Bruse mosselkwekers in het nauw door Deltawerken en import van Duitse en Deense mosselen Pittige discussies forum Algemeen Vissersbelang' Informatiekrant P.v.d.A. afdeling Zierikzee NOORDWELLE DRUKKERIJ Verkeerde manier Hoorzitting Hoofdlijnennota Inbrekers houden huis in showroom te Vlissingen Vergadering in Bru's Verenigingsgebouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 maart 1985 Nr. 23687 3 Met als ondertekening Jan Stro man (waarschijnlijk een pseudo niem) reageerde de maker van het opschrift Zierikzee leeft, laat ons niet in de bejaarden stikken!" op de foto plus onderschrift en een inge zonden schrijven in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij legt daarin zijn motieven uit. Hij schrijft e'en geboren Zierikzeeë- naar te zijn en met een diploma werk te hebben gevonden. ,,lk ben een ekonomies aan de stad verbonden werkende jongere", zegt hij. ,,Ik vind het hier leuk in Zierik zee en wil hier ook blijven. Zijn grootste grief is zijn huis vesting: „Ik betaal nu al drie jaar f 350,- in de maand voor een tochtige zolderkamer en f 20- inschrijfgeld bij beter (bitter) wonen per jaar in de hoop op een beter huis of betere ka mer. Soms droom ik van een Van Dam-eenheid. Ik had mijn hoop ge vestigd op alle oude scholen in de stad, die inmiddels zijn gesloopt: Nieuwe Boogerdstraat, werd gras; LTS, service-flats van f 1.100,- per maand dat verdien ik dus ongeveer netto). Andere lege plaatsen in de stad: PZEM, Hoge Molenstraat, On der de Wieken, lege plaats achter de Concertzaal, bejaardenwoningen, enzovoorts." Toen dacht ik: allemaal bejaarden komen hier naar toe en ik kan hier nog steeds niet betaalbaar wonen. Ik geloof dat het in Zierikzee straks stikt van de bejaarden." Waarna hij zijn tekst op de muur schreef, nog eens benadrukkend dat hij niet schreef: „Laat de bejaarden stik ken", maar: „Laat ons niet in de be jaarden stikken." De Nieuwsbode ci teerde de muurtekst dus correct. De jongeman toont in zijn brief onthutst te zijn door de reacties op zijn muurkalkerijen bij de gesloopte LTS en reageert daar erg cynisch op. Misschien, Jan Stroman, was het beter geweest als je een andere ma nier had gezocht om je grieven te spuien. Dat kan via politieke wegen; er is in Zierikzee toch een gemeente bestuur, waarin vertegenwoordigers van de gehele Zierikzeese bevolking zitting hebben. Zij zijn er om de grie ven van de bevolking en de eventueel gesignaleerde misstanden op tafel te brengen en daarvoor desgewenst een oplossing voor te zoeken. Overigens: ook nu wist je ons (de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode) te bereiken. Een inge zonden stuk had toch ook gekund. Je denkt dat je niet kunt schrijven, maar een helpende hand is er altijd wel Marien Kaat Jaarrede visserijvergadering in mineur BRUINISSE - „Het is te hopen dat de handelaren in Yerseke hun verantwoordelijk heid ten opzichte van de Nederlandse kwekers zullen onderkennen door niet méér mosselen te importeren dan strikt noodzakelijk is, want anders ziet het er voor het in 50 jaar opgebouwde mosselmarktsysteem maar zeer slecht uit. En bij het verloren gaan van dat marktsysteem is het niet de vraag wie er schade zal lijden, want ik dacht dat zowel kweker als handelaar van de voordelen profiteren en daardoor de nadelen op de koop toe namen. Maar de vraag zal zijn: „Wie zal de grootste schade lijden?" Wat populair gezegd: „Wie zal dan de blanke billen hebben". Ik hoop dat het zover nooit hoeft te komen maar het door sommige handelaren nu nog incidenteel opzettelijk ont duiken van gezamenlijke opgestelde Produktschapsregels is gevaarlijk spel". Het wa ren de waarschuwende