Rolemmer ligt Zierikzee zwaar op de maag Wethouder onderwijs sprak over basisschool NOCQDWELLE DBUKKER1J Leden VVV Renesse willen geen verhoging contributie ERIC DE NOORMAN Burgemeester van Sluis waarnemer in Aardenburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 maart 1985 Nr. 23693 5 -i (vervolg van pagina 1) ook op Schouwen-Duiveland de rol emmer in te voeren." Ook bevolking informeren De discussie, waarop de heer Den Boer hoopte, kwam inderdaad. Maar of na afloop iedere aanwezige zich kon vinden in de invoering van de rolemmer, staat te betwijfelen. Met name van de zijde van de Zierikzeese bestuurders waren er nogal wat kriti sche opmerkingen te horen. Als eerste maakte de Zierikzeese wethouder J. Groen gebruik van de mogelijkheid om vragen te stellen. Hij wilde weten of er ook voor de be volking van Schouwen-Duiveland een soortgelijke voorlichtingsbijeen komst zal worden georganiseerd. Zijn vraag werd door de voorzitter positief beantwoord met de medede ling dat in september 1985 in de wij ken, waar de rolemmer wordt inge voerd, voorlichtingsavonden zullen worden gehouden. Dat was voor wet houder Groen evenwel geen afdoende geruststelling: ,,Het besluit is dan al genomen. Ik zou liever zien dat er eerst wordt voorgelicht, daarna een proefneming wordt gehouden en ten slotte pas de besluitvorming zijn beslag krijgt. Ik zou willen voorstel len dat er bijvoorbeeld een drietal voorlichtingsavonden wordt belegd om de bevolking vooraf te informe ren." De heer Groen kreeg echter die toe zegging niet. Wel werd hem toege zegd dat deze suggestie in een verga dering van het dagelijks bestuur van de dienst zal worden behandeld. Op zijn vraag of met name oudere burgers, die problemen hebben met het aan de weg plaatsen van de rol emmer, daarbij geholpen kunnen worden door het personeel van de rei nigingsdienst, kreeg de heer Groen van de voorzitter het antwoord dat daarover overleg mogelijk is. Als mo gelijke oplossing van deze voorko mende problemen noemde de heer Den Boer de hulp tussen buren onder ling. Met name in die situaties, waar sprake is van een concentratie van oudere bewoners, zal worden bezien welke werkwijze moet worden geko zen. Binnenstad Zierikzee Burgemeester Th. H. de Meester stak vervolgens niet onder stoelen of banken dat de rolemmer in de bin nenstad van Zierikzee voor grote moeilijkheden zal gaan zorgen. ,.Ik zie het echt niet zitten om in de bin nenstad, met zijn smalle straten en stoepen en de nodige parkeerproble men, met rolemmers te werken. Dat zal grote moeilijkheden op gaan leve ren, ook ten aanzien van het vanda lisme." De heer Den Boer erkende dat Zie rikzee bij de invoering specifieke problemen zal opleveren. ,,In de bui tenwijken van de stad zullen we wei nig problemen tegenkomen maar met name in de oude binnenstad zal dat anders zijn. We hebben dat centrum bewust als laatste wijk in schema van invoering opgenomen om zoveel mogelijk vooraf de te verwachten problemen op te kunnen lossen. In uiterste noodgevallen zal tenslotte nog dispensatie van het gebruik van de rolemmer kunnen worden ver leend." Volgens de heer Den Boer heeft de gemeente Assen, waar het bestuur van de reinigingsdienst poolshoogte heeft genomen van het gebruik van de rolemmer in de praktijk, ervaren dat sedert de ingebruikname van de rolemmer sprake is van duidelijk schonere straten. Hij onderkende wel dat door vandalen hier en daar soms een rolemmer zal worden omgegooid. „Maar ook in de huidige situatie ligt er gedurende grote delen van de dag huisvuil op straat. Een oplossing hiervoor kan ik niet aandragen. De instelling van een reinigingspolitie is financieel niet haalbaar en het vandalisme-probleem is erg moeilijk te bestrijden omdat we voortdurend een tekort aan politiemensen heb ben. Aan de andere kant is het voor komen van deze problemen ook een stukje medeverantwoordelijkheid van de burger." Op een vraag van het Brouwse ge meenteraadslid J. K. Goemans, waar om de Zierikzeese wijk Poortam bacht als eerste wijk is gekozen voor de invoering van de rolemmer, be aamde directeur Landman dat daar nauwelijks problemen zijn te ver wachten. ,,Maar die