Acht Maart Kommitee bood verzoekschriften aan Kerkdiensten voor Biddag woensdag 13 maart ERIC DE NOORMAN Edelsmederij M. Jcch Erg veel belangstelling voor afscheid Joop de Wit 4 De Here die leven gaf en spaarde maakte ons blij en dankbaar met de geboorte van een zoon en broertje JACOB CORNELIS (Jos) JAAP DEN BOER JANNY DEN BOER-BOOT JAN. EELCO en MARJON 9 maart 1985 Steurswekken 9 4328 BJ Haamstede Tijdelijk: Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, Zierikzee. NEEM ZELF EEN ABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. JAN DE FEITER CAROLINA ROGGEBAND hebben het genoegen u te kunnen mededelen dat zij in het hu welijk zullen treden op vrijdag 15 maart a.s. in het stadhuis van Brouwershaven om 15.00 uur. Receptie van 19.00 tot 20.30 uur in het dorpshuis van Renesse, Zeeanemoonweg 1. Lindelaan 35, 4325 ED Renesse Mr. P. Moggestraat 8, 4315 AC Dreischor Tbekomstig adres: Schaepmanlaan 10, 4641 BX Ossendrecht Voor de vele blijken van belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst zeg ik u allen harte lijk dank. D. v. d. HOEK 4327 SB Serooskerke, maart 1985 Hoosjesweg 16 fUlJ Moderne gouden- en zilveren sieraden, horloges. Reparaties, ontwerpen en maken van sieraden. MEELSTRAAT 18 4301 EC ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 5560 HET TELEFOONNUMMER VOOR EEN ABONNEMENT OP DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 01110-6551 TREK- BELSETTEN ook losse onderdelen HERMAN JANSEN NIEUWERKERK Vervolg van pagina 1 hoogte gesteld van haar komst en in de betreffende brief werd ook het exacte tijdstip genoemd, waarop de aanbieding in de desbetreffende ge meente zou plaatsvinden. De tocht door een - ietwat symbo lisch aandoende- dichte mist, langs de regionale gemeentebesturen, be gon bij het gemeentehuis van Wester- schouwen, waar de vrouwen werden ontvangen door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, wethou der A. J. Padmos en secretaris J. W. de Jonge. Hoewel van de zijde van het gemeentebestuur wel de gelegenheid daartoe werd geboden, meenden de leden van het Acht Maart Kommitee het beter thans geen discussie aan te gaan over het wel of niet subsidiëren van de viering van de Internationale Vrouwendag. Besloten was zich tot de officiële aanbieding van de petitie te beperken. „Niet thuis" De tocht werd voortgezet naar de gemeente Middenschouwen. Daar moesten de leden van het Acht Maart Kommitee ervaren, dat noch burge meester W. den Boer noch de wethou ders I.C. Padmos of L. C. Hart aanwe zig waren om het verzoekschrift in ontvangst te nemen. De ambtenaar aan de balie liet weten opdracht te hebben de petitie te ontvangen Om dat de aanbiedsters er toch graag een wat officiëler tintje aan wilden heb ben, werd verzocht de ambtenaar van de afdeling welzijnszaken de petitie in ontvangst te laten nemen. Echter tevergeefs. Ifen slotte bleek toch een andere ambtenaar nog bereid het ver- Vervolg van pagina 1 veloppe met inhoud. Dat was de op brengst van een inzameling die was gehouden ter gelegenheid van het af scheid. Als laatste spreker nam de heer W. Flohil plaats achter de microfoon. Flohil, een goede kennis van De Wit vanaf het moment dat deze zich be gon bezig te houden met de sport op Schouwen-Duiveland, gaf in zijn toe spraak een goede samenvatting van de woorden van alle sprekers van de avond: ,,Je was een man zonder franje, in de meest gunstige zin van het woord. Je werd altijd zeer gewaardeerd in el ke hoedanigheid waarin je optrad: recht-door-zee, rechtvaardig, zonder sensatie en waarheidsgetrouw." Geen supermens In zijn dankwoord relativeerde Joop de Wit alle lofuitingen aan zijn adres. ,,Ik ben beslist geen super mens; ik ben een doodgewone kerel, die alleen maar zijn werk heeft ge daan zoals hij vond dat het hoorde. Ik zal best de nodige fouten gemaakt hebben, maar dat is dan volkomen onbewust gebeurd." De Wit dankte allen voor de gespro ken woorden ,,en voor de prettige wijze waarop ik met velen tot nu toe heb mogen samenwerken." Bij zijn dankwoorden betrok De Wit ook zijn vrouw: „Dankzij het feit dat jij steeds voor me klaar stond, was ik in staat om mijn werk naar behoren te verrichten." De Wit besloot zijn toespraak met de woorden: „Uit de