Kosten totale Oosterscheldewerken komen onder de acht miljard Organisatie Expo Zierikzee verheugd over belangstelling Krappe meerderheid voor éénhoofdige schoolleiding installatiebedrijf Commissie Le Blanc waardeert flexibiliteit Rijkswaterstaat DEURLOO BM 1 2 DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat verwacht dat de totale kosten van de Ooster scheldewerken, waarvan de stormvloedkering haar vol tooiing nadert, uiteindelijk onder de acht miljard gulden zullen uitkomen. Verleden jaar augustus liet zij de Tweede Kamer nog weten rekening te houden met een bedrag van ruim acht miljard. De minister nam donderdag in Den Haag het eindrapport van de com missie in ontvangst die in haar op dracht heeft onderzocht hoe de nog te maken kosten voor het Oosterschel- deproject zoveel mogelijk binnen de perken kan worden gehouden. In het rapport schrijft de commis sie dat over de laatste helft van het Vervolg van pagina 1 schoolleiding en daarmee kwam hij terug op zijn advies in de onderwijs commissie. Ook daar echter had hij in eerste instantie voorkeur voor die éénhoofdige leiding uitgesproken. Ook V.V.D.-woordvoerder W. P. Stou ten zei een éénhoofdige schoolleiding de beste oplossing te vinden. „Dat doe je overal, dus ook in Nieuwer- kerk", vond Stouten. Hij bleek in deze van mening te verschillen met zijn fractiegenoot E. P. Kuin, die met een gloedvol betoog kwam ten behoeve van een tweehoof dige schoolleiding in Nieuwerkerk. De heer Kuin was van mening, dat er ondanks de samenvoeging tot ba sisschool wel degelijk verschil zal blijven bestaan tussen het karakter van de onderbouw en dat van de bo venbouw. In dit verband toonde hij zich tegenstander van een samenvoe ging onder een éénhoofdige schoollei ding. De V.V.D.-woordvoerder vrees de, dat het leerprogramma van de kleuterschool in de leerplannen voor de basisschool niet geheel aan zijn trekken zal komen. Verder bleek hij moeite te hebben met het feit, dat een kleuterleidster de zogenaamde appli catiecursus moest volgen om straks in de basisschool te kunnen functio neren, terwijl de leerkracht van de huidige lagere school de onderbouw onder zijn zeggenschap krijgt toege schoven als ware het slechts een infe rieure zaak. Kuin betwijfelde het of de deskundigheid ten aanzien van de onderbouw in dat geval wel aanwezig zou zijn. Al gegroeid Even tevoren had de V.V.D.-woord voerder zich wel positief opgesteld ten aanzien van de vorming van een éénhoofdige schoolleiding op de openbare basisscholen in Oosterland, Sirjansland en Ouwerkerk. Hoewel hij principieel tegen een éénhoofdige schoolleiding zei te zijn, had hij er in die gevallen minder moeite mee, om dat de integratie tussen kleuter- en lager onderwijs op die scholen reeds is gegroeid. Evenals binnen de S.G.P. bleek ook in de C.D.A.-fractie meer eensgezind heid te bestaan over deze zaak. Woordvoerder J. A. Schiettekatte vond dat wel degelijk rekening ge houden moest worden met de betrok ken personen. In het geval Nieuwer kerk sprak hij zich, namens zijn fractie derhalve uit voor een twee hoofdige schoolleiding, hetgeen hem de beste oplossing leek. P.v.d.A.-woordvoerster A.C. Hoogendoorn-Herfkens benadrukte het advies van de medezeggenschap wel zwaar te willen laten wegen. Zij betreurde het echter de argumenten van de medezeggenschapsraad tot het afwijzen van een tweehoofdige lei ding, niet te kennen. Mevrouw Hoo- gendoorn wilde niet ontkennen, dat aan een éénhoofdige schoolleiding ze ker voordelen zitten, maar kwam daarnaast ook met enkele argumen ten ten behoeve van een tweehoofdige leiding. Verworvenheden Zo achtte zij het van belang, dat de verworvenheden van het kleuteron derwijs binnen het nieuwe basison derwijs behouden blijven en een ge lijkwaardige plaats binnen de basis school zullen krijgen. Beetje zwart/ wit sprekend, zei de P.v.d.A.