„Nieuw Leven" verraste met fijn muziekprogramma Vijftien jaar in touw met opleiden tot het redden van drenkelingen streeknieuws Eerste strao-viering werd groot succes Jaarlijkse uitvoering Reddingsbrigade Zierikzee/ Duiveland Minister keurt plannen goed voor verbouw Raamstraat- school 4 Statieportret" van de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland voorafgaand aan de viering van het derde lustrum in zwembad ..Onderdak". ZIERIKZEE - De Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland bestaat vijftien jaar. Met een scala aan zwem- en waterspelletjes werd vrijdagavond in zwembad „Onderdak" aandacht geschonken aan dit feit. Waarnemend voorzitter de heer J. J. B. Bruens en de heer J. C. Berrevoets, penningmeester, hoofdtrainer en commandant algemene za ken, laten weten dat in verband met ziekte van secretaris de heer Van Brouwershaven werd besloten geen groot feest te wijden aan deze derde lustrumviering. Derhalve werd gekozen voor een door Hans Broer opgezet spelletjesprogramma voor de jeugd. OUWERKERK - Het gaat goed met muziekvereniging „Nieuw Leven" op Ouwerkerk. Voorzitter W. A. Kuyper liet in zijn openingswoord van de jaarlijkse uitvoering, vrijdagavond in het dorpshuis weten, dat het korps zich kan verheugen over de inzet van enkele leerlingen en dat „Nieuw Leven" derhalve thans wordt gevormd door twintig muzikanten, een aantal dat lange tijd niet werd bereikt. Er is binnen de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland heel wat werk verricht sinds die 3e maart 1970, de officiële oprichtingsdatum. Initia tiefnemer destijds was de heer Gor dijn, toenmalig badmeester in zwem bad „De Val". Gedurende de eerste twee jaar van het bestaan waren de activiteiten voornamelijk gebaseerd op het lesgeven in dit natuurlijke buitenbad. Daar kwam na enige tijd wat verandering in. De heer Bruens wijst erop,dat groeiend toerisme en toenemende waterrecreatie aanleiding vormden om de aandacht van de Reddingsbri gade ook op het strandje te Ouwer kerk te richten. Omdat vanuit de ge meente Duiveland ook nogal wat leden genoteerd konden worden werd in 1972 besloten de naam uit te breiden tot Reddingsbrigade Zierik zee/Duiveland. Particuliere bijdrage Desondanks was toen het ledental nog niet groot genoeg om uit de con tributie de huur van zwembad „On derdak" volledig te kunnen bekosti gen. Er was aanvankelijk een particuliere bijdrage nodig om dat wekelijks half uurtje in het zwembad te kunnen bekostigen. Eigenlijk ging het om de huur van een vol uur, dat echter werd gedeeld met de Red dingsbrigade Westerschouwen. Na verloop van enige tijd haakte laatst genoemde af en kreeg de Reddings brigade Zierikzee/Duiveland het ge hele uur de beschikking over „Onderdak". Het ledental gaf inmiddels aanlei ding uit te zien naar een verruiming van de mogelijkheid tot lesgeven. Die werd gevonden in instructiebad „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk. Thans kan men instructeurs en leerlingen elke dinsdagavond in „Dol-Fijn" vinden van half zeven tot half acht. In „Onderdak" wordt op vrijdag avond van zeven tot negen uur ge traind. Wat is het motief van de meeste kin deren om lid te worden van de Red dingsbrigade? Volgens Bruens en Berrevoets moet die gezocht worden in de liefde voor het zwemmen. „Jon geren, die niet naar een zwemvereni ging willen, waar het voornamelijk gaat om het wedstrijdzwemmen, ko men bij ons", aldus de hoofdtrainer. Om lid te kunnen worden van de Reddingsbrigade moet men ten minste zes jaar oud zijn en in het be zit