Gemeente Zierikzee geeft schoolverlaters kans om werkervaring op te doen 231 Bijna twee ton nodig voor restauratie Zwanenkerk Zierikzee Schouwen-Duiveland zou best wat inventiever kunnen zijn ten behoeve van echte minima zap* DE ZIERIKZEESCHE COURANT F.N.V.-districtsbestuurder Tsjeu Strous: WA> PB Bi tr J aar vergadering „Algemeen Vissersbelang" i V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Computergestuurd De Wieken Dominee Elfstedentocht De eerste schuif van de stormvloedkering, in De bewoners van De Wieken zijn al weer bijna De Gereformeerde Kerk van Haamstede heeft Een groot gedeelte van de Schouwen-Duive- de stroomgeul De Hammen, werkt computer- een jaar in hun nieuwe verzorgingstehuis ge- sinds een aantal weken een nieuwe predikant: landse vertrekkers aan de dertiende Elfsteden- gestuurd. (Pag. 2). huisvest. (Pag. 4). ds. Jan de Vries. (Pag. 8). tocht voltooide de tocht succesvol. (Pag. 7). VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23682 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ervaring is niet de moeder, maar de dochter van de wijsheid. Anna Dix Inzetten voor Arbeidskrachtentelling ZIERIKZEE: Geert-Jan de Bruijne Rob van den Noord, Peter Lobbezoo en Ko de Feijter, allen uit Zierik zee, zijn vier werkloze schoolverlaters, die van de ge meente Zierikzee de kans krijgen gedurende een jaar werkervaring op te doen. 'Werkervaringsproject' is dan ook het mooie woord, dat als omschrijving hiervoor dient. Gedurende dit jaar zullen de jongens bij toerbeurt - met behoud van uitkering - werkzaam zijn op de afde lingen: Burger- en Interne Zaken, Financiën, Algemene Zaken en Welzijn. De vier jongens hebben er inmid dels vijf maanden opzitten in het ka der van dit werkervaringsproject en van beide zijden, zowel van henzelf als van de diverse afdelingen blijken de ervaringen zeer positief te zijn. Dit gegeven droeg er in belangrijke mate toe bij, dat chef Personele Za ken en coördinator van het project de heer J. Lagendijk en chef afdeling Interne Zaken de heer J.J. Dorst het erover eens werden, dat de jongens niet alleen binnen de stadhuismu ren, maar ook in de contacten met het publiek ervaring moeten opdoen. Dat gaat nu gebeuren door de vier jongens in te zetten voor de zoge naamde 'Arbeidskrachtentelling'. Dat is een steekproefsgewijs onder zoek, dat de gemeenten om de twee jaar in opdracht en op kosten van het rijk moeten uitvoeren, tussen eind fe bruari en eind mei. Het doel van dit onderzoek is het verkrijgen van gege vens over de omvang en samenstel ling van de beroepsbevolking en over de verhouding van de beroepsbevol king tot de totale bevolking. Meer gegevens Tot de beroepsbevolking worden gerekend degenen die een betaalde werkkring hebben, maar ook zij die een eerste of nieuwe werkkring zoe ken. Bij de Arbeidskrachtentelling worden ook gegevens verzameld over personen, die nog niet of niet meer ZIERIKZEE - De fa. Huurman te Delft heeft beraamd dat de kosten van restauratie van het oude Zwanenkerkje te Zierikzee iets minder dan tweehon derdduizend gulden bedragen. De kerkeraad van de Lutherse Gemeente, die gebruik maakt van de kerk, zal alles in het werk stellen om zoveel mogelijk geld voor de restauratie binnen te krijgen. Getracht wordt het hele gebouw weer in goede staat te brengen. De muren van het pand zijn flink aangetast door het zout. Het resul taat daarvan is dat de stukken eraf vallen en bijpleisteren niet meer helpt. Het gebouw dateert uit 1600, is eenvoudig, maar heeft charme vol gens de kerkeraad. Het dak is bedekt met oude Lelie pannen met op de nok twee loden zwanen. In het kerkje bevindt zich een mooie eiken preekstoel anno 1756. Daarboven een schitterend or gel met op het front een prachtig uit gestoken houten zwaan welke zijn vleugels uitspreidt. Verder een antie ke