Ook jonge mensen zetten zich in voor U.V.V.-werk Gastvrij „open tiuis" L.T.S. Acht Maart Kommitee biedt petities aan Werkgroep Vrouw en Geloof verzorgt speciale dienst streeknieuws 4 CPB vierde dertigjarig bestaan Internationale Vrouwendag Vrijwilligerswerk in de schijnwerpers Onjuiste puzzel ZIERIKZEE - Overweldigende belangstelling was er vorige week toen de L.T.S. de deuren gastvrij open zette voor (vooral) nieuwe leerlingen, om kennis te maken met het vervolgonderwijs van hun keuze. Tus sen de 500 en 600 man en vrouw nam de gelegenheid te baat om een volledig in bedrijf zijnde school in de avonduren te bezoeken, waarbij zeker de bakkerij met de meeste aandacht ging strijken. Kennelijk is het eerzame bakkersvak een goed in de markt liggende bedrijfstak, of zou het alléén om de produkten gaan... In ieder geval meldde desgevraagd adjunct-directeur H. Ènsing tevreden een goede belangstelling van óók oud-leerlingen, die met een hernieuwde kijk op hun „oude" praktijklokaal de school verlieten. Ensing zei overigens, dat de L.T.S. zich altijd al mag verheugen over ruime aandacht voorkopen dagen" of „open huizen", en in die zin sloeg Ensing van 600 man niet achterover. Naast bakkerijprodukten wer den ook enkele werkstukken verkocht. Voor het theoretisch onderwijs bestond weinig belangstelling, misschien denken de adspirant-leerlingen dat dat overal eender is. LONDEN - Sunderland heeft maan dagavond de finale bereikt van het toernooi om de Engelse League-beker door de tweede wedstrijd tegen Chel sea met 3-2 te winnen. Sunderland, dat voor eigen publiek al met 2-0 had gewonnen, komt op 24 maart op Wem bley uit tegen Ipswich of Norwich. ZIERIKZEE - Tijdens de jaarverga dering van de CPB in Zierikzee werd ook het dertigjarig bestaan van de CPB, afdeling Schouwen-Duiveland gevierd. De leiding was in handen van presi dente, mevrouw Op 't Hof-de Rijke. Na het zingen van het bondslied en gebed werd ps. 119 112 gelezen. Naar aanleiding hiervan werd de medita tie verzorgd door mevrouw Op 't Hof- Krabbe. Even later werd van haar af scheid genomen als bestuurslid. Als nieuw bestuurslid werd mevrouw Hanse-van Gammeren gekozen. Na de pauze overhandigde de presidente zes dames een kop en schotel, opge maakt met bloemen. Deze dames zijn allen dertig jaar lid van de afdeling. Daartoe behoorde ook de presidente zelf. De heer De Vin vertelde over Zeeuwse dialecten. In het Zeeuws las hij een stukje voor van een Haamsteedse reis. Hij hield het niet alleen bij Schouwen-Duiveland, maar behandelde ook Goeree- Overflakkee. Volgens hem zijn de be woners daar taalbewuster dan op Schouwen-Duiveland. Na een pauze konden de dames vragen stellen aan de spreker. De presidente bedankte hem. Na het zingen van gezang 390 'k Wil U o God dank betalen, eindigde de presidente met gebed. ZIERIKZEE - Het Acht Maart Kommitee Schouwen- Duiveland zal vrijdag 8 maart - de Internationale Vrou wendag - petities aanbieden aan de zes gemeentebestu ren in de regio. De gemeentebesturen worden in die peti tie verzocht de Internationale Vrouwendag te erkennen als een voor vrouwen belangrijke solidariteitsdag. De leden van het Acht Maart Kom mitee hopen, dat in alle zes de ge meenten vele vrouwen mee zullen gaan om de petitie aan te bieden. In de gemeente Westerschouwen gaat dat gebeuren om 9:00 uur; in Midden- schouwen om 9.45 uur; in Brouwers haven om 10.30 uur; in Duiveland om 11.15 uur; in Bruinisse om 11.50 uur en in Zierikzee om 13.00 uur. Vrouwen, die mieer informatie wil len over de gang van zaken of, die met vervoersproblemen zitten, kun nen zich richten tot Annemarie Gil den, Hoofdpoortstraat 50, Zierikzee, tel. (01110)-5888. Subsidie afgewezen Zoals bekend werd het subsidiever zoek ten behoeve van de viering van de Internationale Vrouwendag op Schouwen-Duiveland door alle zes de gemeenten afgewezen. Hoewel er dit jaar op 8 maart derhalve niet veel ge organiseerd zal kunnen worden, wil het Acht Maart Kommitee toch wel van zich laten horen. Na de aanbieding van de petities zullen belangstellenden vanaf 14.00 uur terecht kunnen in het pand Visstraat 5 te Zierikzee. Joke Boon man, medewerkster van het Provin