Zilveren KNF-speld voor jubilaris N. de Vlieger Ars Musica-concert riep Middeleeuwse sfeer op streeknieuws Muziekuitvoering ,,Nieuw-Leven" Europees jaar van muziek stoelt uitvoering koor Programma strao Serooskerke Uniek optreden in Nobelpoort Uniek niveau 25 Jaar vaandeldrager bij Nut en Uitspanning ZONNEMAIRE - Nelis de Vlieger, lid van de harmonie vereniging Nut en Uitspanning, ontving de zilveren KNF-speld en een oorkonde voor 25 jaar vaandel dragen. Voorzitter S. Duinhouwer huldigde de jubilaris tijdens de jaarvergadering van de harmonievereniging, vrijdag avond in Zonnemaire. Ook kreeg De Vlieger een pennen- set inet inscriptie. Zijn vrouw, J. de Vlieger-Fonteine, werd met een bloemetje in de feestvreugde betrokken. Met het optreden van de speel- en zanggroep Pallieter" veranderde de Nobelpoort zaterdagavond iti een historische Concertzaal. ZIERIKZEE - In één van de poortzalen van de vijftien de eeuwse Nobelpoort vond zaterdagavond het voor laatste concert in de Ars Musica-serie plaats. Na de St. Lievens-Monstertoren was dit de tweede historische ruimte die dit seizoen weer tot concertzaal verheven werd. Vroeger moeten de zalen in de Nobelpoort een functie hebben gehad in het openbare leven zoals verga derplaats en verzamelplaats van stadsgilden. Wie dat be denkt moet tijdens het beklimmen van de stenen wentel trap wel tot de overtuiging zijn gekomen dat dit dé aangewezen plek is om een concert met wereldlijke mu ziek uit Middeleeuwen en Renaissance mee te maken. Het enige nadeel was dat de plaats ruimte net genoeg was voor de vaste abonnenemntshouders en dat ande ren niet in de gelegenheid waren dit unieke gebeuren mee te maken. Het Middeleeuwse decor was compleet toen men de musici in historische kledij zag met op de achtergrond een scala aan instrumenten die op lange tafels waren uitgestald. Voor velen was het een kennisma king met instrumenten uit een ver verleden zoals een pommer, diverse kromhoorns, een cister, ruispijp, zink, draailier en verder diverse Soor ten blokfluiten, een portatief (een draagbaar pijporgeltje), een luit, gamba, gitaar, trombone, koehoorn en allerlei soorten slaginstrumenten. De meeste van deze instrumenten zijn nagebouwd naar oude voorbeel den. „Pallieter" Concertgevers waren de leden van een uit Noord-Brabant afkomstige zang- en speelgroep „Pallieter", Lie- ke de Jong, Joop Biegelaar, Maartje Vonk, Theo Wouters en Kees Schrau- wen. Toch zou het woord „concertge vers" een verkeerde indruk kunnen geven. Zij gaven geen concert in de traditionele zin van het woord. Het was een vrolijk spel met woorden, zang en instrumenten, uitbeelding en mimiek. Het sterke van deze groep is niet zozeer de muzikale kwaliteit (die er ongetwijfeld is) maar vooral de kunst om mensen mee te nemen naar oude tijden, op een enthousiaste ma nier zodat iedereen wel gecharmeerd móest raken van deze muziek en zich zelf even in een andere wereld waan de. Dit was vooral te danken aan de presentator, Theo Wouters, die in sa menspel met de anderen op vaak hu moristische wijze toelichting gaf op de muziek. Het programma bestond uit instru mentale muziek waarbij de groepsle den getuige gaven van hun vaardig heid om op diverse instrumenten te kunnen spelen. Tussen de bedrijven door werd steeds iets van de instru menten verteld. Alles was in een wil lekeurige volgorde geprogrammeerd zodat in een bonte mengeling allerlei instrumentale vormen de revue pas seerden. Met natuurlijk veel oude dansmuziek waarbij kromhoorns, zink en ruispijp begeleid door diver se troms, tamboerijn of schellen de luisteraars in de ban brachten van de sfeer op volksfeesten en taveernen uit de Middeleeuwen. Begeleid door o.a. de luit zong Theo Wouters een aantal volkse liederen uit het Antwerpse Liedboek, zoals „Laet ons den landtman loven" (een loflied op de landman die het toch al zo moeilijk heeft) en „Het viel een he mels