GEZOND NAAR DE DOKTER... Gemeente Middelburg negeert WWV-richtlijnen van minister G.S. Zeeland willen geen pijpleiding voor transport van chloor Onschadelijk maken bom in Vlissingen kost een miljoen gulden ii y N v'Qftbfi£r& u ütdB Toch uitkering aan gehuwde vrouwen Groot aantal graven in Nijmegen geschonden In landbouw in 1984 28 dodelijke ongevallen Gelddiensten PTT komen met handleiding nabestaanden 2 BURGH-HAAMSTEDE - De doktoren Stenger en Van Beek kregen maar liefst een stuk of negentig kleuters in hun prak tijk op visite, maar gelukkig waren ze kerngezond. Het betrof een gezellig uitje van de leerlingen van de kleuterschool Het Kleuterbosje, dat tevens een stukje opvoeding inhield. Voor sommigen was het een openbaring, '■'■:vVöor anderen bleek het niets ongewoons. Het was opvallend hoeveel kindertjes al veel afwisten van een stethoscoop, een oorkijker en andere instrumenten. De bezoekertjes mochten zelfs van nabij aanschouwen hoe een hechting tot stand komt, maar dat gebeurde voor alle zeker heid dan toch maar op papier. Ze kregen nog een cadeautje ook: een ou derwetse poederdoos, maar dan gevuld met rozijnen, en een kleurplaat. Twee van de kindertjes (zie foto) hadden hun beroepskeuze kennelijk al bepaald.... MIDDELBURG - De Sociale Dienst van Middelburg wil gehuwde vrouwen die werkloos worden en die geen kostwinner zijn binnenkort toch een WWV-uitkering geven. Daar bij hoeven ze niet te voldoen aan de eis die staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) wil doorvoeren dat ze 130 weken moeten hebben gewerkt. DEN HAAG - De herdenking van het 40-jarig bestaan van de Verenigde Naties wordt dit jar zonder feeste lijkheden herdacht. Zij zal eerder worden gericht op bezinning over de vraag waar de VN wel en niet heeft gefunctioneerd. Dit heeft N. Schmel- zer, oud-minister van buitenlandse zaken, maandag gezegd. MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de minis ter van Economische Zaken dringend geadviseerd Natronchemie BV geen vergunning te verlenen voor het transport van chloor tussen Antwer pen en General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Het door Natron chemie gedachte tracé volgt globaal de Schelde-Rijnverbinding vanaf de Belgische grens tot de Theodorusha- ven bij Bergen op Zoom. De minister had GS gevraagd of zij met de conces sieverlening konden instemmen. Volgens GS is geen enkel belang ge diend met de chloorleiding. Er be staan alleen maar nadelen. Recreatie ve ontwikkelingen zoals aangegeven in het streekplan Midden-Zeeland voor de hals van Zuid-Beveland wor den er onmogelijk door gemaakt. GS vinden het een ernstige tekortko ming dat in een risico-analyse die in opdracht van Natronchemie is op gesteld, geen rekening is gehouden met de recreanten die er volgens plannen in dat gebied waar de leiding door heen loopt, gaan verblijven. Opheffingen nodig Verwacht wordt dat op zomerse da gen er 7.000 mensen in dat gebied zul len verblijven. Aan het voorgestelde tracé kleven ook bezwaren van wa terstaatkundige aard. In verband met de vereiste afstand van de lei- Dit heeft plaatsvervangend-direc- teur C. Lambermont van de dienst vrijdagavond gezegd. De wethouder van Sociale Zaken staat achter dit initiatief en verwacht dat het college van b. en w. over twee weken een der gelijk besluit neemt. Zoals bekend moest Nederland op 23 december vorig jaar voldoen aan de E.G.-richtlijn over gelijkberechti-, ging van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid. Voor de WWV houdt dat in dat ook vrouwen die geen kostwinner zijn voor een WWV- uitkering in aanmerking moeten ko men. Om die gelijkberechtiging in de WWV te financieren wil staatssecre taris De Graaf de toelatingseisen ver zwaren. Hij wil onder meer de ter mijn van 130 dagen dat iemand moet ding tot de waterkeringen zullen er onthefingen nodig zijn. Bovendien merken Gedeputeerde Staten op dat de al aanwezige en nog aan te leggen hoogspanningsleidin gen, die over het trace lopen, hoge ka- thodische eisen stellen aan de lei ding. GS zeggen dat vanwege de lengte van de leiding de beheersbaar heid slecht is te noemen. Uit het overleg dat met General Electric Plastics en de provincie Noord-Brabant is gevoerd, is volgens GS af te leiden dat de produktie van chloor bij General Electric niet on veiliger is dan transport per buislei ding. GS van Zeeland vinden dan ook dat de produktie van chloor in Bergen op Zoom moet plaatsvinden. GS zijn ook verbaasd over de voor bereidingen van de zaak. Van rijks wege is het voornemen kenbaar ge maakt om de Oosterschelde en het markiezaat aan te melden als wet land (natuurgebieden waarin water een belangrijke rol speelt ingevolge de Conventie van Ramsar) en aan te wijzen