Veel gelukwensen bij jubileum Eendracht Bindt Dieptreurige zaak Krappe meerderheid voor éénhoofdige schoolleiding DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer een fiets gestolen Gemeenteraad Duiveland Dikke Toren zonder vaan Felicitaties aan voorzitter J. A. Gaanderse door oud-bestuurslid H. J. van de Zande (rechts). ZIERIKZEE - Alle frac ties in de gemeenteraad hebben maandagavond tij dens de raadsvergadering hun scherpe afkeuring uit gesproken voor de wijze waarop onlangs de muur van het Groene Kruisge- bouw aan het Jannewck- ken werd beklad. Loco-burgcmcestcr L. J. van Gastel noemde het gebeuren een dieptreuri ge zaak. „Als de dader bekend wordt, dan zullen we niet nalaten hem of haar de rekening te presente ren voor het verwijderen van het op schrift", zo antwoordde hij op vragen uit de fracties. De raad was overigens unaniem van mening dat geen subsidie diende te worden verleend aan de Stichting Willem van Oranje te Zeist, teneinde een beroep op deze Stichting te kun nen doen voor het verwijderen van discriminerende muur-opschriften. De wijze, waarop do gemeentelijke dienst deze zaken aanpakt, werd als ruim voldoende beschouwd. Een cn ander was voor mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal aanlei ding om er de aandacht op te vesti gen dat ook particulieren een beroep kunnen doen op de dienst in voorko mende gevallen. „Het gebeurt des kundig en goedkoop", zo prees zij de dienst aan. VRIJDAG 1 MAART 1985 141ste jaargang Nr. 23686 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Verdeel en heers! Een kranig woord. Verenig en leid is beter. Goethe Landbouwlezing mondde uit in honderdjarig jubileum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Acht miljard Minister Smit-kroes verwacht dat de totale kos ten van de Oosterscheldewerken onder de acht miljard gulden zullen blijven. (Pag. 2). Koninginnedag De viering van Koninginnedag zal in Zierikzee op dezelfde leest geschoeid worden als vorig jaar. Meer medewerking is welkom. (Pag. 3). Geen subsidie De gemeente Zierikzee is tegen subsidie voor de schoolbegeleiding op reformatorische grondslag. Versnippering zou het gevolg zijn. (Pag. 3). Jeugdplan Voetbalvereniging Zierikzee start het komende seizoen met een bijzonder ambitieus jeugd plan onder leiding van Toon van Tiggelhoven. (Pag. 7). de op deze wijze tot stand gekomen coöperatieve verenigingen do belan gen van de Nieuwerkerkse land- bouwvereniging tot in lengte van da gen zullen behartigen. Felicitaties ook van oud-voorzitter J. A. van Nieuwenhuizen die mede namens zijn dochter sprak. Hij haal de herinneringen op aan gebeurtenis sen vanaf het jaar 1923 toen hij lid werd van de vereniging en sprak de wens uit dat „Eendracht Bindt" met zijn tijd mee zal blijven gaan en de belangen van de leden nog lang zal behartigen. Landbouwpraatje Burgemeester J. van Bommel spoedde zich na de raadsvergadering ijlings naar het dorjishuis om aan de feestelijkheden deel te kunnen ne men. Hij hield een „landbouwpraat je van een eeuw geleden", waarvoor hij in het streekarchivariaat was ge doken. De burgervader wist de aan wezigen te vertellen dat Nieuwer kerk in 1885 1394 bewoners telde, waaronder veertig landbouwers, 27 daarvan waren pachters. Er stonden toen in Nieuwerkerk nog drie meestoven en het trekpaard nam een grote plaats in op de veeteelt- en landbouwbedrijven. Namens het gemeentebestuur sprak hij felicitaties uit aan de jubi lerende landbouwvereniging, die na het officiële gedeelte de avond verder invulde met een gezellige receptie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Mogelijk wat regen Veel bewolking en mogelijk regen; minimumtemperatuur omstreeks 2 graden, middagtemperatuur onge veer 7 graden; matige wind uit zuide lijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 5 maart: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50r Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht; zuidoost 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag- 50'l Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht; zuidoost 4 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 309J Min.temp.: 1 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 