Rolemmer ligt Zierikzee zwaar op de maag Bouw vier winkeleenheden in Renesse gaat voorlopig door 1e Overdekte Snuffelmarkt Leden VVV Renesse willen tekort niet wegwerken met verhoging contributie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Middenstandsvereniging Renesse dient opnieuw bezwaarschrift in op Schouwen-Duiveland Zie advertentie op pag 10 C ZtERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 MAART 1985 141ste jaargang: Nr. 23693 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Honderd jaar Mevrouw J. Zoeter-de Glopper vierde woens dag in het rusthuis „Duinoord" te Haamstede haar honderdste verjaardag. (Pag. 3). Plaatopname Het koor „VZOS" te Oosterland werkte dins dagavond hard aan een plaatopname in de Ne derlands Hervormde Kerk te Renesse. (Pag. 4). Zeven ploegen Naar alle waarschijnlijkheid nemen toch nog zeven ploegen deel aan de zomer avondvoetbalcompetitie op Schouwen-Duive land. (Pag. 6). Gevaar De Wiardi Beekman Stichting is van mening dat het monopolie van woningcorporaties een gevaar zijn voor de huurders. (Pag. 9). Men heeft slechts ergenis, wanneer men ze neemt. Wat ons voorgeworpen wordt, hoeft men niet op te rapen. Rückert BURGH-HAAMSTEDE - De strijd tussen de BV Zeelenberg uit Ouddorp en de mid denstandsvereniging Renesse is vooralsnog in het voordeel van eerstgenoemde uitge vallen. De gemeente Westerschouwen is niet v^n plan om de BV onder dwang te laten stoppen met de bouw van vier winkeleenhederi met bovenwoning aan De Zoom te Re nesse. Het college heeft na een zorgvuldige afweging van belangen besloten Zeelen berg niet het slachtoffer te laten worden van een misverstand, aldus juridisch advi seur J. J. v.d. Weel van de gemeente uit Middelburg. Gemeente Zierikzee voorziet grote problemen bij invoering van de rolemmer in de binnenstad Perioden met zon en vooral later op de dag enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw: minimumtempera tuur omstreeks min 1 graad; middag- temperatuur ongeveer 5 graden. Matige westelijke wind. Voor aanvang van de voorlichtingsbijeenkomst nemen burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse en gemeenteraadslid H. Asma uit Zierikzee een kijkje bij de rolemmers. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Zierikzee is er bepaald nog geen voorstander van dat de Reinigings Dienst Schouwen-Duiveland de rolemmer gaat invoeren voor de inzameling van huisvuil. Dat kan worden gecon cludeerd uit het feit dat met name raadsleden van deze gemeente tijdens de dinsdagavond gehouden voorlich tingsavond over de invoering het woord voerden om hun bezwaren kenbaar te maken. De voorlichtingsavond, welke werd gehouden in de Graanbeurs te Zierikzee, was bedoeld voor bestuur ders van de eilandelijke gemeenten en het personeel van de dienst. Na een korte inleiding door de voorzit ter van het bestuur van de dienst, de heer W. den Boer, konden de talrijke aanwezigen kennis nemen van een drietal filmpjes over de gebruiksmo gelijkheden van de rolemmer en de ervaringen daarmee, opgedaan in an dere steden. Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld om vragen te stellen en opmer kingen te plaatsen. Van deze moge lijkheid maakten, zoals gezegd, met name de Zierikzeese bestuurders ge bruik. In zijn inleiding memoreerde de heer Den Boer dat de Reinigings Dienst Schouwen-Duiveland er steeds op uit is geweest om de dienst zo goed mogelijk te laten functione ren: „Dat betekent onder meer inspe len op de middelen en mogelijkheden die zich ten dienste van de inzame ling en verwerking van het huisvuil aandienen. Tben ons bestuur dan ook de mogelijkheid geboden werd om el ders de toepassing van de rolemmer als inzamelmiddel in de praktijk te bezien, hebben wij daar in februari 1984 dankbaar gebruik van ge maakt." Sinds die tijd heeft de directeur van de reinigingsdienst, de heer J. Land man, zich beziggehouden met de sa menstelling van een uitvoerig rap port, waarin hij de bevindingen van zijn onderzoek naar de mogelijkhe den van invoering van de rolemmer op Schouwen-Duiveland heeft neer gelegd. Alternatief In zijn inleiding gaf de heer Den Boer aan dat er een tendens aanwezig is om de mogelijkheden om vuil te storten, te beperken. In dat geval zal de vuilverwerking moeten