De nieuwe loten liggen klaar. Ishettochalvast eenbeetje lente. A. J. Kaland bekritiseert behoorlijk bestuur bij VOW Oeververbinding Westerschelde werd slachtoffer onzekerheid compliment Bom onschadelijk gemaakt Méér kans in de Staatsloterij. -♦< 2 Ir. H. Engel op symposium over de rol van de waterstaat MIDDELBURG - Je zou kunnen zeggen dat de zeer sterk door computers, meetsystemen en besturingssyste men gesteunde uitvoering van de stormvloedkering in de Oosterschelde de waterbouw met één stap in het post industriële tijdperk heeft gebracht. Hoopvol voor de toe komst van de waterbouw is dat nagenoeg alle betrokke nen plezier beleefden aan het in teamverband samenwer ken met experts van zo uiteenlopende disciplines als informatica, mattenmechanica, milieukunde en beton- technologie. Nooit eerder zijn ook de bouwers zelf, de mensen van de ondernemerscombinatie, die met de uit voering is belast, zo nauw bij het ontwerp betrokken ge weest. Het stormvloedkeringsproject en de vaste oeververbinding over de Westerschelde hebben in de afgelo pen tien jaar enorm de aandacht ge trokken. Wat ik hier over de storm vloedkering wil zeggen is dat de uitvoering ervan een arsenaal van nieuwe methoden aan de waterbouw heeft toegevoegd. Meer nog dan de Haringvlietsluizen deed en doet dit werk een beroep op de bekwaamste geleerden, ontwerpers en vaklieden in zeer uiteenlopende disciplines. De combinatie van seriewerk met prefa- bricage en montage in volle zee leid: de tot voor de waterbouw volstrekt nieuw maatwerk. Dat zei ir. H.Engel, hoofdingenieur- directeur rijkswaterstaat, directie Zeeland en hoofd Deltadienst vrijdag in Middelburg. Wegens het vertrek van ir. W. de Beijl, de HID van Pro vinciale Waterstaat, werd een sympo sium gehouden over .Dertig jaar ver andering, de rol van de waterstaat in de ontwikkeling van Zeeland". Toenemende mechanisatie „Lopen we nog eens langs die der tig jaar waterbouwkunde dan zien we een steeds toenemende mechani satie. De werkers van toen werken nu veelal achter een bedieningspaneel. Meten en in model experimenteren versnelden de ontwikkeling van ge heel nieuwe werkmethoden. De con tinuïteit van het werk in de Delta vermenigvuldigde de ervaring. Het ingrijpende karakter van de werken in een steeds veeleisender samenle ving haalde de waterbouwkundige ingenieur grotendeels achter de te kentafels weg en bracht ze in de ver gaderzaal met electrotechnici, werk tuigbouwers, physici, biologen, enz. De samenwerking tussen rijk en pro vincie, tussen rijk en Provinciale Wa terstaat nam sterk toe,"aldus Engel. Niet bruikbaar In zijn overzicht vertelde Engel dat er in de vijftiger jaren volop gebrek aan kennis bestond. Het was ook al gemeen bekend dat de sluitings- en bodembeschermingstechnieken van toen niet bruikbaar waren voor de gi gantische sluitingen van het Brou- wershavensche Gat en de Ooster schelde. Maar de waterbouwers zou den tijdig nieuwe kennis vergaren en de nodige methoden ontwikkelen. „Stond niet het hele Nederlandse volk achter hen toen op 5 november •1957 de Deltawet unaniem werd aan genomen? De Kamervoorzitter bracht dit duidelijk onder woorden: „Deze gelukwens richt ik tevens tot het Nederlandse volk in zijn geheel, dat tijdens de stormramp van februa ri 1953 spontaan en onbekrompen de hoogste menselijke deugden, die van naastenliefde barmhartigheid en of ferbereidheid metterdaad in toepas sing heeft gebracht en dat het heden genomen besluit zal beschouwen als een eerste stap naar de inlossing van een belofte, door ons allen in die bange dagen afgelegd: koste wat wil, herhaling van zulk een ramp moet in de toekomst naar menselijke bereke ning onmogelijk worden gemaakt." In dat eerste decennium, 1954-1964, waren er in Zeeland vooral informele contacten. Formeel was er het, al snel in hoofdlijnen vastgelegde, Delta plan, dat de ruggegraat van het nieu we Zeeland zou worden, maar een sa menspraak over de verdere conse quenties kwam maar moeilijk op gang. Twijfel verdwenen In het tweede decennium, 1964- 1974, was de twijfel aan het technisch kunnen verdwenen. Uit de oprich ting van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij en de bouw van een voor het Zeeuwse economische klimaat onmisbare brugverbinding bleek dat de provincie en de Provin ciale Waterstaat klaar wakker wa ren. Men had de oorspronkelijk 2eer passieve houding laten varen en rea liseerde zich dat het Deltaplan en de nieuw