Evert van Benthem verrassende winnaar van fascinerende dertiende editie Elfstedentocht Sensationeel verlies voor koploper Zeelandia in recreatie volleybal NIEUWSBODE Verrassend verlies voor koploper Krayestein tegen gemotiveerd Cargonet: 0-4 Discount Duiveland nieuw in Oosterland Tennistoernooi voor heren in Krayestein All Ready vrijwel veilig na verlies Voltreffers LR en PC Bru organiseert kringwedstrijd in Renesse RV Renesse organiseert dubbel dressuurduel Opmerkelijke resultaten in competitie ZBC MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 februari 1985 Nr. 23682 Cor Muller en Fop Fonteijne snelste eilandelijke rijders Ito.. - Cor Muller werd de snelste Schouwen-Duivelandse vertegenwoordiger. LEEUWARDEN - Het moderne vervolg op de antieke Friese Elfstedentocht heeft donderdag een ouderwetse ontknoping gekregen. Het ouderwetse was, dat Evert van Benthem niet tot het selecte groepje favorieten be hoorde. Net als zijn illustere voorgangers in het grijze verleden, kwam hij bij wijze van spreken zo onder de koeien vandaan om de befaamde Henri Ruitenberg in de sprint van de kopgroep te verslaan. In de kopgroep met Ruitenberg, Kooiman en Niesten had de 26-jarige semi- favoriet de kleinste erelijst. Hij won dit seizoen alleen een marathon op het kunstijs van Assen. Heel modern was de tijd van de winnaar: 6.46.47 uur. het gemiddelde van de nieuwe Elfstedenkoning bedraagt 29,204 kilome ter per uur. De oude recordtijd van Jeen van den Berg in 1954 was 7 uur en 35 minuten. In het gemiddelde zat opgesloten, dat de dertiende Friese Elfsteden tocht een slijtageslag is geworden. Door het hoge tempo, dat vooral door Albert Bakker werd onderhouden, was elke vluchtpoging een zelf moordneiging. De prominentste kamikaze-rijder was Jan-Hoelof Kruithof. Op de winnaar van acht al ternatieve tochten, ver over de gren zen van Friesland, werden de meeste weddenschappen afgesloten. Voor Kruithof met zijn 48 jaar kwam de eerste moderne Elfstedentocht na de tocht 22 jaar geleden van Reinier Pa ping te laat. De architect uit Havelte overschatte zijn krachten. Hij begon bij Balk al in zijn eentje tegen tach tig, meer nadenkende achtervolgers te strijden. Hij werd voor het slechte ijs van Sloten ingehaald. Kruithof herstelde nooit meer van die inspan ning. Toch waagde hij een nieuwe po ging voor Stavoren, maar ook dat moment was te vroeg gekozen. „Klunwerk" Tussen Bolsward en Harlingen la gen enkele stukken ijs op de rijders te wachten. Daar begon ook het lang durige „klunwerk". Voor het lopen over hindernissen was de bij de start nog over hekken springende Kruit hof niet atletisch genoeg meer. Hij kwam twee keer ten val, raak te minuten achterop en toen hij de achtervolging inzette, was op de Sex- bierumvaart tussen Harlingen en Franeker al de groep van twaalf rij ders ontvlucht. Uit dat dozijn zou in recordtijd winnaar Evert van Ben them komen. Op de Sexbierumvaart waren 110 van de 198 kilometer afge legd. Het was het moment dat de meesten de knieën voelden knikken. Wel honderd van de 277 wedstrijdrij ders waren onder de - voor de eerst gestarten - ideale omstandigheden in staat even hard te schaatsen. Wat de meesten nekte was het 'klunen'. In Harlingen was het goed raak. De deelnemers werden over latten en planken over bruggen en langs kruispunten geleid. Het schaatsrit me werd daardoor danig verstoord. Het was dan ook niet verwonder lijk, dat juist na de uitgebreide klun- partijen in Harlingen de eerste beslissing viel. Twaalf rijders scheid den zich af: Wardenier. Niesten, Van