worden beperkt tot verbranding en schei ding, aldus de voorzitter. ,,In het kader van het Provinciaal Afvalstoffenplan vormt Schouwen- Duiveland met Tholen en St. Philips- land een samenwerkingsgebied. Het plan geeft duidelijk aan dat de sa menwerkingsgebieden in de periode 1981-1986 dienen te onderzoeken wel ke alternatieve verwerkingsmetho den of -technieken in de volgende plan periode te realiseren zijn. Er is een Provinciale Werkgroep Tbekom- stige Afvalverwijdering ingesteld, die momenteel onderzoek laat ver richten naar de mogelijkheden van scheiding van het huisvuil". ,,In dit verband is de hoeveelheid en de samenstelling van het aangebo den huisvuil van groot belang. De in voering van de rolemmer kan er me de toe bijdragen dat een aanzienlijke hoeveelheid plastic niet meer op de stortplaats of te zijner tijd bij de schcidingsinstallatie terecht komt", aldus de heer Den Boer Hij stelde dat de Reinigings Dienst Schouwen-Duiveland alle begrip heeft voor het feit dat een nieuw inza melsysteem „hier en daar" weerstan den oproept. „Ik hoop echter dat deze voorlichtingsavond leidt tot een open discussie, waaruit de conclusie ge trokken kan worden dat uiteindelijk het besluit kan worden genomen om Vervolg pagina 5 WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 maart: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noord 5 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 2 ZON- EN MAANSTANDEN 15 maart Zon op 6.55, onder 18.44 Maan op 04.46 onder 11.37 Nieuwe Maan: 21 maart (11.59) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 maart 9.29 22.24 3.01 15.54 Doodtij: 15 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een krachtig ho- gedrukgebied boven het midden van de Atlantische Oceaan en een depres sie boven Zweden wordt een noord westelijke stroming in stand gehouden. Deze stroming voert kou de onstabiele lucht via de Noordzee naar onze omgeving. In deze lucht kunnen zich morgen, vrijdag, vooral later op de dag buien ontwikkelen. Sommige van deze bui en gaan gepaard met hagel of natte sneeuw. Ook na morgen komt er weinig ver andering in dit weerbeeld. Het blijft koud met enkele buien. "Vorig jaar februari kreeg architect M. Zeelenberg uit Ouddorp een ver gunning van Westerschouwen voor het oprichten van vier winkeleenhe den met bovenwoning en kantoor aan De Zoom. De middenstandsvereni- ging maakte met succes bezwaar bij de Raad van State, welke op 17 april 1984 bekend maakte de vergunning te schorsen. Daarop keurde de gemeen te de vergunning weer goed. Ook daartegen maakte de middenstands- vereniging bezwaar bij de Raad van State. J. J. v.d. Weel: „Een ambtenaar van Westerschouwen heeft bij de af deling rechtspraak van de Raad van State geinformeerd of er door de mid denstandsvereniging beroep was in gesteld. Deze ambtenaar heeft aan b en w verteld dat hij telefonisch had doorgekregen dat er geen bezwaar binnen de gestelde termijn was bin nengekomen. Het college heeft zich bij verdere te nemen stappen op deze uitspraak gebaseerd en ging ervan uit dat de schorsing van de Raad van State hierdoor kwam te vervallen. Advertentie Perioden met zon Hoogst ongelukkig echter bleken de verkregen inlichtingen onjuist, maar daar kan de gemeente niets aan doen, volgens mij. Zeelenberg was inmid dels al volop met de bouw bezig. Hij had al contracten afgesloten met de aannemer en had verdere voorberei dingen getroffen. In zo'n geval kan de gemeente de bouw stilleggen, maar is daartoe niet verplicht. Het gemeente bestuur moet dan de belangen gaan afwegen. De advocaat van de BV Zee lenberg, mr. A. den Hollander, heeft bij b en w een verzoek ingediend geen politiedwang toe te passen. De ge meente heeft gemeend hieraan te moeten voldoen. In deze situatie, waarin Zeelenberg te goeder trouw is begonnen, daarvan kunnen wij hem niet het slachtoffer laten worden. De gemeente heeft zich hierbij wel dege lijk gebaseerd op een degelijke be langenafweging," aldus de juridisch adviseur. Illegaal De middenstandsvereniging Renes se kan zich niet verenigen met de gang van zaken. „Wij hebben gezegd: wij zijn wel bereid om die vier win- Met groot materieel startten dinsdag de graafwerkzaamheden aan De Zoom. Voorlopig gaat de bouw gewoon door. kels te laten