woorden van voorzitter W. Okkerse van de vereniging „Alge meen Vissersbelang" uit Bruinisse in z'n jaarrede vrijdag 1 maart in het Verenigingsgebouw tijdens de jaarvergadering van de vereniging. bestuur van Bruinisse een taak is weggelegd om druk op de overheid te zetten, meer van de Grevelingse oesterrijkdommen voor de gemeen schap Bruinisse te bestemmen. Want anders zal de tijd niet meer zo ver af zijn dat, als we het over de vis sersplaats Bruinisse hebben, in de verleden tijd moeten spreken". Een teken aan de wand noemde Ok kerse de verkoop van het bedrijf van de Bru 17 naar Yerseke: „Voor mij staat het bijna vast dat op korte ter mijn zeker nog enkele bedrijven zul len verdwijnen. Bedrijven die al wel honderden jaren bestaan, moeten wijken voor de wet van de jungle, het recht van de sterkste". De jaarrede van de voorzitter, in hoofdzaak in mineurstemming ge schreven omdat hij weinig lichtpun ten zag, werd aangehoord door een groot aantal prominenten uit de (mossel)visserijwereld, de eigen le den en het gemeentebestuur. De voorzitter verdedigde het eenslui dende standpunt binnen de mossel- kwekersvereniging voor de uitbrei ding van uitgifte van nieuwemos- selpercelen om een stabielere in komstenpatroon op te bouwen. „Het afwijzend gedrag van enkele kwekers moet niet in de D.N.A.-keten van die mensen worden gezocht maar die mening wordt grotendeels gevoed door het feit dat die kwekers wel be schikken over voldoende stabiele percelen in Zeeland en het Wad". Poot onder stoel „Zeker in het licht van de naderen de afsluiting van het Volkerak door de Philipsdam, waarbij verschillende Bruse kwekers voor de tweede maal een poot van onder hun stoel wordt gezaagd, waardoor voor de tweede maal een stuk stabiel Zeeuws pro- duktiegebied wordt verloren". „Wanneer we de balans opmaken dan zijn ten gevolge van de Deltawer ken tot nu toe zeker 15 bedrijven uit Bruinisse verdwenen en veel van de overige bedrijven zullen moeite krij gen om het hoofd boven water te hou den. En wanneer er op korte termijn niet gehandeld wordt naar de om standigheden waarin wij, en niet Yerseke, Zierikzee of Tholen door de uitvoering van de Deltawerken zijn komen te verkeren, dan zullen de Bruse kwekers het kind van de Del taplanrekening zijn. Het doet pijn om telkens te moeten ervaren dat de gedachte gehanteerd wordt dat wij door eigen schuld of iets dergelijks in deze positie zitten, en dat er voor bij gegaan wordt aan het feit dat we door de overheid van de Grevelingen zijn afgeschopt en dat bij diezelfde overheid geen enkele morele ver plichting is te bespeuren om de mo gelijkheden die de Grevelingen thans biedt aan de oorspronkelijke vissers toe te kennen". 1984 de knoop door gehakt en beslo ten de haven her in te richten en aan te passen aan de vergrote schepen. Op zich een goed besluit, ware het niet dat de financiering van dit be sluit zulke financiële gevolgen had dat het haven- en zategeld met ruim 60% moest worden verhoogd, waar door we als Bruse kwekers de duurste meergelegenheid hebben van al onze collega's, maar beslist niet de beste. De fondsen die nu wor den aangesproken voor extra reser veringen voor een sportzaal, had men beter kunnen aanwenden voor de financiering van de vissersha ven", aldus Hoogerheide. „De discussie over zowel die aan passing als over de nieuw te bouwen sportzaal was dan waarschijnlijk minder breed uitgemeten in de regio nale pers en had zeker niet de vorm aangenomen als een rubriek humo- resk. De geloofwaardigheid van onze bestuurders was dat ten goed geko men, want vandaag propageren „de koek is op" en morgen weereen extra ton voor de dag