Benthem, Westerveld, Ruitenberg, Kooiman, Van Wijhe, Kasper, Vos, Bakker, Busser en Van der Molen. De kopgroep had haast. Het tempo ging zeker anderhalve kilometer omhoog. Tot Harlingen werd op het snelste schema van 27,5 kilometer gereden, in het slotstuk haalden de leiders meer dan dertig per uur, zodat het eindgemiddelde op 29,204 kwam te liggen. Op weg naar Bartlehiem werd het dozijn een elftal. Lubbert van der Molen, die maandag nog de Elfmerentocht had gereden, viel te rug in het achtervolgende groepje met de wanhopige Kruithof. Beslissing De beslissing viel voor de laatste stempelpost in Dokkum. Van Ben them en Kooiman hadden nog een de marrage in huis. Ruitenberg en Niesten vonden de kracht om het gaatje dicht te rijden. Op de ontsnapping van het viertal kwam geen reactie. De fut was er uit, Van Wijhe hing zelfs als een jojo aan het groepje verslagenen. De vlucht van de vier was sneu voor Albert Bakker, die de gehele ochtend vele kilometers voorop had gereden en het moordende tempo had bepaald. Uiteindelijk werd hij zelf slachtoffer en verdween hij geruisloos in dc ano nimiteit. Geheel in stijl met het ver leden snelden dc vier naar dc eindstreep. Van onderlinge strijd was tot de sprint geen sprake. Niesten, Kooiman, Van Benthem cn zelfs Ruitenberg deden een aandeel in het kopwerk. Niemand waagde een uitval. Het kwam echter niet tot BURGH-H AAMSTEDE - In dc tcn- nishai van sportcentrum Krayestein in Burgh-IIaamstcdc wordt zondag een tennistoernooi heren enkelspel afgewerkt, dat om negen uur begint en waarvan de afloop omstreeks vijf uur hekend is. Het toernooi is redelijk sterk bezet met 28 heren, die het toernooi begin nen in zeven poules van vier spelers. Hierna spelen de poulcwinnanrs om de ereplaatsen. gaan. Van Benthem volgde in zijn spoor en kwam op de laatste meters langszij om met een paar centimeter verschil te winnen. De jongste was de sterkste. Evert van Benthem (26), die zich deze win ter pas goed op het marathonschaat- sen stortte, omdat hij vorig jaar ei genhandig zijn boerderij in het Overijsselse Sint-Jansklooster ver bouwde, zal voorlopig niet aan koei- enmelken toekomen, van ingenieur Jan Sipkema kreeg hij de winnaars- krans en van koningin Beatrix een hand. dat was bij het einde van de Elfstedentocht het begin van een nieuw leven. Reinier Paping was tweeëntwintig jaar een legende, Evert van Bethem is het misschien wel eeuwig. Welgeteld 12.996 toerrijders kwa men voor de afsluiting van de Elfste- een 'Pact van Dokkum', zoals in 1940 of een 'Verbond van Vrouwbuurt', zoals in 1956. In beide gevallen gin gen vijf vluchters hand in hand over de eindstreep en werd de hoofdprijs broederlijk gedeeld. In deze moderne tijd kon dat niet meer. Het erekruis van de Elfsteden- vereniging is niet meer dan een sou venir. Onder invloed van de commer cie is 'het grote geld' een hoofdrol op de achtergrond gaan spelen. De win naar van de dertiende Elfstedentocht in 1985 zou een welgsteld, zo niet rijk, man worden. Daar was iedere kanshebber van doordrongen. Van het> kwartet achtte een trio zich kans rijk in de sprint: Van Benthem, Rui tenberg en Kooiman. Van Niesten zou de solo moeten komen. Wat de 39-jarige Heemskerker zondag op de Rottemeren wel kon, zat er vlak voor Leeuwarden niet meer in. Niesten, voor wie de Elfstedentocht precies op tijd kwam, want hij stopt met de wedstrijdsport, berustte in de ne derlaag. Eindsprint Bij het aftasten voor de eindsprint kwam Kooiman op de kansloze kop positie te verkeren. Ruitenberg maakte de fout iets te