berichten Terwijl de schepen wachtten Zierikzeese Ondernemers Centrale heeft een nieuwe voorzitter Werkgelegenheidsproject moet flexibeler worden Project architectuur als vorm van kunst VVD wil gesponsorde omroep programma's 6 Vervolg van pagina 1 De nieuwe voorzitter pleitte ver volgens voor alle mogelijke duide lijkheid binnen de ZOC-gelederen. Hij benadrukte het belang van opti male duidelijkheid binnen de vereni ging en binnen het bestuur. „Ik hou van duidelijkheid, ook tussen de ver schillende leden onderling. En ik houd beslist niet van achterklap. Als er al problemen zijn, dan hoop ik dat diegene, die de problemen onder vindt, die zaken op tafel legt en daar over komt praten. Het achter ie mands rug om praten over proble men zonder te trachten ze de wereld uit te helpen, is voor mij uit den bo ze." Ook ten aanzien van het door de ZOC te voeren beleid pleitte Den Reyer voor optimale duidelijkheid. „Mede om die reden heeft het bestuur een conceptplan opgesteld voor het in de toekomst te voeren beleid. Dan weet iedereen waar hij aan toe is en wat er van hem wordt verwacht. Om dat be leidsplan optimaal te kunnen verwe zenlijken is het noodzakelijk dat er door alle leden medewerking wordt verleend bij de realisatie van de plan nen. Het bestuur mag beslist niet al leen worden opgezadeld met al het werk." Hij stelde dat de verantwoor delijkheid voor het totstandkomen van een goed beleid een zaak is van alle ZOC-leden. Overheid is geen tegenpool Duidelijkheid is, volgens Den Rey er, ook gewenst in de contacten met de plaatselijke overheid. „In die ver houding zijn wij niet eikaars tegen polen, maar dienen wij samen te stre ven naar het zo gezond mogelijk houden van de stad. Daarbij dienen wij te bedenken dat een goede infra structuur en een goede middenstand altijd samen gaan." „Een goede middenstand in een ge meente betekent arbeidsplaatsen. Daar drijft voor een deel de werkge legenheid in de gemeente op. Dus ook daarom zal de gemeente alle be lang hebben bij een goede mid denstand." Ook ten aanzien van bepaalde in stellingen in Zierikzee pleitte Den Reyer voor een positieve opstelling van de ZOC. „Laten we alle frustra ties en rancune's uit het verleden maar ver van ons laten en met een schone lei beginnen." Ten aanzien van een positieve opstelling in de richting van andere instellingen en verenigingen in Zie rikzee zag Den Reyer in dat verband veel heil in een goede samenwerking tussen ZOC en VVV op het gebied van een optimale promotie van Zierikzee: „Ook hier kan samenwerking veel goeds verrichten", zo hield hij zijn ge hoor voor. Vertrouwen in elkaar Als kem van zijn betoog noemde Den Reyer de noodzaak om als geza menlijke Zierikzeese ondernemers vertrouwen in elkaar te vinden en te houden: „Bij een goed beleid met goede ondernemers is er voor ons een goede toekomst." „Ondernemerschap houdt niet op bij de voordeur van het eigen bedrijf. De kreet „Daar heb ik geen tijd voor" moet worden gezien als een zwaktebod, dat geen zoden aan de dijk zet. Dat gaat niet op bij een be langenvereniging. Ook het afkopen van de verantwoording door het be talen van de contributie en dan toch kritiek leveren, is eveneens een slechte zaak. We moeten allemaal zelf actief blijven om problemen tot een oplossing te trachten te bren gen." Uit zijn toespraak bleek ook dat de nieuwe ZOC-voorzitter geen angst heeft voor de nadelen van een verdere ontsluiting van Schouwen-Duive- land, wanneer over enkele jaren de weg over de stormvloedkering gereed komt. „Dat zie ik als een vorm van defaitisme, die volkomen ongegrond is. Zierikzee heeft een zeer aantrek kelijk winkelcentrum en dat kan met ons aller inspanning nog veel aan trekkelijker worden." In dat verband gaf de heer Den Reyer