Clandestiene container Zijpe moet vertrekken van gemeente Bruinisse Restauratie in laatste fase Directeur Hotel De Zeeuwse Stromen door politie aangehouden n DE ZIERIKZEESCHE COURANT VVijftverhuizen Uw m&iilj 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jongerenjaar Hoger niveau Slavenkas 250 jaar Tennistoernooi Jeugdwerkleider Gabri de Groot vraagt aan- Het aangeboden werk voor het werkvoorzie- Wat is de Slavenkas en wat heeft zij in haar Tijdens het grootste jeugdtennistoernooi in dacht voor de verbetering van de positie van ningsschap ,,De Zuidhoek" komt op een 250-jarig bestaan voor de Zierikzeese gemeen- Burh-Haamstede vielen Ingeborg Reydon en de jongeren, zeker in het Jongerenjaar. (Pag. steeds hoger niveau te liggen. (Pag. 3). schap betekend? (Pag. 4). Hans Wohl tijdens de openingsdag het meeste 2)- op. (Pag. 6). VRIJDAG 8 MAART 1985 141ste jaargang Nr. 23690 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Duisterheid, en onduidelijkheid van uitdrukking is altijd en overal een heel slecht teken. Schopenhauer De container bij het Zijpe, met op de voorgrond de leidingen. RENESSE - In verband met een onderzoek van de FIOD naar mogelijk gepleegde fraude met betrek king tot belastinggelden bij Hotel De Zeeuwse Stro men b.v. te Ren esse is algemeen directeur M. B. maandag aangehouden door de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland. Officier van Justitie, mr. R. Daverschot wilde telefonisch niets losla ten. Hij wilde alleen maar bevestigen dat B. in verzekerde bewaring is gesteld en dat de arrestatie is verricht in verband met het nog lopende onderzoek naar de belastingfraude. B. is ondergebracht in één van de celruimten op Schouwen-Duiveland. Medio november 1984 heeft de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) een gedeelte van de boekhouding in beslag genomen van De Zeeuwse Stromen. Een routine-onderzoek van de belastingdienst bij het hotel vormde de aanleiding voor het onderzoek van de FIOD. Direc teur M. B. gaf toen als commentaar: ,,Op een gegeven moment ontdekte ik dat er door personeelsleden gedurende de afgelopen jaren frauduleu ze handelingen moeten zijn gepleegd. Nadat ik eerst zelf een summier onderzoek heb gedaan, waarbij het fraudebedrag al aanzienlijk opliep, heb ik op eigen initiatief deze zaak gemeld bij de Rijksaccountants dienst." Consequenties Hij verwachtte toen niet dat het onderzoek consequenties zou hebben voor de bedrijfsvoering van het hotel. ,,Daar is ons bedrijf, ook volgens deskundigen, veel te gezond voor. Dit ter geruststelling van de ruim veertig personeelsleden, die wij in dienst hebben. Er gaan de wildste ge ruchten rond, maar die zijn volledig ongegrond," aldus B. in november 1984 tegenover deze krant. De FIOD verricht het onderzoek in samenwerking met de districtsre cherche van de Rijkspolitie te Middelburg. Mr. Daverschot zei dat hij in belang van het onderzoek geen nadere mededelingen kon verstrekken. Advertentie jJJatfönaleen internationale verhuizingen j Emigratieverpakkingen Opslag boedels Overzeese verhuizingen Comultgroup 82v,o.f, kweekt illegaal zagers Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRUINISSE -Het begint er aardig op te lijken, dat Bruinisse HET centrum gaat wor den van experimentele zagerkwekerijen, met het Zijpe als locatie. Zoals bekend tracht de „Eerste Zager Kwekerij Oosterland" van Albert Bakker langs reguliere weg zich een plaatsje te veroveren in Bruinisse, en Bakker's „EZKO" heeft nu gezelschap ge kregen van „Nereis Maricultuur", een onderdeel van Consultgroup '82", die hetzelfde voor ogen heeft: commercieel kunstmatig kweken van zagers, het geliefd aas voor sportvissers. Er zijn dus meer kapers op de kust. Er is echter één groot verschil onder ling: „EZKO" is légaal bezig en de Consultgroup illegaal. „Nereis Maricultuur" heeft voor dit doel namelijk een grote container neergezet langs de Rijksvluchthaven bij de aanlegsteiger, waarvoor de gemeente Bruinisse geen vergunning heeft afgegeven. Ster ker nog: de gemeente Bruinisse heeft de Consultgroup gesommeerd desnoods met poli- tiedwang, de gewraakte container daar weg te halen. De „Consultgroup '82" is een maatschap die gevormd wordt door vier he ren: J. Roggeband, ing. R. Vleesdraager, P. C. Tieleman en