goochelen, dan gaat de gemeentelijke schatkist meer lij ken op de doos van Pandorra", was de mening van de voorzitter. Herdenking- Halfwasmosselen „Wij hebben gevraagd om een ge deelte van de Grevelingen te mogen gebruiken voor het kweken van half wasmosselen. „Komt niks van in", zei Staatssecretaris Ploeg, „Oesterbelan- gen gaan voor". Wanneer dat dan zo is, zou het een goede zaak zijn dat meer Bruse bedrijven oesterbelangen op de Grevelingen kregen, want de visserij op de Grevelingen was vroe ger een drijver waarop de gemeen schap Bruinisse dreef. Ik vind het een slechte zaak dat de overheid die drijver eerst Bruinisse heeft ontno men en haar later aan een ander geeft". „Ik ben er nog steeds van over tuigd dat hier voor het gemeente- Ongerust Ook het feit dat er vorig jaar op de mosselpercelen in de Waddenzee Duitse importmossels zijn uitge zaaid, stemde de voorzitter tot onge rustheid: „Ons zit nog vers in het ge heugen welke catastrofe de mosselpa rasiet in 1950 veroorzaakte, toen ten gevolge van geïmporteerde Duitse mossels de gehele mosselcultuur in Zeeland voor een aantal jaren ten gronde richtte". „Heeft de overheid die daarvoor toestemming gaf, deze gevaren wel goed onderkend? Ik heb daarover m'n twijfels". Ook voor het Bruse gemeente bestuur had de voorzitter iets in pet to: „Na veel over en weer gepraat heeft het gemeentebestuur begin De vergadering herdacht staande met enige ogenblikken stilte het overlijden van de leden Anthonie de Koning en Arjaan Jumelet en de oud- mosselschippers Willem Hoogerhei de en Leen Okkerse, beide laatsen nog van de oude garde die nog op de zeilen naar het Wad en naar België voeren. K. de Koning nam de bestuursfunc tie van W. v.d. Berge over die na z'n bedrijfsbeëindiging vacant was. Hierna hielden de heren L. Lucas, hoofd van het Mosselkantoor te Ber gen op Zoom en drs. W. Smit, mede werker van het Landbouw Econo misch Instituut afdeling Visserij, een inleiding die als titel droeg: „De plaats van Bruinisse in de Neder landse mosselcultuur", veelal aan de hand van grafieken en vergelijken. Aan de hand van een financiële gra fiek liet de heer Smit de dramatische daling van de opbrengst zien van de Bruse kwekers na de sluiting van de Grevelingen. De vergadering vervolg de met een forum-discussie. MIDDELBURG - In het Provincie huis te Middelburg wordt dinsdag middag 12 maart, aanvang 16.30 uur een hoorzitting gehouden betreffende de Hoofdlijnennota van het provin ciaal welzijnsbeleid 1985-1988. VLISSINGEN - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een grote ravage aangericht in een gerage aan de Gildeweg in Vlissin gen. Ze hebben in de showroom botsau to gespeeld met gloednieuwe auto's. Naar een eerste schatting van de poli tie is daarbij voor een half miljoen gulden schade aangericht. Er is met minstens drie nauwe auto's geprobeerd om door de muren, deuren en ramen van de showroom naar buiten te rammen. Met de vierde auto lukte dat. De auto heeft daarop met de deur van de showroom op de motorkap door Vlissingen gereden. Het voertuig werd rond een uur zon dagmorgen onbemand en onverlicht midden op de dubbelbaansrijweg naar Middelburg teruggevonden. BRUINISSE - Aan het eind van de vergadering van „Algemeen Vissersbelang" in een bomvol Verenigings gebouw vrijdagavond werd een forum-discussie gehou den welke pittige discussies opleverde tussen panel en vragenstellers. In het forum hadden zitting: Voorzitter de heer Th. Kofman, oud-voorzitter van de commissie uitgifte mosselpercelen van de Directie der Visserijen, de heer D. J. Langstraat, secretaris van het Produkt- schap van vis- en visprodukten uit Rijswijk, de