wijk is bewust als eerste gekozen omdat het ophalen van huisvuil daar in één dag is te rea liseren met één wagen. Op die manier zijn we in de gelegenheid om de dag prestaties met het nieuwe systeem te meten, met het oog op de aangeboden hoeveelheden huisvuil. De heer Den Boer lichtte daarbij toe dat een nadere inventarisatie van het aantal benodigde rolemmers van 120 en 240 liter nog zal worden ge maakt. Daarbij zullen niet alleen de bejaardenwoningen in ogenschouw genomen worden, maar ook het aan tal zelfstandig wonende bejaarden in de verschillende wijken. Betutteling De heer D. van der Wekken uit Zie rikzee vroeg zich af of de gebruikers van de rolemmer zelf niet beter kun nen bepalen welke maat rolemmer gewenst is. „Ik vraag mij af of die keuze wel door de reinigingsdienst gemaakt moet worden. Dat gaat mij erg ver en lijkt een beetje op betutteling van bovenaf. Als de maat van bovenaf wordt opgelegd zou de bereidwillig heid tot medewerking wel eens aan zienlijk minder kunnen zijn." Volgens de heer Den Boer zullen de mensen bij een verkeerde keuze snel voor verrassingen komen te staan, omdat al het huisvuil via de rolem mer moet worden aangeboden. De reinigingsdienst zal na de invoering van de rolemmer geen enkel ander aanbod van huisvuil meer accepte ren. De heer Horeman voegde daar aan toe dat in de praktijk voldoende is gebleken dat de grote rolemmer veelal een noodzaak is om de aanwe zige hoeveelheid huisvuil te kunnen aanbieden. „We zullen binnenkort een keuze moeten maken ten aanzien van hoe veelheid benodigde rolemmers van beide formaten. Als we daarbij ach teraf grote fouten hebben gemaakt omdat men te vaak tot de ontdek king is gekomen dat het gekozen for maat niet juist is, zitten we aan de Hoosjesweg met grote hoeveelheden overbodige rolemmers. En daar ko pen we niets voor", aldus de voorzit ter. De heer Den Boer besloot de bijeen komst met de conclusie dat van het bestuur en de directie van de reini gingsdienst nog de nodige inventivi teit zal worden gevraagd, voordat tot invoering van de rolemmer zal kun nen worden overgegaan. Volgens het schema, dat door de dienst is opgesteld, zal de eerste proefneming in de Zierikzeese wijk Poortambacht starten in juli 1985. De afronding van de invoering van de rolemmer op Schouwen-Duiveland heeft als streefdatum 31 maart 1986. Ouderen De heer H. Asma uit Zierikzee op perde bezwaren, die hem ter ore wa ren gekomen van oudere inwoners. „Mijn ervaring is dat veel ouderen dit systeem niet willen. Ze kunnen vaak al met moeite de nu in gebruik zijnde plastic zak tillen. Een rolem mer zou in dat verband nog meer pro blemen opleveren. U zegt wel dat in voorkomende gevallen dispensatie mogelijk is maar daarin blijft u mijns inziens wat vaag." Hij stipte In Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Op initiatief van de PvdA, afdeling Brouwershaven hield de wethouder van onderwijs mevrouw S. Loschacoff-de Kanter dinsdag avond in het Tonnenmagazijn een inleiding over de nieuwe basisschool die in augustus van start gaat. Haar gehoor bestond uit ongeveer vijftien ouders en partijleden. Mevrouw Loschacoff ging in haar inleiding uit van de historische ach tergronden die voor de lagere school in de negentiende en voor de kleuter school halverwege de twintigste eeuw beginnen. Naar aanleiding hiervan schetste zij de verschillen tussen beide schooltypes en de wijze waarop die nu aan elkaar worden aangepast. Overigens zei de wethou der niet het idee te hebben dat vanaf augustus aanstaande alles totaal an ders zal gaan. „Het schoolwerkplan zal steeds opnieuw moeten worden bijgesteld tot men Uiteindelijk het beoogde resultaat bereikt". Een be langrijk aspect bij het nieuwe school type achtte zij de persoonlijke bege leiding van leerlingen die naar haar ook aan dat weliswaar een emmer met een inhoud van 120 liter beschik baar is in plaats van de grotere .