vroeg aan te dentocht binnen. Dat deelde het orga nisatiecomité vrijdagochtend mee.. Het is overigens nog onduidelijk, hoeveel van deze deelpemers aan alle reglementaire voorwaarden volde1 den. De organisatoren buigen zich dé komende dagen over de vraag, wie voor het begeerde Elfstedenkruisje in aanmerking komen. Een Schouwen-Duivelandse rijder voltooide de Elfstedentocht als wedstrijdrijder. Cor Muller noteerde als zodanig een tijd van tien uur en vijf minuten, een tijd die nog aan zienlijk beter had kunnen zijn, als hij niet bij Sneek een fikse val had gemaakt, die hem ettelijke minuten oponthoud bezorgden. Van de toerrij ders finishte Fop Fonteijne na tien uur en een kwartier, terwijl Piet van den Aarssen uitkwam op tieneneen- half uur. Van de overige rijders zijn nog geen tijden bekend, maar vast staat wel, dat Jaap van den Kasstee- le, Herman Padmos, Harry Boot, Huib de Ligt, Ger Villerius, René Verwijs, Johnny Quaak, Jacob en Theo den Engelsman de tocht vol tooiden. Jos Geluk kwam net voor Bolsward ten val en was later ge dwongen op te geven. Gerard van de Wiel reed de tocht ook niet uit, om dat hij het duel met een wak verloor. Van een aantal rijders is vooralsnog niets bekend. ZIERIKZEE - In de A-poule van het recreatieve volleybalgebeuren zorgde uittredend kampioen Big S voor een verrassende zege op Zeelandia, dat in vcrliespunten tot de dertiende ronde de leiding had. De Burgh-Haamsteedse soosplocg klopte de Zeelandianen met 2-1, een resultaat waarbij Casanova de lachende derde is. Deze ploeg is na dertien van de achttien ronden koploper met 29 punten, een meer dan Zeelandia. Voor een tweede surprise zorgde Re- nesse. De Westhoekploeg klopte de RSG-formatie met 3-0 en lijkt weer uit zichten te hebben om aan degradatie te ontsnappen. In poule B kwam de formatie van De Zeeuwse Stromen andermaal naast het teani van De Peestekers via een 3-0 zege op het ZWN-team. Door deze zege staat het inmiddels wel vast, dat De Peestekers en DZS sa men promoveren naar de A-poule. De twee teams gaan onderling uitmaken wie de titel voor zich opeist. Hek- kesluiter Cluzona kon twee punten toevoegen aan het totaal door het Bruse Kwiek met 2-1 te kloppen. De hekkesluiters roerden zich over igens toch nadrukkelijk. In de C- poule voegde de ploeg van de Rabo bank door een 3-0 overwinning op In tegratie drie punten toe aan het to taal van zeven, dat in de eerste elf ronden werd verzameld. Met het pun tentotaal van tien heeft het team weer redelijke uitzichten om zich te redden. Willibrordus klopte DTS met 21. In de E-poule stevent de soosploeg van Brogum regelrecht op promotie en het kampioenschap af. Nu werd het PJZ-team met 3-0 terug gewezen. Een 3-0 overwinning was er ook voor het jeugd team van Mevo '80. ZWN II was de verliezende ploeg. In de hoogste damospoule leed kop loper DFS een verrassende 1-2 neder laag tegen de formatie van WIK. Ook de tweede ploeg van WIK won met 2-1. DFS III is na het verlies vrijwel zeker gedegradeerd. Renesse won met 3-0 van Mevo '80 III. In de tweede damespoule klopte het tweede team van Mevo '80 VCZ met 2-1. Kwiek klopte VCZ II met 2-1 en DFS II was niet opgewassen tegen DZS: 0-3. In de jeugdpoule won WIK met 3-0 van Clu zona en Kwiek klopte Mevo '80 met 2-1. Voor vanavond - vrijdag 22 februa ri - staan andermaal zestien wedstrij den op het programma, waarbij on der andere dc topper in de C-poule tussen Onderdak en DFS: 19.00 uur: WIK-RSG (A); Rcnessc- Brouw (J); DFS-DFS III (Dl); Onder- dak-DFS (C). 