wel een hint aan de vertegenwoordiger van de ge meente Zierikzee, middenstandswe thouder L. J. van Gastel, om er mede voor te waken dat het centrum van Zierikzee niet overvoerd wordt met auto's. Consument-vriendelijk Een duidelijke verbetering van de situatie van de binnenstad voor het publiek ziet de nieuwe ZOC-voorzit ter in het in fasen „consument-vrien delijker" maken van het centrum. Naar zijn ervaring bestond er in heel veel plaatsen grote aversie tegen het afsluiten van de binnenstad voor het autoverkeer. „Maar steeds weer blijkt dat na een bepaalde periode ie dereen van mening was dat een der gelijke maatregel veel eerder geno men had moeten worden", aldus Den Reyer. „Met het acceptabel maken van de auto in de binnenstad wordt een gro te denkfout gemaakt. Je moet in dat opzicht geen halve maatregelen ne men. Of je offert het bepalend stads beeld op aan de heilige koe, of je houdt een sfeervol centrum, waar het prettig vertoeven is als consument." Den Reyer pleitte dus voor een in de toekomst autovrije binnenstad, waarbij plannen dienen te worden ge maakt voor een gezelllige „stoffe ring" van het centrum, mede met be hulp van beplantingen. „Maar daar voor moet echter eerst een goed plan worden gemaakt dat alleszins haal baar is. Dat moet dan zeker gebeuren in samenwerking met de gemeente. In de praktijk blijkt dat er best onder nemers te vinden zijn die willen in vesteren in deze ontwikkeling. Maar een eerste voorwaarde is dat het plan goed is en ieders instemming heeft." Maar ook de nieuwe voorzitter onder kende het probleem dat de verdeeld heid bij de Zierikzeese ondernemers zo groot is, dat er vaak geen enkele vuist gemaakt kan worden door de middenstand. Prioriteiten stellen Wethouder van Gastel reageerde op de woorden van Den Reyer ten aan zien van het autovrij maken van het centrum met de mededeling dat in het verleden wel vaker is gesproken Vervolg van pagina 1 werklozen aan deel zouden kunnen nemen. Daarop moest de heer Hoh- mann echter met de waarschuwing komen, dat de subsidiegever in dit opzicht nogal star is. Zo wordt de functionaris vaak benaderd door huisvrouwen en echtgenotes van werklozen betreffende deelname aan het computerproject. Deze aanvragen moeten echter op grond van de bepa lingen van de subsidiegever worden afgewezen. Drempelvrees Vooral bij vrouwen, die bij sollici taties vaak geconfronteerd worden met de verlangde vaardigheid op het gebied van tekstverwerking, leren ten aanzien van de computer een dui delijke drempelvrees te overwinnen door deelname aan dit project. Ten aanzien van het computerpro ject kon de heer Hohman verder me dedelen, dat inmiddels drie mini- computers werden aangeschaft en dat onlangs met een groep van 22 deelne mers kon worden gestart. De eerste kinderziekten met de ap paratuur moesten worden overwon nen. Een moeilijkheid waar men nog mee wordt geconfronteerd is het feit, dat gewerkt moet worden met men sen met een zeer verschillend oplei dingsniveau, hetgeen het opstellen van programma's bijzonder moeilijk maakt. Hohman stelde echter ook vast, dat er zeker voldoende enthousiasme is voor het computerproject. Het vergt gedurende vier vijf ochtenden per week een enorme begeleiding, maar in de middaguren is de cursus toegan kelijk voor gevorderden, die het met weinig of zonder begeleiding af kun- Klussendienst De werkelijke start van de zoge naamde klussendienst wordt pas na de zomer verwacht. Voor die tijd dient er, volgens wethouder J. Groen, voorzitter van de Stuurgroep Werk loosheid, duidelijkheid te komen over de vragen welke soort klussen uitgevoerd kunnen worden, welke voorwaarden daaraan gesteld moeten worden en wie dit project gaat coör dineren. De heer Hohmann lichtte toe, dat hij gelet