zijn van zwemdiploma A, of er blijk van geven goed te kunnen zwemmen. Opleiding De eerste fasen van de opleiding be vatten de bevretten één tot en met zes. Bruens wijst erop, dat brevet I ongeveer gelijk gesteld kan worden aan het zwemdiploma A. Na het be halen van alle zes de bevretten, kun nen de leden verder voor het strand- brevet. de diploma's A en B en voor de diploma's strandwacht A en B. Ten slotte kiezen sommige enthousiaste lingen als ze al deze stappen hebben genomen, dan nog voor de opleiding jeugdinstructeur. De Reddingsbriga de heeft inmiddels de beschikking over elf eigen jeugdinstructeurs. Examens afnemen De heren A. van den Berge en J. C. Berrevoets hebben bovendien de be voegdheid tot het afnemen van exa mens. De examens voor de bevretten I en II mogen, onder toezicht van een waarnemer, door deze brigade mensen zelf worden afgenomen. Daarna, op de wat hogere niveaus vindt een uitwisseling van examina toren plaats. Bruens laat desgevraagd weten, dat jongeren, na het behalen van de eerste brevetten natuurlijk nog niet in staat zouden zijn een volwassen drenkeling te redden. De kinderen worden zelfs op het hart gedrukt niet te dicht in de buurt te komen van ie mand in verdrinkingsgevaar. Bevan gen door angst zou de drenkeling zich wellicht verlammend vastklam pen aan de jeugdige in zijn red dingspoging. De jonge leden van de Reddingsbrigade krijgen derhalve de instructie in dergelijke gevallen alle drijfmiddelen in de buurt bijeen te zoeken en te trachten, die de dren keling toe te spelen. Met brevet VI in bezit, worden de leden in staat ge acht wel zelf de volledige reddingsac tie uit te voeren. De examens begin dit jaar leverden de Reddingsbrigade weer 83 geslaag den op. In juni volgen de examens voor de ongeveer veertig kandidaten in Nieuwerkerk. Elk brigadelid heeft een soort zakboekje, waarin de be haalde diploma's worden geregi streerd. Soms speelt voor de jonge ren, na het behalen van een aantal brevetten, weieens de vraag:,,stop pen of doorgaan". „Soms haken ze af," zegt Berrevoets:„maar heel vaak komen ze dan toch na een half jaar weer terug, omdat ze het trainen toch missen." Ledental De Reddingsbrigade Zierik zee/Duiveland telt thans 150 leden. Dat aantal is weieens hoger geweest te weten: 170. Bruens en Berrevoets laten weten, dat de brigade werd ge confronteerd met een aanzienlijk ver loop in het ledenbestand. De oorzaak was duidelijk en derhalve kon het eu vel worden aangepakt. Heel vaak na melijk waren jeugdleden in staat in betrekkelijk korte tijd alle zes de be vretten te behalen en dan.was het wachten geblazen, want om verder te gaan voor het diploma A moest men minstens vijftien jaar zijn. Om die gedwongen rustperiode te kunnen overbruggen besloot het be stuur tot de opleiding voor het zoge naamde „Internationale zwemdiplo ma". De deelnemers worden opgeleid in het overlevingszwemmen, ver deeld in de categoriën brons, zilver, goud en diamant. De opleiding is ge richt op het handelen in - nage bootste - rampsituaties. De cursus is net het eerste seizoen in gegaan en telt thans vijftien deelnemers. Om de Reddingsbrigade onder de jeugd wat meer bekendheid te geven, worden ook weieens scholieren uitge nodigd, die gratis een keer mogen meez wemmen. Bij de opleiding tot de diploma's A en B behoort ook een verkorte E.H.B.O.-opleiding voor het zoge naamde E.M.