JEUGDPLAN aan succes W Zierikzee bouwt op langere termijn 4 A 6 voelen tot de leeftijdsgroep, waarvan hij het leiderschap accepteert", on derkent Schipper. Niet goed „Vaak zie je, dat jeugd op dezelfde manier wordt getraind als senioren. Dat is niet goed. Daar kom je later achter. De jeugd moet je de oefenstof nog aanleren. Als ze bij de senioren komen moeten ze die oefenstof be heersen. Dan moet de nadruk gelegd worden op het op de juiste manier toepassen", constateert Jack Schip per. Voordat Schipper bij Zierikzee werkzaam werd was hij trainer van het Öost-Souburgse RCS, waar in middels al jaren gewerkt wordt met een jeugdplan. „Dat het inderdaad een paar jaar duurt voordit je profijt begint te trekken van eefi dergelijk plan, wordt bij RCS beuezen, maar punt is wel, dat deze vejeniging in middels kan bogen op ee| uitsteken de jeugdgroep. Vandaaruit kan bin nen afzienbare tijd de hoofdmacht gevoed worden. Omdatjhet jeugd plan wordt toegepast vanaf elf, twaalf jaar is de doorstroming gega randeerd". In het geheel is de disci pline van de jeugd een uitermate be langrijk aspect. „Ik heb laatst bij een jeugdploeg staan te kijken. Als je ziet en hoort hoe en aantal van die gasten tekeer gaat. Dat kan niet. Daar moet iemand boven staan. Spe lers, die men zo nodig een grote mond te moeten hebben, die moeten ge woon wegwezen, want die bederven het niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de rest van de ploeg en voor de begeleider. Dat kan gewoon niet", onderkent Schipper. Schipper realiseert zich, dat het be paald niet denkbeeldig is, dat hij con flicten op kan roepen bij ouders. „Na tuurlijk, er moet discipline zijn, maar dat hoeft niet te gaan vanuit de harde lijn. Je moet overredings kracht hebben bij die jonge gasten, door ze erop te wijzen, dat ze het ok zo moeten gaan doen, zoals je het als trainer voorhoudt. Je moet ze ervan overtuigen, dat je niet voor jezelf be zig bent, maar voor hen. Een stuk dis cipline heeft onmiddellijk betere re sultaten tot gevolg", is de stellige mening van Schipper en Tbon van Tiggelhoven valt hem bij. „De trai ning bij de sportvereniging kun je in feite zien als een stuk verlenging van de opvoeding", denkt hij. „Veel ou ders zullen het vast en zeker toejui chen als die training met enige zachte drang gebeurt. Dat werkt ontegen zeggelijk ook in het verdere patroon van het kind door". Goede aanzet Wiel Cörver lanceerde een paar jaar geleden een jeugdplan. „Hij stelde: als je op school zit krijg je huiswerk mee naar huis. Dat hoort bij een voet baltraining ook zo te zijn, maar er is geen plaats meer om je huiswerk te maken. Waar is de tijd gebleven, dat er tien of twaalf trapveldjes in een ge meente waren. Die zijn er niet meer. Kinderen kunnen op straat geen ke gelvoetbal meer spelen. Ook een blin de muur om tegenaan te trappen is er niet meer, dus wat moeten we gaan doen vraagt Schipper zich af. „We moeten de jeugd gewoon gaan stimuleren om zelf wat te gaan doen met de bal. Tijdens een training geef je de hele groep een oefening inee om thuis eens te oefenen. Misschien zijn er maar drie die het doen, maar je hebt cr wel drie gewonnen. Als je als trainer niks opgeeft, zullen zc niks doen, maar als je zegt, dat jc dc vol gende weck wel eens wilt zien, wie de opgegeven oefening het beste be heerst, dan zul jc zien, dat er aardig wat bij zijn, die daadwerkelijk bezig waren. Er komt immers nog een punt bij. Zij, die thuis niks doen weten voor zichzelf, dat ze op de volgende training voor joker staan. Een beetje prcstaticbcwust jeugdspeler wil dat als allerlaatste, en geloof me: jc staat versteld hoeveel jeugdspelers voor zichzelf maar al te graag een goede prestatie neerzetten. Het is echter vreselijk belangrijk, dat ze in dat streven geleid en begeleid worden. Vaak zul je dan zien, dat wanneer de begeleiding goed is, dc motivatie in een spelersgroep van week tot weck stijgt", concludeert de ocfenmcestcr. Aantrekken Binnen veel verenigingen is het goed begeleiden en uitbouwen van de jeugdsector een moeilijke zaak, vaak ook door het gebrek aan jeugdlei ders. „Die mensen moeten we dank baarzijn, want zonder jeugdleiders is er ook geen sportbeoefening door de jeugd. Als die mensen er niet meer zijn, dan kun je het wel vergeten". Het lijkt niet onaannemelijk, dat het jeugdplan, waarmee voetbalvere niging Zierikzee vanaf het komende seizoen gaat werken, fungeert als een rode lap op een stier. Mogelijk wor den ambitieuze jeugdspelers binnen andere