Bondsvoorzitter huldigde vijf jubilarissen bij CFO-afdeling Schouwen-Oost Veel discussie op vergadering landbouwvereniging Aller Belang Eerste studiegroep voor knolselderij opgericht Zierikzeese commissie sport ingenomen met renovatieplannen Bannink Op Schouwen-Duiveland Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 maart 1985 Nr. 23692 5 De vijf jubilarissen samen op de foto, in gezelschap van bondsvoorzitter Ton de Jong en. afdelingsvoorzitter H. P. Bouwman. ZIERIKZEE - Het is zo langzamerhand een traditie geworden, dat de CFO afd. Schouwen-Oost een familie-avond organiseert. Deze vond plaats op vrij dag 8 maart in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Voor deze avond waren vijf leden uitgenodigd om gehuldigd te worden voor hun langdurig lidmaatschap van deze bond. Voorts was uitgenodigd Ton de Jong, landelijk voorzitter van de CFO om te spreken over actuele zaken en tenslotte was uitgenodigd de toneelgroep ,,0p Drift" uit Renesse om het to neelstuk op te voeren, getiteld: „De zon tegemoet" onder leiding van me vrouw A. van de Wiel. Deze avond werd op de gebruikelij ke manier geopend door de afdelings voorzitter H. P. Bouwman. Een bij zonder woord van welkom was voor Ton de Jong, landelijk voorzitter CFO en de jubilarissen met hun echt genotes en familie. Hij memoreerde dat de afdeling blij is Tbn de Jong weer eens in hun midden te mogen hebben, want door drukke werk zaamheden lukt dat niet zo gemakke lijk. Hierna blikte de voorzitter even te rug op 1984. De afdeling Schouwen- Oost groeide met vier leden en telde per 1 januari 1985 176 leden. Van één lid moest afscheid genomen worden wegens overlijden. Verder gaf de voorzitter een beknopt overzicht van de bestuurs- en ledenvergaderingen en bedankte iedereen die belangeloos meegewerkt heeft om deze afd. zo goed mogelijk te laten functioneren. De actuele zaken liet de heer Bouwman over aan de bondsvoorzit ter, maar meende toch nog even te moeten ingaan op de propaganda voor de Christelijke bond. Hij stelde vast dat er nog teveel ongeorgani seerden zijn en deed op allen een dringend beroep aan ledenwerving te doen. Tot zijn spijt moest hij ook mededelen, dat het ledenaantal in de provincie Zeeland van de CFO met 116 leden is teruggelopen. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgewikkeld, kreeg Ton de Jong het woord. Hij haakte in op de naam van de toneelgroep „Op Drift". Hij zag daarin aanknopingspunten. ZIERIKZEE - Op initiatief van het consulentschap voor de akkerbouw en de tuinbouw te Goes werd donderdagavond voor de eerste maal op Schou wen-Duiveland een knolselderijstudiegroep opgericht, waarin twintig land bouwers zitting namen. Onder coördinatie van Piet Vis uit Zonnemaire en Jaap Flikweert uit Nieuwerkerk gaat de studiegroep on derzoeken volgen op het gebied van de groei en de ziektebestrijding van dit gewas, de kostprijs bewaken en onderling ervaringen uitwisselen. Op deze wijze wil men de teelt van knolselderij, die op Schouwen-Dui veland al vele jaren door (momenteel ongeveer vijftig) landbouwers wordt uitgevoerd, wat meer aandacht ge ven. De studiegroep werd een feit tij dens een te Zierikzee gehouden bij eenkomst over de „teelt van knolsel derij" die het consulentschap organiseerde in het kader van een de ze winter gevoerde actie: „kleine ge wassen". Bedrijfsvoorlichter akker- bon v in Noord-Brabant ing. J. C. H. M. Staal informeerde de aanwezigen over verschillende aspecten van de knolselderijteelt. Door middel van tekst op lichtbeelden en later door dia's besprak Staal onderzoeken die door het proefstation voor de Akker bouw en Groenteteelt in de Volle grond en op proefbedrijven (P.A.G.V.) te Lellystad werden gedaan. Uitge breid kwam hierbij aan de orde: de bemesting met stikstof, verschilende opkweeksystemen en een vergelij king van enkele knolselderij rassen. Export „De in Nederland verbouwde knol selderij wordt voor tachtig procent geëxporteerd. Uitbreiding van de teelt is dan ook alleen gerechtvaar digd wanneer de export ervan wordt gestimuleerd". „Wij zijn een jonge bond. Er is een fu sie geweest van drie organisaties en zijn er gelukkig in geslaagd een vaste koers te houden. Deze koers is ook om te proberen er een echte Christe lijke organisatie van te maken en dat schept verplichtingen," aldus Ton de Jong, en vervolgde: „Gaan we de zon tegemoet?" Hij stelde vast dat het gelukkig met de economie iets beter gaat, maar dat anderzijds de vakbonden het niet gemakkelijk hebben. Velen vinden het bij de vakbeweging niet wat zij ervan verwachten. Hij somde op wat de laatste tijd landelijk nieuws was en is, zoals de rechtsposi tie van de ambtenaren. Deze wordt door de politiek bepaald. De regering verwijt de ambtenarenbonden dat ze overal tegen zijn. Dit wees Jbn de Jong met kracht van de hand, maar weigerde mee te werken aan een be leid, dat zieken, invaliden, gepensio neerden en andere zwakke groepen het gelag moeten betalen en de Staat der Nederlanden moet redden. Tbnslotte deed ook de bondsvoor zitter een dringend beroep op de le den om anderen te bewegen lid te worden van de vakbeweging. Hij prees het werk van de onbetaalde bestuursfunctionarissen en stelde daarbij vast, dat de vakbeweging zonder deze vrijwilligers niet zou kunnen functioneren. „Laten wij schouder aan schouder staan," aldus de bondsvoorzitter. Hierna stond de huldiging van vijf leden op het programma. Eerst werden de jubilarissen toe gesproken door de afdelingsvoorzit ter om zo de weg te effenen voor Ton de Jong om de huldiging te verrich ten. De heer L. van Sluis werd gehul digd voor zijn 55-jarig lidmaatschap en verder voor zijn verdiensten voor de bond. Hij is jaren voorzitter ge weest van deze afdeling. Reeds vijf jaar eerder heeft hij het gouden bondsinsigne met lauwerkrans ont vangen. Deze was er nu voor de heer J. C. Linders voor zijn 50-jarig lid maatschap en een bondsinsigne voor het 25-jarig lidmaatschap was ervoor de heren J. C. van Beveren, B. P. Ra- mondt en J. M. Uil. De afdeling droeg verder nog bij aan deze feestvreugde door deze jubilarissen een bijzondere CFO-balpen aan te bieden en door de ze jubilarissen met hun echtgenotes en familie in de bloemen te zetten. De heer B. P. Ramondt bedankte namens de jubilarissen en bracht op een eigen wijze zijn mening naar vo ren, dat vele ongeorganiseerden pro fiteren van de werkzaamheden van de vakbonden. Hierna werd deze huishoudelijke vergadering gesloten door de afde lingsvoorzitter en gaf hij „het woord" aan de toneelgroep „Op Drift" uit Renesse. ZIERIKZEE Feest-ouderavond J. W. v.d. Doelschool In het kader van de op handen zijn de integratie kleuterschool-lagere school worden ook de ouders van de „Speeldoos" uitgenodigd voor de feestelijke ouderavond van de chr. la gere school „Jan Wouter van den Doelschool", op 21 en 22 maart, aan vang beide avonden om 19.30 uur. „Karei wordt ontdekt", is een musi cal van Mar van der Veer en Ben Ra- mondt. Het is deze muscial die op de ouderavonden zal worden opgevoerd in de centrale ruimte van de school. Vergadering N.B.v.P. In het Zierikzeese „Huis van Nas sau" wordt op woensdag 17 april een bijeenkomst belegd door de Schouw- se afdeling van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen, aanvang 14.00 uur. Een „één dagsbestuur" zal voor deze middag een programma