19.50 uur: CPJ-CSG j (E); Kwiek II- Cluzona II (j); Zeclandia-WIK III (D2); Peestekers-Mevo '80 IV (B). 20.45 uur: VCS-Zcelandia II (C); ZRKziekenhuis-WIK (Dl); ZRKzie- kenhuis II-VCZ II (D2); Casanova-BB Wansink (A). 21.40 uur WIK II-SAZ (B); DFS II- Mevo '80 II (D2); Cluzona-Mcvo '80 (Dl); PTT-Brandweer (E). ZIERIKZEE - De korfbalhoofd macht van All Ready is vrijwel zeker behouden voor de derde klas van het districtskorfbal in de zaal na de 9-2 nederlaag van hekkesluiter Voltref fers bij Weidevogels. De winnende ploeg is definitief veilig. All Ready krijgt zaterdagmiddag in sporthal Onderdak bezoek van Weidevogels en heeft dan aan een punt voldoende om het laatste beetje theoretische twijfel over het klasse- behoud weg te nemen. Wanneer de ploeg van coach Maurice van Goudoe ver minimaal een gelijkspel be werkstelligd is het lot van het Ooster- houtse Voltreffers definitief beze geld, getuige onderstaande bijge werkte stand: Merwede 12 8 3 1 145- 91 19 Fluks 12 7 3 2 120-102 17 Ondo 12 7 0 5 126- 98 14 Weidevogels 12 5 1 6 108-109 II Vitesse 12 5 1 6 90- 97 11 Jodan Boys 12 4 2 6 102-133 10 All Ready 12 4 1 7 124-118 9 Voltreffers 12 2 1 9 88-155 5 In de slotronde gaat All Ready op bezoek bij bijna-kampioen Merwede. RENESSE - De LR en PC Bru orga niseert zaterdagmiddag 22 februari vanaf een uur een kringdressuur- wedstrijd voor de drie landelijke rui- terverenigingen van Schouwen- Duiveland in de binnenbak van ma nege Grol in Renesse. Aan de wed strijd, waarin het jurywerk wordt verricht door Jaap Dane uit Wil lemstad, nemen zowel paarde- als po nycombinaties deel. Het programma wordt om een uur geopend door de B-combinaties bij de pony's, warbij een favorietenrol voor Eline Struyk met Pascal. In de L- klasse komen slechts twee combina ties aan de start. Alle pony combinaties zijn overigens afkomstig van de LR en PC De Schouwsc Rui tere. Bij de B-paarden, die om kwart voor drie hun proef gaan rijden, wordt het veld gevormd door vijf combinaties. Een uur later wordt gestart met de vijf L-combinaties bij de paarden. Opmerkelijk is overi gens, dat zowel in de B- als de L- klasse zestig procent van de combina ties afkomstig is van de LR en PC Westelijk Schouwen. In beide klassen telt de vereniging, die in manege Grol haar thuishaven heeft, zeker ook serieuze kandidaten voor het oranje rozet, behorend bij de eerste plaats. Het programma wordt om kwart voor vijf besloten met de M-proeven voor zowel paarde- als ponycombina ties. De Schouwse Ruitere worden vertegenwoordigd door Hanny van de Zande met Lucky Boy en Manita Si- monse met Lay la. Anita Timmerman en Westminster vertegenwoordigen de LR en PC Westelijk Schouwen en Marian Jumelet is met Romeo aanwe zig voor de organiserende vereniging Bru. RENESSE - Ruitervereniging Re nesse organiseert het komende week einde een dubbele dressuurwedstrijd in manege Grol. Zaterdagmiddag start een zestal combinaties voor een proef bij jury Jaap Dane uit Wil lemstad en zondag krijgt jury mejuf frouw Groenenboom uit Pijnacker vijftien paarde- en zes ponyproeven te beoordelen. De zes proeven van zaterdag sluiten aan op het concours, dat de LR en PC Bru eerder in de Renesser manege or ganiseert. Ook hier treedt Jaap Dane op als jurylid. De proeven van de zes combinaties van de RV Renesse gaan van start om half zes en nemen onge veer een uur in beslag. De ogen zullen voornamelijk ge richt zijn op de M-cominatie Inge van den Berg met Sinclair. Deze combina tie ontbreekt nog een winstpunt om te mogen promoveren naar de Z- dressuurklasse. Andere combinaties die zaterdagavond