als staatsnatuurmoment. Voorgenomen activiteiten worden dan mogelijk gebonden aan een milieu-effectenrapportage. Ook blijkt uit de brief van de mi nister in het geheel niet dat is over wogen gebruik te maken van de be staande buisleidingenstraat van het industrieterrein Moerdijk naar Ant werpen. aldus GS. hebben gewerkt voordat hij in aan- nferking komt voor een WWV- uitkering veranderen in 130 weken. Volgens Lambermont handelt Ne derland in strijd met internationaal recht, en aangezien internationaal recht voorgaat boven nationaal recht menen wij aanvragen voor een WWV- uitkering door een gehuwde werken de vrouw positief te moeten advise ren. De sociale diensten in Nederland worden momenteel overstroomd met richtlijnen en circulaires. We zien op die manier de bomen het bos niet meer, zegt Lambermont. We weten ge woon niet meer waar we ons aan te houden hebben. TILBURG - De gemeente Tilburg heeft 35.000 gulden uitgetrokken om een ruim 800-jarige boom in het cen trum van de stad te behoeden voor omwaaien of afsterven. Uit een on derzoek van de gemeente bleek dat de linde er slecht bij staat. DEN HAAG - Huurders met de laagste inkomens zullen in toenemen de mate weigeren mee te werken aan het proces van de stadsvernieuwing. Deze verwachting heeft het Woon lasten Overleg Nederland maandag uitgesproken tijdens een hoorzitting in Den Haag over het huurbeleid van staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting). Volgens de leider van de demon- teerploeg van de Koninklijke Marine, adjudant S. C. Tange, viel de conditie van de bom achteraf nog tegen. De bom is op afstand onschadelijk ge maakt via een demonteerschijf, waaraan explosieven bevestigd wa ren. Tijdens een controle na het verwij- NIJMEGEN - Een katholieke be graafplaats in Nijmegen is de afgelo pen dagen twee maal door grafschen- ners bezocht. In totaal zijn bij die bezoeken 137 grafmonumenten, ze ven familiegraven en grafkruizen ernstig tot zeer ernstig vernield. De politie heeft dit maandag bekendge maakt. De grafschenners blijken zich toe gang tot het kerkhof te hebben ver schaft door een twee meter hoog hek werk omver te duwen. De Nijmeegse politie had na de eerste melding al extra controle uitgeoefend rond de begraafplaats, maar kon toch niet voorkomen dat ook een tweede maal de vandalen hun gang konden gaan. Volgens de opzichter van het kerk hof, dat tamelijk verscholen in een woonwijk ligt, zijn de grafschenners met vooropgezette bedoelingen naar het kerkhof gekomen. Van sommige grafstenen was het duidelijk dat ze met mokerhamers stuk geslagen wa ren. Hetzelfde kerkhof was in de jaren zeventig al enkele malen in het nieuws toen orgiën werden georgani seerd door wat later bleek in roes ver kerende drugsgebruikers. De politie tast volledig in het duister omtrent de identiteit van de daders. DEN HAAG - In het voorgaande jaar zijn 28 dodelijke ongevallen in de landbouw gemeld bij de Arbeids inspectie van het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid. In voorgaande jaren waren ook steeds ongeveer dertig dodelijke ongevallen in deze bedrijfstak. Bij deze ongeval len in 1984 kwamen 22 volwassenen en zes kinderen (jonger dan 16 jaar) om het leven, aldus het ministerie dinsdag. Van de ongevallen waarbij volwas senen het slachtoffer waren, gebeur den er drie met een kantelende of achteroverslaande trekker die nog niet van een kantelbeveiliging was voorzien. Bij werkzaamheden die on der het Landbouwveiligheidsbesluit vallen is deze beveiliging verplicht. Tfen onrechte heeft volgens het mini sterie in bepaalde streken van het land de mening post gevat dat deze verplichting niet geldt als de kast of de schuur een te lage ingang heeft voor een trekker met een normale kantelbeveiliging. In zo'n geval moet de trekker echter worden voorzien w van een knikbeugel. De overige gevallen gebeurden on der andere met: oogstmachines (drie slachtoffers), verstikking in gierkel- ders (drie), elektrokutie (twee), aan hangwagens (twee), trap van een koe (twee), een brandhoutzaag (een), een mestverspreider (een), een ladderwa gen (een) en een val door een slechte zoldervloer (een). Vijf van de zes verongelukte kinde ren werden overreden door een land bouwtrekker. DEN HAAG - De Postgiro en de Rijkspostspaarbank hebben een handleiding samengesteld voor na bestaanden. Daarin wordt uitgelegd welke maatregelen de verwanten van een overledene zo snel mogelijk moe ten nemen met betrekking tot de gi rorekening, spaarrekening en andere diensten van Postgiro en Rijkspost spaarbank waarvan de overledene eventueel gebruik maakte. Dit heeft de PTT maandag bekend gemaakt. In de handleiding, die gratis op postkantoren verkrijgbaar is, wordt onder andere