-diploma, dat slechts een jaar geldig is en derhalve steeds opnieuw moet worden behaald. Me vrouw A.C.Boot-Mangold is belast met de opleiding en de examens wor den afgenomen door dokter Van Ber ne. Demonstreren Zoals een brandweer gek is op een flinke fik om zijn kunnen te tonen, zullen ook de leden van de Reddings brigade ongetwijfeld weieens willen demonstreren tot welke prestaties ze in staat zijn. De voorzitter bevestigt dat en hij laat er direct op weten, dat er inmiddels al plannen zijn voor een grote demonstratie op Koninginne dag volgend jaar. Een en ander hangt af van het watertij, maar met de Oranjevereniging is in ieder geval reeds overleg geweest over deze plan nen. Een belangrijke activiteit op zich binnen de Reddingsbrigade Zierik zee/Duiveland vormt uiteraard ook de bezetting van de reddingspost op het strandje te Ouwerkerk. Berre voets toont foto's van het bescheiden optrekje waar destijds mee werd be gonnen en hij laat direct daarop plaatjes zien van de behoorlijke ac commodatie waar de Reddingsbriga de thans de beschikking over heeft. De gemeente Duiveland was enkele jaren geleden bereid voor een bedrag van 30.000,— het gebouwtje te laten verrijzen. Uiteraard is ook de bemanning van de post gestoeld op vrijwilligers werk, maar volgens Berrevoets zijn er in de seizoenpiek altijd leden be reid zich er enkele uren per dag voor in te zetten. Vorig jaar was de post ge durende 669 uur bemand.De taken zijn hier wat ruimer, want de leden van de Reddingsbrigade zorgen hier ook voor het schoonhouden van het strand en voor het schrobben van de toiletten. Gemis Bruens zegt, dat er op de post in Ouwerkerk toch nog iets heel belan grijks ontbreekt: communicatiemid delen. Er is niet eens een telefoon. Voor de goede orde zou men hier vol gens hem eigenlijk de beschikking moeten hebben over drie portofoons en één mobilifoon. Maar.....de finan ciële «middelen zijn daartoe voors- han'dsniét toereikend. jb rmoH,, De contributie bedraagt 6,— per maand. Voor de huur van zwembad „Onderdak" moet per jaar 5.800,— worden betaald; voor zwembad „Dol-Fijn" 1.400,—. Van de gemeen te Duiveland ontvangt de Reddings brigade een jaarlijkse subsidie van 500,en van het Rode Kruis afde ling Duiveland een jaarlijkse bijdra ge van 200,—. Die financiële ondersteuning is bij zonder welkom. Het beleid is er op gericht, dat de benodigde materialen - boot, reddingspakken enzovoort - in eigen beheer worden aangeschaft en dat kost uiteraard geld. Vorig jaar nog moest een bedrag van f 2.300,— worden uitgegeven voor aanschaf van een nieuwe motor voor de boot. De gemeente Zierikzee kwam over de brug met een eenmalige bijdrage van 400,— in de kostenpost van 1.000,— voor het kopen van nieuwe reddingspakken. Voor het realiseren van radiocommunicatie werd ook een beroep gedaan op de gemeente Zie rikzee, maar de voorzitter zegt op die subsidie-aanvraag nooit antwoord te hebben gekregen. Tevreden is Bruens wel over het feit, dat gehoor werd gegeven aan het verzoek het pieresteken op het strandje van Ouwerkerk te verbie den. De kuilen die daardoor ontston den, leverden voor de zwemmers nog al eens problemen op. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat besloten, dat het strandje op Ouwerkerk in 1985 geen spitvak meer zal zijn. Voor de goede orde dient nog ver meld, dat de Reddingsbrigade zich niet alleen richt op het strandje in Ouwerkerk, maar ook op de Ooster- schelde ter hoogte van Zierikzee. Bru ens onderhoudt daartoe contact met de brugwachter en kan derhalve de leden van zijn brigade inroepen, zo dra dat nodig is. Hij merkt in dit ver band op, dat de politie te water best wat beter gebruik zou kunnen maken van de Reddingsbrigade. „Bijvoor beeld als