starten zijn Ger- maine Wijnen met Gina, Mara de Bel met Whisper, Jan Bal met Olivier en Monique Moelikermet Rebecca (allen in de L-klasse) en Annemarie Padmos met Olivier in de M-klasse. Het zondagse programma gaat om half elf 's morgens van start met twee M-combinaties en wordt besloten met zes pony-proeven. Annemarie Pad mos bijt met Olivier het spits af. ge volgd door Inge van den Berg met Sinclair. Deze twee combinaties wor den gevolgd door een drietal B- proeven. PPC Schouwen-Duivelnnd- amazone Patricia Bakker debuteert dan met haar paard Whopper en zij doet dat meteen via twee proeven. Mary Dalebout treedt aan met Thr- zan. In dc lichte L-klasse komen zes combinaties in actie. Rinus Dalebout start met Tbrzan, Sylvia van Tilborg met Silvia. Monique Moeliker met Rebecca, Karin Middelhoek met Syl via en Germaine van Wijnen met Gi na (allen voor dc organiserende ver eniging). Zij krijgen tegengas van De Mustang-amazone Ellen Cornolisse met Twist. Vier van dez.c combinaties starten ook in dc zware L-klassc. BURGH-H AAMSTEDE - In de A-poule van de recreatieve zaal voetbalcom petitie in de sporthal van Burgh-Haamstede is koploper Krayestein op een verrassende manier onderuit gegaan tegen Cargonet, waardoor de strijd om het kampioenschap zich verder wel zal toespitsen tussen titelverdediger Oril- la en de ploeg van De Westhoek. Orilla boekte overigens ook een zwaarbevochten 3-1 overwinning te gen de soosploeg van Trace uit Scha- rendijke. De Westhoek deed het beter tegen Cargonet. Met 4-0 bleef de for matie aan de goede kant van de score, waardoor De Westhoek nog steeds de beste uitgangspositie heeft. Orilla verzamelde weliswaar een punt meer dan De Westhoek, maar deze ploeg heeft nog een duel achterstallig, zo dat het naideel kan worden omgezet in een voordeel. In de onderste regionen viel vrijwel zeker de tweede degradant. Big S had zich in veiligheid kunnen spelen door van het tweede team van Krayestein te winnen. De soosploeg slaagde evenwel niet en verloor met 4-3. Kray estein II is nu uitgespeeld en telt drie punten voorsprong op Big S, dat wel iswaar nog twee keer moet spelen, maar daarin de twee koplopers Oril la en De Westhoek treft, hetgeen erg weinig uitzichten biedt op een posi tieve afloop, zodat degradatie nu wel verondersteld mag worden. In een du el tussen twee middenmoters won Jonker met 6-1 van Dijkman. In de A-poule is de stand nu als volgt: Orilla Krayestein 1 De Westhoek Cargonet Jonker Dijkman Trace Krayestein II Big S Graanh./Janse 16 13 0 17 12 2 15 11 3 18 10 1 2 1 1 2 1 12 1 14 102-40 26 63-35 26 49-19 25 80-62 21 64-60 20 49-55 19 31-62 11 41-63 10 39-67 7 43-91 7 In de B-poule werd slechts een wed strijd gespeeld, maar die leverde wel de tweede promovendus op naar de A- poule. De ploeg van L O verloor het beslissende treffen om de tweede plaats tegen De Wig met 1-0, waar door de Renesser formatie zich met Stellendam verzekerd weet van een plaats in de hoogste poule. Stellendam 13 11 1 1 131- 30 23 De Wig 14 10 2 2 84- 23 22 L& O 14 9 2 3 59- 37 20 Scaldis 14 8 1 5 66- 49 17 Hostellerie 13 4 6 5 30- 30 14 Vet. Brouw 13 3 1 9 28- 59 7 Werkplaats 13 1 1 11 18- 79 3 Braber 14 1 0 13 19- 122 2 ZIERIKZEE - Op de laatste avond van de tweede competitieronde viel een aantal opmerkelijke resultaten te noteren, naast het feit dat het echt paar Van den Berg volgens verwach ting weer won. In de eerste groep hadden de gerenommeerde cracks het nakijken en eindigden de under dogs het echtpaar Pomper en de he ren Hendrikse-Sweere op de eerste