Als een glasbak kon praten zou ie elke keer 'dankjewel' zeggen. Koninginnedag Zierikzee op zelfde leest geschoeid Het gaat goed en niet goed met de vrouw streeknieuws Zierikzee tegen subsidie voor schoolbegeleiding op reformatorische grondslag Woningsplitsing Poortambacht SAMAN BV Glas, hup in de glasbak Lustrumviering 'Laetitia' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 maart 1985 Nr. 23886 3 Wethouder J. Gnzn: R.P.C.Z. is er voor alle gezindten ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee besloot maandagavond geen subsidie te verstrekken aan de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolon derwijs te Hendrik Ido Ambacht. Deze stichting bege leid de leerlingen van de Joh. Boogermanschool te Oos- terland, een basisschool op reformatorische grondslag. Het bestuur van de stichting had verzocht om subsidie voor de uit Zierikzee afkomstige leerlingen, die de ge noemde, de school bezoeken. Het voorstel van het college om geen subsidie te verstrekken, werd aangenomen met zeven tegen vijf stemmen. Tegen het voorstel stem den de fractieleden van de RU en die van het CDA. Namens het CDA werd het woord gevoerd door mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. Zij ging van het standpunt uit dat ieder kind recht heeft op schoolgebeleiding, ongeacht de levensbeschouwing: ,,Als gemeen te moeten we kinderen, die om welke reden dan ook een bijzondere school bezoeken, in de gelegenheid stellen te profiteren van een schoolbegelei dingsdienst. De schoolkeuze is een zaak van de ouders, niet van de over heid". Uit het hart RU-fractievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer liet weten dat de woorden van zijn CDA-woordvoerster zijn fractie „als uit het harte gegrepen" waren. In zijn betoog gaf de heer Sprengel- meijer een toelichting op het ont staan en het werk van de genoemde stichting. Duidelijk stelde hij dat het werk van de stichting gestoeld was op de fundamenten van het reforma torisch onderwijs, in tegenstelling tot het in Zeeland veelal werkzame Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (R.P.C.Z.). „Daar heeft men geen kennis van de achtergronden van dit onderwijs. Dat geeft de nodige problemen. Zo is de vervaardiging van schoolwerk plannen in samenwerking met het R.P.C.Z. dan ook moeilijk voor scho len op reformatorische grondslag. Dit voorstel gaat ten koste van onze kinderen", zo verweet hij het college. De WD onderschreef, bij monde van de heer L. Bécu, de doelstelling van het R.P.C., namelijk dienstverle ning aan scholen van alle gezindten. „Ik ben er huiverig voor om meerde re schoolbegeleidingsdiensten aan te trekken. Ik ben het dan ook met het collegevoorsel eens". De wqorden van Bécu werden on derschreven door de fractievoorzitter van de PvdA, de heer D. van der Wek ken. Hij noemde het verweer van de heer Sprengelmeijer aanvechtbaar: „Een schoolwerkplan bijvoorbeeld wordt gemaakt door de school, en niet door de begeleidingsdienst". Tegen versnippering Ook onderwijswethouder J. Groen (PvdA) zag voldoende mogelijkheden binnen het R.P.C.Z. om elke school vorm te bedienen. „Ik ben bovendien tegenstander van alle versnipperin gen, die we al hebben. Het zou jam mer zijn dat op dit punt ook weer een versnippering zou ontstaan." De wethouder zag bovendien nog een practisch bezwaar: „We hebben in Zeeland altijd de stelling gehan teerd dat de gemeente waar de kinde ren naar school gaan, ook de subsidie Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 betaalt. Als we het RU-standpunt moeten volgen, dan is dienaangaan de het hek van de dam". In tweede instantie bleven alle woordvoerders bij hun eerder ingeno men standpunt. Alleen de heer Sprengelmeijer had nog een toevoe ging aan zijn betoog; „Gelukkig dat de