altaartafel en knielbank. Tevens is er een antiek doopvont en kandelaar voor de Paaskaars. Problemen Na de ramp is het liturgisch cen trum verhoogd. De kleine gemeente houdt alles goed in stand en restau reert en repareert alles zo goed moge lijk. Vorig jaar is de consistorie opge- tot de beroepsbevolking worden gere kend, zoals: scholieren, personen die in eigen huishouding werken en ge pensioneerden. Met behulp van deze gegevens kan meer bekend worden over zaken, die met werken verband houden, zoals de omvang van de niet- geregistreerde werkloosheid of de re denen waarom men niet werkt. De gegevens uit de Arbeidskrach tentelling dienen onder meer als ba sis voor het voeren van beleid ten aanzien van de werkgelegenheids- problematiek. Regering en parle ment, werkgevers- en werknemersor ganisaties kunnen er gebruik van maken bij discussies over arbeids plaatsen. De Europese gemeenschap pen gebruiken deze gegevens onder meer voor de verdeling van de gel den, die zijn uitgetrokken voor het regionale stimuleringsbeleid. Sinds 1973 worden deze tweejaar lijkse tellingen gehouden. In de ge meente Zierikzee werden daartoe meestal echtgenotes van de bij de ge meente werkzame ambtenaren in tij delijk werkverband ingezet. Op on geveer 180 adressen op de in totaal 3600 woningen in de gemeente (een steekproef-percentage derhalve van vier a vijf procent)dienen de gege vens te worden verzameld. Vragenlijsten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De heer Dorst (r.) blijft bij de Arbeidskrachtentelling steunpilaar voor de vier jongens van het werkervaringsproject. Op de foto v.l.n.r.: Peter Lobbe zoo, Rob van den Noord, Ko de Feijter en Geert-Jan de Bruijne. knapt en werden er nieuwe altaarta felkleden aangeschaft. De problemen beginnen bij de interne en externe restauratie van muren afbikken en bestrijken, balkonvloer vernieuwen en tochtpui in orde maken, banken bewerken, dak van consistorie voor- .zien van ventifol en nieuwe goten, hierbij komen de kosten van afdek ken van banken en inpakken van or gel, nieuw schilderen en dakpannen afnemen en sorteren. Giften De kerkeraad zal proberen bij Mo numentenzorg, de Monumenten- wacht, instellingen, bedrijven, ge meente Zierikzee, kerkeraden en particulieren een bijdrage te krijgen. Voor dc actie restauratie Zwanen- kerkje kunnen giften worden overge maakt op: Restauratiefonds Lutherse Kerk. p/a R. A. J. van der Bijl, Appel markt 11, 4301 CA Zierikzee, giro Ra bobank Zierikzee 28 12 14, t.n.v. rek.nr. 3751.25.515. Dat verzamelen van gegevens ge schiedt in de vorm van het invullen van vragenlijsten. De door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) verstrekte adressen, die be zocht dienen te worden, worden voor af door de gemeente nog even gecon troleerd aan de hand van het woningregister. De gemeente stuurt de mensen, die in het kader van dit onderzoek ondervraagd gaan wor den, in een persoonlijk schrijven be richt over het hoe en waarom en over de opzet van deze Arbeidskrachten telling. Het C.B.S. stelde daartoe een modelbrief op, maar de gemeente Zie rikzee zal daar geen gebruik van ma ken. De heer Dorst laat weten, dat een persoonlijk schrijven de voor keur heeft, omdat daarin ook geïn formeerd kan worden over de inzet van de vier jongens van het Werker varingsproject. De heer Dorst hoopt op het begrip en de sympathie van de betrokkenen en dat het weigeringspercentage in Zierikzee dan ook niet groter zal zijn dan voorgaande keren bij de Ar beidskrachtentelling. Dat lag met drie a vier procent altijd aanzienlijk beneden het landelijk weige ringspercentage van tien a vijftien procent. Mensen hebben de morele plicht hun medewerking te verlenen bij het vergaren van deze statistische gegevens, maar er zijn natuurlijk al tijd mogelijkheden om die medewer king te weigeren. De heer Dorst hoopt, dat dat slechts in enkele gevallen zal gebeuren en dat de vier tellers over het algemeen veel medewerking zullen krijgen bij het vergaren van de gegevens. In dit Vervolg pagina 3 ZIERIKZEE: „Ik heb de indruk, dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland best wat inventiever te werk zou den kunnen gaan met maatregelen voor de echte mini ma. De mooie woorden zijn er wel, maar de daden blij ven nog uit". Deze woorden sprak F.N.V.