ciaal Buro van het Ministerie van W.V.C. zal daar komen discussiëren over emancipatiebeleid en subsidië ring. Er zal kinderopvang aanwezig zijn. Ten slotte zal het pand in de Visstraat ook in de avonduren, vanaf 20.00 uur geopend zijn voor de verde re viering van de Internationale Vrouwendag. Clara Zetkin De Internationale Vrouwendag op 8 maart werd in 1910 tijdens de Tweede Internationale Vrouwenconferentie in het leven geroepen door Clara Zet kin, één van de belangrijkste vrou wen van de socialistische vrouwenbe weging. Zij stelde voor de 8e maart als Internationale Vrouwendag elk jaar te vieren als symbool voor gelij ke rechten van vrouwen verbonden met de strijd voor vrede. ZIERIKZEE - Het vrijwilligerswerk staat tegen woordig duidelijk in de belangstelling van overheid, me- jdia, vakbonden, beroepsorganisaties en instellingen. De belangstelling maakt, dat wij ons werk opeens moeten gaan uitleggen, verdedigen,vastleggen en afbakenen. Dit alles moet gedaan worden door vrijwilligers, die komen voor hulpverlening en niet voor bureaucratie". Aan het woord mevrouw B. van der Linde-Florusse, voorzitter van de Unie van Vrijwilligers afdeling Zie rikzee, donderdagavond tijdens de - U.V.V.-jaarvergadering. Zij was van mening, dat de maatschappij sterk verandert en achtte het derhalve van belang, dat de U.V.V. duidelijk maakt, waar zij voor staat. „We staan tussen de mantelzorg en de professionele helper. We denken dat onze taak daar ligt waar de man telzorg ontbreekt of niet tot zijn recht komt. We moeten een keus maken voor de toekomst, heus niet voor de eeuwigheid, maar wel voor de ko mende jaren'V aldus de voorzitter. Jong bloed Mevrouw Van der Linde verheugde zich over het feit, dat tijdens deze bij eenkomst zeven jonge adspirant-me- dewerksters officieel geïnstalleerd konden worden als U.V.V.-leden. Zij achtte het van belang, dat steeds In Gasthuiskerk ZIERIKZEE-,, Er is heel veel moed voor nodig om op deze manier bezig te zijn. We spreken dan ook maar lie ver niet over feministische theologie, omdat die om schrijving zo beladen overkomt en ten onrechte als be dreigend ervaren zou kunnen worden". Dat zeggen de leden van de werkgroep Vrouw en Geloof in Zierikzee over de activiteiten waar zij zich nu ongeveer anderhalf jaar mee bezighouden: met elkaar praten over de positie van de vrouw binnen het geloof en met elkaar zoeken naar nieuwe wegen om de vrouw daarin op gelijkwaardi ger niveau te laten functioneren. Met een speciale dienst, zondag ochtend 10 maart aanvang 11.00 uur in de Gasthuiskerk in Zierikzee, zal de werkgroep voor de eerste maal naar buiten treden endat werpt best een beetje spanning op: „want", lichten betrokkenen toe „we willen graag een eigen geluid laten horen, maar we vragen ons daarbij toch ook een beetje af hoe dat zal overkomen". Als vrouwen aan het woord ko men", is de titel van deze speciale dienst in de Gasthuiskerk. „Geen thema hoor", waarschuwen de be trokkenen omdat het niet iets eenma ligs betreft, maar een zaak die verder uitgebouwd moet worden. Eerlijkheidshalve erkennen ze, dat ze zelf eigenlijk nog niet echt hadden besloten om in breed verband naar buiten te treden. Het idee voor de dienst in de Gasthuiskerk kwam van vrijzinnig hervormde predikant ds. K. Hendrikse, die daarmee wilde in spelen op de Internationale Vrouwen dag op 8 maart. Voor de werkgroep Vrouw en Geloof betekent het dan ook gebruik maken van een hen spon taan aangeboden mogelijkheid. Ds. Hendrikse deed het voorstel in het kader van het beleid van de vrij zinnig hervormde wijkgemeente. Dat beleid is gericht op het openstellen van de kerk naar de samenleving. Be sloten werd derhalve de diensten in de Gasthuiskerk af en toe geheel of gedeeltelijk te laten verzorgen door groeperingen binnen, buiten of aan de rand van de kerk. De dienst van zondagochtend zal geheel, dus zonder medewerking van de predikant, worden verzorgd door de leden van de werkgroep Vrouw en Geloof. Men hoopt met deze dienst vele mensen - vrouwen én mannen - te bereiken om duidelijk te kunnen maken, dat de vrouw in het geloof als volwaardig medemens kan func tioneren en dat ze daar niet, op