douwe" (met o.a. het bekende „Die winter is vergangen" en dubbel zinnig liefdeslied). Het werd zo beel dend gebracht dat iedereen gelijk be greep waarom dit de „toppers van toen" waren. Daarnaast een echt troubadourslied met een intens ver langen naar een wel zeer overdadige dis, een lied van Hendrik VIII en een andere Engels lied „The three raven", warin drie raven zich alreeds ver lustigen in een gewonde ridder, ter wijl zijn geliefde geknield bij hem ligt. Informeel Geheel vokaal was het (alweer amoureuze) lied „Houdt u kanneken proper Janneken". Ook in de pauze heerste er een informele sfeer waar bij de luisteraars de instrumenten van dichtbij konden bewonderen en een praatje met de musici konden aanknopen. Deze „plezante" avond bereikte haar hoogtepunt in de slot nummers met als uitsmijter een luid ruchtige paardendans. Na de bloe men en de langdurige ovatie moest er nog wel een toegift volgen. Het was een Engels drinklied „Tapster fill another ale" dat zo gebracht werd dat men het vermoeden zou kunnen krij gen dat het glas in de pauze iets an ders'bevatte dan jus d'orange, het geen niet het géval' was. Het was een concert dat anders van opzet was dan doorgaans bij de Ars Musica-concerten waar dat volkomen past in het streven om grote afwisse ling in het programma te brengen. Het seizoen zal worden afgesloten met een concert voor twee vleugels met muziek uit de Romantiek door Ellengard Jense en Rosemarie Mas- tero. M. v. d. V Indertijd had de jubilaris getracht een instrument te bespelen, maar besloot toen toch maar het vaandel te dragen. De voorzitter zei: „Ik weet dat jullie wel eens kramp in de vin gers hebben, als na een optreden het 53 jaar oude vaandel moet worden op gelapt, maar dat is vanaf nu verleden tijd." De gordijnen werden openge schoven en voor de ogen van de stom verbaasde jubilaris verscheen een schitterend nieuw vaandel, uitge voerd in blauw velours met gouden opdruk. Het vaandel wordt op 30 april, bij de optocht op koninginne dag, voor de eerste maal gebruikt. In zijn openingswoord vertelde de voorzitter dat het ledental van Nut en Uitspanning niet veel schommelin gen vertoond. Vijf leden vertrokken het vorige jaar, maar er kwamen vier nieuwe leden bij. Acht leerlingen zijn nog in opleiding. In totaal heeft de harmonie 62 leden. Duinhouwer vond dat het op komstpercentage van de harmonie op de repetitie-avonden aan de lage kant is: 78%. Hij sprak de wens uit dat de leden dit jaar de repetities be ter zullen bezoeken. „We kunnen een voorbeeld nemen aan de drumband, die 92% opkomst behaalde," aldus de voorzitter. U nif ormenf onds Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek dat de vereni ging er goed voor staat. Op de balans is er weliswaar 3500,- tekort, maar de bazar en de rommelmarkt lever den netto 12.000,- op. Dat geld is gestort is het uniformenfonds. De penningmeester vertelde de vergade ring dat Nut en Uitspanning mins tens eenmaal in de drie jaar een der gelijke grote actie op touw moet zetten, wil de vereniging financieel rond blijven komen. De subsidierege ling van de gemeente Brouwershaven is elk jaar een grote steun, waarmee de vereniging erg blij is. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. van Nieuwenhuijze en C. J. de Munnik sr. herbenoemd. Bij het jaaroverzicht van 1984 ver geleek secretaris W. Hanse Nut en Uitspanning' met een auto en stelde: motor vervangen - dirigent Herrewij- nen verving De Looff; kleppen ver nieuwd - nieuwe Es-bas plus twee nieuwe saxofoons; vering vernieuwd - nieuwe concerttrom; lakwerk opge poetst - eerste prijs concours plus pri ma concert te Westkapelle; tank ge vuld - oud papieracties plus rommelmarkt en verloting; voorfront vernieuwd - nieuw vaandel. „Na deze ZIERIKZEE - Vrijdag 8 maart 20.00 uur Concertzaal. Concert Lubots- ky/Déchenne piano/viool. In de Concertzaal - voor deze gele genheid smaakvol verlicht met kaar