grond van mijn hart wens ik iedereen al het goede toe. Ik wens iedereen een beetje vre de en een beetje liefde." zoekschrift via het loket aan de balie aan te pakken. In Brouwershaven wachtte een aangenamer ontvangst. Wethouder S. Loschacoff-de Kanter ontving de inmiddels wat groter geworden groep, nadat zich in Brouwershaven wat sympathisanten hadden aan gesloten. Vervolgens werd de gemeente Dui- veland bezocht. De enige gemeente, waarvan het college van b. en w. een positief voorstel aan de raad deed ten aanzien van de subsidietoekenning. Hier was het wethouder A. L. Bak ker, die de petitie in ontvangst nam. In de gemeente Bruinisse werden de vrouwen van het Acht Maart Kommi tee ontvangen door wethouder H. Schot, die in zijn gastvrijheid het ge zelschap tot vier maal toe koffie aan bood, maar daar kwam het Acht Maart Kommitee niet voor. Doorgaan Tenslotte werd als laatste in de rij een bezoek gebracht aan het stadhuis van Zierikzee, waar wethouder J. Groen de vrouwen ontving in de trouwzaal. Hij memoreerde, dat de welzijnscommissie in meerderheid een positief advies had uitgebracht ten aanzien van subsidieverlening aan het Acht Maart Kommitee. Zoals de praktijk had uitgewezen, wilde dat volgens de wethouder echter niet altijd zeggen, dat de gemeenteraad dan ook een positief besluit nam. Vol gens hem is het in dezen een kwestie van doorgaan en dat advies gaf hij de betrokken vrouwen dan ook. De wet houder zegde toe de petitie aan de raad ter inzage te leggen, maar liet er - eerlijkheidshalve - op volgen, niet de indruk te hebben, dat er verder voorlopig iets mee zal gebeuren. Tijdens de tocht door de diverse ge meenten deelde het Acht Maart Kom mitee stencils uit aan belangstellen den om aandacht te vragen voor de Internationale Vrouwendag. Tijdens de middaguren hield Joke Boonman, medewerkster van het Provinciaal Buro van het ministerie van W.V.C. een inleiding met als on derwerp: „Emancipatiebeleid en sub sidiëring". Zij greep nog eens terug op het ontstaan van de tweede vrou wenbeweging aan het einde van de zestiger jaren. In dit verband werd de naam genoemd van wijlen Joke Smit, die met haar artikel „Het grote onbe hagen bij de vrouw" veel stof deed opwaaien. Verder verwees Joke Boonman naar de democratiserings golf in de universiteiten. Emancipatiebeleid Naar aanleiding van die tweede vrouwenbeweging kwam van rege ringswege een wat duidelijker eman cipatiebeleid tot ontwikkeling. Ook internationaal bleek deze zaak dui delijk in ontwikkeling en spreekster verwees in dit verband naar de V.N.- conferentie in Mexico waar een tien jarenplan werd ontwikkeld ten be hoeve van de vrouwenemancipatie. Vijf jaar geleden werd in Kopenha gen de tussenstand opgemaakt en dit jaar zal in Nairobi een evaluatiecon gres plaatsvinden. Verder verwees Joke Boonman naar de diverse richtlijnen, die het Europese parlement op dit gebied uitvaardigde en naar de oprichting van de Emancipatiecommissie op na tionaal niveau. Deze commissie is in middels omgevormd tot een Emanci- patieraad en is in bevoegdheden en structuur vergelijkbaar met de SER. Spreekster wees verder op het feit, dat op landelijk niveau de politieke partijen zich met uitzondering van de kleine rechtse groeperingen, zich achter het emancipatiebeleid scha ren. Een gegeven dat, volgens haar, door diezelfde partijen op plaatselijk en regionaal niveau weieens al te lichtvaardig wordt vergeten. Joke Boonman benadrukte, dat de decentralisatie - het overhevelen van rijkstaken naar de gemeenten- een belangrijke rol had gespeeld in het verdere verloop van het emancipatie- gebeuren. Vrouwengroeperingen wer den afhankelijk van de steun van re gionale of plaatselijke gemeente besturen ten aanzien van subsidie verstrekking. Weliswaar moest de tijdelijke rijksbijdrageregeling emancipatie-activiteiten een stimu lans bieden voor de vrouwenbewe ging om activiteiten te kunnen ont plooien, maar dat bleek in de praktijk in vele gevallen minder sti mulerend uit te pakken. Op grond van bovengenoemde rijksbijdrage kunnen gemeenten een beroep doen op een bedrag van 0,50 per inwoner ten behoeve van emancipatie-activiteiten. Joke Boonman stelde vast, dat de gemeen ten op Schouwen-Duiveland daarin