ontwikkelde waterbouwkun dige technieken Zeeland unieke kan sen boden. Engel: „Van 1970 tot 1974 kan men spreken van opperste verwarring. Aan de ene kant de mensen die hun afspraken willen nakomen en door willen bouwen, aan de andere dege nen die de gevolgen van de groei niet meer willen accepteren. Die groei bleek namelijk schaduwzijden te hebben. Vervuiling van lucht en wa ter, vervlakking van het landschap, snelle veranderingen in de vertrouw de omgeving." In de periode 1974-1984 is Neder land niet meer het land waar alles kan en ook nog niet het land waar al leen het gewenste mogelijk is. „We zijn vooral een land waar aan de zin van het ondernemen wordt getwij feld, waar alles lang duurt en waar je de kans loopt dat voor elk project tot in hoogste instantie bezwaren wor den gemaakt en afgewezen .Tfen slotte leidt dat ertoe dat men in feite een verouderd ontwerp uitvoert. Als geen ander project heeft de oeververbin ding over de Westerschelde in dit de cennium de tol betaald van de onze kerheid." Krammersluizen Volgens Engel bleef de bouw van het Krammersluizencomplex onbe licht of onderbelicht. Evenals de Kreekraksluizen heeft dit complex naar zijn mening een uniek zout-zoet scheidingssysteem dat het mogelijk moet maken het Zoommeer zoet en de Oosterschelde zout te houden. Wan neer dit systeem in de praktijk even goed voldoet als in de laboratorium proeven, zal dit wereldwijde be langstelling krijgen. Dertig jaar waterbouwkunde in de Delta. Drie decennia. Het decennium van de durf, de wil om het samen te klaren, daarna de periode van over moed, van geweldige, soms te gewel dige infrastructurele activiteit en het begin van de twijfel. Tbn slotte een decennium van aarzeling en van be zinning. Een decennium waarin toch erg veel tot stand kwam en waaruit de waterbouwkunde komt met een bredere blik en met een groot arse naal van nieuwe hulpmiddelen. Met deze bredere blik kan de waterbouw kunde in de volgende decennia bij dragen aan het verder toesnijden van onze infrastructuur op de wensen van de maatschappij, aldus Engel. Advertentie Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook."Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94/ 47 74 84. Eén van de allerslechtste beslissingen MIDDELBURG - Ondanks de jarenlange, onvermoeibare inzet van onder andere de waterstaat is er nog geen oplossing voor de vaste oeververbinding Westerschelde. A. J. Kaland, lid van de Eerste Kamer en oud-lid Gedeputeer de Staten van Zeeland, belichtte op het symposium de rol van de waterstaat uit de bestuurlijke hoek. Ten slotte is er overeenstemming met het rijk. De ontwerp-overeenkomst wordt door de minister van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd, maar niet ondertekend. Voor een wilsovereenstemming hoeft dat ook niet. Desalniettemin, ondanks het in 1978 genomen besluit door de ministerraad dat onder bepaalde voorwaarden het licht op groen wordt gezet, besluit het kabinet rond de jaarwisseling '82/'83 geen medewerking te verle nen aan de uitvoering van de plannen. Uit een oogpunt van behoorlijk be stuur één van de allerslechtste beslissingen waartoe een kabinet in staat moet worden geacht. Als je dan het „beloofd is beloofd" rondom de PTT- spreiding naar het noorden des lands aanhoort, zoek je naar motieven die een belofte zwaarder zouden kunnen maken dan een overeenstemming. Veront waardigd, teleurgesteld, maar niet verslagen, gaat de waterstaat verder, loyaal aan het eigen bestuur, aldus Kaland. „Wat is de Provinciale Waterstaat eigenlijk? Wat is ermee gebeurd in die dertig jaar? Provinciale Wa terstaat is geen bedrijf, maar een tak van dienst," stelde Kaland. Volgens de provinciale almanak van 1954 had de HID dertig jaar gele den enkele mensen tot zijn beschik king. Er waren vier dienstkringen, met een betrekkelijk grote zelfstan digheid. Daar werd het werk gedaan door in totaal 90 mensen, onder wie de HID en het hoofdkantoor in Mid delburg. Ongeveer de helft van het HEERLEN -"BIJ DSM Limburg be staat dit jaar voor 500 jongeren de mogelijkheid in vaste dienst te tre den. Bovendien kunnen nog rond 200 werkloze jongeen met behoud van hun uitkering bij DSM Limburg een jaar lang werkervarig opdoen, het geen de kans op een baan kan vergro ten. Dit is door de directie van DSM Limburg meegedeeld bij de onder handelingen met de vakbonden over de nieuwe CAO. ROOSENDAAL - Het grondwater in een buurt met ongeveer tweehon