grond van een vertekende uitleg van de Bij bel, een ondergeschikte rol in zou moeten spelen. Een thema-avond in het Vrouwen ontmoetingscentrum over feministi sche theologie eind 1983 was aanlei ding voor het ontstaan van deze werkgroep. Een thema-avond bleek voor een tiental vrouwen veel te kort om dieper in te gaan op de vragen en problemen, die zij als vrouw binnen het geloof ervaarden. Eén van hen nam het initiatief na die thema-' avond nadere contacten te leggen en voor te stellen in groepsverband ver der te praten over de zaken, die deze vrouwen zo bezighielden. Vragen Binnen de werkgroep deden de deelneemsters hun verhaal over hoe ze werden opgevoed, hoe hen het ge loof werd bijgebracht en vooral over de vragen, die ze hadden over de gang van zaken in kerk en samenleving ten aanzien van de positie van de vrouw. „We willen ons daarmee helemaal niet tegen mannen afzetten. We ont dekten echter dat we in de loop der eeuwen als vrouw altijd indirect wer den aangesproken en dat aan de Bij bel een mannelijke uitleg werd gege ven. Wij willen als vrouwen nu eindelijk ook zelf aan de slag", aldus een duidelijke toelichting van de werkgroepleden. Aan de hand van het boek „Leer mij de vrouwen kennen" met artike len van onder andere Catherina Halkes, professor in de feministische theologie werd binnen de werkgroep gediscussieerd. Omdat men echter niet steeds op het zelfde punt wil blijven zitten, maar - zoals gezegd - wil zoeken naar nieuwe wegen om de positie van de vrouw binnen het ge loof te verbeteren, werd besloten een stapje verder te gaan. In dit verband werd een cursus van drie bijeenkomsten georganiseerd, waaraan uiteraard ook vrouwen van buiten de werkgroep konden deelne men. Iet Meurders uit het Bisdom Breda toog voor drie bijeenkomsten naar Zierikzee om met de vrouwen te praten over de uitleg van het Bijbel boek Genesis, hetgeen een nieuwe blik wierp op het scheppingsverhaal. De vrouwen ontdekten, dat met het doorbreken van het traditionele lees patroon een geheel andere interpreta tie van de Bijbel kon worden gege ven. Weerstand Hier en daar blijken de pogingen van deze vrouwen inderdaad weer stand op te wekken. Soms ook wor den de activiteiten wat lacherig bena derd. Eén van de vrouwen, die sinds kort op Schouwen-Duiveland woont, deed elders echter positieve ervarin gen op. De leden van de werkgroep Vrouw en Geloof zijn er zich overi gens best van bewust, dat ze met het naar buiten treden door middel van de dienst in de Gasthuiskerk ook hun nek uitsteken voor kritiek, maar die kritiek vrezen ze niet. „We zijn zo ver antwoord bezig, dat we een stuk kri tiek best kunnen verdragen. Boven dien zullen we daarin steun aan elkaar kunnen geven", menen de vrouwen vol vertrouwen. De leden van de werkgroep Vrouw en Geloof zijn verder van mening, dat het ook eigenlijk niet terecht is hun werk als 'bedreigend' te ervaren. Een belangrijk positief effect achten zij, dat voorkomen kan worden, dat vrouwen afknappen in hun geloof, dat het kind met het badwater wordt weggegooid. Met de dienst van zondag hoopt de werkgroep een en ander duidelijk te maken en daarmee mensen te berei ken, die met dezelfde vragen en twij fels zitten. De werkgroep zal haar maandelijkse bijeenkomsten - elke eerste woensdagochtend van de maand - voorlopig voortzetten en ook bestaan er plannen te zijner tijd we derom een korte cursus te organise ren. UTRECHT - Het werk bij de kar- tonbedrijven Pillo Pak en De Zeeuw in Eerbeek, waar maandag een sta king uitbrak over de besteding van de prijscompensatie, is dinsdagoch tend hervat. weer jonge mensen ook hun inzet voor het vrijwilligerswerk tonen. De dames, die het U.V.V.