heer Ir. Holstein, Hoofd Kustvisserij van de Directie Visserij, Drs. W. Smit, econoom van het Landbouw Economisch Instituut, afdeling Visserij, de heer L. Lucas, Hoofd van het mosselkantoor in Bergen op Zoom en Drs. A. Drin- kwaard, bioloog aan het Rijks Instituut Visserij On derzoek. Naast vragen uit de zaal had secre taris H. Hoogerheide een aantal vra gen op schrift verzameld. Op de vraag of er na de afsluiting van de Volkerak vervangende percelen ge creëerd worden antwoordde Holstein dat van de 100 aanwezige percelen er ruim 60 in aanmerking komen voor compensatie. Waarschijnlijk tijdelijk op het oostelijk deel van de Yerse- ZIERIKZEE:In dc onlangs uitgegeven informatiekrant van de P.v.d.A.- afdeling Zierikzee, worden enkele pittige kanttekeningen gezet bij het huidi ge gemeentebeleid. Zo blijkt de partij-afdeling veel moeite te hebben met de bestuursbeslissingen betreffende de oude Bakkersschool. wordt verder aandacht besteed aan de problemen rond de shoarmazaak en in dit verband wordt weer eens de vraag aan de orde gesteld of er nou wel of niet een sluitingsuur voor dc horeca ingesteld zou moeten worden. De P.v.d.A.-afdeling vindt van niet, maar men acht het juist over dit on derwerp binnen de afdeling toch nog eens van gedachten te wisselen. De P.v.d.A. is het niet eens met het feit, dat in de huurprijs niet de casco restauratie zal worden doorgebere- kend. In de informatiekrant wordt opgemerkt, dat dit grofweg een ver schil van 30.000,- aan jaarlasten be tekent. Nota Ouderenbeleid Met meer enthousiasme wordt ge sproken over de recent verschenen Nota Ouderenbeleid. „Een goede no ta om als aanzet te kunnen dienen voor een gemeentelijk ouderenbe leid. Geen verheven doelstelling waar je als gemeente toch geen in vloed op uit kunt oefenen, maar zeer concrete zaken waarmee we snel aan de slag moeten", aldus de informatie krant. In deze uitgave van dc P.v.d.A. In de informatiekrant wordt verder nogeens herinnerd aan de besluitvor ming rond de vestiging van de basis school in het schoolgebouw in de Raamstraat. Verder een overzicht van afdelingsactiviteiten, een interview met drie haanloze meisjes, een arti kel gewijd aan kernenergie en aan dacht voor het aanbevelingsrapport van de Actiegroep Havenkwartier be treffende de overlast van hondepoep. bank. Definitief wordt hierover beslist na het gereed komen van de Stormvloedkering. Oesterruimte „Als de Grevelingen belangrijk blijft voor de oestercultuur moet er op de Yersebank „oesterruimte" vrij gemaakt worden voor de mosselkwe kerij", was een stelling die bij het fo rum werd gedeponeerd. Holstein tilde een klein stukje van de be- Ieidssluier op, door te verzekeren dat na sluiting van de stormvloedkering: er vrij grote stukken van de Ooster- schelde gereserveerd worden voor de schelpdierencultuur. Hij noemde het moeilijk daar nu al een stelling in te- nemen. Uiteraard waren er vragen over de mogelijke uitbreiding van percelen naast het oostelijke Wad. De bioloog Drink waard voorzag echter een bar ricade van hindernissen en noemde het kweken van mossels op het ooste lijk Wad een paardemiddel. „Dit ge bied is zeker niet beter dan het westelijk Wad terwijl het een grotere afstand voor de kwekers betekent". Tbch zag hij wel mogelijkheden en zelfs om in gecombineerde Hollands- Duitse ondernemingen nog oostelij ker op het Wad te penetreren. „Worden aan de importmossels de zelfde hoge eisen gesteld als aan de Hollandse mossels", bleek een bran dende vraag die leefde onder de kwe kers. Volgens Langstraat moeten ze aan exact dezelfde eisen voldoen maar zijn in de beginperiode wel aan loopproblemen geweest, vooral