ing. H. G. Freriks. Freriks heeft een bedrijf in Oosterland, schuin tegenover de „EZKO" van Al- bert Bakker. Oosterland lijkt daarmee de bakermat te worden van zagerkwe kers. Er is op geen enkele wijze een samengaan of samenwerking, zelfs geen tegenwerking tussen de bedrijven onderling. En van bedrijfs-spionage zou helemaal geen sprake zijn volgens Freriks, met wie we een gesprek hadden over de bedoelingen van de container aan het Zijpe. „Er valt namelijk hele maal niets te bespioneren aan die bakken", is zijn stelling, die hij staaft door de uitnodiging zelf maar te komen kijkeiji. Zowel Tieleman als Freriks handen Oosterland heeft de Consultgroup staande dat ze Bakker niet kennen, en niet weten hoe EZKO zagers kweekt. Ze zijn zelfstandig op het idee gekomen, zeggen beide heren, nadat de werkgroep MARIOS (Mari necultuur Oosterschelde) voortbor duurde op een onderzoek naar het kweken van zagers door twee Duitse geleerden. Overigens dezèlfde geleer den, van wie overbuurman Bakker de resultaten al een jaar vóór de Con sultgroup, in praktijk bracht in zijn garage. Verder verzekerde het viertal zich van de steun van het RIVO (Rijks Instituut Visserij Onderzoek), de Deltadienst en Rijkswaterstaat. Dat laatste is niet zó moeilijk, als bekend is dat ing. R. Vleesdraager in dienst is bij Rijkswaterstaat. Op de vraag of die twee functies met elkaar te com- bineren zijn, antwoordden Tieleman en Freriks dat zoiets heel goed kan in een maatschap. De maatschap houdt zich overigens doorgaans bezig met het geven van bouwtechnische adviezen. Commercieel Freriks:„Er was al veel bekend over de kweek van zagers, maar voor namelijk op het gebied van biologie. Onze groep miste het economiseh as pect en de kennis van de markt. Voorts waren de proeven tot dusver op te kleine schaal om duidelijk met v cijfers te kunnen komen. Daarom hebben wij het plan opgevat een con tainer in te richten als zagerkwekerij met het doel uitsluitend onderzoek te gaan verrichten naar de mogelijkhe den om commercieel zagers te gaan kweken". De container, 12 meter lang en 2.40 meter breed, werd in het bedrijf van de heer Freriks (electronica en com puters, Red.) ingericht met de mo dernste apparatuur. Doel was en is om volledig computergestuurd za gers te gaan kweken, met minimale mankracht. Dat Bakker in de toe komst denkt 25 man in dienst te kun nen hebben, wordt met enig hoonge lach weggewoven, want een snelle berekening leert dat Bakker's zagers dan minstens 10, per stuk zouden moeten gaan kosten, volgen hun be rekening. In de container werden 56 bakken geplaatst van roestvrij staal, met een afmeting van 1 m2. Er moest onderzocht worden hoe de watertoe voer geregeld moet worden, hoe het zit met de voedselvoorziening, hoe de juiste temperatuur van het water moet zijn en hoe de waterfilters moe ten worden aangebracht. Freriks weer:,,Een belangrijk punt is ook hoeveel zagers je kunt kweken op een vierkante meter en verder zou het mogelijk moeten zijn om een soort jaar-rond-teelt te kunnen ver wezenlijken. Daarom werd er in de container vier verschillende jaarge tijden ingebouwd, zodat we over twee jaar een zagerpopulatie hebben die afwisselend denkt dat het winter.len- te, zomer of herfst is. Allemaal expe rimenten dus die dagelijks via de computer geregistreerd worden". Toestemming Nadal de container was ingericht in aan Rijkswaterstaat toestemming ge vraagd om aan de boorden van het Zijpe de container te mogen plaatsen. De grond waarop de container staat is eigendom van Domeinen en het wa ter is van Rijkswaterstaat. Het is vol gens beide heren niet bij hen opgeko men om ook de gemeente Bruinisse om toestemming te vragen, hoewel het geheel binnen de grenzen van de gemeente Bruinisse ligt. „We keken echt vreemd op toen we een boze brief van de gemeente kregen met de mede deling dat we zo snel mogelijk weg moesten. Het zou in strijd zijn met het vigerend bestemmingsplan „Bui tengebied", waar geen bouwwerken mogen worden opgericht. Nou, naar onze mening is de container geen bouwwerk en dus heeft onze advo caat een bezwaarschrift ingediend" aldus Freriks' lezing. Gevraagd naar de grond waarop bezwaar werd ingediend wilde de ad vocaat niets zeggen, in verband met vermeende „negatieve neven effecten". Wel werd gezegd, dat han