Alarmeringssysteem voor bejaarden Middenschouwen Zierikzee wil onderzoek naar mogelijke kwijtschelding van reinigingsrechten echte minima Uit de lucht gegrepen Drastisch onderhoud DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding in de mist Vijf inbraken in Bruinisse ffir PÊ 8ii.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fonds van Kazernering Kunstzinnige vorming Jaar van de Schuiven Turnzeges Bijdragen uit het Fonds van Kazernering ko- De gemeenteraad in Zierikzee heeft besloten Bij de bouw van de pijlerdam in de Ooster- De zussen Monique en Linda Slootmaker men ook beschikbaar voor sociale en culturele tot een forse verhoging van de subsidie voor schelde kan het „Jaar van de Schuiven" wor- boekten in Vlissingen fraaie overwinningen tij doeleinden in de gemeente Zierikzee. (Pag. 2). kunstzinnige vorming op scholen. (Pag. 3). den genoemd. (Pag. 4). dens een oefen-gym grand prix. (pag. 5). DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23685 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een welgegronde bede dient immer zwijgend met de daad vervuld. Dante ZIERIKZEE - De gemeentelijke plantsoenendienst van Zierikzee is deze weken druk doende met onderhoud aan de parkjes langs de Scheldestraat in de wijk Poortambacht. Een argeloze voorbijganger zou de indruk kunnen krijgen dat hier complete kaalslag wordt gepleegd, maar niets is minder waar. Om te voorkomen dat de inmiddels zeer dicht begroeide parkjes over een jaar of vijf slechts dode bomen en heesters zouden herbergen, was een drastische snoeipar- tij nodig geworden. Op deze wijze ondergaat de beplanting een forse verjongingskuurzodat voor een groot aantal jaren een goede groei en bloei weer verzekerd is. Vandaar SCHARENDIJKE - Bejaarden in de gemeente Midden- schouwen kunnen in de toekomst gebruik maken van de mogelijkheid tot aansluiting op een alarmerings systeem. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van het tele foontoestel. De persoon in kwestie draagt een zendertje bij zich en wanneer daarvan de knop wordt ingedrukt, wordt via de telefoonlijn de ontvangcentrale gealar meerd. Deze waarschuwt één van de vooraf opgegeven vrijwilligers. De gemeenteraad van Midden- schouwen stelde woensdagavond voor dit doel een bijdrage van vijftig cent per inwoner (totaal f.1239.-) be schikbaar, in overleg met de andere, gemeenten van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Als alle gemeen ten meedoen, komen de kosten per aansluiting op f.3.75 per week. Als een subsidieaanvraag bij het Konin gin Wilhelminafonds bovendien gunstig effect heeft, kunnen die kos ten nog gedrukt worden tot drie gul den per week. Langer zelfstandig Bejaarden die op het alarmerings- Gemeenteraad geeft college opdracht om bestuur te verzoeken na te gaan welke mogelijkheden er zijn om echte minima financieel te ontzien mwS ZIERIKZEE - Na een uitvoerige discussie en een daarop volgende schorsing voor college-beraad, heeft de gemeenteraad van Zierikzee besloten om het college van b. en w. opdracht te geven een verzoek te richten aan het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland om een individualserend kwijtseheldingsbeleid te ontwikkelen ten aanzien van de reingigingsrechten. Het bestuur dient zich daarbij te conformeren aan de richtlijnen zoals die door de directies van de Rijksbelastingdienst worden ge hanteerd bij verzoeken om afschrijving van de onroerend-goedbelastingen. Dit beleid zou moeten dienen om de financiële positie van de echte minima te verbeteren. Dit besluit staat in feite lijnrecht tegenover het college-voorstel, waar in de meerderheid van het college zegt niet bereid te zijn in te gaan op het advies van de commissies finan ciën en sociale zaken om bovenge noemde stappen te ondernemen. De meerderheid van het college stelde dat het beleid met betrekking tot kwijtschelding c.q. afschrijving van de reinigingsrechten een zaak is, die uitsluitend het bestuur van de Reini gingsdienst aangaat. ,,De bevoegd heid tot heffing enzovoorts, van deze rechten hebben de gemeenten im mers' overgedragen bij het aangaan van de gemeenschappelijke regeling waarbij deze dienst werd opgericht." De meerderheid in het college was bovendien van mening dat het inko mensbeleid een zaak is van de rijks overheid en dat het daarom onjuist NIEUWERKERK - Te hard