-districtsbe stuurder Tsjeu Strous donderdagavond in 'De Graan- beurs" tijdens een informatie-bijeenkomst van de F.N.V. Schouwen-Duiveland en de Rayonkommissie Hout- en Bouwbond F.N.V. van dc gemeentelijke tarieven, het niet laten stijgen van de tarieven voor electriciteit en water, de tarie ven van de onroerendgoed-belasting, het opsplitsen van de reinigingsrech ten in één, twee of drie vervuilings eenheden (zoals de gemeente Middel burg deed), het aanpassen van de hondenbelasting en de tarieven van de gemeentelijke voorzieningen aan het inkomen. Strous sprak over de moeilijke po sitie van de echte minima ten gevolge van inkomensachteruitgang en de verhoging van dc woonlasten. Hij was van mening, dat de gemeenten nog wel enkele mogelijkheden heb ben om te trachten iets te doen voor deze bevolkingsgroep. Gemeenten als Muiden en Aarden- burg, die maatregelen ontwikkelden als een eenmalige gemeentelijke uit kering en een stookkostentoeslag, za gen die pogingen door rijk en provin cie echter een halt toe geroepen, omdat deze maatregelen werden be schouwd als een doorkruising van het regeringsbeleid. Suggesties Hoewel gemeenten derhalve niet in staat zijn voor één bepaalde groep een algemene maatregel te nemen, is dc F.N.V. van mening, dat de gemeen ten nog wel de mogelijkheid hebben een individucel bijstandsbclcid te voeren. Om dc gemeenten in Zeeland wat suggesties aan de hand te doen richtte de F.N.V. een brief aan die ge meenten met een aantal suggesties. Zo noemde Strous dc beperking Strous benadrukte, dat er in dit op zicht wel landelijke normen zijn, maar dat nergens staat vermeld, dat de gemeenten daar niet van zou mo gen afwijken. Hij toonde zich goen voorstander van vastleggende raads besluiten in deze, maar van een indi vidueel beleid, waarin geval voor ge val bekeken zal worden. Sociale Dienst De heer F.Babijn woordvoerder van de Sociale Dienst Schouwen- Duiveland Sint Philipsland, ging la ter op de avond nog wat nader in op deze materie. Zo wees hij op de des tijds door dc I.S.D. samengestelde nota: ,.Ecn stapje terug, kan dat nog'" over de positie van dc echte minima. verband merkt Dorst ook op, dat Zie rikzee de privacy van de bewoners hoog in het vaandel heeft staan. De geheimhouding wordt dan ook ten volle gewaarborgd. Aan de hand van het vragenformulier zullen persoon lijke vragen worden gesteld, maar de antwoorden daarop worden uitslui tend in cijfers uitgedrukt. Bovendien worden naam en adres van de onder vraagde niet op het vragenformulier vermeld. Begeleider De vier jongens zullen niet zomaar ,,in het diepe" worden gegooid. De heer Dorst, als begeleider van de Ar beidskrachtentelling, zal een dage lijkse bespreking met hen hebben. Verder kunnen bewoners, die meer Verder memoreerde Babijn dat de P.v.d.A.