derd woningen in de Roosendaalse wijk Kroeven-Zuid is sterk verontrei nigd. De buurt ligt aan de rand van het waterwingebied van Roosendaal. Er komen in het grondwater flinke concentraties koper, lood, chroom en ammonium voor. Ook zijn meer dan normale hoeveelheden benzeem en tolueen gevonden. Direct gevaar voor de volksgezondheid is er niet. De bo dem is niet vervuild. personeelsbestand bestond uit kan- tonniers. Van deze organisatie is als Bedrijfscultuur,' maar ook als beleids- filosofie, weinig meer over. Thans omvat de dienst ongeveer 225 mede werkers. Naar omvang en gelet op de hoeveelheid taken, niet eens zoveel. In kwalitatief opzicht zijn er grote vernaderingen gekomen, zowel door de organisatie als door de grote toe name van academische specialisten. Een provinciale dienst werkt voor en staat onder een politiek bestuur. Hoewel ook niet ieder ander bestuur van een bedrijf model staat voor evenwichtigheid, consistentie en duurzaamheid, is een politiek be stuur naar samenstelling en naar per sonen als politieke gezindheid nooit duurzaam, zelden consistent en vaak onevenwichtig. langrijke mate de plaats ingenomen van de bestuurders uit de politiek, de vakbeweging en het bedrijfsleven. „Ook daar heeft de waterstaat zich aangepast. Een compliment voor de ze dienst en hulde aan de HID, die het overgrote deel van de beschreven pe riode leiding gaf aan de dienst. Geen golf te hoog, geen storm te zwaar, geen emotie te diep, zoals het een wa terstaatsingenieur betaamt: rustig te midden van woelige baren. Want ze mochten er zijn, die zestiger en zeven tiger jaren!", aldus Eerste Kamerlid Kaland. Geslaagd Als laatste spreker hield drs. M. C. Verburg. lid van Raad vap State en oud-directeur Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland een in leiding. „Zeeland ziet er door de „oester- proef" achter de Veersedam, de nieu we haven van Walsoorden en de geza menlijke zeehavenontwikkelingen met samenwerking op Benelux- niveau en andere zaken heel anders uit. Wat dat betreft is de vernieu wing geslaagd. Dat er nadelen aan waren verbonden valt niet te ontken nen. Maar in deze tijd van herwaar dering van het industriële gebeuren Binnenstad Vlissingen ontruimd VnlnnJ iiraapcnlafrolt noli. Volgens Kaland weerspiegelt poli tiek maatschappelijke veranderin gen, meer en eerder dan in welke or ganisatie ook. Politiek wordt sterk beïnvloed door emoties; zowel het een als het ander is geen waarborg voor de zojuist aangeduide even wichtigheid, consistentie en duur zaamheid. Thans zijn Gedeputeerden en Sta tenleden veelal primair politicus en daarnaast bestuurder. En de wa terstaat heeft niet alleen te maken met de Gedeputeerde of het college, maar met het provinciaal bestuur, dus ook met de staten. De samenstel ling van de Staten is drastisch veran derd: de vrijgestelden hebben in be- Om vijf voor half twaalf gaf het commanddocentrum in het Vlissiog- se politiebureau opdracht aan het de- monteerteam om te beginnen met het demonteren van de bom. Om zeven over half twaalf trok de ploeg zich te rug uit de put, waarna de ontstek- king om tien uur half twaalf via aan gebracht explosieven op afstand uit de bom geslagen werd. De demon- teerploeg bevond zich toen op enkele honderende meters afstand. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00- 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder- club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Thke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehóboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Dorpshuis. Beatballet. 19.00, 20.00 en 21.00 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). lustruniviering volksdansgroep „Laetitia". 19.30 uur. mag worden gesteld dat Zeeland zon der deze ontwikkelingen er veel slechter aan toe zou zijn geweest dan Wederopbouw in 1951 profeteerde." Voordelen In zijn overzicht memoreerde Ver burg dat de provincie steeds meer druk uitoefende teneinde de moge lijkheden die kwamen te benutten. Hij noemde het Sloeplan, later Vlissingen-Oost, dat door attent op treden van het provinciaal bestuur tot stand kwam. Een tweede belang rijke impuls was dat de rijksoverheid er eindelijk van overtuigd raakte dat ook Zeeland de voordelen van een re gionaal stimuleringsbeleid deelach tig zou moeten worden. In 1960 was het zover: Zeeland werd ontwikke lingsgebied en kon premies bij vesti gingen en subsidie op infrastructuur