bouwen, maar dan moet er ook iets van de gemeente tegenover staan. Enige tijd geleden hebben wij met de gemeente een gesprek gehad over deze kwestie. Toen hebben wij gezegd: als de gemeente geen goed keuring verleend voor de bouw van acht winkelunits met bovenwoning aan de andere zijde van De Zoom, RENESSE - De ruim veertig VVV-leden die de algemene voorjaarsvergadering van het VVV Renesse bijwoonden, weigerden dinsdagavond „en bloc" aecoord te gaan met een door het bestuur voorgestelde contributieverhoging. Penningmeester D. S. Koo- man onderbouwde het bestuursvoorstel om de basiscontributie voor ieder lid van 30,40 Op 45,- te brengen plus een extra verhoging van vier procent. Door het grote exploitatieverlies over 1984 van 13.396,- is de algemene financiële reserve van de VVV negatief geworden. Het verwachte begrotingstekort voor 1985: 5.500,- kan dus niet meer uit eigen middelen worden gedekt. Uit de reacties van de WV-leden bleek echter dat zij heel andere ideeën hadden over de wijze waarop dit financiële „gat" opgevuld zou moeten worden. De heer A. Ruiten berg van de vereniging van camping houders kwam met cijfers van de an dere Zeeuwse kustgemeenten waaruit bleek dat de gemeente Westerschouwen het allerlaagste sub sidiebedrag geeft aan haar WV, ter wijl Renesse het hoogste aantal over nachtingen heeft. Ook VW-leden uit de horeca- en middenstandssector achtten het een structurele onjuiste aanpak om begrotingstekorten een voudigweg op të vullen met contribu tieverhoging. Zij benadrukte dat het hun niet om die paar tientjes ging maar om het idee dat de problemen op een andere wijze met meer in breng van de gemeente moeten wor den aangepakt. Naar aanleiding van de algemene weigering van de WV- leden om het contributievoorstel te aanvaarden zei voorzitter Joh. Janse dat het bestuur zich opnieuw zal be raden. Hij hoopte dat het gemeente- Vervolg pagina 5 laat dan deze vier maar bouwen. Daar kunnen we dan wel aecoord mee gaan. Ja, niet voor eeuwig natuur lijk, we hebben wel een termijn ge steld. De gemeente stelde een periode van vijf jaar voor, maar wij kwamen met een. tegenvoorstel van tien jaar, omdat wij vijf jaar een te korte perio de vinden. De gemeente heeft dat niet geaccepteerd, zij wil vasthouden aan die vijf jaar. Dus ons rest eigenlijk niets anders dan te gaan procederen. Wij gaan opnieuw bij de voorzitter van de Raad van State en ook weer bij de gemeente een bezwaar indie nen van kijk jongens er wordt ille gaal gebouwd. Uw uitspraken wor den zomaar even neergelegd, er wordt niet op gereageerd. Ze bouwen toch, ondanks dat er een uitspraak van u is. Dus die rechter kan bijna niet anders zeggen dan: je mag niet verder bouwen," aldus Ad Verseput, voorzitter van de middenstandsver eniging. Raad Vorige week donderdag heeft de raad van Westerschouwen zich, vol gens Verseput, uitgesproken over wel of niet verder bouwen aan de vier winkeleenheden. Er is besloten in sa menspraak met de raad niet aecoord te gaan met de door de midden standsvereniging gestelde termijn van tien jaar. In die periode wil de vereniging, 2eventig leden groot, geen uitbreiding van detailhandel vestiging in Renesse Verseput: „Dinsdagmiddag hebben wij nog een tussenvoorstel gedaan aan het gemeentebstuur, om de termijn op 7 a 8 jaar te stellen, maar dat wilden ze ook niet. Nou ja, dan houdt het op. Want eigenlijk willen wij die verdere bezwaarprocedure helemaal niet, dus met die 7a 8 jaar kunnen wij eventueel ook nog wel ae coord gaan." De middenstandsvereniging is dus wel bereid om de bouw van de vier winkeleenheden toe te laten, hoewel zij het nog steeds een kwestie van rechtsongelijkheid vindt. Verseput vindt dat als een hoger rechtscollege een bepaalde uitspraa^ doet de men sen in een democratie zich daarbij moeten neerleggen. Maar omdat een en ander nogal wat consequenties heeft voor de gemeente en de verhou ding tussen b en w en de midden standsvereniging niet helemaal te versteren kan laatstgenoemde ae coord gaan met de bouw van de vier winkeleenheden. Telex De middenstandsvereniging heeft woensdagochtend een telex verstuurd Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WA> Wh PÉ 811.1* Verwachting tot vrijdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1