gemeenten Duiveland en Bruinis- se er anders over denken en de zaken niet zo star beoordelen, anders zag het er voor de Boogermanschool erg slecht uit". Wethouder Groen stelde zich in zijn antwoord op deze opmerking van de RU-woordvoerder formeel op: „Het is maar net was je star noemt. Als er een dienst is, waarmee je voldoet aan de door het rijk gestelde normen, dan voldoe je aan je verplichtingen. En nogmaals, ik heb geen enkele behoef te aan versnippering". Voordat het voorstel in stemming werd gebracht, gaf wethouder L. J. van Gastel (VVD) nog even van zijn verwondering blijk: „Het is een vreemde zaak dat de desbetreffende gemeente niet aan haar financiële verplichtingen voldoet ten aanzien van een school in haar gebied". Advertentie iii ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee hechtte maandagavond haar goedkeuring aan een voorbereidings- hesluit voor de percelen Keetenstraat 1-27 en 82-108 en de percelen Mastgatstraat 1-27 en 82-108. Dit voorbereidings- besluit was nodig om de weg vrij te maken voor de plannen tot splitsing van 16 woningen aan deze straten in 32 woon eenheden door de woningbouwvereniging Beter Wonen. Omdat in de memorie van toelichting op het collegevoorstel voor een deel een foutieve nummering van de percelen stond aangegeven, plaatsten we vorige week in de Zierikzeesche Nieuwsbode een foto, waarop de verkeerde wonin gen waren te zien. De bovenstaande foto toont evenwel de betreffende woningen. Meer medewerking gevraagd, vooral uit Poortambacht Gemeenteraad van Zierikzee denkt zeer verschillend over noodzaak van activiteiten Acht Maart Kommitee ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Oranje Vereniging heeft haar ledenvergadering gehouden en tegelijk de bespreking gevoerd met verenigingen, instellingen en oudercommissies over de Koninginnedag 1985. In zijn openingswoord verduidelijkte de voorzitter dat dit goed te combineren is, daar de meeste aanwezigen ook contribuant zijn van de Oranjevereniging en nu in één vergadering met allen het raamprogramma door gesproken kan worden. jaren het aantal contribuanten daalt, dat ook de subsidie van de gemeente steeds minder wordt, maar dat de kosten van organisatie van een Ko ninginnedag alleen maar stijgen. Hierdoor wordt het steeds moeilijk grote dingen te organiseren of stunts naar Zierikzee te halen op die dag. Gevraagd werd of het mogelijk is voortaan het financieel verslag van te- voren toe te zenden, daar bij voor lezing het overzicht wat moeilijk is. Dit zou volgens de penningmeesteres- se best kunnen, ware het niet dat pas heel recent de cijfers werden gecon troleerd en het dus kort dag was. Een andere vraag is bedrijven of vereni gingen contribuant van de Oranjeve reniging kunnen zijn, werd met een volmondig ja beantwoord. De moge lijkheid tot een grootsere aanpak van een Koninginnefeest begint bij meer contribuanten, zo werd gesteld. De penningmeesteresse gaf het fi nanciële verslag over 1984 met daar- aangekoppeld de begroting voor 1985. Zij merkte daarbij op dat de gelden die de Oranjevereniging ontvangt al leen gebruikt worden voor het orga niseren n uitvoeren van de festivi teiten op Koninginnedag. Verder had ze moeten constateren dat de laatste ZIERIKZEE Gezinsdienst Zondag 3 maart zal het interkerke lijk kinderkoor ,,Jom-Jom" o.l.v. Jac queline Geertse medewerking verle nen aan een gezinsdienst van het Leger des Hcils. De dienst begint om 17.00 uur in het gebouw de „Licht boei", Poststraat 37 te Zierikzee. De luitenants Kruisinga zullen in deze dienst voor gaan. BRUINISSE Oud papier de muziekvereniging „Nu met Ho pe" haalt morgen, zaterdag 2 maart, weer oud papier op. Half negen stor ten de wagens. Verzocht wordt om het papier gebundeld gereed te zetten. ZIERIKZEE - De vergadering: van de gemeente raad van Zierikzee, gehouden op maandagavond 25 febuari, bracht overduidelijk aan het licht dat de positie van de hedendaagse vrouw in de samenleving moeilijk valt te bepalen. Bij de behandeling van een bepaald college voorstel viel te beluisteren dat het zowel goed als niet goed gaat met de vrouw. Dat collegevoorstel betrof een subsidieverzoek van het Acht Maart Kommitee voor een te houden Vrouwendag op 8 maart 1985. Het collegevoorstel was overigens niet eensluidend. Wethouder J. Groen (PvdA) was als enige binnen het college van mening dat de subsi die verstrekt diende te worden. De overige college-leden zijn van me ning dat de activiteiten van het comi té niet van zodanig belang zijn, dat van gemeentewege een subsidie moet worden verstrekt. Deze laatste mening waen ook de fracties van de RU, het CDA en de VVD toegedaan. De heer C. Bij de Vaate (CDA) stelde dat het comité zelf moet weten of ze iets wil organiseren. „Maar dan zonder gemeenschapsgel den. Een subsidie zou bovendien pre cedenten scheppen". Een volledige vrijheid van hande len gunde ook de heer K. T. de Jonge (RU) aan het comité. „Maar het zou echter versnippering van gemeen schapsgelden betekenen, als we aan al dergelijke zaken geld moesten ge- Ongelijkheid doorbroken Een groot voorstandster voor subsidie-verlening bleek mevrouw M. R. de Jonge-van Looi (PvdA). Zij deelde mee kennis te hebben geno men van het meerderheidsstandpunt in het college, maar zij miste daarin elke vorm van argumentatie. „Onder meer door de activiteiten van het Acht Maart Kommitee kan de onge lijkheid tussen mannen en vrouwen doorbroken worden", zo stelde zij. Dat die ongelijkheid wel degelijk be staat, toonde zij aan met het voor beeld van de bezetting van de raads- zetels: twee vrouwen tegenover elf mannen. Mevrouw De Jong zag geen enkel beletsel om de gevraagde subsidie te verlenen omdat zij onder de rijks subsidieregeling valt en de gemeente het ter beschikking gestelde bedrag dus weer van het rijk terug zou krij gen. „Bovendien zijn zowel CDA als VVD voorstanders van emancipatie activiteiten. De subsidieverlening zou een stimulans betekenen voor de activiteiten van het Acht Maart Kommitee". Haar betoog kreeg bijval van wet houder Groen: „Zij heeft onzé me ning uitstekend verwoord. Voorvroo* - wen zijn er nu eenmaal minder mogelijkheden dan voor mannen". Ook wethouder J. L. van Gastel (VVD) was het, zij het dan in één op zicht, eens met mevrouw De Jong: „De VVD staat inderdaad achter het emancipatiewerk, maar niet als het op deze manier moet gebeuren". Over de opmerking dat er te weinig vrou wen in de raad zitten, stelde hij dat de oorzaak daarvoor niet bij de man nen gezocht moest worden. „Sta je vrouw" De tweede vrouw in de Zierikzeese gemeenteraad, mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, zag evenals haar meeste mannelijke collega's weinig heil in de activiteiten van het Acht Maart Kommitee; „Ik houd helemaal niet van vrouwendagen of van man- nendagen. Als je op emancipatorisch gebied iets wilt doen, dan moet je dat doen als mannen en vrouwen samen. In dit geval willen vrouwen iets al leen doen. Sta dan ook je vrouw", zo beëindigde zij haar betoog met een emancipatorische knipoog naar een bekend gezegde. Het VVD-raadslid L. Bécu zag de situatie voor de vrouw wat minder somber dan mevrouw De Jong: „Je ziet overal veel vrouwen achter de bestuurstafel. Kijk maar eens naar de provinciale staten van Zeeland! Ik zou haast zeggen: Het gaat goed met de vrouwen!" Een reactie van me vrouw De Jong hierop kon moeilijk uitblijven. Zij constateerde dat Bécu de zaken te rooskleurig voorstelde. „Het gaat moeilijk met de vrouw. Neem nu bijvoorbeeld de tweeverdie- nerswet. Daarmee wordt de