verkrijgen. Sindsdien hebben zich vele grote, maar ook kleine in dustrieën, verspreid over de provin cie, gevestigd. Een algemeen aspect verdiende vol gens Verburg nog de aandacht. De verwachtingen waren direct na de oorlog vooral gegrondvest op een cen traal planningsmechanisme. Het Centraal Planbureau zou een natio naal welvaartsplan opstellen, waarin economisch gesproken alles op zijn plaats zou worden gezet. Deze be leidsopvatting werd door een gebrek aan flexibiliteit na enkele jaren al verlaten. Het beleid van minister Van den Brink van Economische Zaken ging zich meer richten op indicatieve programma's en algemene klimaat verbetering. Daarmee werden so ciaal-psychologische processen gesti muleerd en ondersteund: het maat schappelijk draagvlak werd er door verbreed en de vernieuwingsdrift ge mobiliseerd. Iedere donderdag Zierikzee VLISSINGEN - Maandagmorgen om tien over half twaalf is de duik- en dc- monteerploegf van de Koninklijke Marine erin geslaagd de ontsteking te ver wijderen uit de 250 pond zware Britse vliegtuigbom die sinds oktober 1940 in de Vlissingse binnenstad verborgen heeft gelegen. Volgens de leider van het demon- teerteam van de Koninklijke Marine, de luitenant-ter-zee Tfekke is de ope ratie goed verlopen. De demonteer- ploeg had echter volgens Tbkke nog plusminus een half uur nodig om de zaak ter plaatste ter klaren en de bom af te voeren, zodat de bewoners rond een uur of half twee naar hun huizen konden terugkeren. Bejaardensoos. Brouwershaven Verenigingsgebuw. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30-19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30- 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Ledenvergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering snijmaiskern. 19.45 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Huis van Nassau. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering Diabetes Vereniging. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vereniging be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land (Actie Kleine gewassen). 20.00 Burgh-Haamstede Gereformeerde Kerk, Platboslaan. Kaderdag met „Kennismakingscur sus" voor vrouwen. 9.30-15.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Bruinisse Peuterzaal De Kockstraat. Ouder avond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee UW-gebouw. Ledenvergadering Luc- tor et Fermento. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Fami lie-avond C.F.O. 19.45 uur. Foyer. Concert piano en viool. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansorkest „Delta Trio". 20.30 uur. Bowlingcentrum. Bowlingavond P.J.Z. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse ont spanningsavond Oranjevereniging. 19.30 uur. Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Dorpshuis. Beatballet. 19.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Maandag 4 maart Zierikzee Restaurant Mondragon. Algemene le denvergadering ZOC. 20.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Vergadering Stuur groep Brouwershaven. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering land- bouwvereniging „Aller Belang". 20.00 uur. Dinsdag 5 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.V.H. Lezing natuur- en vogelwacht over ontstaan van Schouwen door Rita de Ligt. 14.00 uur. Scharendijke Hervormd Jeugdhuis. Eerste Zaterdag 9 maart Scharendijke Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 10.00 uur. Dorpsstraat. Straofeest. Keuring paarden 12.30 uur. Ringsteken en prijsuitreiking, ±15.15 uur. De Putmeet. Strao (dansen). 21.00 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichtingsbij eenkomst over „Rolemmers" door Reinigingsdienst Schouwen-Duive land, voor gemeentebesturen en per soneel van de dienst. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30-19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30- 20.30 uur. Woensdag 13 maart Zierikzee Concertzaal. Optreden Tbneelgroep Ouwerkerk met „Vlinders zijn Vrij", 20.00 uur. Vanaf 18.30 uur informa tiestand Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel. Renesse De Zeeuwse Stromen. Modeshow La Ligne. 20.15 uur. Brouwershaven Blokkendoos, Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 14 maart Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Zondag 17 maart Renesse Bowlingcentrum Renesse. Bowling- toernooi. 12.00 uur. Dinsdag 19 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2