rijden in dichte mist. woensdagmiddag, re sulteerde in een aanrijding met twee personenauto's, waarbij er één dus danig zwaar beschadigd werd, dat ta- kelbedrijf Ista uit Oosterland er aan te pas moest komen om de onfortuin lijke auto weg te slepen. Voor de verkeerslichten van Nieu- werkerk bemerkte C. J. v.d. B. uit Scharendijke te laat dat zijn voorgan ger, L. B. uit Waalwijk, remde, waar na de botsing (kop-staart) een feit was. Een woordvoerder van de rijkspolitie merkte dinsdagavond op dat er bij zeer dichte mist, zoals op woensdag het geval was, nog steeds automobilisten veel te hard rijden. Overigens mankeert er ook nogal was aan de verlichting van auto's; drie bestuurders kregen een proces verbaal voor het geheel niet voeren van verlichting. Bij mist overdag is groot licht gewenst en dimlicht ver plicht. zou zijn als de gemeente daaraan af breuk zou doen. Alleen wethouder J. Groen (PvdA) was een andere mening toegedaan. Hij meent dat de gemeente juist alle mogelijke eigen middelen moet aan wenden om de financiële positie van de echte minima te verbeteren. Geen ruimte De fractie van de Partij van de Ar beid heeft op 4 december 1984 tijdens de replieken, gehouden naar aanlei ding van de indiening van de ont- werp-gemeentebegroting voor het dienstjaar 1985, het voorstel gedaan voor de inwoners in de gemeente die in aanmerking komen voor de ver strekking van de .Éénmalige uitke ring 1984" de reinigingsrechten 1985 ten laste van de gemeentekas te ne men. De wijze waarop dit vorm zou kunnen worden gegeven, wenste de fractie nader onderzocht te zien. ,,Ons college heeft naar aanleiding van dit voorstel geantwoord, dat het bereid was de praktische, juridische en financiële haalbaarheid en de con sequenties daarvan te onderzoeken. Uit een ingesteld onderzoek is ons ge bleken, dat alleen reeds op juridische gronden het voorstel van de PvdA- fractie niet uitvoerbaar is. De recente jurisprudentie van de Kroon op dit punt laat duidelijk zien, dat voor een algemene kwijtscheldings- c.q. af schrijvingsregeling geen ruimte aan wezig is; of voor kwijtschelding c.q. afschrijving plaats is zal individueel beoordeeld moeten worden," aldus het college. Geen meerderheid Al vanaf het begin van de discussie bleek maandagavond dat een meer derheid van de raad niet mee zou gaan met het meerderheidsvoorstel van het college. Zowel PvdA als CDA en RU plaatsten zich achter de toe lichting, die wethouder J. Groen (PvdA) gaf op zijn standpunt: ..De gemeente Zierikzee kan toch behoor lijk wat gewicht in de schaal leggen binnen het bestuur van de Reini gingsdienst. We zijn verplicht om te onderzoeken of er iets gedaan kan worden voor de echte minima en moeten daarom niet direct nee zeg gen." Daar haakte de fractievoorzitter van de PvdA, de heer D. van der Wek ken, maar al te graag op in met de stellingname dat de lagere overheid iets moet doen als geconstateerd wordt dat bepaalde groeperingen in de samenleving in een knellende po sitie worden gebracht door het beleid van de rijksoverheid. ,,Ik wil het col lege dank zeggen voor het feit dat ons verzoek tot het instellen van een on derzoek naar mogelijkheden is geho noreerd. Het college stelt echter dat Vervolg pagina 3 systeem zijn aangesloten, kunnen langer zelfstandig blijven wonen om dat zij daar in geval van nood gebruik van kunnen maken. Deze visie sluit aan bij het zogenaamde flankerend bejaarden/ouderenbeleid van het mi nisterie van W.V.C., waarbij de Stich ting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland een subsidieverzoek heeft ingediend. Een enquête wees uit, dat in Mid denschouwen nog maar een stuk of zes bejaarden interesse voor het alar meringssysteem hadden, maar er werd daarbij nog van een duurdere huurprijs uitgegaan die misschien belemmerend werkte. ,,De zaak moet nog tot ontwikkeling komen',' aldus burgemeester W. den Boer op de raadsvergadering, maar het college achtte de zaak belangrijk genoeg om er op in te spelen. De gemeenteraad was het daar vol komen mee eens. Vaane Transport naar Elkerzeeseweg De raad ging akkoord met de concept-overeenkomst, waardoor on dernemer Piet Vaane uit Scharendij ke in de gelegenheid wordt gesteld zijn bedrijf aan de Elkerzeeseweg te vestigen. Toen de raad in mei 1984 besloot geen bedrijventerrein aan die weg te realiseren, had Vaane daar al grond