Ligfiets raast voort over Schouwse dreven ZILT ALS DE ZEEWIND TNO-richtlijnen voor veiligheid pretparken, kermissen en speeltuinen Ons nieuwe feuilleton Demonstratie tegen kernenergie in Middelburg Abortusfilm in Tijdsein KRO's Brandpunt met ongeboren vrucht en gebruik alcohol Voedselsituatie in Afrika dit jaar nog slechter ZILT ALS DE ZEEWIND 6 DEN HAAG - Een werkgroep van de onderzoekorganisatie TNO heeft alge mene richtlijnen opgesteld voor de veiligheid van attractietoestellen in pret parken, kermissen en speeltuinen. Het betreffende rapport bevat tevens aan wijzingen voor veilige inrichting van attractieparken. Het rapport, waarin de richtlijnen zijn opgenomen, dient als basis voor het nader uitwerken van gedetailleerde normen om een attractietoestel tot in de onderdelen daarvan op veiligheid te kunnen beoordelen. Dit stelsel van nor men zal betrekking hebben op alle veiligheidsaspecten die bij het ontwerpen, vervaardigen, beproeven, gebruik en onderhoud van de apparaten een rol spe len. Er zijn in ons land ongeveer vijftig attractieparken, die jaarlijks 18,5 miljoen bezoekers trekken. Bijna het hele jaar door worden overal in Ne derland kermissen gehouden. Regel matig doen zich daar ongelukken voor. Om deze te voorkomen denkt TNO aan maatregelen als het beper ken van de versnellingen en vertra gingen van attractietoestellen. Belangrijk is volgens de onder zoekorganisatie ook het afschermen van bewegende constructiedelen. Let sel kan in vele gevallen worden voor komen door toepassen van schokab- sorberende materialen en aandacht te schenken aan de vormgeving en een veilig oppervlak van delen van het toestel. Voor een attractiepark als geheel is naar de mening van de TNO-werk- groep aandacht nodig voor zaken als ruimtelijke indeling, bewegwijze ring, toezicht, hygiëne, faciliteiten voor hulpverlening bij ongevallen, organisatie van onderhoud en brand beveiliging. Bij het opstellen van de uit gangspunten voor de veiligheid in pretparken en andere attractiegele genheden waren deskundigen be trokken van de TNO-instituten voor bouwmaterialen en bouwconstruc ties, wegtransportmiddelen, werk tuigkundige constructies en het me- taalonderzoek. MIDDELBURG - Ruim 1500 men sen hebben zaterdagmiddag in Mid delburg gedemonstreerd tegen uit breiding van kernenergie in Zeeland en de opslag van radio-actief afval bij Borssele. De voorzitter van het platform tegen kernenergie in Zee land, drs. Jan de Vries, zei dat de anti-kernbeweging in Zeeland zich zal blijven verzetten tegen de uit breiding van de kernenergie. De anti- kernlobby maakt zich op voor een lange taaie strijd. Tijdens de bijeenkomst voerde ook een vertegenwoordiger van het Bors- selse actie-comité het woord. Daarin zijn bewoners van de dorpen verenigd die rondom de kerncentrale wonen. De ongerustheid in de buurt neemt toe, zei deze woordvoerder, Jan Bruyns uit Ovezande, en de mensen zijn ook fel gekant tegen de opslag van radio-actief afval in de buurt. Het was overigens voor het eerst dat zoveel bewoners uit Zuid-Beve land meededen aan een anti-kernde monstratie. De demonstratie door Middelburg die onder meer langs het gebouw van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij voerde, verliep zonder incidenten. J. Kalisvaart ontwierp overdektedriewieler ZIERIKZEE - De eerste ligfiets heeft zijn intrede gedaan in Schouwen-Duiveland. Oud-timmerman J. Kalisvaart uit Zierikzee heeft tijdens de vele vrije uurtjes zijn aandacht gericht op het ontwerpen en maken van een dergelijk vervoermiddel, dat drie wielen telt in plaats van het gebruikelijke voor- en achterwiel. En met succes. Oplettende inwoners van Zierikzee hebben de heer Kalisvaart of zijn zoon Alexander al menigmaal door de straten zien rijden. Er is afgelopen weekeinde zelfs al een tocht naar Middelburg on dernomen. Een kuil in het fietspad zorgde echter voor een onplezierige verrassing. Het ach terwiel kon de schok niet opvan gen, met als gevolg dat de ligfiets momenteel slechts met twee in plaats van met drie wielen in de tuin van het gezin Kalisvaart pronkt. Hoewel de ligfiets in Nederland allang geen onbekend verschijnsel meer is kon