-woord voerster verder, dat het onderwijs op de kleuterschool tot nu toe veel meer kindgericht is en het onderwijs op de lagere school veel klassikaler is inge steld. Met andere woorden: mevrouw Hoogendoorn achtte het van belang, dat de belangen van het kleuteron derwijs door middel van een twee hoofdige schoolleiding worden ge waarborgd. Zij was van mening, dat de organisatie door middel van een duidelijke taakafbakening heel goed te regelen zou zijn. Ze liet dan ook weten in dit geval voorstandster te zijn van een tweehoofdige leiding voor de school te Nieuwerkerk. Mevrouw Hoogendoorn voegde er aan toe, dat er binnen haar fractie grote verdeeldheid heerste over dit punt. Dat was geen verrassing, want even te voren immers had wethouder Bakker verklaard te kiezen voor een éénhoofdige schoolleiding. Hoe groot echter de verdeeldheid in wer kelijkheid binnen de P.v.d.A.-fractie was werd duidelijk bij de stemming toen niet alleen wethouder Bakker maar ook fractiegenoot van me vrouw Hoogendoorn, de heer C. J. Hillebrand zonder enige vorm van stemverklaring plotseling tegen een tweehoofdige schoolleiding stemde. Een opmerkelijk stemgedrag omdat betrokkene luttele maanden geleden tijdens de algemene beschouwingen van de P.v.d.A./fractie nog een plei dooi hield voor tweehoofdige school leiding. Blijkbaar was hij in dit spe cifieke geval toch een andere mening toegedaan. Opmerkelijk wa^ het overigens ook, dat na de uitvoerige discussie toch het oorspronkelijke collegevoor stel in stemming werd gebracht. Hoe wel de raadsvoorzitter en wethouder Bakker tijdens deze vergadering mondeling reeds een ander stand punt hadden ingenomen, werd in stemming gebracht het aanvankelij ke unanieme collegevoorstel tot be noeming van een tweehoofdige schoolleiding in Nieuwerkerk. Verworpen Met de stemmen van de drie leden van de S.G.P.-fractie, van W. P. Stou ten (WD) en C. J. Hillebrand (PvdA) tegen werd dit voorstel ten slotte ver worpen en besloot de raad tot benoe ming van een éénhoofdige schoollei ding voor de te vormen basisschool in Nieuwerkerk. Reeds vooruitlopend op die beslis sing had het college een voordracht op schrift gesteld. Daarin werd als eerste kandidaat de heer A. P. Pro voost voorgedragen en als tweede kandidaat mevrouw W. P. Gaanderse. Met een meerderheid aan stemmen werd eerstgenoemde tot directeur be noemd. „Wat doen we als mevrouw Gaan derse de functie van adjunct-direc teur niet accepteert?", wilde me vrouw Hoogendoorn nog weten. „Dan komen we daar in de raad op terug", was het antwoord van de voorzitter. vorige jaar „nu voor het eerst in lan ge reeks van jaren geen financie ringstekort te melden is." Dat geeft reden tot vreugde, maar gewaakt moet worden voor al te groot opti misme, zei commissievoorzitter dr. L. J. C. M. le Blanc donderdag. Het risi co van tegenvallers blijft bestaan. Be dacht moet bovendien worden dat in de eindfase van een project sprake is van een grotere beheersbaarheid, zo dat te veel op de borst kloppen hier misplaatst is, aldus Le Blanc. Minder „pijn" De minister meende niettemin dat voor de tweede keer de vlag kon wor den uitgehangen. De tweede keer, omdat bij eerste rapportage van de commissie ook geen financieringste kort behoefde te worden gemeld. Vol gens Le Blanc was er toen echter spra ke van een andere situatie, omdat toen bezuinigingsmaatregelen nodig waren om dat te bereiken. Dit keer was er minder „pijn" mee gemoeid, aldus Le Blanc. Het was volgens Smit-Kroes niet toevallig dat sinds de commissie Le Blanc met haar werk aanving twee keer op nul is geëindigd. „Ik durf nu te zeggen dat wat de Zeeuwen beloofd is - veiligheid tegen de zee - in 1986 voltooid zal zijn", zei zij. Ook de com missie verwacht dat de stormvloed kering omstreeks oktober volgend jaar bedrijfsklaar is. De commissie Le Blanc spreekt haar waardering uit voor de flexibi liteit waarmee Rijkswaterstaat in speelt op de planning en uitvoering. „Op uitstekende wijze heeft men hierbij de vinger aan de pols." Het rapport van de commissie gaat ook in op de compartimenteringswer- ken, namelijk het bouwen van de Philipsdam en de Oesterdam. De commissie vindt, dat er veel aandacht wordt besteed aan het ont wikkelen van alternatieven en dat de uiteindelijke keuze goed wordt voor bereid. Ook weet Rijkswaterstaat - naar het oordeel van de commissie - goed gebruik te maken van de con currentie tussen de aannemers om de kosten voor de compartimenterings- werken binnen de perken te houden. „Vlotte eindspurt" Nog sterker dan eerst meent de commissie dat het onderbrengen van alle resterende werkzaamheden in een eindbestek een juiste benadering