Brouws historisch feest gaat gestalte krijgen Te weinig geld voor goede organisatie Toeristendagen Andere opzet viering: koninginnedag: Haamstede Commissie bespreekt Nog achtduizend gulden nodig alcohol op straat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 maart 1985 Nr. 23688 3 Voorzitter Evenementencommissie H. Lindhout: Geef ons het geld van de slechtlopende najaarsactie" straten zal weer alle medewerking worden gevraagd van de in een be paalde buurt gevestigde middenstan ders. Najaarsactie Overigens droeg de heer Lindhout zelf al een oplossing aan voor de ge ringe financiële armslag van de Eve nementencommissie. De ieder jaar door de ZOC gehouden najaarsactie zou in de praktijk erg weinig succes opleveren, terwijl daarvoor toch jaar lijks een bedrag van 10.000 gulden mee gemoeid is. Het voorstel van Lindhout luidde dan ook om de na jaarsactie niet meer te houden en het daarvoor beschikbare bedrag over te hevelen naar de kas van de Evene mentencommissie. Hoewel de aanwezigen zich daar niet direct unaniem in konden vin den (de najaarsactie zou statutair zijn vastgelegd - red.), werd uiteinde lijk besloten om na te gaan wat er aan de financiële positie van de Eve nementencommissie gedaan kon worden; de mogelijkheid tot afslan king van de najaarsactie en overhe veling van de daardoor vrijkomende gelden naar de commissie zou in dit geval mogelijk een oplossing beteke nen. Het ZOC-bestuur gaat zich daar over de komende tijd beraden. Omdat staande de vergadering her haalde malen werd gewezen op het belang van de Tberistendagen voor de promotie van Zierikzee, kwam van verschillende zijden de suggestie om van alle ZOC-leden een extra bijdra ge te vragen ter bekostiging van het programma. Het werd evenwel duide lijk dat een dergelijk besluit niet voor ieder ZOC-lid realiseerbaar zou zijn. Het voorstel voor een extra bijdra ge ontlokte ZOC-lid A. Deurloo een duidelijke hartekreet: „Laat eerst ie dere ondernemer in Zierikzee maar eens lid worden van de ZOC. Want er profiteren voldoende .middenstan ders in Zierikzee van de Toeristenda gen zonder zelf op enigerlei wijze daaraan mee te betalen. Ook aan de ZOC-leden, die zich ten aanzien van de organisatie van de Tberistendagen kennelijk weinig ge legen laten liggen, had de heer Deur loo een duidelijke boodschap. Onder verwijzing naar zijn bovenstaande uitspraak zei hij: „Want dat zijn de zelfde mensen als de leden die niet verder komen dan de drempel van hun eigen zaak en daarbuiten geen hand uitsteken. Het wordt zaak dat de ZOC zich ook eens buigt over de actieve ledenwerving!" De summiere plannen van de Eve nementencommissie zullen in de ko mende weken verder worden uitge werkt, waarna over niet al te lange tijd weer een vergadering zal worden belegd; dan zal ook meer duidelijk heid kunnen worden gegeven over het uiteindelijke kostenplaatje. ZIERIKZEE - De leden van de Zierikzeese Onderne mers Centrale hebben maandagavond tijdens de in restaurant Mondragon gehouden ledenvergadering geko zen voor een vorm van de Toeristendagen, die enigszins afwijkt van het vorig jaar gevolgde stramien. Eén van de belangrijkste onderdelen van het programma voor het komende seizoen wordt een soort letterwedstrijd, waar bij de daaraan deelnemende bezoekers aan de Toeristen dagen langs de etalages van de ZOC-leden door de gehele oude binnenstad van Zierikzee worden geleid. De reden voor deze afslanking moest volgens de heer Lindhout wor den gezocht in de geringe financiële mogelijkheden, die de Evenementen commissie heeft. „De ZOC heeft ons een steun toegezegd van 15.000 gul den. Dat is niet veel en daar kun je dan ook weinig voor organiseren." Evenals vorig jaar zal ook nu weer een behoorlijk beroep worden ge daan op de medewerking van de ver schillende bewoners van de buurten in Zierikzee. Vooral ten aanzien van de aankleding van de verschillende Het doel van deze wedstrijd, die doorlopend zal worden gehouden in de periode van 1 juli tot 1 september en waarmee zeer aantrekkelijke prij zen gewonnen zullen kunnen wor den, is dat de deelnemers kennis zul len maken met het gehele centrum van Zierikzee en met alle daarin aan wezige bezienswaardigheden. Door