bil- Het Hervormd Kerkkoor van Renesse verzorg- werd een PvdA-voorstel ten aanzien van uit- haven is van mening, dat de hele gemeente jartkampioen van het district Schouwen-Duive- de een optreden in het kader van het Europese breiding van kerncentrales met zes tegen vijf moet meedoen aan de viering van Koninginne- land in de eerste-klasse driebanden. (Pag. 6). jaar van de Muziek, waardoor het lovende verworpen. (Pag. 2). dag. (Pag. 4). woorden ontving. (Pag. 7). DINSDAG 19 MAART 1985 141ste jaargang Nr. 23696 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Orde leidt tot alle deugden. Maar wat leidt tot orde? Lichtenberg Algemeen bestuur De Zuidhoekmoet zelf nek uitsteken ZIERIKZEE: Onder het personeel van werkvoorzie ningsschap 'De Zuidhoek' is onrust ontstaan over het feit, dat de WSW-medewerkers dit jaar op Goede Vrijdag geen extra verlof meer zullen krijgen. Dit in tegenstel ling tot hun ambtelijke collega's, die wel recht hebben op die vrije Goede Vrijdag. Sinds de oprichting van het be drijf is het altijd zo geweest, dat zowel ambtelijk als WSW-personeel vrij had op deze dag, maar daar dreigt dit jaar verandering in te komen. Goede Vrij dag heeft gekend. Hij acht te dan ook alle termen aanwezig om als raad van Zierikzee het college op dracht te geven een dergelijk stand punt aan het Algemeen Bestuur ken baar te maken en tevens dit bestuur te verzoeken het eerder genomen be sluit opnieuw in overweging te ne- Deze kwestie kwam maandag avond uitgebreid aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering in het stadhuis te Zierikzee naar aanlei ding van een brief, die het Orgaan van Overleg (OVO) van het werk voorzieningsschap aan de colleges van b. en w. en aan alle gemeente raadsleden in de regio heeft gestuurd. In deze brief wordt erop gewezen, dat het Rijksconsulentschap Sociale Zekerheid niet akkoord zou kunnen gaan met deze extra vrije dag voor het WSW-personeel. Volgens de brief van de OVO heeft het algemeen be stuur van 'De Zuidhoek' in haar ver gadering van 26 februari besloten de Goede Vrijdag inderdaad niet meer vrij te geven. Spijtig De OVO geeft te kennen met het al gemeen bestuur een gesprek over dit besluit te hebben gehad, waaruit bleek, dat ook de bestuurders het een spijtige zaak vinden. ,,Maar gezien het standpunt van de Rijksconsulent vindt het bestuur dat men moeilijk anders kan", aldus de briefschrijvers. P.v.d.A.-fractievoorzitter in de Zie- rikzeese gemeenteraad de heer D. van der Wekken- en tevens algemeen bestuurslid van het werkvoorzie ningsschap - stelde voor de brief van de OVO als apart agendapunt te be handelen Met de stem van de heer J. J. Geleijnse (VVD) tegen werd dat verzoek ingewilligd. Van der Wekken, als A.B.-lid van 'De Zuidhoek' mede verantwoorde lijk voor het unanieme bestuurs besluit die vrije Goede Vrijdag af te schaffen, meende dat het WSW- personeel door de houding van de Rijksconsulent in het nadeel komt te verkeren in vergelijking met het ambtelijk personeel van 'De Zuid hoek', dat dezelfde rechtspositie heeft als de gemeente-ambtenaren van Zierikzee en dus recht heeft op een vrije dag op Goede Vrijdag. Verworven recht Van der Wekken meende dat er voor het WSW-personeel toch sprake was van een verworven recht, sinds men gedurende dertig jaar wel die vrije Met andere woorden Van der Wek ken wilde als A.B.-lid van 'De Zuid hoek' een stevig mandaat in de rug van de gemeenteraad, met daaraan verbonden de uiterste consequentie, dat als de Rijksconsulent inderdaad niet akkoord zal gaan met die extra vrije dag dat dan de gezamenlijke ge meenten ten slotte voor de financiële consequenties moeten opdraaien; be treffende een bedrag van 22.000,-. Overigens zei Van der Wekken nog wel de hoop te hebben, dat het Rijks consulentschap die extra vrije dag wel als relevant zal aanmerken en als dat niet zo was, zou hij het op grond van het door hem geschetste verwor ven recht, weieens voor de rechter uitgevochten willen zien. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester zei daar, op grond van een gesprek met betrokken Rijkscon sulent, minder optimistisch over te zijn. Verder was hij van mening, dat er - als de gemeenten inderdaad de kosten van die extra vrije dag zouden moeten opbrengen - direct sprake zou zijn van een structurele uitgave. Argumenten? Zoals verwacht kon worden werd tijdens de hierna volgende raadsdis- cussie geïnformeerd naar de argu menten van het algemeen bestuur - en naar die van de heer Van der Wekken- om unaniem te besluiten de extra vrije dag inderdaad te laten verval len. De toelichting van Van der Wek ken bleek wat mager: Zelf had hij de vergadering pas in later stadium bij gewoond en werd hij - zonder vol doende op de hoogte te zijn van de ar gumenten - voor de stemming geplaatst. Hij trachtte de raadsleden er echter van te overtuigen, dat de al gemeen bestuursleden echt hadden geknokt voor een rechtvaardige zaak en dat zij op allerlei mogelijke ma nieren getracht hadden de Rijkscon sulent daarvan te overtuigen. Wethouder J. Groen, tevens ambte lijk werknemer bij 'De Zuidhoek', kwam in later stadium met de toe lichting, dat wellicht voornamelijk de financiële consequenties tot het unanieme bestuursbesluit hadden geleid. „Als de bestuursleden zich gedekt weten door een mandaat door hun gemeenteraden, zullen velen van hen geen moeite hebben hun beslis sing terug te draaien meende wet houder Groen. Dat laatste was echter gestoeld op informatie vanuit de wandelgangen Vervolg pagina 2 Man verstoort orde raadsvergadering Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Een inwoner van Burghsluis heeft maandagavond na afloop van de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen voor de nodige consternatie gezorgd. Het optreden van P. E. van der L. leidde ertoe dat twee politieagenten van het korps Schouwen-Duiveland de man overmeesterden, hem in de handboeien sloegen en meenamen naar het bureau in Zierikzee. Tijdens de raadsvergadering had de man al verscheidene malen de or-, de verstoord met commentaar over het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer maande hem zijn mond te houden en verzocht de man uiteindelijk de zaal te verla ten. Zijn gedrag had tot gevolg dat de politie werd gebeld om indien nodig de man te verwijderen. Rond negen uur was de raadsverga dering ten einde en hield de politie de man vanuit de hal van het gemeente huis in de gaten. Daar ontstond een discussie tussen de persoon in kwestie en de beide agenten. Van der L. zei dat hij het recht had om zichzelf te verdedigen. Hij wilde aandacht vragen voor het ziekenhuis, waar naar zijn zeggen „kinderen worden ROTTERDAM - Het stoffe lijk overschot van de 32-jarige mevrouw M. G. Bosch uit Noordwelle die zondagavond verdronk toen de sleepboot waarop ze zat in het Calland- kanaal omsloeg, is maandag geborgen. Een woordvoerder van de po litie Rotterdam heeft dat maandagavond bekendge maakt. De vrouw was de echtgenote van de schipper van de sleep boot .Tilly" die bij werkzaam heden bij een ponton op het ka naal omsloeg. Ook de vijf maanden oude dochter, Karin, van het echtpaar kwam bij het ongeluk om het leven. Het kin derlijkje werd zondagavond laat al geborgen, aldus de poli tiewoordvoerder. De moederen het kind zaten in de kajuit van de sleepboot toen het schip wa ter begon te maken. ZIERIKZEE-De Zeeuwen staan bekend vanwege hun eeuwenlange gevech ten tegen de elementen en dan voornamelijk tegen het water. Sinds zaterdag ochtend is bekend dat zij ook hun mannetje staan als een andere natuurlijke vijand in het spel is en wel de sneeuw. Tijdens de tweede dag van de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode, die vorige week vrijdag en zaterdag werd gemaakt, bracht Moeder Natuur volop verrassingen door een meer dan uitbundige sneeuwval. Daardoor ver anderden de reeds aan de lente denkende Westduitse middelgebergten op nieuw in schitterende landschappen, die volop aan de wintersport deden den ken. Maar al gauw bleek dat ook in die streken de sneeuw als vijand van het wegverkeer kan optreden. Dat ondervonden een aantal deelnemers aan de Nieuwsbode-reis aan den lijve, toen zij op de Hunsrück in het Moezelgebied gevraagd werden om hulp te verlenen aan een gestrande automobilist. Tussen Idar-Oberstein en Bemkastel-Kues was een automobilist met zijn wagen van de enigszins hellende weg gegleden. De man kon zijn voertuig met geen mogelijkheid meer op eigen kracht op de rijbaan krijgen. Het op sleep touw nemen door andere automobilisten was, door de gladheid ook geen oplossing. En wat doe je dan midden in de rimboe"? Welnu, dan houd je een bus met stoere Zeeuwen aan en vraagt om hulp. Het verzoek, dat chauffeur/reisleider Rinus van der Voorden overbracht naar de mannelijke deelnemers, werd onmiddellijk beloond met meer dan voldoende hulpvaardige handen. Binnen de kortste keren stond de automobiel toen weer op het juiste spoor. Vooreen uitvoerig verslag over de lezersreis verwijzen we u naar pagina 5 ZIERIKZEE - De staats secretaris van Onderwijs heeft de aanmelding van het bestuur van de Ge meenschappelijke Rege