-insigne kregen ..uitgereikt, waren: Anneke Bouman, Edith Gros, Gé dé Jong, Cobie van Rhoon.Fro'ükfe'van der Schraaf, Co bie van der Weide en Marie van der Velde. Uit het jaarverslag van secretares se mevrouw M. van der Bijl-Salomé kwam tot uiting, dat het afgelopen jaar binnen de U.V.V. weer veel werk werd verzet dankzij de spontane in zet van de medewerksters. De afdeling Zierikzee telt thans 61 medewerksters, zes aspirant- medewerksters, 81 donateurs en 44 abonnees op het blad „Raad en Daad". De nieuwe dienstverlening - bezoe ken aan bewoners van gezinsvervan gend tehuis „Schouwenoord" blijkt na een zekere drempelvrees in het be gin, nu goed op gang te zijn gekomen. Huiskamerobject In het bejaardencentrum „Borren- damme"werd het zogenaamde „huis kamerobject" gestart. De bedoeling hiervan is, volgens het jaarverslag, om bewoners die dreigen te vereenza men van hun kamer te halen. Samen met twee vrijwilligers wordt er ge handwerkt, gezongen, voorgelezen en spelletjes gedaan. De kinderoppasdienst telt thans 65 leden en voor het oppassen zijn 21 meisjes beschikbaar. In het kader van de patiëntenbegeleiding werden vanuit „Borrendamme" 154 patiën ten begeleid naar dokter of specia list. Vanuit het ziekenhuis werden negen patiënten begeleid en vanuit de Corneliastichting 42. Voor deze begeleiding zijn achttien U.V.V./sters beschikbaar. In het kader van de oppascentrale ten behoeve van gezinnen met gehan dicapte kinderen wordt hulp ver leend door zestien vrijwilligers, van wie de helft dat buiten U.V.V.-verband doet. Extra inkomsten Voor wat extra fnkomsten zorgden de verkoop van handwerken tijdens de toeristendagen en de stroopwafel verkoop op de jaarmarkt. Uiteraard werd tijdens het verslag jaar ook weer veel gedaan voor de ontspanning van bejaarden. Er werd een middagtocht naar de Biesbosch georganiseerd. In regionaal verband werd door vrijwilligersorganisaties een koopochtend voor gehandicapten en slecht ter been zijnde bejaarden georganiseerd en ook daar verleende de U.V.V. medewerking aan. In dc recreatiezaal van „Borren damme" werd verder een ontspan ningsavond gehouden met een optre den van het koor van de plattelands vrouwen en van een volksdansgroep, die wekelijks in dit rusthuis repe teert. En, zoals ieder jaar, vond er voor dc ouderen, weer een sfeervolle kerstviering plaats in het eigen ge bouw. Aan de nationale ziekendag van „De Zonnebloem" werd door ver schillende vrijwilligersgroepen mee gewerkt. Ook de U.V.V. was present om bij langdurig zieken een cadeau tje te bezorgen. Verder waren er ook onderlinge activiteiten als een fietstocht en een lezing over euthana sie. Ook werd acte de présence gege ven bij plaatselijke, provinciale en landelijke vergaderingen. Vaste activiteiten In het jaarverslag wordt ook nog een overzicht gegeven van de verdere vaste activiteiten, zoals de ouderen- sociëteiten, het rijdend winkeltje, de boekenwagen in het Rode Kruis Zie kenhuis, de medewerking aan Tbfel- tje Dekje, het Vriendschappelijk Con tact en de verkoop van kinderpostze gels. ZIERIKZEE Oranjevereniging Bij de bestuursverkiezing van de Zierikzeesche Oranjevereniging is ook de heer L. Kaashoek als be stuurslid gekozen. ZIERIKZEE - Velen van onze enthousiaste puzzelaars zullen inmiddels hebben ontdekt dat de omschrijving van de week- puzzel, die vorige week vrij dag in de Zierikzeesche Nieuwsbode stond afgedrukt, zeer moeilijk tot niet is op te lossen. Wat is het geval? Het puzzel bureau, waarvan de redactie haar puzzels betrekt, heeft bij het diagram van de puzzel van vorige week een verkeerde om schrijving geleverd. Het ge volg is dat een en ander totaal niet met elkaar in overeen stemming is. We hebben daarom besloten om dc prijzen, die zijn verbon den aan het goed oplossen van de weekpuzzel, deze keer niet beschikbaar te stellen. Dc puz zel vervalt dus gewoon, in de hoop dat dergelijke vergissin gen voortaan uit zullen blij ven. BRUSSEL/LEIDEN - Dc Artois- Baillet Lat our Prijs 1985 ter bevorde ring van de gezondheid is toegekend aan proïessor dr. J. van Rood van de afdeling Immunohematologie en de Bloedbank van het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Dat heeft het Na tionaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek in Brussel maandag be kendgemaakt. AMSTERDAM - De federaticraad van de FNV heeft maandag besloten nog eens een honderduizend gulden uit te trekken voor humanitaire hulp aan de Britse mijnwerkers die een staking van bijna een jaar tegen de dreigende sluiting van een aantal verouderde mijnen hebben opgege ven en dinsdag weer aan de slag gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4