verenigingen, waar de bena dering naar de jeugd noodgedwon gen van een minder caliber is, gesti muleerd om zich aan te melden bij Zierikzee, omdat daar grotere moge lijkheden zijn om zich te ontplooien. „We zullen zeker niemand benaderen om naar Zierikzee te komen, maar ik zou zeker niet vreemd opkijken, wanneer het inderdaad enige extra aantrekkingskracht heeft op jeugd spelers, die van zichzelf denken, dat ze meer dan middelmatige begaafd heden hebben. We zullen in principe niemand weigeren om lid te worden van Zierikzee, maar we gaan cr zeker ook niet aan lopen trekken", onder kent Van Tiggelhoven, die voor zijn Mevo-tijd van vier jaar ook al rede lijk succesvol werkzaam was als trai ner/coach van de A-junioren van Zie rikzee. „Ook in die tijd had de A-ploeg al de nodige aantrekkings kracht, gewoon omdat je zo hoog speelde. Daar ontkom je niet aan. Ik denk, dat je het niet tegen moet hou den, maar moet stimuleren, louter en alleen in het belang van het eilande- lijke voetbal. Dat zal in andere ver enigingen mogelijk iets anders bena derd worden en dat is begrijpelijk, maar het mag Zierikzee toch niet verweten worden, dat daar hard ge werkt wordt aan het jeugdbestel". Vlissingen lijkt inderdaad hard op weg om een serieuze gooi te doen naar betaald voetbal. Tbch is inmid dels gebleken, dat de vereniging nog op allerlei gebieden mank gaat aan een gedegen organisatie Op dat punt kunnen de Scheldestadbewoncrs aar dig wat opsteken bij voorzitter Jan Hagesteijn (foto links) en zijn man nen (en vrouwen!). Zierikzee heeft overigens het geluk sinds kort dc be schikking tc hebben over een schitte rende accommodatie, maar en dat blijft toch een eerste vereiste, heeft ook in alle gelederen bekwame men sen. die weten waaraan en waarvoor gewerkt wordt. Bestuurlijk heeft de club zijn zaakjes prima voor elkaar en ook in sportief opzicht lijkt het re delijk tot goed te verlopen. Alleen in het jcugdgebeuren schortte het enigs zins. De doorstroming stagneerde sinds een paar jaar. Het nieuwe jeugdplan van hoofdtrainer Jack Schipper moet daar binnen een paar verandering in brengen, zodat de suc cessen van vandaag ook de successen van morgen zijn. Tbon vap Tiggelho ven wacht een niet geringe taak om als coördinator alles voor elkaar te krijgen. Met een fikse groep enthou siaste medewerkers moet dat echter kunnen lukken. ZIERIKZEE - Sinds een paar jaar wordt in en rond Vlissingen heftig gediscussieerd over het op de been brengen van een voetbalformatie, die kan gaan mee draaien in het landelijke betaalde voetbal. Voetbalvere niging Vlissingen ondernam daartoe de nodige stappen door via een gulle geldschieter her en der getalenteerde voetballers weg te halen. Aan het begin van het lopende seizoen werd de beurs nog eens fors opengetrokken om trainer Cees Vermunt terug te laten komen uit het Bra bantse land en zowaar: Vlissingen lijkt in het senioren- gebeuren successen te gaan boeken. De hoofdmacht is aardig op weg om zich naar de eerste klas van het zon- daggebeuren te werken en ook het twede team marcheert aardig. Toch lijkt er iets te mankeren in de Vlissingse club. Toevoer van onderaf is er nauwelijks en het lijkt er op, alsof er ook nauwelijks aandacht aan wordt besteed. Daar kan een aanwijsbare reden voor zijn. Wanneer de geldschieter immers voorlopig zijn kruit nog niet heeft verschoten blijft de mogelijkheid nadrukkelijk aanwe zig om het seniorengebeuren aan te blijven vullen en hoeft de opleiding van eigen jeugd allemaal niet zo no dig. Zierikzee-trainer Jack Schipper en het bestuur van de Zierikzeese zondagvereniging kijken daar nadrukke lijk anders tegenaan, al moest de club in eerste instantie ook door schade en schande wijs worden. Ook Zierikzee liet de teugels ten aanzien van het jeugdbeleid een paar seizoenen te veel vieren en prompt kreeg de club zijn trekken thuis. Daar gaat met ingang van het komende seizoen terdege verandering in komen. Via een door Jack Schipper opgezet jeugdplan gaat de club trachten de on derbouw binnen het voetbalgebeuren veel beter te ver zorgen. Naast hoofdtrainer Jack Schipper werd inmid dels Toon van Tiggelhoven aangezocht om het totale jeugdgebeuren via voornoemd jeugdplan te coördineren. In samenwerking met de jeugdcommissie wacht de hui dige Mevo-trainer een fikse taak. Deze selectie zal al moeten geschie den vanaf de C-categorie en door tot de A-status, maar wel steeds op de zelfde manier. „Voor de begeleiders van de jeugd zal de uiteindelijke doorstroming van