c Enorme belangstelling voor afscheid Joop de Wit Acht Maart Kommitee bood in zes gemeenten verzoekschriften aan Honderdveertig nieuwe aansluitingen op riolering in Middenschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hond verdoofd in asiel na doodbijten aantal kippen Stankgolf boven Zeeland ha aanvaring PË BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Emancipatie Geloofservaring Eerste overwinning Elfstedenrijders In een Schouws Interviewtje geeft Riet Bij de De geloofservaring en -beleving van de vrouw Zaterdag tweede klasser Bruse Boys boekte de Ter afsluiting van de viering van het honderdja- Vaate-Rozendaal uit Zierikzee haar visie op het stond zondagochtend centraal in een bijzonde- eerste seizoenzege via twee treffers van de fa- rig bestaan van de Zierikzeesche IJsvereniging re kerkdienst in de Gasthuiskerk. (Pag. 3). natieke centrumspits Jacob van de Berge, werden de Elfstedenrijders gehuldigd. (Pag. 7). (Pag. 5). emanciperen van de vrouw. (Pag. 2). MAANDAG 11 MAART 1985 141ste jaargang Nr. 23691 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In het afscheid van een goede vriend is iets van de dood. Mme. Desbordes-Valmore Extra raadsvergadering MIDDENSCHOUWEN - Voor het omvangrijke buiten gebied van Middenschouwen is een plan gemaakt om voor 1 juli 140 nieuwe aansluitingen op de riolering te realiseren. De kosten daarvoor bedragen ruim anderhalf miljoen, welk bedrag op ongeveer een ton na door het rijk wordt terug ontvangen, mits de aanleg voor genoem de datum is gerealiseerd. Namens drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman, de uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode, overhandigt directeur D. L. van 't Leven een geschenk onder couvert aan de vertrekkende sportverslaggever Joop de Wit. Sportwereld Schouwen-Duiveland geeft massaal acte de presence ZIERIKZEE - Op overweldigende wijze heeft de Schouwen-Duivelandse sportwereld vrijdagavond afscheid genomen van sportverslaggever Joop de Wit. De kantine van het sportpark „Den Hogen Blok" aan de Lange Blokweg te Zierikzee was bijna te klein om alle bezoekers aan de receptie van de scheidende verslaggever van de Zierik zeesche Nieuwsbode te herbergen. Tijdens de receptie maakte een aantal sprekers gebruik van de mo gelijkheid om het woord te voeren. Als eerste deed dat de heer D. L. van 't Leven, directeur van drukke rij/uitgeverij Lakenman Ochtman, de uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij memoreerde de gro te inzet, die de vertrekkende verslag gever in zijn meer dan dertig jaar lange carrière bij de Nieuwsbode aan de dag heeft gelegd. Namens het be drijf bood de heer Van 't Leven hem een geschenk onder couvert aan. De tweede spreker was de heer M. Kaat, hoofdredacteur van de Zierik zeesche Nieuwsbode. Deze belichtte de bijzondere kwaliteiten van De Wit, met het accent op de positieve en objectieve benadering van de gebeur tenissen welke steeds weer in de ver slaggeving van De Wit valt op te mer ken. Spreker wees de aanwezigen ook op het feit dat de Zierikzeesche Nieuwsbode een krant is, welke tot stand komt in een goede samenwer king tussen redactie en lezers: ,,De Nieuwsbode is er voor haar lezers en niet andersom. Deze stelling heb jij voortdurend in praktijk gebracht en dat werd gewaardeerd. Dat blijkt wel uit het grote aantal aanwezigen op jouw afscheidsreceptie." Namens het personeel van de druk kerij/uitgeverij werd Joop de Wit toe gesproken door de heer R. Willemse. Deze stak niet onder stoelen of ban ken dat de mens Joop de Wit door het personeel van Lakenman Ochtman steeds bijzonder werd gewaardeerd. De heer Willemse bood namens het personeel een geschenk aan. Vervolgens was het woord aan de heer D. Mooij, namens een groot aan tal verenigingen en instanties. Hij bevestigde met zijn woorden de voor- NIEUWERKERK - Zaterdagoch tend vond S. K. uit Nieuwerkerk in zijn kippenhok een bouvier, die al en kele slachtoffers had gemaakt door het doodbijten van pluimvee Aange zien de hond zeer aggresiel was werd een dierenarts ingeschakeld, die het levensgevaarlijk dier met een verdo vingspistool buiten gevecht stelde De eigenaar van de hond is niet be kend. De bouvier werd overgebracht (in slapende toestand) naar het die renasiel aan de Zandweg te Zierikzee Tbt op heden heeft de eigenaar zich niet gemeld. gaande sprekers: ,,Je bent een goede en objectieve journalist, die we node zullen missen. Ik hoop echter dat je de sportwereld van Schouwen- Duiveland nog lang van dienst mag zijn. We maken erg graag gebruik van je grote deskundigheid op de ver schillende vlakken van de sportbeoe fening." Namens de zestien verenigingen en instellingen, welke Mooij vertegen woordigde, overhandigde hij een en- Vervolg pagina 4 Aan de 16 betrokken eigenaars van minicampings zal een bijdrage van duizend gulden en voor de overige 124 (voor het merendeel woningen) komen de kosten op 250 gulden per aansluiting. Deze zo laag mogelijke bijdragen maken het ongedekte te kort bijna de helft kleiner. Het over gebleven bedrag van f.56.000.- zal worden gedekt uit de reserve riole ringen, dat per 1 januari 1985 op bij na viereneenhalve ton werd ge raamd. Op de speciale raadsvergadering over dit onderwerp, afgelopen zater dag, stelde de gemeenteraad het kre diet van anderhalf miljoen beschik baar, hoewel P.v.d.A-raadslid W.G. Renden zich afvroeg waarom niet in eens alle nog resterende 210 nog on- aangesloten objecten worden aange pakt. Dit met het oog op de steeds minder wordende bijdragen van het rijk na juli 1985. Wethouder L.C.Hart legde uit, dat de gemeente niet alle reserve riole ringen aan het buitengebied wil opof feren, omdat ook een deel het riole ringsstelsel in Kerkwerve hoognodig moet worden aangepakt. De uitbrei ding in ,,Kerkwerve-west" van de bergingscapaciteit gaat minimaal een ton kosten en in dat dorp moet meer worden verbeterd, hetgeen tege lijkertijd met bestratings werkzaam heden zal worden uitgevoerd. De aanpak van de riolering in het buitengebied heeft voor een groot deel te maken met de bedreiging van het milieu. Vooral boerderijen met een melkinstallatie en de minicam pings brengen een gröte mate van Gemeentebestuur Middenschouwen geeft niet thuis ZIERIKZEE-Het Acht Maart Kommitee op Schouwen- Duiveland trok, gesteund door sympathiserende vrou wen, vrijdag ter gelegenheid van de Internationale Vrou wendag langs de zes gemeentebesturen in de regio om een petitie aan te bieden, waarin nadrukkelijk werd ver zocht de Internationale Vrouwendag te erkennen als een voor vrouwen belangrijke solidariteitsdag. Zoals bekend stelde geen der Schouwen-Duivelandse gemeentera den de door het Acht Maart Kommi tee gevraagde subsidie beschikbaar. Aandacht besteden aan de Internati onale Vrouwendag met speciaal ge richte activiteiten was derhalve fi nancieel niet haalbaar. De betrokken vrouwen van het Acht Maart Kommi tee grepen de Internationale Vrou wendag nu aan om de vroede vaderen nogeens te laten weten, wat dit be grip inhoudt en welk belang vrou wen daaraan kunnen hechten. In de petitie werd benadrukt, dat de Internationale Vrouwendag sinds 1910 wordt gevierd als symbool voor de strijd van vrouwen voor gelijke rechten en vrede.,, De viering staat de laatste tientallen jaren in het teken van binding tussen vrouwen, vrou wengroepen en vrouwenorganisaties, die ieder op haar eigen wijze met emancipatie bezig zijn. Ook op Schouwen-Duiveland", aldus het ver zoekschrift. Rijksgelden Verder werd er in de petitie op ge wezen dat mede door het benutten van de daartoe beschikbare rijksgel den in het kader van de Rijksbijdra geregeling Emancipatiewerk, de In ternationale Vrouwendag door het gemeentebestuur als zodanig erkend kan worden. De petitie werd besloten met het verzoek de raadsleden en de desbetreffende ambtenaar van het verzoekschrift in kennis te stellen. Het Acht Maart Kommitee had de gemeentebesturen schrifftelijk op de Vervolg pagina 4 vervuiling met het oppervlaktewa ter met zich mee. De verwachting is dan ook dat wel licht binnen een aantal jaren er van hogerhand op aangedrongen zal wor den om dit lozen zoveel mogelijk te beperken. Hierop vooruitlopend leek het college het raadzaam om al een groot deel van het buitengebied te voorzien van riolering. Dat dit niet eerder is gebeurd, ligt er voor een groot deel aan, dat pas in de laatste tijd het goedkopere sy steem van drukriolering is ontwik keld, legde