is in plaats van de verschillende on derdelen apart te benaderen. Met de aannemer (de Combinatie Dosbouw) wordt nog onderhandeld over een dergelijke overeenkomst. De ver wachting is dat die onderhandelin gen komend voorjaar kunnen worden afgehandeld. „Een financieel en ver antwoorde en vlotte eindspurt komt hiermee in zicht", schrijft de commis sie in haar rapport. Minister Smit-Kroes vond de vraag of de kosten van het Oosterschelde- project niet aanzienlijk lager waren uitgevallen als een dergelijke werk wijze van begin af aan was gevolgd in plaats van te werken met zoge noemde raamcontracten, die zij zelf „levensgevaarlijk" noemde, niet zin vol. Over het verleden wilde zij kwijt dat politieke besluitvorming „min der op emotie en meer op feitelijke inhoud dient te geschieden". Bij raamcontracten wordt geen vast be drag afgesproken. Met Le Blanc is zij van mening dat, gelet op soortgelijke projecten, de kostenoverschrijding nog meevalt. Le Blanc verwees hier naar de kosten overschrijding van 70 procent bij de aanleg van de stormvloedkering in de Thames. Voor de Oosterscheldewer ken ging men uit van 5 miljard gul den. Dat wordt dus volgens de minis ter nog geen drie miljard meer. Aanbeveling-en In het rapport doet de commissie een aantal aanbevelingen dat is ge richt op het verbeteren van de admi nistratieve organisatie, het financieel beheer en de controle daarop. De commissie meent dat de keuze van zandsluitingen van het Tholense Gat en de Krammer boven steenslui tingen uit kostenoverwegingen ge rechtvaardigd is. Het is in belang van het milieu deze zandsluiting (de zoge noemde compartimenteringsdam- men) in een zo kort mogelijk periode uit te voeren. Met milieu-organisa ties, waarmee de commissie volgens Le Blanc een „open en leerzaam" ge sprek heeft gehad, meent zij dat daar toe zandzuigers met grote capaciteit moeten worden ingezet. Zorgen om personeel De commissie merkt op dat het ge vaar dreigt dat personeel van Rijks waterstaat - nu de voltooiing van de Oosterscheldewerken nadert - elders werk zoekt en vindt. Dit brengt kostenverhogingen met zich mee, om dat externe krachten moeten worden ingehuurd. De hoofddirectie van Rijkswaterstaat is met dit probleem bezig, aldus Smit-Kroes. Bezien wordt welk perspectief er de komen de jaren is op werk voor bij het Oosterscheldeproject personeel. Minister Smit-Kroes heeft de com missie verzocht haar tot de vol tooiing van het project te adviseren. De commissie had voorgesteld haar werkzaamheden te beëindigen. Maar het verzoek van de minister kon niet worden geweigerd, aldus Le Blanc. Zij gaat door, maar wel wat minder intensief dan eerst. De andere leden van de commissie zijn prof. ir. Agle- rum, hoogleraar te Delft en voorheen werkzaam bij Rijkswaterstaat, en A. M. Schreuders, adviseur voor projec ten op het gebied van civiele tech niek. Dr. Le Blanc is lid van de raad van bestuur van het bankbedrijf Van Lanschot. Eén van de attracties van de EXPO Zierikee wordt een mini-wielerbaan, waarop op velerlei manieren een onderlinge krachtmeting kan worden gehouden. De installatie bestaat uit een achttal fietsen, twee aan twee gekoppeld, en een mini-wielerbaan. Door het gebruiken van vier fietsen kan er solo worden gereden, terwijl bij een volledige bezetting van de fietsen koppelwedstrijden kun nen worden gehouden. ZIERIKZEE - „We zijn bijzonder tevreden over het ver loop van de aanmelding voor deelname aan de EXPO. Het resultaat in de afgelopen drie weken na de eerste informatie-avond heeft volledig aan onze verwachtingen voldaan." Deze woorden tekenden we op uit de mond van de heren J. van Urk en L. Kaashoek, leden van de werk groep die de consumentenbeurs EXPO Zierikzee organi seert. Deze beurs zal worden gehouden van woensdag 5 juni tot en met zaterdag 8 juni 1985. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Iedere maandag Zierikzee Inmiddels hebben zich veertig deelnemers aangemeld, die samen goed zijn voor 700 m2 tentoonstel lingsruimte. Beide heren zeggen bij zonder verheugd te zijn dat alle deel nemers met hun bedrijf gevestigd zijn op Schouwcn-Duivcland. Hel grootste gedeelte daarvan oefent het bedrijf zelfs uit in Zierikzee. Daarnaast zijn er een aantal gega digden van buiten de regio, maar oen eventuele honorering van hun aan vraag is sterk afhankelijk van de deelname van ondernemers in dezelf de branche op Schouwen-Duiveland, aldus de beide heren. Opvallend is de grote mate van di versiteit in branches, zoals die zich tot nu toe hebben aangemeld. „Maar we hadden graag nog een aanmelding van een bedrijf op het gebied van wa tersport, tuinmeubelen en isolatie", laten de organisatoren weten. Een tweede informatie-avond voor (adspirant-)declnemers en andere be langstellenden voor deelname aan de beurs, zal worden gehouden op dins dag 19 maart in „I)c Graanbcurs" van het Huis van Nassau. Op deze avond, die om 20.00 uur zal beginnen, zullen nadere inlichtingen worden gegeven ten aanzien van het bcursgc- heuren. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00- 23.OO uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Téken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Vrijdag 1 maart Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Oranje vereniging. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Blijspel „Eigen aard is goud waard" door toneelgroep „Nut en Genoegen". 19.45 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekgezel schap „Nieuw Leven". 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw Deestraat. Jaar vergadering Algemeen Vissersbe- lang. 20.00 uur. Dorpshuis. F.N.V.-avond. 20.00 uur. Zaterdag 2 maart Zierikzee UVV-gebouw. Gespreksavond werk groep Homofilie 20.00 uur. Kelderzaal Concertzaal. „De Vereni ging" optreden „Horten en stoten" met Lou Brondgeest (zanger) en Bill Hillebrand (bassist). ±22.00 uur. Ellemeet Dorpsplein. Keuring versierde paar den Stréofeest, 12.30 uur. Vertrek naar strand, 13.00 uur. 's Avonds feest in Durpsuus. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Maandag 4 maart Zierikzee Stadhuis. Vergadering Stuurgroep werkloosheid. 15.00 uur. Restaurant Mondragon. Algemene le denvergadering ZOC. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering land- bouwvereniging „Aller Belang". 20.00 uur. Dinsdag 5 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. N.V.V.H. Lezing natuur- en vogelwacht over ontstaan van Schouwen door Rita de Ligt. 14.00 uur. Scharendijke Hervormd Jeugdhuis. Eerste lustrumviering volksdansgroep „Laetitia". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Ledenvergadering oranjevereniging. 20.00 uur. Woensdag 6 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering snijmaiskern. 19.45 uur. Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Donderdag 7 maart Zierikzee Huis van Nassau. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering Diabetes Vereniging. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vereniging be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land (Actie Kleine gewassen). 20.00 Burgh-Haamstede Gereformeerde Kerk, Platboslaan. Kaderdag met „Kennismakingscur sus" voor vrouwen. 9.30-15.45 uur. Bruinisse Peuterzaal De Kockstraat. Ouder avond „De Krukels". 20.00 uur. Vrijdag 8 maart Zierikzee UW-gebouw. Ledenvergadering Luc- tor et Fermento. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Fami lie-avond C.F.O. 19.45 uur. Foyer. Concert piano en viool. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansorkest „Delta Trio". 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse ont spanningsavond Oranjevereniging. 19.30 uur. Zaterdag 9 maart Scharendijke Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 10.00 uur. Dorpsstraat. Straofeest. Keuring paarden 12.30 uur. Ringsteken en prijsuitreiking, ±15.15 uur. De Putmeet. Strao (dansen). 21.00 uur. Dinsdag 12 maart Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichtingsbij eenkomst over „Rolemmers" door Reinigingsdienst Schouwen-Duive land, voor gemeentebesturen en per soneel van de dienst. 20.00 uur. Woensdag 13 maart Rcncsse De Zeeuwse Stromen. Modeshow La Ligne. 20.15 uur. Donderdag 14 maart Scharendijke De Putmeet. Bijeenkomst CBTB. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering Rode Kruis. 19.30 uur. Dinsdag 19 maart Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Donderdag 28 maart Zierikzee Huis van Nassau. Voorjaarsvergade ring A.N.B.O. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2