door onwetendheid en communicatiepro blemen. De heer Holstein had juist die week een gesprek gehad met func tionarissen van het Duitse ministerie van Jeugd, gezin en gezondheid: „De Duitsers weten nu wat we willen en hun certificaten gaan voldoen aan on ze eisen. Dat houdt in niet alleen aan de sanitaire eisen, maar ook onder zoek naar plankton, parasieten, zwa re metalen, kortom het gezondheids aspect voor mens en milieu. De Duitsers worden om zo'n onderzoek te kunnen uitvoeren opgeleid en monsters worden bij TNO on derzocht". Weinig schade Die opleiding blijkt dan wel hard nodig omdat de heer Drinkwaard op een internationaal congres in Kopen hagen de Duitsers had horen verzeke ren dat ze zo'n onderzoek nog niet voor 100% kunnen uitvoeren. „Weinig of geen schade aan mossels als de schuiven van de stormvloedkering enkele tijen'worden geknepen", was de persoonlijke mening van Holstein op een vraag wie de eventuele schade gaat betalen. „Rijkswaterstaat vindt dit geen Deltaschade". Volgens Drinkwaard is er in simulatiemodel len nog niet gekeken naar houdbaar heid en kwaliteit van mossels tijdens zo'n periode maar zal het heel moei lijk zijn om vast te stellen of de even tuele schade door de tijdelijke getij vermindering is veroorzaakt. Er werd een dringend beroep op de heer Holstein van het Ministerie van Landbouw en Visserij gedaan om bij schade achter de kwekers te staan. Wet aanpassen De vereniging was tegen het zaad- vissen door andere (kokkelvissers) dan mosselschepen omdat dat niet doelmatig zou geschieden en schade aan de andere mossels teweeg brengt. Maar volgens de heer Langstraat is hier juridisch nog niets tegen te doen. De wet zal hier moeten worden aage- past. „Daar blijven we ons voor beij veren", aldus Hoogerheide. Op een vraag of het nog zinvol is om het mosselseizoen te sluiten ant woordde de heer Lucas dat als het seizoen niet sluit je een produkt op de markt brengt dat niet marktwaar dig is waardoor je juist het risico loopt markten te verliezen. ZIERIKZEE Jaarvergadering NCVB Presidente mevrouw Tuitman-van der Maas opende de jaarvergadering van de afdeling Zierikzee van de NCVB. In haar welkomstwoord begroette zij de leden, gasten en de afgevaar digden van de zuster-afdelingen Bruinisse en Haamstede. De hoofd moot van het programma, een brood maaltijd, werd met gebed en gezon gen zegenbede begonnen. De maaltijd werd enkele malen on derbroken voor propaganda voor de komende reumacollecte en voor de jaarverslagen van de secretaresse en penningmeesteresse. Er werd afscheid genomen van en kele bestuursleden, de dames Haak- Advertent ie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Ledenvergadering Diabetes Vereniging De afdeling Schouwen en Duive- land van de Diabetes Vereniging Ne derland (DVN) houdt op donderdag 7 maart een ledenvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. Op de agenda staat onder meer het jaarverslag en het financieel verslag over 1984 en de bestuursverkiezing. Na de pauze houden de heer M. Westrate, arts en mevrouw J. Sander- se een inleiding over het Zeeuwse Kruis en de Diabetesthuiszorg. De vergadering begint om 19.30 uur. Serie inbraakjes en pogingen daartoe In het weekeinde, zowel in de nacht van vrijdag op zaterdag, als in de vol gende nacht, is het inbrekersgilde in Zierikzee op pad geweest, met maar een „mager" resultaat. Veelal bleef het bij schade aan ramen en deuren, veroorzaakt door de inbraken. De J. W. v. d. Doelschool kreeg bezoek, schade aan de lichtkoepel. De Nuts- kleuterschool kreeg ook bezoek, waar twaalf cassettebandjes verdwe nen. Binnenkomst door het forceren van een W.C.