er een surfer is zoekge-, raakt. Wij varen met onze boot over de platen in de Oosterschelde heen, waar de R.P. te water met de boot om heen moet varen", aldus de voorzitter. In rampenplan Niet zonder enige trots laat Berre voets ook weten, dat de Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland is opgeno- me. in het rampenplan van de. K.N.l. l.D. Tbr toetsing van mate riaal en kundigheid werden daartoe reeds twee alarmeringen uitgevoerd. Éénmaal kreeg Berrevoets de op dracht zich met zijn mensen naar Tholen te spoeden. De volgende keer was de reis wat verder: 's nachis om drie uur moest koers gezet word§n naar de Flevopolder. Met het spelletjesprogramma in „Onderdak" heeft de Reddingsbriga de even stilgestaan bij het vijftienja rig bestaan. Alle deelnemers ontvin gen ook een hcrinneringsinsigne aan dit derde lustrum. Even terugkijken is goed, maar nu is de blik reeds weer op de toekomst gericht. Ongetwijfeld als extra stimulans voor de leerlingen werd hen tijdens deze uitvoering de kans geboden zich in een speciaal nummer voor de eer ste maal aan het publiek te presente ren. Uiteraard werden ze daarin bij gestaan door hun meer ervaren mede-muzikanten Hoewel de voorzitter, zoals gezegd, goed nieuws kon brengen over het muziekkorps in het algemeen, moest hij ook tot zijn spijt constateren, dat de drumband van „Nieuw Leven" wel een beetje klein begon te worden. Hij achtte het wel begrijpelijk, dat enke le leden de trommelstokken aan de wilgen hangen, als ze er geen plezier meer aan beleven, maar hij betreurde het anderzijds, dat de overige trom melaars het nu met zo'n klein groepje moeten stellen. Oproep De heer Kuyper richtte dan ook een oproep tot de jongeren onder het pu bliek eens te overwegen de gelederen van de drumband te komen verster ken. Tbt slot van zijn welkomstwoord richtte de voorzitter een dankwoord tot middenstanders en particulieren, die prijzen beschikbaar stelden voor de verloting, die hij van harte bij het publiek aanbeveelde. „Nieuw Leven" kwam vervolgens verrassend voor de dag met het num- SEOUL - De Zuidkoreaanse rege ring heeft bekendgemaakt dat 2.821 gevangenen zullen profiteren van een amnestie die wordt afgekondigd ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van het presidentschap van Chun Doo-Hwan op zondag. (vervolg van pagina 1) het door de delegatie bereikte resul taat. Beiden waren van mening dat de streefdatum voor ingebruikname van het gebouw aan de Raamstraat als basisschool gehandhaafd moet blijven op 1 januari 1986. Op die da tum loopt de goedkeuring af om in de huidige huisvestingsituatie aan het werk te blijven, terwijl beiden ook van mening zijn dat deze datum, onderwijs-technisch gezien, nog haalbaar is. Ook de commissie-leden staken hun tevredenheid over het bereikte resultaat niet onder stoelen of ban ken. De heer L. Bécu (WD) wilde daarbij weten in hoeverre de huis vesting in het schoolgebouw aan de Raamstraat van de afdeling Prakti sche Vorming van de Beatrixschool de uitvoering van de plannen niet in de weg zou staan. Wethouder Groen stelde hem gerust met de mededeling dat eerst de voor malige Theo Thijssenschool zal wor den aangepast, zo mogelijk voor 1 au gustus 1985, zodat de afdeling Praktische Vorming van de Beatrix school daar zijn intrek kan nemen. Daarna dient de verbouwing van de Raamstraat ter hand te worden geno men en in dat verband denkt wethou der Groen aan de streefdatum van 1 december 1985 Lange geschiedenis Zowel mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) als de heer