gekocht, zodat de raad toch me dewerking wilde verlenen. De ge meente zal op kosten van Vaane pla- nogische maatregelen nemen om de BRUINISSE - Het inbrekersgilde is vannacht op pad geweest en heeft een bezoek gebracht aan de gemeente Bruinisse. De omvang was hedenoch tend niet bekend, vast staat echter dat ingebroken werd in het Dorps huis, de beide lagere scholen, assu rantiekantoor Geense en Intercoa- ting. Een vluchtig eerste onderzoek wees uit, dat men duidelijk op zoek is geweest naar geld. De Technische Recherche-Middelburg zou vanoch tend alle vijf objecten bezoeken om aan de hand van bruikbare sporen de daders op te sporen. BURGH-HAAMSTEDE - Wie hoopt op deze Iokatie ooit nog eens een helicopter te zien landen komt bedrogen uit. Op deze opslagplaats voor land- bouwprodukten is nog nooit een heli geland en dat zal niet gebeuren ook. Aan de Luchtenburghseweg te Burh- utf' Haamstede hebben omwonenden gewoon voor de grap" dit bord ge- plaats met als opschrift Heli-air- port Luchtenburg rondvluchten". Daaronder staat in rode letters ver meld: „Inl. bij de Suiker Unie". Een woordvoerder van het hoofdkantoor in Breda wist uiteraard nergens van, maar wilde wel graag weten hoe de vork in de steel zit. Navraag bij om wonenden leidde tot het achterhalen van de diepere achtergrond van dit bord. Niets meer dan een soort 1 april-grap. Zelfs de windvaan ont breekt niet, om het nog een beetje echt te doen lijken. Humor? Hmmra... vestiging mogelijk te maken, er wordt een bedrijfsgebouw neergezet en om het terrein wordt een groensin- gel geplaatst. Aansluitend wordt met instem ming van de raad de ,,artikel-19- procedure" toegepast om het bestem mingsplan Buitengebied versneld té wijzigen. Automatisering: Vierduizend gulden werd beschik baar gesteld voor een studieproject voor medewerkers van de secretarie met het oog op de toekomstige auto matisering van een aantal taken van de administratie. Gekozen werd voor de aanschaf van een computer met randapparatuur en studiemateriaal, waarop alle medewerkers algemene kennis over informatica kunnen op doen. Van die kennis kan dan worden geprofiteerd bij verdere specialisti sche studie. Een van de medewerkers heeft reeds enige ervaring op het ge bied van automatisering opgedaan en is bereid de deelnemers te begeleiden en te instrueren. Voor deze benadering werd - op ver zoek van de medewerkers zelf - geko zen nadat was gebleken dat deze ma nier voor het verkrijgen van parate kennis evenveel kost als het op cursus sturen van maar enkele medewer kers. Op de gekozen wijze worden al le medewerkers geïnformeerd, ter wijl bovendien de computer die de gemeente wil aanschaffen meer mo gelijkheden biedt dan die bij cursus sen worden gebruikt. Daarnaast kan Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist en een minimumtempe2-atuur rond het vriespunt; in de middag af en toe zon en maximumtemperatuur ongeveer 6 graden; eerst weinig wind. later matige zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 maart: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht, zuidoost 3 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 maart Zon op 7.26, onder 18.20 Maan op 11.14 onder 4.09 Volle Maan: 7 maart (2.31) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 1 maart 9.16 22.00 3.07 15 43 Doodtij: 2 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in ons land staat al enkele dagen onder invloed van een rug van hoge luchtdruk die zich donderdag uitstrekte van de Middellandse Zee over Frankrijk en ons land naar de Noordzee. Er kwam op uitgebreide schaal mist of laaghangende bewolking voor waaruit hier en daar wat motregen viel. Intussen is een occannfront de Golf van Biskaje genaderd. Dit front trekt vrijdag geleidelijk in dc richting van ons land. Hierdoor zal de wind in de loop van de dag naar het zuidoosten draaien en toenemen tot matig. De bewolking breekt daarbij zodat in de middag de zon te zien zal zijn Er wordt een middagtemperatuur verwacht die varieert van 4 graden in het noorden tot 6 a 8 graden in het zuiden van het land. Het blijft daar bij droog. Na vrijdag neemt de kans op regen toe. Het eerdergenoemde front zal ons land voorbijtrekken met bewolking en enige regen. De middagtempera tuur blijft na vrijdag op ongeveer 7 graden staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1