verzorgen hetgeen voor een ieder een verrassing zal zijn. RENESSE Ontspanningsmiddag 60+ers Zaterdagmiddag organiseerde de C.J.V. de Schakel uit Renesse in het dorpshuis een geslaagde ontspan ningsmiddag voor de 60 ers van Re nesse. De ouderen werden door mid del van een huis-aan-huis bezorgde folder uitgenodigd voor het gebeu ren, dat een behoorlijke belangstel ling trok ondanks het feit dat ver scheidene bejaarden het ten gevolge van de griep moesten laten afweten. Na samenzang werd de bijeenkomst geopend door de secretaresse van de C.J.V.mevrouw L. Dudok-Braber. Vervolgens werd een programma ge bracht waarbij de bejaarde gasten zelf actief werden betrokken. Er werd gedeclameerd door zowel jonge ren als ouderen en er was een quiz die geënt was op de N.C.R.V. televisie quiz „De ben je zestig quiz", waarbij vijf koppels van één oudere en één jongere tegen elkaar uitkwamen. Verder werden er op het podium door C.J.V.-ers liedjes uitgebeeld, die door de ouderen moesten worden geraden. Tijdens de thee en de koffiepauze van deze geslaagde middag was er volop gelegenheid voor contact tussen jong en oud. Want juist dit contact is de ge dachte die schuilt achter de organisa tie van deze middag, die dit keer voor de derde maal werd georganiseerd. Postzegelruilmiddag Zaterdagmiddag 16 maart van half twee tot vijf wordt in het dorpshuis te Renesse een rüilmiddag georgani seerd door de Philatelistische vereni ging Delta West uit Middelburg. Voor de jeugd zijn veel goedkope motief zegels aanwezig, terwijl voor de ou deren een groot aantal rondzend- boekjes uitgestald zal liggen. Lezing over de ,,Oude Meesters" Dinsdagmiddag 19 maart om twee uur zal in de Schutse te Haamstede een lezing worden georganiseerd voor de leden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen afde ling Westerschouwen. Het thema van de lezing, die zal worden verzorgd door mevrouw Kikkert, is „De Hol landse Meesters uit de 17e eeuw". Zij zal haar praatje illustreren met een fraaie reeks dia's, en zal o.a. aandacht besteden aan het werk van Rem brandt, Hals en Ruysdael. DREISCHOR Eieren schilderen In het Dorpshuis van Dreischor zal mevrouw Vaarzon Morel op uitnodi ging van het bestuur van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe e.o., een avondvullend programma verzorgen met als onderwerp „Eieren Schilde ren". Ze zal aan de hand van eigen be schilderde eieren en tekst, uitleg ge ven over het beschilderen van eieren met het oog op het naderend paas feest. Voor verf, kwastjes en vernis zal worden gezorgd. Belangstellen den moeten wel vier uitgeblazen eie ren meenemen, plus een oud glaasje, schoteltje, plakband, oude breinaald (nr. 2) en eventueel een klein penseelt je. De aanvang van deze avond is ge steld op 20.00 uur, op woensdag 27 maart. OUWERKERK - In het dorpshuis hield de landbouwvereniging „Aller Be lang" de jaarvergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer W. A. Kuyper, dat het voorbije jaar een topopbrengst had gegeven, maar dit loopt helaas dikwijls fout (slechte prijzen). Het hardnekkige onkruid knolcy- perus Is een punt van discussie en een plaatselijk probleem. Kuyper vroeg zich af, hoe men de interim-wet en de wet bodembescherming gaat invullen: het zijn dubieuze zaken. „Ook moeten wij attent zijn op de eventuele gevol gen van de normen, hoeveel kunstmest te strooien. De graanteeltprijs is min der geworden. Mocht dit onrendabel worden, dan is er een groot scala van al ternatieven. b.v. engels raai, teunisbloem, en karwij," aldus de voorzitter. Voorts werd gewezen op de mogelijkheid tot het verkrijgen van 50% subsidie als men opnieuw de drainage gezamenlijk wil aanleggen. De