-fractie in de Zierikzeese ge meenteraad het voorstel lanceerde als gemeente een kwijtscheldings- c.q. afschrijvingsbeleid voor de reini gingsrechten te ontwikkelen. Ju risprudentie heeft inmiddels uitge wezen, dat de gemeenten in dit op zicht weinig ruimte wordt geboden. Babijn memoreerde, dat de advies commissies van sociale zaken en fi nanciën in Zierikzee daarop unaniem adviseerden om het bestuur van de Reinigingsdienst te verzoeken een in dividualiserend kwijtscheldingsbe- leid te ontwikkelen en zich daarbij te conformeren aan de richtlijnen zoals die door de directies van de Rijksbc- lastingsdienst worden gehanteerd bij verzoeken om afschrijving van de onroerendgoed-belasting. Babijn wees erop. dat de uiteindelijke beslis sing hierover uiteraard zal afhangen van de politieke constillatic. Een standpuntbepaling van dc Zie rikzeese gemeenteraad in deze, komt maandagavond 25 februari aan de or de tijdens dc openbare raadsvergade ring in het stadhuis. Uit de toelich ting bij het raadsvoorstel is inmid dels gebleken, dat dc meerderheid van het college van b. en w. niet voelt voor het advies van genoemde com missies. Men is van mening, dat be doeld verzoek niet gedaan dient te worden, omdat een dergelijk beleid, volgens dc collcge-mccrdcrhcid, uit sluitend behoort tot dc competentie van het bestuur van dc Reinigings dienst Schouwen-Duiveland, (Red.). De heer Babijn ging verder in op de inschakeling van de volkskrediot- bank in individuele gevallen. Zo Vervolg pagina 2 Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur even onder het vriespunt. In de middag half tot zwaar bewolkt en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden. Eerst weinig wind, overdag zwakke tot matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 26 febr.: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 febr. Zon op 7.39, onder 18.09 Maan op 9.11, onder 22.13 24 febr. Zon op 7.37, onder 18.11 Maan op 9.22, onder 23.23 25 febr. Zon op 7.34, onder 18.13 Maan op 9.35, onder Eerste Kwartier: 28 febr. (0.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11.26 23.32 23 febr. 24 febr. 25 febr. 5.00 18.16 5.39 18.41 6.18 19.04 0.08 12.42 Doodtij: 2 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is voorlopig geen nieuwe vorstperiode op komst. De Elfstedentocht werd dus op de laatst mogelijke dag gereden. Het weer wordt ook de komende dagen bepaald door hogedrukgebie- den. Het belangrijkste centrum komt zaterdag boven Zuid-Duitsland te lig gen. Bij ons gaat er daardoor een zwakke tot matige zuidwestenwind waaien waardoor drogere lucht uit Frankrijk ons weer kan bereiken. In de hogere luchtlagen zullen ech ter wolkensluiers overdrijven zodat de zon maar af en toe te zien is. De kans op zon wordt na morgen groter, 's Nachts gaat het nog vriezen, over dag zit er een stijgende lijn in de tem peratuur. DEN HAAG - Een van de belang rijkste figuren uit de agrarische we reld in Nederland, drs. J. Schouten, is bezorgd over het groeiend leerlingen aantal op de op de land- en tuinbouw scholen. Hij zal deze kwestie vrijdag aansnijden in een vergadering van de bestuursraad van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond, waarvan hij voorzitter is. BRUINISSE - In het verenigings gebouw aan dc Dccslraat vergaderen dc Brusc vissers, verenigd in Alge meen Vissersbelang", op vrijdag 1 maart. Voorzitter W. Okkerse zal dc gebruikelijke jaarrede uitspreken, gevolgd door een kort huishoudelijk deel van dc vergadering. Twee inleiders staan vervolgens op het programma, die een inleiding zul len houden over ,.De plaats van Brui- nisse in dc Nederlandse mosselcul tuur". Tb weten dc heren L. Lucas, hoofd van het mosselkanloor te Ber gen op Zoom en drs. W. Smit. mede werker van het Landbouw Econo misch Instituut afdeling visserij. Na de dan volgende pauze zal een forum onder leiding van de heer Th. Kof man. oud-voorzitter van de commis sie uitgifte mosselpercelen van de Di rectie Visserij, vragen beantwoorden en in discussie treden met vraagstel lers. betreffende het onderwerp. Schriftelijke vragen kunnen vóór of tijdens de vergadering ingediend worden bij de secretaris. In het forum zullen ook (naast de inleiders) zitting hebben de heren Holstein en 'langstraat, terwijl ook drs. Drin- kwaard zijn medewerking heeft toe gezegd. De vergadering begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1