middel van een huis-aan-huis te verspreiden folder, die ook zoveel mogelijk onder de op Schouwen- Duiveland aanwezige vakantiegan gers zal worden verspreid, zal men op de hoogte worden gebracht van de in houd van de wedstrijd. Op deze fol der zal tegelijkertijd het programma voor de Toeristendagen worden ver meld. Volgens de voorzitter van de Evene mentencommissie wordt op deze wij ze de toerist geattendeerd op het feit dat Zierikzee veel meer te bieden heeft dan alleen maar een paar stra ten midden in de stad. „Zierikzee biedt heel wat meer aan bezienswaar digheden dan midden in het centrum zijn te zien." Het programma voor de Toeristen dagen zal voor het overige bestaan uit een matig aanbod van muziek, een gering aantal kraampjes verspreid over het centrum, een kinderpro gramma, een aantal kleine marktjes op verschillende locaties en de tradi tionele orgelconcerten. Deze laatste zullen worden gegeven in de Grote Kerk en het programma daarvoor zal, als vanouds, worden samengesteld door de Zierikzeese organist Mar van der Veer. Keuze De op de vergadering aanwezige ZOC-leden werd de keuze voorgelegd voor twee mogelijkheden. De eerste mogelijkheid, die uiteindelijk werd gekozen, was de hierboven ge schetste. De tweede mogelijkheid was eenzelfde concept als vorig jaar, maar dan in afgeslankte vorm. Hans Lindhout, de voorzitter van de Zierikzeese Evenementencommissie: met de huidige financiële middelen kunnen we niet zoveel doen VLISSINGEN - Tot 23 maart is in het Stedelijk Museum in Vlissingen de tentoonstelling „Vlissingen tussen 1940-1945" te bezichtigen. Het mu seum is geopend op maandag tot en met vrijdag van 10-12.30 en van 13.30- 17 uur en op zaterdag van 13-17 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie midden- en kleinbedrijf houdt op donderdag 14 maart een vergadering in het gemeentehuis. De twee agendapunten zijn het ge volg van de problemen, waarmee de gemeente Westerschouwen afgelopen zomerseizoen te kampen heeft gehad. Voorzitter A. J. Padmos komt met een voorstel inzake de wijziging van de APV voor verbod van verkoop etens- en drinkwaren en het nuttigen van al cohol in de open lucht van twee tot vijf uur 's middags. Ook staat op de agenda de bespreking van de over legstructuur tussen middenstand, ho reca en gemeentebestuur. De vergade ring begint om 15.00 uur. BROUWERSHAVEN - De stuurgroep Brouwershaven 700 jaar heeft nog 8.000,nodig om het voor de smalstad historische herdenkingsjaar 1986 op passende wijze met de hele bevolking van de gemeente te vieren. Dit maakte de nieuwe voorzitter L. M. Moermond uit Dreischor maandagavond bekend tijdens de bijeen komst met afgevaardigden van belangstellende vereni gingen en organisaties, waarop de plannen weer iets vastere vormen aannamen. De stuurgroep gaat aan het Brouwse gemeentebestuur een verzoek richten om via een geldelijke bijdrage dit financiële gat te helpen dich ten. Hoewel de opkomst minder groot was tijdens voorgaande bijeenkom sten in 1984, toonde Moermond zich BlIRGH-HAAMSTEDE - Hoofdmoot van het Oranjefeest in Burgh- Haamstede wordt dit jaar een grote optocht. De leden van de Oranjevereni ging Voor Vorstenhuis en Vaderland keurden dat vrijdagavond in hotel Bom goed. Voorzitter P. J. v. d. Akker deelde aan de vele aanwezigen via een ge meentelijk schrijven mee dat Bevrijdingsdag dit jaar niet op 5 mei, maar op 30 april wordt gevierd. Wel zal in de Ned. Herv. kerk een aangepaste dienst op interkerkelijk niveau worden gehouden. Het programma voor 30 april is nog niet geheel rond, maar er komen gro te wijzigingen in de plaats van de feestviering. Zo zal de Beatrixweide niet meer als zodanig gebruikt wor den maar alles gaat in en rond het Dorpshuis De Schutse gebeuren. Ook dit jaar komen er geen kinderspelen, maar een speciale voorstelling op film- of theatergebied. Het avond feest met dansen is in De Schutse, zo dat ook de grote tent, bekend van de Beatrixweide niet verschijnt. Herauten Het is wel zeker dat de herauten te paard weer de feestdag openen, ge volgd door samenzang en een toe spraak van de burgemeester. Een en ander m.m.v. de Kon. Muziekvereni ging Witte van Haemstede, enkele ko ren en de schoolkinderen. De