ling Beatrixschool te Zie rikzee voor een ROPO-pro- jeet goedgekeurd. Het ROPO-project staat voor Regi onaal Overleg Primair Onderwijs. Het bestuur had verzocht in aanmer king te komen voor verkostiging van het overleg tussen diverse scholen en de Beatrixschool. Nu kan tot realise ring van de samenwerking worden overgegaan. Per brief van 3 september 1984 heeft het bestuur van de Beatrix school voorgesteld te besluiten tot re gionale samenwerking op Schou- en-Duiveland. Alle besturen van de openbare kleuter- en lagere scholen en de besturen van de Anne Frank- school. De Kring en Nutskleuter- school reageerden positief op dat voorstel. Doelstellingen In de brief van 3 september zijn doelstellingen geformuleerd en voor stellen voor de werkwijze gedaan. Deze moeten nader worden bespro ken en uitgewerkt. Op maandag 25 maart wordt in de Beatrixschool aan de Grachtweg te Zierikzee een bijeen komst gehouden, waar de doelstellin gen en voorstellen aan de orde ko men. De agendapunten zijn: informa tie over het bu.o.-ba.o. project 1982-1984 van de Anne Frankschool en de Beatrixschool; informatie over de werkwijze van de centrale aanmel- dings- en onderzoekcommissie Spe ciaal Onderwijs Schouwen-Duive land; invulling van de werkwijze bin nen het ROPO-project, onder andere oprichting van een resonansgroep, besteding van de beschikbare gelden en taakomschrijving van de eoördi- vermoord". Nadat hij zich opnieuw negatief had uitgelaten over het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis („mijn stembanden zijn er ook ver kracht") en de agenten de man ver zochten naar huis te gaan greep hij opeens naar het pistool van één van de agenten. Daarop ontstond een worsteling tussen de drie personen, waarbij de man de handboeien om kreeg en werd meegenomen naar het bureau. Daar kreeg Van der L. een medisch onderzoek en werd een pro ces verbaal tegen hem opgemaakt. Hij heeft de nacht op het bureau doorgebracht. De man wilde met zijn opmerkin gen over het ziekenhuis opnieuw het overlijden van een negenjarig meisje uit Oude Tonge eind vorig jaar aan de kaak stellen. In Zierikzee zou het meisje een verkeerd infuus toege diend hebben gekregen. Het onder zoek is in handen gegeven van de offi cier van justitie en de inspectie voor volksgezondheid in Zeeland. De uit slag daarvan is nog niet bekend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ffih PÊ Bitr Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt en voorna melijk in het noordoosten van het land mogelijk wat regen of sneeuw; minimumtemperatuur om het vries punt, middagtemperatuur ongeveer 4 graden; matige noordoosten wind, kracht 4, in het Waddengebied af en toe krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 maart: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidoost 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 mrt. Zon op 6.43, onder 18.53 Maan op 6.56, onder 17.43 21 mrt Zon op 6.40, onder 18.55 Maan op 7.08, onder 18.53 Nieuwe Maan: 21 maart (11.59) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 maart 2.28 21 maart 2.49 15.34 16.10 8.48 9.20 20.54 21.21 nator. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Omdat de protestant christelijke en de rooms-katholieke schoolraad vanuit hun eigen richting bekosti ging van regionale samenwerking hebben aangevraagd, zijn deze scho len niet in de aanvraag van het be stuur van de Beatrixschool betrok ken. In het streven het overleg zo breed mogelijk te laten zijn stelt het be stuur voor ook deze scholen te blijven informeren over het project. Uitbrei ding van de resonansgroep met een waarnemer uit de onder- en boven bouw van het bijzonder onderwijs vormt hiertoe een mogelijkheid. Sspringtij: 23 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons land bevindt zich net tussen twee systemen. Het ene sy steem is een depressie boven zuid oost-Europa, die veel bewolking en ook sneeuw veroorzaakt boven mid den- en oost-Europa. Het andere systeem is een gebied van hoge luchtdruk boven Skandina- vië dat zich net tot boven ons land uit strekt. Hierin komt maar weinig be wolking voor. De komende nacht echter zal bewol king afkomstig van Duitsland ons land binnendringen. Hierdoor daalt de temperatuur niet meer zo sterk als de afgelopen nacht en worden er minima verwacht van om het vriespunt. Uit de bewolking kan voorname lijk in het noordoosten van het land wat sneeuw of regen vallen. Elders blijft het meest droog. In de middag kan de temperatuur tot circa 4 graden oplopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1