een passief afwachtend beleid voe ren. De gemeente Westerschouwen stelt zich, volgens haar waarneming, iets actiever op. Van de zijde van de ge meente worden brieven verstuurd naar in aanmerking komende groepe ringen en worden advertenties ge plaatst, waarin wordt verwezen naar de eventuele subsidiemogelijkheden via de rijksbijdrageregeling. Heen en weer Zij stelde vast, dat aanvraagsters van een dergelijke subsidie in de si tuatie in deze regio vaak heen en weer worden gestuurd tussen provin cie en gemeenten. In dit opzicht toon de Joke Boonman zich verheugd over het feit, dat de normen van de rijks bijdrageregeling wellicht zullen wor den bijgesteld, zodat daar geën tweëerlei uitleg meer mogelijk voor zal zijn. Zo verwezen de regionale ge meentebesturen het Acht Maart Kom mitee naar de provincie voor een subsidie-aanvraag omdat de activi teiten meer dan drie gemeenten be treffen. De provincie bleef echter op het standpunt staan, dat hier duide lijk sprake was van een gemeentelij ke activiteit. Om in de toekomst enige verande ring in de situatie te kunnen brengen, adviseerde Joke Boonman haar ge hoor om politieke druk te gaan uitoe fenen, om goede contacten te onder houden met de ambtenaren op de afdelingen welzijn en om in gezamen lijk verband iets van de grond te krij gen. Discussie Naar aanleiding van de lezing van Joke Boonman werd door de aanwe zigen in het pand Visstraat 5 gedis cussieerd over de starre houding van de regionale gemeentebesturen ten aanzien van emancipatie-activitei ten. Een in het gezelschap aanwezige juriste vroeg zich af, waarom betrok kenen de raadsbeslissingen nog niet te lijf waren gegaan op administra tief rechtelijk terrein wegens het ont breken van goede argumenten der raadsleden. Woordvoerster van het Acht Maart Kommitee Linda Sies liet weten, dat tegen de subsidie afwijzing in alle gemeenten bezwaar werd aangetekend. Verdere stappen in de vorm van Arob-procedures heeft men nog in overweging. Zij meende, dat het ontbreken van rechtspersoonlijkheid in dit verband een probleem kan vormen. Joke Boonman vulde in dit ver band aan, dat jurisprudentie in de zen reeds heeft uitgewezen dat nau welijks valt te tornen aan de autonomie van de gemeenteraden, die zelf normen kunnen stellen ten aanzien van subsidieverlening. Emancipatiewerkster Ineke Sturm stelde vast, dat de subsidie- aanvraagsters vaak worden gecon fronteerd met zeer vage argumenten op grond waarvan subsidies worden geweigerd. Volgens betrokkenen is het duidelijk, dat vaak zeer persoon lijke argumenten der raadsleden lei den tot een negatieve beslissing op een subsidieverzoek. De emancipatie- werkster liet desgevraagd weten, dat het in de praktijk zeer moeilijk blijkt met die betrokken raadsleden in het openbaar een eerlijke discussie daar over aan te gaan, omdat de mogelijk heid daar niet toe wordt geboden. Overigens benadrukte de emanci patiewerkster ook, dat er volgens haar op Schouwen-Duiveland ook prima raadsleden zijn, die heel dui delijk wel hun best doen ten behoeve van de vrouwenbeweging. Beeldvorming Geconstateerd werd verder, dat vaak een te eenzijdige en negatieve beeldvorming leidt tot afwijzende besluiten. In dit verband werd ge constateerd, dat ook vele vrouwen zich afvragen waar vrouwen binnen de vrouwenbeweging zich nou eigen lijk druk overmaken. De aanwezigen waren het erover eens, dat het van be lang is om er energie in te steken dat laatste heel duidelijk te maken. Oorlogsmuseum Bru op Koninginnedag gratis toegankelijk BRUINISSE - Koninginnedag en Bevrijdingsdag zullen in Bruinisse op één dag worden gevierd: op Ko ninginnedag 30 april. Hoe het pro gramma van die dag er uit gaat zien moet nog definitief worden vastge steld in de Stichting Festiviteiten Bruinisse, die hierover volgende week vergadert. De Bevrijdingsdag (zondag zal in Bru ongemerkt voor bijgaan. In verband met de gezamenlijke viering heeft het bestuur van de Cul turele Stichting Bruinisse (C.S.B.) be sloten wat meer aandacht voor het Oorlogs en Verzetsmuseum aan de Molenstraat te vragen. Speciaal voor school-groepen werd de mogelijkheid geopend om onder deskundige bege leiding een bezoek aan het museum te brengen. Afspraken hiervoor kun nen