padvin derij zal de nationale driekleur hijsen en zo mogelijk in de voormid dag al het oplaten van ballonnen door de kinderen. Rond 11.00 uur is het gebruikelijke ringsteken te paard in de Slotlaan. Om 14.00 uur vertrekt een grote optocht vanaf de W. G. Bootlaan in Burgh naar Haamstede en bezoekt het rusthuis Duinoord. Een deskundige jury zal de mooiste wagens prijzen. De dweilband zal aanwezig zijn en op het parkeerter rein bij De Schutse kunnen weer de gebruikelijke kraampjes een plaatsje vinden. Ondanks een goed batig sal do is geldelijke steun door middel van nieuwe leden dringend nodig. Voorzitter P. J. v. d. Akker hanteer de voor de laatste maal de voorzit tershamer. „Ik heb mijn werk met plezier gedaan in een hardwerkend en zeer enthousiast bestuur en de feestdagen waren fijne dagen", zei de voorzitter, die nog eens extra be dankt werd door penningmeester K. Delfsma. De nieuwe voorzitter wordt H. J. Schras. verheugd met de positieve geluiden die de aanwezige vertegenwoordigers van tien verenigingen/organisaties,- twee scholen en het gemeentebestuur, lieten horen naar aanleiding van het- overleg dat ze met hun „achterban", hadden gevoerd. De nieuwe voorzit-; ter, die met ruim achttien jaar we thouderschap in Brouwershaven en- acht jaar als burgemeester van West- kapelle een ruime bestuurlijke erva-; ring heeft, achtte de reacties van de aanwezigen ruim voldoende om door- te gaan met de plannen zoals die tot- nu toe zijn gemaakt. Als nieuw element kwam daar de suggestie van Heieen van der Mark, namens de watersportvereniging, bij om de evenementen op zaterdag 30 augustus nog aan te vullen met een gondelvaart. Verscheidene onderdelen uit het voorlopige programma, zoals dat (maandag) werd gepubliceerd, wer den nu officieel gedelegeerd. Zo zal de sportvereniging A.S.V. Brouwers haven in samenwerking met de ande re sportverenigingen uit de gemeente de optocht organiseren die op 14 juni 1986 onder het thema „oude spreek woorden" door de smalstad trekt. Het Smalstads gemengd koor organi seert een koor- en orgelavond in de Sint Nicolaaskerk op 14 juni waar aan, naar zij hopen, alle koren van Schouwen-Duiveland zullen deelne men. Een groepje van drie vrouwen gaat zich (wellicht in samenwerking met de kledinggroep van de toneel club van de Roode Lelie) inzetten voor de vervaardiging van histori sche kleding. De christelijke basis school neemt de boerenbocldag met afslager op 30 augustus voor haar re kening en de openbare basisschool de rommelmarkt op 24 mei. De organi satie van de historische speurtocht op dezelfde dag komt in handen van de jeugdvereniging van de Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt. Het programma op 30 april zal in grote lijnen worden verzorgd door de Oranjevereniging en het officiële ge deelte (met opening van het museum de Vergulde Garnaal en een tentoon stelling in de Sint Nicolaaskerk op 23 mei) door het gemeentebestuur en de Roode Lelie. Deze laatste vereni ging brengt ook het toneelstuk over Cato Kamerlingh. Omdat er toch nog genoeg activitei ten overblijven waarbij hulp nodig is gaat de stuurgroep Brouwershaven 700 jaar de verenigingen en organisa ties in de gemeente waarvan tot nu toe niets werd vernomen, telefonisch benaderen om de meningen te peilen. Stadspoorten Op de bijeenkomst kwam verder de mogelijke versiering van de straten ter sprake waarbij het idee werd ge opperd om op die plaatsen in de smalstad waar zich vroeger poorten bevonden ook nu dergelijke versie ringen aan te brengen. Voorzitter Moermond benadrukte dat dit op eenvoudige wijze moet gebeuren om dat anders de kosten te hoog uitval len. Als ideeën kwamen naar voren: ijzeren steigerpalen met groen ver sierd, poorten getimmerd van hout dat wellicht overblijft van de Ooster- scheldewerken of poorten die men misschien kan „overnemen" van ste den die al een historisch jubileum achter de rug hebben. Een en ander zal door de stuurgroep nader worden bekeken. HEINKENSZAND - Op 9 maart is in het ontmoetingscentrum „De Stenghe" in Heinkenszand een Big Band-Festival georganiseerd. Deel nemende bands zijn o.m. Windkracht 13 uit Rotterdam, Na Lang Streven uit Numansdorp en de Blue