sen - concerteerden de violist Mark Lubotsky en de pianiste Danièle Dé- chenne. De al weer enige jaren in Neder land gevestigde violist heeft reeds een indrukwekkende staat van dienst opgebouwd (winnaar Tsjaikowsky- con-cours!). Het unieke niveau van de Moskouse viool-school werd overdui delijk gedemonstreerd in een pro gramma met werken van Beethoven (de vioolsonate op. 30/3), Prokoviev (de 2e vioolsonate, ook bekend in de eprdere fluitversie), Schnittke (Suite in oude stijl), Tsjaikowsky (Méditati- on) en Wieniawsky (Polonaise). Violist en pianiste vormen tezamen met de cellist Jean Decroos het Guarneri-trio (waarvan voorheen de violist Herman Krebbers deel uit maakte), hetgeen het hechte sa menspel verklaarde. Trof in Beethoven meteen de muzi- kanteske aanpak van met name de vi olist, in Prokoviev ontplooide beide executanten een muzikaliteit, die tot ademloos luisteren dwong. Wie verwacht had in Schnittke ge confronteerd te worden met moderne klanken, werd op het verkeerde been gezet en moest zich gewonnen geven voor de Suite in oude stijl. Weer een ander facet van Lubots- ky's fenomenale kunnen werd belicht in Tsjaikowky. Met volle overgave en met een on waarschijnlijk hoge graad van per fectie volgde tot slot Wieniawsky. Voor het enthousiaste applaus dankten violist en pianiste met twee toegiften: préludes van Schostako- vitch. Hopenlijk mag het Guarneri-trio eens beluisterd worden in een ko mend seizoen. Akoestisch blijkt de grote zaal zich goed hiervoor te lenen. Het volgend concert is op dinsdag 2 april a.s. (Nederlands Kamerkoor). Ad Interim. O U WERKERK-Muziekvereniging „Nieuw-Leven" trad vrijdagavond, in navolging van haar eerste uitvoe ring vorige week, vrijdagavond in het Dorpshuis te Ouwerkerk voor de tweede maal met veel succes voor het voetlicht. Traditiegetrouw waren het tijdens deze tweede uitvoering voor namelijk de oudere dorpsbewoners, die het publiek vormden. Met een dankbaar applaus gaven de toehoorders te kennen het concert van het eigen muziekkorps bijzonder op prijs te hebben gesteld. Veel waar dering was er vooral voor de inzet van enkele leerlingen en voor het feit, dat „Nieuw-Leven het aandurfde een duidelijke vernieuwing in het reper toire aan te brengen. Toneelopvoering Uiteraard was ook tijdens deze tweede uitvoering de Toneelgroep Ouwerkerk van de partij voor de op voering van de klucht „De Parel van het Huis". Het publiek reageerde bij zonder alert op de talloze lachwek kende teksten en taferelen in dit luchtige spel, dat met veel vaart en enthousiasme op de planken werd ge zet. De tonelisten mochten na afloop een warm applaus en een fraai boe ket bloemen in ontvangst nemen. Een bijzonder woord van waardering werd gesproken aan het adres van technisch medewerker Leen Lukus, die steeds weer zijn inzet verleent voor het ontstaan van een fraai de cor. Verder werd Eugène Tbtté even in het zonnetje gezet voor de energie, die hij ten behoeve van de Tbneelgroep Ouwerkerk Weet op te brengen. algehele revisiebeurt kan de 112 jaar oude auto er weer vele jaren tegen," aldus de secretaris. Voor dit jaar staan er uitwisselin gen met Oosterlands Fanfare, de Wit te van Haemstede en Apollo uit Brouwershaven op het programma. Nut en Uitspanning treedt op bij de eilandelijke muziekdag te Renesse op 8 juni en op het 75-jarig KNF- jubileum te Goes op 22 juni. Op 15 ju ni neemt de drumband deel aan het KNF-marsconcours te Dreischor. Op 16 april gaan de leden van Nut en Uitspanning naar Goes, waar in de Prins van Oranje opnames worden gemaakt voor het radioprogramma VARA's Generale, dat op 20 april tus sen 18.30 en 20.00 uur via Hilversum 1 wordt uitgezonden. Naast zijn rol in „De Parel van het Huis", vervult hij ook de hoofdrol in het toneelspel „Vlinders zijn vrij," dat de Toneelgroep Ouwerkerk woensdagavond 13 maart in de Con certzaal te Zierikzee zal opvoeren. Vice-voorzitter van „Nieuw- Leven" de heer J.Manni sprak de hoop uit, dat vele dorpsbewoners door die inzet geïnspireerd zullen worden en ook hun schouders onder hun hobby zullen zetten of dat nou muziek, sport of wat dan ook is. Deze tweede uitvoering van de Ou- werkerkse muziekvereniging werd besloten met een gezellig samenzijn, tijdens welk de leden van „Nieuw Le ven" voor nog een groot aantal fijne muzieknummers zorgden. Nelis de Vlieger werd gehuldigd-voor 25 jaar-vaandeldragen. Hij ontving de zilveren KNF-speld. Aan de andere kant van het vaandel zijn vrouw J. de Vlieger-Fonteine. V In Hervormde kerk Renesse RENESSE - Zaterdag 16 maart geeft het Hervormd Kerkkoor Renesse on der leiding van Janny Lemsoin-Daane in de Hervormde Kerk te Renesse de jaarlijkse uitvoering. Behalve het kerkkoor zal aan deze uitvoering ook me dewerking worden verleend door het Smalstadsmannenkoor uit St. Maar tensdijk onder leiding van Jan Wesdorp en een kopersensemble van Luctor et Emergo onder leiding van Henk Blom. Elvira Vos-Simons verzorgt de piano begeleiding en Lez Zeedijk bespeelt het orgel. Het eerste gedeelte van het pro gramma staat in het teken van „1985 Europees jaar van de muziek". Wer ken van de drie componisten wier ge boortejaar wordt herdacht zullen ten MIDDELBURG Lezing hyperventilatie Op zaterdag 30 maart wordt een voorlichtingsbijeenkomst georgani seerd in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51 te Middelburg. Aanvang 2 uur. Een arts, een gedragstherapeut en enkele ex- patiënten zullen inleidingen over het onderwerp hyperventilatie houden. Deze middag is niet alleen interes sant voor patiënten maar ook voor huisgenoten en hulpverleners. De bij eenkomst wordt georganiseerd door de Nederlandse Hyperventilatie Stichting in samenwerking met de Stichting voor Maatschapppelijke Dienstverlening Walcheren. gehore worden gebracht. Van Schütz, geboren in 1585, zingt het kerkkoor o.a. samen met het mannenkoor „Pharisaër und Zöllner", 2. een evan gelisch tafereel. Kees van Dis en Han Wesdorp nemen in deze uitvoering een solo voor hun rekening. Van Bach, geboren in 1685, zingt het kerk koor onder andere een koraal uit het Weinachtsoratorium, „Brich an o schönes Morgenlicht". Van Handel, eveneens geboren in 1685, zal onder meer Halleluja" ten gehore worden gebracht door het kerkkoor samen met de kopergroep en met pianobege leiding. 'lbvens leden van het kerkkoor zul len een solo zingen. Tjitske v.d. Puil in „Concertzaal van het leven" en Ine ke Wandel in „Voor ieder land". Na de pauze, waarin in het koor van de kerk een verloting zal worden ge houden, al een wat luchtiger pro gramma worden gebracht. Alle mede werken sluiten gezamenlijk het gevarieerde programma af met de Va- leriussuite" van H. Jakma en P. M. Zijdcrlaan, waarna de samenzang van het Zeeuwse volkslied de avond zal afsluiten. Deze gratis toegankelijke avond be gint om acht uur. Zaterdag 16 maart SEROOSKERKE - De dorpsge meenschap van Serooskerke hoopt op mooi weer want dan is er strao- feest in het dorp. Het muziek gezel schap „Luctor et Emergo" uit Renes se zal voor muzikale opluistering zorgen. Het programma ziet er als volgt uit: 13.00 uur: keuring versierde fietsen kinder basisschool voor het Dorps huis. daarna ringsteken met na af loop prijsuitreiking. 13.00 uur: keuring versierde paar den en vertrek voor rondgang, opstel ling voor Oude Smederij. Opgave bij dhr. P. Hanse, Schoolstraat 12, tel. 01II7-I320 of 01117-1774. ±14.45 uur Intocht van de ruiters met muziekkorps. ±15.00 uur Opening van de stréo door een vertegenwoordigertster) van de gemeente Wcstersehouwen. Start ringsteken te paard. Na afloop prijs uitreiking. 's Avonds om half acht in het Dorpshuis opvoering van het blijspel „Zo'n stadse deerne", gespeeld door leden van de toneelclub van het dorp. Na de voorstelling is er gelegenheid om te dansen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4