jeugdspelers naar de hoofdmacht een grotere voldoe ning moeten betekenen, dan het di recte succes van de jeugdteams. De waarde van de trainer wordt bepaald door het succes dat de jeugd boekt bij de senioren", meent de Zierikzee- hoofdtrainer. „Spelers, die niet tot het uiterste gaan en dus beter kun nen, dienen hard aangepakt te wor den. Later gaan deze spelers gega randeerd begrijpen, dat dat duwtje nodig was om hen ervan te overtui gen, dat ze tot op de bodem kunnen en moeten gaan". Een niet te verwaarlozen aspect binnen het jeugdplan is het verkrij gen van een evenwichtige ontwikke ling van de individuele speler op geestelijk, lichamelijk en sociaal en sportief vlak. Ook het bevorderen van het voetbalspel als aanvalsspel krijgt binnen het raam van het jeugd plan een belangrijke aandacht. „Th- lentvolle spelers worden vanaf de C- status in een hoger team geplaatst, wanneer de speler zich lichamelijk en geestelijk daartoe leent", stelt Schip per nog vast. Het ligt voor de hand, dat er aan de jeugdleiders en - trainers een aantal voorwaarden wor den gesteld. „Het allerbelangrijkste punt is natuurlijk, dat ze genegen moeten zijn om de doelstelling van het jeugdplan en de daarbijbehoren de instructies op te volgen", vervolgt de geestelijke vader achter het plan. Verder dient de leider/trainqr vol doende kennis van het voetbalspel te hebben, waardoor hij in staat is een goede coaching te verzorgen voor en tijdens de wedstrijd. Ook een presta- tieve instelling is een van de meest noodzakelijke facetten. „Daarnaast is er nog een aantal punten, dat be paald niet verwaarloosd mag wor den, zoals het bezitten van persoon lijkheid en het zich aangetrokken De voornaamste taak, die voor Toon van Tiggelhoven als jeugdcoördina- tor is weggelegd bij Zierikzee is zeker om in het hele jeugdgebeuren één lijn te krijgen. „Een gerichte training is van cruciaal belang. Je dient ook drie keer in de week te gaan trainen", stelt Schipper. „In overleg met de ouders regel je dat. Je belegt een avondje waar de ouders voor uitgenodigd worden. Je moet als trainer/begelei der wel weten hoe de ouders tegen over de gerichte training staan en of het allemaal wel kan in verband met studie en dergelijke. Bovendien is het uiterst belangrijk, dat je je ook eens op de hoogte stelt van hoe het met je jongens gaat buiten het voetbalge beuren. Uitwisseling van ervaringen over en weer komt iedereen ten goe de. Dat moet je als trainer beslist niet uit de weg gaan. Het houdt niet op met een uurtje trainen en eventueel begeleiden tijdens een wedstrijdje. Je moet nadrukkelijk als een ver- léngstuk in de opvoeding door de ou ders fungeren". De jeugdcommissie van een voet balvereniging geeft leiding aan de he le jeugdafdeling en ze draagt zorg, dat de sportbeoefening conform de doelstelling van het jeugdplan, met daarnaast het recreatieve element, wordt beoefend. Ook adviseert de jeugdcommissie het hoofdbestuur ten aanzien van de jeugdafdeling, maar er zijn nog tal van andere taken weg gelegd voor deze binnen een vereni ging uitermate belangrijke commis sie. Toon van Tiggelhoven wordt aan de jeugdcommissie toegevoegd als technische man, die het geheel in goe de banen moet leiden. Hij krijgt een aantal taken, die hem op zeer na drukkelijke wijze bezig zullen hou den. Hij zal toe moeten zien op de juiste uitvoering van de taken door de jeugdleiders en hij stelt de diverse selecties bij de jeugd samen. Daaraan verbonden is het doen van aanbeve lingen en suggesties ten aanzien van de voortgang van de prestaties van de selectieteams aan het jeugdbestuur en in samenwerking met andere jeugdleiders en -trainers verzorgt Van Tiggelhoven de trainingen van het jeugdplan. Verder is hij verantwoor delijk voor de A-selectie en onder houdt hij nauwe contacten met hoofd trainer Jack Schipper met betrek king tot de doorstroming, opvang en eventuele vervangingen in het senio rengebeuren.. Doelstelling „De voornaamste doelstelling van het jeugdplan is natuurlijk het op de duur veilig stellen van een degelijk seniorengebeuren en het daaraan ver bonden doorstoten van de hoogste teams naar een zo hoog mogelijk ni veau", legt Jack Schipper uit. „In het geheel dient de opleiding centraal te staan. Het is daarom niet het belan grijkst, dat er topprestaties worden neergezet door de diverse jeugdselec- ties. Het belangrijkste facet zal zijn de opleiding voor het eerste team door middel van selecteren". A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6