bestuursleden, de heren J. B. Manni en A. J. Romeyn waren aftre dend en werden herkozen. De plaats van de heer A. G. Bos in de commis sie van toezicht (niet herkiesbaar) zal worden ingenomen door de heer L. van Oeveren, die als plaatsvervanger zal functioneren. De andere commis sieleden zijn de heren Vermue en Bo- vee. Eén der sprekers op deze avond, de heer Bijzet, besprak het onderwerp: weloverwogen bemesting in verband met hogere opbrengst, behoud gras land, gezondheid van het vee en besparing van geld. Hulpmiddelen zijn: analyserapport grondonder zoek, bemestingskaart, mestbalans en graslandgebruikskalender. Oorza ken achteruitgang bemestingstoe stand zijn: dieper ploegen dan voor heen, (weg)ploegen van mest bij her- inzaai, slechte verdeling over het be drijf, graslandgebruik, onvoldoende rekening houden met grondonder zoek, tijdstip van aanwenden, sy steem grondbewerking bij vernieu wing en verkeerd bemonsteren. Op dit besprokene volgde vraagstelling door de voorzitter. Vervolgens kwam aan de orde: ver slag van grondonderzoek op gras land, stikstofbemesting opbrengst- verhogend en vervroegend, zo vroeg mogelijk strooien, met advies voor weiden en maaien. En verder: be mestingsadvies snijmaïs. Hierna volgden wederom diverse vragen. Adviezen fosfaat en kali De volgende spreker was ing. H. Eerkens, die voor de laatste keer aan wezig was in verband met zijn ver trek naar Stadskanaal (rayon Z.O. Groningen). Hij besprak de nieuwe adviezen voor fosfaat en kali. De be mestingstoestand is nogal gedaald en de opbrengst blijft achter. Bij het ver slag van gondonderzoek op grasland wordt uitgegaan van een bepaalde minimumtoestand en 25% fosfaat en 18% kali. Als men eenmaal op dit percentage is gekomen moet men niets anders doen dan de onttrekking compenseren om de toestand te hand haven. Voor het gewas aardappelen moet men in juni fosfaat geven, de wintertarwe vrij vroeg, de uien in 't najaar, op erwten geen stikstof, op de bieten geen kali. Kali moet men al tijd in 't najaar strooien. Met de aanschaf van slachtkuiken- mest moet men voorzichtig zijn, want er kan geknoeid worden. De handel is een vertrouwenskwestie. Een te nemen analyse moet voldoen aan gemiddelde normen. Wat levert onderploegen van stro op? Te rekenen valt op netto 167, per ha (netto per ton 42,—). Het per sen kost 35,— per ton, totaal 77 en het is dus niet interessant. Over stikstofbemesting van tarwe, aardappelen, bieten, zomergerst, zaaiuien en zomertarwe kwamen ook vele vragen naar voren. De voorzitter deelde nog mede. dat deze zomer weer een bezoek aan een proefboerderij zal plaatsvinden. Hij dankte beide sprekers onder aanbie ding van een attentie. „Wij hopen op een goed boerenjaar," OUWERKERK Culturele Vereniging De Culturele Vereniging te Ouwer- kerk vergadert dinsdag 2 april in het dorpshuis. Op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing. De bestuursleden mevrouw H. van den Bosch, mevrouw H. Cool en mevrouw A. Hesp zijn aftredend en niet her kiesbaar. De film Duitsland als wijn- land wordt gedraaid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Bloemschikken De Culturele Vereniging Ouwer- kerk organiseert voor maandag 18 maart een bloemschikavond. Lies- beth Giltay is uitgenodigd om richt lijnen te geven voor het maken van een tafelstukje. Leden en andere be langstellenden moeten zelf al het be nodigde materiaal meenemen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Feestavond in dorpshuis In het dorpshuis wordt op vrijdag 15 maart een feestavond georgani seerd door de vereniging voor open baar onderwijs, aanvang 20.00 uur. De opening wordt verzorgd door de voorzitter