Schouwen-Duiveland tot nu toe nog niet prat gaan op de aanwezigheid van dit toch wel op merkelijke vervoermiddel. Nieuwigheidje „Een kennis van mij maakte mij er vorig jaar op attent dat er in Dordrecht een wedstrijd voor lig fietsen zou worden gehouden. Sa men met mijn zoon ben ik gaan kijken. Hoewel ik toen wel gegre pen werd door de verschillende modellen, had ik al wel be langstelling voor dit soort fietsen. Ik heb namelijk in het algemeen belangstelling voor nieuwigheid- jes en dan is je interesse al vlug gewekt, lacht hij. Geïmponeerd door het feno meen ligfiets besloot Kalisvaart ook zelf zo'n ding te bouwen. „Zeilen is een andere liefhebbe rij van mij. Ik heb weieens een zeilboot gebouwd van meer dan zeven meter. Daardoor heb ik eni ge kennis van stroomlijnen. De wetten van water en lucht zijn ge lijk, dus dat leverde voor mij niet zoveel problemen meer op. Daar naast heb ik veel over dit soort fietsen gelezen. Er is echt wel een intensieve bestudering aan vooraf gegaan, voordat de ligfiets in el kaar werd gezet." In augustus 1984 is Kalisvaart aan de fiets begonnen. Hoewel i.H en zijn zoon de fiets wel gebruiken is hij nog niet helemaal af. Hij wil er nog een windscherm op aan brengen en misschien sluit hij de kap nog af. „De fiets is immers pas goed, als hij helemaal is afge sloten, de lucht weerstand is name lijk de grootste weerstand die een fiets moet overwinnen." Politie Tijdens de bouw werkte Kalis- vaart met een zekere regelmaat aan het vervoermiddel, daarbij geassisteerd door zijn zoon. On danks dat hij een gepensioneerd- timmerman is, werkte hij beslist niet dag en nacht aan het ontwerp, dat zowel door zoonlief als hijzelf is bedacht. Kalisvaart: „Een aan tal dingen heb ik ook drie tot vier maal over moeten doen, omdat het niet goed was. Alles is op de zol der gemaakt. De fiets is in stuk ken naar beneden gebracht en in de tuin in elkaar gezet. De fiets kan in zijn geheel namelijk niet de trap af, hij heeft een lengte van 2.40m en is 75 cm breed. Dat is trouwens volgens de wet de maxi maal toegestane breedte van een fiets, want ondanks dat hij er niet uitziet als een fiets is het er wel degelijk een. Hij moet dus aan de voorwaarden van een fiets vol doen. Je mag er dan ook rustig mee over het rijwielpad rijden. Kort geleden reed mijn zoon met dat ding naar Kerkwerve toen hij werd aangehouden door een poli tieman. Die agent toonde een gro te belangstelling voor de fiets en is het stuk naar Kerkwerve met de auto meegereden. Hij wilde graag weten hoe hard die fiets nou kon. Mijn zoon haalde toen een snel heid van 45 km per uur." Volgens Kalisvaart ligt de ge middelde snelheid van een lig fiets hoger dan van een normale fiets. „Dat komt door de steun in je rug, dan kan je meer kracht zet ten." De Zierikzeeënaar vertelt dat een bestuurder van zijn fiets ongeveer twee maal zijn eigen ge wicht kan trappen. De toersnel- heid ligt tussen de vijf en de tien kilometer hoger dan geroutineer de toerfietsérs bereiken op een fiets met twee wielen. „Er zijn al sprints gereden, waarop driewie lers een snelheid van meer dan 90 km per uur bereikten." Gewicht Omdat Kalisvaart naar eigen zeggen "uit het hout komt" heeft hij de fiets vervaardigd uit tri plex. Naar zijn weten is dit waar schijnlijk de enige triplexfiets in Nederland. „Ik had gehoopt om zonder ijzer een lichtere fiets te bouwen, maar hij is uiteindelijke toch zwaarder geworden dan ik had gedacht. En mijn fiets heeft niets eens een frame, de triplex kap (ombouw) is bij mij het fra me." Oorzaken voor het overge wicht, de fiets weegt ruim 35 kilo en dat is te veel, komen voort uit het gebruik van onjuiste materia len. Hij geeft toe dat hij ook mis rekeningen heeft gemaakt bij de bodem, de achtervork en het trapstel. Bijna de hele fiets is van hout, behalve de framebalken, de achtervork en het stuur, die van alumium zijn, de vooras is van staal. Kalisvaart is alweer aan een nieuw ontwerp bezig. Deze fiets wordt van polyester. „Dat wil ik eens uitproberen, je moet altijd proberen om de volgende beter te maken. Trouwens de volgende fiets mag niet meer wegen dan 25 kilo, dat betekent dat ik tien kilo moet