op de voorwaarden van het werkloosheidsproject niet belast kan zijn met de dagelijkse leiding van deze klussendienst. Voor deze taak iemand te vinden zal volgens hem één van de moeilijkste zaken worden. Advies De heer Coomans kwam daarop met het advies dan met de klussen dienst te starten in de opzet van een zogenaamde vormingsgroep. Hij achtte het zeker niet onmogelijk, dat op die manier wel de subsidie van het ministerie van Sociale Zaken wordt binnengehaald - en mogelijk ook 30% subsidie van W.V.C. - zodat de heer Hohmann wel de begeleiding van de klussendienst op zich zou kunnen ne men. Tijdens de rondvraag kreeg de heer B. van der Lelie desgevraagd te ho ren, dat de oorspronkelijke confec- tiegroep grotendeels uit elkaar is ge vallen, omdat "zich interne moeilijk heden voordeden en omdat enkele gesprekken met mensen uit het be drijfsleven nogal teleurstellend uit pakten. Inmiddels heeft een kleine groep het initiatief weer opgepakt en de heer Hohman had er vertrouwen in, dat er ten slotte wel degelijk iets van de grond zal komen. Gabri de Groot kreeg van de heer Coomans desgevraagd te horen, dat ten behoeve van het initiatief te trachten om jeugdsozen en vergelijk bare instellingen overdag geopend te krijgen, binnenkort nadere stappen ondernomen zullen worden. Contact met scholen „Wat kun je doen als je niet direct een baan vindt?". Deze vraag hoopt de Stichting Werkloosheid te kunnen gaan beantwoorden tijdens de contac ten met de diverse scholen. Er ligt nog geen concreet plan hoe deze con tacten in de toekomst zullen gaan verlopen, maar overleg daarover werd met de scholen inmiddels wel gevoerd. De heer Hohmann gaf te kennen bij het uitwerken van een na der plan in deze ook de Stichting Jeugd te zullen betrekken. over dat onderwerp. „Maar hoe moes ten de passagiers van die auto's de binnenstad dan bereiken. We hebben toen gesteld dat er eerst ruime par- keergelegenheden moesten worden geschapen in de nabijheid van het centrum en dat pas daarna over ande re mogelijkheden kon worden ge dacht." Mede in dat verband kaartte de wethouder een ander, erg actueel probleem aan en dat betrof de nieu we Wet op de stads- en dorpsvernieu wing. De wethouder deelde mee dat Zierikzee de afgelopen vier jaar ge middeld 1,7 miljoen gulden per jaar heeft uitgekeerd gekregen voor de stads- en dorpsvernieuwing. „Voor 1985 is dat bij de nieuwe wet slechts 808.000 gulden. Dat is aanzienlijk minder geld waar we over kunnen be schikken en dat betekent dus dat we verdergaande prioriteiten zullen moeten gaan stellen." De wethouder liet zich overigens zeer verheugd uit over de geluiden, die hij hoorde met betrekking tot een financiële bijdrage van de zijde van de ondernemers voor de „stoffering" van het centrum. „Het zou een zeer goede zaak zijn als de gemeente en de middenstand die zaak samen aan pakken. Zierikzee is een goede stad. Laten we er dan samen alles aan doen om dat zo te houden en waar moge lijk te verbeteren. Door middel van gesprekken kunnen we bezien wat er, ook financieel, haalbaar is. Want die zaak was tot op heden uitsluitend éénrichtingsverkeer en dan alleen nog van de zijde van de gemeente." In najaar te Middelburg MIDDELBURG - De Zeeuwse Cul turele Raad en het Bureau Culturele Zaken van de gemeente Middelburg organiseren in het najaar van 1985 in De Vleeshal te Middelburg een pro ject over moderne architectuur. Doel van dit project is: recente en vernieu wende opvattingen over architectuur als vorm van kunst aan de orde te stellen. In de toelichting op het plan valt het volgende te lezen: „Zeeland heeft een rijkdom aan monumenten van bouwkunst. Middelburg en Zierikzee behoren tot de „top-tien" van de Ne derlandse monumentensteden en dat is opvallend, gezien