burgemeester W. den Boer uit aan Renden, die deze vraag stelde. De technische zaken werden overi gens uit de doeken gedaan door direc teur technische dienst P. van Beve- ren, die onder andere wat vragen beantwoordde van WD-er J.M. van Langeraad.De aansluiting van de nieuwe minicamping in de kom van Kerkwerve zal apart worden beke ken, omdat die nu eenmaal niet onder .buitengebied "valt ZIERIKZEE - Bij een aanvaring op het Rijn-Scheldekanaal is zaterdag het giftige styreen vrijgekomen, waardoor een ware stankgolf boven Zeeland kwam te hangen. Met name de bevolking van St. Philipsland en Tholen had daar last van, maar ook op Schouwen-Duiveland werden klachten genoteerd. De Rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland kreeg zaterdagochtend een melding van de Rijkspolitie te water van Dordt, dat de giftige stof niet in een concentratie voorkwam, dat er maatregelen getroffen dienden te worden. Styreen veroorzaakt hoesten, hoofdpijn, misselijkheid en slaperigheid, bij inademing. Aanvaring De stankgolf was ontstaan na de aanvaring tussen het Belgische mo tortankschip „Flandria", geladen met 1100 ton styreen, en het eveneens uit België afkomstige motorschip „Golgota 2". In een van de tanks ont stond een scheur van vier meter waaruit ongeveer 100 ton styreen op het water van het Schelde-Rijnka- naal terecht kwam. De scheepvaart werd direct stilgelegd. De lading van de „Flandria" werd overgeslagen in een passerend tankschip, waarna de scheepvaart weer werd vrijgegeven. Mevrouw P.W. Berrevoets vroeg naar de financiële regeling, wanneer een boerderij (goedkoper in aanleg- kosten) in een later stadium ook mi nicamping wordt. Van Beveren liet weten, dat er verschil is in huis- en campingaansluitingen, vandaar dat dit geen problemen geeft. Van Beveren deelde mee dat de werkzaamheden half april zullen worden gestart en dat de uiterste da tum van 1 juli is gegarandeerd door de aannemer. Hij achtte die eindda tum, waarover Renden zijn twijfels had uitgesproken, nog steeds haal baar. Het college kreeg deze zaterdagoch tend van de raad tevens machtiging tot het aangaan van een onderhandse aanbesteding met één aannemer op basis open begroting met afstands verklaring en toestemming met de betrokkenen in contact te treden over het aangaan van zakelijk recht over eenkomsten. Geen enkel tracé zal door land bouwgrond worden geleid, maar uit sluitend over erven. De meeste aansluitingen zijn ge pland voor de Kapelleweg (37), de Schelpweg (15), de Heuvelsweg (12) en de Nieuwe Kerkweg (10). Acht zijn er mogelijk .aan de Hogeweg, de Hoo- genboomsweg en de Tureluurweg en zeven aan de Ringdijk. Verder staan in het plan genoemd* Ravensweg, Kloosterweg, Moolweg, Weelweg, Verseputseweg, Zandweg, Florisweg, Duivendijkseweg, Thaijersweg en Weelweg. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In Brouwershaven werd de petitie in ontvangst genomen door wethouder S. Loschacoff-de Kanter. Verwachting tot dinsdagavond: Droog Droog en perioden met zon. Van nacht enkele mistbanken en mini mumtemperatuur rond min 3 graden; middagtemperatuur omstreeks 8 gra den. Weinig wind, kracht 3 of minder. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 15 maart: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 3 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 mrt. Zon op 7.02, onder 18.39 Maan op 01.06, onder 9.21 Laatste Kwartier: 13 maart (17.34) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 maart 6.37 19.02 0.11 12.48 Doodtij: 15 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen is het droog en er zijn zonnige perioden. Een krachtig hogedrukgebied is dan nog bepalend voor het weer bij ons. Er is weinig wind en bij een heldere hemel kan de temperatuur vannacht dalen tot 3 graden onder nul. Er vormen zich dan enkele mistbanken, die echter morge nochtend weer verdwijnen. De mid dagtemperatuur bereikt dinsdagmiddag waarden rond 8 graden. De komende dagen trekt het hoge drukgebied weg naar de Atlantisdche Oceaan. Het weer krijgt een meer wisselvallig karakter. Na woensdag neemt de kans op maartse buien toe De mid dagtemperaturen komen op een wat lager niveau. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1