bezuinigen. De oud-timmerman ziet wel voordelen in het gebruik van de ligfiets. „Je moet hem niet ge bruiken bij het boodschappen doen in de stad, daar is hij niet handig genoeg voor, maar wel om afstanden te fietsen. Mijn zoon zit in Goes op school en hij gaat elke dag per fiets naar school. Het is wel de bedoeling dat hij de lig fiets gaat gebruiken om heen en weer te rijden. Trouwens zelf wil ik er ook wel in gaan rijden, dat lijkt me wel wat. Alleen moet in het nieuwe ontwerp wel wat aan de vering van de wielen worden gedaan, want bij deze fiets is de schokgevoeligheid zelfs nog gro ter dan bij een tweewieler," lacht hij. Alexander zit in de ligfiets, terwijl vader Kalisvaart goedkeurend toekijkt. HILVERSUM - In Tijdsein, de actu aliteitenrubriek van de EO, wordt dinsdag 12 maart (ned. 2, 20.20 - 20.50 uur) de film „The silent scream" ge toond. Deze film brengt een abortus van een twaalf weken oude foetus in beeld. Op de film wordt een toelichting gegeven door dr. Bernard N. Nathan- son, ooit directeur van een abortus kliniek. En nu een leidende figuur in de Amerikaanse anti-abortusbewe ging, aldus de EO. De film is gemaakt door middel van zichtbaar gemaakte geluidsgol ven en wordt volgens de EO in de Ver enigde Staten het belangrijkste wa pen in de strijd tegen de vrije abortus genoemd. HILVERSUM - De actualiteitenru briek „Brandpunt" van de KRO besteedt dinsdagavond (Nederland 1, 21.45 - 22.20 uur) een belangrijk deel aan de schadelijke effecten van alco hol, nicotine en medicijnen op de on geboren vrucht. In Nederland komen jaarlijks tien duizenden baby's ter wereld die tij dens de zwangerschap hebben bloot gestaan aan genoemde chemische stoffen. Eenvijfde van de aanstaande moeders rookt en eenderde drinkt tij dens de zwangerschap. Die stoffen kunnen bij het kind stoornissen te weeg brengen die pas jaren later aan het licht komen. Alcohol, nicotine en medicijnen kunnen leiden tot ont wikkelingsstoornissen als concentra tieproblemen op school, aanpas singsproblemen, verminderde leerprestaties en op langere termijn mogelijk potentiestoornissen. FAO: NAIROBI - De voedselcrisis in Afrika treft in 1985 minder landen, maar een groter aantal mensen dan in het afgelopen jaar, zo blijkt uit een gepubliceerd rapport van de FAO, de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties. Volgens het FAO-rapport is de si tuatie in zes landen -Tsjaad, Etiopie, Niger, Sudan, Mali, Mocambique- uiterst kritiek. Onvoldoende en ver traagde leverantie van voedsel en de problemen bij het bereiken van afge legen gebieden stellen de hulpverle ners voor een zeer moeilijke opgave. 12,3 miljoen ton De 21 door droogte en honger ge troffen landen hebben dringend 12,3 miljoen ton hulpgoederen nodig, waaronder 7 miljoen ton voedsel. Me dio februari stond pas 5,1 miljoen ton goederen ter beschikking. Daarvan is echter pas 40 procent ook ter plaatse in deze landen aangekomen. De FAO constateert ook dat extra financiële en technische hulp nodig is om de lo gistieke knelpunten uit de weg te hel pen. DEN HAAG - Prins Claus wil eind maart een bezoek brengen aan de Oostduitse stad Leipzig. Hij is vol gens de rijksvoorlichtingsdienst van plan de festiviteiten bij te wonen ter gelegenheid van de geboortedag van Johan Sebastiaan Bach. Deze werd in 1685 in Leipzig geboren. De feeste lijkheden beginnen op 20 maart. ROTTERDAM - De Holland Ameri ka Lijn (HAL) heeft over 1984 een net towinst geboekt van 11,6 miljoen dol lar (ongeveer 40 miljoen) tegen een verlies van 26 miljoen dollar vorig jaar. De maatschappij heeft dat dins dag meegedeeld. Woensdag 13 maart Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven. 14.00 uur Teken- en poppenfilms. 15.00 uur De film van ome Willem. 15.30 uur De blufshow. Spelprogram- ma, waarin leerlingen van de Craye- nesterschool uit Heemstede de strijd aanbinden met scholieren van de Wienesseschool uit Wij denes. 16.25 uur E.T. en zijn vrienden. Won derlijke wezens maken deel uit van filmfragmenten in dit programma. 17.15 uur Muzikaal miniatuur. Een compositie van de Spanjaard Anto nio Soler voor twee toetsinstrumen ten. Uitvoerenden zijn Cynthia Wil son (klavecimbel) en Roderick Shaw (kistorgel). 