èm-. mer van 240 liter. „De toepassing van die kleinere emmer wordt echter af hankelijk gesteld van de toegang tot de woning en/of de plaatsingsmoge lijkheden. Ik vraag mij af of de vali diteit van de gebruiker daarbij ook geen rol moet spelen." Het antwoord op zijn vraag kreeg de heer Asma van de heer A. Hore man, vertegenwoordiger van de fir ma Shafer, leverancier van rolem mers. „In de praktijk is het zo dat bij bejaarden veelal de kleine rolemmer wordt geplaatst. De reden daarvan moet worden gezocht in het feit dat de hoeveelheid geproduceerd huis vuil gering is. We hebben in de prak tijk ook ervaren dat bijvoorbeeld ge handicapten veel meer moeite hebben met het tillen van een plastic huisvuilzak, in verband met een ho gere belasting van het lichaam, dan met het wegrijden van een rolem mer." ROTTERDAM - In het Rijnmondge bied moeten tot 1989 in totaal 31.755 nieuwe huizen worden gebouwd. On geveer 152.000 huurwoningen diene op korte termijn verbeterd te wor den. het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft deze cijfers genoemd in een brief aan staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 mening het beste in de praktijk kan worden gebracht wanneer de klassen niet te groot worden gemaakt. Discussie Naar aanleiding van vragen van de aanwezigen ontstond een discussie over onderwerpen als het door de mi nister voorgestelde enquêteformulier aan de hand waarvan, via persoonlij ke vragen aan de ouders, het aantal te benoemen leerkrachten aan een school wordt bepaald, wat kinderen zullen moeten weten aan het eind van de lagere school, de wijze waarop het kleuteraspekt door zal dringen op de basisschool en de middenschool. (vervolg van pagina 1) bestuur inderdaad meer wil doen. „Want anders zullen we in dè evene menten moeten gaan schrappen", al dus Janse. Infobox Uit een toelichting van VVV- informatrice Mary Dalebout over de ervaringen die in het vorig seizoen werden opgedaan met informatie via beeldschermen, de zogenaamde ter minals, bleek dat ook dit jaar met de ze proef doorgegaan zal worden en dat er misschien zelfs een uitbreiding komt in de vorm van een infobox langs Rijksweg 58. De heren P. J. P. van de Reijnst en E. M. Rijstenbil werden voor vijf jaar in het bestuur herkozen en de heer L. C. Hoogerhuis die, blijkens lovende woorden van de voorzitter, achttien jaar lang zijn beste krachten in de bestuursfunctie heeft gegeven werd hiervoor bedankt met een presentje en de benoeming tot ere-lid van het VW-Renesse. In zijn plaats werd de heer L. Lemson benoemd. In zijn afscheidstoespraak hekelde het scheidende bestuurslid eveneens het gemeentebeleid wat de toeristen belasting betreft. Hij stelde dat de gemeente naast de inkomsten van één miljoen gulden aan toeristenbe lasting ook nog eens twee-en-een-half miljoen ontvangt uit allerlei andere inkomsten die eveneens voortvloeien uit het feit dat Westerschouwen een toeristische gemeente is. „Vindt u niet dat de VVV's er dan bekaaid afkomen?", aldus Hooger huis die vond dat de gemeente met name niets doet aan de bevordering van het toerisme in het voor- en na seizoen, een activiteit die veel geld vraagt en niet alleen door de bedrij ven kan worden opgebracht. „Omdat 75 a 80% van de inwoners direct of in direct bij de recreatie is betrokken is het een morele plicht voor de ge meente om hier ten bate van de inwo ners naar te handelen of haar beleid op af te stemmen". Tekort Bij het presenteren van het jaar overzicht en het voorlopige program ma van de evenementen werd door de heer Schults van de evenementen commissie aan de bel getrokken. Ook op dit gebied zullen de reserves dit jaar aangesproken moeten worden om het verwachte tekort van 5.020,- te dekken. Daarna blijft er niet zo veel meer over. Zoals bekend heeft de gemeente Westerschouwen het ver zoek van het VW-bestuur om het be grotingstekort van de evenementen commissie te subsidiëren afgewezen. Wel bestaat er bij het bestuur nog hoop op een gemeentelijke financiële bijdrage voor de taptoe Renesse. De voorlopige evenementenlij st zoals die dinsdagavond werd gepresen teerd laat een gevarieerd programma zien dat in grote lijnen dezelfde eve nementen bevat als vorig seizoen. Promotie Om Renesse te promoten zal de VVV eind maart met een stand verte genwoordigd zijn op de camping- beurs te Essen (Duitsland). Een acti viteit die voor een belangrijk deel wordt bekostigd uit de promotiepot van