Jeans Big Band uit Middelburg. Er wordt gespeeld op twee podia van 14 tot 17 uur en van 20.00-01.00 uur. DEN HAAG - Twee van de drie be drijven met problemen die de afgelo pen vijf jaar voor hulp hebben aange klopt bij de Stichting hun problemen overwonnen. Dit blijkt uit het dins dag verschenen lustrumverslag van dc stichting. ZIERIKZEE Gewond bij aanrijding Op de kruising Laan van St. Hilaire-Haringvlietstraat, werd maandagavond (19,30 uur) J. L. uit Zierikzee gewond na een aanrijding. L. stak vrij plotseling met zijn fiets de Laan van St. Hilaire over en zou daarbij onvoldoende hebben opgelet op het overig verkeer. Hij werd ge schept door de auto (busje) van M. V. uit Steenbergen. Met beenletsel werd L. per ambulance afgevoerd naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, waarna hij na behandeling huis waarts kon keren. De fiets werd ge heel vernield, terwijl de auto aan de linkerzijde plaatschade opliep. Herrie in de bus De rijkspolitie werd maandagmid dag te hulp geroepen door een chauf feur van een Z.W.N.-bus, die uit Goes op weg was naar Oude Tbnge, maar bij het Sas stopte wegens heibel in de bus. Een aantal Flakkeese jongeren meenden een puinhoop in de bus te kunnen maken door onder meer de chauffeur en de bus met appels te be kogelen. De politie haalde de lieverd jes uit de bus voor onderzoek, maar niemand toonde zich toen een „held". Intussen vervolgde de bus zijn route en moesten de Flakkeeënaars een half uur wachten op de volgende bus. Ze waren intussen wèl afgekoeld. Snelheidscontrole Maandagochtend tussen 8.00 en 10.00 uur voerde de verkeersgroep van de Rijkspolitie een snelheidscon trole uit op de Zeelandbrug, waar zo als bekend een snelheidsbeperking van 70 km/u geldt. Maar liefst vijftig automobilisten kregen een proces verbaal uitgereikt wegens het over schrijding van de maximum snel heid. De hoogst gemeten snelheid be droeg 110 km/u. Later op de ochtend een zelfde con trole in Ellemeet, waar 50 km/u gere den mag worden. Hier kregen negen autobestuurders een procesverbaal. 81 km/uur was hier de hoogst geme ten snelheid. Wees een Zegen Op donderdag 7 maart komt de Herv. Vrouwengroep Wees een Zegen bijeen in het Herv. Verenigingsge bouw. De aanvang is 20,00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering VVV De VW van Burgh-Haamstede heeft een algemene ledenvergadering uitgeschreven voor dinsdag 26 maart aanstaande. De vergadering, die ge houden wordet in restaurant Zeelust in Westenschouwen, begint om 20.00 uur. Behalve huishoudelijke zaken vermeldt de agenda ook de vertoning van een video-film, waarmee infor matie wordt verstrekt over de Westhoek. Afscheid Op vrijdag 22 maart wordt in de raadszaal van de gemeente Wester schouwen afscheid genomen van de heer L. Wandel. Hij maakt per 1 april gebruik van de VUT-regeling. RENESSE Winkeltje/bazar De afdeling Noordwelle van de NBvP hield in het dorpshuis van Re- nesse met veel succes een winkelt je/bazar. Dankzij de spontane mede werking van de leden kon de bazar worden afgesloten met een batig sal do van ruim 1100,-. Dat betekent dat de bijdrage van 400,- aan het water putproject van de NBvP binnenkort wordt afgedragen. Tijdens de kerst avond werd ook al geld voor dit doel ingezameld. In totaal kan 1000,- van de bazaropbrengst ten goede komen aan de verenigingskas. In de grote zaal van het doipshuis waren ver scheidene stands ingericht met aller lei artikelen. Daarnaast waren er en kele gezellige spelletjes. De mand werd gewonnen door mevrouw Prummel-Kappers. Mevrouw Elenbaas-Kik won de beer en de prijs die behoorde bij het raden van het aantal kurken ging naar mevrouw Veerhoek-Remeeus. Gestolen fietsen terug Steeds vaker komt het voor dat het fietsgraveer-project dat vorig jaar op Schouwen-Duiveland plaatsvond, vruchten af werpt. Soms nog vóór de eigenaar van een stalen ros zijn of haar rijwiel mist, wordt deze al terug gebracht. Dit overkwam ook de heer H. uit Renesse, wiens fiets zondag werd gestolen en maandag via de postcode al werd terugbezorgd. Hij had nog niet eens aangifte gedaan (nu wel). Degenen die alsnog hun rijwiel willen laten graveren met postcode en huisnummer, kunnen terecht bij de