worden gemaakt via telefoon nummer 1932 of 2485. Verder zal op Koninginnedag het museum voor de eigen bevolking gratis toegankelijk zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Overigens is het Oorlogsmusum op alle werdda- gen geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Alnati, 9-3 van Santos naar Salvador Nedlloyd Houtman, 11-3 te Rotter dam Nedlloyd Rotterdam 9-3 van Baltimo re naar New York Vitrea, 10-3 van Rotterdam naar Pe terhead Weinig mosselen van het Wad ZIERIKZEE/BRUINISSE - Veel mosselkwekers vertrokken begin vo rige week naar de Waddenzee, met het doel de percelen opnieuw af te bakenen en met een vracht mosselen terug te komen. De mist gaf echter een streep door deze rekening, want het is niet mogelijk nieuwe bakens te zetten, als men de perceelsscheidin gen niet kan vaststellen. Slechts aan 'de motorkotter Maria Jacoba YE 70 van Joh. Steketee gelukte dat en hij arriveerde vrijdag aan de markt te Yerseke met een schip vol mosselen waarvan het voorste en het achterste ruim resp. 150,en 130,39 op bracht. Gelukkig kon worden geconsta teerd dat het ijs in beide vorstperio den van februari weinig schade op de mosselpercelen heeft aangericht. De Zeeuwse mosselen die nog regel matig worden aangevoerd brengen voor de aanvoerende kwekers ook nog steeds goede prijzen op van 35,— tot 45,— per ton. Voor de ex porterende handelaars is deze prijs vooral voor Frankrijk te hoog om nog winst te kunnen maken, maar ze wil len uiteraard aan de vraag naar mos selen voldoen, zo lang die vraag aan houdt en dat is nog steeds het geval. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.00 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes. Haamste de: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen. Noordgouwe: 19.30 uur ds. D. R. Jon ker, gezamenlijke dienst. Ooster- land: 19,00 uur ds. W. Vijfvinkel. Sir- jansland: 10.00 uur ds. G. H. van Kooten, Delft; 19.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 en 19.00 uur ds. W. F. Tbekens. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. A. v.d. Waal, Middelharnis. Haamstede: 19.30 uur ds. J. de Vries. Scharendijke: 19.00 uur ds. R. Kamermans. Brouwersha ven Zonnemaire: Bostonpleinkerk: 19.00 uur ds. R. H. Stutvoet. Nieuwer- kerk: 19.00 uur de heer A. van der Schee, Spijkenisse. Bruinisse: 10.00 uur ds. Hage; 19.00 uur dhr. Baas. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Meijer; 19.00 uur ds. Geertsema, Goes. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 19.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 19.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. J. S. v. d. Net. Nieuwerkerk: 9.30, 15.30 en 19.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oos- terland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees- dienst, in de Lutherse kerk. Nieuwer kerk: 9.45 uur leesdienst; 15 00 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur ds. A. v. d. Meer, St. Philipsland. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeente Oosterland Ds. J. Koster te Klaaswaal heeft be dankt. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Lutten: H. S. Buunk te Goes; naar Hollandsche- veld (toez.): J. den Admirant te Baby- loniënbroek. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Ouddorp: W. Hage te Kruiningen; te Arnhem: M. Burg graaf, kand. te Rotterdam. Dinsdag 12 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur Holiday-eiland. De aanste ker van Jaser speelt een belangrijke rol bij de ontvoeringszaak van Kylie. 16.15 uur Zeker weten. Veertiendaags magazine, waarin ditmaal aandacht voor de actie „Red de apen". 16.40 uur Tekenfilmfestival. Tbkenfilm- en stripverhalenprogram- ma. 17.00 uur Midfdageditie. Nieuwss how, gepresenteerd door Aad van den Heuvel en Han van der Meer. 18.25 uur Het verhaal. Bijbelverhaal, verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur De Freggels. 19.25 uur Links naast de pinguïns. De directeur krijgt een ongeluk en is voorlopig uitgeschakeld. Rossman en Harry Tom nemen voorlopig de lei ding over. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De play-backshow. 21.45 uur Brandpunt. Actualiteiten rubriek. 