de provinciale VVV. Voorzitter Janse hield een pleidooi voor meer samenwerking tussen de onderlinge VVV's op Schouwen-Duiveland, zo dat ook de promotie van de Westhoek ruimer opgezet kan worden. In dit verband werd aan het eind van de vergadering als voorbeeld een promotiefilm over Brabant vertoond die beschikbaar werd gesteld via De Regt van de provinciale VW, die eveneens op de vergadering aanwezig was. Dit ter oriëntatie om ook Westerschouwen eventueel op deze wijze te gaan te presenteren op toe ristenbeurzen. Uit de woorden van voorzitter Jan se bleek dat het bestuur van de VW- Renesse nog niets naders heeft verno men over de aangekondigde reorgani satie van de VVV-Zeeland. Over dit onderwerp worden binnenkort twee voorlichtingsbijeenkomsten gehou den onder voorzitterschap van mr. H. Bruin van de provinciale VW. Voor de regio Renesse is dat op 26 maart. MIDDELBURG - De Commissaris van de Koningin in Zeeland, Dr. C. Boertien, heeft de burgemeester van Sluis, Mr. J. Asselberg (39), benoemd tot waarnemend burgemeester van Aardenburg als opvolger van Drs. W. L. Lockefeer, die per 15 maart ont slag heeft gevraagd. De benoeming gaat vrijdag in. Vol gens de kabinetchef van de Commis saris van de Koningin in Zeeland, Mr. A. de Ru, zal Asselbergs nog zeker een jaar de scepter over Aardenburg blijven zwaaien. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de vacatu re voor het Aardenburgse burge meesterschap nog niet opengesteld. Een sollicitatietermijn duurt minstens zes maanden, zodat ver wacht mag worden dat de hele proce dure zeker een jaar in beslag zal ne men. Mr. Asselbergs is sinds drie jaar burgemeester van het drieduizend in woners tellende stadje Sluis. Locke feer was twaalf jaar burgemeester van Aardenburg, dat op een steen worp afstand van Sluis ligt en dat bij na vierduizend inwoners telt. De laatste jaren was in Aardenburg een bijzonder moeilijke politieke si tuatie ontstaan door onderlinge one nigheid in de gemeenteraad en het college van b. en w. Lockefeer sprak zelfs over een geestelijke lynchpartij, een ongelijke strijd die niet meer vol te houden was, toen hij ontslag nam. Aan dat ontslag ging onder andere een enquête vooraf die door een inwo ner van Aardenburg was georgani seerd. De vraagstelling in deze en quête richtte zich vooral op het functioneren van Lockefeer wiens po sitie al enkele jaren ter discussie stond wegens zijn „Bourgondische le vensstijl". De Gezworenen 2. Wanneer de Frankcngidsen afscheid geno men hebben, stijgen de Noren en Herulenkrij- gers af, op een teken van Eric. „Hier zullen we kamp maken," beslist de Noorman. „Het is hier een verlaten gebied, wild in overvloed, en altijd beter om te bivak keren. dan in de buurt van de Heirbaan war we rekening met de bevolking moeten houden." De krijgers zijn het met hem eens. en snel worden windschermpjes gemaakt, waaronder geslapen kan worden, terwijl de zeven Herulen voortreffelijke boogschutters - met Axe op jacht gaan. De paarden worden verzorgd en en kele uren later reeds doen de mannen zich in stille tevredenheid tegoed aan de geroosterde opbrengst van de jacht. „En de route," zegt de Noorman, de laatste botjes in het vuur mikkend. „Volgen wc de heir baan naar het oosten dan komen we in de stad Coionia (Keulen), vanwaar een handelsweg over land voert naar de kusten van de Noord zee. Er zijn daar een paar handelsplaatsen, maar „Mij lijkt het zogezegd niks," gromt Svein. „Ik heb al lang genoeg door dit vermaledijde land rondgesloft. Vergeet de Hunnen niet, bo vendien. Waar die uithangen op 't ogenblik weet niemand; maar ik voel er niks voor, die onderweg in de armen te lopen." „Dan gaan we westwaarts", glimlacht Eric. „Eerlijk gezegd, lokt dat mij óók meer aan. maar vergeten we niet. waarvoor Merwig ons gewaarschuwd heeft. We bevinden ons daar in de grensstreek en de bevolking heeft nogal eens te lijden van plunderaars van over de noordelijke grenzen." „Aan mij valt niets te plunderen," gromt Svein, „dus dat valt alweer mee" „Goed," glimlacht Eric, „dan gaan we naar de kust! Als Maar - helaas - alles zou niét meelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5