de beperkte om vang van deze steden. Ook in andere Zeeuwse steden en dorpen zijn er tal van bouwwerken, die Zeeland uit cul tuurhistorisch oogpunt tot een inte ressant gebied maken. Want het gaat vooral om historische gebouwen. Belang als kunstvorm Het belang van de architectuur als kunstvorm ook in deze tijd komt in Zeeland nauwelijks aan de orde. Dat is een leemte die in de toekomst zijn - negatieve - sporen kan achterlaten. Het aan de orde stellen van archi tectuur als vorm van kunst en discus- siè daarover is ook zinvol in aanslui ting op soortgelijke activiteiten in de provincie op het terrein van de heden daagse muziek en de beeldende kunst". Het project zal bestaan uit een ten toonstelling van het werk van vijf jonge architecten, drie uit Nederland en twee uit Vlaanderen. Deze archi tecten zijn zo gekozen vanwege de kwaliteit van hun werk èn in de ver wachting, dat binnen de tentoonstel ling diverse opvattingen over archi tectuur zichtbaar zullen worden. Deze tentoonstelling wordt gehou den van 25 oktober tot 17 november 1985 in De Vleeshal te Middelburg. Om de verschillende stromingen binnen de hedendaagse bouwkunst verder reliëf te geven, krijgen de ar chitecten bovendien de opdracht om een schetsontwerp te maken voor een bouwwerk op een concrete en mar kante plaats in Zeeland. Het resultaat van de opdrachten zal uiteraard, in de vorm van tekeningen en maquettes, op de tentoonstelling in het najaar te zien zijn. Bij de ten toonstelling verschijnt een publica tie, waarin de resultaten van de schetsontwerpen eveneens worden opgenomen. Discussie Tbnslotte is het de bedoeling, tij dens de tentoonstelling een of meer inleidingen met discussies te organi seren over de moderne architectuur. Het project is voorbereid in overleg met de Stichting Wonen te Amster dam en de Stichting Architectuurmu seum vwz te Gent. Beide instellingen zijn enthousiast over dit initiatief en hebben een vertegenwoordiger in de begeleidingsgroep aangewezen. Het belang van het project krijgt ook re liëf doordat het ministerie van WVC een subsidie van 30.000,- beschik baar heeft gesteld. GRONINGEN - Het debuut van Jo- han Neeskens bij FC Groningen is uitgesteld. De oud-international, die zaterdag voor het eerst in elf jaar weer een Nederlandse competitie wedstrijd zag, zou dinsdag opdraven in een vriendschappelijk duel. Als gevolg van de slechte conditie waarin het veld van het Oosterparkstadion verkeert, gaat de ontmoeting van de FC met Lyngby BK uit Kopenhagen echter niet door. Zondag speelt FC Groningen op eigen terrein tegen PEC Zwolle. Het is overigens de vraag of Neeskens dan zijn rentree op de Nederlandse velden kan maken. De vroegere Ajaxcied werd dit week einde nog gehinderd door een spier blessure. KWINTSHEUL- Handbalster Dia ne Niemantsverdriet zal het komende jaar niet meer uitkomen voor Quin- tus. HILVERSUM - De VVD vindt dat sponsoren van programma's voor de Nederlandse omroepen moet worden toegestaan. Dit moet gelden voor abonnee-televisie, lokale- en regiona le radio en televisie. De VVD- mediaspecialisten W, Keja heeft dit maandagavond voor de Avro- televisie gezegd. Voor sponsoring zouden program ma's in aanmerking moeten komen, aldus Keja, op het gebied van kunst, cultuur, wetenschap, amusement en sport. Deze voorstellen staan in een nota over sponsoring van Nederland se radio- en televisieprogramma's van de VVD-Tweede-Kamerfractie. Volgens de WD blijkt dat er grote onduidelijkheid bestaat over wat wel en niet mag en dat zelfs de verant woordelijke ambtenaren van welzijn, volksgezondheid en cultuur daarvan niet op de hoogte zijn. Keja heeft de nota samen met zijn collega Hermans samengesteld. Hij vindt dat de wet moet worden aange past. Dit wegens de toekomstige ont wikkelingen binnen de nationale en internationale-media. De naam van een bedrijf dat spon sort moet in beeld worden gebracht bij het aanbieden van prijzen, aldus de VVD. Wel zou er, net zoals bij de sportsponsoring, een richtlijn moe ten komen om de grootte en de tijds duur van het in beeld brengen van de naam van het bedrijf vast te stellen. Van de financiële opbrengst zou vol gens de VVD 75 procent naar de om roep en 25 procent naar de algemene omroeppot moeten gaan. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 6 maart, Biddag: 10.00, 14.30 (bed. H. Doop) en 19.00 uur ds. M. Pronk, Ede. Veemarkt Leiden LEIDEN, 4-3. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,75-/ 13,50, stieren le kw. 9,15-/ 9,65; 2e kw. 8,10- 9,15; vaarzen le kw. 7,50-f 8,80; 2e Woensdag 6 maart Nederland 1 9.30 en 13,00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Drie mafkezen. Tfeken- filmpje. 14.05 uur Bollo, Dries en bondgeno ten 14.30 uur Haantje de voorste. Opa en een aantal kinderen beleven weer al lerlei dolle avonturen. 15.00 uur Bokkesprongen. Jeugdma- gazine. 15.30 uur Calimero 15.50 uur Suske en Wiske 16.15 uur Computerclub. Alles over de mogelijkheden van huiscompu ters. 16.40 uur Tijd voor Marijke 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popmuziek, ge presenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Flappie 19.05 uur Het A-team. Als repressail- le voor het opzeggen van het lidmaat schap van het A-team van de hout- hakkersbond wordt er repressaille genomen met o.a. het in brand steken van de vrachtwagen van John Law rence en Samantha. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera. Een filmpje ter hulpverlening aan het gehandicapte kind in de Derde Wereld. 20.30 uur De kip en het ei. Rinus wil zijn conditie wat verbeteren en ziet wel heil in een bezoek aan een sauna. 21.05 uur De TV-show. Amusementss how, gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.00 uur Hotel. Met beslist geen goe de bedoelingen nestelt Leslie de Veer zich in „St Gregory". Ze heeft het niet begrepen op mrs. Cabot. 22.50 uur Aktue tv. Actualiteitenru briek. 23.20 uur De Benny Hill show 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Studio sport 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de Centrumpartij. 19.20 uur Van gewest tot gewest. 20.00 uur Nederland C. Aandacht voor de televisiefilm van Britse ma- kelijk „Georg Friedrich Handel". In de film zijn fragmenten opgenomen van werken van de beroemde compo nist, zoals van „Watermuziek", de „Messias", „Israël in Egypte", uitge voerd door het English Chamber Or chestra. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag. Nieuws vanuit politiek Den Haag. 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven Acila, 4-3 van Bahrain naar Mombasa Acmaea, 8-3 te Bahrain Acteon, 4-3 t.a. Medan Nedlloyd Amersfoort, 5-3 475 nno Marcus Isl. naar Manzanillo Nedlloyd Rotterdam, 4-3 van New Or leans naar Savannah Onoba, 2-3 te New York Vitrea, 4-3 van Rotterdam naar zee Donderdag 7 maart 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatshow. 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Schoolplein. Jongerenpro gramma, samengesteld door leerlin gen van de prof. Rutten Haven- en Vervoerschool in Rotterdam. Behalve de vaste onderdelen ook een gesprek over het belang van merkkleding voor jongeren. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dynasty. Alexis verlaat de gevangenis en organiseert daarom een feestje. Tot de gasten behoort ook Amanda, aan wie ze haar spijt be tuigt over het verzwijgen van haar ware afkomst. 