-raam. Kleuterschool „Onder de Wieken" mist niets op het eerste gezicht, nadat ook hier werd ingebroken. Verder meldde J. B. uit de Mastgatstraat een poging tot in braak evenals V. G. uit de Lange No- belstraat, waar de andere ochtend bleek dat de voordeur beschadigd was. De fam. S. deed aangifte van een diefstal uit een auto van een stereo geluidsapparatuur, de auto stond ge parkeerd in het slop aan de Groenen- daal en tot slot van de serie meldde de beheerder van de winkel V. d. H. aan het Havenpark een diefstal van een videorecorder, 's Nachts hoorde men glasgerinkel en bleek, dat ie mand een steen door de winkelruit had gegooid en vervolgens een video recorder weggriste. BROUWERSHAVEN Smalstads gemengd koor Het Smalstads gemengd koor on der leiding van de heer L. M. Gebben verzorgde donderdagavond een zang optreden in bejaardentehuis „De Wieken" te Zierikzee, waarmee het veel succes had. Uit de reacties van het, uit talrijke ouderen bestaande, publiek bleek dat deze veel waarde ring hadden voor het repertoire en de wijze ven presenteren zoals het koor die hanteert. Na een „klassiek" ge tint begin met nummers als „Verdi Prati" van Handel, het „Pelgrims koor" van Wagner en het „Slaven koor" van Verdi gingen de Smalstad ters over de Nederlandstalige liedjes zoals „de Vedelaar", Des winters ah het regent" en „de Spijskaart" een lied dat, mede door de mand met voe dingsmiddelen waarmee de tekst aanschouwelijk werd gemaakt, zó veel succes had dat het nog eens moest worden herhaald. De bewoners en de directeur van het bejaardenhuis, de heer J. Koster verzochten het koor dringend pog een^.te^ug te komen voor een optreden.' NIEUWERKERK Herrie in de nacht Rond het middernachtelijk uur (za terdag op zondag) was er veel rumoer in Nieuwerkerk en regende het klach ten bij de politie. Onderzoek wees uit, dat A. S. uit die plaats aan het rij den was met een crossmotor zonder uitlaat. Hij werd staande gehouden en krijgt een proces-verbaal wegens het verstoren van de openbare orde. BRUINISSE Jaarvergadering Rode Kruis De Rode Kruis afdeling Bruinisse houdt op donderdag 14 maart de jaar vergadering in het Dorpshuis, aan vang 19.30 uur. De Kringsecretaris de heer Marteijn zal enkele jubilarissen huldigen. Aftredend in het bestuur zijn mevrouw A. Jumelet en L. Jume let en de heren S. de Koning en M. Krepel. De laatste drie stellen zich herkiesbaar. Als primeur heeft de af deling beslag weten te leggen op de nog maar net afgemonteerde film „Opgeleid om te helpen" waarin alle facetten van het Rode Kruis worden belicht. In de pauze is er een verko ping en verloting van Welfare artikelen. Rotte en Van der Linde-Florusse. De opengevallen plaatsen worden inge nomen door de dames Van Hekke-van der Wekken en Uijl-Abrahamse. Tbr versterking van de kas werd een verloting gehouden, waarna me vrouw Wandel-van Klinken de aan wezigen verraste met een Zeeuwse vertelling. Na het zingen van het bondslied en een korte overdenking dankte de pre sidente allen die tot het slagen van deze jaarvergadering hadden bijge dragen. Zij besloot de bijeenkomst met dankgebed. Vrouwencontactgroep De Geref. Vrouwen Contactgroep „De lampen brandende" komt woens dag 6 maart bijeen in de benedenzaal van de Geref. kerk te Zierikzee. Op de agenda staat Kinderen en H. Avondmaal door mevrouw N. M. van Liere-Stoutjesdijk. Dc bijeenkomst begint om 19.45 uur. Vrouwenvereniging De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen vereniging houdt dinsdag 5 maart in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een bijeenkomst. Er worden dia's over China getoond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3