22.20 uur Vastenoverweging. Plebaan G. van de Camp van de St. Jan in Den Bosch zal de vastenoverweging uit spreken. 22.25 uur De ver van mijn bed show. Veel problemen uit de Derde Wereld worden weer besproken. 23.15 uur Tom, Dick en Harriët. Tho mas lukt het weer om alles te ver pesten en dat nog wel tijdens een etentje. Voor Harriët is de maat nu echt vol. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur Vrouw zijn. Magazine, waarin ditmaal de invloed van de home-computer in het gezin ter spra ke komt. 16.00 uur De Waltons. Het zwervertje Josh wordt in de schuur van de Wal tons ontdekt, die daar dacht een schuilplaats te kunnen vinden. 16.50 uur God is toch sterker. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Kinderkrant. Lanny van Rhee en Wim de Knijff houden zich weer bezig met de allerkleinsten on der de kijkers. 19.45 uur Ronduit. Jongerenmagazi ne, met aandacht voor het jongeren- paar in Portugal en het optreden van de gospelgroep „New Beginning" uit Engeland. 20.20 uur Tijdsein. Actualiteitenru briek. 20.50 uur Holland ze zeggen. Van avond uitgezonden vanuit Goeree- Overflakkee waarin de garnaal cen traal staat. Wie is de beste garnalen- peller of -pelster? Zij of hij mag dan met de EO-bokaal naar huis gaan. Verder nog garnalenrecepten en gaan we kijken of Goeree-Overflakkee nog meer specialiteiten biedt. 22.15 uur God verandert de mensen. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag. 23.00 uur God verandert de mensen. De laatste slag (2) 220. Nadenkend slaat Eric de pezige Romein gade, die naast Merwig, de koning der Fran ken, aan het hoofd van de lange colonne rijdt. Een en al hulpvaardigheid, heeft Aëtius voor gesteld. het Frankenleger te vergezellen, om het bij te staan in geval ze op Attilla's horden mochten stuiten. En op aandringen van Mer wig heeft Eric zich met zijn troep Noren en de handvol Herulen bij hen aangesloten. Het is verreweg de veiligste manier, om naar het noorden te komen. In zijn hart is Eric blij, dat alles nu achter de rug is; dat niets zijn terug keer naar Noorwegen meer in de weg staat. Maar tóch. de vragen die door zijn brein spo ken, geven weinig rust. Vanaf een hoogte toont de Romein hen de plaats van het Hun- nenkamp. „Hoezeer Attilia zich verslagen voelde," klinkt Aëtius' stem, „bleek toen mijn verspie ders temidden van de resten van het kamp een grote hoop houten zadels vonden. Een brandstapelLiever dan in onze handen te val len, zou Attilia deze vreselijke dood verkozen hebben." „Dubbel jammer dan, dat hij tóch nog ontko men is," kan Eric niet nalaten op te merken. De tocht gaat voort in snelle marsen. Van het grote Hunnenleger horen of zien ze niets meer. Het lijkt als door de aarde verzwolgen. Wèl heeft Aëtius verspieders uitgezonden. Maar wat die ervaren, komen Merwig noch de Noor man aan de weet. Tot Aëtius op een ochtend, na een onderhoud met zijn verkenners, glimla chend op de Frankenvorst toetreedt. Het gevaar is geweken. Merwig, vriend," zegt hij. „Attilia is kennelijk van plan veran derd. Hij is verdwenen in oostelijke richting. Ik geloof, dat het nu niet langer nodig is, dat ik en mijn Romeinen u vergezellen." Heviger dan ooit laat bij Eric de achterdocht op. „Was het dan allemaal leugen? Het verhaal van Attilla's voorgenomen roof- en plunder tocht in het land der Franken slechts voor wendsel, om het Frankenleger wég te krijgen? ll p Is óók Thorismunds grote Goinenieger wel licht met een verdichtsel heengezonden? Aëti us' vriendschap met de grote Hun, zijn jaren lange verblijf bij hen, het Hunnenleger dat voor hem vocht. Alles, alles welt weer bij de Noorman op, en alles lijkt in één richting te wijzen. „Vaarwel, Norenvorst!" Nog eenmaal kijkt Eric de ander recht in de kille ogen, zoekt hij naar een oplossing voor alle vragen. Langzaam grijpen hun handen in een en Aëtius glimlacht. „Ieder handelt naar zijn belang," klinkt zijn stem. raadselachtiger dan ooit en zwijgend staart de Noorman hem na, tot hij uit het ge zicht is verdwenen. En zo is Actius, de laatste der Romeinse veldheren, de geschiedenis inge gaan. In een waas van geheimzinnigheid, om geven door vragen en raadsels die, tot op de huidige dag, niemand heeft kunnen beant woorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4