W. F. Sprengelmeijer (RU) spraken hun waardering uit over het bereikte re sultaat. Ook het PvdA-commissielid D. van der Wekken had daaraan wei nig toe te voegen. „Het wordt een school met een zeer lange geschiedenis. De plannen zijn moeizaam tot stand gekomen, maar het resultaat mag er zijn. Ik wil over igens aan de wethouder vragen in hoeverre we er vanuit kunnen gaan dat de provincie akkoord gaat met het verplaatsen van een semi permanent lokaal op kosten van de gemeente Zierikzee." Het antwoord van de wethouder was niet voor de volle honderd pro cent geruststellend: „Dat weten we niet. Het idee is aangekaart bij de provincie en daar is niet gezegd dat het bij voorbaat uitgesloten is. Daar over zullen we nog nader overleg moeten voeren. De reactie was echter niet geheel negatief. We gaan het in ieder geval proberen. Lukt het hele maal niet, dan moeten we binnen het schoolgebouw een andere oplossing zien te vinden." Wethouder Groen dankte alle woordvoerders voor de mooie woor den, relativeerde ze wel: „Dank is beslist niet nodig want wc hebben gewoon onze taak gedaan. Ik sluit me overigens graag aan bij de lof. die is geuit aan het adres van de heer Ge- leijnse. Het was zijn plan, dat tot de ze uiteindelijke oplossing heeft ge leid." mer „Wenn es Abend wird" van Josef Silhan. De muzikanten gaven er blijk van deze winter zeer serieus met hun hobby te zijn bezig geweest. Zo valt het ook beslist te prijzen, dat het muziekkorps het aandurfde zich eens te wagen aan iets nieuws: de pit tige, Spaans aandoende compositie „El Dorado" van R. Beek. Bij de uitvoering van dit nummer werd onder meer ook gebruik ge maakt van drums en een tamboerijn, hetgeen een bijzonder fijn effect gaf. „El Dorado" werkte als een verfris sende bries, die de jongeren onder het publiek toch zeker moet hebben aan gesproken. Meer traditionelere, maar ook zeer gewaardeerde nummers werden vervolgens nog ten gehore ge bracht: „Ein Lied aus der Heimat"; „Anna-Polka"; „Bis bald auf Wieder- sehn" en „Musikanten sind in der Stadt". Klucht In tegenstelling tot de muzikanten, maakten de leden van Toneelgroep Ouwerkerk, op verzoek van het mu- ziekbestuur, juist een stapje terug naar het genre van de pretentieloze klucht. Onder gecombineerde regie van Rinus Pankow en Jacob Manni werd het stuk „De Parel van het huis" van Mare Camoletti op de plan ken gezet. Het overgrote deel van het publiek beleefde daar zeer veel ple zier aan, waaruit bleek dat de Toneel- NOORDGOUWE Hond doodgereden In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Kloosterweg een forse hond aan (en dood-) gereden door B. W. uit Zierikzee. De aanrijding ver oorzaakte flinke schade aan de (nieu we) auto. De eigenaar van de hond is J. G. uit Sehuddebeurs. OOSTERLAND i Collecte Nationaal Epilepsie Fonds In de week van 4 tot 10 maart wordt de grote collecte voor de epilepsie- bestrijding gehouden. De opbrengst van deze jaarlijkse collecte maakt wetenschappelijk onderzoek en vele activiteiten voor epilepsiepatiënten mogelijk, die op een andere wijze niet te financieren zijn. Het thema van de collectie is „Uw steun is voor ons 'HOOFD-ZAAK". De collecte gaat uit van het „Nationaal Epilepsie Fonds/De Macht van het Kleine." MIDDELBURG Provinciale Ledenvergadering NCRV De NCRV houdt een provinciale le denvergadering op dinsdag 5 maart in Middelburg. De aanvang is half (vervolg van pagina 1) Prijswinnaars Het resultaat van de keuring van de versierde paarden werd aan het eind van de middag bekendgemaakt, evenals de winnaars van het ringste