uiteengezet hoe kan worden nagegaan of de overledene bepaalde betalingen automatisch verrichtte, hoe een girorekening kan worden opgezegd of hoe de te naamstelling kan worden gewijzigd. Ook wordt informatie gegeven over erfrecht, een testament en wat de functie van de notaris is bij al deze zaken. De PTT heeft de handleiding uitge geven omdat gebleken is dat veel mensen niet precies weten hoe ze na iemands dood de financiële zaken die het overlijden met zich meebrengt, moeten afhandelen. deren van de ontsteker, bleek dat de twee gevaarlijkste delen van de bom nog in de ontstekingsbuis aanwezig waren, namelijk de aanvuurlading en de detonator. Deze moesten door de adjudant met de hand worden losge- kapt. Dat duurde ongeveer tien minu- ten. daarna kon het sein veilig wor den gegeven. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Ibnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Dorpshuis. Beatballet. 19.00, 20.00 en 21.00 uur. Oosterland ,,Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Dorpshuis. Beatballet. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45-16.45 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Dinsdag 5 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.V.H. Lezing natuur- en vogelwacht over ontstaan van Schouwen door Rita de Ligt. 14.00 uur. Scharendijke Hervormd Jeugdhuis. Eerste lustrumviering volksdansgroep „Laetitia". 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebuw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30-19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30- 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Ledenvergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering snijmaiskern. 19.45 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Huis van Nassau. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering Diabetes Vereniging. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vereniging be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land (Actie Kleine gewassen). 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde Kerk, Platboslaan. Kaderdag met „Kennismakingscur sus" voor vrouwen. 9.30-15.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Bruinisse Kelder Dorpshuis. Ruilavond postze gelvereniging G. J. Peelen. 19.00 uur. Peuterzaal De Kockstraat. Ouder avond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 8 maart Zierikzee Stadhuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 13.00 uur. Pand Visstraat 5. Internationale Vrouwendag, 14.00 uur discussie Emancipatiebeleid en subsidie, 20.00 uur Avondbijeenkomst. UW-gebouw. Ledenvergadering Luc- tor et Fermento. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Fami lie-avond C.F.O. 19.45 uur. Foyer. Concert piano en viool. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansorkest „Delta Trio". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 9.00 uur. Renesse Bowlingcentrum. Bowlingavond P.J.Z. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 9.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 10.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 11.15 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse ont spanningsavond Oranjevereniging. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Aanbieding petitie Acht Maart Kommitee. 11.50 uur. Zaterdag 9 maart Scharendijke Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 10.00 uur. Dorpsstraat. Straofeest. Keuring paarden 12.30 uur. Ringsteken en prijsuitreiking, ±15.15 uur. De Putmeet. Strao (dansen). 21.00 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichtingsbij eenkomst over „Rolemmers" door Reinigingsdienst Schouwen-Duive land, voor gemeentebesturen en per soneel van de dienst. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30-19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30- 20.30 uur. Woensdag 13 maart Zierikzee Concertzaal. Optreden Tbneelgroep Ouwerkerk met „Vlinders zijn Vrij", 20.00 uur. Vanaf 18.30 uur informa tiestand Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel. Renesse De Zeeuwse Stromen. Modeshow La Ligne. 20.15 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 14 maart Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie midden en kleinbedrijf. 15.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. VLISSINGEN - Het onschadelijk maken van de boni maandagmorgen in Vlissingen heeft een miljoen gulden gekost. Het rijk betaalt hiervan het grootste deel, namelijk negen ton, en de gemeente Vlissingen zal zelf hon derdduizend gulden aan het karwei moeten bijdragen. Dit is maandag na af loop van de operatie door een woordvoerder van de gemeente meegedeeld. y/Qnc,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2