21.15 uur Op jacht naar de schat 22.10 uur De Nederlandse krijgs macht vandaag. Themaprogramma, samengesteld door Anke Scheep vaart en Ben Eikerbout. Wat betekent het leger voor de burgers? Hoe wordt er door hen tegen aan gekeken? On langs werd een enquête gehouden on der de burgerbevolking en over de re sultaten wordt gediscussieerd door verschillende deskundigen. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Snuiters. Derde aflevering van deze IKON-serie waarin met jon geren wordt gesproken over oorlog en vrede. 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek, gepresenteerd door Ria Bremer en Peter Lens. 20.30 uur De alternatieve Elfsteden tocht. Beelden van de in Finland op 2 maart gehouden alternatieve Elfste dentocht, waaraan verschillende deelnemers van de Friese wedstrijd- Elfstedentocht op 21 februari jl. op nieuw hun beste schaatsbeentje voort zullen zetten. 21.15 uur Opsporing verzocht. Tot op heden onopgehelderde misdrijven worden onder de aandacht van het publiek geb récht om wellicht met tips van die kant goede sporen alsnog te kunnen volgen. 21.55 uur Babbelonië 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Volgende vraag. In sociëteit „De Witte" in Den Haag wordt aan de kijkers de mogelijkheid gegeven om vragen te stellen aan vertegenwoordi gers van de overheid. kw. 6,40-/ 7,50; koeien le kw. 7,40- 8,45; 2e kw. 6,55-/ 7,40; 3e kw. 6,15-/ 6,55; worstkoeien 5,60- 6,70 Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 6,00-/ 7,75; lammeren (rammen) 9,75-ƒ 11,00; lammeren (ooien) 9,50-/ 11,00. Prijzen per stuk: Schapen 200- 280; lammeren (rammen) 265- 325; lammeren (ooien) 220-260. Aanvoer: Totaal 1539 stuks, waar onder slachtvee 1000, stieren 221, slachtschapen en lammeren 318. Overzicht: Slachtvee, stieren en schapen en lammeren: handel matig, en prijzen lager. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 4-3. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 188 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-f 5000; werkpaarden 2150-/ 3250; oude paarden 1900-/ 2900; 3-jarige 1700- 2825; 2-jarige 1500-/ 2450; veulens 475-/ 1375; hitten 700-/ 1600; po ny's 250-f 1100. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 5,50-/ 7,50 en jonge slachtpaarden 5,50-/ 6,60. De handel: vlot. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 14-32. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 11,75-/ 12,50; Bintje 35-55 mm 12,50-/ 13,50; Bintje 50 mm op waarts 14,50-/ 15,50; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 15,50-/ 16,00. Ei genheimer 35 mm opw. in zakken 24,00-/ 28,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 11,00-/ 12,00; Bintje 50 mm op waarts 15,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts 15,00. Aardappeluitval, geschikt voor in dustrie 9,00-/ 11,00 en voeraardap- pelen 6,75-/ 8,00. Stemming: rustig. 81 „Wanneer wordt het trouwen?" vroeg de schout al meteen. „Ik weet het niet," zei Welmoet on bevangen. Toen was het zo maar even stil. Een stilte die beklemde eer Johan zei. „Na de oorlog." „Na de oorlog? herhaalde ze vra gend. „Ja, kindje. Ik moet ook mee naar Den Helder gaan. Je bent immers een soldatenbruid." Haar ogen werden groot en wijd als van iemand in ademnood. „Maar maar stel nu eens voor dat deze oorlog net zo lang duurt als die van vroeger? Tachtig jaar?" bracht ze uit. „Op zee zijn ze meestal spoedig uitgevochten, maar zo'n land oorlog De mannen glimlachten vermaakt bij haar eerste woorden, maar de laatst uitgesprokenen voerden hen in een ernstig gesprek. Dit was een landoorlog. Ja IJsbrand bracht naar voren wat zijn vrouw daarover had gezegd; dat alle verdedigingswerken in de laatste twintig jaren vrijwel verwaarloosd waren en dat ze zo goed als geen be zetting meer hadden, omdat aan nie mand een behoorlijk soldij werd uit betaald. „Daar weet ik van mee te praten," zei