17.30 uur Nieuws. 17.45 uur Formule 1. Popprogramma, gepresenteerd door Erik de zwart. 19.00 uur Flappie. 19.05 uur Het A-team. De leden van het A-team maken zich druk over het lot van een man, die gevangen wordt gehouden op een eiland door een ben de drugsmokkelaars. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Socutera. 20.30 uur De kip en het ei. Thea is niet enthousiast over de bemoeienis sen van Harry met de problemen van een meisje. 21.05 uur Hotel. Peter raakt onder de indruk van een bijzonder knappe vrouw die hij ontmoet tijdens een etentje met Mrs. Cabot. 21.55 uur Aktua tv. Actualiteitenru briek. 22.30 uur Onze ouwe. Onder verdach te omstandigheden komen een schat rijke tandarts en zijn tweede vrouw om het leven. Zou het iets te maken kunnen hebben met de onterving van de twee kinderen uit het eerste huwe lijk? 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 18.10 uur Staatsloterij. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de EVP. 19.20 uur Van gewest tot gewest. 20.10 uur Nederland C. Het televi siespel „Kun je me zeggen waar woon ik?" De jongeman Jos brengt zijn diensttijd door op alternatieve wijze in een verpleegtehuis voor bejaarden. Aanvankelijk doet hij dat zonder be trokkenheid ten opzichte van de men sen. Daar komt door omstandigheden een radicale wijziging in. 22.45 uur Den Haag vandaag. 23.00 uur Studio sport. 23.30 uur Nieuws voor doven. Donderdag 14 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatprogramma, waarin het een komen en gaan is van allerlei mensen en zaken. 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda. Informatie over al lerlei activiteiten in den lande op mu zikaal en cultureel gebied. 19.00 uur Countdouwn. Adam Curry presenteert dit rechtstreekse poppro gramma. waarin videoclips, de alarmschijf, de top 3 en de concerta genda. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dynasty. Krystle en Blake krijgen weer ruzie omdat Krystle hem verwijt dat hij nu zijn aandacht aan Amanda schenkt nu Fallon weg is. Ondertussen vermaakt Jeff zich best, maar weet niet dat het vrouwtje waarmee hij optrekt de echtgenote is van Peter de Vilbis. 21.15 uur Hollanders. Satirisch pro gramma. 21.30 uur Rangen en standen. In dit programma wordt duidelijk dat, hoe wel we toch allemaal als gelijkwaar- digen geboren zijn er toch allerlei verschillen ontstaan in klassering van mensen, benadrukt door kle ding, taalgebruik, leefwijze enz. 22.15 uur RUR. Praatshow, gepresen teerd door Jan Lenferink. 23.00 uur Mike Hammer. Mike zit heerlijk te eten met een vriendin, als hij in het restaurant een bekende ziet, die zich nogal vreemd gedraagt. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Snuiters. In het winkelcen trum Hoog Catharijne in Utrecht pra ten reporters met de aldaar rondhan gende snuiters over thuis, winkel diefstallen en de verveling. 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur De moeder van David S. T.v.-film. Als de ouders van David merken dat hun zoon aan de drugs is, leidt dat tot een breuk in de relatie van de ouders omdat zij niet tot een gezamenlijke opstelling kunnen ko men ten opzichte van de benadering van hun zoon. 21.00 uur Rondom tien. Discussiepro gramma met ouders van drugs verslaafden die vertellen over het lief en leed rond hun kind dat aan drugs verslaafd is. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Twee orgels in Hardenberg. Twee generaties van de orgelspelerfa milie Zwart geven een concert ten beste voor de actie Polen. 