maart Zon op 7.24, onder 18.22 Maan op 12.06, onder 5.12 3 maart Zon op 7.22, onder 18.23 Maan op 13.15, onder 6 03 4 maart Zon op 7.20, onder 18.25 Maan op 14.36, onder 6.41 Volle Maan: 7 maart (2.13) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 2 maart 10.36 23.16 4.20 17.01 3 maart - 12.05 5.37 18.19 4 maart 0.40 13.27 6.48 19.22 Doodtij: 2 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - ln dc komende nacht <>0 ochtend kan er in ons land wal regen vallen. Een oceaanstoring gaat hot komende etmaal het weer in onze om geving beïnvloeden. Dc kern van deze storing trekt via Ierland noord waarts terwijl dc bijbehorende wol- kenzóne via het Kanaal nader). Wr wacht wordt dat deze wolkenband in dc loop van dc nacht en ochtend van zuid naar noord over Nederland trekt. Er kan dan af cn toe regen val len. Onder invloed van deze ontwik kelingen verdwijnt dc mist overal en komt de temperatuur in de nacht van vrijdag op zaterdag niet meer onder nul. Ook overdag wordt het iets min der somberen koud. Het is niet uitge sloten dat de zon zaterdagmiddag af en toe te zien zal zijn. NIEUWERKERK - „Het. jubilerende „Eendracht Bindt" is één van al die kleine landbouw verenigingen die aan de basis hebben gestaan van de huidige goed ge organiseerde landbouwsector". Dat zei donderdagavond voorzitter J. A. Gaanderse van de Nieuwerkerkse land- bouwvereniging in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk waar 135 belangstellenden het honderdjarig bestaan van „Eendracht Bindt" vierden. Onder hen bevonden zich de algemeen voorzitter van de Z.L.M., A. J. G. Doeleman, de kringvoorzitter L. J. van Gastel en vertegenwoordi gers van de landbouwverenigingen op Schouwen- Duiveland, Cebeco Zuid-West en het echtpaar J. van Bommel. voorzitter die de overtuiging uit sprak dat ondanks de gewijzigde taakstelling van de thans 114 leden tellende vereniging zij nog het nodi ge kan doen op plaatselijk niveau. Hij benadrukte dat dit alleen kan met behulp van de leden en riep hen op de eilandelijke vergaderingen be ter te bezoeken. Grootste De heer Van Gastel feliciteerde de jubilerende vereniging namens de kring Schouwen-Duiveland en het hoofdbestuur van de Z.L.M. „Een dracht Bindt" is qua ledenaantal bij na, en qua oppervlakte zeker, de grootste afdeling van Schouwen- Duiveland", aldus de voorzitter, die het van groot belang achtte dat in een organisatie iedere afdeling zijn stem laat hoi-en. Hij sprak de hoop uit dat hem ingenomen standpunt zou geven. Persoonlijk zei de voorzitter voor stander te zijn van een éénhoofdige basisschool gezien de grootte van de scholen in de gemeente Duiveland. Hij achtte het van belang dat in het betreffende geval de medezeggen schapsraad ook voorkeur had uitge sproken voor een éénhoofdige basis school op grond van onderwijskundi ge motieven. Kleuterschool en lagere school moeten één school gaan vor men, daar moet ook één directeur aan het hoofd komen te staan, was de me ning van de raadsvoorzitter. P.v.d.A.-wethouder A. L. Bakker vond dat ook. Hij noemde het „dwaas" dat een school met zes leer krachten twee directeuren aan het hoofd zou krijgen. Daardoor zouden de tegenstellingen, naar zijn mening, alleen maar groter worden. Verder vond wethouder Bakker, dat de dis cussie rond deze kwestie veel te veel werd toegespitst op de betrokken personen. Wethouder van onderwijs de heer J. Op 't Hof (CDA) zei zelf van mening te zijn, dat de scholen in Duiveland over het algemeen juist gediend zul len zijn met een directeur en een adjunct-directeur, maar bij de school in Nieuwerkerk lag dat, volgens hem, toch wel wat moeilijker. Persoonlijk zei hij op vele terreinen al samenvoe gingen te hebben meegemaakt. In die situaties blijkt het volgens Op 't Hof vaak moeilijk om twee gelijkwaardi ge personen respectievelijk op num mer één of twee te zetten. In dat ka der leek het de onderwijswethouder dan ook beter voor de school te Nieu werkerk een tweehoofdige leiding in te stellen. Schorsing In de eerste discussieronde werd van drie zijden - S.G.P., V.V.D. en C.D.A. - verzocht om schorsing ten be hoeve van nader beraad. Na hervat ting van de vergadering liet de heer L. Meerman namens de S.G.P.