Johan. „Als ik niet ruimschoots kon leven van wat mijn moeder me heeft nagelaten, was ik geen krijgs man, want van mijn soldij kan ik mijn paard nauwelijks onderhouden. „Ja, Johan de Witt is een man die vóór alles vrede wil," zei IJsbrand. „En toch heeft hij onze koopvaardij op alle zeeën zodanig beschermd dat het land tot welvaart kwam". Velen stemden met hem in, noem den onder elkaar de namen van Cor nells de Witt, de eigen broer van de raadpensionaris, en van De Ruyter en Tromp en vele anderen. Ook werd door J. VISSER-ROOSENDAAL de slag bij Solebay besproken. „Maar wat hebben we aan die wel vaart en die vrede hier te land, als die niet duchtig beschermd worden?" vroeg Johan nu. „Er is nog slechts een klein deel der Zeven Provinciën onbezet, en de Fransen verwachten zeer binnenkort ook dat deel in handen te hebben." „En dan zeker alles samen delen met de Engelsen," zei Jan Thijs hard en fel. Johan knikte en er kwam een bitte re trek om zijn mond. „We hopen allen op de prins," zei hij ernstig. „Als De Witt de bakens ver zet en hem de vrije hand geeft „Dat doet die nooit,'/ viel IJsbrand hem in de rede. „Dan zal het volk hem er wel toe dwingen. En als dat gebeurt, dan is prins Willem de enige die ons redden kan." „Maar hij is nog zo jong en heeft heel geen ervaring," vond de schout. „Dat is waar. Maar hij draagt de naam en hij heeft het vertrouwen van heel het volk," zei Johan beslist. Weer dacht IJsbrand aan Geertrui. Die had zich ook in die geest uitge sproken. Zij had bovendien zelf de wens geuit, dat de prins het land rond Utrecht en waar dat meer nodig was, onder water zou doen zetten. Zo had honderd jaar geleden een Oranje im mers de Spanjaarden verdreven Maar al dat kostelijke land en als het eens niet hielp dit keer „Maar om op onze trouwdag terug te komen," riep Johan nu. „Ik ben niet van plan daar tachtig jaar mee te wachten. Welmoet. Wij trouwen zodra de Fransen verslagen zijn." Hij keek haar aan en ze glimlachte hem dapper toe. Allen dronken nog eenmaal op de goede afloop en toen liet IJsbrand de wagen voorrijden. Snel bespraken hij en Welmoet nog met Johan dat hij in de namiddag te Venhuizen zou komen om afscheid te nemen en tevens ken nis te maken met moeder Geertrui. „Ik zorg wel voor een nachtver blijf," bood vader aan. Zelf hielp Johan zijn bruid in de wagen en klemde haar hand vast in de zijne. „Je bent flink, hoor," prees zijn stem, maar zijn ogen waren zacht als fluweel. Hij wist haar tranen zo na- bij. „Wat hebben we veel tijd verloren laten gaan," fluisterde ze. Hij knikte. Ze had gelijk. „We halen het spoedig weer in," be loofde hij snel en zwaaide hen onder het wegrijden nog even een groet toe. Op de terugweg heerste een vrolij ke stemming in de wagen, en het viel niemand op hoe stil Welmoet wel was. Ze keek maar strak voor zich heen in de grauwe lucht en hulde zich dicht in de wollen bovenrok, die ze over het hoofd had geslagen om stof en regen af te weren. Ze hoorde Wil- lems stem met een schorre klank uit gelaten spreken met de anderen, die allen hun blijdschap uitten over de ongedacht gunstige afloop der be rechting. IJsbrand hoorde hel ook, maar zweeg eveneens. Hij zat maar stil op het kret en peinsde zwaar en ernstig over een plan, dat zo maar in zijn ge dachten opkwam en dat hem niet meer losliet. Het was een wild, dwaas idee, dat naar hij zelf meende een ge volg was van wat hij de laatste dagen had meegemaakt. Hij, IJsbrand, hij wilde ook mee naar Den Helder gaan. En dan later, als het met hout beladen schip van zijn zoon op de re de van Tfexel kwam. daar weer mee huiswaarts keren. Die gedachte, die idee groeide en zwol in zijn gedachten tot het een sterk verlangen werd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6