23.30 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - Hier niet ver vandaan, aan de kust van Voorne, speelt ons nieuwe feuilleton zich af: „Zilt als de zeewind". Schrijfster Arieta de Man liet ter introductie op een inleidende pagina de volgende tekst afdrukken: „Tben ik op jou verliefd werd, waarschuw de iedereen: neem toch vooral geen zeeman, want dan ben jij altijd al leen!" Veelzeggend genoeg: kust, strand en zee vormen voorname bestandde len en bovendien heet de hoofdpersoon ook nog Marjan van Duin, maar ze is een tuindersdochter. Een natuurmens in hart en nieren, die bij een strandwandeling een jonge zeeman ontmoet, die ze maar niet kan verge ten. Ze hoort niets meer van hem en het leven gaat door. Een tuinders- zoon wordt haar enigszins als huwelijkskandidaat opgedrongen, ze krijgt nog enige aanzoeken, maar ze hoort in gedachten nog steeds de fluisterende woorden van de zeeman: „Marjan, wil je op me wachten?" Zilt als de zeewind is een onderhoudende, prettig leesbare roman, die van vandaag af als feuilleton in onze krant te volgen zal zijn. Redactie Hoofdstuk 1 Met bulderend geweld beukten de golven op het anders zo brede strand van de kust van Voorne. Nu was er slechts een smalle strook langs de duinrand, die nog niet door de schuimbekkende uitlopers van de branding werd overspoeld. De felle noordwesten wind zweepte het water op en legde een nevel van stuivende waterdruppels over de voet van de duinen. Nietig als een verloren veertje van een van de krijsende meeuwen, leek het tengere figuurtje, dat zich over het strand bewoog. Het zag er zo kwetsbaar uit, dat het onbegrijpelijk scheen dat het niet werd opgepakt door de wind en over de duinrug heengeworpen. Tbch bewoog het stug en onverzette lijk tegen de wind in, alsof het er be hagen in had zich te verzetten tegen de natuurkrachten, die op deze herfstavond de hele kust tot hun do mein hadden verklaard. Het jonge meisje, want dat was het, dat zich daar langs de zee bewoog, dacht echter helemaal niet aan de zee of aan de wind. Zelfs het krijsen van de meeuwen, die soms vlak over haar hoofd scheerden, ontging Marjan van Duin. Als het geluid al tot haar door drong dan hoorde ze daarin niet het geroep van een zeevogel, maar de stem van haar stiefmoeder, die onver biddelijk zei: „Met de komende mei moesten jullie nou eindelijk maar eens gaan trouwen." Marjan had geen antwoord gege ven, maar haar laarzen aangetrok ken, die ze ook wel droeg als ze met slecht weer in de tuin werkte. De lan ge regenjas en een felrood hoofddoek je had ze in het voorbijgaan van een spijker in de bijkeuken gegrist en door het smalle duinpad achter de tuinderij van haar vader had ze het strand opgezocht. Trouwen! „Met de komende mei moest het er dan eindelijk toch maar eens van komen." Ma had het gezegd en dan zou het ook moeten gebeuren, want wat 'ma' wilde, was voor vader wet. Tben moeder nog leefde was dat al lemaal heel anders. Tben werd er ge praat wanneer er belangrijke beslis singen moesten worden genomen, maar nu maakte 'ma' de dienst uit. Met moeite drong Marjan haar tra nen terug, wanneer ze aan haar moe der dacht, die nu vier jaar geleden was gestorven. Maartje de Groot was kort daarna als huishoudster in het gezin Van Duin gekomen om daar de zorg op zich te nemen voor de vader, die met zijn dochter Marjan van zeventien en zijn zoon Jan van net twaalf, was ach tergebleven. Heel kort, eigenlijk alleen de eerste weken maar. had Marjan gedacht dat ze in Maartje een soort oudere zus zou door ARIETA DE MAN krijgen. Maar dat was heel gauw voorbij gegaan. Nog geen jaar na moeders dood had ze zekerheid gekregen over wat ze al lang had vermoed. Tben ze onver wacht wat eerder dan gewoonlijk naar huis was gekomen, had ze haar vader aangetroffen met Maartje in zijn armen. Ze had zich omgedraaid en was weggerend. Ook naar het strand, net als nu. Vader had nooit laten merken of hij Marjan toen had gezien, maar het had haar ook niet meer verrast toen hij haar en Wim enkele weken daarna vertelde dat hij besloten had met Maartje de Groot te trouwen en dat die hun nieuwe moeder zou worden. Jan had heel nuchter zijn schouders opgehaald: „Nou moeten we jullie ze ker feliciteren." Marjan had haar vader alleen maar ernstig aangekeken en toen hij vroeg: „Jij Marjan, wil jij ons niet felicite ren?" had ze geantwoord: „Felicite ren? Waarmee? U wilt toch niet bewe ren dat er met dat trouwen iets verandert?" Woedend was vader toen geworden en het had weinig gescheeld of hij had voor het eerst van zijn leven Mar jan een klap gegeven. „Wou jij soms beweren lelijke ondankbare meid die je bent „Óch laat ze", was Maartje de Groot toen tussenbeide gekomen. „Ze weet niet wat ze zegt." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6