gevolgd door de opvoering van de klucht „Opa ziet spoken" van Aad Caspers, onder regie van A. Hol lander. Souffleur is mevrouw M. v. d. Werf-v. d. Maes. Het slot van de avond wordt gevormd door een groot bal met medewerking van „The Hearts". BRUINISSE Mosselseizoen 29 maart gesloten Het mosselseizoen zal op 29 maart worden gesloten, zowel voor de aan voerende kwekers als voor de mossel- inleggerijen. Op 5 april zullen de kavels worden verkocht van de in het seizoen 1984/85 in het mosselfonds geloste mosselen. De hoeveelheid mosselen die door het mosselfonds werden aan gekocht omdat er geen koper voor was, is beduidend kleiner dan an ders. Er zijn daarom minder dan tien kavels. M-Buma zending In de maanden januari en februari werd weer gecollecteerd voor de M-Buma-zending. De collectanten waren Hetty v.d. Bos, Jolanda Deur- loo, Martin van Dommele (Jzn) en Martin van Dommele (JPzn). De op brengt was 239,75. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. Collecte Wereldgebedsdag De collecte die tijdens de dienst van Wereldgebedsdag werd gehouden in de Ger. Kerk bracht 200,10 op. Collecte epilepsie In Bruinisse heeft de collecte voor de epilepsie-bestrijding, de „Macht van 't Kleine", de somma van f 1169,49 opgebracht. Gevers en geefsters plus collectanten bedankt voor de inzet. Proefvaart „Th-5" Op de Oosterschelde vond vorige week de geslaagde proefvaart plaats van de nieuwe Eurokotter TH 5 die in opdracht van Johan Bout uit Tholen bij Padmos machinefabriek Bruinis se werd gebouwd. In de moderne kot ter bouwde Padmos een 300-pk sterke Mitsibushi hoofdmotor voor de voort stuwing. De kotter valt binnen de Europese norm zodat ook binnen de visserij grenzen kan worden gevist. Het schip is geschikt gemaakt voor de garnalen- en rondvisvangst die aan de mijn van Colijnsplaat zal wor den aangevoerd. Van de regionale be drijven verzorgde C. Bal het timmer werk, G. Bal de totale inrichting en Deurloo Schuddebeurs de CV. Na nog een dokbeurt in Stellendam vertrekt het nieuwe schip deze week naar zee om proef te vissen. CDA-ledenvergadering Het CDA-afdeling Bruinisse, houdt op vrijdag 15 maart ledenvergade ring in het Dorpshuis, aanvang half acht. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de heren H. Schot en J. Wiebrens omdat gemeenteraadsleden statutair niet in het plaatselijk bestuur mogen zitten. Ook wordt op de vergadering de gemeentepolitiek besproken. Kerkbezoek De kerkdienst, morgen woensdag 13 maart ter gelegenheid van Biddag voor gewas, visserij en arbeid om tien uur in de Herv. kerkTzal door een 80- tal ouderen uit Noord- en Midden- Zeeland worden bijgewoond. Elk jaar organiseert de Stichting Diakonaal Werkverband uit deze contreien een busreis voor de oudere gemeentele den. Dit jaar viel de keus op Bruinis se om een kerkdienst bij te wonen. GOES Artsenmacht en patiëntenklacht In Motel Goes zal op vrijdagavond 22 maart de presentatie plaatsvinden van het boek „Tussen artsenmacht en patiëntenklacht" van de socioloog Wim Blok. Het eerste exemplaar zal worden aangeboden aan de Zeeuwse gedeputeerde voor volksgezondheid, Wim Don. Voorafgaand aan de uitrei king zal de oprichting plaaatsvinden van de afdeling Noord- en Middenzee land van de patiëntenvereniging „Sa men Beter". De opening van de avond, die voor iedere belangstellen de gratis toegankelijk is, wordt ver zorgd door Tjeu Strous en Gilbert van Goethem, om 19.30 uur. Prima Donna Prima Donna, groep lesbische vrou wen in Zeeland organiseert voor zon dag 17 maart een themamiddag in het vrouwencentrum Jet aan de Zusterstraat 17 te Goes. Het thema gaat over kunst en cultuur van vrou wen voor vrouwen. Het centrum