ken. groep Ouwerkerk er goed aan had ge daan rekening te houden met de smaak van de toeschouwers. Aparte vermelding verdiende ze ker weer de decorverzorging, waar bij deze keer medewerking werd ver kregen van de firma Meubelrama in Nieuwerkerk. Verder gaven de bij zonder mooie schilderijen van me vrouw H. M. Cool een extra accent aan het geheel. Ria van Wijngaarden, enkele maan den geleden nog belast met een dijk van een rol in het stuk „Lucy's Baby", had nu in haar vertolking van de Franse dienstbode Anna, vele touw tjes in handen. Eugène Totté gaf er blijk van best uit de voeten te kunnen als typetje, maar hij lijkt toch beter op z'n plaats te zijn in wat meer ka rakterrollen. Ali Pankow was geloof waardig in haar vertolking van de wat hooghartige (bijna) overspelige echtgenote Claude. Dies Lemsom ver- rastte in de vertolking van de Franse minnaar Robert en Ada Snijders was volkomen overtuigend als de door tastende, maar soms wat lastige min nares Catherine. Technische medewerking werd ver leend door Leen Lukus en Jo Hage. Jacob Manni nam tevens de taak van souffleur op zich en Cees Smit ver zorgde de grime. Aan het einde moch ten alle medewerkers uit handen van enkele jeugdleden van „Nieuw Le ven" een fraai boeket bloemen in ontvangst nemen. Het bal na stond dit keer onder mu zikale leiding van de Thoolse forma tie Anita and the Edgar Boys". Daar bleek het bestuur een goede keus mee te hebben gedaan, want vele danslus- tigen bleven tot de laatste noten had den geklonken en toen had de klok reeds drie uur geslagen. De uitvoering van „Nieuw Leven" zal vrijdagavond 8 maart voor de tweede maal worden gepresenteerd. acht in De Schouwburg, Molenwater 99. Tijdens deze vergadering kunnen de leden van de NCRV vragen stellen over het beleid van deze omroeporga nisatie en over de programma's. Te vens worden afgevaardigden gekozen voor de diverse bestuursorganen van de christelijke omroep NCRV-voorzit- ter drs. Th. D. Jansen houdt een toespraak onder de titel „Zestig jaar NCRV, wat doen wij er mee?" Na de pauze wordt de kwis „Ben je zestig?" gespeeld onder leiding van Judith Bosch. De zaal is geopend vanaf 18.00 uur. In de hal kan men enkele infor matiestands bezoeken over radio, te levisie, NCRV-gids en vereniging. Te vens bestaat' tot 19.15 uur voor leden de gelegenheid vragen en opmerkin gen over het beleid schriftelijk in te dienen. Deze worden dan tijdens de vergadering beantwoord. Expositie In Galerie „De Wijnstock" te Mid delburg wordt van zaterdag 9 maart tot en met zaterdag 13 april een expo sitie gehouden van versierde eieren. Tiny van der Sar laat verschillende kleuretsen zien. De openingstijden zijn op donderdag en vrijdag van 14.00-17.00 uur en zaterdags van 11.00- 12.30 uur en 14.00-17.00 uur. AMSTERDAM - De komende jaren dreigt er een tekort aan leraren in het basisonderwijs te ontstaan. Vanaf 1987 zal er al niet meer aan de vraag naar leerkrachten kunnen worden voldaan. In de jaren negentig gaat het tekort catastrofale vormen aanne men. Dit voorspelt voorzitter J. Brandligt van de sectie opleidingen van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP). Hij sprak zaterdag op de jaarvergadering van de sectie in Amsterdam. de paarden waren: 1. Patricia Knol, Rotterdam; 2. Henk Punt, Ellemeet; 3. Mary Tuk, Ellemeet; 4. Colinda Da ne, Ellemeet; 5. Yvonne van de Hoek, Renesse. De winnaars bij het ringsteken wa ren: 1. Els Hanse, Ellemeet; 2. Conny Moermond, Ellemeet; 3. Hella van Oeveren, Ellemeet. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4