plaatselijke rijwielherstellers. KERKWERVE Jaarvergadering NCVB De afdeling Kerkwerve van de NCVB kwam bijeen voor haar jaar vergadering. Mevrouw Huigens opende de vergadering met het laten zingen van ps. 23 1 en 3 en ging voor in gebed. Ook las ze ps. 23 en naar aanleiding daarvan hield ze haar me ditatie: De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Na het lezen van de notulen en de jaarverslagen van de penningmeesteresse en de secreata- resse volgden de bstuursverkiezing. Met grote meerderheid van stemmen werd mevrouw Huigens tot presiden te gekozen, opvolgster van mevrouw Viergever. Mevrouw V. d. Sluis werd tot bestuurslid gekozen. Na de pauze werden alle dames aan het werk ge zet en moest worden geraden wie het juiste verhaal vertelde bij de getoon de voorwerpen. Ook was er nog een declamatie in het Zeeuwse dialect. Na een drankje en een hapje werd een verhaal gelezen over Kaatje Tippe- loer. Na de dankwoorden, soms van een bloemetje vergezeld, werd gezang 280 1 en 5 gezongen. Mevrouw Viet- gever sloot de bijeenkomst met dankgebed. ZONNEMAIRE Basisschool Leden van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs hebben op voorstel van het be stuur besloten de statuten van de Ver eniging te veranderen en ook de naam van de school. Dat wordt Basis school Zonnemaire. Het betreft een school met een christelijke signatuur. Het bestuur houdt heden-dinsdag avond om 20.00 uur in het Vereni gingsgebouw te Zonemaire een bij eenkomst, waarop de ouders vragen kunnen stellen over de basisschool. De vraag Wat is de basisschool eigen lijk en waarom moest die er komen? wordt beantwoord door de heer Goedbloed, medewerker van het RPCZ in Middelburg. BRUINISSE Geslaagd In Leidschendam is voor het diplo ma verpleegkundige B (psychiatrie) geslaagd mejuffrouw J. M. de Waai uit Bruinisse. Ze is werkzaam in de Schakenbosch in Leidschendam. Oud-inwoner overleden Op de leeftijd van 71 jaar is in Al- blasserdam overleden de heer C. J. Bout. De heer Bout was afkomstig uit Bruinisse. Na z'n opleiding aan de Rijks Kweekschool in Zierikzee was hij daar nog enkele jaren onderwij zer. Ook was hij onderwijzer in Hoog vliet op Celebes en Nieuw-Guinea. De heer Bout is vandaag, dinsdag in Alblasserdam begraven. Brandweergarage opgeknapt Tijdens een gezellig samenzijn is de vergader-recreatiezaal van de Bruse brandweerkazerne weer in her gebruik genomen. De ruimte had een grondige opknapbeurt ondergaan die door de vrijwilligers van het korps zelf was uitgevoerd. Tijdens dat sa menzijn, met de vrouwen, bedankte commandant M. Jumelet z'n man schappen voor hun inzet, nu eens niet voor de bestrijding van de rode haan, maar voor het aanbrengen van ande re kleuren. Het benodigde geld voor het materiaal voor de opknapbeurt werd door de gemeente beschikbaar gesteld. FNV-avond De propaganda-avond van de Bruse raad van het FNV, vrijdagavond in het Dorpshuis, was redelijk bezocht en diegenen die aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven beleefden een gezellige avond. De districtsbestuur der van de Hout- en Bouwbond, de heer G. Klein hield een korte inlei ding waarin hij het regeringsbeleid afkraakte waarbij de minst draag krachtige werknemer het meest de dupe wordt. Ook het voornemen om te eisen, dat eerst tweeeneenhalf jaar ononderbroken gewerkt moet wor den, om in aanmerking voor de WW, dan wel de bijstand, te komen, kon geen genade vinden bij de districts bestuurder. De voorzitter van het Bruse FNV, de heer A. Bal, had de aanwezigen welkom geheten. De avond beleefde een hoogtepunt bij de huldiging van drie leden die 40 jaar bij een bond waren aangesloten. Dat waren Joh. Schults die 40 jaar lid was van de ABVA, K. Lemson welke 40 jaar lid was van de Bouwbond en J. Hanzen, 40 jaar lid van de Voedings bond. De heer Hanzen moest wegens ziekte verstek laten gaan. Ze kregen de gouden speld en een kleine atten tie van de bond. De vrouwen kregen een boeket bloemen aangeboden. De avond werd daarna feestelijk voort gezet met een Bingo-dansant met me dewerking van de band „Het Maastrio". Uitgever: B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven, Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3