gaat om 15.00 uur open. Vara-radio In de Prins van Oranje te Goes wordt dinsdagavond 16 april het Vara-radio programma „Vara 's Gene rale" opgenomen. In het kader van de manifestatie op zaterdag 20 april, eveneens in de Prins van Oranje, komt Nooys Volkstheater met het stuk „Hadjememaar" naar Goes. Voor beide avonden zijn kaarten ver krijgbaar bij L. Jonker, Regen boogstraat 58 in Zierikzee. AMSTERDAM - Van alles wat de vrouwenbeweging onderneemt komt slechts een fractie op radio of televi sie. Er is behoefte aan een vrouwen- omroep. Dat zeggen Letty Bezelie (vrouwenweekblad) en Annemarie Bloemhof (vrouwenhuis Alkmaar) naar aanleiding van hun initiatief voor de oprichting van zo'n omroep. ZIERIKZEE - Tijdens de vergadering van de vaste commissie voor advies en bijstand voor sport van de ge meente Zierikzee werd duidelijk, dat alle commissiele den zeer ingenomen zijn met de renovatieplannen van sportpark Bannink, zoals die zijn uitgewerkt en bij gesteld. „We hebben in de vorige vergade ring gevraagd de nodige bezuinigin gen aan te brengen. Daar is uitste kend op ingespeeld. De kosten be dragen nu bijna 1,6 miljoen gulden. Er zijn mensen, die vinden dat het nog te veel is, maar we zouden willen stellen, dat deze sportbeoefenaren nu inmiddels een kleine twintig jaar wachten op een deugdelijke accom modatie, zodat het nu maar eens doorgezet moet worden. College, ga op deze weg door", argumenteerde CDA-woordvoerder en -commissielid C. Legemaate. Hij verwoordde hier mee ook de mening van zijn mede- commissieleden H. Asma (PvdA) en J. J. Geleijnse (WD). „Ik wil hier van de gelegenheid ge bruik maken om atletiekvereniging Delta Sport een pluim op de hoed te steken voor hun bereidwilligheid een flink stuk zelfwerkzaamheid in te brengen in de realisatie van hun ac commodatie", stelde commissielid Asma. „Verder vind ik het prettig, dat de kosten worden uitgesmeerd over twee jaar, zoals dat door mij ge vraagd is geworden". Hierin viel col lega Geleijnse de PvdA-woordvoer- der bij. „De toplaag voor de baan kan toch pas medio mei/juni 1986 worden aangebracht, zodat de kosten op een verantwoorde wijze kunnen worden uitgesmeerd", meende hij. Geleijnse onderkende het prettig te vinden, dat de aannemer geen bepaald systeem voor de realisering wordt opgedron gen. „Een stukje eigen inventiviteit is van belang", vond hij. Wat betreft het verzoek van Delta Sport de baan 180° te draaien kon nog geen uitsluitsel worden gegeven. „De KNAU is inmiddels akkoord, maar we willen ook graag het fiat van de Nederlandse Sport Federatie", legde directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel uit. „Gaat ook de NSF akkoord, dan is er wat ons be treft geen enkel beletsel om tot draai-' ing over te gaan". Het financiële as pect wordt op vrijdag 15 maart om 17.00 uur besproken in de commissie financiën. Tijdens de gemeenteraads vergadering van maandag 18 maart komt de noodzakelijke begrotings wijziging ter sprake De commissie sport vond zich una niem in het besluit van het college van b. en w. van Zierikzee om in over leg met het bestuur van de Zierikzee- sche IJsvereniging te streven naar een plan om voorzieningen te treffen aan de bestaande ijsbaan bij het Kaaskenswater en niet de mogelijk heden te bezien voor inpassing van een nieuw te realiseren ijsbaan op sportpark Bannink. Het college hoopt binnen afzienbare tijd de com missie sport te kunnen informeren over de mogelijke uitwerking van de plannen, waarmee Zierikzee een be tere ijsbaan ter beschikking zal krij gen en er vroeger geschaatst kan wor den. Het brakke water van nu verhindert dit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5