plaats van veel vrouwen weer het huishou den". Zij zag voldoende mogelijkheden voor vrouwen, al worden die nog bij lange na niet voldoende benut: „Het Acht Maart Kommitee wil in dat ver band een stukje informatie brengen, gekoppeld aan een stukje cultuur. En dat kost geld. De eigen bijdrage van de deelnemende vrouwen is niet vol doende om alles te kunnen betalen. Vandaar dat er subsidie wordt ge vraagd". Met de stemmen van de vier PvdA-leden tegen werd het college voorstel om geen subsidie te verlenen aangenomen. Werkgroep Het volgende agendapunt waren de bestuursverkiezingen. Nadat in 1982 het toemalig bestuur in zijn geheel was afgetreden, is er op initiatief van onder meer enige buurtverenigingen een soort werkgroep gevormd, die tot nu toe de organisatie van de Konin ginnedagen op zich nam. Maar offi cieel is er nog steeds geen bestuur. Voor de duidelijkheid stelt de voor zitter dit recht te zetten door deze werkgroep nu officieel tot bestuur te benoemen, waarmee de vergadering akkoord ging. Overigens zou het goed zijn wan neer dit bestuur nog werd aangevuld met enige leden, het liefst uit Poort ambacht, daar die wijk wat de Oran jevereniging betreft moeilijk te be reiken is. Het bestuur van de Oranjeveren ging bestaat nu uit: T. Simmers voor zitter, de dames C. Beun-Deseyn en L. Mol-Sipman, secretariaat, mevr. B. van Dijke, penningmeesteresse en de dames B. v.d. Kreeke, M. Berrevoets en de heren C. Beun en F. v. Hemert leden. Raamprogramma Na de pauze werd het raampro gramma besproken. De voorzitter vroeg de sportverenigingen actief deel te nemen aan de rondgang 's morgens. De animo om mee te lopen is zeer klein en hij betreurde dat, want op deze wijze kan een vereni ging zich toch goed presenteren. Hij hoopte wederom op een grote op komst. Het officiële gedeelte 's ochtends zal als vanouds zijn, waarna de band van Rust Roest een show zal geven. Daarop volgt een zeskamp, schaken en nog andere sporten op het Haven plein. Tezelfdertijd zullen op diverse lo- katies in de stad kinderspelen gehou den worden. Voor de binnenstad en Malta geeft dat niet veel hoofdbre kens. doch voor Poortambacht zou meer medewerking uit dat stadsdeel zeer gewenst zijn. Tbvens zal in de morgenuren een dansgroep een show geven in het Zweeds Rode Kruis Zie kenhuis en de ouderenhuizen Borren- damme en De Wieken. Optocht 's Middags is er weer een optocht, waarvoor hopelijk weer veel be langstelling zal zijn. De route is nog niet bekend, daar het eindpunt van de optocht afhangt van de stunt die gepland is aan het einde. Voor de deelnemers aan de optocht zullen de wisselbeker en enige prijzen weer be schikbaar zijn. Doordat de voetbalcompetitie zo veel wedstrijden heeft in te halen zal een andere sport gezocht worden om gecostumeerd te spelen. En verder is er traditioneel in de avonduren de Oranjemarkt, waar voor verenigingen zich kunnen opge ven. In de „Beuze" zal een tapje zijn en een bandje uit de regio zal worden verzocht daar op te treden. Een verte genwoordiger van Brogum merkt nog op dat in de Brogumboerderij een concert zal worden gegeven door een bekende band. SCHARENDIJKE: Volksdans groep 'Leatitia' bestaat vijf jaar. Be sloten werd op feestelijke wijze aan dacht te besteden aan deze eerste lustrumviering. Dat gaat gebeuren in de vorm van een open dansavond op dinsdagavond 5 maart in het Her vormd Jeugdhuis te Scharendijke. Men hoopt tijdens deze avond naast de eigen deelneemsters aan 'Laetitia' ook de oud-leden van de dansgroep te kunnen begroeten. Verder werden ook alle cursisten in Zierikzee en Burgh-Haamstede van dansdocente Joke Hillebregt-Backer voor het feest uitgenodigd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04 Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3