en tweede plaats met respectievelijk gemiddelden van 60,19% en 57,41%. In de tweede groep hadden de dames Kops en Tuinman een uitstekende avond met een score van 60,65%. In de derde groep viel het meest onver wachte resultaat: de dames Van der Duijn en Van Kooten schoten uit hun slof met een score van 65,09%, het geen het duo zeker de nodige moed zal geven. De eerste tien plaatsen in de beslo ten tweede competitieronde worden als volgt bezet: 1. ep Van den Berg 300,59% (over vijf drives); 2. hm Blonk/Van Hengstum 278,70%; 3. ep Pomper 272,14%; 4. mw Van Winger- den/hr Kloet 270,37%; 5. mw Terwis- scha/hr Karstens 269,90%; 6. hrn Hendrikse-Sweere 267,96%; 7. hrn Besamusca-Meulstee 263,157^; 8. ds Kops/Tuinman 262,23%; 9. hrn Becu- Van der Post 261,11%; 10. mw Sluij- ter/hr Schot 261,01%. De uitslagen van de laatste speel avond uit de tweede competitieronde: Groep I: 1. ep Pomper 130 pnt.; 2. hrn Hendrikse/Sweere 124 pnt.; 3. hrn Blonk/Van Hengstum 123 pnt.; 4. ds Van der Valk/Van de Zande 109 pnt.; 5. mw Terwisscha/hr Karstens 105 pnt.; 6. mw Sleegere/hr Eekman 103 pnt.; 7. ep Van den Berg 102 pnt. 8. mw Van Wingerden/hr Kloet 99 pnt.; 9. hrn Becu/Van der Post 98 pnt.; 10. ds De Graag/Schiettekatte 87 pnt. (108 is 50%). Groep II: 1. ds Kops/Tuinman 131 pnt.; 2. hrn Besamusca/Meulstee 122 pnt.; 3. mw Sluijter/hr Schot 119 pnt.; 4. ds Van 't Leven/Schaal je en ep Goedhart 118 pnt.; 6. ds Klompe/Van de Zande 116 pnt.; 7. mw Heuser/hr Boot 105 pnt.; 8. mw Van den Berg/hr Does 89 pnt.; 9. mw Leegemaate/hr 't Hart 82 pnt.; 10. ep Akerboom 80 pnt. (108 is 50%.). Groep III: 1. ds Van der Duijn/Van Kooten 91 pnt.; 2. hrn Van der Mark/Viergever 86,3 pnt.; 3. ep Schülts 80 pnt.; 4. ds Hoets/Weber 77 pnt.; 5. ds Does/Hendriksen 70 pnt.; 6. ds Becu/Van der Post 67,8 pnt.; 7. ep Evenwel 56 pnt.; 8. ds Van Oeve- ren/Tennekes 53 pnt.; 9. ds Eek man/Van Geesbergen 48 pnt. (69,9 is 50%). Op dinsdag 5 maart begint de derde en laatste ronde van de clubcompeti tie. OOSTERLAND - Donderdag was het dan zover, nadat woensdag avond op informele wijze aandacht werd besteed aan de gedaantewisse ling van de supermarkt aan het Koninginneplein no. 2 te Oosterland. De meermarkt is vervangen door Discount Duiveland. In een tijdsbestek van drie dagen werd de winkel qua interieur geheel gewijzigd en aan de buitenzijde is al te zien, dat de blauw-gele kleuren het handelsmerk vormen van de zaak. De ondernemeregeest van de man achterliet discount-gebeuren, Jan dc Vlieger, leidde tot de voorbereidin gen om te komen tot een geheel andere opzet dan tot dusverre in Ooster land gebruikelijk was. Met de discount-formule wordt het vizier niet al leen oh de plaatselijke, maar zeker ook op de regionale markt gericht. Ruimer De winkelindeling ontlokt bij de bezoekers direct de verbaasde reac tie, dat de zaak veel ruimer is geworden. Deze optische ruimte is ont staan door een efficiënte indeling, die tot een goed overzicht leidt voor het koperspubliek. Het assortiment heeft geen wijzigingen ondergaan. Dc ambachtelijke slagerij vormt ook in de nieuwe situatie een onmis kenbaar onderdeel. INDE De afdeling groente/fruit en brood mot aanverwante artikelen heeft in tegenstelling tot het voormalige meermarkt-modcl een zelfbedienings karakter gekregen. De pcrsoneelssamenstelling van vijf personen is on gewijzigd gebleven. Leverancier Cok BV uit Kapelle is verbonden aan de „Discount Duive land". Dit is dezelfde leverancier als van de Eurodiscount te OudeTbnge. 1 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7