-fractie weten te kiezen voor een éénhoofdige Vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Donderdagmiddag is er weer een fiets gestolen uit de stal ling bij de Rijksscholengemeenschap Prof. Zeeman. Dit keer werd P. H. uit Zierikzee de dupe, die zijn bruine herenfiets (Sparta) kwijt was. Het komt dc laatste tijd herhaalde lijk voor, dat er fietsen verdwijnen. Niet alleen bij de R.S.G., maar ook uit de binnenstad en zelfs uit schuren en tuinen. Over het algemeen worden het meest karretjes die niet op slot staan weggenomen. Een logisch volgend advies van de politie: zet ze op slot! Het huidige bestuur van de jubilerende landbouwvereniging Eendracht Bindt" achter de vele bloemstukken die zij ontvingen. In het midden voorzitter J. A. Gaanderse. Via bewaard gebleven notulen en verslagen gaf Gaanderse een samen vatting van honderd jaar „Eendracht Bindt", waarbij hij vaststelde dat sinds februari 1885 toen de vereni ging na een initiatief van de heer J. van der Have tot stand kwam, veel is veranderd. De vereniging ontstond indertijd, in navolging van de afdelingen Noordwelle, Dreischor, Zonnemaire en Ouwerkerk. Aanvankelijk als ge volg van gezellige zaterdagmorgen- of avondbijeenkomsten waar een land- of tuinbouwleraar eens een le zing hield. Later deden de aanbeste dingen, de coöperaties en de betere voorlichting hun intrede, waarbij de in 1843 opgerichte Z.L.M. een grote rol speelde. „Tegenwoordig is het door de steeds wijzigende omstandigheden aanpassen voor de boer", aldus de DUIVELAND - Met een krappe meerderheid van zes tegen vijf stemmen besloot de gemeenteraad van Duive land tot het instellen van een éénhoofdige schoolleiding voor de openbare basisschool te Nieuwerkerk. Binnen de fracties van V.V.D. en P.v.d.A. bleek op dit punt grote ver deeldheid te heersen, evenals binnen het college van b. en w. Aan de uiteindelijke besluitvorming ging dan ook een verwarrende discussie en een verrassende stemming vooraf. Op tafel lag een voorstel van het college om akkoord te gaan met de vorming van een tweehoofdige schoolleiding voor de openbare ba sisschool in Nieuwerkerk. Voorge steld werd mevrouw W. P. Gaanderse en de heer A. P. Provoost beiden te benoemen als directeur van de te vor men openbare basisschool te Nieu werkerk. B. en w. conformeerden zich daarmee aan het advies van de gemeentelijke onderwijscommissie. ZIERIKZEE - De St. Lie- vensmonstertoren mist sinds enkele weken zijn vergulde windvaan, vele oplettende inwoners van Zierikzee vroegen ons naar de reden daarvan. Navraag bij de Rijksgebouwen dienst in Middelburg, de beheerder van de Dikke Toren, leerde ons dat in het kader van periodiek onderhoud de windwijzerdie de vorm heeft van een scheepje, een revisie- en onder houdsbeurt moet ondergaan. De draaiconstructie wordt onder han den genomen door het loodgieters- koperslagers-leidekkersbedrijf Fir ma Jobse te Middelburg. De wind vaan zelf zal door het schildersbe drijf Firma Hagesteijn-Verboom te Noordgouwe/Nieuwerkerk opnieuw van een laagje bladgoud worden voorzien. Deze laatste werkzaamhe den kunnen overigens pas worden uitgevoerd als de temperaturen wat hoger zijn. Tot zolang moet de Dikke Toren het zonder windvaan stellen. Wethouder A. L. Bakker (PvdA): Op een school met zes leerkrachten is het ..dwaas" om twee directeuren te benoemen. In het collegevoorstel werd er ech ter ook op gewezen, dat zowel mede zeggenschapsraad als de meerder heid van het schoolteam voorkeur hadden uitgesproken voor een één hoofdige leiding. Donderdagavond tijdens de openbare raadsvergade ring in dorpshuis 'Oosterhof' te Oos- terland werd duidelijk, dat het colle ge naar aanleiding van deze kwestie een turbulent weekje achter de rug had. Over de vraag één- of tweehoof dige schoolleiding in Nieuwerkerk kon ook binnen het college geen eensluidend standpunt worden inge nomen, zoals het schriftelijk raads voorstel aanvankelijk wel had doen vermoeden. Mondelinge toelichting Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet weten, dat - voor al le duidelijkheid- elk collegelid een mondelinge toelichting op het door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1