gende het onderzoek uitstel werd verkregen van verplaatsing van de container tot na 18 maart als er ten gemeentehuize een hoorzitting wordt belegd met betrokkenen. De zitting is overigens heslóten. Navraag op het gemeentehuis van ffih PÊ Bli-T Bruinisse leverde de bevestiging op, dat de container clandestien bij het Zijpe werd neergezetzonder overleg met het gemeentebestuur. De grond is inderdaad eigendom van Domeinen, maar er is een verschil tussen pri vaatrecht en publiekrecht. Dat de ei genaar van de grond (en het water) geen bezwaar zou hebben, houdt nog niet in dat iedereen op zo'n stuk grond zou mogen bouwen wat men wil, zonder a. de gemeente hiervan in kennis te stellen en b. zonder reke ning te houden met het geldende 'bestemmingsplan. Derhalve wordt ,de container aangemerkt als illegaal bouwwerk en dus moet de container verdwijnen, desnoods met politie- dwang. Waterschap Het Waterschap „Schouwen- Duiveland" liet weten niet bepaald gelukkig te zijn met de container bij het Zijpe. Een woordvoerder zei in 's Landskamer al te hebben onderzocht of en hoe de illegale kwekerij is weg te krijgen, maar het gebouw (contai ner) staat nèt buiten het beheersge bied van het waterschap en kan er uit deze richting niets aan gedaan wor den. Technisch ambtenaar van Rijkswa terstaat, de heer J. A. Pouwer uit Hansweert, die de Rijksvluchthaven onder zijn beheer heeft, erkende dat Rijkswaterstaat in tegenstelling tot de gemeente Bruinisse, wèl vergun ning heeft verstrekt aan de Consult- groep. „Gezien de taak van Rijkswa terstaat en de wetgeving kunnen wij geen bezwaar maken tegen de contai ner, omdat bijvoorbeeld van lozen van verontreinigd water op het op pervlaktewater geen sprake is. Als Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Droog en af en toe zon; plaatselijk mist; minimumtemperatuur onge veer 1 graad; middagtemperatuur rond 7 graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 maart: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 Maandag: Zonnige perloden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordoost 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 2 ZON- EN MAANSTANDEN 9 maart Zon op 7.08, onder 18.34 Maan op 22.07, onder 8.21 10 mrt. Zon op 7.06, onder 18.36 Maan op 23.37, onder 8.37 11 mrt. Zon op 7.04, onder 18.37 Maan op onder 8.56 Laatste Kwartier: 13 maart (17.34) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4.19 17.34 10.35 22.47 9 maart 10 mrt. 11 mrt. 4.58 5.- 18.05 18.32 11.20 12.05 23.30 Vervolg pagina 2 Springtij: 9 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het rustige weer houdt ook morgen nog aan. Een langgerekt hogedrukgebied, zich uitstrekkend van Noord-Scandinavië over de Noordzee en Britse eilanden tot aan de Azoren, trekt langzaam iets naar het zuiden. Het blijft echter bepalend voor het weer in ons land. Er staat weinig wind en in de nacht tijdens opklarin gen vormt zich weer plaatselijk mist. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 1 graad boven nul. Overdag verdwijnt de mist maar langzaam. Af en toe schijnt de zon. De middagtemperatuur bereikt dan waarden rond de 7 graden, alleen in het Wadden- en IJsselmeergebied blijft de temperatuur enkele graden achter. Dit zal eveneens het geval zijn in streken waar de mist zich lang kan handhaven. Er is maar weinig wind. Voor het begin van de volgende week worden zonnige perioden verwacht, alleen zondag bestaat de mogelijk heid dat er regen valt. ZIERIKZEE - Met het verwijderen van de oude muur van de kade aan de Nieuwe Haven te Zierikzee is de restaura tie van de kademuur in zijn laatste fase aangekomen. Het verwijderen van de oude muur is noodzakelijk ge worden omdat deze door de heiwerkzaamheden los is ko men te staan en begon weg te zakken. Wanneer deze werkzaamheden over ongeveer twee weken zijn afgerond zal de houten beschotting worden aangebracht en zal de restauratie een feit zijn. Daarna rest nog hel uitbaggeren van dat gedeelte van de haven. Volgens de directeur ge meentewerken, de heerD. D. J. van der Poel, was het ver wijderen van de oude muur wel gepland, maar niet op deze korte termijn: „Het is dus een klein tegenvallertje, maar uiteindelijk had het toch moeten gebeuren.""

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1